CiviCRM - en to ar translation catalogue (14015 entries)

en:  (multiple participants)
ar: (مشاركون متعدّدون)

en:  - any reporter -
ar: - أي مقرّر-

en:  - any status -
ar: - أيّ حالة-

en:  Amount Before Tax:
ar: المبلغ قبل الضريبة:

en:  Amount before Tax :
ar: المبلغ قبل الضريبة:

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
ar: أنقر  <a id='quickconfig' href='#'>هنا</a> إذا كنت تريد ضبط خيارات المساهمة الثابتة أدناه كجزء من مجموعة الأسعار، مع ما يتضمّنه ذلك من مرونة وتعقيدات إضافية.

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
ar: أو يمكنك البحث في <a href='%1'>محفوظات الأرشيف%2 </a>

en:  Petition has been deleted.
ar: تمّ حذف العريضة.

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
ar: نلفت الانتباه إلى أن معالج البيانات Authorize.net  يسمح فقط بالمساهمات المتكررة وبعضويات التجديد التلقائي مع فواصل دفع من 7-365 يوماً أو 1-12 شهراً (أي ليس أكبر من سنة واحدة).

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
ar: تغيّر مجموع المبلغ الموعود به في التعهد نظراً إلى تعديل الدفعات، بعد أن كان المبلغ الاصلي  %1.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
ar: الإعدادات - اكتشاف ومعالجة الأخطاء

en:  Store Name is not set for this payment processor
ar: إسم المحل ليس محدداً لمعالج السداد هذا

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
ar: هناك 1% مشارك آخر سجّله  (مشاركين آخرين سجّلهم) هذا المشارك

en:  URL is not set for this payment processor
ar: العنوان الإلكتروني ليس محدداً لمعالج السداد هذا

en:  You can add another Campaign.
ar: يمكنك إضافة حملة أخرى.

en:  You can add another Financial Account Type.
ar: يمكنك إضافة نوع حساب مالي آخر.

en:  You can add another Petition.
ar: يمكنك إضافة عريضة أخرى.

en:  You can add another price set field.
ar: يمكن إضافة خانة أخرى لتحديد السعر.

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ar: يمكنك إلغاء خيار المساهمة المتكررة من خلال <a href="%1">زيارة هذه الصفحة الإلكترونية</a>.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
ar: سوف تتلقى بريداً إلكترونياً ثانياً بمجرّد أن تستكمل عملية المراجعة.

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
ar: لا يمكن استخدامها كعمود نتائج لأبحاث الملفات الشخصية.

en:  during the batch merge process with safe mode.
ar: أثناء عملية الدمج الجماعي وفق صيغة آمنة.

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
ar: خانة. لا يمكن للملفات ذات أنواع الخانات المختلفة أن تتضمّن خانات عواميد النتائج أو عواميد قابلة للبحث. إذا قمت بحفظ هذه الخانة الآن، سيتمّ حذف إعداد عواميد النتائج أو العواميد القابلة للبحث بالنسبة لجميع الخانات في هذا الملف الشخصي. هل تريد المتابعة؟

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
ar: لا يمكن تصنيف الخانات كقابلة للبحث في ملف شخصي.

en:  for %1 installments
ar: لـ1% أقساط

en:  for %1 installments.
ar: لقاء 1% أقساط.

en:  for a total of %1 installment(s)
ar: لما مجموعه 1% قسط (أقساط)

en:  of the Assignee Contact
ar: لجهة الاتصال المكلّفة

en:  of the Source Contact
ar: لجهة الاتصال المصدر

en:  of the Target Contact
ar: لجهة الاتصال الهدف

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
ar: تمّ إنشاء تقرير "1%" بنجاح. أنت تتطّلع حالياً على التقرير الجديد.

en: "%1" report has been updated.
ar: تمّ تحديث تقرير "1%"

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
ar: "محتسب؟" يتحكم بما إذا كان الشخص بتلك الحالة قد احتسب كمشارك بهدف التحكم بالعدد الأقصى من المشاركين.

en: "Public Pages" will make the content of this mailing viewable everyone who has the permission "view public CiviMail content". Note that even people who did not receive the mailing would be able to find it via search engines.
ar: "الصفحات العامة" تجعل محتوى هذا البريد متاحاً لكل من يملك الإذن في "الاطلاع على محتوى CiviMail العام". جدير بالذكر أنّ حتى الأشخاص الذين لم يستلموا البريد سيكونون قادرين على الوصول إليه من خلال محرّكات البحث.

en: "User and User Admin Only" means that only users that received the mailing or administrators can view this email on your website; users must be logged in to view the message.
ar: "المستخدم ومدير المستخدمين" تعني أنّ وحدهم المستخدمين الذين تلقوا البريد أو المدراء يمكنهم الاطلاع على هذه الرسالة على موقعك؛ يجب على المستخدمين تسجيل دخولهم من أجل الاطلاع على الرسالة.

en: # Activities
ar: عدد النشاطات

en: # Completed Contributions
ar: عدد المساهمات المكتملة

en: # Completed Soft Credits
ar: عدد القروض الميسّرة المستكملة

en: % of Total
ar: % من المجموع

en: %1 %%StatusMessage%%
ar: %1 %%وضع الرسالة%%

en: %1 - %2 of %3
ar: %1 - %2 من %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
ar: %1 - خانات الملف الشخصي ضمن CiviCRM

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
ar: تستلزم بوابة %1 برنامج curl مدعوماً ببروتوكول أس أس أل

en: %1 - HTML Form Snippet
ar: %1 - جزء من نموذج HTML

en: %1 - Multiple Choice Options
ar: %1 - خيارات الاحتمالات المتعددة

en: %1 - Participants
ar: %1- مشاركون

en: %1 - Price Fields
ar: %1 - خانات الرسم

en: %1 - Price Options
ar: %1 - خيارات الرسم

en: %1 - due on %2
ar: %1 - مستحق بتاريخ %2

en: %1 - due on %2 (overdue)
ar: %1 - مستحق بتاريخ %2 (وقد تأخّر دفعه)

en: %1 : Offline registration (by %2)
ar: 1%: التسجيل خارج نطاق شبكة الإنترنت (من 2%)

en: %1 Activity
ar: 1% نشاط

en: %1 Address
ar: 1% العنوان

en: %1 Breakdown
ar: تقسيم 1%

en: %1 Contacts Updated
ar: تمّ تحديث %1 جهات اتصال

en: %1 Created
ar: %1 أنشأت

en: %1 Disabled
ar: 1% معطّل

en: %1 Donation
ar: 1% هبة

en: %1 Enabled
ar: 1% مفعّل

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
ar: تمّ إلغاء تسجيل (تسجيلاتك) للمناسبة %1.

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
ar: %1 من يجب أن يكون عدداً صحيحاً (مع أو بدون فاصلة عشرية).

en: %1 From must be an integer (whole number).
ar: %1 من يجب أن يكون عدداً صحيحاً (عدداً كاملاً).

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ar: %1 من يجب أن يتخذ شكلاً نقدياً صالحاً (حيث يُسمَح باستخدام الفاصلة العشرية/الفاصلة/المسافة).

en: %1 Help
ar: %1 ساعد

en: %1 Integration Settings
ar: إعدادات الإدماج %1

en: %1 Membership
ar: 1% العضوية

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
ar: 1% التسجيل للعضوية: بطاقة التسليف أو المدين المباشر (بـ2%)

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
ar: 1% عضوية: التسجيل خارج نطاق شبكة الإنترنت (من 2%)

en: %1 Option
ar: الخيار %1

en: %1 Options
ar: %1 خيارات

en: %1 Questions
ar: %1 أسئلة

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
ar[0]: صفر حالة1% ذات صلة.
ar[1]: 1%حالة ذات صلة.
ar[2]: 1%حالتان ذات صلة.
ar[3]: 1%حالات ذات صلة.
ar[4]: 1% الحالات ذات الصلة.
ar[5]: 1%حالات غير معروفة ذات صلة.

en: %1 Reports
ar: 1% تقارير

en: %1 Rules
ar: 1% قواعد

en: %1 Selected records only
ar: تمّ اختيار 1% من السجلات فقط

en: %1 Smart Group Criteria
ar: معايير المجموعة الذكية 1%

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
ar: %1 إلى يجب أن يكون عدداً صحيحاً (مع أو بدون فاصلة عشرية).

en: %1 To must be an integer (whole number).
ar: %1 إلى يجب أن يكون عدداً صحيحاً (عدداً كاملاً).

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ar: %1 إلى يجب أن يتخذ شكلاً نقدياً صالحاً (حيث يُسمَح باستخدام الفاصلة العشرية/الفاصلة/المسافة).

en: %1 Updated
ar: تمّ تحديث %1

en: %1 User: %2; user id: %3
ar: مستخدم %1: %2؛ هوية المستخدم: %3

en: %1 already exist.
ar: %1 موجود بالفعل.

en: %1 already used.
ar: %1 مُستخدم بالفعل.

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
ar: لا يجوز أن يكون المبلغ %1 أقل من صفر. يُرجى اختيار الاحتمالات بناءً على ذلك.

en: %1 available
ar: 1% متوفر

en: %1 contacts are currently eligible to inherit this relationship.
ar: 1% جهات اتصال مؤهلة حالياً لتوارث هذه العلاقة.

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
ar: تمّ تعيين %1 من جهات الاتصال لهذه المناسبة. لم تتمّ إضافتهم مرّةً جديدة.

en: %1 could not be parsed
ar: %1 غير ممكن تحليله

en: %1 created
ar: 1% منشأ

en: %1 does not exists or is empty
ar: %1 غير موجود أو خالٍ

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
ar: %1 كل %2، %3 على %4 دفعات.

en: %1 for this country.
ar: 1% بالنسبة لهذه الدولة.

en: %1 for this county.
ar: 1% بالنسبة لهذه المحافظة.

en: %1 for this state.
ar: 1% بالنسبة لهذه الولاية.

en: %1 has been created.
ar: %1 تمّ إنشاؤه.

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
ar: تمّ نقل %1 إلى المجموعة المخصصة <a href='%3'>%2</a>.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
ar[0]: لم يتمّ نقل أيّ جهة اتصال إلى المهملات.
ar[1]: تمّ نقل جهة اتصال واحدة إلى المهملات.
ar[2]: تمّ نقل جهتي اتصال إلى المهملات.
ar[3]: تمّ نقل بعض جهات الاتصال إلى المهملات.
ar[4]: تمّ نقل جهات اتصال عديدة إلى المهملات.
ar[5]: تمّ نقل عدد غير معروف من جهات الاتصال إلى المهملات.

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
ar[0]: لم يتمّ حذف أي جهة اتصال بشكل دائم.
ar[1]: تمّ حذف جهة اتصال واحدة بشكل دائم.
ar[2]: تمّ حذف جهتي اتصال بشكل دائم.
ar[3]: تمّ حذف عدد بسيط من جهات الاتصال بشكل دائم.
ar[4]: تمّ حذف عدد كبير من جهات الاتصال بشكل دائم.
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من جهات الاتصال بشكل دائم.

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
ar[0]: لم تتمّ استعادة أيّ جهة اتصال من المهملات.
ar[1]: تمّت استعادة جهة اتصال واحدة من المهملات.
ar[2]: تمّت استعادة جهتي اتصال من المهملات.
ar[3]: تمّت استعادة عدد قليل من جهات الاتصال من المهملات
ar[4]: تمّت استعادة عدد كبير من جهات الاتصال من المهملات.
ar[5]: تمّت استعادة عدد غير معروف من جهات الاتصال من المهملات

en: %1 has been updated.
ar: %1 تمّ تحديثه.

en: %1 has joined or been added to these group(s).
ar: 1% قد انضمّ أو اضيف إلى هذه المجموعة (المجموعات).

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
ar: 1% لا يملك جهات اتصال تطابق معايير بحثك. يمكنك <a href='%2'>إضافة جهات اتصال هنا.</a>

en: %1 has not been saved.
ar: 1% لم يتمّ حفظه.

en: %1 is a required field.
ar: %1 هي خانة إلزامية

en: %1 is already used for Discount Name.
ar: سبق واستخدم %1 في اسم الحسم

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
ar: 1% مدرج حالياً ضمن هذه المجموعة (المجموعات) الذكية (مثلاً البحث المحفوظ).

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
ar: 1% مدرج ضمن هذه المجموعة (المجموعات) الرئيسية استناداً إلى المجموعة (المجموعات) الفرعية الخاصة بها.

en: %1 is no longer part of these group(s).
ar: 1% لم يعد جزءاً من هذه المجموعة (المجموعات).

en: %1 membership for %2 has been added.
ar: تمّت إضافة 1% لـ2%.

en: %1 membership for %2 has been renewed.
ar: العضوية 1% لـ2% تمّ تجديدها.

en: %1 more
ar: 1% أكثر

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
ar: %1 يجب أن يكون عدداً صحيحاً (مع أو بدون فاصلة عشرية).

en: %1 must be an integer (whole number).
ar: %1 يجب أن يكون عدداً صحيحاً.

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ar: %1 يجب أن يتخذ شكلاً نقدياً صالحاً (حيث يُسمَح باستخدام الفاصلة العشرية/الفاصلة/المسافة).

en: %1 must be valid Website.
ar: %1 يجب أن يكون موقعاً إلكترونياً صحيحاً.

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ar: %1 يجب أن يتخذ شكلاً نقدياً صالحاً (حيث يُسمَح باستخدام الفاصلة العشرية/الفاصلة/المسافة).

en: %1 of %2 records - %3 remaining
ar: %1 من أصل %2 من السجلات - يبقى %3

en: %1 option has been deleted.
ar: تمّ حذف الخيار %1.

en: %1 out of %2
ar: 1% من أصل 2%

en: %1 pairs of duplicates were merged
ar: تمّ دمج %1 بيانات مزدوجة

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
ar: تمّ إغفال %1 بيانات مزدوجة نظراً إلى تضاربها

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
ar: إنّ معالج 1% لا يدعم تحديث تفاصيل إرسال فواتير الاشتراك.

en: %1 pt
ar: %1 نقاط

en: %1 status has been updated to %2.
ar: تمّ تحديث الوضع 1% إلى 2%.

en: %1 user account registration option?
ar: خيار تسجيل حساب المستخدم %1؟

en: %1 version and user table name.
ar: النسخة %1 واسم جدول المستخدم.

en: %1 voters did not release.
ar: لم يتمّ إلغاء حجز 1% ناخبين.

en: %1 voters has been released.
ar: تمّ إلغاء حجز 1% من الناخبين.

en: %1 wants you to know about %2
ar: 1% يرغب في أن تتعرّف إلى 2%

en: %1(s)
ar: %1

en: %1: SMS Reply will not be sent.
ar: %1: لن يتمّ إرسال ردّ عبر الرسالة النصية.

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
ar: 2%. هذا النوع من العضوية مستخدم في a href='%1'>صفحة المساهمة الإلكترونية </a>. لا تضع علامة في نوع العضوية هذا ضمن جدولة العضويات.

en: %3. There are some contacts who have this membership type assigned to them. Search for contacts with this membership type from <a href='%1'>Find Members</a>. If you are still getting this message after deleting these memberships, there may be contacts in the Trash (deleted) with this membership type. Try using <a href="%2">Advanced Search</a> and checking "Search in Trash".
ar: 3%. هناك بعض جهات الاتصال التي تمّ تعيين نوع العضوية هذا لها. إبحث عن جهات الاتصال التي تملك هذا النوع من العضويات من <a href='%1'>جد الأعضاء</a>. إذا بقيت تتلقى هذه الرسالة بعد حذف هذه العضويات، قد يكون هتاك جهات اتصال في سلة المهملات (محذوفة) لها هذا النوع من العضوية. حاول البحث مستخدماً a href="%2">البحث المتقدم</a> ومتفقداً "إبحث في سلة المهملات".

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
ar[0]: لم يتمّ إنشاء أيّ 2% 3% علاقة
ar[1]: تمّ إنشاء 2% 3% علاقة واحدة
ar[2]: تمّ إنشاء 2% 3% علاقتين
ar[3]: تمّ إنشاء عدد بسيط من 2% 3% العلاقات
ar[4]: تمّ إنشاء عدد كبير من 2% 3% العلاقات
ar[5]: تمّ إنشاء عدد غير معروف من 2% 3% العلاقات

en: %count Contact | %count Contacts
ar[0]: لا جهة اتصال
ar[1]: جهة اتصال واحدة
ar[2]: جهتا اتصال
ar[3]: جهات اتصال قليلة
ar[4]: جهات اتصال عديدة
ar[5]: عدد غير معروف من جهات الاتصال

en: %count Result | %count Results
ar[0]: صفر نتيجة
ar[1]: نتيجة واحدة
ar[2]: نتيجتان
ar[3]: عدد بسيط من النتائج
ar[4]: عدد كبير من النتائج
ar[5]: عدد غير معروف من النتائج

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
ar[0]: لم يتمّ حذف أيّ نشاط.
ar[1]: تمّ حذف نشاط واحد
ar[2]: تمّ حذف نشاطين
ar[3]: تمّ حذف عدد قليل من النشاطات
ar[4]: تمّ حذف عدد كبير من النشاطات
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من النشاطات.

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
ar[0]: لم يتمّ حذف أيّ ملف.
ar[1]: تمّ حذف ملف واحد.
ar[2]: تمّ حذف ملفين.
ar[3]: تمّ حذف بضع ملفات.
ar[4]: تمّ حذف العديد من الملفات.
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من الملفات.

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي ملف بشكل دائم.
ar[1]: تم حذف ملف بشكل دائم.
ar[2]: تمّ حذف ملفين بشكل دائم.
ar[3]: تمّ حذف بضعة ملفات بشكل دائم.
ar[4]: تمّ حذف العديد من الملفات بشكل دائم.
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من الملفات بشكل دائم.

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
ar[0]: لم تتم استعادة أي ملف من المهملات.
ar[1]: تمت استعادة ملف من المهملات.
ar[2]: تمت استعادة ملفين من المهملات.
ar[3]: تمت استعادة بضعة ملفات من المهملات.
ar[4]: تمت استعادة العديد من الملفات من المهملات.
ar[5]: تمت استعادة عدد غير معروف من الملفات من المهملات.

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
ar[0]: ما من جهة اتصال أضيفت إلى المجموعة
ar[1]: جهة اتصال واحدة أضيفت إلى المجموعة
ar[2]: جهتا اتصال أضيفتا إلى المجموعة
ar[3]: بضع جهات اتصال أضيفت إلى المجموعة
ar[4]: جهات اتصال عديدة أضيفت إلى المجموعة
ar[5]: أضيف عدد غير معروف من جهات الاتصال إلى المجموعة

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
ar[0]: لا جهة اتصال تملك هذا الوسم سابقاً.
ar[1]: جهة اتصال واحدة تملك هذا الوسم سابقاً
ar[2]: جهتا اتصال تملكان هذا الوسم سابقاً.
ar[3]: عدد بسيط من  جهات الاتصال يملك هذا الوسم سابقاً.
ar[4]: عدد كبير من جهات الاتصال يملك هذا الوسم سابقاً.
ar[5]: عدد غير معروف من جهات الاتصال يملك هذا الوسم سابقاً.

en: %count contact has been reserved. | %count contacts have been reserved.
ar[0]: لم يتم حجز أيّ جهة اتصال.
ar[1]: تمّ حجز جهة اتصال واحدة.
ar[2]: تمّ حجز جهتي اتصال.
ar[3]: تمّ حجز بضع جهات اتصال.
ar[4]: تمّ حجز العديد من جهات الاتصال.
ar[5]: تم حجز  عدد غير معروف من جهات الاتصال.

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
ar[0]: لم يتمّ حذف أي جهة اتصال من "2%".
ar[1]: تمّ حذف جهة اتصال واحدة من "2%"
ar[2]: تمّ حذف جهتي اتصال من "2%"
ar[3]: تمّ حذف عدد بسيط من جهات الاتصال من "2%"
ar[4]: تمّ حذف عدد كبير من جهات الاتصال من "2%"
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من جهات الاتصال من "2%"

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
ar[0]: لم يتم وسم أي جهة اتصال
ar[1]: تمّ وسم جهة اتصال واحدة.
ar[2]: تمّ وسم جهتي اتصال
ar[3]: تمّ وسم بعض جهات الاتصال
ar[4]: تمّ وسم العديد من جهات الاتصال
ar[5]: تمّ وسم عدد غير معروف من جهات الاتصال

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
ar[0]: لا جهة اتصال غير موسومة
ar[1]: جهة اتصال غير موسومة
ar[2]: جهتا اتصال غير موسومتين
ar[3]: عدد بسيط من جهات الاتصال غير موسوم
ar[4]: عدد كبير من جهات الاتصال غير موسوم
ar[5]: عدد غير معروف من جهات الاتصال غير موسوم

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
ar[0]: ما من جهة اتصال كانت في المجموعة
ar[1]: جهة اتصال واحدة كانت في المجموعة
ar[2]: جهتا اتصال كانتا في المجموعة
ar[3]: عدد قليل من جهات الاتصال كان في المجموعة
ar[4]: عدد كبير من جهات الاتصال كان في المجموعة
ar[5]: عدد غير معروف من جهات الاتصال كان في المجموعة

en: %count contribution deleted. | %count contributions deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي مساهمة.
ar[1]: تمّ حذف مساهمة واحدة.
ar[2]: تمّ حذف مساهمتين.
ar[3]: تمّ حذف بضع مساهمات.
ar[4]: تمّ حذف العديد من المساهمات.
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من المساهمات.

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
ar[0]: صفر علاقة مزدوجة
ar[1]: علاقة مزدوجة واحدة
ar[2]: علاقتان مزدوجتان
ar[3]: عدد قليل من العلاقات المزدوجة
ar[4]: عدد كبير من العلاقات المزدوجة
ar[5]: عدد غير معروف من العلاقات المزدوجة.

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
ar[0]: لم يتمّ إيجاد أي رسالة إلكترونية معلّقة وتحديثها.
ar[1]: تمّ إيجاد رسالة إلكترونية واحدة معلّقة وتمّ تحديثها.
ar[2]: تمّ إيجاد رسالتين إلكترونيتين معلّقتين وتمّ تحديثهما.
ar[3]: تمّ إيجاد القليل من الرسائل الإلكترونية معلّقة وتمّ تحديثها.
ar[4]: تمّ إيجاد العديد من الرسائل الإلكترونية معلّقة وتمّ تحديثها.
ar[5]: تمّ إيجاد عدد غير معروف من الرسائل الإلكترونية معلّقة وتمّ تحديثها.

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
ar[0]: لم يتمّ حذف أيّ منحة.
ar[1]: تمّ حذف منحة واحدة.
ar[2]: تمّ حذف منحتين.
ar[3]: تمّ حذف بضع منح.
ar[4]: تمّ حذف العديد من المنح.
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من المنح.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
ar[0]: لا سجل علاقات غير صالح
ar[1]: سجل علاقات غير صالح
ar[2]: سجلا علاقات غير صالحين
ar[3]: عدد بسيط من سجلات العلاقات غير الصالحة
ar[4]: عدد كبير من سجلات العلاقات غير الصالحة
ar[5]: عدد غير معروف من سجلات العلاقات غير الصالحة

en: %count membership deleted. | %count memberships deleted.
ar[0]: صفر عضويات محذوفة.
ar[1]: عضوية محذوفة.
ar[2]: عضويتان محذوفتان.
ar[3]: بضع عضويات محذوفة.
ar[4]: الكثير من العضويات المحذوفة.
ar[5]: عضويات أخرى محذوفة.

en: %count month | %count months
ar[0]: صفر شهر
ar[1]: شهر واحد
ar[2]: شهران
ar[3]: أشهر قليلة
ar[4]: أشهر عديدة
ar[5]: عدد غير معروف من الأشهر

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي مشارك.
ar[1]: تمّ حذف مشارك واحد
ar[2]: تمّ حذف مشاركين اثنين
ar[3]: تمّ حذف بعض المشاركين
ar[4]: تمّ حذف العديد من المشاركين
ar[5]: تمّ حذف مشاركين آخرين.

en: %count pledge deleted. | %count pledges deleted.
ar[0]: لم يتمّ حذف أي تعهد.
ar[1]: تمّ حذف تعهد واحد.
ar[2]: تمّ حذف تعهدين.
ar[3]: تمّ حذف بضعة تعهدات.
ar[4]: تمّ حذف العديد من التعهدات.
ar[5]: تمّ حذف عدد غير معروف من التعهدات.

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
ar[0]: لم يتم إنشاء أي سجل علاقات بسبب أنواع اتصالات غير صالحة.
ar[1]: لم يتم إنشاءسجل علاقات واحد بسبب أنواع اتصالات غير صالحة.
ar[2]: لم يتم إنشاء سجلي علاقات بسبب أنواع اتصالات غير صالحة.
ar[3]: لم يتم إنشاء عدد بسيط من سجلات العلاقات بسبب أنواع اتصالات غير صالحة.
ar[4]: لم يتم إنشاءالعديد من سجلات العلاقات بسبب أنواع اتصالات غير صالحة.
ar[5]: لم يتم إنشاء عدد غيرمعروف من سجلات العلاقات بسبب أنواع اتصالات غير صالحة.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
ar[0]: لم يتمّ إنشاء أي علاقة لأنّ جهة الاتصال ليست النوع المناسب لهذه العلاقة.
ar[1]: لم يتمّ إنشاء علاقة واحدة لأنّ جهة الاتصال ليست النوع المناسب لهذه العلاقة.
ar[2]: لم يتمّ إنشاء علاقتين لأنّ جهة الاتصال ليست النوع المناسب لهذه العلاقة.
ar[3]: لم يتمّ إنشاء عدد بسيط من العلاقات لأنّ جهة الاتصال ليست النوع المناسب لهذه العلاقة.
ar[4]: لم يتمّ إنشاء عدد كبيرمن العلاقات لأنّ جهة الاتصال ليست النوع المناسب لهذه العلاقة.
ar[5]: لم يتمّ إنشاء عدد غير معروف من العلاقات لأنّ جهة الاتصال ليست النوع المناسب لهذه العلاقة.

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
ar[0]: لم يتم إهمال أي كان لأن جهات الاتصال هي 2% 3% .
ar[1]: تمّ إهمال واحد  لأن جهات الاتصال هي 2% 3% .
ar[2]: تمّ إهمال اثنين لأن جهات الاتصال هي 2% 3% .
ar[3]: تمّ إهمال عدد بسيط لأن جهات الاتصال هي 2% 3% .
ar[4]: تمّ إهمال عدد كبير لأن جهات الاتصال هي 2% 3% .
ar[5]: تمّ إهمال عدد غير معروف لأن جهات الاتصال هي 2% 3% .

en: %count year | %count years
ar[0]: صفر سنة
ar[1]: سنة واحدة
ar[2]: سنتان
ar[3]: سنوات قليلة
ar[4]: سنوات عديدة
ar[5]: عدد غير معروف من السنوات.

en: %name: found no valid post with that title.
ar: %الاسم: لم يتمّ العثور على نتيجة مناسبة مقترنة بهذا العنوان.

en: %title day
ar: %title يوم

en: %title month
ar: %title شهر

en: %title week
ar: %title أسبوع

en: %title year
ar: %title سنة

en: %title year + month
ar: %title سنة +شهر

en: &lt; Previous
ar: &lt; سابق

en: &lt;&lt; First
ar: &lt;&lt;؛ أولاً

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
ar: &quot;ستُحفظ جميع المعلومات التي تقدّمها إلينا أو إلى أيّ من ممثّلينا ومزوّدي خدماتنا ضمن إطار من السرية التامة. ولن تُستخدم لأيّ هدف آخر ما خلا مساعدتك، كما لن تستخدم لأيّ هدف إلا وافقت عليه خطياً أو إلا إذا كان ينصّ عليه القانون.&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
ar: &quot;هل يمكنني أن أطرح عليك بعض الأسئلة الهادفة إلى الغربلة؟&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
ar: &quot;يُرجى تحديد ما الذي تودّ أن تناقشه.&quot;

en: '%1' batch has been saved.
ar: تمّ حفظ "1%" من الدفعة.

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
ar: '%1'  لا يجوز حذفها لأنّ المعلومات تُستخدَم لأغراض النظام الخاصة.

en: '%1' directory does not exist
ar: الدليل "%1" غير موجود

en: '%1' has been deleted.
ar: تمّ حذف '%1'

en: '%1' have been saved.
ar: تمّ حفظ "1%".

en: '%1' information has been saved.
ar: تمّ حفظ المعلومات '%1'

en: '%1' survey has been deleted.
ar: الاستطلاع "1%" تمّ حذفه.

en: 'Children' of that individual
ar: "أطفال" ذلك الفرد

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
ar: نصّ رابط "أنشئ صفحة الحملات الشخصية"

en: 'Employees' of that organization
ar: "موظفو" هذه المنظمة

en: 'Household Members' of that household
ar: "أعضاء الأسرة" في هذه الأسرة

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
ar: "الانسحاب عبر البريد الإلكتروني"- يظهر عنوان بريد إلكتروني للمرسل إليهم كي ينسحبون من خيار تلقي البريد الإلكتروني من منظمتكم.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
ar: "الانسحاب عبر صفحة إلكترونية"- يظهر رابطاً ينقره المرسل إليهم كي ينسحبون من خيار تلقي البريد الإلكتروني من منظمتكم. كحلّ بديل، يمكنك دمج رمز "الانسحاب عبر البريد الإلكتروني".

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
ar: الحد الأقصى للأشخاص الذين يمكن أن يستفيدوا من ميزة "أخبر صديقاً"

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
ar: "إلغاء الاشتراك عبر البريد الإلكتروني"- يظهر عنوان البريد الإلكتروني كي يلغي اشتراكه المرسل إليهم في لائحة بريدية محدّدة مستخدمة لإرسال هذه الرسالة.

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
ar: "إلغاء الاشتراك عبر صفحة إلكترونية"- يظهر رابطاً ينقره المرسل إليهم لإلغاء اشتراكهم في لائحة بريدية محدّدة مستخدمة لإرسال هذه الرسالة. كحلّ بديل، يمكنك دمج رمز "إلغاء الاشتراك عبر البريد الإلكتروني" أو أحد رموز الانسحاب.

en: (%1 recipients)
ar: (1% المتلقين)

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
ar: (ساهم بـX على الأقل كي تصبح مؤهلاً للحصول على هذه الهدية.)

en: (Filed on case %1)
ar: (ملف مقدّم حول الحالة%1)

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
ar: (معايير المهام وتوثيق بنية خط الأوامر...)

en: (Last Month)
ar: (الشهر الماضي)

en: (Not Available)
ar: (غير متوفر)

en: (OR Membership ID if update mode.)
ar: (أو معرف العضوية في حالة وضع التحديث.)

en: (Preview Area)
ar: (معاينة المكان)

en: (Recurring Contribution)
ar: (مساهمة متكررة)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
ar: (راجع قسمَيْ التعيين والترميز الجغرافي ضمن فصل التثبيت والإعداد الأولي)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
ar: (يجب أن يفوق أو يتساوى مجموع كل الأوزان  مع سقف: %1).

en: (bottom of page)
ar: (أسفل الصفحة)

en: (built-in)
ar: (مدمجة)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
ar: (ساهم بـ1% على الأقل لتصبح مؤهلاً لهذه العضوية)

en: (current month)
ar: (الشهر الجاري)

en: (current year)
ar: (السنة الجارية)

en: (deleted contacts)
ar: (جهات الاتصال المحذوفة)

en: (display name not available)
ar: (اسم العرض غير متوفر)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ar: (تمّ التصنيف من _عدد أقصى_ لإجمالي البنود)

en: (max %1)
ar: (العدد الأقصى %1)

en: (more)
ar: (المزيد)

en: (n/a)
ar: (غير متوفر)

en: (no fee)
ar: (لا رسوم)

en: (no subject)
ar: (الموضوع غير موجود)

en: (not assigned)
ar: (غير مكلّف)

en: (ongoing)
ar: (جارية)

en: (original currency)
ar: (العملة الأصلية)

en: (preferred)
ar: (مفضّل)

en: (recipients)
ar: (المستلمين)

en: (s)
ar: (أكثر من واحد)

en: (signature)
ar: (الإمضاء)

en: (since inception)
ar: (منذ الإنشاء)

en: (step %1 of %2)
ar: (الخطوة 1% من 2%)

en: (this is not the current revision)
ar: (هذه ليست المراجعة الحالية)

en: (this is the current revision)
ar: (هذه هي المراجعة الحالية)

en: (this will take a few minutes)
ar: (سيستغرق هذا الأمر بضع دقائق)

en: (top of page)
ar: (أعلى الصفحة)

en: + Add New Field
ar: + أضف حقل جديد

en: , or Merge this contact with an existing contact
ar: ، ضمّ جهة الاتصال هذه إلى جهة اتصال موجودة

en: - Activity Fields -
ar: - خانات النشاط -

en: - All Contacts -
ar: - كافة جهات الاتصال -

en: - Any -
ar: - أي -

en: - Contact Fields -
ar: - خانات جهة الاتصال -

en: - Contribution Fields -
ar: - خانات المساهمة-

en: - N/A -
ar: - غير متوافر -

en: - Participant Fields -
ar: - خانات المشاركين-

en: - Select Financial Account Relationship -
ar: - إختر علاقة الحساب المالي-

en: - Select Relationship Type-
ar: - إختَر نوع العلاقة -

en: - all activity type(s) -
ar: - جميع أنواع النشاطات -

en: - any -
ar: -أي-

en: - any contact type -
ar: - أي نوع جهة اتصال -

en: - any group -
ar: - أي مجموعة -

en: - any interviewer -
ar: - أيّ شخص أجرى المقابلة-

en: - any tag -
ar: - أي وسم -

en: - any visibility -
ar: - أي ظهور -

en: - default -
ar: - افتراضي-

en: - default input format -
ar: - صيغة الإدخال الافتراضي -

en: - default view -
ar: - استعراض افتراضي -

en: - do not import -
ar: - لا تستورد -

en: - first select relationship type -
ar: - إختر أولاً نوع العلاقة-

en: - no grouping -
ar: - عدم تشكيل مجموعات-

en: - none -
ar: - لا شيء -

en: - prefix -
ar: - البادئة -

en: - related contact info -
ar: - بيانات الاتصال ذات الصلة -

en: - same as for main contact -
ar: - مثل نقطة الاتصال الرئيسية-

en: - select %1 -
ar: - إختر %1 -

en: - select -
ar: - إختر -

en: - select Parent -
ar: - إختر الأصل-

en: - select contact -
ar: - إختر جهة اتصال-

en: - select contacts -
ar: - إختر عقوداً-

en: - select field -
ar: - إختَر الخانة -

en: - select group -
ar: - اختر المجموعة -

en: - select label -
ar: - إختَر تصنيفاً -

en: - select profile -
ar: - اختر الملف الشخضي -

en: - select record type -
ar: - إختَر نوع السجل -

en: - select role -
ar: - اختر الدور -

en: - suffix -
ar: - اللاحقة -

en: -- Select --
ar: -- إختر --

en: -day of week-
ar: - يوم الأسبوع-

en: -day-
ar: - اليوم-

en: -hour-
ar: - الساعة-

en: -min-
ar: - الدقيقة-

en: -month-
ar: - الشهر-

en: -operator-
ar: - مشغّل -

en: -sec-
ar: - الثانية-

en: -year-
ar: - السنة-

en: 1 Day | %count Days
ar[0]: صفر يوم
ar[1]: يوم واحد
ar[2]: يومان اثنان
ar[3]: بضعة أيام
ar[4]: أيام عديدة
ar[5]: احتمال آخر

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
ar[0]: لم يملك أي نشاط هذا الوسم.
ar[1]: لم يملك نشاط واحد هذا الوسم
ar[2]: لم يملك نشاطان هذا الوسم
ar[3]: لم يملك عدد قليل من الأنشطة هذا الوسم
ar[4]: لم يملك عدد كبير من النشاطات هذا الوسم.
ar[5]: لم يملك عدد غير معروف من النشاطات هذا الوسم

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
ar[0]: لا نشاط يملك هذا الوسم قبلاً
ar[1]: نشاط واحد يملك هذا الوسم قبلاً
ar[2]: نشاطان يملكان هذا الوسم قبلاً
ar[3]: عدد قليل من النشاطات يملك هذا الوسم قبلاً
ar[4]: عدد كبير من النشاطات يملك هذا الوسم قبلاً
ar[5]: عدد غير معروف من النشاطات يملك هذا الوسم قبلاً

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
ar[0]: لا جهة اتصال تملك هذا الوسم
ar[1]: جهة اتصال واحدة لا تملك هذا الوسم
ar[2]: جهتا اتصال لا تملكان هذا الوسم
ar[3]: عدد قليل من جهات الاتصال لا يملك هذا الوسم
ar[4]: عدد كبير من جهات الاتصال لا يملك هذا الوسم
ar[5]: عدد غير معروف من جهات الاتصال لا يملك هذا الوسم

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
ar[0]: لم تكن أي جهة اتصال في هذه المجموعة.
ar[1]: إنّ جهة اتصال واحدة لم تكن في هذه المجموعة.
ar[2]: إنّ جهتي اتصال لم تكونا في هذه المجموعة
ar[3]: إنّ عدداً بسيطاً من جهات الاتصال لم يكن في هذه المجموعة
ar[4]: إنّ عدداً كبيراً من جهات الاتصال لم يكن في هذه المجموعة
ar[5]: إنّ عدداً غير معروف من جهات الاتصال لم يكن في هذه المجموعة

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
ar[0]: لم يتعذّر استرجاع شيء.
ar[1]: تعذّر استرجاع واحد.
ar[2]: تعذّر استرجاع اثنين.
ar[3]: تعذّر استرجاع البضع.
ar[4]: تعذّر استرجاع العديد منها.
ar[5]: تعذّر استرجاع عدد غير معروف.

en: 1. Manage Roles
ar: 1. إدارة الأدوار

en: 12 Hours
ar: 12 ساعة

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
ar: 2. تعيين المستخدمين لأدوار قوائم التحكم بالوصول الخاصة بCiviCRM

en: 24 Hours
ar: 24 ساعة

en: 3. Manage ACLs
ar: 3. قم بإدارة قوائم التحكم بالوصول.

en: 3rd-party Service
ar: خدمة طرف ثالث 3

en: 5395 with Logo
ar: 5395 مع شعار

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
ar: <a href="%1">wkhtmltopdf وظيفة بديلة للحصول على PDF</a> قد تقدّم أداءً أفضل لا سيما في حال توليد عدد كبير من رسائل أو إيصالات PDF. يحتاج مدير الموقع لتنزيل وتركيب هذه الوظيفة ودخول المسار القابل للتنفيذ هنا.

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
ar:  <b>%1</b> ملف (ملفات) في دليل الاتصالات غير مناسب للكتابة. فقد يُستخدم الملف (الملفات) المدرج في الدليل أثناء عملية الاستيراد لتسجيل الأخطاء التي وقعت خلالها. اتصل بمدير الموقع للحصول على مساعدة.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
ar: قد ترغب أيضاً في التحقق من دليل <a href="%2/%1" target="_blank">الوحدات الأصلية</a> التي قد تكون مفيدةً لك (الوحدات الخاصة بـCMS غير مدرجة هنا).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
ar: تم اشتراك <strong>%1 (%2)</strong>بنجاح في <strong>%3</strong>لائحة البريد.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
ar: <strong> - تمّ التحقق بنجاح 1% من بريدك الإلكتروني "2%".</strong>

en: <strong>Check Availability</strong>
ar: <strong>تأكّد من مدى التوافر</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
ar: <strong>CiviCampaign</strong> - يتيح لك الربط بين المناسبات، والمراسلات، والنشاطات، والمساهمات تحت "مظلة" واحدة لكي تتمكن من متابعة تطور جميع جهودك باتجاه هدف برمجي أو حملة واحدة.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
ar: <strong>CiviCase</strong> - عنصر للإدارة المتكاملة للحالات، بما في ذلك لوحة رئيسية تتضمن "حالاتي"، جداول زمنية أوتوماتيكية، وتقارير دقيق قابلة للضبط.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
ar: <strong>CiviContribute</strong> - عنصر إلكتروني لجمع الأموال وإدارة المانحين يتيح لك متابعة وإدارة المساهمات لمنظمتك. كما تتيج لك إنشاء صفحات الويب بسرعة وسهولة للقبول بالهبات الإلكترونية.

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
ar: <strong>CiviContribute</strong> - عندما تسعى إلى جمع معلومات عن المساهمين من خلال صفحات المساهمة عبر الإنترنت، بإمكانك إنشاء ملف تعريف، وربطه بصفحة المساهمة الخاصة بك على أنها "عنصر الصفحة المخصص" (<a href='%1'>أضبط صفحات المساهمة عبر الإنترنت</a>).

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
ar: <strong>CiviEvent</strong> - يتيح التسجيل الإلكتروني للمناسبات وإدارة المناسبات المدفوعة والمجانية. يتيح لك بسرعة وسهولة إنشاء صفحات ويب مخصصة للتسجيل للمناسبات ومن ثم متابعة المشاركين.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
ar: <strong>CiviGrant</strong> - مصمم لتستخدمه المنظمات التي توزع الأموال على الآخرين، مثلاً المؤسسات، مقدمو الهبات، إلخ.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
ar: <strong>CiviMail</strong> - عنصر قوي للمراسلات الجماهيرية يتيح لك التواصل مع الناخبين برسائل إلكترونية ذات طابع شخصي ونشرات إخبارية.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
ar: <strong>CiviMember</strong> - عصر مرن لإدارة العضوية يتضمن التسجيل وإعادة التجديد إلكترونياً على نحوٍ ملائم.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
ar: <strong>CiviPledge</strong> - قم بتسجيل ومتابعة التعهدات التي تتلقاها من المساهمين. أرسل إشعارات باستلام التعهد ورسائل تذكير بالدفع. قم بضبط صفحات المساهمات الإلكترونية لدعم التعهد بالخدمة الذاتية ودفعات التعهد.

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
ar: <strong>نماذج تعديل جهات الاتصال</strong> - أتِح <strong>لمستخدمين مرخّص لهم</strong> فرصة تعديل بياناتهم الخاصة باستخدام ملف تعريف يسلك المسار التالي: <em>%1/%2</em>. (يقدّم هذا المثل رابطاً لنموذج تعديل ملف بمعرف يساوي 3).

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
ar: <strong>البحث عن جهات اتصال وقوائم</strong> - عندما تريد توفير نموذج بحث وقائمة بنتائج البحث عن بعض أو جميع جهات الاتصال الخاصة بك، يمكنك إنشاء ملف تعريف يتضمّن خانات البحث المنشودة، مزوّداً المستخدمين بسبل الوصول إلى ذلك النموذج. عند إنشاء رابط يقود إلى ملف البحث والقوائم، أضف المعرّف المؤاتي للملف المذكور في نهاية سطر الاستعلام باعتماد مؤشر "gid". فيتخذ مثلاً الرابط لعرض صفحة ونتائج البحث حول ملف بمعرّف = 3 الشكل الآتي:

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
ar: <strong>نماذج تسجيل اشتراك جهات الاتصال</strong> - أقم رابطاً (روابط) يقودك إلى "نموذج (نماذج) مدخلات "جهة اتصال جديدة" لملفاتك باعتماد المسار التالي:  <em>%1/%2</em>. (يقدّم هذا المثل رابطاً لنموذج ملف بمعرف يساوي 3).

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
ar: <strong>لم تبدأ عملية تسليم هذا البريد بعد.<strong>  في حال تجاوزت تاريخ ووقت التسليم المجدول إسأل مدير النظام أو جهة الدعم التقني لموقعك الإلكتروني للتحقق من تشغيل المهمة الآلية ('cron job') - ومدى التكرار.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
ar: <strong>مثلاً:</strong>"قادة الفرق"(<em>دور قائمة التحكم بالوصول</em>) يمكنهم "تعديل" (<em>العملية</em>) جميع جهات الاتصال في "مجموعة المتطوعين الناشطة" (<em>البيانات<em>).

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
ar: <strong>مثال: </strong> عند إنشاء مجموعة من الخانات المخصّصة المستخدمة لجمع <strong>تاريخ التوظيف</strong>- قد ترغب في تخصيص خانات لعنوان الوظيفة، تاريخ البداية، تاريخ الانتهاء، وسبب مغادرة العمل. ضع علامة في مربّع "السجلات المتعدّدة" كي تتمكّن من جمع معلومات عن وظائف متعدّدة.

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
ar: يتم إنشاء <strong>علاقة موظف<->رب العمل</strong> في كل مرة يجري فيها ملء خانة "رب العمل الحالي"، إما في استمارة الملخص عن جهة الاتصال أو من خلال ملف شخصي. عندما يتم ملؤها، تنشئ منظمة إن لم يكن هناك من منظمة أصلاً بهذا الإسم.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
ar: إنّ <strong>تصدير الخانات الأساسية</strong> يوفّر قيم البيانات الأكثر شيوعاً. تتضمّن هذه الأخيرة معلومات عن العناوين الأساسية، ورقم الهاتف والبريد الإلكتروني المفضّلين.

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
ar: <strong>إملأ:</strong> إملأ فقط البيانات الإضافية بشأن جهات الاتصال. أما الخانات التي تتضمّن حالياً قيماً في قاعدة البيانات فلا تتغيّر.

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
ar: <strong>العضوية الثابتة- المدة 3 أشهر:</strong> مثلاً، يتمّ تسجيل شخص في 15 فبراير 2008. فتنطلق فترة بداية عضويته في 1 فبراير 2008 وتنتهي في 30 أبريل 2008.

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
ar: <strong>فترة العضوية الثابتة- مدة سنة واحدة 1: </strong> من المقرر أن تنطلق فترة البداية الثابتة في 1 يناير. مثلاً، يتمّ تسجيل شخص للعضوية في 15 فبراير 2008. فتنطلق فترة بداية عضويته في 1 يناير 2008، وتنتهي في 31 ديسمبر 2008.

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
ar: <strong>جزء من نموذج أتش تي أم أل</strong> - إذا كنت تريد التحكّم أكثر بطريقة تصميم النموذج، أو إضافة نماذج مدخلات إلى وحدات، صفحات، و/أو مواقع غير CiviCRM ... أنقر على رابط إعداد جزء من نموذج أتش تي أم أم لملف التعريف أدناه - ثمّ انسخ والصق رمز أتش تي أم أل ضمن اي صفحة ويب.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
ar: <strong>علاقة الأسرة</strong> تتيح لأفراد الأسرة تطبيق "عنوان الأسرة" على السجل الخاص بهم. مجدداً، إذا كانت الأسرة موجودةً من قبل، يكون للفرد علاقة منشأة معها، أما إن لم تكن موجودةً فيجب إنشاء أسرة جديدة.

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
ar: <strong>تمّ الاستيراد بنجاح</strong> تلخّص المعلومات أدناه النتائج.

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
ar: <strong>استيراد الأنواع الفرعية لجهات الاتصال</strong> - إذا كان ملفك يتضمّن مزيجاً من "الأنواع الفرعية" العائدة إلى النوع الأصل، فاختر النوع ("الأساسي") هنا. يُتاح لك في ما بعد أن تحدد خانة النوع الفرعي لجهة الاتصال من ملفك، بما يحدد النوع الفرعي لكل صف. مثلاً: إذا كنت تستورد مجموعة "أفراد" تتوزّع بين فئات "الطلاب" و"الأهل" و"الموظفين"، فاختر العنوان "الأفراد" هنا، وأدرج عموداً ضمن ملفك المستورد يضمّ النوع الفرعي المحدد لكل صف.

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
ar: <strong>ملاحظة هامة: سيحظى دورا إدارة عليا</strong>ومدير </strong>كلاهما بإذن في .CiviCRM

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
ar: <strong>لا تحقق من العناصر المتكررة:</strong> أدرج جميع السجلات الصحيحة من دون مقارنتها مع السجلات الموجودة لجهات الاتصال، بحثاً عن عناصر متكررة محتملة.

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
ar: <strong>فترة العضوية الدوارة- المدة سنة واحدة:</strong>مثلاً، يتمّ تسجيل شخص للعضوية في 15 فبراير 2008. فتنطلق فترة بداية عضويته في 15 فبراير 2008، وتنتهي في 14 فبراير 2009.

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
ar: <strong>أهمل:</strong>التقارير، ثمّ أهمل الصفوف المكررة في الملف المستورد، بما لا يغيّر السجلات المتطابقة في قاعدة البيانات (افتراضياً).

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered.
ar: <strong>يجب عدم تفعيل هذه الميزة لمواقع الإنتاج.</strong><br />حدد هذه القيمة بشكل <strong>نعم<strong> إذا كنت تريد عرض قائمة تتبعية عند وقوع خطأ جسيم.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
ar: <strong>يجب عدم تفعيل هذه الميزة لمواقع الإنتاج.</strong><br />حدد هذه القيمة بشكل <strong>نعم<strong> إذا كنت تريد استخدام إحدى أدوات تصحيح الأخطاء الخاصة بـCiviCRM.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
ar: <strong>نصيحة لتشخيص ومعالجة الأخطاء</strong> - إذا صادفتك مشكلة في إرسال
     رسالتك النصية القصيرة، أطلب من مدير النظام أو المسؤول عن تقديم الدعم التقني لموقعك للتحقق مما إذا كانت المهمة التلقائية (&quot;cron job&quot;) تعمل بانتظام ، ومن وتيرة عملها.

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
ar: <strong>حدّث:</strong> حدّث الخانات الموجودة في قاعدة البيانات بالمقارنة مع البيانات المستوردة. أما خانات قاعدة البيانات غير المدرجة ضمن الصفوف المستوردة فتُترك على حالها.

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
ar: <strong>شاشات المستخدم</strong> - يجوز إقامة ترابط بين ملف تعريف أو أكثر من أجل <strong>تسجيل مستخدم جديد</strong> و/أو استعراض وتعديل شاشات <strong>حسابات مستخدم موجود</strong>.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
ar: "قيمة السلسلة" أو تعبير دوري لتتم صياغته (استبدالها).

en: A Contact with that ID does not exist: %1
ar: لا وجود لجهة اتصال تحمل تلك الهوية: %1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
ar: تمّ إنشاء تقرير تفصيلي عن الاستطلاع  <a href='%1'>%2</a>

en: A View Only field cannot be required
ar: إنّ خانة الاستعراض فقط لا تكون إلزامية

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
ar: تتحول القائمة التي تفصل محتوياتها بفاصلة مباشرةً إلى مصفوفة من العمليات المتعددة القيم، أو يكون بإمكانك بصراحة استخدام صيغة مصفوفة  js أعلاه.

en: A confirmation email has been sent to %1
ar: تمّ إرسال رسالة تأكيدية إلى %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
ar: تمّ إرسال رسالة تأكيد إلى  %1.

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
ar: تمّ إرسال رسالة تأكيد إلى جميع المشاركين

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
ar: تمّ تسجيل مساهمة/عضوية بالنيابة عن المنظمة المسجّلة أدناه.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
ar: تمّ أيضاًإرسال نسخة عن النشاط إلى جهة الاتصال/جهات الاتصال المحددة.

en: A copy of the contribution page has been created
ar: تمّ إنشاء نسخة عن صفحة المساهمة

en: A copy of the extension (%1) is in a system folder (%2). The system copy will be preserved, but the new copy will be used.
ar: إنّ نسخة عن التمديد (1%) موجودة في ملف النظام (2%). ستبقى نسخة النظام محفوظة، لكن ستستخدم النسخة الجديدة.

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
ar: تمّ إرسال نسخة عن نشاط المتابعة أيضاً إلى جهة (جهات) الاتصال المكلّفين بالمتابعة.

en: A copy of the price set has been created
ar: تمّ إعداد نسخة عن مجموعة الرسوم

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
ar: سيتمّ إرسال نسخة عن هذا النشاط إلى كلّ شخص مكلّف.

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
ar: يمكن إنتاج نسخة عن هذا التقرير تلقائياً وتسليمها عبر البريد الإلكتروني إلى متلقين محدّدين. إستخدم الإعدادات في هذه الفقرة لضبط موضوع البريد الإلكتروني الذي يتضمّن التقرير، فضلاً عن لائحة المرسل إليهم (خانات المرسل إليهم وخانة إرسال نسخة إضافية). أفصل بين مختلف العناوين الإلكترونية بواسطة فاصلة.

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
ar: استعلام مباشر بلغة أس كيو أل من نوع SELECT. مثلاً:

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
ar: تتواجد أصلاً قاعدة للبحث عن السجلات المتطابقة تحت هذا الإسم. الرجاء اختيار اسم آخر.

en: A field of the same label exists in the destination group
ar: توجد  خانة بالتصنيف ذاته ضمن مجموعة المقصد

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
ar: تتوافر أصلاً نوع معاملة مالية تحت هذا الإسم. الرجاء اختيار اسم آخر.

en: A followup activity has been scheduled.
ar: تقرّر موعد نشاط المتابعة.

en: A group of contacts
ar: مجموعة من جهات الاتصال

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
ar: إن حجم المهمة الأصغر من حدود المجموعة تلغي تأثير الحدود المفروضة على المجموعة.

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
ar: يجري تلقائياً إدراج رابط يقود إلى %1 في الرسالة المرسلة إلموجّهة إلى الأصدقاء. فإذا أردت أيضاً إدراج رابط ينشر معلومات عامة عن منظمتك، أدرج ذلك الرابط هنا (مثلاً <em>http://www.example.org/</em>).

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
ar: إحدى مهام CiviCRM الطويلة الأمد هي حالياً قيد التنفيذ. سيتواصل تجديد هذه الرسالة إلى حين إنجاز المهمة.

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
ar: تأكيد العضوية والإيصال قد أرسل إلى 1%.

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
ar: إنّ وضع عضوية لهذا التصنيف موجود مسبقاً. يرجى اختيار تصنيف آخر.

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
ar: توجد حالة عضوية باسم مطابق بالفعل. الرجاء اختيار اسم آخر.

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
ar: تمّ إرسال إشعار عبر البريد الإلكتروني إلى مدير الموقع، وستتلقى إشعاراً آخر منه بمجرد إتمام عملية المراجعة.

en: A notification email has been sent to the site administrator.
ar: تمّ إرسال إشعار بالبريد الإلكتروني إلى مدير الموقع.

en: A notification email has been sent to the supporter.
ar: تمّ إرسال إشعار بالبريد الإلكتروني إلى المناصر.

en: A person is already registered for this event.
ar: هناك شخص واحد مسجّل لحضور هذه المناسبة.

en: A person with this email address is already registered for this event.
ar: هناك شخص يحمل البريد الإلكتروني نفسه مسجّل لحضور هذه المناسبة.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
ar: إنّ منتج يحمل الاسم نفسه موجود مسبقاً. يرجى اختيار اسم آخر.

en: A profile
ar: ملف شخصي

en: A receipt has been emailed to the contributor.
ar: تمّ إرسال رسالة بالبريد الإلكتروني إلى المساهم.

en: A record already exists with the same information.
ar: يوجد أصلاً سجل يتضمّن المعلومات ذاتها.

en: A recurring payment (subscription) request will be submitted to the selected payment processor. If the request is successful, this membership will be automatically renewed on the last day of the membership period until the recurring payment is cancelled. Membership payment receipt emails will include a link for the member to cancel the auto-renewal.
ar: سيتمّ تقديم طلب تسديد (اشتراك) متكرر إلى معالج المدفوعات الذي تمّ اختياره. إذا تكلل الطلب بالنجاح، سيتم تجديد هذه العضوية تلقائياً في اليوم الأخير من فترة العضوية بانتظار إلغاء الدفعة المتكررة. وستتضمّن رسائل البريد الإلكتروني التي تحوي إيصال دفعة العضوية رابطاً للعضو بإلغاء التجديد التلقائي.

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
ar: تمّ إرسال أيضاً رسالة إلكترونية للتأكيد على التسجيل إلى %1

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
ar: سيتمّ إرسال رسالة بريد إلكتروني تتضمّن تأكيداً على التسجيل إلى %1 بعد معالجة الصفقة بنجاح.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
ar: تمّ إرسال تأكيد على التجديد والإيصال إلى 1%.

en: A set of custom data fields
ar: مجموعة من خانات البيانات المخصصة

en: A short description of the activity..
ar: وصف وجيز للنشاط..

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
ar: ملف على شاكلة جدول بيانات يتضمّن كل صف منه بيانات عن جهة اتصال، وتكون خانات البيانات مفصولة بفواصل. يٌتاح لك استيراد ملفا "سي أس في" من معظم تطبيقات الجداول، وعدة مدراء قواعد بيانات، وكذلك من تطبيقات أخرى لإدارة جهات الا تصال ودفتر العناوين. راجع دليل استخدام التطبيق إذا كنت غير ملمّ بذلك. إحفظ هذا الملف ضمن محرك الأقراص الثابتة (أو أي قرص متاح لك على شبكتك) - قبل تحميله كملف مستورد.

en: A valid Notify Email address must be specified
ar: يجب أن يتمّ تحديد عنوان صالح لإرسال الإشعارات عبر البريد الإلكتروني

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
ar: يجب تحديد بريد إلكتروني صالح لمرسل الإيصال إذا تمّ تفعيل ميزة إرسال إيصال بالبريد الإلكتروني إلى المساهم.

en: A valid file must be uploaded.
ar: يجب تحميل ملف صالح.

en: A6 Badge Portrait 150x106
ar: رسم شارة A6 بحجم 150x106

en: AB Test Created Date
ar: تاريخ إنشاء اختبار أب

en: ACL
ar: قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Entity
ar: وحدة قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Entity ID
ar: معرّف وحدة قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Entity Role is Active
ar: دور وحدة قائمة التحكّم بالوصول مفعّل

en: ACL Group ID
ar: معرّف مجموعة قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Group/Role
ar: مجموعة/دور قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL ID
ar: معرّف قائمة التحكم بالوصول

en: ACL Is Active?
ar: هل قائمة التحكّم بالوصول مفعّلة؟

en: ACL Name
ar: اسم صلاحيات الوصول

en: ACL Object
ar: أحد مكونات قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Object ID
ar: معرّف أحد مكونات قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Operation
ar: طريقة عمل قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Role
ar:   دور ACL

en: ACL Role ID
ar: معرّف دور قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Table
ar: جدول قائمة التحكّم بالوصول

en: ACL Type
ar: نوع صلاحيات الوصول

en: ACL Type(s)
ar: نوع (أنواع) التحكم بالوصول

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
ar: تتيح لك قوائم التحكم بالوصول (ACL) أن تتحكم بالوصول إلى بيانات CiviCRM. وتتكوّن قائمة التحكم بالوصول من عملية (مثل "استعراض" أو تعديل")،ومجموعة بياناتيجري العمل عليها (أي مجموعة جهات اتصال)،ودور يؤذن له بإتمام تلك العملية.

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
ar: لوائح التحكم بالوصول تحدّد الإذن بإجراء العملية على مجموعة من البيانات، وتمنح هذا الإذن لدور لوائح التحكم بالوصول الخاصة بـCiviCRM. استخدم هذا الرابط لإنشاء أو تعديل لوائح التحكم بالوصول لموقعك.

en: ADC referral
ar: إحالة ADC

en: AND
ar: و

en: AOL Terms of Service complaint
ar: شروط شركة AOL بشأن الشكاوى المقدّمة حول خدماتها

en: API
ar: واجهة برمجة التطبيق API

en: API Action
ar: عمل واجهة API

en: API Action:
ar: العمل الخاص بواجهة برمجة التطبيقات

en: API Call Action
ar: فعل الاتصال الخاص بواجهة برمجية التطبيق

en: API Call Entity
ar: وحدة الاتصال الخاصة بواجهة برمجية التطبيق

en: API Entity
ar: وحدة واجهة API

en: API Entity:
ar: وحدة واجهة برمجة التطبيقات

en: API Login
ar: تسجيل الدخول إلى واجهة API

en: API Parameters
ar: معايير API

en: API Params
ar: معايير واجهة برمجة التطبيقات

en: API Type
ar: نوع API

en: API Type:
ar: نوع واجهة API:

en: API URL
ar: رابط واجهة برمجة التطبيقات

en: API Url
ar: عنوان Api الإلكتروني

en: API Url:
ar: العنوان الإلكتروني لواجهة بAPI

en: API call:
ar: الاتصال الخاص بوحدة برمجة التطبيقات:

en: APILogin is not set for this payment processor
ar: APILogin ليس محدداً لمُعالج المدفوعات هذا

en: Abbreviate Province?
ar: هل تريد اختصار المقاطعة؟

en: Abkhaz
ar: الأبخازية

en: Able to create a new database.
ar: قادر على إنشاء قاعدة بيانات جديدة.

en: About Profiles
ar: بشأن الملفات الشخصية

en: About is a required field.
ar: اللمحة خانة إلزامية.

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
ar: الرابط الأقصى للموقع الذي تم فيه تركيب وحدة أو عنصر civicrm

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
ar: قبول التعهدات ومتابعتها (للهدايا المتكررة).

en: Accepted Credit Cards
ar: بطاقات التسليف الموافق عليها

en: Accepted Rate
ar: معدّل القبول

en: Access
ar: الوصول

en: Access Arguments
ar: حجج الوصول

en: Access Callback
ar: رد الاتصال للوصول

en: Access Control
ar:   صلاحيات الوصول و الاستعمال

en: Access Control Documentation
ar: وثائق التحكم بالوصول

en: Access Denied
ar: التعامل محظور

en: Access Keys
ar: مفاتيح الوصول

en: Access Keys:
ar: مفاتيح الوصول:

en: Access contacts in the trash
ar: إطّلع على جهات الاتصال في المهملات

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
ar: إطّلع على البيانات مستخدماً طلب HTTP GET  من رابط إلكتروني معيّن. (رمز 'ICAL' عبر صفحة إدارة المناسبات.)

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
ar: إطلع على القوائم المنسدلة هنا لاختيار متى ينعقد 1% الخاص بك.

en: Account Creation
ar: إنشاء حساب

en: Account Holder
ar: صاحب الحساب

en: Account Relationship
ar: علاقة الحساب

en: Account Type
ar: نوع الحساب

en: Account Type (Code)
ar: نوع الحساب (الرمز)

en: Account Type Code
ar: شفرة نوع الحساب

en: Account creation required
ar: إنشاء الحساب إلزامي

en: Accounting Batch
ar: حساب الدفعة

en: Accounting Batch - %1
ar: حساب الدفعة- 1%

en: Accounting Batch Processing
ar: معالجة حساب الدفعة

en: Accounting Batches
ar: حسابات الدفعات

en: Accounting Code
ar: شفرة المحاسبة

en: Accounts
ar: الحسابات

en: Accounts Payable
ar: الحسابات المتوقع دفعها

en: Accounts Receivable
ar: الحسابات المتوقع استلامها

en: Accounts Receivable Account is
ar: حساب المتوقع استلامه هو

en: Acctg Code
ar: رمز المحاسبة

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
ar: الدقة والتغطية، فضلاً عن شروط الخدمة للترميز الجغرافي ورسم الخرائط قد تختلفان بحسب المزوّد  والموقع. قد يقدم بعض المزودين أو يتطلبان تسجيلات مدفوعة وفقاً لحجم الطلبات ونوع المنظمة التي تستفيد من الخدمة. يجب أن تتحقق  من كل مزود وتختار الخيار الأفضل لمتطلباتك وأنماط الاستخدام الخاصة بك.

en: Acknowledgment Date
ar: تاريخ الإشعار بالاستلام

en: Acknowledgment Sent
ar: تمّ إرسال إشعار بالاستلام

en: Action
ar: إجراء

en: Action Schedule ID
ar: الرقم التعريفي لبرنامج العمل

en: Action:
ar: تحرك:

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activate the page (you can de-activate it later)
ar: تفعيل الصفحة (يمكنك تعطيلها لاحقاً)

en: Active
ar: مفعّل

en: Active Memberships
ar: عضويات فاعلة

en: Active On
ar: مفعّل في

en: Active volunteers.
ar: متطوّع ناشط

en: Active?
ar: مفعّل؟

en: Activities
ar: الأنشطة

en: Activities %%StatusMessage%%
ar: الأنشطة %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
ar: النشاطات عبارة عن "تفاعلات مع جهات الاتصال" تودّ تسجيلها ومتابعتها. لدى CiviCRM أنواع نشاطات عدة محفوظة (مثلاً، "داخلية") من قبيل (الاجتماعات، والاتصالات الهاتفية، والرسائل الإلكترونية المرسلة). أنشئ "أنواع نشاطات" إضافية هنا إذا احتجت لتسجيل أنواع أخرى من النشاطات. مثلاً، قد ترغب في إضافة "مقابلة عمل" أو "تدقيق في الموقع"، إلخ.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
ar: النشاطات هي "تفاعلات مع جهات الاتصال" تودّ تسجيلها ومتابعتها. تصنّف هذه اللائحة حسب العنصر ومن ثم الوزن ضمن العنصر

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
ar: تمّت إضافة النشاطات من مجموعة النشاطات 1% إلى هذا الملف.

en: Activities which are Followup Activities
ar: النشاطات التي تعتبر نشاطات متابعة

en: Activities which are not Followup Activities
ar: النشاطات التي لا تعتبر نشاطات متابعة

en: Activities which have Followup Activities
ar: النشاطات التي لها نشاطات متابعة

en: Activities without Followup Activities
ar: النشاطات بدون نشاطات متابعة

en: Activity
ar: الأنشطة

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
ar: %1 النشاط حُفِظ. %2 %3

en: Activity Assignee
ar: المكلف بالنشاط

en: Activity Assignees
ar: المكلّفون بالنشاط

en: Activity Audit
ar: مراجعة النشاطات

en: Activity Auto-generated?
ar: النشاط الحاصل تلقائيا؟

en: Activity Contact ID
ar: هوية جهة الاتصال للنشاط

en: Activity Contacts
ar: جهات الاتصال المرتبطة بنشاط

en: Activity Date
ar: تاريخ النشاط

en: Activity Date Time
ar: وقت وتاريخ النشاط

en: Activity Dates - From
ar: تواريخ النشاطات - من

en: Activity Details
ar: تفاصيل النشاط

en: Activity Details %1 '%2'
ar: تفاصيل النشاط 1% "2%"

en: Activity Duration %1 %2
ar: مدّة النشاط 1% 2%

en: Activity Filter
ar: الفرز بحسب النشاط

en: Activity ID
ar:  معرّف النشاط

en: Activity Import
ar: استيراد النشاطات

en: Activity Links
ar: روابط الأنشطة

en: Activity Medium
ar: وسيط النشاط

en: Activity Medium %1 %2
ar: وسيلة النشاط 1% 2%

en: Activity Profile
ar: ملامح النشاط

en: Activity Record
ar: سجل النشاط

en: Activity Reporter
ar: مقدّم تقرير عن النشاط

en: Activity Reporter %1 '%2'
ar: تقرير النشاط 1% "2%"

en: Activity Result - %1
ar: نتيجة النشاط - %1

en: Activity Revision History
ar: تاريخ مراجعة النشاطات

en: Activity Search
ar: البحث عن النشاطات

en: Activity Source
ar: مصدر النشاط

en: Activity Status
ar: وضع النشاط

en: Activity Subject
ar: موضوع النشاط

en: Activity Subject %1 '%2'
ar: موضوع  النشاط 1% "2%"

en: Activity Summary
ar: خلاصة النشاطات

en: Activity Tag %1
ar: وسم النشاط %1

en: Activity Tag(s)
ar: وسم (وسوم) النشاطات

en: Activity Targets
ar: أهداف النشاط

en: Activity Type
ar: نوع النشاط

en: Activity Type %1 %2
ar: نوع النشاط 1% 2%

en: Activity Type ID
ar: معرف نوع النشاط

en: Activity Type Label
ar: إسم نوع النشاط

en: Activity Type is a required field
ar: خانة نوع النشاط إلزامية

en: Activity assigned to
ar: تم تعيين النشاط إلى

en: Activity created by
ar: أنشئ النشاط من طرف

en: Activity has been filed to %1 case.
ar: تمّ حفظ النشاط في ملفّ 1%.

en: Activity is a Test
ar: النشاط هو اختبار

en: Activity is a Test?
ar: هل النشاط اختبار؟

en: Activity is in the Trash
ar: النشاط في سلة المحذوفات.

en: Activity tagged | %count activities tagged
ar[0]: لم يتمّ وسم أيّ نشاط.
ar[1]: تمّ وسم نشاط واحد.
ar[2]: تمّ وسم نشاطين
ar[3]: تمّ وسم نشاطات بسيطة
ar[4]: تمّ وسم نشاطات عديدة.
ar[5]: تمّ وسم عدد غير معروف من النشاطات

en: Activity targeted to
ar: نشاط يستهدف

en: Activity type
ar: نوع النشاط

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
ar: نوع العلاقة 1%، الموجود في سجل ضبط الملفات، غير موجود في قاعدة البيانات 2%

en: Activity type of the last completed activity
ar: نوع آخر نشاط تمّ استكماله

en: Activity's Location in a text string.
ar: مكان النشاط في شريط نصيّ.

en: Actual Amount
ar: القيمة الفعلية

en: Actual Cost of Product
ar: الكلفة الفعلية للمنتج

en: Actual Participant Count
ar: العدد الفعلي للمشاركين

en: Actual date only
ar: التاريخ الفعلي فقط

en: Actual participant count
ar: العدد الفعلي للمشاركين

en: Add
ar: إضافة

en: Add %1 Record
ar: أضف 1% سجل

en: Add %1 back into %2?
ar: هل تريد إعادة إضافة 1% إلى  %2؟

en: Add 'Do Not...' Contact(s) Preferences
ar: أضف "الممنوع" ضمن تفضيلات جهة (جهات) الاتصال

en: Add ACL
ar: أضف قائمة التحكم بالوصول

en: Add Activity
ar: أضف نشاطاً

en: Add Association Rule
ar: أضف قاعدة الارتباط

en: Add BCC
ar: أضف نسخة مخفية إلى

en: Add CC
ar: أضف نسخة إلى

en: Add Campaign
ar: أضف الحملة

en: Add Case
ar: أضِف حالة

en: Add Client
ar: أضف عميلاً

en: Add Client To Case
ar: أضف العميل إلى الملفّ

en: Add Comment
ar: إضِف تعليقاً

en: Add Contact To Existing Group
ar: أضِف جهة اتصال إلى المجموعة الموجودة

en: Add Contact To Group
ar: أضف جهة اتصال إلى مجموعة

en: Add Contact Type
ar: أضف نوع جهة الاتصال

en: Add Contact to CiviCRM Group
ar: أضف جهة اتصال إلى مجموعة CiviCRM

en: Add Contacts to %1
ar: إضافة جهات الإتصال إلى %1

en: Add Contacts to A Group
ar: أضِف جهات اتصال إلى المجموعة أ

en: Add Contacts: %1
ar: أضِف جهات الاتصال: %1

en: Add Contribution
ar: أضف مساهمة

en: Add Contribution Page
ar: أضف صفحة المساهمات

en: Add Custom Field
ar: أضف خانة مخصصة

en: Add Discount Set to Fee Table
ar: أضف مجموعة الحسومات إلى جدول الأسعار

en: Add Event
ar: أضف مناسبة

en: Add Event Registration
ar: أضف تسجيلاً للمناسبة

en: Add Event Template
ar: أضف نموذج المناسبة

en: Add Field
ar: أضف خانة

en: Add Financial Account
ar: أضف حساباً مالياً

en: Add Financial Type
ar: أضف نوع الحساب المالي

en: Add Group
ar: أضف مجموعة

en: Add IM
ar: أضف مراسلة فورية

en: Add Label Format
ar: أضف صيغة التصنيف

en: Add Language
ar: أضف لغة

en: Add Mail Account
ar: أضف حساباً للبريد

en: Add Mailing Component
ar: أضف عنصر البريد

en: Add Membership
ar: أضف عضوية

en: Add Membership Status
ar: أضف وضع العضوية

en: Add Membership Type
ar: أضف نوع عضوية

en: Add Menu Item
ar: أضف جزء إلى القائمة

en: Add Message Template
ar: أضف نموذج الرسالة

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New Record
ar: أضف سجل جديد

en: Add New Scheduled Job
ar: أضف وظيفة مبرمجة جديدة

en: Add Note
ar: أضف ملاحظة

en: Add OpenID
ar: أضف معرّف OpenID

en: Add Option
ar: أضف احتمالاً

en: Add Option Group
ar: أضف مجموعة الخيار

en: Add PDF Page Format
ar: أضف صيغة الصفحة PDF

en: Add Parameter
ar: أشف معياراً

en: Add Parent
ar: أضِف أهل

en: Add Participant Status
ar: أضف حالة المشارك

en: Add Payment Processor
ar: أضف معالج المدفوعات

en: Add Petition
ar: أضف عريضة

en: Add Pledge
ar: أضِف تعهّداً

en: Add Premium
ar: أضف مكافأة

en: Add Premium to Contribution Page
ar: أضف المكافأة إلى صفحة المساهمات

en: Add Price Field
ar: أضف خانة أسعار

en: Add Products to This Page
ar: أضف منتجات إلى هذه الصفحة

en: Add Profile
ar: أضف ملفات شخصياً

en: Add Relationship
ar: أضِف العلاقة

en: Add Relationship Type
ar: أضف نوع العلاقة

en: Add Relationship for %1
ar: أضف علاقة لـ1%

en: Add Respondent Reservation(s)
ar: أضف حجز (حجوزات) المشاركين

en: Add Role Assignment
ar: عيّن الأدوار

en: Add SMS Provider
ar: أضف مزوّد الرسائل النصية القصيرة

en: Add Selected Options
ar: أضِف الخيارات المحددة

en: Add Set of Custom Fields
ar: أضف مجموعة من الخانات المخصّصة

en: Add Set of Price Fields
ar: أضف مجموعة من خانات الأسعار

en: Add Survey
ar: أضف استطلاع

en: Add Tags
ar: أضف وسومات

en: Add Timeline
ar: أضف إطاراً زمنياً

en: Add User
ar: أضِف مستخدماً

en: Add Voter Reservation
ar: أضف حجزاً لناخب

en: Add a new language to this installation.
ar: أضف لغةً جديدةً إلى هذا التركيب.

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
ar: أضف سجلاً جديداً في كل علامة تبويب (أنشطة، علامات تبويب، إلخ.)

en: Add address
ar: أضف عنواناً

en: Add all contacts to %1 group?
ar: هل تريد إضافة جميع جهات الاتصال إلى مجموعة 1%؟

en: Add another IM
ar: أضف رسالة فورية أخرى

en: Add another Open Id
ar: أضف رمزاً تعريفياً مفتوحاً آخر

en: Add another website
ar: أضف موقعاً إلكترونياً جديداً

en: Add any existing fields needed by dragging them into the profile form builder.
ar: أضف الخانات اللازمة عن طريق سحبها إلى معدّ نموذج الملف الشخصي.

en: Add association rule
ar: أضف قاعدة الارتباط

en: Add client relationship
ar: أضف علاقة أخرى بالعميل

en: Add email
ar: أضف بريداً إلكترونياً

en: Add imported records to a new group
ar: جميع السجلات المستوردة إلى مجموعة جديدة.

en: Add imported records to existing group(s)
ar: أضِف السجلات المستوردة للمجموعة (المجموعات) الموجودة

en: Add members to %1
ar: أضف أعضاء إلى 1%

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
ar: أضف بنود القائمة هنا عند أي مستوى دعماً لأشكال سير العمل المحددة. مثلاً، إذا كانت منظمتك تستخدم الملف الشخصي (الملفات الشخصية) لإدخال البيانات، يمكنك إضافة بنود القائمة لربطها بتلك الملفات. كما يمكن لبنود القائمة الجديدة أن ترتبط بالصفحات الإلكترونية (غير التابعة لـCiviCRM) وتطبيقات الويب. أنقر على "بند قائمة جديد" لإضافة بند جديد عند أي مستوى.

en: Add new role
ar: أضف دوراً جديداً

en: Add or edit IM
ar: أضف أو عدّل مراسلة فورية

en: Add or edit OpenID
ar: أضف أو عدّل معرّف OpenID

en: Add or edit email
ar: أضف أو عدّل بريداً إلكترونياً

en: Add or edit phone
ar: أضف أو عدّل الهاتف

en: Add or edit website
ar: أضف أو عدّل الموقع الإلكتروني

en: Add phone
ar: أضف رقم هاتف

en: Add respondent(s) to a new group
ar: أضف المجيب (المجيبين) إلى مجموعة جديدة

en: Add respondent(s) to existing group(s)
ar: أضف المجيب (المجيبين) إلى المجموعة (المجموعات) الحالية

en: Add row
ar: أضف صفاً

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
ar: أضف الفراغات أو علامات الوقف إلى التصميم من خلال وضعها بين قوسين.

en: Add status rules, before configuring membership
ar: أضف قواعد العضوية قبل ضبط العضوية

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
ar: هل تريد إضافة مجموعة النشاطات المحدّدة 1% إلى هذا الملفّ؟

en: Add this contact to one or more groups...
ar: أضف جهة الاتصال هذه إلى مجموعة واحدة أو أكثر...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
ar: أضف هذا المعالج إلى أيّ صفحة إلكترونية من خلال نسخ ولصق الرمز أدناه.

en: Add to Group
ar: أضف إلى مجموعة

en: Add to Group: %1
ar: أضِف إلى المجموعة: %1

en: Add to Smart Group
ar: أضف إلى المجموعة الذكية

en: Add to a group
ar: أضف لمجموعة

en: Add website
ar: أضف الموقع الإلكتروني

en: Add, Update, or Disable Payment Processors
ar: أضف، أو حدّث، أو عطّل برامج معالجة الدفع

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
ar: أضف/أحذف قواعد الارتباط وقم بضبط الإعدادات. قم كذلك بعملية تزامن يدوي.

en: Added
ar: مضاف

en: Added '%1'
ar: أُضيف '%1'

en: Added (by %1)
ar: أضيف (من قبل 1%)

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
ar[0]: جهات اتصال مضافة إلى %1
ar[1]: جهات اتصال مضافة إلى %1
ar[2]: جهات اتصال مضافة إلى %1
ar[3]: جهات اتصال مضافة إلى %1
ar[4]: جهات اتصال مضافة إلى %1
ar[5]: جهات اتصال مضافة إلى %1

en: Added Date
ar: التاريخ الذي أضيف

en: Added Tag <em>%1</em>
ar: وسم أضيف إلى <em>%1</em>

en: Added by
ar: مضافة من قبل

en: Added to Group
ar: تمّت إضافته إلى مجموعة

en: Additional Contribution
ar: مساهمة إضافية

en: Additional Contribution is required.
ar: المساهمة الإضافية ضرورية.

en: Additional Details
ar: تفاصيل إضافية

en: Additional Details:
ar: تفاصيل إضافية:

en: Additional Fields
ar: خانات إضافية

en: Additional Group for Export
ar: مجموعة إضافية معدّة للتصدير

en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

en: Additional Participant Email(s)
ar: عنوان (عناوين) البريد الإلكتروني للمشاركين الإضافيين

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
ar: إيصال بقيمة الدفعة الإضافية أو إشعار باسترداد المبلغ

en: Additional Receipt Message
ar: رسالة إيصال إضافية

en: Additional Reminder Days
ar: أيام التذكير الإضافية

en: Additional Text Color
ar: لون النص الإضافي

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
ar: رسالة أو توجيهات إضافية لإدراجها في رسالة التأكيد الإلكترونية.

en: Additional payment recorded for event or membership fee.
ar: مدفوعات إضافية مسجلة لرسوم المناسبة أو العضوية.

en: Address
ar: العنوان

en: Address Deleted
ar: العنوان حُذف

en: Address Display
ar: عرض العنوان

en: Address Editing
ar: تعديل العنوان

en: Address Fields
ar: خانات العنوان

en: Address Format
ar: صيغة العنوان

en: Address ID
ar: رمز التعريف بالعنوان

en: Address Location
ar: العنوان

en: Address Location Type
ar: نوع العنوان

en: Address Name
ar: اسم العنوان

en: Address Settings
ar: إعدادات العنوان

en: Address Standardization
ar: توحيد العنوان

en: Address Standardization Provider.
ar: مزوّد توحيد العنوان

en: Address Tokens
ar: رموز العنوان

en: Address belongs to %1
ar: العنوان ينتمي إلى 1%

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
ar: تتخذ قيم خانة العنوان من الموقع <strong>الأساسي</strong> لجهة الاتصال.

en: Address not found in USPS database.
ar: العنوان غير وارد في قاعدة بيانات USPS.

en: Addressee
ar: المرسل إليه/المُخاطب

en: Addressee Custom
ar: مخصص للمرسل إليه

en: Addressee ID
ar: هوية المرسل إليه

en: Addressee Type
ar: نوع المرسل إليه

en: Addresses
ar: عناوين

en: Addresses Evaluated: %1
ar: عناوين خضعت للتقييم: %1

en: Addresses Geocoded: %1
ar: عناوين خضعت للترميز الجغرافي: %1

en: Addressing Options
ar: خيارات المخاطبة

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
ar: إضافة المستخدمين إلى مجموعة CiviCRM مطابقة عند إنشاء الحسابات، أو تحديثها، أو تسجيل الدخول إلى كلّ من أدوار دروبال الخاصة بها.

en: Adjust Pledge Payment Schedule
ar: تعديل جدول دفعات التعهد

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
ar: تعديل جدول دفعات التعهد؟

en: Adjust Total Pledge Amount
ar: تعديل إجمالي قيمة التعهد

en: Adjust Total Pledge Amount?
ar: تعديل إجمالي قيمة التعهد؟

en: Adjust scheduled amount
ar: غيّر المبلغ المقرر دفعه

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
ar: عدّل مسلكيات البحث بما فيها الأحرف البديلة، والبيانات لتضمينها في نتائج البحث السريعة. إن تعديل إعدادات البحث يمكن أن يحسّن الأداء لمجموعات البيانات الكبرى.

en: Admin
ar: مدير

en: Administer CiviCRM
ar: إدارة CiviCRM

en: Administration
ar: الإدارة

en: Administration Documentation
ar: توثيق الإدارة

en: Administrator
ar: المدير

en: Administrator Only?
ar: المدير فقط؟

en: Administrators
ar: إداريون

en: Adult Day Care Referral
ar: الإحالة إلى دار الرعاية

en: Advanced Filter
ar: فرز متقدّم

en: Advanced Search
ar: البحث المتقدّم

en: Advanced Search Options
ar: خيارات البحث المتقدّم

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
ar: يفضي البحث المتقدم إلى سجلات جهات اتصال افتراضياً. لكنك قد تود أن تحصل على سجلات من نوع آخر. كأن ترغب مثلاً في معاينة سجلات جميع الأنشطة التي تتطابق مع معايير بحثك.

en: Afar
ar: العفارية

en: Afrikaans
ar: الأفريقانية

en: After
ar: بعد

en: After Premiums
ar: بعد المكافآت

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
ar: بعد إضافة المناسبة الخاصة بك، أنشئ روابط تصل بصفحة اللوائح من خلال نسخ عنوان الموقع الوارد في قسم "لائحة المشاركين" ضمن صفحة "أضبط المناسبات".

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
ar: بعد استيراد جهات الاتصال، قد تسعى أيضاً إلى  استيراد بيانات تخصهم حول <strong>المساهمات، العضوية و/أو المشاركة في المناسبات</strong>. في هذه الحال، تأكّد أولاً من تفعيل المكون المطابق في CiviCRM من إدارة &raquo؛ إعدادات النظام &raquo؛ تقعيل مكونات CiviCRM. ثمّ فعّل CiviContribute، CiviMember، و/أو CiviEvent، قبل أن تنتقل إلى خيار الاستيراد المتوافر في قائمة كل مكوّن (مثلاً CiviContribute &raquo؛ استورد المساهمات).

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
ar: بعد تسجيل الدخول، يمكنك استخدام هذه الاستمارة للترويج لصفحة جمع التبرعات

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
ar: بعد أن تنقر على <strong>التالي</strong>، سيبرز مجموع عدد الجهات المتلقية المختارة على الشاشة التالية. تحقق من مدى صحة هذا الرقم لتتأكّد من أنك استهدفت (واستثنيت) جهات الاتصال المنشودة.

en: Age
ar: السن

en: Age at Event
ar: السنّ عند تنظيم المناسبة

en: Aggregate Amount
ar: المبلغ الكليّ

en: Aggregate Amount Pledged
ar: إجمالي المبالغ المتعهّد بها

en: Aggregates time spent on case and / or non-case activities by activity type and contact.
ar: يجمع الوقت المنفق على نشاطات الملفات و/أو غير الملفات وفقاً لنوع النشاط وجهات الاتصال.

en: Agreement
ar: الاتفاق

en: Akan
ar: الأكانية

en: Albanian
ar: الألبانية

en: All
ar: الكل

en: All Activities
ar: جميع النشاطات

en: All Cases With Recently Performed Activities
ar: جميع الملفات مع النشاطات المنفّذة مؤخراً

en: All Cases With Upcoming Activities
ar: جميع الملفات مع النشاطات القادمة

en: All Cases with Upcoming Activities
ar: جميع الملفات مع النشاطات القادمة

en: All Contact Types
ar: جميع أنواع جهات الاتصال

en: All Contacts
ar: كافة جهات الاتصال

en: All Custom Groups
ar: كافة المجموعات المخصصة

en: All Events
ar: كافة الأحداث

en: All Groups
ar: كافة المجموعات

en: All Profiles
ar: كافة الملفات الشخصية

en: All Tags
ar: جميع الوسومات

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
ar: ستضاف إلى هذه المجموعة جميع جهات الاتصال التي وقعت على عريضة CiviCampaign. سيتم إنشاء المجموعة إن لم تكن موجودة (مطلوبة للتحقق من البريد الإلكتروني).

en: All membership types in the price set have the auto-renew feature enabled (Administer > CiviMember > Membership Types)
ar: تفعيل ميزة التجديد التلقائي لجميع أنواع العضوية في وضعية تحديد الرسوم (إدارة > CiviMember > أنواع العضوية).

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
ar: عتماد المدة ذاتها لجميع أنواع العضوية في وضعية تحديد الرسوم (أي عضوية لسنة واحدة).

en: All others in the series will remain unchanged.
ar: كلّ ما تبقى في السلسلة لا يتغيّر.

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
ar: تُدرج جميع التقارير تلقائياً ضمن لائحة التقارير. ضع علامة في هذا المربّع لإضافة هذا التقرير أيضاً إلى قائمة التصفّح.

en: All voters held by you are already released for this survey.
ar: إنّ جميع الناخبين الذين اخترتهم قد ألغي حجزهم لهذا المسح.

en: Allow 'Tell a friend' functionality
ar: فعّل ميزة "أخبر صديقاً"

en: Allow API access even if Access CiviCRM is not granted
ar: إسمح بالوصول إلى API حتى إذا لم تمنح صلاحية الوصول إلى CiviCRM

en: Allow Multiple Records
ar: السماح بسجلات متعدّدة

en: Allow Multiple Registrations
ar: إتاحة التسجيلات المتعددة

en: Allow Online Registration
ar: أتح التجسيل الإلكتروني

en: Allow Other Amounts
ar: إسمح بمبالغ أخرى

en: Allow Partial Payment
ar: إسمح بمدفوعات جزئية

en: Allow Searching on Field?
ar: إسمح بالبحث في الخانة؟

en: Allow Shared Email
ar: السماح بتشارك البريد الإلكتروني

en: Allow User to enable multilingual
ar: إسمح للمستخدم بتفعيل الخيار المتعدّد اللغات

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
ar: اسمح للناخبين بإنشاء صفحاتهم الشخصية الخاصة للتبرع وجمع الأموال المرتبطة بصفحةالمساهمات.

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
ar: إسمح للناخبين بإنشاء صفحات شخصية خاصة بهم لجمع التبرعات، تكون مرتبطة بهذه المناسبة.

en: Allow duplicate contact to be created
ar: إسمح بإنشاء جهة اتصال مزدوجة

en: Allow entering data into contact reference fields
ar: إسمح بإدخال البيانات إلى خانات مراجع جهات الاتصال

en: Allow frequency intervals
ar: السماح بالفواصل الزمنية المناسبة لوتيرة السداد

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
ar: هل تريد السماح للأفراد بالمساهمة و/أو التسجيل للعضوية بالنيابة عن المنظمة؟

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
ar: إنّ السماح بتسجيلات متعدّدة من البريد الإلكتروني نفسه يتطلّب ملفّاً شخصياً من نوع "فردي"

en: Allow other amounts
ar: إسمح بمبالغ أخرى

en: Alphanumeric
ar: حروف أبجدية وأرقام

en: Already selected
ar: تمّ اختياره قبلاً

en: Also Registered by this Participant
ar: مسجّل أيضاً من هذا المشارك

en: Also include
ar: أدرج أيضاً

en: Also include contacts where
ar: أضِف أيضاً جهات اتصال حيث

en: Also look for a node and use the node author
ar: إبحث أيضاً عن عقدة واستخدم صاحب العقدة.

en: Altered Contact
ar: جهة اتصال معدّلة

en: Alternatively, you can use a price set.
ar: في المقابل، يمكنك استخدام مجموعةً من الأسعار.

en: Always
ar: دوماً

en: Always Show Smart Groups
ar: أظهر المجموعات الذكية دائماً

en: Always use this Page Format with the new template?
ar: اعتمِد دوماً شكل الصفحة هذا مع النموذج الجديد؟

en: Always use this Page Format with the selected Template
ar: اعتمَد دوماً شكل الصفحة هذا عند استخدام النموذج المختار

en: Amharic
ar: الأمهرية

en: Amount
ar: مبلغ

en: Amount (%1)
ar: المبلغ (1%)

en: Amount Before Tax:
ar: المبلغ قبل احتساب الضريبة

en: Amount Between
ar: المبلغ بين

en: Amount Contributed to Date
ar: مبلغ المساهمات حتى هذا اليوم

en: Amount Due
ar: المبلغ المستحق

en: Amount Label
ar: تصنيف المبلغ

en: Amount Received
ar: المبلغ المستلَم

en: Amount Requested(orig. currency)
ar: <br /> المبلغ المطلوب (العملة الأصلية)

en: Amount Requested<br />(original currency)
ar: <br /> المبلغ المطلوب (العملة الأصلية)

en: Amount Statistics
ar: إحصاءات المبلغ

en: Amount before Tax
ar: المبلغ قبل احتساب الضريبة

en: Amount cannot be empty.
ar: لا يجوز أن تكون خانة المبلغ خالية.

en: Amount granted
ar: إجمالي المبلغ الممنوح

en: Amount is required field.
ar: إنّ المبلغ هو خانة إلزامية.

en: Amount must be positive
ar: يجب أن تكون القيمة موجبة

en: Amount of<br>Current Payment
ar: قيمة <br> المبلغ الحالي

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
ar: المبلغ المطلوب للمنحة بالعملة الاصلية

en: Amounts
ar: القيم

en: An HTML formatted version of this message will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
ar: سيتم إرسال نسخة من هذه الرسالة بصيغة HTML إلى جهات الاتصال التي تفضّل أن تكون صيغة البريد الإلكتروني 'HTML' أو الإثنين معاً.

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
ar: تم إرسال الإشعار بالاستلام إلى %1.<br />

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
ar: أن تكون قيمة الزيادة_الزيادة_التلقائية أكبر من 1 ليست معتمدةً حالياً. يرجى العودة إلى المسألة CRM-7923 لمزيد من التفاصيل وأسلوب الالتفاف المحتمل.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
ar: تمّ إرسال تأكيد بالبريد الإلكتروني بتعليمات الدفع إلى 1% و2%.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
ar: تمّ إرسال تأكيد بالبريد الإلكتروني بتعليمات الدفع إلى 1%.

en: An email receipt has also been sent to %1
ar: تمّ إرسال إيصال بالبريد الإلكتروني إلى 1%.

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
ar: تمّ إرسال إيصال بالبريد الإلكتروني إلى 1% و2%.

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
ar: سيُرسل إيصال بالبريد الإلكتروني إلى 1% و2% ما إن تتمّ معالجة الصفقة بنجاح.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
ar: سيُرسل إيصال بالبريد الإلكتروني إلى 1% ما إن تتمّ معالجة الصفقة بنجاح.

en: An email with event details has been sent to %1.
ar: تمّ إرسال بريد إلكتروني يتضمّن تفاصيل عن المناسبة إلى %1.

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
ar: حدث خطأ عندما حاول CiviCRM إرسال بريد إلكتروني (عبر 1٪). إذا كنت قد تلقيت هذا الخطأ بعد أن قدّمت مساهمة أو تسجّلت للمشاركة في مناسبة عبر الإنترنت - فالمعاملة أُنجِزت، لكن تعذّر علينا إرسال إشعار باستلام البريد.

en: An error occurred while processing your request.
ar: وقع خطأ أثناء معالجة طلبك.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
ar: تم تعريف حاوية تمديد مع URL فارغة.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
ar: تم تعريف حاوية التمديد مع دليل فارغ.

en: Anonymous
ar: مجهول الهوية

en: Another %1 record
ar: 1% سجل آخر

en: Another Address
ar: عنوان آخر

en: Another search field
ar: خانة بحث أخرى

en: Any
ar: أي

en: Any Role
ar: أي دور

en: Any governmental entity.
ar: أيّ هيئة حكومية.

en: Any not-for-profit organization.
ar: أيّ منظمة غير ربحية

en: Api Key
ar: مفتاح API

en: Api Type
ar: نوع Api

en: Applicant
ar: مقدم الطلب

en: Application received date
ar: تطبيق البيانات التاريخية للإستلام

en: Approval Needed
ar: الموافقة ضرورية

en: Approval Note
ar: ملاحظة الموافقة

en: Approval Req Text
ar: نصّ طلب الموافقة

en: Approval Status
ar: وضع الموافقة

en: Approval Statuses
ar: حالات الموافقة

en: Approval message
ar: رسالة الموافقة

en: Approval required
ar: الموافقة ضرورية

en: Approve
ar: الموافقة

en: Approve Personal Campaign Page
ar: وافق على صفحة الحملات الشخصية

en: Approve/Reject
ar: الموافقة على /رفض

en: Approve/Reject Mailing
ar: الموافقة على/رفض البريد

en: Approve/Reject Note
ar: الموافقة على /رفض الملاحظة

en: Approved
ar: موافق عليه

en: Approved By
ar: تمت الموافقة عليه من قبل

en: Approved mailing
ar: بريد موافق عليه

en: Apt.
ar: الشقة

en: Apt/Unit/Suite
ar: شقة/وحدة/جناح

en: Arabic
ar: العربية

en: Aragonese
ar: الأراغونية

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Archive Mailing
ar: أنشئ أرشيفاً للبريد

en: Archived
ar: تم حفظه في الأرشيف

en: Are contributions of this type tax-deductible?
ar: هل المساهمات من هذا النوع خاضعة لاقتطاع الضريبة؟

en: Are monies received into this account tax-deductible?
ar: هل إنّ الأموال التي تمّ تلقيها في هذا الحساب خاضعة لاقتطاع الضريبة؟

en: Are the access credentials correct?
ar: هل شهادات الدخول صحيحة؟

en: Are users required to complete this field?
ar: هل يُطلب من المستخدمين استكمال هذه الخانة؟

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
ar: هل أنت جاهز للقيام بالترقية الآن؟

en: Are you sure you want to add back into %1?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد الإضافة إلى 1%؟

en: Are you sure you want to archive this mailing?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد وضع هذا البريد في الأرشيف؟

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة عنوانك من لائحة (لوائح) البريد المدرجة أدناه:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد إلغاء هذا البريد؟

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد إلغاء تسجيلك لهذه المناسبة؟

en: Are you sure you want to close:
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف:

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد التأكيد على الاشتراك بالنسبة لـ1%؟

en: Are you sure you want to continue?
ar: هل تريد حقاً الاستمرار؟

en: Are you sure you want to delete
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
ar: هل أنت واثق من أنك تريد حذف صفحة الحملة '%1'؟

en: Are you sure you want to delete attached file.
ar: هل تريد حقاً حذف الملف المرفق.

en: Are you sure you want to delete attached file?
ar: هل تريد حقاً حذف الملف المرفق؟

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف استطلاع 1%؟

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف سجل جهات الاتصال وكافة المعلومات المتعلقة به من أجل <strong>%1</strong>؟

en: Are you sure you want to delete the group %1?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف المجموعة 1%؟

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف الملاحظة "1%"؟

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
ar: هل تريد حقاً حذف الأنشطة المختارة؟

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف المنح المختارة؟ هذا الحذف لا يمكن استرجاعه و جميع العمليات الملحقة ستحذف مع المنح المختارة.

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف الملفات التي اخترتها؟ سينقل هذا الأمر الملف (الملفات) وجميع النشاطات المرتبطة به إلى المهملات.

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف جهة (جهات) الاتصال التي وقع عليها الاختيار؟

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف المساهمات التي وقع عليها الاختيار؟ لا يمكن الرجوع عن عن هذا الحذف وسيساهم بحذف جميع الصفقات والنشاطات المرتبطة بهذه المساهمات.

en: Are you sure you want to delete the selected memberships? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these memberships.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف العضويات التي وقع عليها الاختيار؟ لا يمكن الرجوع عن هذا الحذف، وسيؤدي إلى حذف جميع الصفقات والنشاطات المتعلقة بهذه العضويات.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
ar: هل أنت متأكّدٌ من أنك تريد حذف المشاركين الذين وقع عليهم الاختيار؟ لا يمكن إلغاء عملية الحذف، وستقوم بحذف جميع الصفقات والنشاطات المرتبطة بهؤلاء المشاركين.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
ar: هل تريد حقاً حذف التعهدات المختارة؟ عند الإقدام على هذه الخطوة، يتعذّر التراجع عنها، وهي ستلغي جميع المعاملات المرتبطة بتلك التعهدات.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف صفحة الحملة هذه؟

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الحملة؟

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف صفحة المساهمات هذه؟

en: Are you sure you want to delete this Grant?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المنحة؟

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف صفحة الحملات الشخصية؟

en: Are you sure you want to delete this Petition?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف هذه العريضة؟

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه العلاقة؟

en: Are you sure you want to delete this Rule?
ar: هل تريد حقاً إلغاء هذه القاعدة؟

en: Are you sure you want to delete this address?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا العنوان؟

en: Are you sure you want to delete this case?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف هذا الملف؟

en: Are you sure you want to delete this mailing?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف هذا البريد؟

en: Are you sure you want to delete this mapping?
ar: هل ترغب حقاً في حذف خدمة الخرائط؟

en: Are you sure you want to delete this menu item:
ar: هل تريد حقاً إلغاء هذا الجزء من القائمة؟

en: Are you sure you want to delete this premium?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه المكافأة؟

en: Are you sure you want to delete this price set?
ar: هل تريد حقاً حذف هذا السعر المحدد؟

en: Are you sure you want to delete this record?
ar: هل تريد حقاً حذف هذا السجل؟

en: Are you sure you want to delete:
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف:

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل مجموعة الأسعار "%1"؟

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل الخيار  '%1'؟

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل تعيين دور صلاحيات الوصول هذا؟

en: Are you sure you want to disable this ACL?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل صلاحيات الوصول هذه؟

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل حقل ملف CiviCRM هذا؟

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل نوع جهة الاتصال هذا؟

en: Are you sure you want to disable this Event?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذا الحدث؟

en: Are you sure you want to disable this Group?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذه المجموعة؟

en: Are you sure you want to disable this Option?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذا الاختيار؟

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل حالة المشارك هذه؟

en: Are you sure you want to disable this component?
ar: هل ترغب في تعطيل هذا المكون؟

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
ar: هل ترغب في تعطيل حقل البيانات المخصص هذا؟

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تعطيل مجموعة البيانات المخصصة؟ ستتعطل أي خانات ملف متصلة بالخانات المخصصة لهذه المجموعة.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذا الحساب المالي؟

en: Are you sure you want to disable this financial type?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذا النوع المالي؟

en: Are you sure you want to disable this location type?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل نوع المكان هذا؟

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل قاعدة حالة العضوية هذه؟

en: Are you sure you want to disable this membership type?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل نوع العضوية هذا؟

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل قالب الرسالة هذا؟

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل نوع معالج السداد هذا؟

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل معالج السداد هذا؟

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذا القسط؟ هذا الإجراء سيحذف القسط من أي صفحات مساهمة تقوم بعرضه حالياً. على الرغم من هذا، فلن يتم حذف سجل القسط - لذا يمكنك إعادة تفعيله وإضافته مجدداً إلى صفحة (صفحات) المساهمات في وقت لاحق.

en: Are you sure you want to disable this price field?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل حقل السعر هذا؟

en: Are you sure you want to disable this profile?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذا الملف؟

en: Are you sure you want to disable this record?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذا السجل؟

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل نوع العلاقة هذا؟

en: Are you sure you want to disable this relationship?
ar: هل ترغب حقاً في تعطيل هذه العلاقة؟

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد نسخة عن صفحة المساهمات هذه؟

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد إجراء نسخة عن هذه المناسبة؟

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
ar: هل تريد حقاً نسخ هذا الملف الشخصي؟

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
ar: هل تريد حقاً نسخ مجموعة الرسوم هذه؟

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
ar: هل تريد حقاً الإشارة إلى جهتي الاتصال هاتين على أنهما غير متكررتين؟

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء هذه المساهمة المتكررة؟

en: Are you sure you want to re-open:
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إعادة فتح:

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
ar: هل تريد حقاً نزع صفة المستثنى من إزالة البيانات المتكررة

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف المنتج المكافأة من صفحة المساهمات هذه؟

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا المنتج من هذه الصفحة؟

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد استرجاع الملفات التي اخترتها؟ ستؤدي هذه الخطوة إلى استرجاع الملف (الملفات) وجميع النشاطات المرتبطة به من المهملات.

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد استرجاع جهة (جهات) الاتصال التي وقع عليها الاختيار؟ إنّ جهة (جهات) الاتصال وجميع البيانات المتعلقة بها ستُسترجع بالكامل.

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد معاودة الاشتراك: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
ar: هل أنت واثق من أنك تريد إعادة هذا النموذج إلى الخيار التلقائي في ما يتعلق بسير العمل؟ سوف تفقد أي تعديلات قد تكون قمت بها.

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
ar: هل أنت من أنك تريد اختيار وضع الإلغاء للمشاركين الذين اخترتهم؟

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
ar: هل أنت متأكّد من أنك تريد إطلاق قيد البريد الإلكتروني لجهة (جهات) الاتصال التي وقع عليها الاختيار؟

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إلغاء اشتراكك من 1%؟

en: Are you sure you would like to execute this job?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تنفيذ هذه الوظيفة؟

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
ar: هل أنت واثق من أنك تريد إعداد نسخة من صيغة التصنيف بعنوان <strong>%1</strong>؟

en: Area Code
ar: رمز المنطقة

en: Armenian
ar: الأرمينية

en: Arranging adult day care for senior individuals
ar: تنظيم دار لرعاية كبار السنّ

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
ar: المصفوفات في صيغة js، مثلاً  [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
ar: نتيجةً لذلك، ستفشل أعمال مثل سحب تلقيمات CiviCRM. تحدّث إلى مدير الخادم أو الشركة المضيفة لتصحيح هذا الأمر.

en: As you are printing one label per membership your merge settings are being ignored
ar: بينما تقوم بطباعة تصنيف واحد للعضوية، يتم تجاهل الإعدادات المتعلقة بالدمج الخاصة بك.

en: Assamese
ar: الآسامية

en: Asset
ar: الأصول

en: Asset Account is
ar: حساب الأصول هو

en: Assign
ar: عيّن

en: Assign %1
ar: عيّن 1%

en: Assign ACL Role
ar: عيّن دوراً لقائمة التحكم بالوصول

en: Assign Account
ar: عيّن الحساب

en: Assign Case Role
ar: عيّن دور الملفات

en: Assign To
ar: قم بتعيين لـ

en: Assign Transaction
ar: عيّن الصفقة

en: Assign Users to Roles
ar: تعيين المستخدمين إلى أدوار

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
ar: إختر اسماً فريداً لكل من مراسلاتك البريدية. واعتمد نظام تسمية يساعدك في تنظيم مراسلاتك ويسهل عليك العثور عليه عندما تريد أن تراجع وتقارن نتائج البريد. على سبيل المثال، إذا قمت بإعداد نشرة إخبارية شهرية ذات اهتمام عام - قد تعتمد نظام التسمية الآتي:

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
ar: عيّن اسماً مميزّاً لكلّ من رسائلك الشاملة. إختر اتفاقاً معيّناً يساعد في تنظيم رسائلك.

en: Assign to Another Client
ar: كلّف عميلاً آخر

en: Assign to Batch
ar: عيّن للمجموعة

en: Assigned
ar: مكلّف به

en: Assigned Activities
ar: النشاطات المحددة

en: Assigned Financial Accounts
ar: الحساب المالية المعيّنة

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
ar: البادئة المعينة للاسم، في حال وجودها (مثلاً، "الآنسة"، "الدكتور"، "السيّد"، إلخ.).

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
ar: اللاحقة المعينة للاسم، في حال وجودها (مثلاً، "الثاني"، "الإبن"، "الأب"، إلخ.).

en: Assigned to
ar: مكلّف بها

en: Assigned to Contact
ar: خصصت لجهة الاتصال

en: Assignee Contact ID
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال المعيّنة

en: Associated Multi-Org Group
ar: مجموعة متحدة مكوّنة من عدة منظمات

en: Associated Organization
ar: منظّمة شريكة

en: Association Rule
ar: قاعدة الارتباط

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
ar: يجب تعيين خانة مساهمة واحدة على الأقل للحصول على تحديث خلال صيغة التحديث.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
ar: يجب أن تدخل رسماً واحداً على الأقل يتعلق بمجموعة الحسومات الخاصة بك. إذا كنتَ لا ترى الجدول المناسب لإدخال الحسومات، أنقر زرّ "أضف مجموعة الحسومات إلى جدول الأسعار".

en: At least one payment option needs to be checked.
ar: يجب التحقق من طريقة دفع واحدة على الأقل.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
ar: يجب وضع علامة في أحد خيارات التعهد ات على الأقل.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
ar: يجب وضع علامة في أحد خيارات الفترات الزمنية المتكررة على الأقل.

en: At least one value must be selected if Honor Section is active
ar: يجب اختيار قيمة واحدة على الأقل إذا تمّ تفعيل قسم التكريم

en: Attach File
ar: أرفق الملف ربطاً

en: Attached File
ar: ملف مرفق

en: Attachment(s)
ar: المرفق (المرافق)

en: Attachment(s):
ar: الملف (الملفات) المرفقة

en: Attachments
ar: المرافق

en: Attended
ar: تمّ الحضور

en: Attendee
ar: مشارك

en: Authenticated
ar: موثّق

en: Authentication?
ar: تصديق؟

en: Author
ar: مؤلف

en: Author Only
ar: المؤلّف فقط

en: Auto
ar: تلقائي

en: Auto Renew
ar: تجديد تلقائي

en: Auto Renew Options
ar: خيارات التجديد الآلي

en: Auto Renew?
ar: هل تريد التجديد تلقائياً؟

en: Auto Responder
ar: المجيب التلقائي

en: Auto-renew
ar: تجديد تلقائي

en: Auto-renew Memberships - You can offer constituents the option to have their membership renewed automatically AND use the membership price set feature if:
ar: تجديد العضوية تلقائياً - يمكنك أن تزوّد جهات الاتصال بخيار تجديد عضويتهم تلقائياً واستخدام ميزة تحديد رسم العضوية عند:

en: Auto-renew Memberships Only
ar: العضويات المجدّدة تلقائياً فقط

en: Auto-renew Option
ar: خيار التجديد الذاتي

en: Auto-renew required
ar: التجديد التلقائي إلزامي

en: Auto-renew?
ar: تجديد ذاتي؟

en: Auto-renewal membership cancelled
ar: تمّ إلغاء عضوية التجديد الآلي

en: Auto-respond to replies
ar: الإجابة التلقائية على الردود

en: Auto-responder
ar: مجيب آلي

en: Autocomplete Contact Search
ar: البحث عن جهات الاتصال المستكمل آلياً

en: Autocomplete text field
ar: خانة نص مستكمل تلقائياً

en: Autocomplete-Select
ar: أكمل تلقائياً-إختَر

en: Automatic
ar: آليّ

en: Automatic Batch
ar: دفعة آلية

en: Automatic Receipting
ar: إصدار الإيصالات الآلية

en: Automatic Synchronization Method
ar: طريقة التزامن الآلي

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
ar: تمّ إلغاء التجديد التلقائي لعضوية 1%.

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
ar: إنّ التجديدات التلقائية غير مدعومة من قبل معالجات المدفوعات المتوافرة حالياً عندما تكون مدة العضوية أكبر من 1 سنة/12 شهراً.

en: Automatically Generated
ar: مولّدة آلياً

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
ar: هل تريد إرسال رسالة إلكترونية تلقائية بالتأكيد والإيصال إلى %1؟

en: Automatically email a confirmation to %1?
ar: هل تريد إرسال رسالة إلكترونية تلقائية بالتأكيد إلى %1؟

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
ar: أرسل رسالة التأكيد والإيصال تلقائياً إلى

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
ar: هل تريد إرسال تأكيد على العضوية وإيصال إلى 1%؟

en: Automatically email a receipt for this payment to
ar: أرسل تلقائياً إيصالاً بالبريد الإلكتروني بالنسبة لهذه الدفعة إلى

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
ar: هل تريد إرسال إيصال بالبريد الإلكتروني لهذه الدفعة إلى 1%؟

en: Automatically email a receipt to %1?
ar: هل تريد إرسال بريد إلكتروني تلقائي إلى 1%؟

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
ar: هل تريد أن ترسل عبر البريد الإلكتروني إشعاراً باستلام هذا التعهد إلى 1%؟

en: Automatically email invoice when user purchases online
ar: أرسل الفاتورة بالبريد الإلكتروني مباشرةً عندما يقوم المستخدم بالشراء عبر البريد الإلكتروني

en: Automatically renewing membership payments (if enabled for this page)
ar: تجديد مدفوعات العضوية تلقائياً (إذا كان الأمر مفعلاً لهذه الصفحة)

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
ar: إشعار بإلغاء عضوية المجددة تلقائياً

en: Available
ar: متوفّر

en: Available Currencies
ar: العملات المتوفرة

en: Available Languages
ar: اللغات المتوفرة

en: Available for Dashboard?
ar: متوفّر للوحة الرئيسية؟

en: Avaric
ar: الأوارية

en: Average
ar: المعدّل

en: Average (Soft Credits)
ar: المعدّل (التسليفات غير المباشرة)

en: Average Soft Credit
ar: معدّل القروض الميسّرة

en: Avery 3475
ar: أفيري 3475

en: Avery 5160
ar: أفيري 5160

en: Avery 5161
ar: أفيري 5161

en: Avery 5162
ar: أفيري 5162

en: Avery 5163
ar: أفيري 5163

en: Avery 5164
ar: أفيري 5164

en: Avery 5395
ar: أفيري 5395

en: Avery 5395 compatible labels with logo (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)
ar: تصنيفات آفري 5395 المتوافقة مع الرمز (4 بـ2 وفقاً لمقاييس 59.2 ملم ضرب 85.7 ملم)

en: Avery 8600
ar: أفيري 8600

en: Avery L7160
ar: أفيري ل7160

en: Avery L7161
ar: أفيري ل7161

en: Avery L7162
ar: أفيري 7162

en: Avery L7163
ar: أفيري 7163

en: Avestan
ar: الأفستية

en: Avg Amount
ar: معدّل القيمة

en: Avg Soft Credit Amount
ar: معدّل قيمة القروض الميسّرة

en: Awaiting approval
ar: بانتظار الموافقة

en: Aymara
ar: الأيمرية

en: Azerbaijani
ar: الأذرية

en: BCC
ar: نسخة مخفية

en: BCC Confirmation To
ar: إرسال نسخ مخفية من الرسائل للتأكيد إلى

en: BCC Receipt To
ar: إرسال نسخة خفية بالإيصال إلى

en: BCC Receipts
ar: إرسال نسخة مخفية بالإيصالات

en: Back to "%1" event information
ar: العودة إلى معلومات المناسبة "1%"

en: Back to Activities
ar: العودة إلى النشاطات

en: Back to Activity
ar: العودة إلى النشاط

en: Back to CiviMail
ar: العودة إلى CiviMail

en: Back to Listings
ar: العودة إلى اللوائح

en: Back to Logging Summary
ar: العودة إلى خلاصة حركة الدخول

en: Back to Mailing
ar: العودة إلى البريد

en: Back to Profile Listings
ar: العودة إلى قائمة ملفات التعريف

en: Back to Report
ar: العودة إلى التقرير

en: Back to Scheduled Jobs Listing
ar: العودة إلى قائمة المهام المبرمجة

en: Back to Search
ar: العودة إلى البحث

en: Back up your database before continuing.
ar: قم بحفظ قاعدة بياناتك قبل المواصلة.

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Color Top Area
ar: الجزء الأعلى من لون الخلفية

en: Bad menu record in database
ar: سوء تسجيل القائمة ضمن قاعدة البيانات

en: Balance
ar: الميزان

en: Balance Amount
ar: قيمة الميزان

en: Balance Due
ar: الميزان المتوجّب

en: Balance Owed
ar: الميزان المستحق

en: Bambara
ar: البامبرية

en: Bank Account Number
ar: رقم الحساب المصرفي

en: Bank Identification Number
ar: رقم التعريف المصرفي

en: Bank Name
ar: إسم المصرف

en: Banking Fees
ar: رسوم البنك

en: Bar
ar: قائمة

en: Bar Chart
ar: رسم بياني عمودي

en: Base
ar: القاعدة

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
ar: الرابط الأساسي لموارد الملحق (الصور، أوراق النمط، إلخ).

en: Based On
ar: بناءً على

en: Bashkir
ar: الباشكيرية

en: Basic Contact Type
ar: نوع جهة الاتصال الأساسي

en: Basic Criteria
ar: معايير أساسية

en: Basque
ar: الباسكية

en: Batch %1
ar: الدفعة 1%

en: Batch Created Date
ar: تاريخ إنشاء الدفعة

en: Batch Data
ar: بيانات الدفعة

en: Batch Data Entry
ar: إدخال بيانات الدفعة

en: Batch Data Entry for Contributions
ar: إدخال بيانات الدفعة للمساهمات

en: Batch Data Entry for Memberships
ar: إدخال بيانات الدفعة للعضويات

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
ar: إدخال بيانات الدفعة لتسديد التعهدات

en: Batch Deleted
ar: حذف الدفعة

en: Batch Description
ar: وصف الدفعة

en: Batch Exported Date
ar: تاريخ تصدير الدفعة

en: Batch ID
ar: الرمز التعريفي للدفعة

en: Batch Merge Duplicate Contacts
ar: دمج دفعة من جهات الاتصال المتكررة

en: Batch Merge Task in progress
ar: عملية الدمج الجماعي ما زالت جارية

en: Batch Mode
ar: صيغة الدفعة

en: Batch Modified Date
ar: تاريخ تعديل الدفعة

en: Batch Name
ar: اسم الدفعة

en: Batch Name %1 %2
ar: اسم الدفعة 1% 2%

en: Batch Number of Items
ar: عدد البنود في الدفعة

en: Batch Processed.
ar: معالجة الدفعة.

en: Batch Processing
ar: معالجة الدُفعة

en: Batch Status
ar: حالة الدفعة

en: Batch Total
ar: إجمالي الدفعات

en: Batch Type
ar: نوع الدفعة

en: Bcc Confirm
ar: التأكيد عبر نسخة مخفية

en: Be sure addres name is enabled %link
ar: تأكّد من أنّ اسم العنوان مفعّل %link

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
ar: لأنّ جلستك انتهت مدتها، أعدنا ضبط صفحة البحث.

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
ar: كن مناصراً من خلال إنشاء صفحة حملة شخصية:

en: Before Premiums
ar: قبل المكافآت

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
ar: قبل أن نتمكّن من إضافة توقيعك، يجب أن تثبّت عنوان بريدك الإلكتروني من خلال نقر رابط التفعيل في رسالة التوكيد. في بعض الأحيان، تحط رسائل التوكيد في البريد المزعج.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
ar: قبل أن نتمكّن من إضافة توقيعك، يجب أن تثبّت بريدك الإلكتروني من خلال نقر رابط التفعيل في رسالة التوكيد. في بعض الأحيانتحط رسائل التوكيد في البريد المزعج.

en: Beginning site move process...
ar: مباشرة عملية نقل الموقع...

en: Belarusian
ar: البيلاروسية

en: Bengali
ar: البنغالية

en: Between %1 and %2
ar: بين 1% و2%

en: Bihari
ar: البهارية

en: Billing
ar: مكان استلام الفواتير

en: Billing Address
ar: عنوان إرسال الفواتير

en: Billing Address location
ar: عنوان إرسال الفواتير

en: Billing First Name
ar: إسم محرر الفاتورة

en: Billing Last Name
ar: شهرة محرر الفاتورة

en: Billing Middle Name
ar: إسم أب محرر الفاتورة

en: Billing Mode
ar: طريقة إصدار الفواتير

en: Billing Name and Address
ar: إسم وعنوان صاحب الفاتورة

en: Billing address required
ar: من الضروري ملء خانة عنوان إصدار الفاتورة

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
ar: تمّ تحديث تفاصيل إرسال الفواتير للمساهمات المتكررة لـ1%، كلّ 2% 3%.

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
ar: تمّ تحديث تفاصيل الفواتير لعضويتك %1 المجددة تلقائياً.

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
ar: تمّ تحديث تفاصيل إرسال الفواتير لمساهمتك المتكررة بـ1%، كلّ 2% 3%.

en: Billing location for this contact
ar: موقع استلام الفواتير لجهة الاتصال هذه

en: Birth Date
ar: تاريخ الميلاد

en: Birth Date (if present)
ar: تاريخ الولادة (إذا توافر)

en: Birthdate
ar: تاريخ الولادة

en: Bislama
ar: البسلامية

en: Blank column at the Begining
ar: عمود فارغ في البداية

en: Blank column at the End
ar: عمود فارغ في النهاية

en: Body
ar: المضمون

en: Body - HTML
ar: المتن- HTML

en: Body - HTML Format
ar: صلب الموضوع - صيغة لغة ترميز النصوص التشعبية

en: Body - TEXT Format
ar: صلب الموضوع - صيغة النص

en: Body - Text
ar: المتن- النص

en: Body HTML
ar: المضمون - بصيغة لغة ترميز النصوص التشعبية

en: Body Only
ar: صلب الموضوع فقط

en: Body and Subject
ar: صلب الموضوع والموضوع

en: Bold
ar: مكتوب بخط عريض

en: Bookkeeping Transactions Report
ar: تقرير حفظ المعاملات في سجلات

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Bosnian
ar: البوسنية

en: Both
ar: الاثنان

en: Bottom Margin
ar: الهامش الأسفل

en: Bounce Count
ar: عدد الرسائل المرتدّة

en: Bounce Processing
ar: معالجة مرتدة

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
ar: معالجة الارتدادات <strong>(تلقائي)<strong>

en: Bounce Rate
ar: معدّل الارتداد

en: Bounce Reason
ar: سبب الارتداد

en: Bounce Report for mailings
ar: تقرير الرسائل البريدية المرتدّة

en: Bounce Type
ar: نوع الارتداد

en: Bounce Types
ar: أنواع الارتداد

en: Bounce type(s)
ar: نوع (أنواع) الارتداد

en: Bounced
ar: مرتدّ

en: Bounces
ar: الرسائل المرتدة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقّل

en: Breton
ar: البريتانية

en: Browse Sent Mailings
ar: تصفّح الرسائل المرسلة

en: Browse more events
ar: تصفّح المزيد من المناسبات

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
ar: إنتقل إلى ملف <strong>النصّ</strong> الذي أعددته لهذه الرسالة النصية لقصيرة.

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
ar: توجّه إلى <strong>الملف</strong> الذي تريد تحميله.

en: Browse/Upload Image
ar: تصفح/رفع صورة

en: Bulgarian
ar: البلغارية

en: Bulk
ar: مجموعة

en: Bulk Email
ar: مجموعة الرسائل الإلكترونية

en: Bulk Email Sent.
ar: تمّ إرسال مجموعة الرسائل الإلكترونية.

en: Bulk Mailings
ar: مجموعة الرسائل

en: Bulk Mailings?
ar: مجموعة الرسائل؟

en: Burmese
ar: البورمية

en: Button Background Color
ar: لون خلفية الزر

en: Button Text must be less than 64 characters.
ar: يجب أن يكون نصّ الزرّ أقل من 64 رمزاً.

en: Button Title
ar: عنوان الزر

en: Button URL
ar: رابط زر الموقع

en: By Distance from a Location
ar: وفقاً للمسافة من موقعٍ معيّن

en: By Relationship
ar: وفقاً للعلاقة

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
ar: يستخدم CiviCRM افتراضياً عنوان البريد الإلكتروني الرئيسي للمستخدم السجّل دخوله، باعتباره العنوان الذي يرسل منه البريد الإلكتروني إلى جهات الاتصال. لكنّ المستخدم الممنوح صلاحية الإدارة يكون مخوّلاً بتحديد عنوان بريد إلكتروني عام أو أكثر كعنوان بديل. مثلاً" خدمة العملاء" &lt;clientservices@example.org&gt؛

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
ar: يستخدم CiviCRM تلقائياً عنوان البريد الإلكتروني الرئيسي للمستخدم المسجّل دخوله باعتباره العنوان الذي يرسل منه البريد الإلكتروني إلى جهات الاتصال. لكن، يمكن استخدام هذه الصفحة لتحديد عنوان بريد إلكتروني  عام واحد أو أكثر يمكن اختياره كحل بديل. مثلاً: <em>"خدمات العميل"&lt;clientservices@example.org&gt؛</em>

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
ar: تستخدم CiviCRM تلقائياً المزوّد المفعّل، ويتمّ اختيار المزوّد التلقائي. يمكن للمستخدمين الذين يملكون إذن CiviCRM أن يضيفوا مزوّداً جديداً.

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
ar: تدرج CiviCRM تلقائياً الصفحات المواجهة للأمام باستخدام الصفحة الرئيسية في  %1 كأساس. إذا أردت استخدام نموذج مختلف لصفحات CiviCRM، حدّد المسار هنا.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
ar: مبدئياً، تستقبل كلتا الطريقتين جميع المناسبات التي تبدأ بعد التاريخ الحالي أو في التاريخ نفسه. لكن يمكنك تعديل هذا الأمر من خلال إقرار متغيّرات إضافية في عنوان الموقع:

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
ar: تعتمد مناسبتك، تلقائياً، قاعدة غير خاضعة للإشراف لمطابقة المواد المتكرّرة، بهدف ربط أصحاب التسجيلات المجهولة الهوية مع الأفراد المسجّلين. ويمكنك اختيار قاعدة أخرى  لاستخدامها لهذه المناسبة. تأكّد من أنّ الملف الشخصي (الملفّات) الذي أضفته يتضمّن الخانات التي تحتاج إليها قاعدة المطابقة التي اخترتها.

en: Bypass email confirmation
ar: رسالة إلكترونية للتأكيد على الإعفاء

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
ar: تحذير: المزايا التالية غير متوفّر للخانات المخصّصة المنتمية إلى مجموعة مخصّصة من "السجلات المتعدّدة":

en: CC
ar: نسخة

en: CC Confirmation To
ar: أرسل نسخة من التأكيد إلى

en: CC Receipt To
ar: إرسال نسخة بالإيصال إلى

en: CC Receipts
ar: إرسال نسخة بالإيصالات

en: CMS ID
ar: معرّف نظام إدارة المحتويات

en: CMS Unique Identifier
ar: الرمز التعريفي المميز لنظام إدارة المحتويات

en: CMS User
ar: يستخدم نظام إدارة المحتويات

en: CMS User?
ar: يستخدم نظام إدارة المحتويات؟

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
ar: تمّ تفريغ التخزين المؤقت وأعيد بناء القائمة الرئيسية بنجاح.

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
ar: احتساب التاريخ النهائي (إما التاريخ النهائي أو تاريخ تسديد جميع الأقساط)

en: Campaign
ar: حملة

en: Campaign %1 has been saved.
ar: تمّ حفظ الحملة 1%

en: Campaign Contribution
ar: مساهمة الحملة

en: Campaign Created Date
ar: تاريخ إنشاء الحملة

en: Campaign Description
ar: وصف الحملة

en: Campaign End Date
ar: تاريخ نهاية الحملة

en: Campaign Ends
ar: نهايات الحملات

en: Campaign External ID
ar: الرمز التعريفي الخارجي للحملة

en: Campaign Goals
ar: أهداف الحملة

en: Campaign ID
ar: معرّف الحملة

en: Campaign Modified Date
ar: تاريخ تعديل الحملة

en: Campaign Start Date
ar: تاريخ بداية الحملة

en: Campaign Status
ar: حالة الحملة

en: Campaign Type
ar: نوع الحملة

en: Campaign ended on %1
ar: انتهت الحملة في 1%

en: Campaign ends on %1
ar: تنتهي الحملة في 1%

en: Campaign has been deleted.
ar: تمّ حذف الحملة

en: Campaign is ongoing
ar: الحملة جارية

en: Campaign starts on %1
ar: تبدأ الحملة في 1%

en: Campaigns
ar: حملات

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
ar: هل يمكنني الوصول إلى/إنشاء جداول InnoDB في قاعدة البيانات؟

en: Can I access/create the database?
ar: هل يمكنني الوصول إلى/إنشاء قاعدة البيانات؟

en: Can I create lock tables in the database?
ar: هل يمكنني إنشاء جداول مقفولة في قاعدة البيانات؟

en: Can I create temporary tables in the database?
ar: هل يمكنني إنشاء جداول مؤقتة في قاعدة البيانات؟

en: Can I create triggers in the database?
ar: هل يمكنني إنشاء نوابض في قاعدة البيانات؟

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
ar: لا يمكن تحديد هذه الخانة "إلزامية" و"مشاهدة فقط" في الوقت ذاته.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
ar: أيمكن "لمالك" صفحة الحملة الشخصية استخدام وظيفة "أخبر صديقاً" لإرسال رسائل إلكترونية إلى الأشخاص ودعوتهم لزيارة صفحته وتقديم مساهمة فيها؟ ملاحظة: تتضمن الرسائل الإلكترونية لإخبار صديق رباطاً إلى صفحة الحملة الخاصة بالمرسل.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
ar: هل يمكن لـ"مالك" صفحة الحملة الشخصية أن يستخدم ميزة "أخبر صديقاً" لإرسال رسائل إلكترونية بهدف دعوة الأشخاص إلى زيارة صفحته والتسجيل أو المساهمة؟ ملاحظة: تتضمّن رسائل "أخبر صديقاً" تلقائياً رابطاً بصفحة الحملة الخاصة بالمرسل.

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
ar: هل يمكنهم أيضاً تحديد فاصل زمني (مثلاً كل "3" أشهر)؟

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
ar: هل يمكن للمستخدمين تحديد فاصل زمني (مثلاً كل "3" أشهر)؟

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
ar: هل يمكنك البحث عن هذه الخانة في نماذج البحث المتقدمة والبحث عن المكونات؟ حدّد أيضاً ما إذا كان بإمكانك إدراج هذه الخانة كعمود عرض و/أو أداة تبويب في التقارير المفصّلة ذات الصلة.

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
ar: لا يمكن إيجاد خادم MySQL على "1%".

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
ar: لا يمكن تحديد خيار مبدئي لنوع العضوية غير المتحقق منه.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel Auto Renew Subscription
ar: إلغاء اشتراك التجديد الذاتي

en: Cancel Auto-renewal
ar: إلغاء التجديد التلقائي

en: Cancel Automatic Membership Renewal
ar: قم بإلغاء التجديد التلقائي للعضوية

en: Cancel Date
ar: إلغاء التاريخ

en: Cancel Mailing
ar: إلغاء البريد

en: Cancel Pledge
ar: ألغاء التعهّد

en: Cancel Reason
ar: سبب الإلغاء

en: Cancel Recurring Contribution
ar: ألغِ المساهمات المتكرّرة

en: Cancel Redirect
ar: إلغاء إعادة التوجيه

en: Cancel Redirect URL
ar: ألغٍ إعادة توجيه العنوان الإلكتروني

en: Cancel Registration
ar: ألغِ التسجيل

en: Cancel Registration for Event Participation
ar: ألغ التسجيل للمشاركة في المناسبة

en: Cancel Related Membership
ar: ألغِ العضوية المتّصلة

en: Canceled
ar: ملغى

en: Cancellation Date
ar: تاريخ الإلغاء

en: Cancellation Reason
ar: سبب الإلغاء

en: Cancellation or Refund Information
ar: معلومات عن الإلغاء أو إعادة تسديد الأموال

en: Cancelled
ar: ملغى

en: Cancelled Date
ar: التاريخ الملغى

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
ar: من شأن إلغاء هذا التعهّد أن يلغي أي مدفوعات كانت مقررة (ولم يتمّ تسديدها).

en: Cannot
ar: لا يمكن

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة ملف التعريف لنوع جهة الاتصال الفرعي، بما أنّ نوع الملف لا ينتمي إلى فئة فرد أو أسرة أو منظمة.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة "%1"، مقروناً بفئة "%2".

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي على شكل"%1"، والمقرون بنوع غير متفرّع من "%1".

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة نشاط، مقروناً بمشاركة أو عضوية أو مساهمة

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة مساهمة، مقروناً بنشاط أو عضوية أو مشارك أو أسرة أو منظمة

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة أسرة، مقروناً بفرد أو منظمة أو نشاط

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة فرد، مقروناً بفئة أسرة أو منظمة

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة عضوية، مقروناً بنشاط أو مشارك أو مساهمة أو أسرة أو منظمة

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة منظمة، مقروناً بأسرة أو فرد أو نشاط

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
ar: يتعذّر إضافة أو تحديث خانة الملف الشخصي من فئة مشارك، مقروناً بنشاط أو عضوية أو مساهمة أو أسرة أو منظمة.

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
ar: لا يمكن تغيير وضع المساهمة من 1% إلى 2%.

en: Cannot combine other option with 'Any'.
ar: يتعذّر الجمع بين خيار آخر و"أي خيار".

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
ar: لا يمكن تحديد نسخة MySQL التي تمّ تثبيتها. يرجى التأكد من أنه قد تمّ تثبيت نسخة %1 على الأقل.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
ar: يتعذّر تفعيل خانة UF بما أنّ الخانة المخصصة المستخدمة معطّلة.

en: Cannot find participant ID
ar: تعذّر إيجاد هوية المشارك

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
ar: يتعذّر إيجاد المجموعة ذاتها ضمن خانتي أدرج مجموعة (مجموعات) ولا تدرج مجموعة (مجموعات) على السواء.

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
ar: يتعذّر إيجاد الرسالة النصية ذاتها ضمن خانتي أدرج رسالة (رسائل) ولا تدرج رسالة (رسائل) على السواء.

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
ar: يتعذّر تطبيق بندين بنوعين مختلفين: 1%، 2%

en: Cannot merge a contact with itself.
ar: لا يمكن دمج جهة الاتصال مع نفسها.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
ar: لا يمكن إرسال بريد اختبار لأنّ سجل المستخدم الخاص بك لا يتضمن عنوان بريد إلكتروني صالح

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
ar: يتعذّر تحديد هذه الخانة "مفعّلة" بما أنّ الخانة المخصصة المختارة معطّلة.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
ar: يتعذّر إزالة هذا الملحق - هناك على الأقل معالج مدفوعات واحد يستخدم نوع معالج المدفوعات المتاح من خلاله.

en: Canvass
ar: التماس الأصوات

en: Capacity
ar: القدرة

en: Card Number
ar: رقم البطاقة

en: Card Type
ar: نوع البطاقة

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
ar: البطاقة مرفوضة من قبل المصرف. الرجاء المحاولة ببطاقة مختلفة.

en: Card expiration date cannot be a past date.
ar: لا يجوز أن تنتهي صلاحية البطاقة بتاريخ سابق.

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
ar: وردت معلومات عن فقدان أو سرقة البطاقة. سيتمّ الإبلاغ عن هذا الحادث.

en: Cascade Type
ar: من النوع المتسلسل

en: Case
ar: الحالة

en: Case %1 All Cases
ar: الملفّ 1% جميع الملفات

en: Case %1 My Cases
ar: الملفّ 1% ملفاتي

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
ar: نسخ الملفّ 1% من الرمز التعريفي للشخص 2% إلى الرمز التعريفي للشخص 3% عبر دمجهما. الرمز التعريفي الجديد للملف هو 4%.

en: Case %1 merged into case %2
ar: دمج الملفّ 1% ضمن الملفّ 2%.

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
ar: إعادة تكليف الملفّ 1% من الزبون 2% إلى 3%. الرمز التعريفي الجديد للملفّ هو 4%.

en: Case Activities
ar: نشاطات الملف

en: Case Activity
ar: نشاط الحالة

en: Case Deleted
ar: ملف محذوف

en: Case Detail Report
ar: تقرير مفصّل عن الملف

en: Case Details
ar: تفاصيل الملف

en: Case End
ar: تاريخ نهاية المشروع

en: Case ID
ar: الرقم التعريفي للملفات

en: Case Id not found.
ar: تعذّر إيجاد الرمز التعريفي للملفّ.

en: Case Manager
ar: مدير الملف

en: Case Resources
ar: موارد الملفّ

en: Case Role
ar: دور الملف

en: Case Role has been deleted successfully.
ar: تمّ حذف دور الحالة بنجاح.

en: Case Role(s)
ar: الدور (الأدوار) في الملفّ

en: Case Roles
ar: أدوار الملفات

en: Case Search
ar: إبحث عن الملفات

en: Case Start
ar: تاريخ بداية المشروع

en: Case Start Date changed successfully.
ar: تغيير تاريخ بداية الملفّ بنجاح.

en: Case Status
ar: حالة الملف

en: Case Summary
ar: خلاصة الملفات

en: Case Summary Report
ar: تقرير خلاصة الملفات

en: Case Tag(s)
ar: وسم (وسومات) الملف

en: Case Tags
ar: وسومات الملفات

en: Case Tags %1
ar: وسومات الملفّات 1%

en: Case Time Spent Report
ar: تقرير الوقت المنفق على الملفات

en: Case Type
ar: نوع الملف

en: Case Type Definition
ar: تعريف نوع الملفّ

en: Case Type Description
ar: وصف نوع الملف

en: Case Type ID
ar: الرقم التعريفي لنوع الملف

en: Case Type Is Active
ar: نوع الملفّ فاعل

en: Case Type Is Reserved
ar: نوع الملفّ محفوظ

en: Case Type Name
ar: اسم نوع الملف

en: Case Type Title
ar: عنوان نوع الملف

en: Case Type changed successfully.
ar: تمّ تغيير نوع الملفّ بنجاح.

en: Case opened successfully.
ar: افتتاح الملفّ بنجاح.

en: Case status changed from %1 to %2
ar: تغيير وضع الملفّ من 1% إلى 2%

en: Case type changed from %1 to %2
ar: تغيير نوع الملفّ من 1% إلى 2%

en: Cases
ar: الحالات

en: Cases - Send Copy of an Activity
ar: الملفات - أرسل نسخة عن نشاط

en: Cases Only
ar: حالات فقط

en: Cases?
ar: الملفّات؟

en: Cash
ar: نقداً

en: Catalan; Valencian
ar: الكتلانية؛ الفالنسية

en: Category
ar: الفئة

en: Cc Confirm
ar: التأكيد عبر نسخة

en: Center
ar: مركز

en: Centimeters
ar: سنتمترات

en: Chain API Call
ar: سلسلة الاتصالات الخاصة بوحدة برمجة التطبيقات

en: Chamorro
ar: الشامورية

en: Change All Statuses
ar: غيّر جميع الحالات

en: Change Billing Details
ar: تغيير تفاصيل الفواتير

en: Change Case Start Date
ar: غيّر تاريخ بداية الملف

en: Change Case Status
ar: غيّر حالة الملف

en: Change Case Tags
ar: غيّر وسومات الملفّ

en: Change Case Type
ar: غيّر نوع الملف

en: Change Custom Data
ar: غيّر البيانات المخصّصة

en: Change Date
ar: تاريخ التغيير

en: Change Log
ar: سجل التغييرات

en: Change Log:
ar: سجل التغيير:

en: Change Membership Status
ar: غيّر حالة العضوية

en: Change Membership Status.
ar: غيّر حالة العضوية.

en: Change Membership Type
ar: غيّر نوع العضوية

en: Change Membership Type.
ar: غيّر نوع العضوية.

en: Change Registration
ar: تغيير التسجيل

en: Change Selections
ar: غيّر الاختيارات

en: Change To
ar: غيّر إلى

en: Change applies to every %1 in the series.
ar: ينطبق التغيير على كلّ 1% ضمن السلسلة.

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
ar: ينطبق التغيير على هذه 1% وعلى كلّ ما يرد بعدها.

en: Change case start date (creates activity record)
ar: غيّر تاريخ فتح الملفّ (إنشاء سجل نشاطات)

en: Change case status (creates activity record)
ar: غيّر وضع الملف (إنشاء سجل نشاطات)

en: Change case type (creates activity record)
ar: غيّر نوع الملف (إنشاء سجل نشاطات)

en: Change language
ar: غيّر اللغة

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
ar: غيّر أو أحذف مجموعة الأسعار المستخدمة لصفحة المساهمات هذه.

en: Change or remove the price set used for this event template.
ar: غيّر مجموعة الأسعار المستخدمة لنموذج المناسبة هذا أو بدّلها.

en: Change or remove the price set used for this event.
ar: غيّر مجموعة الأسعار المستخدمة لهذه المناسبة أو بدّلها.

en: Change report search criteria
ar: غيّر معايير البحث الخاصة بالتقرير

en: Change selections for %1
ar: غيّر الاختيارات لـ 1%

en: Change the content and appearance of your page
ar: غيّر مضمون صفحتك ومظهرها.

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
ar: غيّر الأذونات للبند على القائمة. أنقر إلى اليمين واختر "تعديل".

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
ar: غيرّ هذا الأمر إذا كنتَ تريد استخدام ملفّ شخصي مختلف لمشاركين إضافيين.

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
ar: تغيير في <a href='%1'>%2</a> أحدثه <a href='%3'>%4</a> على %5:

en: Changed By
ar: التغيير من قبل:

en: Changed From
ar: تمّ تغييره من

en: Changed To
ar: تمّ تغييره إلى

en: Changes Not Saved.
ar: لم يتم حفظ التغييرات.

en: Changes Saved
ar: تمّ حفظ التغييرات

en: Changes to an existing event registration.
ar: تغييرات طرأت على تسجيل لمناسبة حالية.

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
ar: <em>لن<em> يتمّ تطبيق التغييرات المتعلقة بالوقت أو التاريخ على البقية في السلسلة.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
ar: إنّ تغيير خانة القيمة يزيل رابط السجلات التي وسمت بهذا الخيار. لا يمكن إلغاء هذا التغيير إلا من خلال إعادة القيمة السابقة.

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
ar: إنّ تغيير المعايير هنا يؤثر على المدخلات والعرض لأنواع الخانات المحددة. إن تحديد صيغة التاريخ التلقائية للموقع بكامله عبارة عن عملية ضبط مركزية. راجع <a href="%1">إدارة>تمركز>صيغ التاريخ</a>

en: Chart
ar: الرسم البياني

en: Chart Layout
ar: تصميم الجدول البياني

en: Chart Style
ar: نمط الجدول

en: Chechen
ar: الشيشانية

en: Check
ar: شيك

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
ar: ضع إشارة في مربّع "التحكّم بالوصول" إذا كنت تريد استخدام هذه المجموعة لإعطاء مجموعة من جهات الاتصال %1 الأذن في الوصول.

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
ar: ضع إشارة في مربّع "القائمة البريدية" إذا كنت تستخدم هذه المجموعة كقائمة بريدية في %1.

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
ar: ضع علامة إلى جانب "إلزامي" لإرغام جميع المستخدمين على المساهمة/التسجيل بالنيابة عن منظمة.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
ar: عاين <a href="%1">تلك الصفحة</a> للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
ar: ضع علامة في <strong>نتائج البحث</strong> لاستخدام هذا الملف الشخصي لعرض مجموعة بديلة من عواميد النتائج لبحث CiviCRM الأساسي والمتقدم.

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
ar: ضع علامة في <strong>صيغة أو فهرس مستقل</strong> إذا كنتَ تريد استخدام هذا الملف الشخصي في استمارة مخصصة أو للوائح جهات الاتصال وشاشات الاطلاع عليها (من مسار civicrm/الملف الشخصي).

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
ar: ضع علامة في <strong>تسجيل المستخدم</strong> إذا كنتَ تريد دمج هذا الملف الشخصي ضمن استمارة تسجيل الحساب الجديد.

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
ar: ضع علامة في <strong>إطّلع/عدّل حساب المستخدم</strong> لدمجه في شاشات الاطلاع والتعديل بالنسبة لحسابات المستخدم الموجودة.

en: Check Custom Field
ar: تحقّق من الخانة المخصصة

en: Check Number
ar: رقم الشيك

en: Check Requirements and Install CiviCRM
ar: راجع الشروط وثبّت CiviCRM

en: Check boxes/radio buttons
ar: مربّعات/أزرار

en: Check for Matching Contact(s)
ar: بحث عن جهة(ات) اتصال مطابقة

en: Check for Similar Contacts
ar: إبحث عن جهات الاتصال المشابهة

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
ar: ضع علامة في مربع "فعّل المعالج". ثم قم بمراجعة وتعديل قيم الاستمارة كما هو مطلوب. إحفظ إعداداتك واستعرض مسبقاً المظهر الحالي للمعالج من خلال نقر زر "حفظ واستعراض مسبق". ثم "إختر" وانسخ "رمز المعالج" في أيّ صفحة إلكترونية.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
ar: ضع علامة في هذا المربع وانقر على "حفظ" لتحويل هذا التركيب من لغات متعددة إلى لغة واحدة.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
ar: ضع علامة في هذا المربع وانقر على "حفظ" لنقل هذا التركيب من لغة واحدة إلى لغات متعددة ثم أضف لغات إضافية.

en: Check this box if someone other than the member is paying for this membership (i.e. a gift membership or gift subscription), and you want to link the payment to the person who is actually paying.  You will be able to select an existing contact or enter a new one. The resulting contribution record will be linked to the payer, and a soft credit for that contribution will be linked to this contact (the member).
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كان شخص غيرالعضو يسدد هذه العضوية (مثلاً هدية عضوية أو اشتراك)، وكنت تريد ربط الدفعة بالشخص الذي يسدد ثمنها فعلاً. سوف تتمكّن من اختيار جهة الاتصال الحالية أو إدخال جهة جديدة. وسيكون سجل المساهمة الناتج مقترناً بمسدّد الدفعة، ويكون قرض ميسّر خاص بهذه المساهمة مرتبطاً بجهة الاتصال (العضو).

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كان الصف الأول من ملفك  يتضمّن أسماء خانات (مثلاً: "الرمز التعريفي لجهة الاتصال"، "دور المشارك").

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
ar: ضع إشارة في هذا المربّع إذا كان الصف الأول من ملفك يتضمّن عناوين الخانات (مثلاً: "الإسم"، "العائلة"، "البريد الإلكتروني")

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كان موظفو الإدارة فقط يستخدمون هذا الوضع. إذا وضعت علامة، لن يقوم CiviMember بتعيين هذا الوضع تلقائياً أبداً. يتمّ تعيينه لعضوية جهة الاتصال من خلال وضع علامة عند راية <strong>إبطال الوضع</strong> عند إضافة أو تعديل سجل العضوية. يتمّ تجاهل إعدادات مناسبات البداية والنهائية لأوضاع المدير. مثال: يمكن أن يكون هذا الوضع مفيداً لأوضاع الحالات الخاصة مثل "غير منقضي الصلاحية"، "مبعد" أو "مطرود" إلخ.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be charged separately from any additional contribution amount.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كنت تدمج التسجيل للعضوية/التجديد وقسم لقيمة المساهمة، وكنت تريد تلقي رسم العضوية بشكل منفصل عن أي قيمة مساهمة إضافية.

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كنت تدمج التسجيل للعضوية/التجديد وقسم لقيمة المساهمة، وكنت تريد التعامل مع رسم العضوية كصفقة منفصلة.

en: Check this box if you want an electronic receipt to be sent automatically to the contributor's email address.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كنتَ تريد إرسال إيصال إلكتروني تلقائي إلى عنوان المساهم الإلكتروني.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
ar: ضع علامة في هذا المربّع إذا كنتَ تريد أن يظهر عنوان هذه المجموعة من الخانات فقط عند إجراء بحث متقدّم (تكون الخانات محجوبة)

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
ar: ضع علامة في هذا المربّع إذا كنتَ تريد أن يظهر عنوان هذه المجموعة من الخانات فقط عند تحميل الصفحة (تكون الخانات محجوبة).

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
ar: ضع علامة في هذا المربّع إذا كنت تريد تعيين خط العرض وخط الطول يدوياً عوضاً عن تولي مزوّد الخرائط ذلك. هذا الأمر مفيد بالنسبة للعناوين في المواقع التي لا يكون مزوّد الخرائط قادراً فيها على توفير الترميز الجغرافي الدقيق.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كنتَ تريد منح المستخدمين خيار إدخال قيمة مساهمة خاصة بهم. ستتضمّن صفحتك حينها خانة مصنّفة كـ<strong>قيمة أخرى</strong>.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
ar: ضع علامة في هذا المربع لمنح المستخدمين خيار إجراء تعهد (التزام بالمساهمة بقيمة ثابتة بشكل متكرر).

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كنتَ تريد منح المستخدمين خيار إجراء مساهمات متكررة. تتطلب هذه الميزة أن تستخدم معالج مدفوعات يدعم وظيفة تقديم الفواتير/الاشتراكات.

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ar: ضع إشارة في هذا المربع لإعطاء المستخدمين خيار تسديد المبلغ خارج نطاق الشبكة الإلكترونية (كإرسال شيك بالبريد العادي، أو استخدام بطاقة ائتمان إلخ.)

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
ar: ضع علامة في هذا المربّع إذا كنت تريد دمج رابط  في اللوائح ضمن خانات تعديل الملفات الشخصية فقط. وحدهم المستخدمون الذين يملكون إذن تعديل جهات الاتصال سيتمكّنون من رؤية هذا الرابط.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
ar: ضع إشارة في هذا المربع إذا كنتَ تريد دمج رابط في اللوائح للاطلاع على معلومات خاصة بحسابات المستخدم 1% (مثلاً صفحة "حساباتي"). سيتمّ إدراج هذا الرابط لجهات الاتصال التي تملك حساب مستخدم على موقعك الإلكتروني.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
ar: ضع إشارة في هذ المربّع إذا كنتَ تريد أنّ تقدّم رسوماً مخصومة استناداً إلى تاريخ التسجيل (مثلاً "حسومات للمسجّلين الأوائل").

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
ar: ضع علامة في هذا المربّع إذا كنتَ تريد البحث عن نشاطات أو ملفات موسومة (بالإضافة إلى سجلات جهات الاتصال).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
ar: ضع علامة في هذا المربع لإضافة خطّ فاصل بين هذا البند على القائمة والبند الذي تحته.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
ar: ضع علامة في هذا المربّع لتتيح لمستخدم تسجيل عدة مشاركين عن طريق البريد الإلكتروني نفسه. كحلٍّ آخر، إذا كنتَ تريد أن يتسجّل عدة مشاركين <strong>بدون إدخال عنوان بريد إلكتروني لكلّ شخص</strong>- إختر احتمال "تسجيل عدة مشاركين" وأضف ملفّاً شخصياً إلى استمارة التسجيل <strong>يتضمّن خانات الاسم والشهرة</strong>.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
ar: ضع إشارةً في المربّع للسماح للمستخدمين بالانضمام إلى قائمة الانتظار إذا كانت المناسبة مكتملة الحضور. إذا توفّرت المزيد من الأمكنة سينتقل المشارك الأول على قائمة الانتظار من حالة "في الانتظار"، فيُرسل إليه بريدٌ إلكتروني يتضمّن رابطاً يمكّنه من إتمام عملية التسجيل (بما في ذلك تسديد رسوم المناسبة إذا كانت مطلوبة).

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
ar: ضع علامة في هذا المربع لإدخال أو تحديث معلومات الدفع, ستتمكّن من الحصول على إيصال مخصص.

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
ar: ضع إشارة في هذا المربع لإدخال المعلومات الخاصة بالدفع. سيكون بإمكانك أيضاً الحصول على إيصال معدّل حسب حاجتك.

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
ar: ضع إشارة في هذا المربع لتطلب من المستخدمين الذين يختارون السداد لاحقاً إعطاء الاسم والعنوان لإصدار الفاتورة.

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
ar: ضع علامة في هذا الاحتمال إذا كنتَ تريد ربط هذا العنوان بعنوان جهة اتصال أخرى. مثلاً، قد تريد ربط عنوان "عمل" شخص بعنوان رئيسه في العمل. أو ربما تريد ربط عنوان "منزله" بسجل أسرة. إنّ التغييرات التي تجريها على العنوان المتعلق برابط سيُطبّق تلقائياً على هذا العنوان. مثلاً، إذا كنتَ تستخدم عنوان رب عمل (منظمة) لعنوان عمل شخص معيّن- ستنطبق أيّ تحديثات على عنوان رب العمل بدورها على عنوان عمل الشخص كذلك.

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
ar: ضع إشارة لتفعيل سير عمل تسجيل الخروج والدفع بسلة المناسبات.

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
ar: تحقّق من تهجئتك، أو جرب أحرفاً أقل لاسم الشخص المستهدف.

en: Check your spelling.
ar: تأكّد من تهجئتك.

en: CheckBox
ar: مربع اختيار

en: Checkbox(es)
ar: مربّع (مربعات) التأشير

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
ar: إنّ وضع علامة في هذا المربّع يتيح إدخال مجموعة متنوّعة من القيم بالنسبة لجهة اتصال معيّنة.

en: Checking...
ar: جاري التحقّق...

en: Checksum
ar: شيك بقيمة

en: Cheque #
ar: رقم الشيك

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ar: شيشيوا؛ سيوا؛ النيانجا

en: Child
ar: طفل

en: Child Group
ar: مجموعة فرعية

en: Child of
ar: إبن

en: Chinese (China)
ar: الصينية (الصين)

en: Chinese (Taiwan)
ar: الصينية (تايوان)

en: Choose
ar: إختر

en: Choose Data Source
ar: اختيار مصدر البيانات

en: Choose Date Range
ar: حدّد التاريخ ما بين

en: Choose Location
ar: إختر موقعاً

en: Choose Recipient(s)
ar: إختَر المستلم (المستلمين)

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
ar: إختر مجموعة CiviCRM  ودور دروبال أدناه.

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
ar: إختر نوع عضوية CiviMember  ودور دروبال أدناه. سيساهم هذا الأمر بربط هذه العضوية بالدور. إذا كنت تريد الحصول أن تكون العضوية مرتبطة بأكثر من دور واحد، ستحتاج إلى إضافة قاعدة ارتباط أخرى بعد أن تستكمل هذه القاعدة.

en: Choose a field not in this list
ar: إختر خانةً ليست ضمن هذه القائمة

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
ar: إختر معياراً من اللائحة، أو إختر "غير ذلك" لتقوم بإدخال المعيار يدوياً.

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
ar: إختر قيمة محدّدة لإنهاء/الحد من التكرار.

en: Choose country first
ar: إختر البلد أولاً

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
ar: إختر كيفية التواصل مع جهة الاتصال هذه، مثلاً بطريقة رسمية أو غير رسمية.

en: Choose price set
ar: إختر مجموعة الأسعار

en: Choose state first
ar: إختر الولاية أولاً

en: Choose the field to add to the profile.
ar: إختر الخانة التي ستتمّ إضافتها إلى الملف الشخصي.

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
ar: إختر مزود الخرائط الذي يملك التغطية الأفضل لأكثرية عناوين جهات الاتصال الخاصة بك.

en: Choose the method by which this transaction was paid.
ar: إختر الطريقة التي تمّ من خلال دفع هذه الصفقة.

en: Choose where to link this field
ar: إختر أين تريد ربط هذه الخانة

en: Chuvash
ar: التشوفاشية

en: City
ar: المدينة

en: City (Home)
ar: المدينة (المنزل)

en: City / Suburb
ar: المدينة/الضاحية

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
ar: يجب ذكر المدينة أو الرمز البريدي للبحث بحسب المسافة.

en: City.
ar: المدينة.

en: CiviCRM  Recurring Contributions
ar: المساهمات المتكررة الخاصة بـCiviCRM

en: CiviCRM  Soft Credits
ar: القروض الميسّرة لـCiviCRM

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
ar: يتطلّب CiviCRM %1 حزمة الرسائل المترابطة في MySQL >= %2k

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
ar: يتطلّب CiviCRM %1 امتيازات مشغّل MySQL.

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
ar: يتطلّب CiviCRM %3 إصدار بي أتش بي %1 (أو الأحدث)، لكنّ النظام الحالي يعتمد %2

en: CiviCRM Activities
ar: نشاطات CiviCRM

en: CiviCRM Activity
ar:   CiviCRM انشطة

en: CiviCRM Activity Assignments
ar: تعيين نشاطات CiviCRM

en: CiviCRM Activity Search
ar:  CiviCRM بحث أنشطة

en: CiviCRM Activity Targets
ar: أهداف نشاط CiviCRM

en: CiviCRM Address
ar: عنوان CiviCRM

en: CiviCRM Assignee Contact ID
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال المعيّنة في CiviCRM

en: CiviCRM Case Search
ar: بحث عن حالات CiviCRM

en: CiviCRM Contact
ar: جهة الاتصال في CiviCRM

en: CiviCRM Contact A
ar: جهة الاتصال CiviCRM ألف

en: CiviCRM Contact B
ar: جهة الاتصال CiviCRM باء

en: CiviCRM Contact Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية لجهات الاتصال في CiviCRM

en: CiviCRM Contact Display
ar: ظهور جهة اتصال CiviCRM

en: CiviCRM Contact ID
ar: الرمز التعريفي بجهة الاتصال في CiviCRM

en: CiviCRM Contact Listing
ar: قائمة CiviCRM لجهات الاتصال

en: CiviCRM Contact Search
ar: بحث جهات اتصال CiviCRM

en: CiviCRM Contact Type %1
ar: نوع جهة الاتصال 1% في CiviCRM

en: CiviCRM Contact, with custom fields
ar: جهة اتصال CiviCRM  مع خانات مخصصة

en: CiviCRM Contacts
ar: جهات الاتصال الخاصة بـ CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Engine
ar: محرّك مساهمات CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Search
ar: بحث عن طريقة المساهمة في CiviCRM

en: CiviCRM Contributions
ar: مساهمات CiviCRM

en: CiviCRM Create New Record
ar: أنشئ سجلاً جديداً في CiviCRM

en: CiviCRM Custom Search
ar: بحث مخصص في CiviCRM

en: CiviCRM Custom:
ar: CiviCRM مخصص:

en: CiviCRM Database Details
ar: تفاصيل قاعدة بيانات CiviCRM

en: CiviCRM Database Settings
ar: إعدادات قاعدة بيانات CiviCRM

en: CiviCRM Email
ar: البريد الإلكتروني لـCiviCRM

en: CiviCRM Event Engine
ar: محرّك مناسبات CiviCRM

en: CiviCRM Event Search
ar: البحث في مناسبات CiviCRM

en: CiviCRM Events
ar: مناسبات CiviCRM

en: CiviCRM Extensions
ar: امتدادات CiviCRM

en: CiviCRM Extensions Directory
ar: دليل ملاحق CiviCRM

en: CiviCRM Full-text Search
ar: البحث في كامل النص في CiviCRM

en: CiviCRM Grant Search
ar: بحث عن هبات CiviCRM

en: CiviCRM Group
ar: مجموعة CiviCRM

en: CiviCRM Groups
ar: مجموعات CiviCRM

en: CiviCRM Home
ar: الصفحة الرئيسية CiviCRM

en: CiviCRM Installed
ar: تمّ تثبيت CiviCRM

en: CiviCRM Installer
ar: تثبيت CiviCRM

en: CiviCRM Language Switcher
ar: محوّل اللغة في  CiviCRM

en: CiviCRM Locations
ar: مواقع CiviCRM

en: CiviCRM Mailing  Delivered
ar: بريد CiviCRM الذي تمّ تسليمه

en: CiviCRM Mailing Bounced
ar: ارتداد بريد CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
ar: نقرات البريد الخاص بـCiviCRM

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
ar: رابط النقرات في بريد CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Forwards
ar: الرسائل المرسلة الخاصة بـCiviCRM

en: CiviCRM Mailing Job
ar: وظيفة إرسال البريد الخاصة بـCiviCRM

en: CiviCRM Mailing Opened
ar: البريد المفتوح الخاص بـCiviCRM

en: CiviCRM Mailing Replied
ar: بريد CiviCRM الذي تمّت الإجابة عنه

en: CiviCRM Mailing Search
ar: البحث في بريد CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
ar: إلغاء الاشتراك في بريد CiviCRM

en: CiviCRM Mailings
ar: رسائل بريد CiviCRM

en: CiviCRM Member
ar: عضو في CiviCRM

en: CiviCRM Member Search
ar: بحث عن أعضاء CiviCRM

en: CiviCRM Memberships
ar: عضويات CiviCRM

en: CiviCRM Participant Search
ar: بحث عن مشاركي CiviCRM

en: CiviCRM Participants
ar: المشاركون في CiviCRM

en: CiviCRM Phone Details
ar: تفاصيل هاتف CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Engine
ar: محرّك التعهّد الخاص بـ CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Search
ar: بحث عن تعهّد CiviCRM

en: CiviCRM Profile Field
ar: خانة الملف الشخصي ضمن CiviCRM

en: CiviCRM Profile Fields
ar: خانات الملف الشخصي لـCiviCRM

en: CiviCRM Profile Group
ar: مجموعة ملفات شخصية ضمن CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group Preview
ar: استعراض مجموعة ملفات شخصية ضمن CiviCRM

en: CiviCRM Profile Listings
ar: قوائم الملفات الشخصية ضمن CiviCRM

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
ar: يسمح لك ملف (ملفات) التعريف في CiviCRM أن تجمع بين جملة خانات، وتدرجها ضمن موقعك كنماذج مدخلات، وصفحات لعرض جهات الاتصال، وميزات بحث وقوائم. فضلاً عن أنّ هذه الملفات تزوّدك بمجموعة أدوات تتيح لك أن تستمدّ معلومات عن العناصر المكوّنة، وأن تتبادلها بشكل انتقائي.

en: CiviCRM Quick Add
ar: إضافة سريعة في CiviCRM

en: CiviCRM Recent Items
ar: أحدث مواد CiviCRM

en: CiviCRM Relationships
ar: علاقات CiviCRM

en: CiviCRM Respondent Search
ar: البحث عن المجيبين في CiviCRM

en: CiviCRM Source Contact
ar: جهة الاتصال المصدر في CiviCRM

en: CiviCRM Source Record Contact
ar: جهة اتصال لسجل مصدر CiviCRM

en: CiviCRM Tags
ar: وسوم CiviCRM

en: CiviCRM Target Contact ID
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال الهدف في CiviCRM

en: CiviCRM Upcoming Events
ar: المناسبات المقبلة في CiviCRM

en: CiviCRM Upgrade Tasks
ar: مهام ترقية CiviCRM

en: CiviCRM Version
ar: نسخة CiviCRM

en: CiviCRM Website
ar: موقع CiviCRM الإلكتروني

en: CiviCRM allows you to indicate which contact each activity record belongs to using either the unique CiviCRM-assigned Contact ID, a unique External ID which you assign, OR your configured Unsupervised Duplicate Matching Rule set (which uses email addresses by default). You must include at least one of these values as a column in your import file. If you are synchronizing (or migrating) contacts from another application to CiviCRM, and that application has assigned a unique ID to each contact, you can import that value into CiviCRM's External ID field. Then you can use that unique key as the 'match to contact' value when importing related data such as Activities.
ar: يتيح لك CiviCRM تحديد إلى أيّ جهة اتصال ينتمي كلّ سجل نشاط، إما من خلال رقم التعريف المميّز الذي يحدّده موقع CiviCRM نفسه، وإما رقم تعريف خارجي مميّز تحدّده بنفسك، وإما من خلال قاعدة ضبط التكرارات غير الخاضعة للإشراف التي تضبطها بنفسك (والتي تستخدم عناوين البريد الإلكتروني افتراضياً). يجب أن تستخدم واحدة على الأقل من هذه القيم كعمود في الملف الذي تقوم باستيراده. إذا كنتَ تقوم بمزامنة (أو استيراد) جهات اتصال من تطبيق آخر إلى CiviCRM، وكان هذا التطبيق قد عيّن رقم تعريف مميّز لكلّ جهة اتصال، يمكنك استيراد هذه القيمة إلى خانة رقم التعريف الخارجي الخاص بـCiviCRM. ثم يمكنك استخدام هذا المفتاح المميّز كقيمة "مطابقة مع جهات الاتصال" عند استيراد البيانات ذات الصلة مثل النشاطات.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
ar: تأتي CiviCRM بـثلاثة 3 أنواع أساسية (داخلية) من أنواع جهات الاتصال:الأفراد، الأسر، المنظمات. يمكنك إضافة أنواع جهات اتصال إضافية بناءً على هذه الأنواع للتمييز بين جهات الاتصال (مثلاً، يمكنك إضافة طالب، والد، موظف، و/أو متطوع من ضمن نوع الأفراد الأساسي...). يمكنك أيضاً إعادة تسمية الأنواع الداخلية. تعدّ الأنواع الفرعية من جهات الاتصال مفيدةً بشكلٍ خاص عندما تحتاج لجمع وعرض مجموعات مختلفة من البيانات المخصصة للأنواع المختلفة من جهات الاتصال.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
ar: تأتي CiviCRM بـثلاثة 3 أنواع أساسية (داخلية) من أنواع جهات الاتصال:الأفراد، الأسر، المنظمات. يمكنك إضافة أنواع جهات اتصال إضافية بناءً على هذه الأنواع للتمييز بين جهات الاتصال (مثلاً، يمكنك إضاف طالب، والد، موظف، و/أو متطوع من ضمن نوع الأفراد الأساسي...).

en: CiviCRM contact not found for %mail
ar: جهة اتصال CiviCRM غير موجودة لـ%mail

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
ar: تتيح لك ملحقات CiviCRM تركيب ميزات إضافية على موقعك. تدرج هذه الصفحة بشكلٍ أوتوماتيكي الملحقات "الأصلية" المتوافرة من <a href="%2" target="_blank">دليل ملحقات CiviCRM.org</a> التي تنسجم مع هذه النسخة من CiviCRM. إذا قمت بتركيب عمليات البحث المخصصة، التقارير، أو الملحقات الخاصة بمعالج المدفوعات، ستصبح متوافرةً على القائمات والشاشات التابعة لها.

en: CiviCRM has been successfully installed
ar: تمّ تثبيت CiviCRM بنجاح

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
ar: تمّت ترجمة CiviCRM إلى عدة لغات، بفضل فريق المترجمين الخاص به. عند اختيار لغة أخرى، يصبح جهاز التثبيت متوفراً بتلك اللغة. إنّ الضبط الأولي للبيانات الأساسية سيكون متوفراً بتلك اللغة أيضاً (مثلاً ألقاب الأشخاص، اللواحق، أنواع النشاطات إلخ.). <a href="%1">اطلع على المزيد من المعلومات حول استخدام CiviCRM بلغات أخرى.</a>

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
ar[0]: لم يكشف CiviCRM  بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في الشكل في أي سجل. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[1]: كشف CiviCRM  بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في الشكل في سجل واحد. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[2]: كشف CiviCRM  بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في الشكل في سجلين. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[3]: كشف CiviCRM  بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في الشكل في عدد بسيط من السجلات. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[4]: كشف CiviCRM  بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في الشكل في عدد كبير من السجلات. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[5]: كشف CiviCRM  بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في الشكل في عدد غير معروف من السجلات. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
ar[0]: لم يكشف CiviCRM بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في أيّ سجل. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[1]: كشف CiviCRM بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في سجل واحد. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[2]: كشف CiviCRM بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في سجلين. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[3]: كشف CiviCRM بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في عدد قليل من السجلات. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[4]: كشف CiviCRM بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في سجلات عديدة. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.
ar[5]: كشف CiviCRM بيانات غير صالحة و/أو أخطاء في عدد غير معروف من السجلات. لم يتمّ استيراد هذه السجلات.

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ar: كشف CiviCRM عن بيانات غير صحيحة أو أخطاء في تنسيق  %1 سجلات. إذا تابعت العمل، سيتم إهمال تلك السجلات. "أو" يُتاح لك تنزيل ملف يتضمّن فقط تلك الأخطاء، <a href='%2'>نزّل الأخطاء</a>، فتعمل على تصحيحها في الملف الأصلي المستورد، ثمّ تلغي الاستيراد وتبدأ مجدداً من الخطوة 1.

en: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contact IDs. These records have not been updated.
ar[0]: ضبط CiviCRM  هويات اتصال متضاربة. لم يتمّ تحديث هذه السجلات.
ar[1]: ضبط CiviCRM  هويات اتصال متضاربة. لم يتمّ تحديث هذه السجلات.
ar[2]: ضبط CiviCRM  هويات اتصال متضاربة. لم يتمّ تحديث هذه السجلات.
ar[3]: ضبط CiviCRM  هويات اتصال متضاربة. لم يتمّ تحديث هذه السجلات.
ar[4]: ضبط CiviCRM  هويات اتصال متضاربة. لم يتمّ تحديث هذه السجلات.
ar[5]: ضبط CiviCRM  هويات اتصال متضاربة. لم يتمّ تحديث هذه السجلات.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
ar[0]: لم يضبط CiviCRM سجلات تعتبر نسخاً مطابقاً لسجلات جهات اتصال حالية.
ar[1]: ضبط CiviCRM سجلا واحداً يعتبر نسخة مطابقة لسجلات جهات اتصال حالية.
ar[2]: ضبط CiviCRM سجلين يعتبران نسخاً مطابقاً لسجلات جهات اتصال حالية.
ar[3]: ضبط CiviCRM عدداً بسيطاً من السجلات التي تعتبر نسخاً مطابقاً لسجلات جهات اتصال حالية.
ar[4]: ضبط CiviCRM عدداً كبيراً من السجلات التي تعتبر نسخاً مطابقاً لسجلات جهات اتصال حالية.
ar[5]: ضبط CiviCRM عدداً غير معروف من السجلات التي تعتبر نسخاً مطابقاً لسجلات جهات اتصال حالية.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
ar[0]: لم يضبط CiviCRM  سجلاً يُعدّ نسخة مزدوجة لسجلات مساهمات في CiviCRM .
ar[1]: ضبط CiviCRM  سجلاً واحداً يعدّ نسخة مزدوجة لسجلات مساهمات في CiviCRM .
ar[2]: ضبط CiviCRM  سجلين يُعدّان نسخة مزدوجة لسجلات مساهمات في CiviCRM .
ar[3]: ضبط CiviCRM  عدداً بسيطاً من السجلات تُعدّ نسخة مزدوجة لسجلات مساهمات في CiviCRM .
ar[4]: ضبط CiviCRM  عدداً كبيراً من السجلات تُعدّ نسخة مزدوجة لسجلات مساهمات في CiviCRM .
ar[5]: ضبط CiviCRM  عدداً غير معروف من السجلات تُعدّ نسخة مزدوجة لسجلات مساهمات في CiviCRM .

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
ar[0]: لم يكشف CiviCRM أي سجل يشكل نسخة مطابقة لسجلات مشاركين حاليين.
ar[1]: كشف CiviCRM سجلاً واحداً يشكل نسخة مطابقة لسجلات مشاركين حاليين.
ar[2]: كشف CiviCRM سجلين يشكلان نسخة مطابقة لسجلات مشاركين حاليين.
ar[3]: كشف CiviCRM بضع سجلات تشكل نسخة مطابقة لسجلات مشاركين حاليين.
ar[4]: كشف CiviCRM العديد من السجلات التي تشكل نسخة مطابقة لسجلات مشاركين حاليين.
ar[5]: كشف CiviCRM عدداً غير معروف من السجلات التي تشكل نسخة مطابقة لسجلات مشاركين حاليين.

en: CiviCRM home page
ar: صفحة CiviCRM الرئيسية

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
ar: تتضمن CiviCRM توصيلةً إضافيةً للتواصل مع خدمة الويب الخاصة بتوحيد العناوين للخدمات البريدية للولايات المتحدة . يجب أن تقوم بالتسجيل للاستفادة من الخدمات البريدية للولايات المتحدة (USPS) في <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. في حال تمت الموافقة عليك، تمنح رقم تعريفي للمستخدم والرابط للخدمة.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
ar: تتضمن CiviCRM عناصر اختيارية عديدة تعطيك مزيداً من الأدوات للاتصال والتواصل مع الناخبين.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
ar: CiviCRM هو برنامج مفتوح متوافر بموجب رخصة<a href='%1'>GNU AGPL License</a>.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact name suffixes (Jr., Sr., II etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
ar: CiviCRM مضبوطة مسبقاً بخيارات معيارية للاحقات الأسماء الخاصة بجهات الاتصال للأفراد (الإبن، الأب، الثاني، إلخ.). قم بتخصيص هذه الخيارات وأضف خيارات جديدة عند اللزوم للتركيب.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact prefixes (Ms., Mr., Dr. etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
ar: CiviCRM مضبوطة مسبقاً بخيارات معيارية لبادئات الأسماء الخاصة بجهات الاتصال للأفراد (الآنسة، السيّد، الدكتور، إلخ.). قم بتخصيص هذه الخيارات وإضافة خيارات جديدة عند اللزوم للتركيب.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
ar: CiviCRM بحاجة إلى حدّ أدنى من  %1 MB مخصصة لـPHP ولكن توصي بـ%2 MB.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ar: تطلب منك CiviCRM أن تستخدم <strong>وثائق إثبات الشخصية لواجهة برمجة التطبيقات المبنية على التوقيع<strong> لبايبال برو وإكسبرس. أدخل <strong>كلمة السر لواجهة برمجة التطبيقات</strong> كما يبدو على شاشة <strong>الملف الشخصي - استعرض توقيع واجهة برمجة التطبيقات<strong> الخاصة بحسابك المباشر LIVE.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ar: تطلب منك CiviCRM أن تستخدم <strong>وثائق إثبات الشخصية لواجهة برمجة التطبيقات المبنية على التوقيع<strong> لبايبال برو وإكسبرس. أدخل <strong>كلمة السر لواجهة برمجة التطبيقات</strong> كما يبدو على شاشة <strong>الملف الشخصي - استعرض توقيع واجهة برمجة التطبيقات<strong> الخاصة بحسابك الاختباري (ساند بوكس).

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ar: تطلب منك CiviCRM أن تستخدم <strong>وثائق إثبات الشخصية لواجهة برمجة التطبيقات المبنية على التوقيع<strong> لبايبال برو وإكسبرس. أدخل <strong>التوقيع لواجهة برمجة التطبيقات</strong> كما يبدو على شاشة <strong>الملف الشخصي - استعرض توقيع واجهة برمجة التطبيقات<strong> الخاصة بحسابك المباشر LIVE.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ar: تطلب منك CiviCRM أن تستخدم <strong>وثائق إثبات الشخصية لواجهة برمجة التطبيقات المبنية على التوقيع<strong> لبايبال برو وإكسبرس. أدخل <strong>التوقيع لواجهة برمجة التطبيقات</strong> كما يبدو على شاشة <strong>الملف الشخصي - استعرض توقيع واجهة برمجة التطبيقات<strong> الخاصة بحسابك الاختباري (ساند بوكس).

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ar: تطلب منك CiviCRM أن تستخدم <strong>وثائق إثبات الشخصية لواجهة برمجة التطبيقات المبنية على التوقيع<strong> لبايبال برو وإكسبرس. أدخل <strong>اسم المستخدم لواجهة برمجة التطبيقات</strong> كما يبدو على شاشة <strong>الملف الشخصي - استعرض توقيع واجهة برمجة التطبيقات<strong> الخاصة بحسابك المباشر LIVE.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ar: تطلب منك CiviCRM أن تستخدم <strong>وثائق إثبات الشخصية لواجهة برمجة التطبيقات المبنية على التوقيع<strong> لبايبال برو وإكسبرس. أدخل <strong>اسم المستخدم لواجهة برمجة التطبيقات</strong> كما يبدو على شاشة <strong>الملف الشخصي - استعرض توقيع واجهة برمجة التطبيقات<strong> الخاصة بحسابك الاختباري (ساند بوكس).

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
ar: تخزن CiviCRM الخيارات القابلة للضبط لمختلف الخانات التنازلية بصفتها "مجموعات خيارات". يمكنك النقر على <strong>خيارات<strong> لاستعراض الخيارات المتوافرة.

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
ar: يقوم CiviCRM بتخزين محتوياته ضمن قاعدة بيانات MySQL. يُرجى توفير اسم المستخدم وكلمة السر للاتصال بالخادم هنا. إذا كان هذا الحساب يملك الإذن بإنشاء قواعد البيانات، سننشئ قاعدة بيانات بك؛ وإلا يجب أن تقدّم اسم قاعدة بيانات موجودة سلفاً.

en: CiviCRM task in progress
ar: العمل في CiviCRM يتقدّم

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
ar: سيحاول CiviCRM تقسيم عناوين الشوارع إلى عناصر منفصلة (رقم الشارع، اسم الشارع، والوحدة/الشقة) لمساعدتك في إعداد لوائح وتقارير حيث يجب أن تصنّف وفقاً لرقم الشارع (و/أو عناوين منفصلة مع أعداد وترية/شفعية). بالنسبة لمعظم العناوين، ينجز هذا الأمر تلقائياً. لكن يمكنك تعديل هذه العناصر يدوياً مع إمكانية معالة العناوين ذات الصيغ غير المألوفة، من خلال نقر "تعديل عناصر العناوين".

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
ar: سيقوم CiviCRM بفحص سجلات المستخدمين مقارنة بسجلات جهات الاتصال. سيتم إنشاء سجل جهة اتصال جديد لكل مستخدم لا يملك سجلاً.

en: CiviCRM.org - Growing and Sustaining Relationships
ar: CiviCRM.org - إنماء العلاقات، والحفاظ عليها

en: CiviCase Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية لـCiviCase

en: CiviCase Engine
ar: محرّك CiviCase

en: CiviCase Setup documentation
ar:  وثائق هيكلية CiviCase

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
ar: يمكن أيضاً حفظ ملفات ضبط CiviCase في هذا المسار المخصص.

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
ar: تنبيه CiviContribute: سجل محتمل لجهة اتصال متكررة

en: CiviContribute Component Settings
ar: إعدادات عنصر CiviContribute

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
ar: تتيح لك CiviContribute ضبط أيّ عدد من <strong>المكافآت</strong> التي يمكن عرضها على المساهمين كحوافز /هدايا للشكر. يمكن أن تكون أغراضاً ملموسة (مثل فنجان قهوة أو قميصاً قطنياً)، أو عضوية أو اشتراك ذات مدة محدّدة مسبقاً.

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
ar: تتيح لك CiviContribute إنشاء صفحة (صفحات) مخصصة لجمع المساهمات الإلكترونية. يمكنك أيضاً إدخال المساهمات اللاإلكترونية وتتبّعها. لإدخال المساهمات يدوياً لجهات الاتصال الفردية، إستخدم <a href='%1'>جد جهات الاتصال</a> لتحديد جهة الاتصال. ثم أنقر <strong>أنظر</strong> للتوجه إلى صفحة الخلاصات وأنقر على رابط <strong>المساهمات الجديدة</strong>. يمكنك أيضاً <a href='%2'>استيراد دفعات من المساهمات اللاإلكترونية</a> من مصادر أخرى.

en: CiviEvent Cart Checkout
ar: تسجيل الخروج للدفع مقابل سلة التسوق الخاصة بـCiviEvent

en: CiviEvent Dashboard
ar: لوحة قياس CiviEvent

en: CiviEvent Public Calendar
ar: روزنامة CiviEvent العامة

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
ar: يتيح لك CiviEvent إنشاء صفحة (صفحات) معدّلة وفق الطلب للناخبين للاستعلام عن المناسبات واختيار احتمال التسجيل إلكترونياً. يمكنك إنشاء <a href='%1'><strong> مناسبات جديدة</strong></a> و<a href='%2'><strong>إدارة المناسبات الحالية</strong></a>.

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
ar: تنشىء CiviEvent تلقيماً مصاغاً وفقاً لصيغة آر.إس.إس. 2.0 يمكن أن يشترك فيه الأشخاص من خلال قارئ آر.إس.إس. كما يمكن أن يظهر في أحدث المتصفّحات. عنوان تلقيم آر.إس.إس. الخاص بـ CiviEvent لهذا الموقع:

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
ar: يقدّم CiviEvent صفحةً تعدّد مناسباتك العامة الحالية والمقبلة ضمن جدول مصمّم ليظهر في متصفّح.  دلّ الأشخاص على هذه الصفحة مستخدماً العنوان الإلكتروني التالي:

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
ar: CiviGrant يمكنك من ملاحقة المنح الممنوحة للشركات، الأفراد أو الأسر. بداية يجب إدخال المانح كمتصل في CiviCRM. إستخدم <a href='%1'>للبحث عن متصل</a> لترى إن كان هناك أي سجل سابق. عندما تجد أو تنشئ المتصل، انقر<strong>أظهار</strong> للذهاب إلى صفحة الملخص، إختر <strong>المنح</strong> ثم انقر<strong>مانح جديد</strong>.

en: CiviGroup Roles Sync
ar: تزامن أدوار CiviGroup

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
ar: تمّ تثبيت تزامن أدوار CiviGroup . يجب أن تحدّد أدوار المزامنة 1!

en: CiviMail Approval Status
ar: وضع الموافقة على CiviMail

en: CiviMail Mailings
ar: بريد CiviMail

en: CiviMail Report: %1
ar: تقرير CiviMail: %1

en: CiviMail component
ar: عنصر CiviMail

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
ar: يعمل CiviMail على إلغاء عناوين البريد الإلكتروني المزدوجة بشكلٍ تلقائي.

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
ar: يجب أن تتضمن رسائل البريد الإلكتروني CiviMail رابط <strong>انسحاب<strong> ("صفحة الانسحاب عبر الإنترنت")، و<strong>العنوان البريدي</strong> لمنظمتك. تساعد هذه العناصر في خفض فرص تصنيف بريدك في فئة البريد المزعج. يمكن إدراجها في صلب موضوع الرسالة أو في <strong>ذيل الرسالة<strong> الذي يمكن إعادة استعماله. يرجى العودة إلى الوثائق الإلكترونية للتفاصيل حول كيفية إدراج الروابط المطلوبة ومعلومات الاتصال فضلاً عن الرسائل النموذجية.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
ar: لن يقوم برنامج CiviMail بإرسال بريد إلكتروني من دون مضمون، تخطي هذه المرحلة: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
ar: لن يقوم برنامج CiviMail بإرسال بريد إلكتروني إلى نقطة اتصال غير موجودة: %1

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
ar: إنّ نوع عضوية CiviMember ودور دروبال ليسا رقماً عددياً.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
ar: لم يتمّ ضبط أنواع عضوية CiviMember أو قواعد الوضع. يرجى القيام بذلك على صفحة "إدارة CiviCRM".

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
ar: تمّت مزامنة عضويات CiviMember وأدوار دروبال استناداً إلى القواعد المتوافرة. ملاحظة: إذا لم يكن من قواعد ارتباط، فإنّ التزامن لن يكون مكتملاً.

en: CiviMember Roles Sync
ar: تزامن أدوار CiviMember

en: CiviMember Status Rules
ar: قواعد وضع CiviMember

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
ar: يتيح لك CiviMember إنشاء أنواع عضوية مخصصة فضلاً عن صفحة (صفحات) للتسجيل للعضوية الإلكترونية وتجديدها. يمكن للمدراء إنشاء او تعديل أنواع العضوية <a href='%2'>هنا</a>، وضبط صفحات المساهمة الإلكترونيةالتي تتضمّن التسجيل للعضوية <a href='%1'>هنا </a>.

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
ar: يحتسب CiviMember آلياً الوضع الحالي لكلّ عضوية استناداً إلى أسماء الوضع والقواعد المضبوطة هنا. إنّ "قاعدة" الوضع تفيد لـCiviMember أي وضع يجب تعيينه استناداً إلى تواريخ بداية ونهاية عضوية معيّنة. مثلاً تفيد قاعدة وضع <strong>المهلة</strong> : "عيّن مهلةً إذا كانت فترة العضوية تنتهي خلال الشهر الماضي."

en: Class
ar: الفئة

en: Class Name
ar: اسم الدالة

en: Class already exists in Database.
ar: الصف موجود في قاعدة البيانات.

en: Clean-up Temporary Data and Files
ar: تنظيف الملفات والبيانات المؤقتة

en: Clear
ar: واضح

en: Clear all search criteria
ar: أحذف جميع معايير البحث

en: Clear search
ar: إمسح البحث

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
ar: أزيلت جميع أشكال التخزين المؤقت في CiviCRM (قاعدة البيانات، القوائم، النماذج)

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
ar: أنقر "عدّل جهات الاتصال" لإضافة المزيد من 1% سجلات.

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ar: أنقر &quot;%2&quot; أدناه لتسجيل تعهدك. ستتمكن من تعديل أو إلغاء مدفوعات التعهد المقبلة في أيّ وقت من خلال تسجيل الدخول إلى حسابك أو الاتصال بنا عبر 1%.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
ar: أنقر "حذف" إذا كنت تريد المتابعة.

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
ar: أنقر "إستورد الآن" إذا كنتَ جاهزاً للمتابعة.

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
ar: أنقر <a %1>أضف ملفاً</a> لإضافة سجل ملفات خاصة بجهة الاتصال هذه.

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
ar: أنقر <a %1>أضف مسجّلين للمناسبة</a> لتسجيل هذا الشخص للمناسبة.

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
ar: انقر <a %1>أضف منحة</a> لتسجيل منحة من هذا المتصل.

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
ar: أنقر <a %1>سجّل مساهمة</a> لتسجيل مساهمة جديدة تمّ تلقيها من جهة الاتصال هذه.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Contribution</a> to process a new contribution on behalf of the contributor using their credit card.
ar: أنقر <a %1>قدّم مساهمة عبر بطاقة الائتمان</a> لمعالجة مساهمة جديدة بالنيابة عن المساهم مستخدماً بطاقة الائتمان الخاصة به.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
ar: أنقر زرّ <a %1>التسجيل للمناسبة عبر بطاقة الائتمان</a> لإجراء تسجيل جديد بالنيابة عن المشارك مستخدماً بطاقة الائتمان الخاصة به

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
ar: أنقر <a href='%1'>صفحة مساهمة جديدة</a> لإنشاء وضبط صفحة مساهمات إلكترونية جديدة مستنداً إلى المعالج المفصل.

en: Click <a id='memQuickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Membership Types below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
ar: أنقر  <a id='memQuickconfig' href='#'>هنا</a> إذا كنت تريد ضبط أنواع العضوية أدناه كجزء من مجموعة الأسعار، مع ما ينتج عن ذلك من إضافة في المرونة والتعقيد.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
ar: أنقر <a id='quickconfig' href='#'>هنا</a> إذا كنتَ تريد ضبط الرسوم المنتظمة أدناه لتكون جزءاً من مجموعة الأسعار، مع كلّ ما يتضمّنه ذلك من درجات مرونة وتعقيد.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
ar: أنقر على <strong>بحث متقدم<strong> من أجل البحث على أساس العنوان، الخصائص الديموغرافية، الخانات المخصصة، الملاحظات، و/أو العلاقات. إذا كنت تستخدم CiviContribute، أو CiviEvent، أو CiviMember، فسيتسنّى لك أيضاً البحث على أساس المعلومات المخزّنة بموجب تلك المكونات. يمكنك مثلاً إيجاد جميع جهات الاتصال الذين يعيشون في مدينة معيّنة "و" ساهموا %1 على الأقل في غضون الأشهر الست 6 الماضية.

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
ar: أنقر <strong>أضبط</strong> للاطلاع على الإعدادات وتعديلها، والمبالغ، والنص الخاص بالصفحات الراهنة.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
ar: أنقر <strong>المتابعة لاحقاً</strong> إذا لم تكن جاهزاً لبرمجة أو إرسال الرسائل القصيرة الجماعية.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
ar: أنقر على <strong>أدمج<strong> لنقل البيانات من جهة الاتصال المكررة من على يسارك إلى جهة الاتصال الأساسية. إلى  جانب بيانات جهة الاتصال (العنوان، الهاتف، البريد الإلكتروني....)، قد تقرر أن تنقل جميع أو بعض السجلات المرتبطة بالأنشطة (المجموعات، المساهمات، العضوية، إلخ.).

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
ar: أنقر <strong>دمج</strong> لنقل البيانات من جهة الاتصال المتكررة إلى اليسار إلى جهة الاتصال الرئيسية. بالإضافة إلى بيانات جهة الاتصال (العنوان، الهاتف، البريد الإلكتروني...)، يمكنك اختيار نقل كل أو بعض السجلات ذات الصلة (المجموعات، النشاطات، الوسوم إلخ.).

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
ar: أنقر <strong>حفظ واستعراض مسبق</strong> لحفظ أي تغييرات في إعداداتك واستعراض المعالج مسبقاً على هذه الصفحة.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
ar: أنقر <strong>حفظ واستعراض مسبق</strong> لحفظ إعداداتك واستعراض المعالج مسبقاً على هذه الصفحة.

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
ar: أنقر على  <strong>اختر الخانات المطلوب تصديرها</strong>، ثمّ <strong>تابع</strong> لاختيار جزء من الخانات المطلوب تصديرها. فيتيح لك هذا الخيار أن تصدّر عدة مواقع معيّنة (المنزل، العمل، إلخ.)، وكذلك البيانات المخصصة. يُتاح لك أيضاً أن تحفظ خياراتك على شكل "آلية تعيين الخانات"، بحيث تستعملها مجدداً في وقت لاحق.

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
ar: أنقر  على <strong>أرسل الرسالة النصية الجماعية</strong> لإضافتها إلى قائمة الرسائل  الجماعية الموضوعة في الانتظار. وهي مهمة تلقائية تتولّى دورياً معالجة القوائم البريدية التي هي قيد الانتظار على خادمك الخاص، والبدء فعلياً بإرسال رسائلك الجماعية.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
ar: أنقر <strong>إختبر</strong> لتزور الصفحة <strong>في نمط اختباري</strong>. يتيح لك هذا الأمر اختبار كامل عملية المساهمة مستخدماً بطاقة ائتمان وهمية على خادم تجريبي.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
ar: أنقر <strong>تحديث المشارك (المشاركين)</strong> أدناه لحفظ جميع التغييرات التي قمتَ بها.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
ar: أنقر زرّ <strong>تسجيل الإجابة</strong> لتحديث القيم الخاصة بكلّ مجيب كما هو مطلوب.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
ar: أنقر زر <strong>تسجيل الإجابة</strong> لتحديث القيم الخاصة بكلّ مجيب كما هو مطلوب. <br />أنقر  زرّ <strong>إطلاق المجيبين>></strong>أدناه لإطلاق أيّ مجيبين لم تسجّل لهم أيّ إجابة. <br />أنقر زرّ <strong>أحجز المزيد من المجيبين>></strong> إذا كنت تحتاج إلى إجراء مقابلة مع المزيد من المجيبين.

en: Click Count
ar: عدد النقرات

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
ar: أنقر حذف لنقل هذا النشاط &quot;%1&quot; إلى المهملات.

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
ar: أنقر حذف لنقل هذا الملفّ وجميع النشاطات المرتبطة به إلى المهملات.

en: Click OK to override and update expected values.
ar: أنقر موافق لقلب وتحديث القيم المتوقعة.

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now.
ar: أنقر على موافق لحفظ سجل التعهد هذا وإرسال إشعار بالاستلام إلى %1 الآن.

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
ar: أنقر موافق لحفظ سجل هذه المساهمة وإرسال إيصال إلى المساهم الآن

en: Click OK to save this payment record AND send a receipt to the contributor now
ar: أنقر موافق لحفظ سجل المدفوعات هذا وإرسال إيضاً إلى المساهم الآن

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
ar: أنقر استرجاع لسحب هذا النشاط &quot;%1&quot; من المهملات.

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
ar: أنقر استرجع لاسترجاع هذا الملف وجميع النشاطات المرتبطة به من المهملات.

en: Click arrow to view pledge payments.
ar: أضغط على السهم لاستعراض دفعات التعهد.

en: Click here to configure the panes.
ar: أنقر هنا لتكوين الألواح

en: Click here to do this for a different person.
ar: أنقر هنا للقيام بذلك لشخص مختلف.

en: Click here to register a different person for this event.
ar: أنقر هنا لتسجيل شخص آخر لهذه المناسبة.

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
ar: أنقر هنا للعودة إلى تعديل عنوان الشارع كخانة واحدة. يمكن حفظ العناوين التي لا تتوافق مع الصيغة المتوقعة لعناصر العنوان من خلال إدخالها ضمن خانة "عنوان الشارع" المفردة.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
ar: أنقر على كل رابط مدرج للتأكد من أنه يؤدي إلى الصفحات المعينة.

en: Click on the activity subject for more information.
ar: أنقر على موضوع النشاط للمزيد من المعلومات.

en: Click on the event name for more information.
ar: أنقر اسم المناسبة للمزيد من المعلومات.

en: Click or paste this link into your browser
ar: أنقر أو ألصق هذا الرابط في متصفحك

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
ar: أنقر أو ألصق هذا الرابط في متصفحك واتّبع العلامات على الشاشة

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
ar: أنقر أو ألصق هذا الرابط في متصفحك للتوجه إلى صفحتك

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
ar: أنقر زرّ "أكّد التسجيل" للمباشرة، أو  زرّ"ألغِ التسجيل" إذا لم تعد مهتمّاً بالمشاركة في هذه المناسبة.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
ar: أنقر زرّ "أكّد التسجيل" لاستكمال عملية تسجيلك في %1، أو  زرّ"ألغِ التسجيل" إذا لم تعد مهتمّاً بالمشاركة في هذه المناسبة.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
ar: أنقر زرّ <strong>تابع</strong> أدناه لتسجيل الخروج إلى %1، حيث ستختار طريقة الدفع وتتمّ عملية التسجيل.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
ar: أنقر هذا الزر إذا كنتَ تريد مراجعة أو تعديل معايير البحث المستخدمة لتحديد أعضاء هذه المجموعة الذكية.

en: Click this link
ar: أنقر هذا الرابط

en: Click this link and follow the prompts
ar: أنقر هذا الرابط واتّبع العلامات على الشاشة

en: Click through Rate
ar: معدّل النقرات

en: Click through URL
ar: أنقر عبر الموقع الإلكتروني

en: Click to Open Rate
ar: معدّل النقرات المعدّة للفتح

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
ar: أنقر لتنسخ 1% من الصف الأول إلى جميع الصفوف.

en: Click to edit
ar: أنقر للتعديل

en: Click-through Summary
ar: ملخص النقرات

en: Click-throughs
ar: النقرات

en: Clicked
ar: تم النقر

en: Clicks
ar: النقرات

en: Clicks: %1
ar: النقرات: 1%

en: Client Name or Email
ar: اسم العميل أو بريده الإلكتروني

en: Client Relationship
ar: العلاقة مع العميل

en: Client contact does not exist: %1
ar: الزبون غير موجود: 1%

en: Clients:
ar: العملاء:

en: Close
ar: مغلق

en: Close All
ar: أغلق كل شيء

en: Close Batch
ar: أغلق دفعة

en: Closed
ar: مغلق

en: Code
ar: الرمز

en: Code Docs
ar: مستندات الرمز

en: Collapse Custom Group?
ar: طيّ المجموعة المخصصة؟

en: Collapse Group Display
ar: قلّص عرض المجموعة

en: Collapse all tabs
ar: طيّ جميع علامات التبويب

en: Collapse this set in Advanced Search
ar: طيّ هذه المجموعة عند إجراء بحث متقدّم

en: Collapse this set on initial display
ar: طيّ هذه المجموعة ضمن عرض أولي

en: Collapsed on Page
ar: مطوي عند الصفحة

en: Collapsed on Search
ar: مطوي عند البحث

en: Column
ar: العمود

en: Column Headers
ar: رأسيات العناوين

en: Column Names
ar: تسميات الأعمدة

en: Column No
ar: عمود رقم

en: Columns
ar: العواميد

en: Comma-Separated Values (CSV)
ar: قيم مفصولة بفواصل

en: Command
ar: أمر

en: Command parameters
ar: معايير التحكم

en: Command/Parameters
ar: معايير /التحكم

en: Comment
ar: تعليق

en: Comments
ar: التعليقات

en: Committed Amount
ar: المبلغ المتعهد به

en: Commonly Used Specifiers
ar: المحدّدات الشائعة الاستخدام

en: Communication Preferences
ar: تفضيلات الاتصالات

en: Communication Style
ar: خصائص شكل الاتصالات

en: Communications
ar: الإتصالات

en: Company
ar: شركة

en: Compatible with
ar: منسجم مع

en: Complete
ar: منجز

en: Complete Description
ar: استكمل الوصف

en: Complete OR Partial Email
ar: البريد الإلكتروني الكامل أو الجزئي

en: Complete OR Partial Name
ar: الاسم الكامل أو الجزئي

en: Complete OR partial Contribution Page title.
ar: عنوان صفحة المساهمة الكامل أو الجزئي

en: Complete OR partial Event name.
ar: اسم المناسبة المكتمل أو الجزئي

en: Complete OR partial batch name.
ar: اسم الدفعة الكامل أو الناقص.

en: Complete OR partial contact name.
ar: اسم جهة الاتصال كامل أو الجزئي

en: Complete OR partial creator name.
ar: الاسم الكامل أو الجزئي للمنشئ.

en: Complete OR partial group name.
ar: الاسم الكامل أو الجزئي للمجموعة.

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
ar: تمّ حفظ عنوان (عناوين) الشارع كاملاً. لكننا لم نتمكّن من تقسيم العنوان الوارد ضمن %1 كتلة (كتل) إلى عدة عناصر (رقم الشارع، إسم الشارع، وحدة الشارع) لاعتماد صيغة غير متعارف عليها. يمكنك تحديد عناصر العنوان يدوياً من خلال النقر على زر "صحّح عناصر العنوان" المجاور لخانة عنوان الشارع وهي في وضعية التصحيح.

en: Complete?
ar: منجز؟

en: Completed
ar: منجز

en: Completed Date
ar: التاريخ كاملاً

en: Completed mailing
ar: إنجاز رسالة البريد

en: Component Name
ar: اسم المكون

en: Component Type
ar: نوع المكوّن

en: Component name
ar: إسم المكوّن

en: Compose On-screen
ar: أكتب على الشاشة

en: Conference
ar: مؤتمر

en: Conference Slot
ar: افتتاحية المؤتمر

en: Conference Slots
ar: المواضع الشاغرة في المؤتمرات

en: Configuration Checklist
ar: قائمة الضبط المرجعية

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
ar: تعذّر إيجاد ملفّ الضبط الخاص بنوع الملفّ= "1%" 2%.

en: Configure
ar: الضبط

en: Configure Contact Search behavior.
ar: ضبط سلوك البحث عن جهات الاتصال

en: Configure Event
ar: أضبط المناسبة

en: Configure Page - %1
ar: أضبط الصفحة- 1%

en: Configure Survey
ar: ضبط الاستطلاع

en: Configure Survey - %1
ar: ضبط الاستطلاع- 1%

en: Configure Widget
ar: أضبط المعالج

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
ar: ضبط مزود الخرائط (مثلاً، غوغل أو ياهو) لعرض الخرائط لعناوين جهة الاتصال ومواقع المناسبات.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
ar: ضبط الخانات المخصصة لجمع وتخزين البيانات المخصصة التي لا تعد مدرجةً في الاستمارات المعيارية لـ CiviCRM.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
ar: قم بضبط الأدلة في نظام الملف لعمليات التحميل المؤقتة والصور، والملفات المخصصة والنماذج المخصصة

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
ar: أضبط عدد المناسبات التي يمكن إظهارها على اللوحة الرئيسية. وهذا ما يتخطى القيمة التلقائية من 10 مدخلات.

en: Configure input and display formats for Date fields.
ar: ضبط صيغ الإدخال والعرض لخانات التاريخ.

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
ar: قم بضبط علامات التصنيف الخاصة بالمراسلات لموقعك مستخدماً الرموز التي تستبدل بقيم خانات جهات الاتصال عند توليد علامات التصنيف. ضع مؤشرك ضمن مربع علامات التصنيف الخاصة بالمراسلات حيث تودّ إدراج الرمز. ومن ثم، أنقر على الرابط "أدرج الرموز" لاستعراض قائمة الرموز المتوفرة (بما في ذلك الخانات المخصصة). أدخل الرمز بالنقر على اسم الرمز المفضل لديك.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
ar: أضبط التذكير بتجديد العضوية مستخدماً <a href="%1">برمجة مواعيد التذكيرات</a>.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>. If you have previously configured renewal reminder templates, you can re-use them with your new scheduled reminders.
ar: أضبط تذكيرات تجديد العضوية مستخدماً <a href="%1">حدّد مواعيد التذكيرات</a>. إذا كنتَ قد ضبطتَ سابقاً نماذج التذكير بالتجديد، يمكن أن تعيد استخدامها مع تذكيرات مبرمجة حديثاً.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
ar: قم بضبط الشاشة وعناصر الاستمارة لاستعراض جهات الاتصال، وتعديل جهات الاتصال، والبحث المتقدم، واللوحة الرئيسية لجهات الاتصال، ومحرّر WYSIWYG.

en: Configure this event
ar: أضبط هذه المناسبة

en: Configure this event.
ar: أضبط هذه المناسبة.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
ar: أضبط ما يصل إلى خمس خانات للتقييم عند البحث عن سجلات جهات الاتصال المتكررة "المشتبه بها".

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
ar: عيّن ما يصل إلى خمس خانات تخضع للتقييم عند البحث عن سجلات جهات اتصال "مشتبه" بتكرارها. ولكل خانة، أبرز بالأرقام <strong>الوزن</strong> الذي يحدد مستوى أهمية المطابقة نسبياً في تلك الخانة.

en: Confirm
ar: أكّد

en: Confirm %1
ar: أكّد %1

en: Confirm Action
ar: أكّد التحرك

en: Confirm Changes
ar: أكّد على التغييرات

en: Confirm Custom Group Delete
ar: أكّد على حذف المجموعة المخصصة

en: Confirm From Email
ar: التأكيد عن طريق البريد الإلكتروني

en: Confirm From Name
ar: التأكيد عن طريق الاسم

en: Confirm Group Delete
ar: أكّد على إلغاء المجموعة

en: Confirm Password
ar: أكّد كلمة السر

en: Confirm Price Field Delete
ar: أكّد على إلغاء خانة السعر

en: Confirm Registration
ar: أكّد التسجيل

en: Confirm Text
ar: نصّ التأكيد

en: Confirm Timestamp
ar: أكّد على الختم الزمني

en: Confirm Your Registration
ar: أكّد تسجيلك

en: Confirm Your Registration Information
ar: أكّد على معلوماتك الخاصة بالتسجيل

en: Confirm your registration for %1
ar: أكّد تسجيلك لـ%1

en: Confirm your registration for %1.
ar: أكّد تسجيلك لـ%1.

en: Confirmation Email
ar: رسالة إلكترونية للتأكيد

en: Confirmation Email Text
ar: نصّ رسالة التأكيد الإلكترونية

en: Confirmation Message
ar: رسالة التأكيد

en: Confirmation Page?
ar: صفحة التأكيد؟

en: Confirmation Screen
ar: شاشة التأكيد

en: Confirmation Title
ar: عنوان التأكيد

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
ar: مبروك! تمّ التحديث بنجاح!

en: Connected Repeating Events
ar: مناسبات متكرّرة مترابطة

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
ar: عوض ذلك فكّر في احتمال إلغاء التعهد إذا أردت الاحتفاظ بسجل لغايات التدقيق وعدم فقدان البيانات المتعلقة بدفعه. لاعتبار التعهد بحكم الملغى وإلغاء أي دفعات غير مسددة بعد، أنقر أولاً على إلغاء هذا النموذج، قبل أن تضغط على رابط &gt؛ المزيد من قائمة التعهدات، وتعطي الأمر بالإلغاء.

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
ar: فكر في تعديل وضع العضوية عوضاً عن ذلك إذا كنتَ تريد  المحافظة على مسار المراجعة المالية، وتفادي أيّ فقدان لبيانات المدفوعات. يمكنك ضبط هذا الوضع لملغى من خلال تعديل العضوية ونقر مربع إبطال الوضع.

en: Const Id
ar: الرمز التعريفي للقيمة الثابتة

en: Constituent Engagement
ar: إشراك الأشخاص

en: Constituent Name
ar: اسم جهة الاتصال

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
ar: إدارة العلاقات مع الأشخاص (CiviCRM !1). تتيح للمواقع بإدارة جهات الاتصال، والعلاقات والمجموعات، وتتبّع النشاطات مع جهات الاتصال، والمساهمات، والعضويات، والمناسبات. للمزيد من المعلومات، يرجى العودة إلى <a href="!2">موقع CiviCRM الإلكتروني</a> الذي يتضمّن معلومات عن المشروع، والتوثيق، والموارد الداعمة وأكثر من ذلك.

en: Constituent Report (Detail)
ar: تقرير (مفصّل) عن جهات الاتصال

en: Constituent Report (Summary)
ar: تقرير (موجز) عن جهات الاتصال

en: Constituent Type
ar: نوع جهة الاتصال

en: Contact
ar: جهة الاتصال

en: Contact %%StatusMessage%%
ar: %%StatusMessage%% جهة اتصال

en: Contact 1
ar: جهة الاتصال 1

en: Contact 2 (Duplicate)
ar: جهة الاتصال 2 (مزدوجة)

en: Contact A
ar: جهة الاتصال أ

en: Contact A has Permission Over Contact B
ar: لجهة الاتصال أ صلاحية تفوق صلاحية جهة الاتصال ب

en: Contact Activities
ar: نشاطات جهة الاتصال

en: Contact Address Fields - Selection Values
ar: خانات عنوان جهة الاتصال - قيم الاختيار

en: Contact B
ar: جهة الاتصال ب

en: Contact B has Permission Over Contact A
ar: لجهة الاتصال ب صلاحية تفوق صلاحية جهة الاتصال أ

en: Contact Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية لجهة الاتصال

en: Contact Date Reminder Options
ar: خيارات التذكير بتاريخ جهة الاتصال

en: Contact Demographics Report
ar: تقرير الوضع الديموغرافي لجهات الاتصال

en: Contact Details
ar: تفاصيل عن جهة الاتصال

en: Contact Edit Options
ar: خيارات تعديل جهات الاتصال

en: Contact Group Status
ar: وضع مجموعة جهة الاتصال

en: Contact Hash
ar: دالة التجزئة لجهة الاتصال

en: Contact ID
ar: هوية جهة الاتصال

en: Contact ID %1 has been deleted.
ar: تمّ حذف الرمز التعريفي لجهة الاتصال 1%.

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
ar: تمّ دمج 1% رموز تعريفية لجهات الاتصال وحذفها.

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
ar: تتطابق هوية جهة الاتصال %1 مع %2 المستخدم %3، بعد أن كانت وجدت متطابقة مع %4

en: Contact ID A
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال ألف

en: Contact ID B
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال باء

en: Contact Image
ar: صورة جهة الاتصال

en: Contact Info
ar: معلومات الاتصال

en: Contact Information
ar: معلومات الاتصال

en: Contact Logging Report (Detail)
ar: تقرير بسجلات جهات الاتصال (مفصّل)

en: Contact Logging Report (Summary)
ar: تقرير (ملخص) عن تسجيل جهة الاتصال

en: Contact Merged
ar: دمج جهات الاتصال

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
ar: جهة الاتصال بسجلات متعددة %%رسالة الحالة%%

en: Contact Name
ar: إسم جهة الاتصال

en: Contact Notes
ar: ملاحظات جهات الاتصال

en: Contact Page
ar: صفحة جهات الاتصال

en: Contact Phone
ar: رقم الاتصال

en: Contact Profile
ar: الملف الشخصي لجهة الاتصال

en: Contact Records for Contributors
ar: سجلات جهات الاتصال للمساهمين

en: Contact Records for Event Participants
ar: سجلات جهات الاتصال الخاصة بالمشاركين في المناسبة

en: Contact Records for Members
ar: سجلات جهات الاتصال للأعضاء

en: Contact Reference
ar: مرجعية الإتصال

en: Contact Reference Autocomplete Options
ar: خيارات الاستكمال الآلي لمراجع جهات الاتصال

en: Contact Relationships
ar: علاقات جهة الاتصال

en: Contact Saved
ar: تمّ حفظ جهة الاتصال

en: Contact Search
ar: بحث جهات الاتصال

en: Contact Smart Group View Options
ar: خيارات الاتصال على المجموعات الذكية لجهات الاتصال

en: Contact Source
ar: مصدر الجهة

en: Contact Status
ar: وضع جهة الاتصال

en: Contact Sub Type
ar: النوع الفرعي لجهة الاتصال

en: Contact Subtype
ar: النوع الفرعي لجهة الاتصال

en: Contact Subtype %1
ar: النوع الفرعي لجهة الاتصال %1

en: Contact Subtype (Contact A)
ar: النوع الفرعي لجهة الاتصال (جهة الاتصال ألف)

en: Contact Subtype (Contact B)
ar: النوع الفرعي لجهة الاتصال (جهة الاتصال باء)

en: Contact Subtype A
ar: النوع الفرعي أ لجهة الاتصال

en: Contact Subtype B
ar: النوع الفرعي ب لجهة الاتصال

en: Contact Summary
ar: ملخّص جهة الاتصال

en: Contact Summary:
ar: ملخّص جهة الاتصال

en: Contact Tags
ar: وسومات جهات الاتصال

en: Contact Type
ar: نوع جهة الاتصال

en: Contact Type (Contact A)
ar: نوع الاتصال (جهة الاتصال أ)

en: Contact Type (Contact B)
ar: نوع الاتصال (جهة الاتصال ب)

en: Contact Type A
ar: جهة الاتصال من النوع أ

en: Contact Type B
ar: جهة الاتصال من النوع ب

en: Contact Type Description
ar: وصف نوع جهة الاتصال

en: Contact Type ID
ar: الرمز التعريفي لنوع جهات الاتصال

en: Contact Type Image URL
ar: رابط صورة نوع الاتصال

en: Contact Type Is Active?
ar: هل نوع جهة الاتصال مفعّل؟

en: Contact Type Label
ar: تصنيف نوع جهات الاتصال

en: Contact Type Mismatch
ar: فئة جهة الاتصال غير متطابقة

en: Contact Type for Contact A
ar: نوع جهة الاتصال بالنسبة إلى جهة الاتصال أ

en: Contact Type for Contact B
ar: نوع جهة الاتصال بالنسبة إلى جهة الاتصال ب

en: Contact Type is Reserved?
ar: هل نوع جهة الاتصال محجوز؟

en: Contact Type(s)
ar: أنواع جهات الاتصال

en: Contact Type: %1
ar: نوع جهات الاتصال: 1%

en: Contact View Options
ar: خيارات الاطلاع على جهات الاتصال

en: Contact and Campaign
ar: الاتصال والحملة

en: Contact and Financial Type
ar: جهة الاتصال والنوع المالي

en: Contact and Recurring
ar: جهة الاتصال والتكرار

en: Contact has been added to '%1'.
ar: تمّت إضافة جهة اتصال إلى  '%1'.

en: Contact has been created
ar: تمّ إنشاء جهة الاتصال

en: Contact has been deleted
ar: تمّ حذف جهة الاتصال

en: Contact has been updated
ar: تمّ تحديث جهة الاتصال

en: Contact has been viewed
ar: تمّت الاطلاع على جهة الاتصال

en: Contact image deleted successfully
ar: تمّ حذف صورة جهة الاتصال بنجاح

en: Contact is Deceased
ar: جهة الاتصال متوفاة

en: Contact is in Trash
ar: جهات الاتصال في سلة المحذوفات

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
ar: تقرير تعديل جهات الاتصال للبنى التحتية الخاصة بالتسجيل (مفصّل).

en: Contact modification report for the logging infrastructure (summary).
ar: تقرير تعديل جهات الاتصال للبنى التحتية الخاصة بالتسجيل (ملخّص).

en: Contact type
ar: نوع جهة الاتصال

en: Contact type names should not use reserved keywords.
ar: لا يمكن أن تستخدم أسماء نوع جهة الاتصال كلمات رئيسية محفوظة.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
ar: اتصال بنا للحصول على معلومات عن المساهمات قبل تلك المذكورة أعلاه.

en: Contact who should be added to the group
ar: جهة الاتصال التي يجب إضافتها إلى المجموعة

en: Contact who should be removed from the group
ar: جهة الاتصال التي يجب حذفها من المجموعة

en: Contact will be added to selected group.
ar: ستتمّ إضافة جهة الاتصال إلى المجموعة التي تمّ اختيارها.

en: Contact will be removed from selected group.
ar: سيتمّ حذف جهة الاتصال من المجموعة التي تمّ اختيارها.

en: Contact with no email must have a name.
ar: جهة الاتصال التي لا تملك بريداً إلكترونياً يجب أن يكون لها اسم.

en: Contact with no name must have an email.
ar: جهة الاتصال التي لا اسم لها يجب أن يكون لها بريد إلكتروني.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
ar: اتّصل بمدير الموقع لمساعدتك في إنشاء تقارير.

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
ar: إتصل بمدير موقعك إذا كنت تريد استخدام مزوّد خدمة الرسائل النصية القصيرة، غير وارد في القائمة المنسدلة.

en: Contact's Gender
ar: النوع الاجتماعي لجهة الاتصال

en: Contact's Groups
ar: مجموعات جهات الاتصال

en: Contact's first name.
ar: الاسم الأول لجهة الاتصال.

en: Contact's last name.
ar: شهرة جهة الاتصال.

en: Contact's middle name.
ar: الاسم الثاني لجهة الاتصال.

en: Contact(s)
ar: جهة (جهات) اتصال

en: Contacts
ar: جهات الاتصال

en: Contacts %%StatusMessage%%
ar: جهات اتصال %%رسالةالحالة%%

en: Contacts AND Cases
ar: جهات الاتصال والحالات

en: Contacts Added
ar: تمّت إضافة جهات الاتصال

en: Contacts Merged
ar: تمّ دمج جهات الاتصال

en: Contacts created on this site are added to this group
ar: ستتم إضافة جها الاتصال التي تمّ إنشاؤها على هذا الموقع إلى هذه المجموعة

en: Contacts in Group: %1
ar: جهات الاتصال في المجموعة: %1

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
ar: جهات الاتصال في مجموعة <strong>%1</strong>مدرجة أدناه.

en: Contacts in this Group
ar: جهات الاتصال في هذه المجموعة

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
ar: تُمنح صلاحيات دور المدير إلى جهات الاتصال ضمن هذه المجموعة.

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
ar: سيتمّ استثناء جهات الاتصال الذين فضّلوا "عدم تلقي رسالة نصية قصيرة" من تلقي مجموعة رسائل نصية قصيرة، وسيتمّ تعطيل نشاط "أرسل رسائل نصية قصيرة" بالنسبة لهم.

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
ar: سيتمّ استثناء جهات الاتصال الذين فضّلوا "عدم تلقي بريد إلكتروني" من تلقي بريد CiviMail، وسيتمّ تعطيل نشاط "أرسل بريداً" بالنسبة لهم. لكنهم سيتلقون بريداً بإيصال مساهماتهم وتأكيداً بتسجيلهم للمناسبات.

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
ar: سيتمّ استثناء جهات الاتصال الذين فضّلوا "عدم تلقي بريد إلكتروني" عند إنشاء تصنيفات البريد.

en: Contacts with a Relationship Type of:
ar: نوع العلاقة مع جهات الاتصال:

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
ar: تستثنى جهات الاتصال التي تمّ وضع علامة لضمان خصوصيتها من الظهور في نتائج البحث تلقائياً. مثال: إذا اخترتَ "لا تتصل هاتفياً"، وبحثتَ عن أشخاص عنوانهم في مدينة محددة- سيتم استثناء من نتائج البحث الأشخاص المقيمين في هذه المدينة الذين اختاروا ميزة الخصوصية "عدم الاتصال بهم هاتفياً".

en: Contains
ar: يتضمّن

en: Content / Components
ar: المضمون/العناصر

en: Content and format for mailing labels.
ar: محتوى وصيغة لعلامات التصنيف الخاصة بالمراسلات.

en: Contents of the Return-Path header.
ar: محتويات ترويسة مسار العودة.

en: Continue
ar: متابعة

en: Continue Later
ar: أكمل لاحقاً

en: Continue Mailing
ar: أكمل البريد

en: Contribute
ar: ساهم

en: Contribute %1 Instead
ar: ساهم 1% عوضاً عن ذلك

en: Contribute Now
ar: ساهم الآن

en: Contribute!
ar: ساهم!

en: Contribution
ar: المساهمة

en: Contribution #
ar: رقم المساهمة

en: Contribution %%StatusMessage%%
ar: المساهمة %%StatusMessage%%

en: Contribution Aggregate
ar: مجموع المساهمات

en: Contribution Aggregate by Relationship
ar: مجموع المساهمات وفقاً للعلاقة

en: Contribution Amount
ar: مبلغ المساهمات

en: Contribution Amount Stats
ar: إحصاءات مبالغ المساهمة

en: Contribution Amounts
ar: قيمة المساهمات

en: Contribution Amounts Label
ar: تصنيف قيمة المساهمة

en: Contribution Amounts section enabled
ar: تمّ تفعيل قسم مبالغ المساهمات

en: Contribution Avg
ar: معدّل المساهمات

en: Contribution Bulk Entry
ar: إدخال كمية من المساهمات

en: Contribution Currency
ar: عملة المساهمة

en: Contribution Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية للمساهمة

en: Contribution Detail Report
ar: تقرير بتفاصيل المساهمات

en: Contribution Grouping
ar: مجموعة مساهمات

en: Contribution Honor Roll
ar: لائحة الشكر على المساهمة

en: Contribution ID
ar: معرّف المناسبة

en: Contribution Information
ar: معلومات عن المساهمات

en: Contribution Invoice
ar: فاتورة المساهمة

en: Contribution Invoice: %1
ar: فاتورة المساهمة: 1%

en: Contribution Label
ar: تصنيف المساهمة

en: Contribution Links
ar: روابط المساهمات

en: Contribution Logging Report (Detail)
ar: تقرير (تفصيل) عن تسجيل المساهمة

en: Contribution Logging Report (Summary)
ar: تقرير (ملخص) عن تسجيل المساهمة

en: Contribution Note
ar: ملاحظة حول المساهمة

en: Contribution Note %1 %2
ar: ملاحظة المساهمة 1% 2%

en: Contribution OR Soft Credit?
ar: مساهمة أو قرض ميسّر؟

en: Contribution Ordinality
ar: تراتبية المساهمة

en: Contribution Page
ar: صفحة المساهمات

en: Contribution Page / Event
ar: صفحة المساهمة/المناسبة

en: Contribution Page Configuration
ar: ضبط صفحة المساهمات

en: Contribution Page Created Date
ar: تاريخ إنشاء صفحة المساهمات

en: Contribution Page Currency
ar: عملة صفحة المساهمات

en: Contribution Page End Date
ar: تاريخ نهاية صفحة المساهمات

en: Contribution Page Introduction Text
ar: نصّ مقدمة صفحة المساهمات

en: Contribution Page Start Date
ar: تاريخ بداية صفحة المساهمات

en: Contribution Page Title
ar: عنوان صفحة المساهمة

en: Contribution Pages
ar: صفحات المساهمة

en: Contribution Receipt
ar: إيصال المساهمة

en: Contribution Receipt Not Sent
ar: لم يتم إرسال الإيصال الخاص بالمساهمة

en: Contribution Receipt Sent
ar: تم إرسال الإيصال الخاص بالمساهمة

en: Contribution Reports
ar: تقارير المساهمات

en: Contribution Soft Credit ID
ar: الرمز التعريفي للقروض الميسّرة الخاصة بالمساهمة

en: Contribution Status
ar: وضع المساهمة

en: Contribution Status ID
ar: الرمز التعريفي لوضع المساهمة

en: Contribution Summary
ar: خلاصة المساهمات

en: Contribution Summary Report
ar: تقرير ملخّص المساهمات

en: Contribution Thank-you Not Sent
ar: لم يتمّ إرسال الشكر على المساهمة

en: Contribution Thank-you Sent
ar: تم إرسال الشكر على المساهمة

en: Contribution Total
ar: المساهمة الإجمالية

en: Contribution Type
ar: نوع المساهمة

en: Contribution Widget
ar: معالج المساهمة

en: Contribution amount cannot be more than %1.
ar: لا يمكن أن تكون قيمة المساهمة أكثر من 1%.

en: Contribution amount must be at least %1
ar: يجب أن تبلغ قيمة المساهمة 1% على الأقل

en: Contribution and Membership Details
ar: تفاصيل المساهمة والعضوية

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
ar: لا يمكن أن تكون المساهمة أقل من صفر. يرجى اختيار الاحتمالات وفقاً لذلك.

en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
ar: تفاصيل المساهمات بالنسبة لأي نوع من المساهمة، بالإضافة إلى معلومات العضوية المرتبطة بالمساهمات التي تعتبر تسديداً لثمن العضوية.

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ar: يجب أن تتضمّن ملفات استيراد المساهمات البيانات المطلوبة لـ<strong>مطابقة المساهمة مع المساهم</strong>. ويمكن معالجة هذه "المطابقة" بعدة طرق مختلفة:

en: Contribution is Pay Later?
ar: هل تريد دفع المساهمة لاحقاً؟

en: Contribution is Recurring?
ar: هل تريد دفع المساهمة بشكل متكرر؟

en: Contribution is a Test?
ar: هل المساهمة هي تجربة؟

en: Contribution was made through this personal campaign page.
ar: تمّ تقديم المساهمة من خلال صفحة الحملات الشخصية هذه.

en: Contributions
ar: مساهمات وإشتراكات ماليه

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
ar: المساهمات- تنبيه إلى ازدواجية في التنظيم

en: Contributions - Invoice
ar: المساهمات- الفاتورة

en: Contributions - Receipt (off-line)
ar: المساهمات- الإيصال (غير إلكتروني)

en: Contributions - Receipt (on-line)
ar: المساهمات- الإيصال (إلكتروني)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
ar: المساهمات- تحديث الفواتير المنتظمة

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
ar: المساهمات- إشعار بإلغاء التكرار

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
ar: المساهمات- إشعار ببداية التكرار وانتهائه

en: Contributions - Recurring Updates
ar: المساهمات- التحديثات المتكرّرة

en: Contributions Charts
ar: جداول المساهمات

en: Contributions OR Soft Credits?
ar: مساهمات أو قروض ميسّرة؟

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits Only
ar: مساهمات أو قروض ميسّرة؟- القروض الميسّرة فقط

en: Contributions Only
ar: المساهمات فقط

en: Contributions and Soft Credits
ar: المساهمات والقروض الميسّرة

en: Contributions by Household Report
ar: تقرير المساهمات وفقاً للأسرة

en: Contributions by Organization Report
ar: المساهمات وفقاً لتقرير المنظمات

en: Contributions made in Year X and not Year Y
ar: المساهمات التي سُجّلت في السنة X لا في السنة Y.

en: Contributions made in your honor
ar: المساهمات المسجّلة على شرفك

en: Contributions received from %1 since inception.
ar: المساهمات المستلمة من 1% منذ الإنشاء.

en: Contributor
ar: المساهم

en: Contributor Group(s)
ar: مجموعة (مجموعات) المساهمين

en: Contributor Tag(s)
ar: علامة (علامات) المساهمين

en: Contributor's Email
ar: البريد الإلكتروني للمساهم

en: Contributor's Phone
ar: رقم هاتف المساهم

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
ar: يتحكم بعرض المجموعات الذكية التي تنتمي إليها جهة الاتصال في كل علامة تبويب تحت عنوان "المجموعات" التابعة لكلّ جهة اتصال. "الإظهار عند الطلب" يتيح أفضل أداء، ويوصى به في معظم المواقع الإلكترونية.

en: Copy
ar: نسخة

en: Copy %1
ar: نسخة 1%

en: Copy %1 of %2
ar: النسخة %1 من %2

en: Copy Event
ar: إنسخ المناسبة

en: Copy Label Format
ar: إنسخ صيغة التصنيف

en: Copy Price Set
ar: أنسخ مجموعة الرسوم

en: Copy To Case
ar: إنسخ في ملفّ آخر

en: Copy of
ar: نسخة من

en: Copy of %1
ar: نسخة عن %1

en: Copy of Contribution Receipt
ar: نسخة عن إيصال المساهمة

en: Copy this link to share directly with your network!
ar: ألصق هذا الرابط لإطلاعه على شبكتك مباشرةً!

en: Copy to Case
ar: إنسخ إلى الملف

en: Cornish
ar: الكورنية

en: Corsican
ar: الكورسيكية

en: Cost
ar: الكلفة

en: Cost of Sales
ar: كلفة المبيعات

en: Cost of Sales Account is
ar: حساب كلفة المبيعات هو

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
ar: يتعذّر إيجاد تفاصيل عن الخانات المخصصة %1, %2, %3

en: Could Not Remove
ar: يتعذّر حذفه

en: Could not connect to MailStore for
ar: يتعذّر الاتصال بـMailStore  بهدف

en: Could not connect to the database server.
ar: تعذّر الاتصال بخادم قاعدة البيانات.

en: Could not create a database trigger.
ar: تعذّر إنشاء نوابض لقاعدة البيانات.

en: Could not create a table in the database.
ar: تعذّر إنشاء جدول في قاعدة البيانات.

en: Could not create a temp table.
ar: تعذّر إنشاء جدول مؤقت.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
ar: لم يكن من الممكن تحديد ما إذا كان MySQL يحظى بدعم InnoDB. المفترض لا.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
ar: لم يكن من الممكن تحديد ما إذا كان MySQL يحظى بدعم InnoDB. المفترض لا.

en: Could not find %1 in path tree
ar: تعذّر إيجاد 1% في شجرة الطرق

en: Could not find Interviewer Id.
ar: تعذّر إيجاد هوية الشخص الذي يجري المقابلات.

en: Could not find Interviewer.
ar: تعذّر إيجاد المحاور.

en: Could not find Survey Id.
ar: تعذّر إيجاد رمز تعريفي للاستطلاع.

en: Could not find Survey.
ar: تعذّر إيجاد الاستطلاع.

en: Could not find a mailing id
ar: يتعذّر إيجاد معرّف المراسلات

en: Could not find a valid Activity Type ID for Inbound Email
ar: يتعذّر إيجاد معرّف صحيح لنوع النشاط من حيث البريد الإلكتروني الوارد

en: Could not find an email address.
ar: تعذّر إيجاد عنوان البريد الإلكتروني.

en: Could not find contacts for release voters resevation Or Missing Interviewer contact.
ar: تعذّر إيجاد جهات اتصال لإلغاء حجز الناخبين أو أنّ هناك نقص في المعلومات عن الشخص الذي يجري المقابلات

en: Could not find contacts for reservation.
ar: تعذّر إيجاد جهات الاتصال لحجزها.

en: Could not find contacts for voter reservation Or Missing Interviewer contact.
ar: تعذّر إيجاد جهات اتصال لحجز الناخبين أو هناك نقص في المعلومات عن الشخص الذي يجري المقابلات.

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
ar: يتعذّر إيجاد خانة مخصصصة لـ%1, %2, %3

en: Could not find respondents to release.
ar: تعذّر إيجاد المجيبين لإعفائهم.

en: Could not find source page id.
ar: تعذّر إيجاد رمز تعريفي لصفحة المصدر.

en: Could not find survey for %1 respondents.
ar: تعذّر إيجاد استطلاعات بالنسبة لـ1% من المجيبين.

en: Could not find template for the instance.
ar: تعذّر إيجاد نموذج لهذا النوع من التقارير.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
ar: تعذّر إيجاد نموذج التقرير. تأكّد من أنّ نموذج التقرير مسجّل و/أو أنّ العنوان الإلكتروني صحيح.

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
ar: يتعذّر إيجاد معيار هوية جهة الاتصال  الإلزامي (id=) لاستعراض سجل جهة اتصال تملك ملفاً شخصياً.

en: Could not find valid value for %1
ar: يتعذّر إيجاد قيمة صالحة لـ%1

en: Could not find valid value for %1 (%2)
ar: تعذّر إيجاد قيمة صالحة لقاء 1% (2%)

en: Could not get a contact id and/or contact type
ar: لا يمكن معرفة هوية جهة الاتصال و/أو نوع جهة الاتصال

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
ar: لم يمكن الحصول على معرف و/أو نوع جهة الاتصال

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
ar: لا يمكن معرفة النوع الفرعي الصحيح لنوع جهة الاتصال  '%1'

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
ar: لم يكن من الممكن الحصول على المعلومات في ما يتعلق بحزمة الرسائل المترابطة لقاعدة البيانات.

en: Could not get the contact ID
ar: يتعذّر إيجاد هوية جهة الاتصال

en: Could not initiate connection to payment gateway
ar: يتعذّر بدء الاتصال ببوابة الدفع

en: Could not login to the database.
ar: تعذّر تسجيل الدخول إلى قاعدة البيانات.

en: Could not move custom file to custom upload directory
ar: لم يمكن نقل الملف المخصص لمجلد الرفع المخصص.

en: Could not obtain a write lock for the database table.
ar: لم يكن من الممكن الحصول على قفل الكتابة لجدول قاعدة البيانات.

en: Could not query database server variables.
ar: لا يمكن الاستفسار عن متغيرات الخادم الخاصة بقاعدة البيانات.

en: Could not release the lock for the database table.
ar: لا يمكن تحرير القفل لجدول قاعدة البيانات.

en: Could not select the database.
ar: تعذّر اختيار قاعدة البيانات.

en: Could not update the Recurring contribution details
ar: غير قادر على تحديث تفاصيل المساهمة المتكررة

en: Count
ar: عدد

en: Counted
ar: محتسبة

en: Counted?
ar: محتسب؟

en: Country
ar: البلد

en: Country (Home)
ar: البلد (المنزل)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
ar: يجب ذكر البلد و الولاية/المقاطعة للبحث بحسب المسافة.

en: Country ID
ar: رمز التعريف بالبلد

en: Country ISO Code
ar: رمز ISO الخاص بالدولة

en: Country Phone Prefix
ar: البادئة الخاصة برمز هاتف الدولة

en: Country name (e.g. Canada).
ar: اسم الدولة (مثلاً كندا).

en: County
ar: مقاطعة

en: County Abbreviation
ar: مختصر المنطقة

en: County does not match the selected State/Province
ar: المحافظة لا تتطابق مع الولاية/المقاطعة

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
ar: اسم المقاطعة. إذا أردت إدخال المقاطعة في عروض الشاشة، يجب وضع المربع <strong>المقاطعة</strong> تحت </strong>تعديل العنوان &raquo؛ خانات العنوان </strong> على هذه الشاشة، كما يجب إضافة أسماء المقاطعات إلى جدول مقاطعات civicrm في قاعدة البيانات الخاصة بك.

en: Courier
ar: خدمة البريد

en: Cover Sheet for %1
ar: الغلاف الخاص بـ1%

en: Create
ar: إنشاء

en: Create Batch
ar: أنشىء الدفعة

en: Create CMS User?
ar: أنشئ مستخدم نظام إدارة المحتويات؟

en: Create Date
ar: إنشاء تاريخ

en: Create Membership
ar: إنشاء عضوية

en: Create New
ar: أنشئ جديداً:

en: Create New Group
ar: أنشئ مجموعة جديدة

en: Create PDF Letter
ar: PDF إنشاء رسالة

en: Create Profile
ar: أنشئ ملفاً شخصياً

en: Create Related Membership
ar: أنشئ عضوية ذات صلة

en: Create Report
ar: أنشئ تقريراً

en: Create User Record
ar: أنشئ سجل المستخدم

en: Create User Record for %1
ar: أنشئ سجل مستخدم لـ%1

en: Create a Personal Campaign Page
ar: أنشئ صفحة للحملات الشخصية

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
ar: أنشئ صفحة حملة شخصية لحملة أخرى:

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
ar: قم بإنشاء مجموعة خانات معدّلة حسب الطلب كي "تُستخدم" <strong>للمشاركين</strong>.

en: Create a new contact record in CiviCRM
ar: أنشئ سجلاً جديداً لجهة الاتصال في CiviCRM

en: Create a new set of options
ar: استحدث مجموعة خيارات

en: Create a new tag and assign it to imported records
ar: إنشئ وسماً جديداً وعيّنه للسجلات المستوردة

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
ar: أنشىء ملفاً شخصياً (مثلاً "معلومات عن المشاركين".)

en: Create an account?
ar: أنشئ حساباً؟

en: Create an accounting batch (with Access to CiviContribute and View Own/All Manual Batches)
ar: إنشئ مجموعة محاسبية (مع حق الوصول إلى CiviContribute واستعراض المجموعات اليدوية الخاصة/جميع المجموعات اليدوية)

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
ar: أنشئ صفّ خيارات لكل نوع من أنواع العضوية التي تريد تقديمها كخيار. فيُصار تلقائياً إلى ملء عمودي التصنيف والمبلغ بالتسمية المختارة لنوع العضوية، والرسم المتصل به. لكنك قادر على إهمال تلك القيم عند الحاجة. فتوفّر مثلاً خياراً لحسم خاص  تجاه عضوية معيّنة.

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
ar: حدّد وعدّل القواعد، غيّر القواعد الخاضعة وغير الخاضعة للإشراف

en: Create and update grants
ar: إنشاء المنح وتحديثها

en: Create and update memberships
ar: إنشاء وتحديث العضويات

en: Create and update pledges
ar: أنشئ وحدّث التعهدات

en: Create date
ar: عيّن تاريخاً

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
ar: أنشىئ مناسبات، إطّلع على كافة المناسبات، واطّلع على سجلات المشاركين (لجهات الاتّصال الظاهرة)

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
ar: أوجد رابطاً بين 1%- 2% (الرمز التعريفي للملف: 3%) و4%- 5% (الرمز التعريفي للملفّ: 6%)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
ar: أنشئ روابط تصل بصفحة اللوائح من خلال نسخ عنوان الموقع التالي وإضافته إلى فقرة وصف المناسبة أدناه و/أو كبندٍ في القائمة أو كروابط في أمكنة أخرى على موقعك:

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
ar: أنشئ أنواع جديدة للحملات والاستطلاعات والعرائض وأوضاعها.

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
ar: إنشاء حملات واستطلاعات وعرائض جديدة، أحجز المجيبين.

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
ar: أنشئ مجموعات جديدة، وعدّل إعداداتها (مثلاً اسم المجموعة، مدى بروزها إلخ.)، واحذف مجموعات

en: Create new location
ar: أنشئ موقعاً جديداً

en: Create new result set
ar: أنشىء مجموعة نتائج جديدة

en: Create report from this template
ar: قم بإعداد تقرير انطلاقاً من هذا النموذج

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
ar: قم بإنشاء تقارير للمستخدمين انطلاقاً من أيّ نموذج مدرج أدناه. أنقر على عنوان النموذج للانطلاق. أنقر على التقارير الموجودة للاطلاع على أيّ تقرير تمّ إعداده في السابق باستخدام النموذج إياه.

en: Create your own fundraising page
ar: أنشئ صفحة التبرعات الخاصة بك

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
ar: أعِدّ بحثك باختيار المعايير (نوع السجل والخانة)، وأداة المقارنة، وبإدراج القيمة التي تريد البحث عنها. يجوز لك أن تحدد معياراً واحداً أو مجموعة معايير: <em>أدرج جهات اتصال تكون.... ولايتهم واشنطن "و" مدينتهم سياتل "و"تاريخ ميلادهم يتزامن ما بعد (>) 1 يناير 1985</em>

en: Created
ar: أنشئ

en: Created By
ar: أنشأها

en: Created By:
ar: أنشأها:

en: Created Date
ar: تاريخ الانشاء

en: Created Date:
ar: تاريخ الإنشاء:

en: Created On
ar: أنشئ في

en: Created by
ar: أنشأها

en: Created contact
ar: جهة الاتصال التي تمّ إنشاؤها

en: Created date cannot be greater than current date
ar: لا يمكن لتاريخ الإنشاء أن يكون أكبر من التاريخ الحالي

en: Created mailing
ar: رسالة بريد منشأة

en: Created or Sent by
ar: كتبها أو أرسلها

en: Creates a Text Link for various activity actions.
ar: أنشئ رابطاً نصياً لمختلف أعمال النشاطات.

en: Creates a Text Link for various contact actions.
ar: أنشئ رابطاً نصياً بمختلف أعمال جهات الاتصال.

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
ar: أنشئ رابطاً نصياً بمختلف أعمال المساهمات.

en: Creates a Text Link for various event actions.
ar: أنشئ رابطاً نصياً بمختلف أعمال المناسبات.

en: Creates a Text Link for various participant actions.
ar: أنشئ رابطاً نصياً بمختلف أعمال المشاركين.

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
ar: أنشئ رابطاً نصياً لمختلف أعمال العلاقات.

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
ar: إنّ إنشاء صفحتك الخاصة بالحملة خطوة بسيطة. دوّن بعض المعلومات الأساسية عنك أدناه، مما سيتيح لك إدارة صفحتك ودعوة الأصدقاء إلى دعمك. ثم أنقر "تابع" لإضفاء طابع شخصي والإعلان عن صفحتك.

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
ar: إنّ إنشاء صفحتك الخاصة لجمع الأموال عبارة عن عملية بسيطة. إملأ بعض المعلومات الأساسية أدناه، ما قد يسمح لك بإدارة صفحتك ودعوة الأصدقاء لتقديم مساهمة فيها. ثم أنقر على "تابع" لإضفاءالصفة الشخصية على صفحتك والإعلان عنها.

en: Credit Card
ar: بطاقة التسليف

en: Credit Card Contribution
ar: مساهمة عبر بطاقة التسليف

en: Credit Card Payment
ar: دفع ببطاقة الائتمان

en: Credit Card Pledge Payment
ar: دفع التعهد عبر بطاقة الائتمان

en: Credit Liability Account is
ar: حساب الخصوم هو

en: Credit Note ID
ar: معرّف إشعار الدائن

en: Credit card payment is not for Refund payments use
ar: لا يصلح الدفع ببطاقة الائتمان لإعادة التسديد

en: Credit card type not supported by Realex:
ar: لا يقبل Realex بهذا النوع من بطاقة الائتمان:

en: Credit to a Personal Campaign Page
ar: تُقيّد في حساب صفحة الحملات الشخصية

en: Cree
ar: الكرية

en: Criteria
ar: المعايير

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Cumulative
ar: تراكمي

en: Curl is not installed
ar: برنامج curl ليس مثبّتاً

en: Currencies Enabled
ar: تفعيل العملات

en: Currency
ar: العملة

en: Currency Symbol
ar: رمز العملة

en: Currency Type
ar: نوع العملة

en: Currency used for the Contribution
ar: العملة المستخدمة للمساهمة

en: Current
ar: حالي

en: Current #
ar: الحالي  #

en: Current Attachment(s)
ar: المرفق (المرافق) الحالية

en: Current Campaigns
ar: الحملات الحالية

en: Current Codes
ar: الرموز الحالية

en: Current Cycle End Date
ar: تاريخ نهاية الدورة الحالية

en: Current Cycle Start Date
ar: تاريخ بداية الحلقة الحالية

en: Current Employee
ar: الموظف الحالي

en: Current Employee?
ar: الموظف الحالي؟

en: Current Employer
ar: رب العمل الحالي

en: Current Employer ID
ar: معرف صاحب العمل الحالي

en: Current Employer Report
ar: تقرير ربّ العمل الحالي

en: Current Fiscal Year-To-Date
ar: حتى تاريخه الضريبي الحالي

en: Current Membership?
ar: عضوية حالية؟

en: Current Month-To-Date
ar: الشهر الجاري ولغاية تاريخه

en: Current Relationships
ar: العلاقات الحالية

en: Current Selections
ar: الاختيارات الحالية

en: Current Start Date
ar: تاريخ البداية الحالي

en: Current Status
ar: الوضع الحالي

en: Current Total
ar: المجموع الحالي

en: Current Year-to-Date
ar: حتى تاريخه الحالي

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
ar: العضويات الحالية وغير الفاعلة لـ1% المدرجة أدناه.

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
ar: اسم رب العمل الحالي كما تمّ ضبطه في استمارة تعديل جهة الاتصال للأفراد. لربما ترغب في ذلك في سطر منفصل، لذلك استخدم  مفتاح Enter لإنشاء فاصل بين السطور بعد خانات الاسم.

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
ar: إنّ معيار البحث الحالي لا يسمح بإضافة جهات اتصال إلى المجموعة

en: Custom
ar: مخصّص

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
ar: الخانة المخصصة %1 إلزامية عند اختيار %1 من النوع مخصص.

en: Custom %1
ar: مخصص %1

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
ar: الحقل المخصص %1 إجباري عند اختيار %1 من النوع مخصص.

en: Custom Addressee
ar: المرسل إليه المخصص

en: Custom Data
ar: بيانات مخصصة

en: Custom Data Field
ar: خانة بيانات مخصصة

en: Custom Data Fields
ar: خانات البيانات المخصصة

en: Custom Data Type
ar: نوع البيانات المخصصة

en: Custom Email Greeting
ar: تحية مخصصة للبريد الإلكتروني

en: Custom Field
ar: خانة مخصصة

en: Custom Field Attributes
ar: خانة مخصصة: خصائص

en: Custom Field Default
ar: الخانة المخصصة الافتراضية

en: Custom Field Formatting
ar: خانة مخصصة: تنسيق

en: Custom Field ID
ar: الرمز التعريفي للخانة المخصصة

en: Custom Field Is Active?
ar: هل الخانة المخصصة مفعّلة؟

en: Custom Field Is Required?
ar: هل الخانة المخصصة إلزامية؟

en: Custom Field Javascript
ar: الجافا سكريبت الخاص بالخانة المخصصة

en: Custom Field Label
ar: تصنيف الخانة المخصصة

en: Custom Field Move: %1
ar: أنقل الخانة المخصصة:  %1

en: Custom Field Name
ar: اسم الخانة المخصصة

en: Custom Field Post Text
ar: النص الخاص بالخانة المخصصة

en: Custom Field Pre Text
ar: خانة مخصصة: ما قبل النص

en: Custom Fields
ar: الخانات المخصصة

en: Custom Fields for this Set
ar: خانات مخصصة لهذه المجموعة

en: Custom Files
ar: الملفات المخصصة

en: Custom Group
ar:   أضف خصوصيه للمجموعه

en: Custom Group Created Date
ar: تاريخ إنشاء المجموعة المخصصة

en: Custom Group Extends
ar: تنقل المجموعة المخصصة

en: Custom Group ID
ar: الرمز التعريفي للمجموعة المخصصة

en: Custom Group Is Active?
ar: هل المجموعة المخصصة مفعّلة؟

en: Custom Group Multiple Values Listing
ar: قائمة القيم المتعددة للمجموعات المخصصة

en: Custom Group Name
ar: اسم المجموعة المخصصة

en: Custom Group Post Text
ar: النص الخاص بالمجموعة المخصصة

en: Custom Group Pre Text
ar: ما قبل نص المجموعة المخصصة

en: Custom Group Style
ar: أسلوب المجموعة المخصصة

en: Custom Group Subtype
ar: النوع الفرعي للمجموعة المخصصة

en: Custom Group Subtype List
ar: قائمة الأنواع الفرعية لمجموعة مخصصة

en: Custom Group Title
ar: عنوان المجموعة المخصصة

en: Custom Groups
ar: مجموعات مخصصة

en: Custom Link to a Drupal Node
ar: رابط مخصص بعقدة دروبال

en: Custom Option
ar: خيار مخصص

en: Custom PHP Path Directory
ar: دليل مخصص لمسار PHP

en: Custom Postal Greeting
ar: تحية بريدية مخصصة

en: Custom Search
ar: البحث المخصص

en: Custom Search Path
ar: مسار البحث المخصص

en: Custom Templates
ar: النماذج المخصصة

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
ar: تُحفظ البيانات المخصّصة في خانات مخصّصة. تُنظّم الخانات المخصّصة ضمن مجموعات بيانات مخصّصة مترابطة في ما بينها (مثلاً معلومات المتطوّعين). إستخدم الخانات المخصصة لجمع وحفظ البيانات المخصصة التي لا تكون مدرجة ضمن استمارات  CiviCRM الاعتيادية. يمكنك إنشاء مجموعة واحدة أو أكثر من الخانات المخصصة.

en: Custom field '%1' already exists in Database.
ar: الخانة المخصصة '%1' موجودة أصلاً في قاعدة البيانات.

en: Custom field '%1' has been saved.
ar: لم يتمّ حفظ الخانة المخصصة '%1'.

en: Custom group '%1' already exists in Database.
ar: المجموعة المخصصة '%1' موجودة أصلاً في قاعدة البيانات.

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
ar: يقوم أعضاء من مجتمع CiviCRM بإعداد الأبحاث المخصصة، والمساهمة فيها.

en: Custom tokens (based on custom data) can be added for organizations as well. These tokens will not be displayed in the list of available tokens, but can be added manually. The format is %1 – where 12 is the ID of the custom data field. To find the custom data field ID, go Administer > Customize Data & Screens > Custom Fields and click ‘edit’ on the field you want to use. Look at the URL. The last part of the URL will be an equal sign and a number (=12). The number (12 in this example) is the id of that custom field.
ar: يمكن إضافة الرموز المخصصة (وفقاً للبيانات المخصصة) للمنظمات أيضاً. لن تعرض هذه الرموز ضمن قائمة الرموز المتوفرة، ولكن يمكن إضافتها يدوياً.الصيغة هي %1 - حيث 12 هو الرقم التعريفي لخانة البيانات المخصصة. لإيجاد خانة البيانات المخصصة، إذهب إلى إدارة >تخصيص البيانات والشاشات >الخانات المخصصة وانقر على "تعديل في الخانة التي تود استخدامها. أنظر إلى الرابط. الجزء الأخير من الرابط يكون إشارة يعادل ورقم (=12). الرقم (12 في هذا المثال) هو الرقم التعريفي لهذه الخانة المخصصة.

en: Customize Data and Screens
ar: تخصيص البيانات والشاشات

en: Customize Data, Forms and Screens
ar: تخصيص البيانات، الاستمارات والشاشات

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
ar: قم بتخصيص شريط قائمة التصفّح الخاصة بـCiviCRM للمستخدمين هنا.

en: Customized
ar: مخصص

en: Customizing CSS
ar: تخصيص CSS

en: Cycle Day
ar: يوم الدورة

en: Czech
ar: التشيكية

en: DOB
ar: تاريخ الولادة

en: Daily
ar: يومياً

en: Danish
ar: الدانماركية

en: Dashboard
ar: لوحة رئيسية

en: Dashboard - %1
ar: لوحة الإعدادات - %1

en: Dashboard Contact
ar: جهة الاتصال الخاصة باللوحة الرئيسية

en: Dashboard Contact ID
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال على اللوحة الرئيسية

en: Dashboard entries
ar: مدخلات اللوحة الرئيسية

en: Dashlet Name
ar: إسم مكوّن اللوحة الرئيسية

en: Dashlet Permission
ar: الإذن بمكوّن اللوحة الرئيسية

en: Dashlet Permission Operator
ar: عامل تشغيل الإذن بمكوّن اللوحة الرئيسية

en: Dashlet Title
ar: عنوان مكوّن اللوحة الرئيسية

en: Dashlet URL
ar: العنوان الإلكتروني لمكوّن اللوحة الرئيسية

en: Dashlet is Active?
ar: هل مكوّن اللوحة الرئيسية فعّال؟

en: DashletID
ar: الرمز التعريفي لمكوّن اللوحة الرئيسية

en: Data
ar: بيانات

en: Data Entry
ar: إدخال البيانات

en: Data Entry Batches
ar: الدفعات الخاصة بإدخال البيانات

en: Data Source
ar: مصدر البيانات

en: Data Type
ar: نوع البيانات

en: Database Error Code:
ar: رمز الخطأ في قاعدة البيانات:

en: Database Log Report
ar: تقرير بسجلات قاعدة البيانات

en: Database Upgrades
ar: ترقية قاعدة البيانات

en: Database Version and Connection Settings
ar: نسخة قاعدة البيانات وإعدادات الاتصال

en: Database cache tables cleared.
ar: تمّت إزالة جداول التخزين المؤقت لقاعدة البيانات.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
ar: عدم التحقق من قاعدة البيانات - تمّت ترقية قاعدة البيانات جزئياً على ما يبدو. قد تودّ إعادة تحميلها بنسخة احتياطية، ومحاولة ترقيتها مجدداً.

en: Database field length
ar: طول الخانة في قاعدة البيانات

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
ar: تم تحديد قاعدة البيانات بصيغة إصدار غير صالحة. قد ترغب في استطلاع هذا الأمر قبل المتابعة.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
ar: تمّ التحقق من نسخة قاعدة البيانات وإعدادات الاتصال وهي تبدو صحيحة!

en: Date
ar: التاريخ

en: Date Added
ar: أضيف التاريخ

en: Date Added to CiviCRM
ar: تاريخ الإضافة إلى CiviCRM

en: Date Class
ar: فئة التاريخ

en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Date Deceased
ar: تاريخ الوفاة

en: Date Display
ar: عرض التاريخ

en: Date Display Formats
ar: صيغ عرض التاريخ

en: Date Format
ar: صيغة التاريخ

en: Date Formats
ar: صيغ التاريخ

en: Date Input Fields
ar: خانات إدخال التاريخ

en: Date Pending
ar: تاريخ الانتظار

en: Date Range
ar: الفترة الزمنية

en: Date Removed
ar: تاريخ الحذف

en: Date Renewal Entered
ar: إدخال تاريخ التجديد

en: Date Sent
ar: تاريخ الإرسال

en: Date and Time
ar: التاريخ والزمان

en: Date e-mail opened
ar: تاريخ فتح البريد الإلكتروني

en: Date forwaded
ar: تاريخ الإرسال

en: Date is not set
ar: لا يوجد تاريخ

en: Date of Birth
ar: تاريخ الولادة

en: Date of bounce
ar: تاريخ الارتداد

en: Date of click through
ar: تاريخ النقرة

en: Date of delivery
ar: تاريخ التسليم

en: Date of first pledge payment.
ar: تاريخ تسديد التعهد الأول.

en: Date of reply
ar: تاريخ الإجابة

en: Date of unsubscribe
ar: تاريخ إلغاء الاشتراك

en: Date on which the grant decision was finalized.
ar: تاريخ إقرار المنحة

en: Date on which the grant money was transferred.
ar: تاريخ تحويل المنحة

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
ar: تاريخ إرسال الإيصال إلى المساهم.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
ar: ضع تاريخاً لرسالة الشكر التي أرسلت إلى المساهم.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
ar: تاريخ سريان مفعول الرسوم (اختياري). معتمد لخانات الرسوم التي يسري مفعولها ابتداءً من تاريخ معيّن.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
ar: تاريخ انتهاء صلاحية الرسوم (اختياري). معتمد لخانات الرسوم التي لم تعد سارية بعد تاريخ معيّن. (مثلاً رسم الحجز المبكر).

en: Date user clicked a link in the e-mail
ar: تاريخ قيام المستخدم بنقر رابط في البريد الإلكتروني

en: Date user e-mail bounced
ar: تاريخ ارتداد البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Date user e-mail delivered
ar: تاريخ استلام البريد الإلكتروني للمستخدم

en: Date user forwarded the e-mail
ar: تاريخ إرسال المستخدم للبريد الإلكتروني

en: Date user replied
ar: تاريخ قيام المستخدم بالرد

en: Date user unsubscribed
ar: تاريخ إلغاء المشترك لاشتراكه

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
ar: تاريخ إرسال إشعار بالاستلام

en: Date when pledge was made by the contributor.
ar: تاريخ تقديم المساهمة للتعهد.

en: Date(s)
ar: التاريخ (التواريخ)

en: Date:
ar: التاريخ:

en: Dates may be up to
ar: قد تمتد الفترة إلى

en: Day
ar: اليوم

en: Day, Week, Month, Year
ar: اليوم، الأسبوع، الشهر، السنة

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
ar: الأيام التي تلي آخر استحقاق، وصولاً إلى أكبر عدد ممكن من الرسائل التذكيرية.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
ar: الأيام التي تسبق كل تاريخ استحقاق مبرمج.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
ar: تعطيل الصفحة (يمكنك إعادة تفعيلها لاحقاً)

en: Debit Card
ar: بطاقة المدين

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
ar: يتم تحقيق نتاج تصحيح الأخطاء من خلال إضافة ثنائيات محددة الاسم-القيمة إلى سلسلة استفسارات CiviCRM:

en: Debugging
ar: تصحيح الأخطاء

en: Deceased
ar: متوفّي

en: Deceased Date
ar: تاريخ الوفاة

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
ar: حالة عضوية المتوفي مفقودة أو غير فاعلة. <a href='%1'>أنقر هنا للمراجعة</a>

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
ar: لا يمكن استخدام أكثر من رمز واحد للفاصلة العشرية.

en: Decision date
ar: تاريخ القرار

en: Declaration Time
ar: وقت الإعلان

en: Deductible Financial Account?
ar: حساب مالي خاضع لاقتطاع الضريبة؟

en: Deductible?
ar: مقتطع؟

en: Dedupe Rule
ar: قاعدة إزالة البيانات المزدوجة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default API Site URL
ar: عنوان موقع أي بي آي الافتراضي

en: Default Amount
ar: القيمة المبدئية

en: Default Discount Fee ID
ar: هوية رسوم الحسومات المبدئية

en: Default Fee ID
ar: هوية الرسوم المبدئية

en: Default Financial Account
ar: الحساب المالي المبدئي

en: Default Financial Type
ar: النوع المالي المبدئي

en: Default Live Button URL
ar: عنوان الزر المباشر الافتراضي

en: Default Live Recurring Payments URL
ar: العنوان المباشر الافتراضي للمدفوعات المتكررة

en: Default Live Site URL
ar: عنوان الموقع المباشر الافتراضي

en: Default Location Type?
ar: نوع الموقع الافتراضي؟

en: Default Number Of Contacts
ar: العدد المبدئي لجهات الاتصال.

en: Default Option?
ar: الاختيار الافتراضي؟

en: Default Organization Address
ar: عنوان المنظّمة الافتراضي

en: Default Status?
ar: الحالة الافتراضية؟

en: Default Test API URL
ar: عنوان أي بي آي الاختباري الافتراضي

en: Default Test Button URL
ar: عنوان زر الاختبار المبدئي

en: Default Test Recurring Payment URL
ar: العنوان الاختباري الافتراضي للمدفوعات المتكررة

en: Default Test Site URL
ar: عنوان موقع الاختبار المبدئي

en: Default Value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
ar: العملة التلقائية المعينة للمساهمات وغيرها من الصفقات النقدية.

en: Default domain email address and from name.
ar: نطاق عنوان البريد الإلكتروني واسم المرسل الافتراضي.

en: Default number of contacts
ar: العدد المبدئي لجهات الاتصال

en: Default?
ar: تلقائي؟

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
ar: تحديد عنوان (عناوين) البريد الإلكتروني العامة التي يمكن أن تستخدم كعناوين المرسل عند إرسال بريد إلكتروني إلى جهات الاتصال من داخل CiviCRM (مثلاً، info@example.org)

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
ar: حدد أدوار المشاركين في المناسبات هنا (مثلاً، حضور، ضيف، متحدث...). يمكنك بعد ذلك تعيين الأدوار والبحث عن المشاركين وفقاً للدور  الذي يقومون به.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
ar: حدد الحالات للمشاركين في المناسبة هنا (مثلاً مسجل، حضر، ألغى...). يمكنك بعد ذلك تعيين الحالات والبحث عن المشاركين وفقاً للحالة.

en: Deja Vu Sans (UTF-8)
ar: Deja Vu من دون (صيغة يو تي أف-8)

en: Delete
ar: أحذف

en: Delete %1
ar: احذف %1

en: Delete %1 Type
ar: حذف النوع %1

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
ar: هل تريد حذف 1% من 2%؟ (أحذف جهة الاتصال وسجلها الذي يؤكد أنها شاركت في هذه المجموعة).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Past Groups).
ar: هل تريد حذف 1% من 2%؟ (هذه المجموعة لن تعود مدرجة ضمن المجموعات الماضية)

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
ar: هل تريد حذف 1% من 2%؟ (هذه المجموعة لن تعود مدرجة ضمن المجموعات المعلّقة)

en: Delete %1?
ar: حذف %1؟

en: Delete (to trash)
ar: أحذف (إلى المهملات)

en: Delete ACL
ar: ACL حذف

en: Delete ACL Role Assignment
ar: حذف تعيينات أدوار الصلاحيات

en: Delete Activities
ar: قم بحذف الانشطه

en: Delete Activity
ar: حذف النشاط

en: Delete Address Block
ar: أحذف العناوين

en: Delete All Attachment(s)
ar: أحذف الملف (جميع الملفات) المرفق

en: Delete Attached File
ar: أحذف الكلف المرفق

en: Delete Campaign
ar: أحذف الحملة

en: Delete Campaign Page
ar: حذف صفحة الحملة

en: Delete Case
ar: أحذف الملف

en: Delete CiviCRM Profile
ar: أحذف الملف الشخصي CiviCRM

en: Delete CiviCRM Profile Group
ar: أحذف مجموعة ملفات شخصية ضمن CiviCRM

en: Delete Comment
ar: احذف التعليق

en: Delete Contact
ar: حذف جهة اتصال

en: Delete Contact Image
ar: حذف صورة جهة الاتصال

en: Delete Contact Type
ar: حذف نوع جهة الاتصال

en: Delete Contact(s)
ar: احذف جهة (جهات) الاتصال

en: Delete Contacts must also be granted in order for this to work.
ar: يجب السماح بحذف جهات الاتصال لاستكمال تلك الخطوة بنجاح.

en: Delete Contribution
ar: أحذف المساهمة

en: Delete Contribution Page
ar: أحذف صفحة المساهمات

en: Delete Contributions
ar: أحذف المساهمات

en: Delete Credit Card
ar: أحذف بطاقة الائتمان

en: Delete Custom Field
ar: حذف الخانة المخصصة

en: Delete Custom Group
ar: أحذف المجموعة المخصصة

en: Delete Custom Set
ar: أحذف المجموعة المخصصة

en: Delete Data Entry Batch
ar: أحذف دفعة إدخال البيانات

en: Delete DedupeRule
ar: ألغِ قاعدة إزالة البيانات المزدوجة

en: Delete Email
ar: أحذف البريد الإلكتروني

en: Delete Email Block
ar: أحذف الرسائل

en: Delete Event
ar: أحذف المناسبة

en: Delete Event Template
ar: حذف قالب الحدث

en: Delete Failed
ar: فشلت عملية الحذف

en: Delete File
ar: أحذف الملف

en: Delete Financial Type
ar: أحذف النوع المالي

en: Delete Financial Type Account
ar: أحذف حساب النوع المالي

en: Delete Grant
ar: حذف منح

en: Delete Grants
ar: حذف منح

en: Delete Group
ar: حذف المجموعة

en: Delete IM
ar: أحذف الرسالة الفورية

en: Delete IM Block
ar: أحذف مجموعة المراسلات الفورية

en: Delete Label Format
ar: أحذف صيغة التصنيف

en: Delete Location Type
ar: حذف نوع المكان

en: Delete Mail Settings
ar: حذف إعدادات البريد

en: Delete Mailing
ar: حذف البريد

en: Delete Mapping
ar: حذف الخرائط

en: Delete Membership
ar: أحذف العضوية

en: Delete Membership Status
ar: حذف حالة العضوية

en: Delete Membership Type
ar: حذف نوع العضوية

en: Delete Memberships
ar: أحذف العضويات

en: Delete Message Template
ar: حذف قالب الرسالة

en: Delete Note
ar: احذف الملاحظة

en: Delete OpenID
ar: أحذف المعرّف OpenID

en: Delete OpenID Block
ar: أحذف مجموعة OpenID

en: Delete Option "%1"
ar: أحذف الخيار "1%"

en: Delete Option Group
ar: حذف مجموعة الخيارات

en: Delete PDF Page Format
ar: حذف صيغة صفحة PDF

en: Delete Page - %1
ar: أحذف الصفحة- 1%

en: Delete Participant Status
ar: حذف حالة المشارك

en: Delete Participation
ar: أحذف المشاركة

en: Delete Participations
ar: أحذف المشاركات

en: Delete Payment Procesor Type
ar: حذف نوع معالج المدفوعات

en: Delete Payment Processor
ar: حذف معالج المدفوعات

en: Delete Payment ProcessorType
ar: حذف نوع معالج المدفوعات

en: Delete Permanently
ar: حذف تماماً

en: Delete Personal Campaign Page
ar: أحذف صفحة الحملات الشخصية

en: Delete Petition
ar: حذف العريضة

en: Delete Phone Block
ar: أحذف مجموعة أرقام الهواتف

en: Delete Pledge
ar: حذف التعهّد

en: Delete Pledges
ar: حذف التعهّدات

en: Delete Premium
ar: أحذف المكافأة

en: Delete Price
ar: ألغِ خانة الرسم

en: Delete Price Field
ar: ألغِ خانة السعر

en: Delete Price Set
ar:  حذف قائمة الأسعار

en: Delete Profile Field
ar: أحذف خانة الملف الشخصي

en: Delete Provider
ar: أحذف مزود الخدمة

en: Delete Relationship
ar: احذف العلاقة

en: Delete Relationship for %1
ar: أحذف علاقة لـ1%

en: Delete Reletionship Type
ar: حذف نوع العلاقة

en: Delete Report Template
ar: أحذف نموذج التقرير

en: Delete Schedule Reminders
ar: حذف رسائل التذكير بالمواعيد

en: Delete Scheduled Job
ar: حذف الوظيفة المقرّرة

en: Delete Status
ar: حذف الحالة

en: Delete Survey
ar: حذف الاستطلاع

en: Delete Website
ar: أحذف الموقع الإلكتروني

en: Delete Website Block
ar: أحذف مجموعة المواقع الإلكترونية

en: Delete accounting batches created by user
ar: أحذف المجموعات المحاسبية التي أنشأها المستخدم

en: Delete action is missing expected survey ID.
ar: إنّ الحذف يحتاج إلى الرمز التعريفي المتوقّع للاستطلاع.

en: Delete activities
ar: أحذف النشاطات

en: Delete all accounting batches
ar: أحذف جميع المجموعات المحاسبية

en: Delete contributions
ar: أحذف المساهمات

en: Delete grants
ar: حذف المنح

en: Delete memberships
ar: أحذف العضويات

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
ar: أحذف عناصر القائمة التي لا تستخدمها. أنقر إلى اليمين واختر "حذف".

en: Delete only this participant record.
ar: أحذف سجل هذا المشارك فقط.

en: Delete participants and events that you can edit
ar: أحذف المشاركين والمناسبات التي يمكنك تعديلها

en: Delete phone
ar: أحذف الهاتف

en: Delete pledges
ar: أحذف التعهدات

en: Delete this address
ar: أحذف هذا العنوان

en: Delete this message template
ar: حذف هذا النموذج للرسالة

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
ar: أحذف سجل هذا المشارك إلى جانب سجل (أو سجلات) مشاركين مقترنة به,

en: Deleted
ar: محذوف

en: Deleted contact
ar: جهة الاتصال التي تمّ حذفها

en: Deleted?
ar: هل تريد الحذف؟

en: Deleting a financial type cannot be undone.
ar: لا يمكن الرجوع عن حذف نوع مالي.

en: Deleting a financial type cannot be undone. Unbalanced transactions may be created if you delete this account.
ar: لا يمكن الرجوع عن حذف نوع مالي. يمكن إنشاء الصفقات غير المتوازنة إذا قمتَ بحذف هذا الحساب.

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
ar: إنّ حذف هذه المجموعة لن يؤدي إلى حذف سجلات جهة الاتصال. لكن سيتم حذف جميع معلومات اشتراك جميع جهات الاتصال والتاريخ الخاص بهذه المجموعة.

en: Deletion Error
ar: خطأ في الحذف

en: Deletion failed
ar: فشلت عملية الحذف

en: Delivery Status
ar: وضع التسليم

en: Delivery Summary
ar: ملخص التسليم

en: Demographic breakdown for case clients (and or non-case contacts) in your database. Includes custom contact fields.
ar: التجزيء الديموغرافي لعملاء الملفات (وجهات الاتصال غير المرتبطة بالملفات) في قاعدة بياناتك. يتضمّن الخانات المخصصة الخاصة بجهات الاتصال.

en: Demographics
ar: الخصائص الديموغرافية

en: Deny ACL?
ar: لم يمنح قائمة التحكّم بالوصول؟

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
ar: استناداً إلى كيفية رغبتك في استخدام بيانات التقويم الذكي- يمكنك:

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
ar: استناداً إلى بنية CiviCRM ، يمكن تعديل التحية عبر البريد الإلكتروني والبريد العادي (أنظر أدناه) بطريقة آلية أو يمكن استخدام المعلومات بطرق أخرى.

en: Deposit Bank Account
ar: حساب إيداع مصرفي

en: Description
ar: الوصف

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
ar: تم إدخال الوصف في أعلى صفحات التعديل والاطلاع الخاصة بالنشاط لهذا النوع من النشاطات.

en: Description of new group
ar: وصف المجموعة الجديدة

en: Description of the Group
ar: وصف المجموعة

en: Description of the Tag
ar: وصف الوسم

en: Description of the relationship
ar: وصف العلاقة

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
ar: وصف هذا النوع من العضوية لاستخدامات داخلية. قد يتضمّن هذا الأمر الأهلية، والمنافع، والشروط إلخ.

en: Description:
ar: الوصف:

en: Descriptive Title for this Footer.
ar: العنوان الوصفي لهذه الحاشية.

en: Descriptive Title for this Header
ar: عنوان توصيفي لرأس الصفحة

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
ar: الاسم الوصفي المعين لعنوان جهة الاتصال أو المناسبة. أمثلة: "عنوان الكلية" لشخص. "جونسون بافيليون" للمناسبة.

en: Descriptive title of message - used for template selection.
ar: عنوان وصفي للرسالة - يستخدم عند اختيار القالب.

en: Destination
ar: وجهة

en: Detailed Log Data
ar: بيانات السجل المفصّل

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
ar: تقرير مفصّل بشأن الطزاف من باب إلى باب، وبنك الاتصالات، وغيرها من المسوح.

en: Details
ar: التفاصيل

en: Details Updated
ar: تحديث التفاصيل

en: Details and Notes regarding the activity.
ar: التفاصيل والملاحظات المتعلقة بالنشاط.

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ar: حدّد إذا كانت المناسبة مجانية أو مدفوعة. للمناسبات المدفوعة، حدّد معالج المدفوعات، ومستوى (مستويات) الرسوم والحسومات. إمنح المسجّلين إلكتروني خيار "الدفع لاحقاً" (مثلاً إرسال شيك عبر البريد، أو الدفع ببطاقة الائتمان إلخ.).

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
ar: حدّد جهات الاتصال المفترض أن تتلقّى في قاعدة بياناتك هذه الرسالة النصية القصيرة الجماعية باختيار <strong>مجموعة مدرجة<strong> واحدة أو أكثر. (يجب أن تٌمنَح المجموعات نوع <strong>القائمة البريدية</strong> ليُتاح عرضها على هذه الشاشة، مع إمكانية تحديث هذا التفصيل بالنسبة إلى مجموعة قائمة انطلاقاً من <strong>إدارة المجموعات&raquo؛ إعدادات</strong>).

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
ar: حدّد إن كانت صفحة التسجيل الإلكترونية ستكون متوفّرة. فإن كانت، قم بضبط مكوّنات صفحات التسجيل والتأكيد والشكر، فضلاً عن تفاصيل رسائل التأكيد عبر البريد الإلكتروني.

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
ar: حدد ما إذا كانت معاييرك مجموعةً بحرف "و"، أو بحرف "أو". قد ترغب مثلاً في أن تجد جميع الأفراد الواردين ضمن مجموعة المتطوعين "و"الذين قُيّد في سجلاتهم أنهم تابعوا نشاطاً تدريبياً لأغراض التطوع. في هذه الحالة، استخدم حرف "و". أما إذا أردت إيجاد جميع من هم مدرجين ضمن مجموعة المتطوعين "أو" الذين خضعوا لنشاط تدريبي بهدف عمل تطوعي، فاستخدم الحرف "أو".

en: Development stage
ar: مرحلة التطوير

en: Did not find a message template with id of %1.
ar: يتعذّر إيجاد نموذج الرسالة المشار إليه بالمعرّف %1.

en: Direct Mail
ar: بريد مباشر

en: Direct member is:
ar: العضو المباشر هو:

en: Directories
ar: أدلة

en: Directory Cleanup
ar: تنظيف الدليل

en: Directory Unwritable
ar: الدليل غير قابل للكتابة

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable %1
ar: عطّل 1%

en: Disable ACL
ar: تعطيل إدارة صلاحيات الوصول

en: Disable ACL Role Assignment
ar:   ACL تعطيل مهمة دور

en: Disable Campaign
ar: تعطيل الحملة

en: Disable CiviCRM Profile Field
ar: عطّل خانة الملف الشخصي ضمن CiviCRM

en: Disable CiviCRM Profile Group
ar: عطّل مجموعة الملفات الشخصية لـCiviCRM

en: Disable Contact Type
ar: تعطيل نوع جهة الاتصال

en: Disable Custom Field
ar: عطّل الخانة المخصصة

en: Disable Custom Set
ar: عطِّل المجموعة المخصصة

en: Disable Event
ar: عطّل المناسبة

en: Disable Financial Type
ar: عطّل النوع المالي

en: Disable Group
ar: عطّل المجموعة

en: Disable Label Format
ar: تعطيل صيغة التصنيف

en: Disable Location Type
ar: تعطيل نوع المكان

en: Disable Mailing Component
ar: عنصر تعطيل البريد

en: Disable Membership Status
ar: تعطيل حالة العضوية

en: Disable Membership Type
ar: تعطيل نوع العضوية

en: Disable Multiple Choice Option
ar: عطِّل خيار الاحتمالات المتعددة

en: Disable Outbound Email
ar: تعطيل البريد الإلكتروني الصادر

en: Disable Payment Processor
ar: تعطيل معالج المدفوعات

en: Disable Payment ProcessorType
ar: تعطيل نوع معالج المدفوعات

en: Disable Petition
ar: تعطيل العريضة

en: Disable Premium
ar: عطّل المكافأة

en: Disable Price
ar: عطّل خانة الرسم

en: Disable Price Option
ar: عطّل خيار الرسم

en: Disable Price Set
ar: عطّل مجموعة الرسوم

en: Disable Provider
ar: عطّل مزود الخدمة

en: Disable Relationship
ar: تعطيل العلاقة

en: Disable Relationship Type
ar: تعطيل نوع العلاقة

en: Disable Scheduled Job
ar: تعطيل الوظيفة المقررة

en: Disable Status
ar: تعطيل الحالة

en: Disable Survey
ar: تعطيل الاستطلاع

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
ar: عطّل المزامنة الآلية. سوف تضطر لاستخدام استمارة "المزامنة اليدوية" لمزامنة العضويات والأدوار بنفسك.

en: Disable check for mandatory tokens
ar: تعطيل التحقق من الرموز الإجبارية

en: Disable expired relationships
ar: عطّل العلاقات المنقضية الصلاحية

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
ar: هل تريد تعطيل تأكيد البريد الإلكتروني لجهات الاتصال الذين لم يتمّ التحقق منهم؟

en: Disable this message template
ar: تعطيل هذا النموذج للرسالة

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
ar: عطّل هذا الخيار لحذف الخانة من الملفّ الشخصي من دون حذفه.

en: Disabled
ar: معطّل

en: Disabled Statuses
ar: الحالات التي تم تعطيلها

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
ar: عطّل العلاقات التي انتهت صلاحيتها (أي العلاقات التي كان تاريخ نهايتها في الماضي).

en: Discount Amount
ar: قيم الحسم

en: Discount Set
ar: مجموعة الحسومات

en: Discounted Fees
ar: رسوم مخصومة

en: Discounts
ar: الحسومات

en: Discounts Account is
ar: حساب الحسومات هو

en: Discounts by Signup Date?
ar: هل تريد إجراء حسومات وفقاً لتاريخ التسجيل؟

en: Display Amount?
ar: عرض المبلغ؟

en: Display Fee
ar: رسوم الظهور

en: Display In Honor Roll
ar: العرض في لائحة الشكر

en: Display Membership Fee
ar: عطّل رسوم العضوية

en: Display Minimum Contribution Amount?
ar: هل تريد إظهار مبلغ المساهمة الدنيا؟

en: Display Minimum Contribution?
ar: هل تريد إظهار المساهمة الدنيا؟

en: Display Name
ar: أظهر الاسم

en: Display Options
ar: أظهر الاختيارات

en: Display Preferences
ar: تفضيلات العرض

en: Display Results As
ar: استعرض النتائج كـ

en: Display Results as Relationship
ar: أعرض النتائج بصفتها علاقة

en: Display Results have been Reset
ar: أعيد تعيين استعر اض النتائج

en: Display Style
ar: أسلوب العرض

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
ar: أسلوب العرض "علامة تبويب بجدول" مقبول فقط لمجموعات الخانات المخصصة المتعددة السجلات

en: Display Style should be Inline for this Class
ar: يجب اعتماد أسلوب عرض مباشر لهذه الطبقة

en: Display Tag?
ar: عرض الوسم؟

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
ar: المبلغ معروض إلى جانب كل خيار؟ إذا لم يكن معروضاً، فيجب إبرازه في وصف الخيار.

en: Display clicks from each mailing
ar: أعرض النقرات التي نالتها كل رسالة

en: Display contacts who opened emails from a mailing
ar: أعرض جهات الاتصال التي قرأت الرسائل

en: Display debug output with results.
ar: عرض تصحيح الأخطاء مع النتائح.

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
ar: آعرض الصورة والنسخة المصغرة من هذه الأماكن على الإنترنت:

en: Display in Honor Roll?
ar: هل تريد الظهور على لائحة الشرف؟

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
ar: أعرض في ضوابط الجداول الأعمدة المدرجة في قائمة سجلات البيانات المخصصة. إذا كانت مجموعة بياناتك المخصصة تضمّ عدداً كبيراً من الخانات، فعليك أن تلغي تحديد هذا المربّع لإخراج الخانات الأقل أهمية من القائمة. لكنّ جميع الخانات ستبقى مدرجة  حينما يعرض سجل واحد. قد ترغب أيضاً في إخراج الخانات الخاصة بنوع المذكرة من قائمة الجدول.

en: Display in Table?
ar: أعرض في الجدول؟

en: Display label for this status.
ar: عرض التصنيف الخاص بهذه الحالة

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
ar: الاسم الظاهر لوضع العضوية (مثلاً: الجديد، الحالي، المنقضي الصلاحية...).

en: Display name format for individual contact display names.
ar: صيغة عرض الاسم لأسماء جهات الاتصال الأفراد.

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
ar: أعرض نصاً لربط صفحة معلومات عن المناسبة بصفحة التسجيل للمناسبة (مثلاً "تسجّل الآن!").

en: Display the membership fee along with the membership name and description for each membership option?
ar: هل تريد إظهار رسم العضوية إلى جانب اسم العضوية ووصفها بالنسبة لكلّ احتمال عضوية؟

en: Displaying contacts where:
ar: عرض جهات الاتصال عندما:

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
ar: استعراض نتائج على شكل "%1" ليس متاحاً من دون معايير البحث المستمدة من اللوح الذي أقفلته للتو.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
ar: يقدّم لائحةً مفصّلة بالمساهمات التي تجمعها الأسرة والتي تتضمّن مساهمات يسجّلها أعضاء الأسرة.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
ar: يقدّم لائحة مفصلة بالمساهمات المفصّلة وفقاً للمنظمات، مما يتضمّن مساهمات قدّمها موظّفو المنظّمة.

en: Distance
ar: مسافة

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
ar: توزيع الأموال على الآخرين، مثلاً، المؤسسات، مقدمو المنح، إلخ.

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
ar: الديفاهي؛ الدهيفاهية؛ المالديفية؛

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
ar: لا تختر النوع الفرعي لجهة الاتصال إذا كان ملفك المستورد يتضمّن مزيج فئات. في تلك الحالة، إختر النوع ("الأساس") الثابت، وتأكّد من أنّ الملف يتضمّن عموداً يحدد فئة لكل صف.

en: Do Not E-mail
ar: لا ترسل بريداً إلكترونياً

en: Do Not Email
ar: لا تراسله بالبريد الإلكتروني

en: Do Not Mail
ar: لا تراسله بالبريد العادي

en: Do Not Phone
ar: لا تهاتفه

en: Do Not Sms
ar: لا ترسل SMS

en: Do Not Trade
ar: لا تتبادل المعلومات الخاصة مع الآخرين

en: Do not display an image
ar: لا تظهر صورة

en: Do not email
ar: لا تراسل بالبريد الإلكتروني

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
ar: لا تفعّل هذه الميزة إذا كنت تستخدم ملف التعريف هذا على أنه جزء من نموذج أتش تي أم أل، مدرج ضمن صفحة غير CiviCRM، لأنّ reCAPTCHA يتطلّب إنتاج صفحة ديناميكية. فمن شأن تقديم نموذج مستقل يتضمّن reCAPTCHA أن يؤدي دوماً إلى خطأ في التدقيق بواسطة reCAPTCHA.

en: Do not mail
ar: لا تراسل بالبريد العادي

en: Do not make custom fields required unless you want to force all users to enter a value anytime they add or edit this type of record. You can always make the field required when used in a specific Profile form.
ar: لا تجعل الخانات المخصصة إلزامية إلا إذا كنتَ تريد إرغام جميع المستخدمين على إدخال قيمة كلما أرادوا إضافة هذا النوع من السجلات أو تعديلها. يمكنك جعل هذه الخانة إلزامية عند استخدامها في استمارة لملف شخصي محدّد.

en: Do not merge
ar: لا تدمج

en: Do not phone
ar: لا تتصل هاتفياً

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
ar: لا تطبع التصنيفات المحددة لجهات اتصال تتبنّى خيار الخصوصية "لا تراسل"

en: Do not select field %1 with Group by %2.
ar: لا تقم باختيار الخانة 1% مع تصنيف المجموعة وفق 2%

en: Do not sms
ar: لا تراسل عبر الرسائل النصية القصيرة

en: Do not trade
ar: لا تتبادل معلومات مع

en: Do you really want to remove this Smart Group?
ar: هل ترغب حقاً في حذف هذه المجموعة الذكية؟

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
ar: هل تريد أن يصل إلى المستخدم رسالة تأكيد على التسجيل تلقائياً؟ تتضمّن هذه الرسالة الإلكترونية تاريخ (تواريخ) المناسبة، المكان، ومعلومات عن الشخص الممكن الاتصال به. للمناسبات المدفوعة، تعتبر هذه الرسالة الإلكترونية بمثابة إيصال عن الدفع.

en: Do you want to continue?
ar: هل تريد المتابعة؟

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
ar: هل تريد أن تدمج هذه الخانة ضمن صيغة البحث؟

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
ar: هل تريد إطلاق المجيبين لـ"1%"؟

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
ar: هل تريد حجز المجيبين لـ1%؟

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
ar: هل يمكن تسجيل عدة أشخاص من البريد الإلكتروني نفسه؟

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
ar: هل تستوفي حزمة_الرسائل المترابطة MySQL الحد الأدنى  (%1k)

en: Does not contain
ar: لا يتضمّن

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
ar: هل يتضمّن مسار CiviCRM فاصلاً بين المسارات؟

en: Does the contact have a %1 Account?
ar: هل تملك جهة الاتصال حساب 1%؟

en: Does the mailing track Open Rate?
ar: هل يتتبّع البريد معدّل فتح الرسائل؟

en: Does the mailing track click throughs?
ar: هل يتتبّع البريد النقرات؟

en: Does the server exist?
ar: هل الخادم موجود؟

en: Does the webserver know where files are stored?
ar: هل يعرف خادم الشبكة مكان حفظ الملفات؟

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
ar: هل تسمح مجموعة الخانات المخصصة هذه بتعدد التسجيلات؟

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
ar: هل نوع معالج المدفوعات يدعم التبرعات المتكررة؟

en: Does this account hold taxes collected?
ar: هل هذا الحساب خاضع لاقتطاع الضريبة؟

en: Does this contact not want to be emailed?
ar: هل جهة الاتصال لا ترغب في تلقي رسائل البريد الإلكتروني؟

en: Does this contact not want to be mailed?
ar: هل جهة الاتصال لا ترغب في تلقي رسائل البريد العادي؟

en: Does this contact not want to be phoned?
ar: هل جهة الاتصال لا ترغب في تلقي الاتصالات الهاتفية؟

en: Does this contact not want to receive messages?
ar: هل جهة الاتصال لا ترغب في تلقي رسائل قصيرة؟

en: Does this contact not want trade?
ar: هل جهة الاتصال هذه لا ترغب في تبادل المعلومات؟

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
ar: هل يتطلب خادم SMTP الخاص بك عملية تصديق (اسم المستخدم + كلمة السر)؟

en: Domain
ar: نطاق

en: Domain (organization) address
ar: عنوان نطاق (المنظمة)

en: Domain (organization) email
ar: البريد الإلكتروني لنطاق (المنظمة)

en: Domain (organization) phone
ar: هاتف نطاق (المنظمة)

en: Domain Description
ar: وصف النطاق

en: Domain ID
ar: معرّف النطاق

en: Domain Name
ar: اسم النطاق

en: Domain address - displays your organization's postal address.
ar: عنوان النطاق - يعرض عنوان منظمتك البريدي.

en: Domain information for '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ المعلومات المتعلقة بنطاق  '%1'.

en: Domain name
ar: إسم النطاق

en: Don't Link this Field
ar: لا تربط هذه الخانة

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
ar: لا تتحقق من وجود رموز إلزامية (عنوان المجال؛ إلغاء التسجيل/الانسحاب) قبل إرسال المراسلات. تحذير: الرموز الإلزامية عبارة عن ضمانةٍ تسهّل الالتزام بالقانون الأميركي لمكافحة البريد المزعج. لا يجوز تعطيلها إلا في حال اعتمدت المنظمة آليات أخرى للالتزام أو في حال لم تكن منظمتك تخضغ للقانون.

en: Don't list my contribution in the honor roll.
ar: يرجى عدم إدراج مساهمتي في لائحة الشكر.

en: Donate Link Text
ar: نصّ رابط الهبة

en: Donate Now
ar: تبرّع الآن

en: Donation
ar: هبة

en: Donation Button
ar: زرّ الهبات

en: Donations
ar: الهبات

en: Done
ar: تمّ

en: Done with Preview
ar: إنهاء المعاينة

en: Donor Email
ar: البريد الإلكتروني للمانح

en: Donor Name
ar: اسم المانح

en: Donor Phone
ar: رقم هاتف المانح

en: Donor-advised Fund
ar: صندوق تمويل موجّه

en: Donors
ar: المانحون

en: Download
ar: نزّل

en: Download Batch
ar: تنزيل الدفعة

en: Download CiviCRM.
ar: نزّل CiviCRM.

en: Download Duplicates
ar: تحميل النسخ المزدوجة

en: Download Errors
ar: حمّل الأخطاء

en: Download Extension
ar: تنزيل الملحق

en: Download Mismatched Contacts
ar: نزّل جهات اتصال غير متطابقة

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
ar: نزّل ملفّ التقويم الذكي- آي كالندر- (مع وصلة *.ics ) على جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Download and Install
ar: التحميل والتبيث

en: Download iCalendar File
ar: نزّل ملفّ التقويم الذكيّ

en: Download iCalendar File:
ar: نزّل ملفّ التقويم الذكيّ:

en: Download iCalendar entry for this event.
ar: حمّل خانة التقويم الذكيّ الخاصة بهذه المناسبة.

en: Download location
ar: تنزيل الموقع

en: Downloaded Invoice
ar: الفاتورة التي جرى تنزيلها

en: Downloaded Invoice.
ar: الفاتورة التي جرى تنزيلها.

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
ar: إنّ تنزيل هذا الملحق يزودك بميزة وظيفية جديدة. يرجى التأكد من أنّ الملحق الذي تعمل على تركيبه أو تحسينه يأتي من مصدر موثوق.

en: Dr.
ar: دكتور

en: Draft / Unscheduled
ar: مسودة/ غير مجدولة

en: Drilldown Report ID
ar: الرمز التعريفي للتقرير المفصّل

en: Drop-down (select list)
ar: (قائمة خيارات) منسدلة

en: Dropdown Options
ar: خيارات القوائم المنسدلة

en: Drupal Database Details
ar: تفاصيل قاعدة بيانات دروبال

en: Drupal Database Settings
ar: إعدادات قاعدة بيانات دروبال

en: Drupal ID
ar: الرمز التعريفي لدروبال

en: Drupal Role
ar: دور دروبال

en: Drupal User
ar: مستخدم دروبال

en: Drupal User Registration
ar: تسجيل مستخدم دروبال

en: Drupal session table cleared.
ar: تمّ محو جدول جلسات دروبال.

en: Drupal user account registration option?
ar: خيار تسجيل حساب مستخدم دروبال؟

en: Drupal user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
ar: تمّ ضبط أذون مستخدم دروبال بشكل آليّ- مع منح مجهولي الهوية والمشتركين حقّ الاطلاع على استمارات وامتيازات CiviCRM العامة. نوصي بأن <a %1>تراجع هذه الأذون</a> لتتأمد من أنها تناسب متطلباتك (<a %2>إكتشف المزيد...</a>)

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
ar: دروبال فقط. يجب تفعيل وحدة القواعد (ميزة بيتا - الاستخدام بحذر)

en: Due Date
ar: التاريخ النهائي

en: Dummy Payment Processor
ar: معالج مدفوعات صوري

en: Duplicate
ar: مزدوج

en: Duplicate Contacts
ar: جهات اتصال متكررة

en: Duplicate Import Contribution Mapping Name
ar: إسم تعيين المساهمات المستوردة المتكررة

en: Duplicate Import Mapping Name
ar: اسم خريطة التوزيعات المستوردة مكرر

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
ar: اسم تحديد العضوية المستوردة المتكررة

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
ar: اسم تحديد المشاركة المستوردة المتكررة

en: Duplicate Matching
ar: مطابقة العناصر المكررة

en: Duplicate Matching Rule
ar: قاعدة مطابقة المواد المتكرّرة

en: Duplicate Membership?
ar: تكرار العضوية؟

en: Duplicate Option label
ar: عنوان الاختيار متكرر

en: Duplicate Option values
ar: قيم الخيار مزدوجة

en: Duplicate Rows
ar: صفوف مزدوجة

en: Duplicate Rules
ar: قواعد البحث عن التكرار

en: Duplicate Template Name.
ar: تسمية النموذج مزدوجة.

en: Duplicate label value
ar: قيمة التصنيف مزدوجة

en: Duplicate matching rule
ar: قاعدة مطابقة المواد المتكرّرة

en: Duplicate value for External ID.
ar: قيمة مزدوجة للرمز التعريفي الخارجي

en: Duplicate weight value
ar: قيمة الوزن مزدوجة

en: Duration
ar: المدة

en: Duration (Days)
ar: المدّة (أيام)

en: Duration (min)
ar: المدة (بالدقائق)

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
ar: مدّة الاشتراك أو الخدمة (مثلاً اشتراك لـ12 شهراً).

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
ar: مدة هذه العضوية (مثلاً 30 يوماً، شهران 2، 5 سنوات، طيلة العمر 1)

en: Dutch
ar: الهولندية

en: Dynamic
ar: ديناميكي

en: Dynamic Form Creator
ar: واضع النموذج الديناميكي

en: Dzongkha
ar: الدزونغخا

en: EFT
ar: تحويلات مالية إلكترونية

en: ERROR: Title is not Set
ar: خطأ: العنوان غير محدّد

en: EXAMPLE:
ar: مثال:

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
ar: مثال: مجموعة أسعار بثلاث 3 خانات أسعار. العضوية الوطنية (مع ثلاثة  3 احتمالات أسعار)، العضوية الإقليمية (مربع)، واشتراك محتمل بمجلة.

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
ar: مثال:

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
ar: مثال: بالنظر إلى أنواع المناسبات التلقائية، سيقوم هذا العنوان الإلكتروني بسحب جميع المناسبات التي تبدأ في 1 كانون الثاني/يناير 2007 أو بعد ذلك والتي يكون نوعها "جمع التبرّعات".

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
ar: مثال: إذا كنتَ تستخدم CiviEvent، وكنتَ تريد جمع معلومات من أشخاص مسجّلين لمناسباتك، إختر "مشاركين". إذا كانت المعلومات خاصة بنوع واحد من المشاركين (مثلاً المتطوّعين في المناسبات)، إختر "(دور) المشاركين" ومن ثم اختر الدور (مثلاً "متطوّع").

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
ar: مثال: إذا عيّنت طول القاعدة بثمانية 8 أحرف ضمن "عنوان الشارع"، فهذا يعني أنّ "101 الشارع الرئيسي" سيتطابق مع "101 الشارع الداخلي"، نظراً لتشابه الأحرف الثمانية الأولى. أما في حال ترك خانة الطول فارغة، فستجري المقارنة بين القيم الكاملة في الخانات.

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
ar: مثال: إذا كنتَ تريد لرسالتك أن تبدأ بـ"حضرة" يلي ذلك اسم المرسل إليه، يمكنك استخدام 1%رمز في رسالتك. <em>حضرة 1%</em>

en: EXAMPLES
ar: أمثلة

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
ar: استثنِ مستلمي هذه الرسالة (الرسائل)

en: Each
ar: كلّ

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
ar: يسند لكل دور خاص بقائمة التحكم بالوصول الخاصة بـ CiviCRM مجموعةً من الأذون. استخدم هذه الوصلة لإنشاء أو تعديل الأدوار المختلفة لموقعك.

en: Each anniversary
ar: كل ذكرى سنوية

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
ar: يجب أن يكون حجم كلّ ملف أقل من %1M. يمكنك أيضاً إضافة وصف قصير.

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
ar: يكون كل نوع مالي مرتبطاً بعدد <a href="%1">الحسابات المالية</a>، من أجل تتبّع المداخيل، والحسابات المدينة، والرسوم.</p>

en: Edit
ar: عدّل

en: Edit %1
ar: تحرير %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
ar: عدّل معايير المجموعة الذكية 1%

en: Edit '!1'
ar: تصحيح %1

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
ar: عدّل <strong>إعدادات الجوائز</strong> لتكتب عنواناً ومقدمة مخصصة (مثلاً... تقديراً لدعمك، ستتمكن من اختيار عدد من هدايا الشكر اللافتة...). يمكنك إذا أردت تدوين عنوان بريدك الإلكتروني و/أو رقم هاتفك للاستفسارات.

en: Edit ACL
ar: ACL تحرير

en: Edit ACL Role Assignment
ar: عدّل المهام المحدّدة ضمن قائمة التحكّم بالوصول

en: Edit Address Elements
ar: عدّل عناصر العنوان

en: Edit Batch
ar: عدّل الدفعة

en: Edit Campaign
ar: تعديل الحملة

en: Edit CiviCRM Profile Field
ar: عدّل خانة الملف الشخصي ضمن CiviCRM

en: Edit CiviCRM Profile Group
ar: عدّل مجموعة ملفات شخصية ضمن CiviCRM

en: Edit Comment
ar: غيّر التعليق

en: Edit Complete Street Address
ar: عدّل عنوان الشارع الكامل

en: Edit Contact
ar: تحريرجهة اتصال

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
ar: عدّل جهة الاتصال (أنظر صفحة الملخص عن جهات الاتصال)

en: Edit Contact Details
ar: تحرير تفاصيل جهة الاتصال

en: Edit Contact Information
ar: صحّح معلومات الاتصال

en: Edit Contact Name
ar: عدّل اسم جهة الاتصال

en: Edit Contact Type
ar: تحرير نوع جهة الاتصال

en: Edit Contribution
ar: عدّل المساهمة

en: Edit Credit Card
ar: عدّل بطاقة الائتمان

en: Edit Custom Field
ar: عدّل الخانة المخصصة

en: Edit Custom Set
ar: عدِّل المجموعة المخصصة

en: Edit Data Entry Batch
ar: عدّل دفعة إدخال البيانات

en: Edit Date Type
ar: تعديل نوع التاريخ

en: Edit DedupeRule
ar: عدّل قاعدة إزالة الازدواجية

en: Edit Details
ar: عدّل التفاصيل

en: Edit Domain Information
ar: عدّل معلومات النطاق

en: Edit Event Template
ar: تحرير قالب الحدث

en: Edit Field
ar: عدّل الخانة

en: Edit Financial Type
ar: عدّل النوع المالي

en: Edit Financial Type Account
ar: عدّل حساب النوع المالي

en: Edit Grant
ar: تعديل منحة

en: Edit Group
ar: صحّح المجموعة

en: Edit Label Format
ar: عدّل صيغة التصنيف

en: Edit Link
ar: عدّل الرابط

en: Edit Location Type
ar: تحرير نوع المكان

en: Edit Mail Settings
ar: تحرير إعدادات البريد

en: Edit Mailing Component
ar: صحّح عنصر البريد

en: Edit Mapping
ar: تحرير الخرائط

en: Edit Membership
ar: عدل العضوية

en: Edit Membership Status
ar: تحرير حالة العضوية

en: Edit Membership Type
ar: عدل نوعية العضوية

en: Edit Message Template
ar:  تحرير قالب رسالة

en: Edit Multiple Choice Option
ar: عدِّل خيار الاحتمالات المتعددة

en: Edit Multiple Choice Options
ar: عدّل خيارات الاحتمالات المتعددة

en: Edit Note
ar: غيّر الملاحظة

en: Edit Option
ar: تحرير الاختيار

en: Edit Option Group
ar: تحرير مجموعة خيارات

en: Edit PDF Page Format
ar: تعديل صيغة صفحة PDF

en: Edit Participant Status
ar: عدّل حالة المشارك

en: Edit Participant Status Options
ar: عدّل خيارات حالات المشاركين

en: Edit Participation
ar: عدّل المشاركة

en: Edit Payment Procesor Type
ar: تعديل نوع معالج المدفوعات

en: Edit Payment Processor
ar: تعديل معالج المدفوعات

en: Edit Payment ProcessorType
ar: تعديل نوع معالج المدفوعات

en: Edit Personal Campaign Page
ar: عدّل صفحة الحملة الشخصية

en: Edit Petition
ar: تعديل العريضة

en: Edit Pledge
ar: تصحيح التعهّد

en: Edit Premium
ar: عدّل المكافأة

en: Edit Price
ar: عدّل الرسم

en: Edit Price Field
ar: تعديل خانة الرسم

en: Edit Price Option
ar: عدّل خيار الرسم

en: Edit Price Options
ar: عدّل خيارات الأسعار

en: Edit Price Set
ar: عدّل مجموعة الرسوم

en: Edit Profile
ar: نقّح الملف الشخصي

en: Edit Provider
ar: عدّل مزود الخدمة

en: Edit Recurring Payment
ar: عدل المدفوعات المتكررة

en: Edit Relationship
ar: تحرير العلاقة

en: Edit Relationship Type
ar: تعديل نوع العلاقة

en: Edit Relationship for %1
ar: عدّل علاقة لـ1%

en: Edit Report Template
ar: عدّل نموذج التقرير

en: Edit Rule
ar: عدّل القاعدة

en: Edit Schedule Reminders
ar: تعديل رسائل التذكير المقررة

en: Edit Scheduled Job
ar: تعديل الوظيفة المقررة

en: Edit Scheduled Payment
ar: عدّل مواعيد دفع التعهد

en: Edit Scheduled Pledge Payment
ar: عدّل مواعيد دفع التعهد

en: Edit Search Criteria
ar: عدّل معايير البحث

en: Edit Settings
ar: عدّل الإعدادات

en: Edit Smart Group
ar: عدّل المجموعة الذكية

en: Edit Smart Group Criteria
ar: عدّل معايير الانتماء إلى المجموعات الذكية

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
ar: عدّل معايير البحث للمجموعات الذكية لـ1%

en: Edit Street Address
ar: عدّل عنوان الشارع

en: Edit Survey
ar: تعديل الاستطلاع

en: Edit Tags
ar: عدّل الوسوم

en: Edit Widget Colors
ar: عدّل ألوان المعالج

en: Edit Your Page
ar: عدّل صفحتك

en: Edit Your Personal Campaign Page
ar: عدّل صفحة الحملات الشخصية الخاصة بك

en: Edit accounting batches created by user
ar: عدّل المجموعات المحاسبية التي أنشأها المستخدم

en: Edit activity
ar: عدّل النشاط

en: Edit address
ar: عدّل العنوان

en: Edit all accounting batches
ar: عدّل جميع المجموعات المحاسبية

en: Edit all reports that have been marked as reserved
ar: عدّل كلّ التقارير التي تمّت الإشارة إليها كمحجوزة

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
ar: عدّل وعطّل المجموعات المحجوزة (يجب تعديل المجموعات)

en: Edit association rule
ar: عدّل قاعدة الارتباط

en: Edit communication preferences
ar: عدّل تفضيلات الاتصال

en: Edit demographics
ar: عدّل الديموغرافيات

en: Edit events even without specific ACL granted
ar: عدّل المناسبات حتى من دون منح ACL خاص

en: Edit flag was not numeric.
ar: إنّ تعديل العلم ليس رقماً عددياً.

en: Edit global settings for this custom field.
ar: عدّل الإعدادات العالمية لهذه الخانة المخصصة.

en: Edit info
ar: عدّل المعلومات

en: Edit name
ar: عدّل الاسم

en: Edit settings
ar: عدّل الإعدادات

en: Edit this message template
ar: تعديل هذا النموذج للرسالة

en: Edit this relationship.
ar: عدّل هذه العلاقة.

en: Editing Contacts
ar: جاري تحرير جهات الاتصال

en: Editing Master Address
ar: تعديل العنوان الرئيسي

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
ar: قم باختيار نوع علاقة واحد على الأقل، أو أزل خيارك المتعلق بالموظّف وعلاقة العمل من لائحة الخانات.

en: Elavon - recurring payments not implemented
ar: Elavon - المدفوعات الدورية غير معتمدة

en: Elavon / Nova Virtual Merchant
ar: البائع الافتراضي لـElavon / Nova

en: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway requires curl with SSL support
ar: تستلزم بوابة التاجر الافتراضية Elavon / Nova برنامج curl المدعوم ببروتوكول أس أس أل

en: Elavon Payment Processor
ar: معالج المدفوعات الخاص بـElavon

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email (Contact A)
ar: البريد الإلكتروني (جهة الاتصال أ)

en: Email (Contact B)
ar: البريد الإلكتروني (جهة الاتصال ب)

en: Email (Main)
ar: البريد الإلكتروني (الأساسي)

en: Email (reserved)
ar: البريد الإلكتروني (محجوز)

en: Email 2
ar: بريد إلكتروني 2

en: Email Address
ar: العنوان الإلكتروني

en: Email Address of Receipt Sender
ar: عنوان البريد الإلكتروني لمرسل الإيصال

en: Email Delivery
ar: توصيل رسائل البريد الإلكتروني

en: Email Delivery Settings
ar: إعدادات تسليم البريد الإلكتروني

en: Email Disabled
ar: تم تعطيل البريد الإلكتروني.

en: Email Domain
ar: اسم نطاق البريد الإلكتروني

en: Email Error
ar: خطأ في البريد الإلكتروني

en: Email Greeting
ar: تحية البريد الإلكتروني

en: Email Greeting Custom
ar: تخصيص تحية البريد الإلكتروني

en: Email Greeting ID
ar: معرّف أسلوب التحية بالبريد الإلكتروني

en: Email Greeting Type
ar: نوع التحية عبر البريد الإلكتروني

en: Email Hold
ar: بريد إلكتروني معلّق

en: Email ID
ar: معرّف البريد الإلكتروني

en: Email Invoice
ar: فاتورة عبر البريد الإلكتروني

en: Email Location Type
ar: نوع موقع البريد الإلكتروني

en: Email Notification
ar: إشعار عبر البريد الإلكتروني

en: Email On Hold
ar: بريد إلكتروني عالق

en: Email Receipt to Contributor?
ar: هل تريد إرسال الإيصال بالبريد الإلكتروني إلى المساهم؟

en: Email Receipts
ar: أرسل الإيصالات عبر البريد الإلكتروني

en: Email Report Instance To
ar: إرسال بريد إلكتروني بالتقرير إلى

en: Email Screen
ar: شاشة البريد الإلكتروني

en: Email Selection Method
ar: وسيلة اختيار البريد الإلكتروني

en: Email Sent
ar: تمّ إرسال البريد الإلكتروني.

en: Email Settings
ar: إعداد البريد الإلكتروني

en: Email a Contact
ar:  ارسل بريد الالكتروني إلي جهة الاتصال

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
ar: أرسل نسخةً كاملة عن سجل هذا النشاط إلى أشخاص آخرين مشاركين بهذه القضية. أنقر المربّع الأعلى عند اليسار لاختيار الكلّ.

en: Email address domain (the part after @).
ar: اسم نطاق عنوان البريد الإلكتروني (الجزء اللاحق لعلامة @).

en: Email address is not valid
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
ar: اسم نطاق البريد الإلكتروني يجب أن يكون بصيغة صحيحة (مثل: example.org).

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
ar: يجب إدراج خانة البريد الإلكتروني ضمن الملف الشخصي إذا أردت استخدام مجموعة (مجموعات) عندما تكون ميزة التأكّد مرتين من التسجيل في الملف مفعّلة.

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
ar: لم يتمّ إرسال بريد إلكتروني إلى 1% من جهة (جهات) الاتصال- تحدّد تفضيلات الاتصال التي اخترتها عدم إرسال بريد إلكتروني أو عدم وجود بريد إلكتروني صالح.

en: Email has been sent to : %1
ar: تمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى: %1

en: Email is not valid.
ar: عنوان البريد غير صالح

en: Email on hold - generally due to bouncing.
ar: بريد إلكتروني معلّق - بسبب ارتداده عموماً.

en: Email only
ar: البريد الإلكتروني فقط

en: Email sent.
ar: تمّ إرسال البريد الإلكتروني.

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
ar: لم يتمّ إرسال البريد الإلكتروني إلى 1% جهات الاتصال (لا عنوان للبريد الإلكتروني على الملف، أو أنّ الشخص يفضّل عدم تلقي بريد إلكتروني، أو أنه متوفي).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
ar[0]: لن يتمّ إرسال البريد الإلكتروني إلى أي جهة اتصال (ليس من عنوان بريد إلكتروني في الملف، أو ليس من أفضلية تحدّد ضرورة عدم إرسال بريد، أو أنّ المتلقي متوفى).
ar[1]: لن يتمّ إرسال البريد الإلكتروني إلى جهة اتصال واحدة (ليس من عنوان بريد إلكتروني في الملف، أو ليس من أفضلية تحدّد ضرورة عدم إرسال بريد، أو أنّ المتلقي متوفى).
ar[2]: لن يتمّ إرسال البريد الإلكتروني إلى جهتي اتصال (ليس من عنوان بريد إلكتروني في الملف، أو ليس من أفضلية تحدّد ضرورة عدم إرسال بريد، أو أنّ المتلقي متوفى).
ar[3]: لن يتمّ إرسال البريد الإلكتروني إلى عدد بسيط من جهات الاتصال (ليس من عنوان بريد إلكتروني في الملف، أو ليس من أفضلية تحدّد ضرورة عدم إرسال بريد، أو أنّ المتلقي متوفى).
ar[4]: لن يتمّ إرسال البريد الإلكتروني إلى عدد كبير من جهات الاتصال (ليس من عنوان بريد إلكتروني في الملف، أو ليس من أفضلية تحدّد ضرورة عدم إرسال بريد، أو أنّ المتلقي متوفى).
ar[5]: لن يتمّ إرسال البريد الإلكتروني إلى عدد غير معروف من جهات الاتصال (ليس من عنوان بريد إلكتروني في الملف، أو ليس من أفضلية تحدّد ضرورة عدم إرسال بريد، أو أنّ المتلقي متوفى).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
ar[0]: لن يرسل بريد إلكتروني إلى أي جهة اتصال.
ar[1]: لن يرسل بريد إلكتروني إلى جهة اتصال واحدة.
ar[2]: لن يرسل بريد إلكتروني إلى جهتي اتصال.
ar[3]: لن يرسل بريد إلكتروني إلى عدد قليل من جهات الاتصال.
ar[4]: لن يرسل بريد إلكتروني إلى عدد كبير  من جهات الاتصال.
ar[5]: لن يرسل بريد إلكتروني إلى عدد غير معروف من جهات الاتصال.

en: Email-to-Activity
ar: البريد الإلكتروني-إلى-النشاط

en: Email-to-Activity Processing
ar: معالجة البريد الإلكتروني إلى النشاط

en: Email:
ar: بريد إلكتروني:

en: Emailed Invoice
ar: الفاتورة المرسلة عبر البريد الإلكتروني

en: Emailed Invoice.
ar: الفاتورة المرسلة عبر البريد الإلكتروني.

en: Emails Restored
ar: رسائل مسترجعة

en: Emergency
ar: الطوارئ

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
ar: العلاقات بين الموظف <-> رب العمل والعلاقات الأسرية تتمتع بصفات خاصة.

en: Employee Name
ar: اسم الموظّف

en: Employee Since
ar: موظّف منذ

en: Employee of
ar: موظّف لـ

en: Employer
ar: صاحب العمل

en: Employer Name
ar: اسم ربّ العمل

en: Employer of
ar: ربّ عمل لـ

en: Employment relationship.
ar: علاقة العمل.

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
ar: يفرّغ التخزين المؤقت للنموذج و/أو الملفات التي تمّ تحميلها مؤقتاً.

en: Enable
ar: تفعيل

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
ar: فعّل  <a href='%1'>أنواع الملفات </a>.

en: Enable ACL
ar:  ACL  تمكين

en: Enable ACL Role Assignment
ar: تفعيل تعيينات أدوار الصلاحيات

en: Enable Campaign
ar: تمكين الحملة

en: Enable CiviCRM Profile Field
ar: فعّل خانة الملف الشخصي ضمن CiviCRM

en: Enable CiviCRM Profile Group
ar: فعّل مجموعة ملفات شخصية ضمن CiviCRM

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
ar: تفعيل عناصر CiviContribute، CiviPledge، CiviEvent، CiviMember، CiviMail، CiviCase، CiviReport، و/أو CiviGrant

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
ar: تمكين CiviMail من إنشاء نشاطات عند التسليم

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
ar: تمكين CiviMail من توليد رأسية الرمز التعريفي للرسالة

en: Enable Components
ar: تفعيل العناصر

en: Enable Contact Type
ar: تفعيل نوع جهة الاتصال

en: Enable Custom Field
ar: فعّل الخانة المخصصة

en: Enable Custom Set
ar: فعِّل المجموعة المخصصة

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
ar: تفعيل الانضمام المزدوج لخانة مجموعة (مجموعات) الملفات الشخصية

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
ar: تفعيل الانضمام المزدوج للملفات التي تستخدم إعدادات "أضف إلى المجموعة"

en: Enable Event
ar: فعِّل المناسبة

en: Enable Financial Type
ar: مكّن النوع المالي

en: Enable Group
ar: فعّل المجموعة

en: Enable Label Format
ar: تشغيل صيغة التصنيف

en: Enable Location Type
ar: تفعيل نوع المكان

en: Enable Mailing Component
ar: عنصر تفعيل البريد

en: Enable Membership Status
ar: تفعيل حالة العضوية

en: Enable Membership Type
ar: تفعيل نوع العضوية

en: Enable Multi Site Configuration
ar: تفعيل ضبط المواقع المتعددة

en: Enable Multiple Languages
ar: تفعيل تعدد اللغات

en: Enable Pay Later option?
ar: هل تريد إتاحة إمكانية الدفع لاحقاً؟

en: Enable Payment Processor
ar: تفعيل معالج المدفوعات

en: Enable Payment ProcessorType
ar: تفعيل نوع معالج المدفوعات

en: Enable Personal Campaign Pages
ar: تفعيل صفحات الحملة الشخصية

en: Enable Personal Campaign Pages?
ar: هل تريد تفعيل صفحات الحملات الشخصية؟

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
ar: هل تريد تفعيل صفحات الحملتا الشخصية؟ (لصفحة المساهمة هذه)

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
ar: هل تريد تفعيل صفحات الحملة الشخصية؟ (لهذه المناسبة)

en: Enable Petition
ar: تمكين العريضة

en: Enable Popup Forms
ar: تفعيل الاستمارات المنبثقة

en: Enable Premium
ar: فعّل المكافآة

en: Enable Price
ar: فعّل خانة الرسم

en: Enable Price Option
ar: فعّل خيار الرسم

en: Enable Price Set
ar: فعّل مجموعة الرسوم

en: Enable Provider
ar: فعّل مزود الخدمة

en: Enable Relationship
ar: فعّل العلاقة

en: Enable Relationship Type
ar: تفعيل نوع العلاقة

en: Enable Scheduled Job
ar: تفعيل الوظيفة المقررة

en: Enable Status
ar: تفعيل الحالة

en: Enable Survey
ar: تمكين الاستطلاع

en: Enable Widget?
ar: هل تريد تفعيل المعالج؟

en: Enable components
ar: تفعيل العناصر

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
ar: تفعيل ميزات تصحيح الأخطاء بما في ذلك عرض متغيرات النموذج والتتبع.

en: Enable global server wide lock for CiviMail
ar: تفعيل قفل الخادم العالمي لـ CiviMail

en: Enable mapping for this profile?
ar: فعّل رسم الخريطة لهذا الملف الشخصي؟

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
ar: تفعيل عدة عناوين بريد إلكتروني لجهة الاتصال

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
ar: فعّل قسم المكافآت لصفحة المساهمات الإلكترونية هذه، وخصص العنوان والرسالة التعريفية (مثلاً... تقديراً لدعمك، ستتمكن من الاختيار من عدد من هدايا الشكر الجميلة...). يمكنك أيضاً توفير عنوان بريد إلكتروني و/أو رقم هاتف لطرح الأسئلة. ثم قم باختيار ومراجعة المكافآت التي تريد تقديمها على صفحة المساهمات هذه.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
ar: تفعيل عناصر CiviCRM المطلوبة. (CiviContribute، CiviEvent، إلخ.)

en: Enable this message template
ar: تفعيل  هذا النموذج للرسالة

en: Enable workflow support for CiviMail
ar: تفعيل دعم  سيرالعمل لـCiviMail

en: Enabled
ar: مفعّل

en: Enabled?
ar: تفعيل؟

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
ar: تفعيل قائمة الانتظار والموافقة على التسجيل

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
ar: إنّ تفعيل معالج لصفحة البيانات هذه يتيح لك ولمناصرين الترويج بسهولة لحملة جمع التبرعات من خلال تضمين محتوى حيوي في أيّ صفحة إلكترونية. يظهر معالج CiviContribute مدى التقدم في الوقت الحقيقي في إنجاز أهدافك على صعيد جمع التبرعات، وأدرج زرّ "ساهم" يربط الأشخاص مباشرةً بصفحة المساهمة الإلكترونية المرتبطة بهم.

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
ar: تحذير: تفعيل تعدد اللغات سيغير من هيكلة قاعدة البيانات، لذلك تأكد أنك تعلم ما الذي تفعله بالضبط عند تفعيلك لهذا الاختيار. نوصي بحفظ نسخة احتياطية عن قاعدة البيانات بشدة.

en: Encounter Medium
ar: جد الوسيط

en: End
ar: تنتهي

en: End Action
ar: تحرك النهاية

en: End Date
ar: تاريخ النهاية

en: End Event
ar: أنهِ حدث

en: End Event Adjust Interval
ar: أنهِ حدث و عدل المدة

en: End Event Adjust Unit
ar: أنهِ الحدث وعدّل الوحدة

en: End Event Adjustment
ar: إنهاء تعديل المناسبة

en: End Frequency Interval
ar: فاصل وتيرة تحرك النهاية

en: End Frequency Unit
ar: وحدة وتيرة تحرك النهاية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: End date must be the same or later than start date.
ar: يجب أن يطابق تاريخ الانتهاء تاريخ البداية أو أن يليه.

en: End date should be after current entity's start date
ar: يجب أن يكون تاريخ النهاية بعد تاريخ البداية الخاص بالوحدة الحالية

en: Ends
ar: ينتهي

en: Ends with
ar: ينتهي بـ

en: Engagement Index
ar: مؤشّر الالتزام

en: Engagement Level
ar: مستوى المشاركة

en: English (Australia)
ar: الإنكليزية (أستراليا)

en: English (Canada)
ar: الإنكليزية (كندا)

en: English (United Kingdom)
ar: الإنكليزية (المملكة المتحدة)

en: English (United States)
ar: الإنكليزية (الولايات المتّحدة)

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
ar: اللاحقة الترتيبية بالإنكليزية لاسم الشهر ('st', 'nd', 'rd', 'th')

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
ar: تأكّد من أنك ما زلتَ مسجّلاً ومن أنك تملك إذن الاطلاع على هذه الميزة.

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
ar: أدخل <strong>pj-ql-01</strong>. هذا هو اسم المستخدم المرتبط بحساب PayJunction الاختباري المشترك.

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
ar: أدخل <strong>pj-ql-01</strong>. هذه هي كلمة السر المرتبطة بحساب PayJunction الاختباري المشترك.

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
ar: أدخل لائحة باحتمالات الألوان والأحجام وغيرها، تتضمّن فواصل، لتمييز المنتج إذا كان متوفراً. سيُعرض على المساهمين قائمة منسدلة لهذه الخيارات عندما يختارون هذا المنتج.

en: Enter a contact name.
ar: أدخل اسم جهة الاتصال

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
ar: أدخل اسماً لوصف هذا العنوان مثل "المنزل الصيفي"، "عنوان المدرسة"، إلخ.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
ar: أدخل اسماً يصف هذا الإذن (مثلاً "عدّل جهات الاتصال للمجلس الاستشاري").

en: Enter a message to accompany this contribution.
ar: أدخل رسالة لمرافقة هذه المساهمة

en: Enter a message you want included at the beginning of emailed receipts. This message will be inserted at the top of the "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message.
ar: أدخل الرسالة التي تريد إدراجها في بداية الإيصالات المرسلة عبر البريد الإلكتروني. ستُدرج هذه الرسالة عند أعلى رسالة تدفق العمل في النظام المتعلق بـ"المساهمات- الإيصال (الإلكتروني)"

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
ar: أدخل الجملة التي تريد إدراجها في بداية رسالة التأكيد الإلكترونية. مثلاً: "شكراً على تسجيلكم لهذه المناسبة."

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
ar: أدخل الرسالة التي تريد إدراجها في بداية رسالة التأكيد. مثلاً: "لقد أجرينا التغييرات المطلوبة لتسجيلك."

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt. EXAMPLE: 'Thanks for supporting our organization with your membership.'
ar: أدخل الرسالة التي تريد إدراجها في بداية الإيصال المرسل بالبريد الإلكتروني. مثال: "شكراً على دعم منظّمتنا من خلال تسجيل عضويتك."

en: Enter a name and description for your Saved Search
ar: أدخل اسماً ووصفاً لبحثك المحفوظ

en: Enter a new organization
ar: أدخل منظمة جديدة

en: Enter a positive integer
ar: أدخل عدداً صحيحاً موجباً

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
ar: أدخل اسماً ووصفاً مميّزين لمجموعتك الجديدة هنا. ثم أنقر "إستمرّ" لإيجاد جهات اتصال تضيفها إلى مجموعتك الجديدة.

en: Enter a valid URL
ar: أدخل رابط صلح

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
ar: أدرج قيمة معيّنة هنا إذا كنت ترغب في زيادة عدد المشاركين المسجّلين في كل وحدة، مقارنةً بالعدد الأقصى المسموح له بالمشاركة في هذه المناسبة.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
ar: أدخل قيمة هنا إذا كنت تريد زيادة عدد المشاركين المسجّلين في كلّ وحدة بالمقارنة مع العدد الأقصى المتاح إشراكهم في هذه المناسبة. مثلاً، إذا كانت خانة الأسعار هذه مخصصة لطاولة في حفل لجمع التبرّعات تتّسع لثمانية أشخاص، يجب أن تحدّد عدد المشاركين بـ8.

en: Enter an account type code for this account. Account type codes are required for QuickBooks integration and will be included in all accounting batch exports.
ar: أدخل رمز نوع الحسابات الخاص بهذا الحساب. إنّ رموز أنواع الحسابات مطلوبة لدمج برنامج QuickBooks ، وسيتمّ دمجه في جميع صادرات حسابات الدفعة.

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
ar: أدخل قيمة هدف اختياري لصفحة المساهمة هذه (مثلاً لهذه الحملة). إذا قمتَ بتمكين معالج مساهمات لهذه الصفحة، سيقوم المعالج بتتبّع مدى التقدم في إنجاز هذا الهدف. وإلا سيظهر الهدف وكأنه "إلى ما نهاية".

en: Enter at least one result option.
ar: أدخل خيار نتيجة واحد.

en: Enter descriptive name for this matching rule.
ar: أدخل الاسم الوصفي لقاعدة المطابقة هذه.

en: Enter e-mail address of recipient. (Use a comma to separate multiple e-mail addresses.)
ar: أدخل عنوان بريد إلكتروني للمتلقي. (إستخدم فاصلة لفصل عدة عناوين بريد إلكتروني).

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
ar: أدخل رابط (روابط) و/أو النص الذي تريد أن يظهر في أسفل صفحة الشكر. يمكن أن تستخدم مكان المضمون لتشجيع المساهمين على زيارة صفحة أخبر صديقاً أو القيام بتحرك آخر.

en: Enter name to save message template
ar: أكتب اسماً لحفظ قالب الرسالة

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
ar: أدخل الملاحظة أو الرسالة التي تظهر على فاتورة بي دي أف أو ملاحظات الائتمان

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
ar: أدخل رمزاً اختيارياً "إضافياً" بعد علامة الشَرْطَة (رمز "زائد 4" للعناوين في الولايات المتحدة).

en: Enter prefix to be display on PDF for invoice
ar: أدخل البادئة الخاصة التي تظهر على بي دي أف من أجل الفاتورة

en: Enter records
ar: أدخل السجلات

en: Enter subject for the email
ar: أدخل موضوعاً للبريد الإلكتروني

en: Enter text (and optional HTML layout tags) for the thank-you message that will appear at the top of the thank-you page.
ar: أدخل النص (ولغة ترميز النصوص التشعبية المحتملة لتحديد شكل الصفحة) لرسالة الشكر التي ستظهر عند أعلى صفحة الشكر.

en: Enter text (and optional HTML layout) for the thank-you block that will appear at the top of the Thank-you page.
ar: أدخل النص (ووسومات تصميم أتش تي أم أل الاختيارية) لرسالة الشكر التي ستبرز في أعلى صفحة الشكر.

en: Enter the "class path" for this custom search here.
ar: أدخل "مسار الصف" للبحث المخصص هنا.

en: Enter the FROM email address to be used in receipt emails.
ar: أدخل عنوان المرسل الإلكتروني لاستخدامه في الرسائل الإلكترونية المعدّة للفواتير.

en: Enter the FROM name to be used in receipt emails.
ar: أدخل اسم المرسل الذي سيستخدم في الرسائل الإلكترونية المعدة للفواتير.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني لحساب التاجر المرتبط بحساب التاجر بايبال المباشر LIVE الخاص بك.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
ar: أدخل عنوان البريد الإلكتروني لحساب التاجر المرتبط بحساب ساندبوكس بايبال (وليس التسجيل الخاص بـ Developer Central- إلا في حال كان هو نفسه).

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
ar: أدخل كلمة السر المرتبطة بحساب LIVE الخاص بك.

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
ar: أدخل اسم خادم SMTP (الآلة)، مثل "smtp.example.com". في حال استخدم الخادم SSL، أضف "ssl://" لبداية اسم الخادم، مثل "ssl://smtp.example.com".

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
ar: أدخل مسار إرسال البريد. مثلاً: /usr/sbin/sendmail

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
ar: أدخل اسم المستخدم المرتبط بحساب LIVE الخاص بك.

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
ar: أدخل تاريخ الإلغاء أو إعادة التسديد، أو يمكنك إهمال هذه الخانة وسيتحدّد تاريخ الإلغاء أو إعادة التسديد تلقائياً عند هذا اليوم.

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
ar: أدرج الحرف المستخدم للفصل بين أعمدة البيانات ضمن ملفك المستورد، حيث يتمّ افتراضياً ملء الخانة بالفاصل المحدد ضمن إعداداتك العامة. وتشمل القيم الشائعة الفاصلة، أو الفاصلة المنقوطة، أو حرف التبديل. لاستيراد ملف مفصول بعلامات تبويب، أدخل "علامة تبويب" (من دون اقتباسات) في الخانة.

en: Enter the corresponding account code used in your accounting system. This code will be available for contribution export, and included in accounting batch exports.
ar: أدخل رمز الحساب المطابق المستخدم في نظام المحاسبة الخاص بك. سيكون هذا الرمز متوفراً لتصدير المساهمات، ويكون مدرجاً ضمن صادرات حسابات الدفعة.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
ar: أدخل الرابط الخاص بالوجهة. يفترض بك عامةً استخدام الروابط لصفحات CiviCRM (مثلاً الروابط إلى الملفات الشخصية). استخدم الروابط الكاملة للصفحات الخارجية. أترك هذه الخانة فارغةً إن كنت تعمل على إنشاء قسم من القائمة لا يملك وجهة يمكن النقر عليها.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
ar: أدخل اسم المنظمة أو الوحدة التي تملك نطاق CiviCRM. إستخدم رمز 1% لتضمّن هذه القيمة في محتوى الرسالة. تُستخدم في رسالة الاستثناء الافتراضية.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
ar: أدخل الاسم الذي تريد إدراجه مع هذه المساهمة. يمكنك استخدام لقب معين مثل "عائلة جونز" أو "سارة وسام"

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
ar: أدخل المسار والطبقة لوظيفة معالجة الأخطء المخصصة من PHP إذا كنت تريد تجاوزنظام  معالجة الأخطاء الداخلي لـCiviCRM الخاص بموقعك.

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
ar: أدخل حوالى (15) اختياراً في هذا الجدول (أنقر "خيار آخر" لكلّ خيار إضافيّ). إذا كنت تحتاج إلى أكثر من عشرة احتمالات، يمكنك إنشاء عدد غير محدود من الخيارات الإضافية مستخدماً رابط "تعديل خيارات الأسعار" بعد حفظ هذه الخانة الجديدة. أدخل وصفاً في عمود "التصنيف"، فضلاً عن السعر المقرون به في عمود "المبلغ". أنقر زرّ "الاحتمال الافتراضي" إلى يسار الاحتمال الذي تريده إذا كنتَ تريده أن يكون الاحتمال الافتراضي.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
ar: أدرج في هذا الجدول لغاية عشرة (10) خيارات متعددة الاحتمالات (ناقراً على "خيار آخر" عند إضافة كل خيار جديد). أما
    إذا أردت إدراج أكثر من عشرة خيارات، فما عليك سوى أن تنشئ عدداً غير محدود من الخيارات، باستخدام الرابط "عدّل الخيارات المتعددة الاحتمالات" بعد حفظ هذه الخانة الجديدة. بإمكانك إذا شئت أن تعيّن أحد الخيارات خياراً افتراضياً. فيبرز الخيار "التصنيف" على النموذج، فيما يتمّ تخزين الخيار "قيمة" ضمن سجل جهات الاتصال. قد يكون خيارا التصنيف والقيمة متشابهين أو مختلفين، لكنّ الخيارات غير المفعّلة يتمّ إخفاؤها عند عرض الخانة.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
ar: أدخل ما يصل إلى عشر (10) إجابات محتملة في هذا الجدول (أنقر "خياراً آخر" لكلّ خيار إضافي). يمكنك استخدام احتمالات النتائج الحالية من خلال اختيار مجموعة نتائج الاستطلاع.

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
ar: أدخل قيم الحقول التى ترغب في تحديثها. أترك الحقول فارغة لتبقي على القيم الأصلية.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
ar: أدخل عنوان بريدك الإلكتروني وضع إشارةً في المربع بجانب كل لائحة بريد تودّ الانضمام إليها. من ثم أنقر على <strong>إشترك<strong>. سوف تتلقى طلب تأكيد عبر البريد الإلكتروني لكل لائحة يتم اختيارها. فعّل اشتراكك في كلّ قائمة من خلال الإجابة عن بريد التأكيد المقابل.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
ar: أدخل عنوان بريدك الإلكتروني وأنقر على <strong>إشترك<strong>. سوف تتلقى طلب تأكيد عبر البريد الإلكتروني قريباً. يفعّل الاشتراك بعد الإجابة على هذا البريد الإلكتروني.

en: Entity ID
ar: معرّف الوحدة

en: Entity Name
ar: اسم الوحدة

en: Entity Recipient
ar: مستلم الوحدة

en: Entity Role
ar: دور الوحدة

en: Entity Status
ar: وضع الوحدة

en: Entity Table
ar: جدول الوحدة

en: Entity Tag ID
ar: معرّف وسم الوحدة

en: Entity Type
ar: نوع الوحدة

en: Entity Value
ar: قيمة الوحدة

en: Entity:
ar: وحدة:

en: Envelope #10
ar: مغلّف #10

en: Envelope #11
ar: مغلّف #11

en: Envelope #12
ar: مغلّف #12

en: Envelope #14
ar: مغلّف #14

en: Envelope #9
ar: مغلّف #9

en: Envelope ISO B4
ar: مغلّف ISO B4

en: Envelope ISO B5
ar: مغلّف ISO B5

en: Envelope ISO B6
ar: مغلّف ISO B6

en: Envelope ISO C3
ar: مغلّف ISO C3

en: Envelope ISO C4
ar: مغلّف  ISO C4

en: Envelope ISO C5
ar: مغلّف ISO C5

en: Envelope ISO C6
ar: مغلّف ISO C6

en: Envelope ISO DL
ar: مغلّف ISO DL

en: Error
ar: خطأ

en: Error Code:
ar: رمز الخطأ:

en: Error Details
ar: تفاصيل الخطأ

en: Error Field
ar: خانة الخطأ

en: Error Value
ar: قيمة غير صحيحة

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
ar: حصل خطأ عند  التحقق من إسم المستخدم. الرجاء إعادة تحميل النموذج والمحاولة مجدداً.

en: Error in SMTP transaction
ar: خطأ في معاملة SMTP

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
ar: خطأ في تنزيل ملف الوحدة(%1). الرجاء استعادة الملف إلى مكانه أو تعطيل الوحدة.

en: Error message:
ar: رسالة خاطئة:

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
ar: خطأ في تحليل XML - خطأ في الرمز = %1 عند السطر %2 والحرف %3

en: Error type: Could not find a valid session key.
ar: نوع الخطأ: يتعذّر إيجاد مفتاح جلسة صالح.

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
ar: خطأ: إنّ خدمتي رسم الخرائط على أساس الترميز الجغرافي وكذلك تحليل عنوان الشارع معطلة. يتعيّن عليك برمجة خيار واحد أو كلا الخيارين لاستخدام هذا النص.

en: Error: Unable to sync role %role
ar: خطأ: غير قادر على مزامنة الدور  %role

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
ar: خطأ: يتعيّن عليك تفعيل خدمة تحليل عنوان الشارع ضمن خانة إدارة> تعيين المكان> إعدادات العنوان.

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
ar: خطأ: يتعيّن عليك تحديد مزود خدمة رسم الخرائط ضمن خانة إدارة> إعدادات النظام> رسم الخرائط والترميز الجغرافي

en: Esperanto
ar: الإسبرانتو

en: Estonian
ar: الإستونية

en: Evening Sessions
ar: الجلسات المسائية

en: Event
ar: مناسبة

en: Event %%StatusMessage%%
ar: %%رسالة الحالة%% الخاصة بالمناسبة

en: Event Aggregate
ar: مجموع المناسبات

en: Event Availability : %1
ar: الأماكن المتوفّرة للمشاركة في المناسبة:  %1

en: Event Badge
ar: بطاقة التعريف بالمناسبة

en: Event Cart ID
ar: الرمز التعريفي لعربة المناسبات

en: Event Configuration
ar: ضبط المناسبة

en: Event Confirmation
ar: التأكيد على المناسبة

en: Event Created Date
ar: تاريخ إنشاء المناسبة

en: Event Dashboard
ar: لوحة قياس المناسبة

en: Event Date
ar: تاريخ المناسبة

en: Event Date(s)
ar: تاريخ (تواريخ) المناسبة

en: Event Deleted
ar: المناسبة محذوفة

en: Event Fee
ar: رسوم المناسبة

en: Event Fee(s)
ar: رسم (رسوم) المناسبة

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
ar: لا يمكن أن يكون رسم (رسوم) المناسبة أقل من صفر. يُرجى اختيار الاحتمالات بناءً على ذلك

en: Event ID
ar: معرّف المناسبة

en: Event Income Report (Detail)
ar: تقرير مدخول المناسبات (مفصّل)

en: Event Income Report (Summary)
ar: تقرير مدخول المناسبات (ملخص)

en: Event Info
ar: معلومات عن المناسبة

en: Event Information
ar: معلومات عن المناسبة

en: Event Information and Settings
ar: معلومات وإعدادات المناسبة

en: Event Level
ar: مستوى المناسبة

en: Event Link
ar: رابط المناسبة

en: Event Links
ar: روابط المناسبة

en: Event Name Badge
ar: بطاقة التعريف باسم المناسبة

en: Event Participant Report (List)
ar: تقرير المشاركين في المناسبة (لائحة)

en: Event Participants
ar: المشاركون في المناسبة

en: Event Recipients
ar: مستلمو دعوة المناسبة

en: Event Registration
ar: التسجيل للمناسبة

en: Event Registration Cancelled for %1
ar: إلغاء التسجيل للمناسبة لـ%1

en: Event Registration Invoice: %1
ar: فاتورة التسجيل للمناسبة: 1%

en: Event Registration Link Text
ar: نصّ رابط التسجيل للمناسبة

en: Event Registration for %1
ar: التسجيل للمناسبة من أجل %1.

en: Event Source
ar: مصدر المناسبة

en: Event Template Name
ar: اسم نموذج المناسبة

en: Event Template Title
ar: عنوان نموذج المناسبة

en: Event Title
ar: عنوان المناسبة

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
ar: عنوان المناسبة أو الرمز التعريفي للمناسبة (عدد مميّز يحدّده CiviEvent، يظهر في لوائح إدارة المناسبات)

en: Event Total
ar: إجمالي المناسبات

en: Event Type
ar: نوع المناسبة

en: Event Type
ar: نوع المناسبة

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
ar: المناسبة مكتملة الحضور حالياً. لكن يمكنك التسجّل وإضافة اسمك إلى قائمة الانتظار.

en: Event registration for %1 has been added.
ar: تمّت إضافة التسجيل للمناسبة لـ%1.

en: Event registration has expired for %1
ar: انتهت صلاحية التسجيل للمناسبة لـ%1.

en: Event registration information for %1 has been updated.
ar: تمّ تحديث معلومات التسجيل للمناسبة لـ%1

en: Event-Full Message
ar: رسالة عن اكتمال عدد الحضور في المناسبة

en: Events
ar: المناسبات

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
ar: المناسبات-  بانتظار إشعار انتهاء صلاحية التسجيل

en: Events - Receipt only
ar: المناسبات- الإيصال فقط

en: Events - Registration Cancellation Notice
ar: المناسبات- إشعار بإلغاء التسجيل

en: Events - Registration Confirmation Invite
ar: المناسبات- دعوة إلى التأكيد على التسجيل

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
ar: المناسبات- تأكيد التسجيل والإيصال (خارج الشبكة الإلكترونية)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
ar: المناسبات- تأكيد التسجيل والإيصال (عبر الشبكة الإلكترونية)

en: Events by Dates
ar: المناسبات وفقاً للتواريخ

en: Every
ar: كلّ

en: Every %1
ar: كلّ 1%

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
ar: لكلّ جهة اتصال في CiviCRM رقماً تعريفياً مميّزاً. لن يتغيّر هذا الرقم أبداً وهو يعتبر الطريقة الأكثر دقة لتحديد جهة اتصال.

en: Every time cron job is run
ar: كلما تمّ تشغيل مهمةو دورية

en: Everyone
ar: الجميع

en: Everyone (includes anonymous)
ar: الجميع (بمن فيهم مجهول الهوية)

en: Ewe
ar: الإيوية

en: Exact Match
ar: متطابق تماماً

en: Example
ar: مثال

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
ar: مثلاً: في حال أدخلت دفعة من 60 عندما تساوي الدفعة المقررة 50، تعدّل الدفعة المقررة المقبلة إلى 40.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
ar: مثلاً: في حال أدخلت دفعة من 60 عندما تساوي الدفعة المقررة 50، تزداد القيمة الإجمالية للتعهّد بـ 10.

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
ar: مثال: إذا كنتَ تريد تكرار 1% 6 مرات، حدّد 6 كقيمة لهذه الخانة.

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
ar: مثال: إذا كان 1% التكرار يطال اليوم الثامن من كلّ شهر، عندها يجب اختيار 8.

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
ar: مثال: لقد اخترتَ الاثنين، والأربعاء، والجمعة لإقامة 1% مرة كل يومين.

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
ar: مثال: قد تختار احتمال "شهر واحد" إذا كان 1% يجري كلّ شهر.

en: Examples
ar: أمثلة

en: Exclude
ar: أزِل

en: Exclude Completed Activities
ar: إقصاء النشاطات المستكملة

en: Exclude Date(s)
ar: إستثنِ تاريخ (تواريخ)

en: Exclude Dates
ar: استثنِ التواريخ

en: Exclude Group(s)
ar: استثنِ المجموعة (المجموعات)

en: Exclude Groups
ar: إستثن المجموعات

en: Exclude Messages
ar: إستثن الرسائل

en: Exclude Pay Later Contributions
ar: استثن مساهمات السداد لاحقاً

en: Exclude Recurring Contributions
ar: استثن المساهمات المتكررة

en: Exclude cases
ar: استثنِ الملفّات

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
ar: استثناء جهات الاتصال التي تراعي خصوصية "عدم إرسال بريد إلكتروني"، أو ينقصها عنوان الشارع، أو المتوفاة.

en: Exclude email addresses assigned to the specified location
ar: إستثنِ عناوين البريد الإلكتروني المعيّنة للموقع المحدّد

en: Exclude non-case
ar: استثنِ غير الملفّات

en: Excluded
ar: مستثنى

en: Execute
ar: نفّذ

en: Execute API call and display results
ar: نفّذ الاتصال الخاص بواجهة برمجة التطبيقات وقم بعرض النتائج

en: Execute Now
ar: نفّذ الآن

en: Execute Scheduled Job
ar: تنفيذ الوظيفة المقررة

en: Execute Scheduled Job Now
ar: تنفيذ الوظيفة المقررة الآن

en: Execute real-time monetary transactions
ar: نفذ الصفقات النقدية في حينها

en: Executed
ar: تم التنفيذ

en: Executive
ar: تنفيذي

en: Exhibition
ar: معرض

en: Existing Report(s)
ar: التقرير الموجود (التقارير الموجودة)

en: Existing report(s) from this template
ar: التقارير الموجودة (التقرير) استناداً إلى هذا النموذج

en: Expand all tabs
ar: وسّع جميع علامات التبويب

en: Expected
ar: متوقع

en: Expected Total
ar: المجموع المتوقع

en: Expected exactly one response
ar: المتوقع إجابة واحدة بالضبط

en: Expected one case-type
ar: المتوقع ملف- نوع واحد

en: Expense Account is
ar: حساب النفقات هو

en: Expenses
ar: النفقات

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Expiration Date
ar: تنتهي الصلاحية بتاريخ

en: Expiration Time
ar: وقت انتهاء المدة

en: Expire On
ar: تنتهي في

en: Expired
ar: منتهي الصلاحية

en: Expired / Inactive Memberships
ar: عضويات منقضية الصلاحية/غير فاعلة

en: Expired Codes
ar: الرموز المنتهية صلاحيتها

en: Expired Date
ar: تنتهي الصلاحية بتاريخ

en: Expired Status
ar: الوضع المنتهي الصلاحية

en: Expires
ar: تنتهي الصلاحية

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
ar: نصّ تفسيري يظهر عند بداية الاستمارة.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
ar: نص تفسيري يظهر عند بداية هذه المجموعة من الخانات.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
ar: نصّ تفسيري يظهر عند بداية هذه المجموعة من الخانات.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
ar: نصّ تفسيري يظهر عند نهاية الاستمارة.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
ar: نصّ تفسيري يظهر أدنى هذه المجموعة من الخانات.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
ar: نصّ تفسيري يظهر أدنى هذه المجموعة من الخانات.

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
ar: تمّ عرض النص التفسيري على النماذج الخلفية، وعرض المساعدة المسبقة مضمنّة في النموذج (فوق الخانة)، فيما تبرز المساعدة اللاحقة في نافذة منبثقة. ينقر المستخدمون على فقّاعة التعليمات للاطّلاع على نص التعليمات.

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
ar: نصّ تفسيري يظهر للمستخدمين في هذه الخانة (يمكن أن يتضمّن وسوم صيغة لغة ترميز النصوص التشعبية).

en: Explanatory text for profile.
ar: نصّ تفسيري للملف الشخصي.

en: Explorer
ar: إكسبلورر

en: Export Accounting Batch
ar: صدّر البيانات المحاسبية على دفعات

en: Export Activity
ar: صدّر النشاط

en: Export Batch
ar: تصدير الدفعات

en: Export Case
ar: صدّر الملف

en: Export Contact
ar: صدّر جهة الاتصال

en: Export Contribution
ar: صدّر المساهمة

en: Export Membership
ar: صدّر العضوية

en: Export PRIMARY fields
ar: صدّر الخانات الأساسية

en: Export Participant
ar: صدّر المشارك

en: Export Pledge
ar: صدّر التعهد

en: Export Type
ar: نوع التصدير

en: Export accounting batches created by user
ar: صدّر المجموعات المحاسبية التي أنشأها المستخدم

en: Export all accounting batches
ar: صدّر جميع المجموعات المحاسبية

en: Export grants
ar: تصدير المنح

en: Export to IIF
ar: صدّر إلى IIF

en: Export:
ar: التصدير:

en: Exported
ar: تمّ تصديره

en: Ext.
ar: مقسّم

en: Extend Membership by
ar: تمديد العضوية وفقاً لـ

en: Extend the membership end date by this many membership periods. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
ar: تجديد تاريخ نهاية تمديد العضوية بفترة عضويات متعددة. تأكّد من إدخال الرسوم المناسب أدناه.

en: Extension Disabled
ar: تمّ تعطيل الملحق

en: Extension Enabled
ar: تمّ تشغيل الملحق

en: Extension ID
ar: معرّف الملحق

en: Extension Installed
ar: تمّ تركيب الملحق

en: Extension Uninstalled
ar: تمت إزالة الملحق

en: Extension Upgrade Failed
ar: لم يتم تحسين الملحق

en: Extension Upgraded
ar: تمّ تحسين الملحق

en: Extension is Active?
ar: هل الملحق مفعّل؟

en: Extension name (key)
ar: اسم الملحق (مفتاح)

en: Extensions URL
ar: رابط الملحقات

en: External ID
ar: الرمز التعريفي الخارجي

en: External ID already exists in Database.
ar: المعرف الخارجي موجود مسبقاً في قاعدة البيانات.

en: External ID conflicts with record %1
ar: تصارب الرمز التعريفي الخارجي مع سجل 1%

en: External Identifier
ar: رمز تعريفي خارجي

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
ar: عنوان البريد الإلكتروني الخاص بالمرسل (يجب أن يكون حساباً صحيحاً لدى مزوّد خدمة البريد الإلكتروني SMTP الخاص بك).

en: FROM name for email.
ar: اسم المرسل للبريد الإلكتروني.

en: Failed
ar: لم تنجح العملية

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
ar: تاريخ محاولة إرسال المساهمة المتكررة التي لم تصل

en: Failed reading data from %1 during installation
ar: تعذّر قراءة البيانات من 1% خلال عملية التثبيت

en: Failed retry date
ar: تاريخ المحاولة الفاشلة

en: Failed to clean temp dir: %1
ar: يتعذّر إفراغ سجل العناوين المؤقت: %1

en: Failed to determine URL for extension (%1). Please update <a href="%2">Resource URLs</a>.
ar: تعذّر تحديد عنوان الموقع للتمديد (1%). يرجى تحديث <a href="%2">موارد عناوين المواقع</a>.

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
ar: فشل في تحديد مسار الملف للدفع المعالج (٪ 1) أثناء تشغيل "٪ 2"

en: Failed to find or create queueing table
ar: تعذّر إيجاد أو إنشاء جدول للبيانات الموضوعة قيد الانتظار

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
ar: فشل تحميل الملف (٪ 3) للدفع المعالج (٪ 1) أثناء تشغيل "٪ 2"

en: Failed to retrieve schema
ar: تعذّر سحب المخطط

en: Failure
ar: إخفاق

en: Failure Count
ar: احتساب الإخفاقات

en: Failure Retry Date
ar: تاريخ إعادة المحاولة بعد الإخفاق

en: Familiar
ar: مألوف

en: Faroese
ar: الفاروية

en: Fattorini Name Badge 100x65
ar: شارة من طراز فاتوريني بحجم  100x65

en: Fax
ar: فاكس

en: Fee
ar: الرسم

en: Fee Amount
ar: قيمة الرسوم

en: Fee Currency
ar: عملة الرسم

en: Fee Label
ar: تصنيف الرسم

en: Fee Level
ar: مستوى الرسوم

en: Fee Level is a required field.
ar: من الضروري ملء خانة مستوى الرسوم.

en: Fee level
ar: مستوى الرسوم

en: Female
ar: أنثى

en: Fetch Bounces
ar: استجمع الرسائل المرتدة

en: Fetches bounces from mailings and writes them to mailing statistics
ar: يستجمع الرسائل المرتدة من المراسلات، ويسجّلها في الإحصاءات المتعلقة بها

en: Field
ar: خانة

en: Field "%1" is required.
ar: من الضروري ملء الخانة "%1"

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
ar: من الضروري ملء خانة "صلب الموضوع_صيغة لغة رموز النصوص التشعبية" أو "صلب الموضوع_صيغة النص الصرف"

en: Field Column Name
ar: اسم عمود الخانة

en: Field Data Format
ar: صيغة بيانات الخانة

en: Field Display
ar: عرض الخانة

en: Field End Date
ar: تاريخ نهاية الخانة

en: Field Filter
ar: تصنيف الخانة

en: Field Label
ar: تسمية الخانة

en: Field Length
ar: طول الخانة

en: Field Mapping
ar: تحديد الخانات

en: Field Name
ar: إسم الخانه

en: Field Not Added
ar: لم تُضَف الخانة

en: Field Note Columns
ar: العواميد الخاصة بملاحظات الخانات

en: Field Note Rows
ar: الصفوف الخاصة بملاحظات الخانات

en: Field Option Group
ar: مجموعة خيارات الخانة

en: Field Options Per Line
ar: خيارات الخانة لكل سطر

en: Field Post Help
ar: خانة ما بعد المساعدة

en: Field Pre Help
ar: خانة ما قبل المساعدة

en: Field Separator
ar: فاصل الخانات

en: Field Start Date
ar: تاريخ بداية الخانة

en: Field Time Format
ar: صيغة زمن الخانة

en: Field Type
ar: نوع الخانة

en: Field is Viewable
ar: الخانة يمكن الاطلاع عليها

en: Fields
ar: خانات

en: Fields about the contact you want to collect.
ar: خانات عن جهة الاتصال التي تريد التواصل معها.

en: Fields about the petition.
ar: خانات متعلقة بالعريضة.

en: Fields for this Set
ar: الخانات الخاصة بهذه المجموعة

en: Fields to return
ar: الخانات المطلوب إعادتها

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
ar: إنّ الخانات التي تشكّل جزءاً من مجموعة بيانات مخصصة تقبل سجلات متعدّدة سيتمّ إدراجها تحت الخانات ذات السجل الواحد عندما تكون في الصيغة التي تسمح بتعديل الملف الشخصي. إستخدم هذا الاحتمال لتحديد أيّ الخانات تريد عرضها في هذه القائمة.

en: Fijian
ar: الفيجية

en: File
ar: ملف

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
ar: يثير الملف الشخصي '%1' مخاطر أمنية تستدعي حذفه.

en: File Contents
ar: محتويات الملف

en: File Description
ar: وصف الملف

en: File ID
ar: معرّف الملف

en: File On Case
ar: ملف بشأن الحاله أو القضية

en: File Type
ar: نوع الملف

en: File Upload Date
ar: تاريخ تحميل الملف

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
ar: يجب أن تكون صيغة الملف قائمة على صيغ منفصلة بفواصل (CSV).

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
ar: يجب أن يكون الملف بصيغة القيم المفصولة بفواصل (سي أس في). يجب أن يكون الملف مشفراً بواسطة نظام يو تي أف 8 إذا كان يتضمّن أحرفاً خاصة (مثلاً أحرفاً محركة مثلاً، إلخ.).

en: File must be in UTF-8 encoding
ar: يجب أن يعتمد الملف صيغة الترميز UTF-8

en: File on Case
ar: ملف بشأن الحالة أو القضية

en: File on case
ar: ملف الحالة

en: File permissions
ar: أذون الملف

en: File size should be less than %1 MByte(s)
ar: يجب أن يكون حجم الملف أقل من  %1 ميغابايت (م.ب.)

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
ar: يجب أن يكون حجم الملف أقل من %1 ميجابايت (%2 بايت)

en: File size should be less than 1 MByte
ar: يجب أن يكون حجم الملف أقل من 1 ميغابايت

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
ar: مسار نظام الملف حيث تحمل ملفات الصور. في الوقت الراهن، يستخدم هذا المسار للصور المرتبطة بالمكافآت (هدايا الشكر منCiviContribute).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
ar: مسار نظام الملف حيث تحمل ملفات CiviCRM المؤقتة - كملفات البيانات المستوردة.

en: Filed Activities
ar: نشاطات مقترحَة.

en: Files
ar: ملفات

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
ar: الملفات التي يجب تصديرها يجب أن تكون بصيغة "القيم المفصولة بفواصل" (CSV). تتيح لك أغلبية التطبيقات تصدير الملفات بصيغة القيم المفصولة بفواصل. راجع الوثائق الخاصة بطلبك إن لم تكن واثقاً كيف تقوم بذلك.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ar: يجب أن تأتي الملفات المطلوب استيرادها بصيغة "القيم المفصولة بفواصل" (سي آس في). معظم التطبيقات تسمح لك استيراد سجلات بهذه الصيغة. فما عليك سوى أن تستعلم من وثائق تطبيقك عن هذا الموضوع إذا كنت لا تعرف كيف تفعل ذلك. لذا، عليك أن تحفظ الملف ضمن محركك للأقراص الثابتة (أو أي محرك أقراص متوافر على شبكتك) - قبل أن تصبح جاهزاً للخطوة 1 (تحميل البيانات).

en: Fill
ar: ملء

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
ar: إملأ الصف بكلّ نوع من أنواع العضوية التي تريد عرضها كاحتمال (أنقر "خيار آخر" لكلّ خيار إضافيّ). أنقر رمز المساعدة للحصول على المزيد من المعلومات بشأن مجموعات أسعار العضوية.

en: Filter
ar: فرز

en: Filter Results
ar: أفرز النتائج

en: Filter by Group
ar: صنّف وفقاً للمجموعة

en: Filter contact search results for this field using Contact get API parameters. EXAMPLE: To list Students in group 3:
ar: قم بتبويب نتائج البحث لهذه الخانة استناداً إلى معايير واجهة API في إطار البحث عن جهات الاتصال. مثال: لتعداد الطلاب في المجموعة 3:

en: Filter search by group type(s).
ar: صنّف البحث وفقاً لنوع (أنواع) المجموعة.

en: Filter search by visibility.
ar: أفرز نتائج البحث بحسب الظهور.

en: Filter with Group only allow with group by Contact
ar: إنّ التصنيف وفقاً للمجموعة ممكن فقط وفقاً لجهات الاتصال

en: Filters
ar: معايير التصنيف

en: Final
ar: نهائي

en: Financial Account
ar: الحساب المالي

en: Financial Account Code - Credit
ar: رمز الحساب المالي- دائن

en: Financial Account Code - Debit
ar: رمز الحساب المالي- مدين

en: Financial Account Description
ar: وصف الحساب المالي

en: Financial Account ID
ar: الرمز التعريفي للحساب المالي

en: Financial Account Name
ar: اسم الحساب المالي

en: Financial Account Name - Credit
ar: اسم الحساب المالي- دائن

en: Financial Account Name - Debit
ar: اسم الحساب المالي- مدين

en: Financial Account Owner
ar: مالك الحساب المالي

en: Financial Account Relationship
ar: علاقة الحساب المالي

en: Financial Account Tax Rate
ar: معدّل ضريبة الحساب المالي

en: Financial Account Type
ar: نوع الحساب المالي

en: Financial Account Types
ar: أنواع الحسابات المالية

en: Financial Account is Active
ar: الحساب المالي مفعّل

en: Financial Account of account relationship of 'Expense Account is' is not configured for Financial Type :
ar: الحساب المالي المحدد لعلاقة "حساب النفقات هو" غير مضبوط لهذا النوع من المعاملات المالية:

en: Financial Accounts
ar: الحسابات المالية

en: Financial Batch
ar: الدفعة المالية

en: Financial Item Status
ar: وضع البند المالي

en: Financial Page - %1
ar: الصفحة المالية - 1%

en: Financial Type
ar: النوع المالي

en: Financial Type - %1
ar: النوع المالي - 1%

en: Financial Type Account
ar: حساب النوع المالي

en: Financial Type Accounts
ar: حسابات النوع المالي

en: Financial Type Is Active?
ar: هل النوع المالي مفعّل؟

en: Financial Type is Reserved?
ar: هل النوع المالي محجوز؟

en: Financial Type is a Required field.
ar: النوع المالي خانة إلزامية.

en: Financial Type is a required field
ar: النوع المالي خانة إلزامية

en: Financial Type is required for product having cost.
ar: إنّ النوع المالي إلزامي للمنتج الذي له تكلفة معينة.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
ar: تستخدم الأنواع المالية لتصنيف المساهمات لأهداف خاصة بإعداد التقارير والمحاسبة. يشار إليها أيضاً كـ<strong>أموال</strong>. يمكنك إنشاء قدر ما تريد من الأنواع. يمكن لكلّ نوع أن يتميز برمز محاسب يستخدم لتحديد المساهمات وربطها برموز ضمن نظام المحاسبة الخاص بك. من الأنواع المالية المستخدمة بشكل شائع: الهبات، مساهمة الحملات، رسوم العضوية...

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. You may set up as many as needed, including commonly used types such as Donation, Campaign Contribution or Membership Dues.  Additionally, financial types can account for the inventory and expense of <a href="%1">premiums</a>.
ar: تصلح الأنواع المالية لتصنيف المساهمات لأغراض تقديم التقارير والمعاملات المحاسبية. يجوز لك أن تحدد قدر ما تشاء من الأنواع بحسب حاجتك، بما فيها الأنواع الأكثر شيوعاً كالتبرعات، أو المساهمة في الحملات، أو مستحقات العضوية. فضلاً عن أنّ الأنواع المالية تأخذ بعين الاعتبار المخزون والإنفاق على <a href="%1">المكافآت</a>.

en: Find
ar: ابحث

en: Find Activities
ar:   قم بالبحث عن النشاطات

en: Find Campaign Pages
ar: إبحث عن صفحات الحملة

en: Find Campaigns
ar: جد الحملات

en: Find Cases
ar: جد الملفات

en: Find Contacts
ar: بحث جهات اتصال

en: Find Contacts to Add to this Group
ar: جد جهات اتصال لإضافتها إلى هذه المجموعة

en: Find Contacts within this Group
ar: جد جهات اتّصال ضمن هذه المجموعة

en: Find Contribution Amounts by Tag
ar: جد قيم المساهمات من خلال الوسم

en: Find Contribution Pages
ar: جد صفحات المساهمة

en: Find Contributions
ar: جد المساهمات

en: Find Deleted Cases
ar: جد الملفّات المحذوفة

en: Find Events
ar: جد المناسبات

en: Find Grants
ar: إيجاد المنح

en: Find Groups
ar: جد المجموعات

en: Find Mass SMS
ar: جد رسائل نصية قصيرة جماعية

en: Find Memberships
ar: جد العضويات

en: Find My Cases
ar: جد ملفاتي

en: Find Participants
ar: إيجاد مشاركين

en: Find Pay Later Contributions
ar: إبحث عن مساهمات السداد لاحقاً

en: Find Petition
ar: جد العريضة

en: Find Pledges
ar: ايجاد التعهّدات

en: Find Recurring Contributions
ar: إبحث عن المساهمات المتكررة

en: Find Respondents
ar: جد المجيبين

en: Find Respondents To %1
ar: جد المجيبين عن 1%

en: Find Survey
ar: جد الاستطلاع

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
ar: جد جهات الاتصال وفقاً للاسم الكامل أو الجزئي، أو البريد الإلكتروني، أو نوع جهة الاتصال، أو المجموعة، و/أو الوسم. يمكنك الاطلاع أو تعديل تفاصيل عن جهة الاتصال، أو طباعة لائحة جهات الاتصال، أو الاستفادة من <strong>- المزيد من الأعمال- </strong> في القائمة المنسدلة لتعيين الوسم، وإضافة جهات الاتصال إلى المجموعات، وإنشاء مجموعات ذكية، وتصدير بيانات جهات الاتصال إلى ورقة أخرى، وغير ذلك.

en: Find contacts within
ar: إبحث عن جهات الاتصال ضمن

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
ar: حاول إيجاد المراسلات بحسب اسم البريد. يمكنك إدخال اسم جزئي أو كامل.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
ar: حاول إيجاد المراسلات بحسب اسم الشخص الذي أعدّها أو قام بإرسالها. يمكن إدخال الاسم الكامل أو الجزئي (الشهرة،الاسم الأول).

en: Find more cases
ar: جد المزيد من الملفات

en: Find more event participants
ar: جد المزيد من المشاركين لهذه المناسبة

en: Find more members
ar: جد المزيد من الأعضاء

en: Find more pledges
ar: إيجاد المزيد من التعهّدات

en: Find out more about this event
ar: للمزيد من المعلومات عن هذه المناسبة

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
ar: إبحث عن سجلات مرفقة بوسومات (عادية أو مجموعة وسومات) تتضمّن عبارة أو جملة كاملة أو ناقصة. مثلاً: إذا كنت تعتمد وسومات تتضمّن عبارة "مانح"، فيمكنك إيجاد جهات اتصال موسومة بها من خلال إدخال "مانح" في هذه الخانة.

en: Finnish
ar: الفنلندية

en: First
ar: أولاً

en: First Contribution Amount
ar: مبلغ المساهمة الأولى

en: First Contribution Date
ar: تاريخ المساهمة الأولى

en: First Dupe Contact ID
ar: هوية أول جهة اتصال مزدوجة

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
ar: يجب تحديد الاسم الأول والاسم الأخير أو عنوان بريد إلكتروني أو OpenID في المكان الرئيسي.

en: First Name:
ar: الاسم:

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
ar: اليوم الأول من فترة العضوية المستمرة الحالية. سيتمّ تحديد تاريخ البداية آلياً استناداً إلى نوع العضوية إذا لم تقم بتحديد تاريخ.

en: First row contains column headers
ar: الصف الأول يتضمن أسماء الأعمدة

en: Fiscal Year Starting
ar: بداية السنة المالية

en: Fiscal Year-To-Date
ar: السنة المالية ولغاية تاريخه

en: Fixed
ar: ثابت

en: Fixed Contribution Options
ar: خيارات المساهمات الثابتة

en: Fixed Date for Reminder
ar: التاريخ المحدّد للتذكير

en: Fixed Period Rollover Day
ar: يوم الانتقال- الفترة الثابتة

en: Fixed Period Start Day
ar: تاريخ بداية الفترة المحددة

en: Fixed Start
ar: البداية الثابتة

en: Flip between original and duplicate contacts.
ar: بدّل بين جهات الاتصال الأصلية والمكررة.

en: Flip between the original and duplicate contacts.
ar: تنقّل بين جهات الاتصال الأصلية والمزدوجة.

en: Folder '%1' exists?
ar: هل الملف "1%" موجود؟

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
ar: المجلد الذي سيتم الاتصال به عند استخدام IMAP (سيستخدم INBOX افتراضياً لو تركته فارغاً)، المسار الذي سيتصل به عند استخدام Maildir وغيره.

en: Folio
ar: ملفّ

en: Follow up
ar: متابعة

en: Follow up Interval
ar: فترة المتابعة

en: Follow-up Activity type is a required field.
ar: خانة نوع متابعة النشاط إلزامية.

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
ar: في ما يلي قائمة جهات الاتصال ذات العناوين غير الخاضعة للتحليل:

en: Followup Activity
ar: نشاط المتابعة

en: Followup date is a required field.
ar:  خانة تاريخ المتابعة إلزامية.

en: Font Name
ar: اسم الخط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Font Style
ar: شكل الخط

en: Footer
ar: ذيل الصفحة

en: Footer Content
ar: مضمون الحاشية

en: Footer Message
ar: رسالة التذييل

en: Footer Text
ar: نص التذييل

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
ar: من أجل مجموعات العرض المخصصة "المضمّنة"، سيبرز هذا العنوان كشعار لمجموعة الخانات. فإذا اخترت "علامة التبويب" أسلوب عرض (المتوافر لخانات جهات الاتصال)، سيتمّ استخدام العنوان للتصفح على أساس تلك العلامة.

en: For Activities, the reminder recipients can be contacts Assigned to the activity, contacts who created the activity (Activity Source), OR contacts whom the activity is with (Activity Targets). Alternatively you can direct the reminder to specific contacts (Choose Recipients), or to a group of contacts.
ar: للنشاطات، يمكن أن يكون مستلمو التذكير جهات اتصال يسند إليهم النشاط، وجهات اتصال عملوا على إنشاء النشاط (مصدر النشاط)، أو جهات اتصال يكون نشاطهم مع (أهداف النشاط). على نحوٍ بديل، يمكنك توجيه التذكير إلى جهات اتصال محددة (إختر المستلمين) أو مجموعة من جهات الاتصال.

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
ar: للاطلاع بصيغة رسم بياني، يُرجى اختيار خانة واحدة على الأقل من 1% أو 2%.

en: For Duplicate Contacts
ar: من أجل جهات الاتصال المتكررة

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
ar: للمناسبات، يمكنك تحديد أو إضافة مستلمين بحسب دور المشارك (مثلاً، متطوع، متحدث، إلخ)، اختيار جهات الاتصال المحددة أو اختيار مجموعة

en: For Membership and Contact reminders, you can limit or additionally include recipients by choosing specific contacts, or choosing a group.
ar: لتذكير الأعضاء وجهات الاتصال،  يمكنك تحديد أو إضافة مستلمين من خلال  اختيار جهات الاتصال المحددة أو اختيار مجموعة

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
ar: للحصول على أفضل النتائج، يجب أن تسبق خانة الدولة خانة الولاية- المقاطعة في استمارة الملف الشخصي الخاص بك. يمكنك استخدام الأسهم العليا والسفلى في صفحة التي تعدّد خانات هذا الملف الشخصي كي تغيّر ترتيب هذه الخانات أو تعدّل يدوياً وزن خانة الدولة/الولاية- المقاطعة.

en: For each import, you can either INSERT new contribution records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
ar: لكلّ استيراد، يمكنك إما إنشاء سجلات مساهمات جديدة أو تحديث السجلات الراهنة. لا يمكنك إجراء كلا العمليتين في جلسة استيراد واحدة.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
ar: بالنسبة لكلّ مادّة مستوردة، يمكنك إما إدراج سجلات جديدة لتسجيل (المشاركين) للمناسبات أو تحديث السجلات الحالية. لكن لا يمكنك القيام بكلا نوعي العمليات في خطوة واحدة.

en: For each import, you can either INSERT new membership records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
ar: بالنسبة لكلّ عملية استيراد، يمكنك إما دمج سجلات عضوية جديدة أو تحديث السجلات الحالية. ولا يمكنك القيام بكلا الأمرين خلال جلسة استيراد واحدة.

en: For existing pages
ar: للصفحات الراهنة.

en: For information about this premium, contact:
ar: لمزيد من المعلومات حول هذه المكافأة، يرجى الاتصال:

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
ar: للمزيد من المعلومات، يمكن العودة إلى <a href="!1">موقع CiviCRM الإلكتروني</a> الذي يتضمّن معلومات عن المشروع، والوثائق اللازمة، وموارد الدعم وأكثر.

en: For more information see %1.
ar: للمزيد من المعلومات، راجع 1%.

en: For more information, visit:
ar: للمزيد من المعلومات، زر:

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
ar: بالنسبة للمساهمات غير الإلكترونية، يمكن تسجيل الرمز التعريفي للحوالة المصرفية أو محدّداً آخر إذا كان هذا الأمر مطبّقاً.

en: For transmission
ar: للإرسال

en: For-profit organization.
ar: منظّمة ربحية.

en: Force SSL
ar: SSL بالقوة

en: Force Secure URLs (SSL)
ar: إجبار استخدام روابط (SSL) المؤمنة

en: Form Snippet
ar: جزء من نموذج

en: Formal
ar: رسمي

en: Formal Title
ar: العنوان الرسمي

en: Format
ar: الصيغة

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
ar: تحديد صيغة العناوين في علامات التصنيف الخاصة بالمراسلات، استمارات الإدخال، والعرض على الشاشة.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
ar: تحديد صيغة العناوين في علامات التصنيف الخاصة بالمراسلات، استمارات الإدخال، والعرض على الشاشة. قم بضبط مزود توحيد العناوين الاختياري.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
ar: الصيغة المعتمدة لعرض العناوين في شاشات الموجز عن جهة الاتصال والمعلومات المتعلقة بالمناسبات.

en: Format:
ar: الصيغة:

en: Forward
ar: تحويل

en: Forward Mailing: %1
ar: تحويل البريد: %1

en: Forward Replies
ar: تحويل الردود

en: Forward replies
ar: تحويل الردود

en: Forward this email (link)
ar: حوّل هذا البريد الإلكتروني (رابط)

en: Forwarded
ar: تمّ التحويل

en: Forwarded Email
ar: الرسالة الإلكترونية التي تم تحويلها

en: Forwarded to Email
ar: التحويل إلى البريد الإلكتروني

en: Forwards
ar: ما من تحويلات حالياً

en: Found %1, %2, %3
ar: إيجاد %1, %2, %3

en: Foundation Affiliate
ar: المؤسسة الفرعية

en: Fourth
ar: الرابع

en: French (Canada)
ar: الفرنسية (كندا)

en: French (France)
ar: الفرنسية (فرنسا)

en: Frequency
ar: التواتر

en: Frequency Interval
ar: فاصل التكرار

en: Frequency Unit
ar: وحدة التكرار

en: Frequency interval
ar: الفاصل بين تكرار وآخر

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
ar: يجب أن تكون الفترة الزمنية رقماً كاملاً (مثلاً: كل 3 أشهر).

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
ar: وتيرة الاشتراك أو الخدمة (مثلاً، تسليم صحيفة كلّ شهرين).

en: Frequency unit
ar: وحدة التكرار

en: Friend's Email
ar: البريد الإلكتروني للصديق

en: Friend's First Name
ar: إسم الصديق

en: Friend's Last Name
ar: شهرة الصديق

en: From
ar: من

en: From Address
ar: عنوان المرسل

en: From Email
ar: البريد الإلكتروني للمرسل

en: From Email Address
ar: البريد الإلكتروني للمرسل

en: From Email Address is required
ar: عنوان المرسل الإلكتروني مطلوب

en: From Email Addresses
ar: البريد الإلكتروني للمرسل

en: From Email of the mailing
ar: البريد الإلكتروني لمرسل الرسالة

en: From Template
ar: عبر النموذج

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
ar: الفولا؛ الفولاتة؛ البولار؛ البولار

en: Fulfilled
ar: تمّ الإنجاز

en: Fulfilled Date
ar: تاريخ الإنجاز

en: Full Currency Name
ar: اسم العملة الكامل

en: Full Name
ar: الاسم بالكامل

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
ar: اسم جهة الاتصال كاملاً مع السوابق واللواحق

en: Full Phone Number
ar: رقم الهاتف الكامل

en: Full Street Address
ar: عنوان الشارع الكامل

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
ar: عنوان الشارع كاملاً من دون دولة، ولاية أو رمز بريدي

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
ar: عنوان الشارع بالكامل (مثلاً، 110 الشارع الرئيسي).

en: Full-text Search
ar: البحث في كامل النص

en: Fullscreen URL
ar: العنوان الإلكتروني لملء الشاشة

en: Fundraiser
ar: جامع التبرّعات

en: GOTV (Voter Tracking)
ar: تشجيع الناخبين على التصويت (تتبّع الناخبين)

en: GOTV campaign contacts
ar: جهات الاتصال في حملة تشجيع الناخبين على التصويت

en: Galician
ar: الغاليسية

en: Gender
ar: الجنس

en: General
ar: عام

en: General Link
ar: رابط عام

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
ar: عضوية عامة (ساهم على الأقل بـ100.00 $ كي تصبح مؤهلاً لهذه العضوية)

en: General Membership - $100.00
ar: عضوية عامة - 100.00 دولار

en: General Monthly Newsletter: 200709
ar: النشرة الإخبارية الشهرية العامة: 200709

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
ar: عموماً، سوف تنشئ خانة أسعار منفصلة لكل "طبقة" عضوية غير متداخلة (مثلاً العضوية الوطنية مقابل عضوية الفصل المحلي).

en: Generate PDFs for printing (only)
ar: وزّع ملفات بي دي إف معدّة للطباعة (فقط)

en: Generate Report
ar: إنتاج تقرير

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
ar: إحصل على تسجيل الدخول الخاص بك في واجهة برمجة التطبيقات ومفتاح الصفقة من خلال الدخول إلى حساب التاجر الخاص بك والانتقال إلى <strong>الإعدادات&raquo؛ إعدادات الأمن العامة</strong>.

en: Generates and sends out reports via email
ar: يُعدّ ويرسل التقارير عبر البريد الإلكتروني

en: Geocode and Parse Addresses
ar: قم بتحليل العناوين وترميزها جغرافياً

en: Geocoding
ar: الترميز الجغرافي

en: Georgian
ar: الجورجية

en: German
ar: الألمانية

en: German (Swiss)
ar: الألمانية (سويسرا)

en: Get Directions FROM:
ar: إحصل على التوجيهات من:

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
ar: إحصل على تلقيم آر.إس.إس. 2.0 للمناسبات العامة الحالية والمقبلة.

en: Gift
ar: هدية

en: Give option
ar: إمنح خيارات

en: Give option, but not required
ar: فليكن خياراً، لا إلزامياً

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
ar: هل تريد منح المستخدم خيار الأقساط (مثلاً، منح كل شهر لمدة 6 أشهر)؟ إذا لم تكن تريد ذلك، سوف تستمرّ المساهمات المتكررة إلى أجل غير محدود.

en: Given API command is not defined.
ar: لم يتم تحديد طريقة التحكم بواجهة برمجية التطبيق المعينة.

en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
ar: يظهر، بين فترتين زمنيتين، جهات الاتصال التي ساهمات في كلّ من التاريخين بالمبلغ المساهم به، مع نسبة الزيادة/النقصان.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
ar: حرف فاصل CSV العالمي. قم بتعديل هذه الإعدادات لتفعيل استيراد وتصدير الأنواع المختلفة من ملفات CSV (مثلاً،  ',' ';' ':' '|').

en: Go
ar: اذهب

en: Go Back
ar: العودة

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
ar: إذهب إلى <a href='%1'>إدارة CiviCRM &raquo؛ اتصالات &raquo؛ عناوين بريد المرسل</a> لإضافة أو تعديل عناوين البريد الإلكتروني العام. تأكّد من مزوّد خدمة البريد من أنّ تلك العناوين تعود لحسابات بريدية صالحة.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
ar: إذهب إلى <a href='%1'>إدارة CiviCRM &raquo؛ إعدادات النظام&raquo؛ مزوّدو خدمة الرسالة النصية القصيرة</a> لإضافة أو تعديل مزوّد تلك الخدمة.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
ar: إذهب إلى <a href='%1'>إدارة CiviCRM &raquo؛ إعدادات النظام &raquo؛ مزودو خدمة الرسائل النصية القصيرة</a> لإضافة أو تعديل مزود الخدمة. تأكّد من صلاحية مزودي الخدمة.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Label Formats</a></strong> to add or edit labels or set the default label format.
ar: إذهب إلى <strong><a href="%1">إدارة CiviCRM &raquo؛ اتصالات &raquo؛ صيغ التصنيف</a></strong>لإضافة أو تعديل التصنيفات أو تحديد التصنيف افتراضياً.

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
ar: إذهب إلى <strong><a href="%1">إدارة CiviCRM &raquo؛ اتصالات &raquo؛ صيغ (بي دي أف) لطبع الصفحة</a></strong>لإضافة أو تعديل الصيغ أو تحديد الصيغة افتراضياً.

en: Go to a web page where you can make your payment online
ar: إذهب إلى صفحة الويب حيث يُتاح لك تسديد دفعتك عبر الإنترنت

en: Go to contact summary
ar: توجّه إلى صفحة موجز جهات الاتصال

en: Go to your page
ar: توجّه إلى صفحتك

en: Goal
ar: الهدف

en: Goal Amount
ar: المبلغ المرجو

en: Goal Amount should be a numeric value
ar: يجب أن تكون قيمة الهدف رقمية

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
ar: يجب أن تكون قيمة الهدف قيمة رقمية أكبر من صفر.

en: Goal Revenue
ar: مردود الأهداف

en: Goal Total
ar: المجموع الهدف

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
ar: يستطلع سجلات جهات الاتصال، محدّثاً التحيات المعتمدة في البريد الإلكتروني والعادي، أو قيمة المرسَل إليه

en: Government Entity
ar: هيئة حكومية

en: Grace
ar: إمهال

en: Grant
ar: منح

en: Grant Application Received Date is NULL
ar: تاريخ استلام مبلغ المنحة فارغ

en: Grant Currency
ar: عملة المنحة

en: Grant Decision Date is NULL
ar: تاريخ حسم المنحة فارغ

en: Grant Due Date
ar: تاريخ المنحة واجبة الأداء

en: Grant Due Date is NULL
ar: تاريخ المنحة واجبة الأداء فارغ

en: Grant ID
ar: معرف المنحة

en: Grant Money Transfer Date is NULL
ar: تاريخ تحويل مبلغ المنحة فارغ

en: Grant Money transfer date
ar: تاريخ تحويل مبلغ المنحة

en: Grant Note
ar: ملاحظات المنح

en: Grant Rationale
ar: سبب تقديم المنحة

en: Grant Report Received?
ar: تقرير المنح المستلمة ؟

en: Grant Status(s)
ar: وضع (أوضاع) المنح

en: Grant Type(s)
ar: نوع (أنواع) المنح

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
ar: إمنح حق الوصول لعناصر CiviCRM وغير ذلك من أذون CiviCRM.

en: Grant report received
ar: تقرير المنح المستلمة

en: Granted
ar: الموافقة على المنحة

en: Grants
ar: مِنَح

en: Grants Summary
ar: ملخص المنح

en: Greek, Modern
ar: اليونانية، الحديثة

en: Greeting
ar: التحية

en: Greeting %1 %2
ar: التحية 1% 2%

en: Group
ar: مجموعة

en: Group '%1' already exists.
ar: المجموعة '%1' موجودة أصلاً.

en: Group Cache Date
ar: تاريخ التخزين المؤقت للمجموعة

en: Group Children
ar: مجموعة الأولاد

en: Group Contact ID
ar: هوية جهة الاتصال بالمجموعة

en: Group Contact Status
ar: وضع جهة الاتصال بالمجموعة

en: Group Contacts
ar: جهات الاتصال ضمن مجموعة

en: Group Deleted
ar: مجموعة محذوفة

en: Group Description
ar: وصف المجموعة

en: Group Enabled
ar: مجموعة مفعّلة

en: Group ID
ar: معرّف المجموعة

en: Group Listings
ar: مجموعة لوائح المجموعات

en: Group Name
ar: اسم المجموعة

en: Group Name:
ar: إسم المجموعة:

en: Group Nesting
ar: تضمين المجموعة

en: Group Nesting ID
ar: معرّف المجموعة المتداخلة

en: Group Options
ar: خيارات المجموعة

en: Group Organization
ar: تنظيم المجموعة

en: Group Organization ID
ar: الرمز التعريفي لمجموعة المنظمات

en: Group Parents
ar: مجموعة الأهل

en: Group Payment Deleted
ar: حذف خيار الدفع الجماعي

en: Group Percentage
ar: النسبة المئوية للمجموعة

en: Group Saved
ar: تمّ حفظ المجموعة

en: Group Search
ar: بحث مجموعات

en: Group Settings: %1
ar: إعدادات المجموعة: %1

en: Group Source
ar: مصدر المجموعة

en: Group Status
ar: حالة المجموعة

en: Group Title
ar: إسم المجموعة

en: Group Type
ar: نوع المجموعة

en: Group Type(s)
ar: نوع (أنواع) المجموعات

en: Group Types
ar: أنواع المجموعة

en: Group Visibility
ar: مدى ظهور المجموعة

en: Group Visibility Setting
ar: وضعية بروز المجموعة

en: Group Where Clause
ar: مجموعة وفق بند "حيثما"

en: Group by
ar: إجمع وفقاً لـ

en: Group by columns
ar: تصنيف وفقاً للمجموعات

en: Group contributions by
ar: المساهمات الجماعية من

en: Group is Hidden
ar: مجموعة محجوبة

en: Group is Reserved
ar: مجموعة محجوزة

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
ar: يعتمد البحث عن نوع المجموعة على الرابط <strong>و</strong> المنطقي. وبالتالي، عند التحقق من "القائمة البريدية" وأنواع "التحكّم بالوصول" على حدّ سواء، فلن تطالعم إلاّ المجموعات المصنّفة ضمن هاتين الفئتين.

en: Group(s)
ar: المجموعة / المجموعات

en: Grouping(s)
ar: التصنيف (التصنيفات)

en: Groups
ar: المجموعات

en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc.
ar: المجموعات وإجمالي المساهمات وفقاً للمعايير بما في ذلك جهات الاتصال، والفترة الزمنية، والنوع المالي، وعنوان المساهم إلخ.

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
ar: مجموعة جهات الاتصال المتسخدمة بهدف <strong>التحكّم بالوصول</strong> يجب أن تصنّف ضمن تلك الفئة.

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
ar: المجموعة المستخدمة كقائمة بريدية يجب أن تصنّف ضمن فئة "القوائم البريدية".

en: Guarani­
ar: الغواراني

en: Guess client's feelings and needs.
ar: تكهّن مشاعر العملاء واحتياجاتهم.

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: HONOR ROLL
ar: لائحة الشرف

en: HTML Form Snippet
ar: جزء من نموذج HTML

en: HTML Form Snippet for this Profile
ar: جزء من نموذج HTML لهذا الملف الشخصي

en: HTML Format
ar: صيغة لغة ترميز النصوص التشعبية

en: HTML Listing
ar: تعداد لغة ترميز النصوص التشعبية

en: HTML Message
ar: رسالة HTML

en: HTML listing of current and future public events.
ar: الرابط الإلكتروني للمناسبات العامة الحالية والمقبلة.

en: HTML mailing message
ar: رسالة بريدية بلغة HTML

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
ar: إنّ رسائل لغة ترميز النصوص التشعبية لها تأثير بصريّ أكبر، وهي تتيح لك إدراج صور، ويمكن أن تكون أكثر قابلية للقراءة إذا كنتَ تدرج روابط بصفحات موقع إلكتروني. لكن يمكن لمختلف برامج البريد الإلكتروني أن تفسّر صيغ هذه اللغة بطريقة مختلفة - لذا استخدم هذا الاحتمال بحذر إلا إذا كنتَ تملك صيغة نموذج تمّ اختباره مع شبكة ويب مختلفة وبرامج بريد إلكتروني مكتبية.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
ar: إنّ رسائل لغة ترميز النصوص التشعبية لها تأثير بصريّ، وهي تتيح لك إدراج صور، ويمكن أن تكون أكثر قابلية للقراءة إذا كنتَ تدرج روابط بصفحات موقع إلكتروني. لكن يمكنك أيضاً ضبط رسالة نصية قصيرة بسيطة.

en: HTTPS is not set up on this machine
ar: بروتوكول نقل النص التشعبي الآمن HTTPS غير مبرمج على هذه الآلة

en: Haitian; Haitian Creole
ar: الهايتية؛ الكريولية الهايتية

en: Hanging Badge 3-3/4" x 4-3"/4
ar: شارة معلّقة بحجم 3-3/4" x 4-3"/4

en: Has a Followup Activity?
ar: هل من نشاط متابعة؟

en: Has this contact been deleted?
ar: هل تمّ حذف جهة الاتصال هذه؟

en: Has this contact opted out of bulk mail?
ar: هل انسحبت جهة الاتصال هذه من مجموعة الرسائل؟

en: Has this event been made active?
ar: هل هذه المناسبة فاعلة؟

en: Has this event been made public?
ar: هل هذه المناسبة عامة؟

en: Hashed Mailing URL's
ar: روابط المراسلات المفصولة بعلامة هاش

en: Hausa
ar: الهوسية

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
ar: هل سجّلت هذا الموقع لدى CiviCRM.org؟ إذا لم تفعل، نرجو منك المساعدة في تعزيز نظام CiviCRM البيئي من خلال تخصيص بضع دقائق  <a %1>لملء استمارة التسجيل على الموقع</a>. إنّ المعلومات التي سيتمّ جمعها ستساعدنا في ترتيب التحسينات حسب أهميّتها، وتعزيز اتصالاتنا وبناء مجتمعنا المحلي. إذا كنت تملك دوراً تقنياً في هذا الموقع، إحرص على وضع علامة في خانة "إبقَ على اتصال" لتلقي التحديثات التقنية (لائحة بريدية صغيرة الحجم).

en: Head of Household for
ar: ربّ الأسرة لـ

en: Head of Household is
ar: ربّ الأسرة هو

en: Head of household.
ar: رب الأسرة.

en: Header
ar: رأسية

en: Header Financial Account?
ar: حساب مالي رأسي؟

en: Headers
ar: الرأسيات

en: Hebrew (modern)
ar: العبرية (الحديثة)

en: Height (rows)
ar: علو (السطور)

en: Help
ar: المساعدة

en: Help Description
ar: وصف المساعدة

en: Help Post
ar: المساعدة اللاحقة

en: Help Post-Form
ar: المساعدة لاحقاً

en: Help Pre
ar: المساعدة الأولية

en: Help Pre-Form
ar: المساعدة سابقاً

en: Help Text
ar: نصّ المساعدة

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
ar: مساعدة المشرّدين في الحصول على مساكان مؤقتة وطويلة المدى

en: Help spread the word
ar: ساعد في نشر الخبر

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
ar: ساعدنا في إخبار الآخرين عن هذه المناسبة. واستخدم المساحة المخصصة أدناه لإعداد نص رسالتك الشخصية - حيث تشرح لأصدقائك أسباب حضورك. ثمّ أدرج الاسم (الأسماء) وعنوان (عناوين) البريد الإلكتروني وانقر على زر "أرسل رسالتك".

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
ar: ساعدنا في نشر الخبر والاستفادة من أهمية مساهمتك بإطلاع أصحابك عليها. استخدم المساحة المخصصة أدناه لإعداد نص رسالتك الشخصية - حيث تشرح لأصدقائك أسباب دعمك لنا. ثمّ أدرج الاسم (الأسماء) وعنوان (عناوين) البريد الإلكتروني وانقر على زر "أرسل رسالتك".

en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
ar: يساعدك في تحليل المدخول الذي تدرّه المناسبة. يمكن أن يتضمّن التقرير تفاصيل وفقاً لنوع المشارك، ووضعه، وطريقة الدفع الخاصة به.

en: Herero
ar: الهيريرو

en: Hide Smart Groups
ar: إخفِ المجموعات الذكية

en: Hide comments for this note.
ar: قم بإخفاء التعليقات الخاصة بهذه الملاحظة.

en: High-value supporter of our organization.
ar: مناصر لمنظمتك قيمته عالية

en: Hindi
ar: الهندية

en: Hiri Motu
ar: هيري موتو

en: Hold Date
ar: عُلَق بتاريخ

en: Hold Threshold
ar: الحدّ الأقصى للرسائل المحفوظة من دون إرسالها

en: Home
ar: الرئيسية

en: Home Mobile
ar: خليوي المنزل

en: Home Phone
ar: هاتف المنزل

en: Homepage Link Color
ar: لون رابط الصفحة الرئيسية

en: Honor Roll
ar: لائحة الشرف

en: Honor Roll Name
ar: الاسم في لائحة الشرف

en: Honor Types
ar: أنواع التكريم

en: Honoree
ar: المكرّم

en: Honoree Individual
ar: الشخص المكرّم

en: Honoree Introductory Message
ar: رسالة تعريفية بالمكرّم

en: Honoree Profile
ar: الملف الشخصي للشخص المكرّم

en: Honoree Section Enabled
ar: تفعيل قسم المكرّمين

en: Honoree Section Title
ar: عنوان قسم المكرّمين

en: Horizontal Spacing
ar: فراغ أفقي

en: Host
ar: مضيف

en: Hourly
ar: بالساعة

en: Household
ar: أسرة

en: Household Member is
ar: عضو الأسرة هو

en: Household Member of
ar: عضو الأسرة لـ

en: Household Name
ar: إسم الأسرة

en: Household Name and State
ar: اسم الأسرة والولاية

en: Household Primary Contact ID
ar: هوية جهة الاتصال الأولى ضمن فئة الأسرة

en: Household membership.
ar: عضوية الأسرة.

en: Housing Support
ar: دعم الإسكان

en: How many people are you registering?
ar: كم عدد الأشخاص الذين تقوم بتسجيلهم؟

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
ar: ما عدد المستلمين الذين بإمكانهم إرسال الرسائل الإلكترونية إليهم دفعةً واحدة؟ قد تودّ حصر هذا العدد لتجنّب إرسالكمية كبيرة من الرسائل.

en: How many times has theis recurring contribution failed?
ar: كم من مرة فشلت فيها المساهمة المتكررة؟

en: How should this change affect others in the series?
ar: كيف يمكن أن يؤثّر هذا التغيير على البقية في السلسلة؟

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
ar: كيف سيستخدم حساب البريد. يمكن استخدام مربع واحد للمعالجة المرتدة. كما ستستخدم أيضاً كرسالة الغلاف عند إرسال مراسلات بالجملة.

en: Html Type
ar:  HTML نوع

en: Hungarian
ar: المجرية

en: I am contributing on behalf of an organization.
ar: أساهم بالنيابة عن منظمة.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
ar: لا يمكنني إنشاء قواعد بيانات جديدة وقاعدة البيانات "1%" غير موجودة.

en: I can't tell what webserver you are running
ar: لا أستطيع أن أتبين أيّ خادم للشبكة تستخدم

en: I pledge to contribute this amount every
ar: أتعهّد بالمساهمة بهذا المبلغ كلّ

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
ar: أتعهد بالمساهمة بهذا المبلغ كلّ 1% 2% لـ3% أقساط.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
ar: أتعهد بالمساهمة بهذا المبلغ كلّ  2% لـ3% أقساط.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
ar: أريد تجديد هذه العضوية تلقائياً كلّ 1% 2% (أو أكثر).

en: I want to
ar: أريد

en: I want to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
ar: أريد المساهمة بهذا المبلغ كلّ 1% 2% لـ3% أقساط.

en: I want to contribute this amount every %1 for %2 installments.
ar: أريد المساهمة بهذا المبلغ كلّ 1%  لـ2% أقساط.

en: I want to make a one-time contribution
ar: أودّ المساهمة لمرة واحدة

en: I will send payment by check
ar: سوف أرسل المبلغ عن طريق الشيك

en: ICalendar Downloads and Feeds
ar: تنزيلات وتلقيمات التقويم الذكي

en: ID
ar: الهوية

en: ID:
ar: الهوية:

en: IM
ar: مراسلة فورية

en: IM Location
ar: عنوان المراسلة الفورية

en: IM Location Type
ar: نوع موقع التراسل الفوري

en: IM Provider
ar: مزود خدمة المراسلة الفورية

en: IM Screen Name
ar: إسم شاشة التراسل الفوري

en: IM Type
ar: نوع المراسلة الفورية

en: IMPORTANT
ar: هام

en: IMPORTANT: Keep in mind that this message will be included in ALL of the following types of receipts related to this online contribution page
ar: هام: تذكر أنّ هذه الرسالة ستدرج ضمن كل الأنواع التالية من الإيصالات المتعلقة بصفحة المساهمات الإلكترونية هذه.

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
ar: هام: بدائل الكلمات حساسة لحالة الأحرف سواء تم اختيار "المطابقة الدقيقة" أم لا.

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
ar: ملاحظة هامة: إنّ إذن دروبال "للوصول إلى البيانات المخصصة" وإلى "قوائم ونماذج ملفات التعريف" يتجاوز ويعطّل إعدادات قائمة التحكم بالوصول الخاصة، لمجموعات الخانات المخصصة ولملفات التعريف على التوالي. لا تفعّل أذونات دروبال تلك لدور دروبال إذا كنت تريد استخدام قائمة التحكم بالوصول الخاصة بـCiviCRM للتحكّم بالوصول.

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
ar: هام: لا تتحكم هذه الصفحة بخيارات وسائل الدفع/بطاقات الائتمان للمواقع و/أو المساهمين باستخدام خدمة بايبال إكسبرس (مثلاً، حيث تجمع المعلومات الخاصة بالفواتير على الموقع الإلكتروني لمعالج المدفوعات).

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
ar: ملاحظة هامة: يجب تفعيل مزوّد خدمة تعيين المواقع من أجل استخدام ميزة البحث المتقارب (إدارة  > إعدادات النظام  > تعيين المواقع والترميز الجغرافي).

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
ar: ضمّن مستلمي هذه الرسالة (الرسائل)

en: Icelandic
ar: الإيسلندية

en: Ido
ar: إيدو

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
ar: إذا قمت باختيار "أدرج أيضاً" أو "أحصر بـ"، يجب أن تحدد على الأقل %1 واحدة

en: If CiviCRM's membership end-date is different from when the payment processor will next collect a payment, various problems can occur. Members may experience a gap in their membership, and the renewal date may get changed from what is manually entered. Use care when modifying the End Date value, and check the associated recurring payment in your payment processor system so they always match.
ar: إذا كان تاريخ نهاية العضوية في CiviCRM مختلفاً عن تاريخ قيام معالج المدفوعات بقبض الدفعة التالية، يمكن أن تقع مشاكل مختلفة. فقد يختبر الأعضاء ثغرة في عضويتهم، ويمكن أن يتغير تاريخ التجديد عما كان قد تمّ إدخاله يدوياً. تنبّه عند تعديل قيمة تاريخ النهاية وتفقد الدفعة المتكررة ذات الصلة في نظام معالجة المدفوعات كي تكون مطابقة دوماً.

en: If Unused
ar: في حال عدم استخدامه

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
ar: إذا بدت إحدى جهات الاتصال الواردة في الملف المستورد نسخة عن جهة اتصال في CiviCRM...

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
ar: إذا تمّ اختيار نوع العضوية، سيتمّ إنشاء عضوية أو تجديدها عند اختيار المستخدمين لهذا الاحتمال. أترك هذه الخانة فارغة إذا كنتَ تستخدمها لاحتمال لا يتعلق بالعضوية (مثلاً الاشتراك في مجلة).

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
ar: إذا كان الدفع مستحقاً الآن، يمكنك أن تسجّل <a href='%1'>شيك أو حوالة إلكترونية
    أو دفع التعهد نقداً</a> أو <a href='%2'>إدفع ببطاقة الائتمان</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
ar: إذا كان الدفع مستحقاً الآن، يمكنك أن تسجّل <a href='%1'>شيك أو حوالة إلكترونية أو دفع التعهد نقداً</a>.

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
ar: إذا أجاب أحد المستلمين عن هذا البريد، قم بتحويل الإجابة إلى من عنوان البريد الإلكتروني المحدّد لهذا البريد.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
ar: إذا أجاب أحد المستلمين عن هذا البريد، قم بإرسال ردّ أوتوماتيكي باستخدام الرسالة التي تمّ اختيارها.

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
ar: إذا كانت جميع السجلات تنتمي إلى النوع الفرعي نفسه، إختر هذا النوع الفرعي من خانة "النوع الفرعي". يجب تعيين جميع السجلات آلياً إلى هذا النوع الفرعي. في هذه الحالة، لست بحاجة إلى دمج عمود النوع الفرعي في الملف.

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
ar: إذا وضعت إشارة على المربع، على المدير أن يوافق على صفحات الحملات الشخصية الجديدة قبل إتاحتها للعامة. نوصي باستخدام ميزة "الإبلاغ عبر البريد الإلكتروني" في حال طلب الموافقة لضمان إبلاغ الموظف المعني أن صفحة حملة شخصية جديدة "بانتظار أن تتم الموافقة عليها".

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
ar: إذا تمّ وضع علامة، يجب أن يتسجّل المستخدم لأحد احتمالات العضوية الظاهر قبل المتابعة.

en: If checked, users can view but not edit this field.
ar: عند وضع إشارة في المربّع، يُتاح للمستخدمين استعراض هذه الخانة، لا تعديلها.

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
ar: في حال تم تفعيل هذه الميزة، تعمل CiviCRM على إرسال إيصال PDF كملف مرفق خلال التسجيل للمناسبة أو المساهمة الإلكترونية.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
ar: إذا أصبح رابط الخريطة مفعّلاً، يُدرج رابط الخريطة ولائحة جهات الاتصال لكلّ جهة اتصال يكون سجلها متضمناً لمعطيات جغرافية كافية.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
ar: إذا تمّ التفعيل، يتم إدخال جميع الأفعال مع سجل كامل من التغييرات.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
ar: إن لم تكن ملفات الاستيراد مرمزة بشكل  UTF-8، حدّد رمزاً بديلاً لهذه الملفات. تعمل الميزة التلقائية الخاصة بـ<strong>ويندوز-1252<strong> لملفات .CSV التي أنشأها إكسل على أجهزة كمبيوتر عدة.

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
ar: في حال الحجز، وحدهم المستخدمون الذين يملكون إذن "إدارة المجموعات المحجوزة" يستطيعون تعطيل أو حذف أو تغيير الإعدادات لهذه المجموعة. هذه الثوابت لا تؤثّر على قدرة المستخدمين على إضافة أو إزالة جهات اتصال من مجموعة.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
ar: إذا كان التقرير محجوزاً، وحدهم المستخدمون الذين يملكون إذن "إدارة التقارير المحجوزة" يمكنهم تعديل هذا التقرير.

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
ar: في حال تم الضبط، تمنح جهات الاتصال الجديدة التي أضفتها عند تقديم العريضة وسماً بهذا الإسم.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
ar: إذا توفّرت بعض الأماكن الشاغرة، ستتلقى بريداً إلكترونياً يتضمّن رابطاً بالصفحة الإلكترونية حيث يمكنك إتمام عملية التسجيل.

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
ar: عند تفعيل "خيار التحقق من البريد الإلكتروني"، سيتلقّى المستخدم من دروبال رسالة ترحيب، مصحوبةً بمعلومات عن كيفية تسجيل الدخول. وإلاّ سيختار كلمة سر مضمّنة، فيُسمح له بتسجيل الدخول تلقائياً فور إنجاز المعاملة، حيث لا تكون موافقة مدير الموقع ضرورية.

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
ar: عند تقديم النموذج متضمّناً أخطاء (أي عدم ملء الخانة المطلوبة)، فالتدبير المتخذ افتراضياً يقضي بعرض الأخطاء ضمن النموذج المثبّت في الملف. يمكنك تجاهل هذا التدبير - بتحديد صفحة الأخطاء الخاصة بك - من خلال إضافة خانة خفية للمدخلات <strong>errorURL</strong>.

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
ar: إذا لم تكن صفحة "دفع قيمة العضوية بشكل مستقل" مفعّلة، وكانت قيمة المساهمة مفعّلة بحيث يستطيع المستخدم منح أكثر من رسوم العضوية الدنيا، سيظهر الشكل النهائي كما يلي:

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
ar: إذا تمّ تفعيل "دفع قيمة العضوية بشكل مستقل"، سيظهر فقط قيمة الرسم:

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
ar: عند استضافة صفحة الويب التي تلصق فيها جزءاً من التعليمات البرمجية في نطاق مختلف عن موقع CiviCRM، قد يتعذّر عليك إدراج خانتَيْ البلد والولاية في النموذج (نظراً إلى عدم قدرة البرنامج النصي الذي يحمّل بشكل ديناميكي الولايات وفقاً للبلد المختار على العمل عبر مختلف النطاقات).

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
ar: إذا كانت مدرجة في تقرير كعمود ظاهر، لا تظهر إلا المجموعة الأولى من القيم.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
ar: إذا كان لهذه الحملة تاريخ بداية ونهاية، سيظهر المعالج المضمّن رابطاً بصفحتك الرئيسية عوضاً عن زر المساهمة ما إن تنتهي الحملة.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
ar: إذا كانت هذه المجموعة مستخدمة في الملفات الشخصية لـCiviCRM، سيتمّ إعادة الخانات إلى وضعها الأصلي.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
ar: إذا لم يكن هذا ما تريد أن تفعله، يمكنك وضع علامة في مربّع "الحسومات وفقاً لتاريخ التسجيل" من جديد.

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
ar: إذا كانت المشاركة في هذه المناسبة لقاء رسمٍ معيّن، وكنتَ تريد أن يتمكّن المستخدمون من التسجّل وتسديد المبلغ إلكترونياً، إختر معالج مدفوعات مناسباً.

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
ar: إذا لم تضع علامة إلى جانب هذا الاحتمال، وأدرجت قسماً لقيمة المساهمة، ستتمّ معالجة صفقة واحدة لقيمة المساهمة التي يجب أن تغطي رسوم العضوية المختارة على الأقل.

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
ar: إذا وضعت إشارةً على هذا الخيار، تتضمّن الصفحة "ميزان حرارة" يبيّن التقدم باتجاه تحقيق هدفك.

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
ar: إذا وضعتَ علامة إلى جانب هذا الاحتمال، ستظهر "لائحة شرف" مع أسماء (أو ألقاب) الأشخاص الذين قدموا منحاً من خلال صفحة جمع التبرعات الخاصة بك. (ويمكن للمانحين أن يحافظوا على سرية هويتهم. وفي هذه الحالة، لن تظهر أسماؤهم).

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
ar: إذا تمّ وضع علامة في هذا الاحتمال، ستظهر "لائحة شرف" مع أسماء (أو ألقاب) الأشخاص الذين دعموا حملتك. (يحقّ للمانحين أن يحافظوا على سرية هويتهم. وفي هذه الحالة، لن تظهر الأسماء في اللائحة.)

en: If this option is checked, you will receive an email notification when people contribute to your campaign.
ar: إذا تمّ وضع علامة إلى جانب هذا الاحتمال، ستتلقى إشعاراً عبر البريد الإلكتروني عند تقديم الأشخاص مساهمة إلى حملتك.

en: If this recurring payment uses a processor which has support for integrated cancellation, click "Cancel" on this form, and use the "Cancel Auto-renew Subscription" action (click "more" in the membership listing row).
ar: إذا كانت هذه الدفعة المتكررة تستخدم معالجاً يدعم عملية الإلغاء المتكامل، أنقر "إلغاء" على هذه الاستمارة، واطلب "إلغاء الاشتراك في التجديد الذاتي" (أنقر "المزيد" في لوائح العضوية أدناه).

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
ar: إذا كان لهذه العلاقة تاريخ بداية و/أو نهاية، قم بتحديدها هنا.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
ar: إذا أتحت للمستخدمين اختيار حالة مشارك من خلال إدراج تلك الخانة في الملف- تدرج فقط الحالات ذات القابلية للرؤية من العامة.

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
ar: إذا كان لديك حساب، <a href='%1'>يرجى تسجيل الدخول </a>قبل إتمام الاستمارة.

en: If you are INSERTING new contributions, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the contribution to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
ar: عند إدراج مساهمات جديدة، سيتعيّن عليك أن تضمّن ملف بياناتك عموداً يحتوي على القيم المستخدمة لربط المساهمة بجهة اتصال موجودة. فتستخدم لهذه الغاية "المعرّف الداخلي لجهة الاتصال"، أو "الرمز التعريفي الخارجي" (إذا كنت تعتمد هذه الوسيلة في سجلات جهات الاتصال)، أو الملكية المحددة ضمن القاعدة غير الخاضعة للإشراف لمطابقة البيانات المتكررة (والمتمثلة بعنوان البريد الإلكتروني افتراضياً).

en: If you are INSERTING new membership records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the membership to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
ar: إذا كنت تدمج سجلات عضوية جديدة، يجب أن تضيف عموداً إلى ملف بياناتك يتضمّن القيم المستخدمة لربط العضوية بشخص حالي. يمكنك استخدام "رمز التعريف الداخلي بجهة الاتصال"، أو "رمز التعريف الخارجي" (إذا كنت تستخدم ما هو وارد في سجلات جهات الاتصال)، أو الملكية المحددة ضمن قاعدة مطابقة البيانات المزدوجة غير الخاضعة للإشراف (وهي عنوان البريد الإلكتروني مبدئياً).

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
ar: إذا كنتَ تضيف سجلات مشاركين جدد، يجب أن تضيف عموداً إلى ملفّ بياناتك يتضمّن القيم المستخدمة لربط تسجيل المناسبة بشخص حاليّ. يمكنك استخدام "هوية داخلية" أو "معرّف خارجي" (إذا كنتَ تستخدم ما هو وارد في السجلات الخاصة بجهات الاتصال)، أو الخاصية المعرّفة ضمن  قاعدة مطابقة الموادّ المتكرّرة التي اخترتها (وهي عنوان البريد الإلكتروني مبدئياً).

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
ar: إذا كنتَ تقوم بتحديث العضويات الحالية، يجب أن تدمج عموداً يتضمّن الهوية المميّزة للعضو، كما يحدّدها له CiviCRM، لربطها بسجلات العضوية الحالية.

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
ar: إذا كنتَ تقوم بتحديث المشاركين الحاليين، يجب أن تدمج عموداً يتضمّن الهوية المميّزة للمشارك، كما يحدّدها له CiviCRM، لربطها بسجل المشارك الحالي.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
ar: إذا كنت تقبل من هذا المشارك تسديد المبلغ بطرق غير إلكترونية، ضع علامة في <strong>سجّل المدفوعات</strong>. سوف تتمكّن من ملء معلومات عن الدفع، مع إمكانية إرسال إيصال.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
ar: إذا كنتَ تريد نقل المشاركين من "على قائمة الانتظار" إلى "الإلغاء عن قائمة الانتظار"، تأكّد من توافر أماكن للمناسبة. سيتمّ إرسال بريد إلكتروني تلقائياً يتضمّن رابطاً للتأكيد على تسجيلهم.  لكن لن يُسمح لهم بإتمام عملية التسجيل إلا إذا كانت المناسبة غير مكتملة الحضور (مثلاً عدد المشاركين المسجّلين أقل من العدد الأقصى للمشاركين المعيّنين للمناسبة).

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
ar: إذا كنت تنوي استخدام تلك الخانة في نماذج متقدمة من الملفات الشخصية، أو التسجيل في مناسبة، أو تقديم مساهمة، فعليك "حصر القائمة بمجموعة" أو اعتماد "تبويب متقدم" (بحيث لا تكشف عن جميع جهات الاتصال في قائمتك). وبالتالي، يجب أن يحصل المستخدم إما على إذن "الوصول إلى خانات مراجع جهات الاتصال" أو "الوصول إلى CiviCRM"، كي يتمكّن من استخدام خانات المراجع المستكملة تلقائياً. يمكنك أن تعهد "بالوصول إلى خانات مراجع جهات الاتصال" إلى الدور المجهول الهوية إذا كنت ترغب في أن يستخدم الزائرون  غير المسموح بهم هذه الخانات. إذاً، استخدم <a href='%1'>تفضيلات البحث - خيارات مراجع جهات الاتصال</a> للتحكّم بالخانات المدرجة ضمن نتائج البحث.

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
ar: إذا كنتَ تبحث وفقاً لاسم النشاط، تحقّق من تهجئتك أو استخدم أحرفاً أقل.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
ar: إذا كنت تجري البحث بحسب إسم المتعهد، فدقق في طريقة كتابته أو استخدم أحرفاً أقل.

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
ar: إذا كنتَ تبحث وفقاً لتاريخ معيّن، قلّص الفترة الزمنية التي تبحث بموجبها.

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
ar: إذا كنت تبحث وفق التاريخ أو مقدار المبلغ، فجرّب مجموعة أوسع من القيم.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
ar: في حال كنت تستخدم العلامات المميزة لدمج البريد، تحقق من أنه قد تم استبدالها بالقيم المتوقعة.

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
ar: إذا كنتَ تستخدم عنصر CiviMail لإرسال البريد إلى جهات الاتصال، ستمنحك هذه الخانة المزيد من التحكم بعنوان البريد الإلكتروني المستخدم. افتراضياً، يرسل CiviMail رسائل البريد إلى العنوان البريدي الذي يفضّله كلّ مستخدم. أما إذا كان للمستخدم عدة مواقع، فيستخدم البريد الإلكتروني المفضّل للموقع الأساسي. لكن إذا كان المستخدم يفضّل تلقي رسائل ("المجموعة") CiviMail على بريد إلكتروني آخر- ضع علامة في مربع "تُستخدم لإرسال مجموعة رسائل" بالقرب من البريد الإلكتروني الذي يختاره.

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
ar: إذا كنت تستخدم الملف الشخصي هذا كنموذج لتسجيل اشتراك جهة اتصال وتعديل بياناتها، 
    فمن شأن هذا الخيار أن يتحكّم بالخطوات الواجب اتخاذها إذا كانت تلك البيانات متطابقة مع سجلات جهة اتصال موجودة. عند اعتماد هذا الخيار، يتسنّى للمستخدم إما تحديث السجلات المتطابقة أو إنشاء سجل مزدوج أو، في ما عدا ذلك، سيتلقّى تنبيهاً بوجود "سجل متكرر"، لا تُحفظ مدخلاته. تجري مطابقة جهات الاتصال على أساس تطبيق قاعدة "صارمة" لرصد جهات الاتصال المتكررة.

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
ar: إذا كنت تستخدم هذا الملف كنموذج لتسجيل مشاركة جهة اتصال، أو كصفحة معدة للمساهمة عبر الإنترنت، أو لتسجيل مناسبة، سيُمنح المستخدمون المجهولو الهوية خيار إنشاء %1 حساب مستخدم كجزء من استكمال النموذج.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
ar: إذا كنتَ تستخدم هذا الملف الشخصي ضمن صيغة تسجيل جهات الاتصال أو التعديل، وإذا كنتَ تريد إعادة توجيه المستخدم إلى رابط ثابت بعد أن يكونوا قد أرسلوا الاستمارة، يمكنك أيضاً استخدام رموز جهات الاتصال في الرابط الإلكتروني- أدخل الرابط الإلكتروني الكامل هنا. إذا تركتَ هذه الخانة فارغة، ستظهر فيها من جديد صيغة الملف الشخصي المدمجة مع رسالة عمومية من نوع "تمّ حفظ معلوماتك".

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
ar: إذا كنتَ تستخدم هذا الملف الشخصي ضمن صيغة تسجيل جهات الاتصال أو التعديل، وإذا كنتَ تريد إعادة توجيه المستخدم إلى رابط ثابت في حال نقروا زرّ الإلغاء- أدخل الرابط الإلكتروني الكامل هنا. إذا تركتَ هذه الخانة فارغة، ستظهر فيها من جديد صيغة الملف الشخصي المدمجة.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
ar: إذا كنتَ تستخدم هذا الملف الشخصي كصيغة بحث، يمكنك اختيار إدراج البحث وفقاً للقرب الجغرافي. عند تمكين هذا البحث، ستُضاف مجموعة خانات إلى معايير البحث لتحديد موقع بداية القرب الجغرافي والشعاع (المسافة من ذلك الموقع).

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
ar: إذا اخترت إعادة التوجيه إلى قاعدة البيانات، تسجل الرسائل الإلكترونية كرسائل محفوظة في الأرشيف عوضاً عن إرسالها. يمكن العثور عليها في جدول civicrm_mailing_spool في قاعدة البيانات الخاصة بـ CiviCRM

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
ar: إذا قمت بإنشاء نسخة <strong>لغة رموز النصوص التشعبية<strong> فقط، يقوم CiviMail بإنشاء نسخة تلقائية بصيغة <strong>نص<strong> للمستلمين الذين اختاروا عدم استلام بريد إلكتروني بصيغة لغة رموز النصوص التشعبية.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
ar: إذا قمت بتعطيل هذا الملف - فسيتم حذفه من النماذج والموديولات التالية. هل ترغب في المتابعة؟

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
ar: إذا قمتَ بتعطيل هذا الأمر، ستتم معالجة المساهمات فور تقديم استمارة المساهمة.

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
ar: إذا قمت بتعطيل هذا الخيار، تحصر واجهة CiviCRM بالتصفّح التقليدي. إنّ فتح استمارة يحدّث الصفحة عوضاً عن فتح حوار منبثق.

en: If you do not see the "Cancel Auto-renew Subscription" action, you will need to cancel the associated Recurring Contribution record from the Contributions tab. <strong>In this case you must also manually cancel the recurring payment from the payment processor website</strong>.
ar: إذا لم تر زرّ "إلغاء الاشتراك في التجديد الذاتي"، يجب أن تلغي سجل المساهمة المتكررة ذات الصلة من جدولة المساهمات. <strong>في هذه الحالة، يجب أن تقوم أيضاً بإلغاء الدفعة المتكررة يدوياً من الموقع الإلكتروي لمعالج المدفوعات</strong>.

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
ar: إذا لم ترغب باعتماد هذا الخيار لزيادة عدد المشاركين في هذه المناسبة، فيبقى بإمكانك أن تحصر استعماله بعدد مرات معيّنة. لذلك، دع هذه الخانة فارغة، وأدخل قيمة في المربّع المجاور لعدد المشاركين الأقصى. فإذا تركتها فارغة وملأت المربّع المجاور = 20، لا يحق إلاّ لعشرين 20 مشاركاً مسجّلاً اعتماد هذا الخيار قبل أن يصبح غير التسجيل عبر الإنترنت غير متاح.

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
ar: إذا كنت لا تريد من المستخدمين إرسال بريد خارج، قم باختيار "تعطيل الرسائل الإلكترونية الخارجة". ملاحظة: إذا قمت بتعطيل الرسائل الخارجة، وكنت تستخدم صفحات المساهمة الإلكترونية، أو التسجيل الإلكتروني للمناسبات، ستحتاج لتعطيل الاستلامات التلقائية والتأكيدات على التسجيل.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
ar: إذا أدخلتَ مبلغاً مختلفاً عن القيمة المقررة، إختر أحد هذه الاحتمالات:

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
ar: إذا أدخلت مبلغاً مختلفاً عن المبلغ المبرمج حالياً، إختر أحد الاحتمالات التالية:

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
ar: إذا شعرتَ أنك تنشئ عدة مناسبات ذات إعدادات متشابهة، قد تفضّل استخدام ميزة <a href="%1">نماذج المناسبات</a> لتنظيم سير عملك.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
ar: إذا كنتَ قد اخترت <strong>إتاحة مبالغ أخرى</strong>، يمكنك استخدام الخانات أعلاه لضبط القيم المقبولة الدنيا و/أو القصوى (مثلاً، لا تتح مبالغ مساهمات أقل من 1%).

en: If you have questions please contact us at %1
ar: في حال لديك أي أسئلة، يرجى الاتصال بنا على %1

en: If you have questions please contact us at %1.
ar: إذا كان لديك أيّ سؤال، يرجى الاتصال بنا على 1%.

en: If you have selected one of the dedupe options besides "no duplicate checking," CiviCRM will use a predefined dedupe rule to determine possible matches for your imported records. Existing dedupe rules may be reviewed, and new rules created, by visiting Contacts > Find and Merge Duplicate Contacts.
ar: إذا كنت قد اخترت إحدى احتمالات إزالة السجلات المتكررة إلى جانب "لا تحقق من السجلات المتكررة"، فسيعتمد CiviCRM قاعدة محددة سلفاً لهذه الغاية لتعيين العناصر المحتمل تطابقها مع سجلاتك المستوردة. يجوز إعادة النظر في القواعد المرعية لإزالة العناصر المتكررة، واستحداث قواعد أخرى من خلال زيارة جهات الاتصال > إيجاد ودمج جهات الاتصال المتكررة.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
ar: إذا أرسلت رسالة نصية قصيرة أخرى - يمكنك أن تضم (أو تستثني) جهات اتصال سبق أن تلقّت تلك الرسائل الجماعية. سيعمل CiviCRM على التخلص من أي بيانات متكررة، بحيث لا تتلقّى جهات الاتصال الموجودة ضمن مجموعة مدرجة، والتي استلمت بريداً مدرجاً إلاّ نسخة واحدة من تلك الرسالة.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
ar: إذا أرسلت رسالة نصية قصيرة أخرى - يمكنك أن تضم (أو تستثني) جهات اتصال سبق أن تلقّت تلك الرسائل الجماعية. سيعمل CiviCRM على التخلص من أي بيانات متكررة، بحيث لا تتلقّى جهات الاتصال الموجودة ضمن مجموعة مدرجة، والتي استلمت بريداً مدرجاً إلاّ نسخة واحدة من تلك الرسالة الجماعية.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
ar: إذا لم تكن قد قمتَ بضبط خانات معدّلة حسب الطلب وملف شخصي لهذا الأمر، يمكنك حفظ هذه الشاشة من دون اختيار ملف شخصي، واستكمال الخطوات أدناه، ومن ثم العودة إلى <strong>إدارة المناسبات</strong> واختيار ملف شخصي جديد خاص بك.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile to collect data you need for this form, you can create them here using the steps below.
ar: إذا لم تكن قد ضبطتَ خانات مخصصة بعد، أو ملفاً شخصياً لجمع البيانات التي تحتاج إليها لهذه الاستمارة، يمكنك إنشاؤها هنا مستخدماً الخطوات أدناه.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
ar: إذا لم تتلق بريداً إلكترونياً خلال بضع دقائق، تحقّق من البريد المزعج. من المحتمل أن يكون قد صُنّف كبريد مزعج عن طريق الخطأ.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
ar: إذا لم تتلق بريداً إلكترونياً خلال بضع دقائق، تحقّق من البريد المزعج.

en: If you know in advance the number of transactions in this batch, you may specify it now.
ar: إذا كنتَ تعرف مسبقاً عدد الصفقات في هذه الدفعة، يجب أن تحدّد ذلك الآن.

en: If you know in advance the total amount in this batch, you may specify it now.
ar: إذا كنتَ تعرف مسبقاً المبلغ الإجمالي في هذه الدفعة، يمكن أن تحدّد ذلك الآن.

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
ar: إذا أردت إضافة خيارات أخرى، فأضفها بعد أن تحفظ الإدخالات الحالية.

en: If you need to create new custom fields, you can also do that within the profile editor. Then add the new custom field(s) to this profile by dragging them into the form builder.
ar: إذا كنت بحاجة إلى إنشاء خانات مخصصة جديدة، يُتاح لك ذلك ضمن محرر الملف الشخصي، على أن تضيف إلى هذا الملف الخانة (الخانات) الجديدة عن طريق سحبها إلى معدّ النموذج.

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
ar: إذا كنتَ تريد استيراد <strong>بيانات مخصصة متعدّدة القيم </strong>لجهات الاتصال (مثل تاريخ التوظيف أو التعليم)، يجب أن تفعل ذلك كخطوة منفصلة من <a href="%1">هنا</a>.

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
ar: إذا كنتَ تريد دمج رسالة خاصة لهذا العضو، أدخلها هنا. وإلا ستتضمّن رسالة التأكيد رسالة إيصال معيارية مضبوطة بموجب نماذج رسائل النظام.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
ar: إذا كنتَ لا تريد وضع تقرير معيّن في المتناول، وحذفه من اللوحات الرئيسية الحالية للمستخدمين- يمكنك فعل ذلك عبر شاشة "الضبط" الموجودة على لوحتك الرئيسية. أنقر علامة "x" عند الجانب الأيمن من رمز التقرير.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
ar: إذا كنتَ لا تريد استخدام هذه المجموعة من الأسعار مجدّداً، أنقر عنوان صفحة المساهمات أدناه، وعدّل بنية علامة العضوية أو القيم.

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
ar: إذا كنتَ لا تريد استخدام هذه المجموعة من الأسعار مجدّداً، أنقر عنوان نموذج المناسبة أدناه، وعدّل الرسوم الخاصة بهذه المناسبة.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
ar: إذا كنتَ لا تريد استخدام هذه المجموعة من الأسعار مجدّداً، أنقر عنوان المناسبة أدناه، وعدّل الرسوم الخاصة بهذه المناسبة.

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
ar: إذا كنت تنوي استعمال هذه المجموعة من الرسوم المحددة للانتساب وتجديد الانتساب، فلا يمكنك استعمالها ايضاً للمشاركة في المناسبات أو تقديم المساهمات. لكنّ مجموعة رسوم العضوية يجوز أن تتضمّن خانات إضافية معدّة لخيارات لا علاقة لها بالعضوية إنما تتطلّب رسماً إضافياً (كالاشتراك في مجلة).

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
ar: إذا اخترت صفحة مساهمة إلكترونية تلقائية لتجديد عضوية الخدمة الذاتية، ستعرض وصلة "تجديد" تشير إلى هذه الصفحة على لوحة جهات الاتصال للعضويات التي أدخلت خارج الإنترنت. يجب أن تحرص على أنّ صدّ العضوية لصفحة المساهمة الإلكترونية تتضضمن أي عضويات متاحة حالياً.

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
ar: إذا اخترتَ نوع عضوية، سيتمّ إنشاء عضوية أو تجديدها عند اختيار المستخدمين لهذا الاحتمال. أترك هذا العمود فارغاً لاحتمالات غير العضوية (مثلاً. اشتراك في مجلة).

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
ar: إذا اخترت عدة احتمالات للخصوصية، فستكون خياراتك مفصولة افتراضياً بحرف "أو". مثلاً: إذا اخترت "لا تتصل" و"لا ترسل بريداً إلكترونياً"، فستتضمّن النتائج جهات اتصال تفضّل أحد أو كلا الاحتمالين. أما إذا أردت الحصول على جهات اتصال تفضّل كلا الاحتمالين، فعليك أن تختار الحرف "و".

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
ar: إذا لم تقم بتسجيل هذا المشارك، ستتوفّر أماكن كافية لتسجيل مجموعتك للمناسبة (لن تتمّ إحالتك إلى قائمة الانتظار).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
ar: إذا لم تقم بتسجيل هذا المشارك، ستتوفّر أماكن كافية لتسجيل مجموعتك للمناسبة (لن تتمّ إحالتك إلى قائمة الانتظار). يُرجى العودة إلى صفحة التسجيل الأساسية وتقليص عدد الأشخاص الإضافيين. يجب أيضاً أن تستكمل المعلومات الخاصة بالدفع.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ar: إذا لم تقم بتسجيل هذا المشارك، ستتوفّر أماكن كافية لتسجيل مجموعتك للمناسبة (لن تتمّ إحالتك إلى قائمة الانتظار). إنّ التسجيل لهذه المناسبة يشترط موافقة مسبقة. ستتلقى بريداً إلكترونياً بعد مراجعة عملية التسجيل.

en: If you think this may be a duplicate contact which should be merged with an existing record - Go to "Contacts >> Find and Merge Duplicate Contacts". Use the strict rule for Organizations to find the potential duplicates and merge them if appropriate.
ar: إذا كنت تعتقد أنها جهة اتصال متكررة يجب دمجها بسجل موجود، إذهب إلى "جهات الاتصال  >> إيجاد ودمج جهات الاتصال المتكررة". إتّبع القاعدة الصارمة المطبّقة على المنظمات بهدف البحث عن السجلات المحتملة المتكررة، ودمجها، عند اللزوم.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
ar: إذا كنت تظنّ أنك قد تستورد بيانات إضافية من المصدر ذاته، فيجدر بك أن تضع إشارة في المربّع "إحفظ تعيين الخانات هذا" في أسفل الصفحة قبل المتابعة. فيُتاح  لك استخدام التعيين المحفوظ بسهولة عند استيراد بيانات مجدداً.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
ar: إذا أزلتَ العلامة من مربّع "الحسومات وفقاً لتاريخ التسجيل" وقمت بتحفيظ هذه الاستمارة، ستُحذف أيّ مجموعات حالية للحسومات.

en: If you use this option, you may want to use a table layout to format the output from the contribution token(s). In this case select the 'Table Cell' separator, and each contribution instance will be placed in it's own table cell. Alternatively, you can use the simple 'Comma' separator which will simply separate the contribution amounts and / or dates with commas (e.g. 'Thank you for your generous contributions of $150.00, $200.00, $450.00 this year.').
ar: إذا كنت تستخدم هذا الاحتمال، قد ترغب في استخدام شكل جدول لتحديد شكل النتيجة من رمز (رموز) المساهمة. في هذه الحالة، إختر فاصل "خانة الجدول"، وسيتمّ إنشاء كل حالة من حالات المساهمة في خانتها الخاصة. كما يمكنك استخدام "الفاصلة" بكل بساطة، مما سيفصل قيم المساهمات و/أو التواريخ بواسطة فاصلة (مثلاً "شكراً على مساهماتك السخية بقيمة 150.00$، 200.00$، 450.00$ هذه السنة").

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
ar: إذا أردت من مدير منظمتك تلقي إيصال بلاغ بصفحة الحملة الشخصية، أدخل عنواناً واحداً أو أكثر من عناوين البريد الإلكتروني هنا. يجب الفصل بين عناوين البريد الإلكتروني المتعدّدة بفاصلة (مثلاً jane@example.org, paula@example.org). يرسل البريد الإلكتروني ألأول إلى مستخدم صفحة الحملة الشخصية في حال كان بحاجةٍ إلى الدعم.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
ar: إذا كنتَ تريد جمع معلومات إضافية خلال التسجيل للمناسبة، يجب أن تضبط واحداً أو أكثر من ملفّات CiviCRM الشخصية- التي هي عبارة عن مجموعة من الخانات المعيارية أو المفصّلة حسب الحاجة. للتسجيل للمناسبات، يجب أن تجمع غالباً عنوان بريد إلكتروني و/أو اسم وشهرة المشاركين. كما يمكن أن تجمع معلومات إضافية خاصة <strong>بمشاركة</strong> شخص معيّن في مناسبة، مثل خياراته من حيث الوجبات و/أو التطوّع.

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
ar: إذا كنتَ تريد ظهور المضمون في أسفل صفحة المساهمة، أدخله هنا.

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ar: إذا كنتَ تريد أن يتلقى عضو (أعضاء) منظمتك نسخة مخفية عن كل إيصال مرسل بالبريد الإلكتروني، أدخل واحداً أو أكثر من عناوين البريد الإلكتروني هنا. يجب الفصل بين عناوين البريد الإلكتروني المتعددة بفاصلة (مثل  jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ar: إذا كنتَ تريد أن يتلقى عضو (أعضاء) منظمتك نسخة عن كل إيصال مرسل بالبريد الإلكتروني، أدخل واحداً أو أكثر من عناوين البريد الإلكتروني هنا. يجب الفصل بين عناوين البريد الإلكتروني المتعددة بفاصلة (مثل  jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
ar: إذا كنتَ تريد أن يتلقى عضو (أعضاء) من منظمتك رسالةً إلكترونية إخبارية كلما استخدمت هذه الاستمارة أو تمّ تحديث معلومات جهات الاتصال، أدخل بريداً إلكترونياً واحداً أو أكثر هنا. يجب أن تكون عناوين البريد الإلكتروني المتعددة منفصلة بواسطة فاصلة (مثلاً، jane@example.org، paula@example.org). سيستخدم عنوان البريد الإلكتروني الأول المدرج كعنوان المرسل في الرسائل الإخبارية.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
ar: إذا كنت تريد إيجاد (دمج) جهات اتصال تعتمد ميزة الخصوصية، أنقر زرّ "الدمج".

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
ar: إذا كنت تريد السماح للمساهمين بتحديد شخص يريدون تكريمه بهدية، ضع علامة في هذا المربع. سيتم دمج قسم تكريم اختياري في الاستمارة. سيتمّ حفظ معلومات المكرّمين تلقائياً وربطها بسجل المساهمات.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
ar: إذا كنتَ تريد تفعيل "قسم مبالغ المساهمات"، يجب إما "أن تتيح مبالغ أخرى" و/أو أن تدخل صفاً واحداً على الأقل في جدول "مبالغ المساهمات الثابتة".

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
ar: إذا أردت إدخال المقاطعة في علامات تصنيف المراسلات، يجب وضع  إشارة في مربع <strong>المقاطعة</strong> في قسم تعديل العنوان على هذه الشاشة، ويجب إضافة أسماء المقاطعات إلى جدول 
    مقاطعات civicrm في قاعدة البيانات الخاصة بك.

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
ar: إذا أردت تحديد عدد المشاركين المتاح لهم اعتماد هذا الخيار، أدخل هذا الرقم هنا. ويتمّ تحديد هذا الرقم بمعزلٍ عن عدد المشاركين المسموح لهم تسجيل مشاركتهم في المناسبة (تحدّد هذا الرقم انطلاقاً من ضبط المناسبة > معلومات وإعدادات).

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
ar: إذا أردت أن تفرِد قيمة افتراضية لهذه الخانة، أدرجها هنا. أما بالنسبة إلى خانات تحديد التاريخ، فترِد على شكل سنة-شهر-يوم.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
ar: إذا كنتَ تريد توفير صفحة تسجيل إلكترونية لهذه المناسبة، ضع علامة في المربّع الأول أدناه ثم استكمل الخانات الواردة في هذه الاستمارة.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
ar: إذا كنتَ تريد أن توفّر احتمال التسجيل الإلكتروني لهذه المناسبة، ضع علامة في المربّع الأوّل أدناه، ثم استكمل الخانات في هذه الاستمارة. يمكنك توفير احتمال التسجيل الإلكتروني لكلٍّ من المناسبات المدفوعة والمجانية. تتطلّب منك المناسبات المدفوعة أن تضبط <a href="%1">معالجاً للمدفوعات</a> خاصّاً بموقعك.

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
ar: إذا كنتَ تريد أنّ تعيّن حداً معيّناً في ما يتعلق بالعدد الأقصى من السجلات، أدخل هذا الرقم، وإلا أترك هذه الخانة فارغة.

en: If you would like to add personal message to email please add it here. (If sending to more then one receipient the same message will be sent to each contact.)
ar: إذا كنتَ تريد إضافة رسالة شخصية إلى البريد الإلكتروني، يرجى إضافتها هنا. (إذا كنت ترسل إلى أكثر من مرسل إليه واحد، سيتم إرسال الرسالة نفسها إلى كل جهة اتصال.)

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
ar: أود أن أنشئ حساباً على هذا الموقع، ضع علامة في المربع أدناه وأدخل اسم المستخدم.

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
ar: إن لم تكن واثقاً أي معالج تستخدم - نوصي بمراجعة الشروط، والقيود، ومناطق التغطية على الموقع الإلكتروني الخاص بكل معالج قبل المباشرة.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
ar: إذا كنت عل يقين أنّ هذا السجل ليس نسخة مكررة، أنقر على زر "إحفظ جهة الاتصال المطابقة" البارز أدناه.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
ar: إذا كنتَ قد خزّنتَ  <strong>رمزاً تعريفياً خارجياً</strong> لكلّ جهة اتصال في CiviCRM، يمكن إدراج هذه القيمة كعمود في الملف الذي تستورده. بعد ذلك، ستتمّ مطابقة المساهمات مع المساهمين مستخدماً الرمز التعريفي الخارجي الخاص بهم.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Memberships will then be matched to contact records using their External ID.
ar: إذا كنت قد حفظتَ <strong>رمزاً محدّداً خارجياً</strong> لكلّ جهة اتصال في CiviCRM، يمكنك دمج هذه القيمة كعمود في ملف الاستيراد. بعد ذلك، ستتمّ مطابقة العضويات مع سجلات جهات الاتصال من خلال استخدام الرمز التعريفي الخارجي الخاص بها.

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
ar: إذا كنتَ قد حفظتَ <strong>رمزاً تعريفياً خارجياً</strong> مميّزاً لكلّ جهة اتصال في CiviCRM، يمكنك إدراج هذه القيمة كعمود في ملفّك الذي ستستورده. بعد ذلك، ستتمّ مطابقة بيانات المشاركين بسجلات جهات الاتصال عن طريق استخدام رمزاً تعريفياً خارجياً. يُرجى الإشارة إلى ضرورة استخدام إعداد "عن البنود المزدوجة" ضمن "إهمال" أو "عدم المراجعة المزدوجة" للتمكّن من التحميل باستخدام خانة الرمز التعريفي الخارجي.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
ar: في حال كان خادم SMTP الخاص بك يتطلب التصديق، أدخل اسم المستخدم وكلمة السر هنا.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
ar: إن لم يكن المعالج المفضل لديك ضمن اللائحة، تحقق من <a href="%1">دليل الملحقات</a> لمزيد من خيارات معالج المدفوعات التي يمكنك تنزيلها. إن لم تستطع العثور عليه رغم ذلك، فكّر في خوض الشراكة مع المطوّر والمساهمة في ملحق جديد.

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
ar: في حال قامت منظمتك بتعديل النسخ التلقائية لنماذج رسالة سير عمل النظام ، في هذه الحالة يجمع دمج التغييرات والتصحيحات في النسخة المحسنة مع النسخ المعدلة.

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
ar: إذا كانت صفحتك مفعّلة، أنقر <strong>صفحة مباشرة</strong> للاطلاع على الصفحة في<strong>نمط مباشر</strong>.

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
ar: إذا كان موقعك يستخدم الأنواع الفرعية لجهات الاتصال، يمكنك تعيين هذه المجموعة من الخانات المخصصة لنوع فرعيّ محدّد (مثلاً "طالب")، أو يمكنك اختيار "-أيّ احتمال-" مما يجعل الخانات متوفرة لجهات الاتصال من النوع الأساسي (مثلاً "الفرد") فضلاً عن أيّ من الأنواع الفرعية.

en: Igbo
ar: الإيجبو

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
ar: تجاهل التناقضات ومعالجة الدُفعة

en: Image Deleted
ar: تمّ حذف الصورة

en: Image File Name
ar: اسم ملف الصورة

en: Image URL is Required
ar: إنّ رابط الصورة إلزامي

en: Image Url
ar: رابط الصورة

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
ar: لا يمكن تحميل الصورة بسبب تمديد غير صالح للنوع.

en: Images
ar: الصور

en: Import Activity
ar: إستورد النشاط

en: Import Contact
ar: إستورد جهة الاتصال

en: Import Contribution
ar: إستورد المساهمة

en: Import Data (row %1)
ar: إستورد البيانات (الصف 1%)

en: Import Data File
ar: استيراد ملف بيانات

en: Import Field Separator
ar: فاصل خانات الاستيراد

en: Import File Format
ar: تصدير صيغة الملف الشخصي

en: Import Membership
ar: إستورد العضوية

en: Import Now
ar: قم بالاستيراد الآن

en: Import Options
ar: خيارات الاستيراد

en: Import Participant
ar: إستورد المشارك

en: Import Wizard
ar: معالج الاستيراد

en: Import contacts and activities
ar: قم باستيراد جهات الاتصال والنشاطات

en: Import mode
ar: طريقة الاستيراد

en: Import to Groups
ar: إستورد إلى المجموعات

en: Important Notes
ar: ملاحظات مهمّة

en: Importing Multi-value Custom Data
ar: استيراد بيانات مخصصة متعددة القيم

en: In
ar: في

en: In Date
ar: تاريخ الوصول

en: In Global Settings
ar: ضمن إعدادات عالمية

en: In Honor of
ar: تكريماً لـ

en: In Memory of
ar: تخليداً لـ

en: In Person
ar: شخصياً

en: In Progress
ar: جاري التطبيق

en: In Public Honor Roll?
ar: على لائحة الشرف العامة؟

en: In Support of
ar: دعماً لـ

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
ar: بالإضافة إلى الإعدادات على هذه الشاشة، يتوافر بعض الإعدادات التي يمكنك إضافتها إلى ملف إعدادات الموقع (civicrm.settings.php) لتقديم معلومات تصحيح الأخطاء الإضافية.

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
ar: فضلاً عن ذلك، يجب أن تدمج خانة عنوان بريد إلكتروني أساسي في الملف الشخصي.

en: In all cases, the check for an existing matching contact uses the default "Individual Strict Duplicate Matching Rule" (match on email address). If you are concerned with existing contact data being over-written by anonymous visitors, you can modify this rule to make matches less likely (or even impossible). For example, if you NEVER want anonymous input to match (i.e. always create a new contact record) - edit that rule and set the 'weight threshold' higher than 10. You will then need to run Find Duplicates periodically using a different rule, and merge any duplicate records with their associated memberships, contributions, etc.
ar: في مطلق الأحوال، يتمّ التحقق من وجود جهة اتصال متطابقة بواسطة "القاعدة الصارمة المطبّقة افتراضياً من أجل مطابقة جهات الاتصال الفردية" (المطابقة مع عنوان البريد الإلكتروني). إذا كنت مهتماً بمعرفة إذا كانت بيانات جهات الاتصال الموجودة تخضع لضغط من زوار مجهولين، فما عليك سوى تعديل تلك القاعدة لتخفف احتمالات التطابق، أو (تجعلها شبه مستحيلة). مثلاً، إذا كنت ترغب في منع مدخلات مجهولة من المطابقة (أي العمل دوماً على إنشاء جهة اتصال جديدة)، عدّل تلك القاعدة، محدداً "سقف الوزن" أعلى من 10. فتضطر آنذاك إلى  البحث دورياً عن السجلات المتطابقة باعتماد قاعدة مختلفة، بعد أن تدمجها مع أشكال العضوية والمساهمات، وما إليها، المرتبطة بها.

en: In order for reminders to be sent:
ar: لإرسال الرسائل التذكيرية:

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
ar: للاستفادة من هذه الوظيفة، يجب أن يتمتع مستخدم قاعدة بيانات هذا التركيب امتيازات لإنشاء عوامل تحفيز (في MySQL 5.0 - وفي MySQL 5.1 في حال تم تفعيل التسجيل المزدوج - ومعنى ذلك الامتياز الأكبر). لا يبدو هذا التركيب أنه قد تم فيه تفعيل الامتياز المطلوب.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
ar: في حالة دروبال، يتسبب ذلك بظهور جميع الرسائل الخاطئة ضمن CiviCRM في دائرة الحماية (على اعتبار أنك قد قمت بتفعيل دائرة الحماية لدروبال)

en: In the form of CCYYMMDD.
ar: على شاكلة CCYYMMDD.

en: In the form of DD (01 - 31).
ar: على شاكلة DD (01-31).

en: In the form of MM (01 - 12).
ar: على شاكلة MM (01-12)

en: In the form of WW (01 - 53).
ar: على شاكلة WW (01-53).

en: In the form of YYYY.
ar: على شاكلة YYYY.

en: In the form of YYYYMM.
ar: على شاكلة YYYYMM.

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
ar: في إطار تثبيت مكونات CiviCRM أو إعداد الصفحات وملفات التعريف، قد تكون استحدثت مساهمات، أنشطة، مشاركين، تعهدات، وما إليها من باب الاختبار.

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
ar: في هذه الخطوة، ستقوم بضبط عنوان الصفحة، والنوع المالي (الهبة، مساهمة الحملة، إلخ.)، قيمة الهدف، والرسالة التمهيدية. سوف تتمكّن من العودة وتعديل جميع جوانب هذه الصفحة في أيّ وقت بعد إتمام ضبط المعالج.

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Inactive Relationships
ar: علاقات غير ناشطة

en: Inbound Email
ar: بريد إلكتروني قادم

en: Inbound Email.
ar: بريد إلكتروني قادم.

en: Inbound SMS
ar: الرسائل النصية القصيرة الواردة

en: Inches
ar: إنشات

en: Include
ar: أدرج

en: Include %1 user account information links in search results?
ar: أدرج روابط للمعلومات المتعلقة بحساب المستخدم %1 ضمن نتائج البحث؟

en: Include / Exclude Search
ar: أدرج / لا تدرج البحث

en: Include Both
ar: أدرج كلا الأمرين

en: Include Drupal user account information links in search results?
ar: هل تريد إدراج روابط معلومات عن حساب مستخدم دروبال ضمن نتائج البحث؟

en: Include Event templates?
ar: هل يشمل نماذج المناسبة؟

en: Include Group(s)
ar: أدرج المجموعة (المجموعات)

en: Include Groups
ar: ضمّن مجموعات

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
ar: أدرج الدعوة عبر ICal للمكلفين بالنشاط

en: Include Map to Event Location
ar: ضمّن خريطة مرفقة بموقع المناسبة

en: Include Messages
ar: ضمّن الرسائل

en: Include Profile
ar: أدرج الملف الشخصي

en: Include Profiles
ar: ضمّن الملفات الشخصية

en: Include Proximity Search?
ar: أدرج ميزة البحث المتقارب؟

en: Include Repeating Events
ar: أدمج المناسبات المتكرّرة

en: Include Report in Navigation Menu?
ar: هل تريد إدراج التقرير في قائمة التصفّح؟

en: Include Tags on Other Types of Records
ar: أدرج وسومات ضمن أنواع أخرى من السجلات

en: Include Template
ar: أدرج النموذج

en: Include a Membership Signup section in this Online Contribution page?
ar: هل تريد إدراج قسم التسجيل للعضوية في صفحة المساهمة الإلكترونية؟

en: Include a Picture or an Image
ar: ضمّن صورة

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
ar: أضف خانتين إضافيتين على استمارة التسجيل من خلال اختيار ملف شخصي ضمن CiviCRM وضبطه بحيث يُدمج في أسفل الصفحة.

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
ar: أضف خانتين إضافيتين على استمارة التسجيل من خلال اختيار ملف شخصي ضمن CiviCRM وضبطه بحيث يُدمج في أعلى الصفحة (مباشرةً بعد الرسالة الافتتاحية).

en: Include by Privacy Option(s)
ar: أدرج تبعاً لخيار (خيارات) الخصوصية

en: Include contacts where
ar: ضمّن جهات الاتصال التي

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
ar: ضع مزدوجين  (&quot;) حول الاسم وشارتين (&lt; &gt;) حول عنوان البريد الإلكتروني. <br />مثلاً: <em>&quot؛ خدمات العميل&quot؛&lt؛clientservices@example.org&gt؛</em>

en: Include in multi-record listing?
ar: أدرج ضمن قائمة السجلات المتعددة؟

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
ar: هل تريد تضمين خريطة لعرض مواقع على صفحة معلومات المناسبة (يجب ضبط مزوّد الخرائط تحت <a href='%1'>إدارة>إعدادات النظام > وضع الخرائط والترميز الجغرافي</a>)

en: Include my name and message
ar: إدراج الاسم والرسالة

en: Include participants from all events in the %1 series
ar: أدمج مشاركين من جميع المناسبات في السلسلة 1%

en: Include profile edit links in search results?
ar: أدرج روابط لتعديل الملف الشخصي ضمن نتائج البحث؟

en: Include reCAPTCHA?
ar: هل تريد دمج ري كابتشا؟

en: Include tags used for %1
ar: أدرج الوسومات المحددة لـ%1

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Unsupervised Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
ar: أدرج خانات البيانات المستخدمة "لملاءمة" جهات الاتصال بناءً على ما أعددته من <strong>ملاءمة البيانات المزدوجة غير المراجعة<strong>. في ما يتعلق بقواعد الملاءمة المزدوجة، يمكن إدراج عمود في كل سطر يتضمّن عنوان البريد الإلكتروني للمساهمين.

en: Include these membership types
ar: ضمّن أنواع العضوية هذه

en: Include this link to your fundraising page in your emails
ar: ضمّن هذا الرابط إلى صفحة جمع التبرعات ضمن الرسائل الإلكترونية الخاصة بك

en: Included
ar: مدرج

en: Income
ar: المداخيل

en: Income Account is
ar: حساب المدخول هو

en: Income Count Summary Report
ar: تقرير موجز عن الإيرادات بالأرقام

en: Income Statistics
ar: إحصاءات المداخيل

en: Income and benefits stabilization
ar: تأمين استقرار المدخول والمنافع

en: Incomplete Transaction
ar: صفقة ناقصة

en: Incomplete. Click to configure result set.
ar: ناقص. أنقر لضبط مجموعة النتائج.

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
ar: معرّف %1 لقيمة تحية غير صحيحة، أو عدم وجود تحية افتراضية لهذا النوع من جهة الاتصال ونوع التحية.

en: Individual
ar: فرد

en: Individual Display Name Format
ar: هيئة عرض اسم منفرد

en: Individual Name Fields
ar: الخانات الفردية للاسم

en: Individual Prefix
ar: البادئة الشخصية

en: Individual Sort Name Format
ar: هيئة ترتيب اسم منفرد

en: Individual Suffix
ar: اللاحقة الشخصية

en: Individual contact prefixes
ar: ألقاب جهات الاتصال الفردية البادئة

en: Individual contact suffixes
ar: ألقاب جهات الاتصال الفردية اللاحقة

en: Indonesian
ar: الأندونيسية

en: Info &amp; Settings
ar: معلومات  &amp;؛ إعدادات

en: Info Page Link
ar: رابط صفحة المعلومات

en: Info and Settings
ar: المعلومات والإعدادات

en: Inform Mailing
ar: قدّم معلومات عن البريد

en: Inform scheduler about the mailing
ar: قدم معلومات للشخص الذي سيحدّد مواعيد إرسال البريد

en: Initial Amount Help Text
ar: نص المساعدة للمبلغ الأولي

en: Initial Amount Label
ar: تصنيف المبلغ الأولي

en: Initial Date Range
ar: فاصل زمني أولي

en: Initial Reminder Day
ar: يوم التذكير الأولي

en: Inline
ar: سطري

en: Input Field Type
ar: نوع خانة المدخلات

en: Input file must be in CSV format
ar: يجب أن يكون الملف المستورد من نوع CSV

en: Insert new Membership
ar: إدراج عضوية جديدة

en: Insert new contributions
ar: أدخل مساهمات جديدة.

en: Inserts activity for a contact or a case by retrieving inbound emails from a mail directory
ar: يدرج نشاطاً لجهة اتصال أو ملف من خلال استرجاع الرسائل الإلكترونية الواردة من دليل البريد

en: Install
ar: الثتبيت

en: Installation Error
ar: خطأ في التثبيت

en: Installation Guide
ar: دليل التثبيت

en: Installing CiviCRM...
ar: جاري تثبيت CiviCRM...

en: Installments
ar: الأقساط

en: Installments should be greater than zero.
ar: يجب أن تكون قيمة الأقساط أكبر من صفر.

en: Instance is Reserved
ar: التقرير محجوز

en: Instant Messenger
ar: المراسلة الفورية

en: Instant Messenger (IM) screen-names
ar: اسم الشاشة لخدمة التراسل الفوري (IM)

en: Instant Messenger 2
ar: رسالة فورية 2

en: Instant Messenger ID
ar: معرّف برنامج المراسلة الفورية

en: Instructions
ar: تعليمات

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
ar: الإرشادات المضافة إلى صفحتي التأكيد والشكر عندما يختار المستخدم احتمال "الدفع لاحقاً" (مثلاً "أرسل الشيك بالبريد إلى .... خلال 3 أيام عمل".).

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
ar: توجيهات الإضافة إلى صفحات التأكيد والشكر، فضلاً عن البريد الإلكتروني الخاص بالتأكيد، عند اختيار المستخدم خيار "الدفع لاحقاً" (مثل "أرسل الشيك بالبريد إلى... خلال 3 أيام عمل.").

en: Instructions for interviewers
ar: التعليمات لمن يجري المقابلات

en: Insufficient access rights - cannot merge
ar: حقوق الوصول منتقصة - يتعذّر الدمج

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Integrated case management for human service providers
ar: إدارة الحالات المتكاملة لمزودي الخدمات البشرية.

en: Intended Recipients
ar: المستلمون المقصودون

en: Interlingua
ar: إنترلنغوا

en: Interlingue
ar: الغربية

en: Interval
ar: فاصل زمني

en: Interval (number of units)
ar: الفاصل الزمني (عدد الوحدات)

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
ar: الفاصل الزمني للاشتراك لقاء 1% قسط (أقساط)

en: Interview Respondents
ar: مقابلة المجيبين

en: Interviewed
ar: أجريت معه المقابلة

en: Interviewer
ar: الشخص الذي يجري المقابلات

en: Interviewer Name
ar: اسم الشخص الذي أجرى المقابلة

en: Intro
ar: مقدمة

en: Intro Content
ar: مضمون المقدمة

en: Intro Text
ar: نصّ المقدمة

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
ar: عرّف بالحملة واذكر سبب دعمها. سيظهر هذا النص في أعلى صفحتك الشخصية وأعلى صفحة المساهمات الشخصية عندما يقدّم الناس مساهمةً عبر صفحتك.

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
ar: عرّف بالحملة وسبب دعمك لها. سيظهر هذا النص في أعلى صفحتك الشخصية وفي أعلى صفحة المساهمة الأساسية أو صفحة التسجيل للمناسبة.

en: Introduce yourself and your role within our organization.
ar: عرّف بنفسك وبدورك في منظّمتنا.

en: Introduction
ar: مقدمة

en: Introductory Message
ar: الرسالة التقديمية

en: Introductory Message - New Memberships
ar: رسالة تعريفية- عضويات جديدة

en: Introductory Message - Renewals
ar: رسالة تمهيدية- التجديدات

en: Introductory Text
ar: نصّ تمهيدي

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
ar: رسالة افتتاحية/تعليمات لصفحة التسجيل الإلكتروني للمناسبة (يمكن أن تتضمّن وسومات لتنسيق لغة ترميز النصوص التشعبية).

en: Inuktitut
ar: الإنكتيتوتية

en: Inupiaq
ar: الإينوبياك

en: Invalid Base Directory
ar: قاعدة الدليل غير صالحة

en: Invalid Base URL
ar: مسارالدليل URL غير صالح

en: Invalid Message template
ar: نموذج غير صالح للرسالة

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
ar: صفوف غير صالحة لمدفوعات التعهدات (تمّ إهمالها)

en: Invalid Rows (skipped)
ar: صفوف غير صحيحة (تمّ إهمالها)

en: Invalid Subtype
ar: نوع فرعي غير صحيح

en: Invalid action specified in URL
ar: خطوة غير صالح محددة في الرابط

en: Invalid className: %1
ar: إسم الصف غير صحيح: %1

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
ar: تاريخ غير صالح "%1" (يجب الالتزام بصيغة السنة-الشهر-اليوم)

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
ar: تاريخ غير صالح "1%" في الرابط (الصيغة الصحيحة هي السنة تليها الشهر).

en: Invalid day name
ar: اسم اليوم غير صالح

en: Invalid day of the month
ar: يوم الشهر غير صالح

en: Invalid default value for country.
ar: قيمة افتراضية غير صالحة للدولة.

en: Invalid entity type
ar: نوع الوحدة غير صحيح

en: Invalid form parameters.
ar: مؤشرات ذات صيغة غير صالحة

en: Invalid hook invocation
ar: طلب ربط غير صالح

en: Invalid option
ar: خيار غير صالح

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
ar: تمّ إعطاء معيار غير صحيح إلى _civicrm_عضو_أدوار_الحصول_على_البيانات (). المعيار: "1!".

en: Invalid relationship type
ar: نوع علاقة غير صالح

en: Invalid token code
ar: شيفرة رمزية غير صحيحة

en: Invalid value passed to delete function.
ar: قيمة غير صحيحة أُرسلت إلى وظيفة الحذف.

en: Invoice
ar: الفاتورة

en: Invoice ID
ar: معرّف الفاتورة

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
ar: إنّ الرمز التعريفي للفاتورة أو الصفقة أو المساهمة مطلوب لمطابقة سجلات المساهمة الحالية بنمط التحديث.

en: Invoice Prefix
ar: البادئة الخاصة بالفاتورة

en: Invoices / Credit Notes
ar: الفواتير / إشعارات الدائن

en: Irish
ar: الإيرلندية

en: Is
ar: هو

en: Is Active
ar: مفعّل

en: Is Active?
ar: هل هذه المناسبة قائمة؟

en: Is Amount Block Active?
ar: هل مجموعة المبلغ مفعّلة؟

en: Is Automaticaly created
ar: منشأ آلياً

en: Is Billing Address
ar: هو عنوان إرسال الفواتير

en: Is Billing Email
ar: هو البريد الإلكتروني الخاص بإرسال الفواتير

en: Is Billing Email?
ar: هو البريد الإلكتروني الخاص بسداد الفواتير؟

en: Is Billing Phone
ar: هو فاتورة الهاتف

en: Is Calendar Year
ar: هي سنة تقويمية

en: Is Campaign Active?
ar: هل الحملة ناشطة؟

en: Is Contribution Page Shared?
ar: هل تمّ تبادل صفحة المساهمات؟

en: Is Credit Card Only?
ar: هل هي بطاقة ائتمان فقط؟

en: Is Dashlet Active?
ar: هل مكوّن اللوحة الرئيسية مفعّل؟

en: Is Dashlet Reserved?
ar: هل المعطيات البصرية محجوزة؟

en: Is Deceased
ar: متوف

en: Is Default Mail Settings?
ar: هي إعدادات البريد الافتراضية؟

en: Is Default Price Field Option?
ar: هل هو الاحتمال الافتراضي لخانة السعر؟

en: Is Default Survey
ar: هو استطلاع مبدئي

en: Is Default?
ar: هل هو مبدئي؟

en: Is Deleted
ar: هو محذوف

en: Is Domain Setting?
ar: هل تمّ إعداد النطاق؟

en: Is Empty
ar: فارغ

en: Is Event Public
ar: مناسبة عامة

en: Is Held
ar: منعقد

en: Is IM Billing?
ar: هي فاتورة المراسلة الفورية؟

en: Is Interview Conducted?
ar: هل اجريت المقابلة؟

en: Is Label Reserved?
ar: هل التصنيف محجوز؟

en: Is Mailing Archived?
ar: هل تمّ حفظ البريد في الأرشيف؟

en: Is Monetary
ar: هي نقدية

en: Is Not
ar: ليس

en: Is Null
ar: ملغى

en: Is Online Registration
ar: تسجيل إلكتروني

en: Is Online Registration On
ar: هل التسجيل الإلكتروني مفعّل

en: Is Online Registration enabled for the event?
ar: هل التسجيل الإلكتروني مفعّل لهذه المناسبة؟

en: Is Page Active?
ar: هل الصفحة فاعلة؟

en: Is Pay Later
ar: يُسدد لاحقاً

en: Is Payment?
ar: هذه دفعة؟

en: Is Premium Active?
ar: هل المكافأة فاعلة؟

en: Is Price Set Quick Config?
ar: هل يُعتمد الضبط السريع للرسم المحدد؟

en: Is Primary Address
ar: هو العنوان الأساسي

en: Is Primary Email
ar: هو بريد إلكتروني أساسي

en: Is Primary Phone
ar: هو هاتف أساسي

en: Is Public
ar: هو عام

en: Is Recurring
ar: هي متكررة

en: Is Relationship Active
ar: هي علاقة ناشطة

en: Is Required
ar: مطلوب؟

en: Is Reserved
ar: محجوز؟

en: Is Reserved?
ar: هل هو محجوز؟

en: Is Tax Deductible?
ar: هل هو خاضع لاقتطاع الضريبة؟

en: Is Tax?
ar: هل هو خاضع للضريبة؟

en: Is Tax? must be set for respective financial account
ar: هو ضريبة؟ يجب تحديد ذلك لكل حساب مالي على التوالي

en: Is Tax? must be set for this financial account
ar: هو ضريبة؟ يجب تحديد ذلك لهذا الحساب المالي

en: Is Test
ar: هو اختبار

en: Is Test Processor?
ar: هل المعالج اختبار؟

en: Is Test?
ar: هل هو اختبار؟

en: Is a Followup Activity?
ar: هل هو نشاط متابعة؟

en: Is an Event Template
ar: هو نموذج مناسبة

en: Is auto_increment_increment set to 1
ar: هل الزيادة_التلقائية_زيادة محددة بـ 1

en: Is between
ar: بين

en: Is billing block required
ar: هل من المطلوب تجميد الدفع

en: Is confirm email
ar: تأكيد البريد الإلكتروني

en: Is empty (Null)
ar: فارغ (ملغى)

en: Is equal to
ar: مساوٍ لـ

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر أو مساوٍ لـ

en: Is less than
ar: أقل من

en: Is less than or equal to
ar: أقل أو مساوٍ لـ

en: Is not between
ar: ليس بين

en: Is not empty (Null)
ar: ليس فارغاً (ملغى)

en: Is not equal to
ar: غير مساوٍ لـ

en: Is not one of
ar: ليس أحد

en: Is one of
ar: هو أحد

en: Is shared through social media
ar: ينشر عبر مواقع التواصل الاجتماعي

en: Is the %1 folder writeable?
ar: هل الملف %1 قابل للكتابة؟

en: Is the Group Active
ar: هل المجموعة فاعلة

en: Is the Membership pay later?
ar: هل العضوية مصنّفة للدفع لاحقاً؟

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
ar: هل يعتبر قسم المكافآت مفعلاً بالنسبة لصفحة المساهمات الإلكترونية هذه؟

en: Is the Relationship active?
ar: هل هي علاقة ناشطة؟

en: Is the activity a test entry?
ar: هل النشاط هو اختبار؟

en: Is the activity created by the system?
ar: هل النشاط من إنشاء النظام؟

en: Is the booking confirmation screen enabled?
ar: هل تمّ تفعيل شاشة التأكيد على الحجز؟

en: Is the contact deceased?
ar: هل جهة الاتصال متوفاة؟

en: Is the contribution a test entry?
ar: هل هذه المساهمة اختبار؟

en: Is the mailing completely sent?
ar: هل تمّ إرسال البريد بشكل تام؟

en: Is the membership status overridden?
ar: هل تمّ إلغاء وضع العضوية؟

en: Is the recurring contribution a test entry?
ar: هل المساهمة المتكررة هي اختبار؟

en: Is this CiviCRM Profile active?
ar: هل الملف الشخصي ضمن CiviCRM مفعّل؟

en: Is this Custom Data Set active?
ar: هل مجموعة البيانات المخصصة مفعّلة؟

en: Is this Event Active?
ar: هل هذه المناسبة قائمة؟

en: Is this Field Searchable?
ar: هل الخانة سهلة البحث؟

en: Is this Label Format the default?
ar: هل صيغة التصنيف هي التلقائية؟

en: Is this Online Contribution Page Active?
ar: هل صفحة المساهمات الإلكترونية هذه فاعلة؟

en: Is this PDF Page Format the default?
ar: هل صيغة صفحة PDF هي التلقائية؟

en: Is this Payment Processor Type active?
ar: هل نوع معالج المدفوعات شغال؟

en: Is this Payment Processor Type the default?
ar: هل نوع معالج المدفوعات هو النوع التلقائي؟

en: Is this Payment Processor active?
ar: هل ستنشط معالج السداد هذا؟

en: Is this Payment Processor the default?
ar: هل ستجعل معالج السداد هذا المعالج الافتراضي؟

en: Is this Scheduled Job active?
ar: هل هذه المهمة المقررة لا تزال قائمة؟

en: Is this a PAID event?
ar: هل المشاركة في هذه المناسبة مدفوعة؟

en: Is this a default provider?
ar: هل هو مزود الخدمة المضبوط افتراضياً؟

en: Is this a test membership?
ar: هل هي عضوية اختبارية؟

en: Is this account to be used as the default account for its financial account type when associating financial accounts with financial types?
ar: هل يجب اعتماد هذا الحساب كحساب افتراضي لهذا النوع من الحسابات عند ربط الحسابات المالية بأنواعها؟

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
ar: هل النشاط الحالي تطوير ضمن سلسلة الإصدارات؟

en: Is this address the contact's billing address?
ar: هل هذا العنوان هو عنوان إرسال الفواتير لجهة الاتصال؟

en: Is this address the contact's billing email?
ar: هل هذا هو عنوان البريد الإلكتروني الخاص بإرسال الفواتير إلى جهة الاتصال؟

en: Is this address the contact's primary address?
ar: هل هذا العنوان هو العنوان الأساسي لجهة الاتصال؟

en: Is this address the contact's primary email?
ar: هل هذا هو البريد الإلكتروني الأساسي الخاص بجهة الاتصال؟

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
ar: هل تمّ دمج هذه الخانة كعمود ضمن جدول نتائج البحث؟ تنطبق هذه الإعدادات فقط على الخانات التي يمكن رؤيتها في "الصفحات العامة" أو "الصفحات واللوائح العامة".

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
ar: هل تحددت هذه الخانة بموجب رمز بي أتش بي (من خلال وسيلة محفّزة مخصصة). لن يقوم CiviCRM بتحديث تلك الخانة.

en: Is this petition active?
ar: هل هذه العريضة فاعلة؟

en: Is this provider active?
ar: هل مزوّد الخدمة هذا مفعّل؟

en: Is this status enabled.
ar: هل هذه الحالة مفعلة؟

en: Is this survey active?
ar: هل الاستطلاع فاعل؟

en: Is this the contact's billing phone?
ar: هل هذا هو الهاتف الخاص بفواتير جهة الاتصال؟

en: Is this the contact's primary phone?
ar: هل هذا هو الهاتف الأساسي لجهة الاتصال؟

en: Is this the default petition?
ar: هل هذه هي العريضة المبدئية؟

en: Is this the default survey?
ar: هل هذا هو الاستطلاع المبدئي؟

en: Is this the test mailing?
ar: هل هذا هو البريد الاختبار؟

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
ar: هل صفحة الحملة الشخصية الخاصة بك شغالةً؟ يمكنك تفعيلها/تعطيلها في أي وقت من مراحل حياتها.

en: Issue warning and do not save
ar: تنبيه فلا تحفظ

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
ar: يبدو أنّ هذه المعاملة مزدوجة. هل سبق لك أن قدّمت هذا النموذج؟ في حال فعلت، قد يكون ثمّة مشكلة بالاتصال. لذا، تحقّق من ورود أي إيصال من Authorize.net عبر بريدك الإلكتروني. فإذا لم تتلقَّ إيصالاً في غضون ساعتين 2، حاول إجراء المعالمة مجدداً، وإذا استمريت في مواجهة المشاكل، يُرجى الاتصال بمدير الموقع.

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
ar: يبدو أنّ هذه المعاملة مزدوجة. هل سبق لك أن قدّمت هذا النموذج؟ في حال فعلت، قد يكون ثمّة مشكلة بالاتصال. لذا، تحقّق من ورود أي إيصال عن المعاملة عبر بريدك الإلكتروني. فإذا لم تتلقَّ إيصالاً في غضون ساعتين 2، حاول إجراء المعالمة مجدداً، وإذا استمريت في مواجهة المشاكل، يُرجى الاتصال بمدير الموقع.

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
ar: يبدو أنّ هناك أماكن شاغرة لمشاركة مجموعتك في هذه المناسبة (لن تتمّ إضافتك إلى قائمة الانتظار).

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
ar: يبدو أنك سبق وتسجّلتَ لهذه المناسبة. يمكنك المتابعة إذا كنتَ تريد تسجيل شخص إضافي.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
ar: يبدو أنك سبق وتسجّلتَ لهذه المناسبة. إذا كنتَ تريد تغيير تسجيلك، أو إذا تلقّيتَ هذه الرسالة عن طريق الخطأ، يُرجى الاتصال بمدير الموقع.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
ar: يبدو أنك تسجّل الآن مجموعة من %1 مشاركاً. تضمّ المناسبة %2 مكاناً متوفّراً (لن تتم إحالة إلى قائمة الانتظار).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
ar: يبدو أنك تسجّل الآن مجموعة من %1 مشاركاً. تضمّ المناسبة %2 مكاناً متوفّراً (لن تتم إحالة إلى قائمة الانتظار). يُرجى العودة إلى صفحة التسجيل الأساسية وتقليص عدد الأشخاص الإضافيين. يجب أيضاً أن تستكمل المعلومات الخاصة بالدفع.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ar: يبدو أنك تسجّل الآن مجموعة من %1 مشاركاً. تضمّ المناسبة %2 مكاناً متوفّراً (لن تتم إحالة إلى قائمة الانتظار). إنّ التسجيل لهذه المناسبة تشترط موافقة مسبقة. ستتلقى بريداً إلكترونياً بعد أن تتمّ مراجعة طلب تسجيلك.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
ar: يبدو أنك تسجّل عدداً فائضاً من المشاركين. سيتمّ إضافة جميع المشاركين إلى قائمة الانتظار. سيصلك إشعارٌ في حال توفّر أماكن شاغرة.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
ar: يبدو أنك نشرت و/أو وزعت نسخة الفلاش عن معالج المساهمات. لن ندعم هذه النسخة في الإصدار التالي. يجب أن تحاول حمل جميع المواقع التي تستخدم معالج الفلاش على التحديث بهدف استخدام رمز معالج HTML المحسّن أدناه بأسرع ما يمكن.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ar: يبدو أنّ هناك أماكن شاغرة لمشاركة مجموعتك في هذه المناسبة (لن تتمّ إضافتك إلى قائمة الانتظار). إنّ التسجيل لهذه المناسبة يشترط موافقة مسبقة. ستتلقى بريداً إلكترونياً بعد مراجعة عملية التسجيل.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
ar: من المستحسن اختبار بريدك بإرسالة لنفسك و/أو مجموعة مختارة من الأشخاص في منظمتك.

en: Italian
ar: الإيطالية

en: Italic
ar: خط مائل

en: Item
ar: غرض

en: Item Count
ar: احتساب المواد

en: JSON support
ar: دعم JSON

en: JSON support not included in PHP.
ar: إنّ دعم JSON غير مدرج في PHP.

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Javanese
ar: الجاوية

en: Job Description
ar: وصف المهمة

en: Job Frequency
ar: وتيرة المهمة

en: Job ID
ar: معرّف المهمة

en: Job Is Active?
ar: هل الوظيفة فاعلة؟

en: Job Name
ar: إسم المهمة

en: Job Title
ar: الوظيفة

en: Join Date
ar: تاريخ الانضمام

en: Join Us
ar: انضمّ إلينا

en: Join a Group
ar: انضم لمجموعة

en: Join your local chapter
ar: انضم إلى فصلك المحلي

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
ar: إنّ الانضمام إلى هذه المجموعة (المجموعات) رهن تأكيد جهة الاتصال هذه.

en: Jr.
ar: الأب

en: Kalaallisut, Greenlandic
ar: الغرينلاندية

en: Kannada
ar: الكنادية

en: Kanuri
ar: الكانورية

en: Kashmiri
ar: الكشميرية

en: Kazakh
ar: الكازاخية

en: Key
ar: أساسي

en: Key is not set for this payment processor
ar: Key ليس محدّداً لمُعالج السداد هذا

en: Khmer
ar: الخمير

en: Kikuyu, Gikuyu
ar: الكيكويو، الغيكويو

en: Kilometers
ar: كيلومترات

en: Kinyarwanda
ar: الكينيارواندية

en: Kirghiz, Kyrgyz
ar: القيرغيزية

en: Kirundi
ar: الكيروندية

en: Komi
ar: الكومية

en: Kongo
ar: الكونغو

en: Korean
ar: الكورية

en: Kurdish
ar: الكردية

en: Kwanyama, Kuanyama
ar: الكيونياما

en: LYBUNT Report
ar: تقرير LYBUNT

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
ar:  LYBUNT تعني الينة الماضية لكن ليس هذه السنة. وهي تقدّم لائحة بالأشخاص الذين تبرّعوا السنة الماضية لكنهم لم يقدّموا تبرعات في الفترة الزمنية التي تحدّدها، أي العام الحالي.

en: Label
ar: ملصق العنوان

en: Label Format
ar: شكل التصنيف

en: Label Format Option Group not found in database.
ar: يتعذّر إيجاد مجموعة خيارات لشكل التصنيف في قاعدة البيانات.

en: Label Format does not fit in database.
ar: لا يتلاءم شكل التصنيف مع قاعدة البيانات.

en: Label Formats
ar: صيغ التصنيف

en: Label Height
ar: طول علامة التصنيف

en: Label Is Active?
ar: هل التصنيف فعّال؟

en: Label Type
ar: نوع التصنيف

en: Label Width
ar: عرض  علامة التنصنيف

en: Label already exists in Database.
ar: العنوان موجود بالفعل في قاعدة البيانات.

en: Label and value cannot be empty.
ar: لا يجوز أن تكونا خانتا التصنيف والقيمة خاليتين.

en: Label cannot be empty.
ar: لا يجوز أن تكون خانة التصنيف خالية.

en: Label for Signature
ar: التصنيف للتوقيع

en: Label for Subject
ar: التصنيف للموضوع

en: Label for User Name if used
ar: التصنيف لاسم المستخدم إذا تمّ استخدامه

en: Label for password
ar: التصنيف لكلمة السر

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
ar: تصنيف العلاقة من جهة الاتصال أ إلى جهة الاتصال ب. مثلاً: جهة الاتصال أ "والد" جهة الاتصال ب.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
ar: تصنيف العلاقة من جهة الاتصال ب إلى جهة الاتصال أ. مثلاً:( جهة الاتصال ب "إبن" جهة الاتصال أ).

en: Label is Default?
ar: هل التصنيف افتراضي؟

en: Labels Per Column
ar: علامات التصنيف في كلّ عمود

en: Labels Per Row
ar: علامات التصنيف في كلّ صف

en: Landscape
ar: عرضي

en: Language
ar: اللغة

en: Language Customizations
ar: تعديلات اللغة

en: Language and Currency
ar: اللغة والعملة

en: Language and Region Settings
ar: إعدادات اللغة والمنطقة

en: Language of basic data:
ar: لغة البيانات الأساسية:

en: Languages
ar: اللغات

en: Languages available to users of this installation.
ar: اللغات المتوافرة لمستخدمي هذا التركيب.

en: Lao
ar: لاو

en: Last
ar: أخيراً

en: Last &gt;&gt;
ar: آخراً &gt;&gt;

en: Last Action Date
ar: تاريخ آخر خطوة

en: Last Change by
ar: آخر تحديث من

en: Last Modified By:
ar: أحدث تعديل من:

en: Last Name
ar: الشهرة

en: Last Name, First Name
ar: الاسم والشهرة

en: Last Name:
ar: الشهرة:

en: Last Reminder
ar: التذكير الأخير

en: Last Run
ar: شُغّل آخر مرة

en: Last name, First name
ar: الاسم والشهرة

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
ar: تاريخ انقضاء فترة العضوية الأخيرة. سيتمّ تحديد تاريخ البداية آلياً استناداً إلى نوع العضوية إذا لم تقم بتحديد تاريخ.

en: Latin
ar: اللاتينية

en: Latitude
ar: دائرة العرض

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
ar: يجوز ملء خطوط الطول والعرض تلقائياً من خلال تفعيل خدمة التعيين.

en: Latitude of the Address for mapping
ar: خط عرض العنوان لوضعه على الخريطة

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
ar: تعلم المزيد عن نص يتيح بشكل مباشر تحديث جهة الاتصال المرسل إليها وخيارات الترحيب.

en: Learn more.
ar: إكتشف المزيد.

en: Leave blank for default
ar: أترك الخانة فارغةً للخيار التلقائي

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
ar: أترك فراغاً لما كان غير محدود. لكنّ هذا الحد غير مطبّق من قبل جميع برامج التصفح وتحرير النصوص المنسقة.

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
ar: أترك نوع العضوية فارغاً لاحتمالات غير العضوية الإضافية (مثلاً اشتراك في مجلة).

en: Ledger
ar: الدفتر الأستاذ

en: Left
ar: يسار

en: Left Margin
ar: الهامش الأيسر

en: Left Message
ar: رسالة متروكة

en: Left Padding
ar: الحشو إلى اليسار

en: Legal
ar: قانوني

en: Legal Identifier
ar: رمز تعريفي قانوني

en: Legal Name
ar: الاسم القانوني

en: Length
ar: الطول

en: Letter
ar: رسالة

en: Letter Mail
ar: رسالة بريد

en: Liability
ar: الخصوم

en: License
ar: رخصة

en: Like
ar: مثل

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
ar: الليمبرجيشية

en: Limit Dashboard Results
ar: حدّ من عدد النتائج في اللوحة الرئيسية

en: Limit Group
ar: حدود المجموعة

en: Limit List to Group
ar: أحصر القائمة بمجموعة

en: Limit Rows per Page in Dashboard
ar: حدّ عدد الصفوف في كلّ صفحة في اللوحة الرئيسية

en: Limit To
ar: محصور بـ

en: Limit To Current User
ar: حدّ حرية المستخدم الحالي

en: Limit listings to a specific Group?
ar: أحصر القوائم بمجموعة محدّدة؟

en: Limit or Add Recipients
ar: خفّض أو أضف المستلمين

en: Line Item Entity
ar: وحدة البند

en: Line Item Entity Type
ar: نوع وحدة البند

en: Line Item ID
ar: الرمز التعريفي للبند

en: Line Item Label
ar: تصنيف البند

en: Line Item Participant Count
ar: عدد المشاركين

en: Line Item Quantity
ar: كمية البند

en: Line Item Total
ar: مجموع البند

en: Line Number
ar: رقم السطر

en: Linear (1D)
ar: خطي (1D)

en: Lingala
ar: لينغالية

en: Link
ar: رابط

en: Link Cases
ar: أربط الملفات

en: Link Text
ar: نصّ الرابط

en: Link To Case
ar: الرابط بالملفّ

en: Link this field
ar: ضع رابطاً بهذه الخانة

en: Link this field to its CiviCRM Contact
ar: أربط هذه الخانة بجهة الاتصال الخاصة بها في CiviCRM

en: Link this field to its event page
ar: أربط هذه الخانة بصفحة المناسبات الخاصة بها

en: Link this field to its user
ar: أربط هذه الخانة بمستخدمها

en: Link to Delete Activity
ar: رابط لحذف النشاط

en: Link to Delete Contact
ar: رابط لحذف جهة الاتصال

en: Link to Delete Contribution
ar: رابط لحذف المساهمة

en: Link to Delete Event
ar: رابط لحذف المناسبة

en: Link to Delete Participant
ar: رابط لحذف المشارك

en: Link to Delete Relationship
ar: رابط لحذف العلاقة

en: Link to Edit Activity
ar: رابط لتعديل النشاط

en: Link to Edit Contact
ar: رابط لتعديل جهة الاتصال

en: Link to Edit Contribution
ar: رابط لتعديل المساهمة

en: Link to Edit Event Participants
ar: رابط لتعديل المشاركين في المناسبة

en: Link to Edit Participant
ar: رابط لتعديل المشارك

en: Link to Edit Relationship A-B
ar: رابط لتعديل العلاقة ألف- باء

en: Link to Edit Relationship B-A
ar: رابط لتعديل العلاقة باء- ألف

en: Link to Event Configuration
ar: رابط بضبط المناسبات

en: Link to Event Page
ar: رابط بصفحة المناسبات

en: Link to Event Participants
ar: رابط بالمشاركين في المناسبة

en: Link to Event Registration
ar: رابط للتسجيل في المناسبة

en: Link to Participant Listing
ar: رابط بلائحة المشاركين

en: Link to Registration Page
ar: رابط بصفحة التسجيل

en: Link to View Activity
ar: رابط للاطلاع على النشاط

en: Link to View Contact
ar: رابط للاطلاع على جهة الاتصال

en: Link to View Contribution
ar: رابط للاطلاع على المساهمة

en: Link to View Participant
ar: رابط للاطلاع على المشارك

en: Link to View Relationship A-B
ar: رابط للاطلاع على العلاقة ألف- باء

en: Link to View Relationship B-A
ar: رابط للاطلاع على العلاقة باء- ألف

en: Link to a Custom Node
ar: رابط بعقدة مخصصة

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
ar: أنشئ رابطاً بعقدة دروبال أو إطّلع من مسار القاعدة. إنّ الرمز التعريفي للنشاط سيكون ملحقاً بنهاية الملف

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
ar: أنشئ رابطاً بعقدة دروبال أو إطّلع من مسار القاعدة. إنّ الرمز التعريفي لجهة الاتصال سيكون ملحقاً بنهاية الملف

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
ar: أنشئ رابطاً بعقدة دروبال أو إطّلع من مسار القاعدة. إنّ الرمز التعريفي للمساهمة سيكون ملحقاً بنهاية الملف

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
ar: أنشئ رابطاً بعقدة دروبال أو إطّلع من مسار القاعدة. إنّ الرمز التعريفي للمناسبة سيكون ملحقاً بنهاية الملف.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
ar: أنشئ رابطاً بعقدة دروبال أو إطّلع من مسار القاعدة. إنّ الرمز التعريفي للمشارك سيكون ملحقاً بنهاية الملف

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
ar: أنشئ رابطاً بعقدة دروبال أو إطّلع من مسار القاعدة. إنّ الرمز التعريفي للعلاقة سيكون ملحقاً بنهاية الملف

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
ar: أربط بين المناسبات، والمراسلات، والنشاطات، والمساهمات. قم بإنشاء الاستطلاعات والعرائض الإلكترونية.

en: Linked to Contribution Page
ar: رابط بصفحة المساهمات

en: Links
ar: الروابط

en: Links Text
ar: نص الروابط

en: List %1 participants
ar: عدّد 1% مشاركين

en: List Association Rule(s)
ar: تعداد قاعدة (قواعد) الارتباط

en: List Custom Options
ar: عدِّد الخيارات المخصصة

en: List all contribution(s) for this date unit.
ar: عدّد جميع المساهمات (المساهمة) الخاصة بهذا التاريخ.

en: List all direct contribution(s) from this contact.
ar: عدّد جميع المساهمات المباشرة (أو المساهمة) من هذا الشخص.

en: List all revisions
ar: عدّد جميع المراجعات

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
ar: عدّد تاريخ هبات جهات الاتصال، بحسب التصنيف السنوي، إلى جانب المساهمات التي يسجّلها أيّ من الأشخاص المتعلقين بهم.

en: List counted participants
ar: عدّد المشاركين المحتسبين

en: List more Grants
ar: أضف مزيد من المنح

en: List my contribution
ar: أدرج مساهمتي

en: List my contribution anonymously
ar: أظهر مساهمتي من دون ذكر اسمي

en: List my support anonymously
ar: حافظ على سرية دعمي

en: List of Languages
ar: لائحة اللغات

en: List of all dates of activities of Type
ar: لائحة بكل تواريخ النشاطات من نوع

en: List of log entries for:
ar: قائمة مدخلات السجل لـ:

en: List of names
ar: قائمة الأسماء

en: List participants for this event (all statuses)
ar: عدّد المشاركين لهذه المناسبة (جميع الحالات)

en: List the signatures
ar: لائحة التواقيع

en: List uncounted participants
ar: عدّد المشاركين غير المحتسبين

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
ar: تمّت إضافة جهة (جهات) الاتصال المدرجة إلى المجموعة التي اخترتها.

en: Listing of current and upcoming public events.
ar: لائحة بالمناسبات العامة الحالية واللاحقة.

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
ar: عدّد خلاصة العضويات طيلة هذه الوحدة الزمنية.

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
ar: عدّد المساهمات (المساهمة) المفصّلة الخاصة بهذا السجل.

en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
ar: يعدّد مساهمات محدّدة وفقاً للمعايير بما في ذلك جهات الاتصال، والفترة الزمنية، والنوع المالي، وعنوان المساهم إلخ.ويشير تقرير خلاصة المساهمات إلى هذا التقرير للمزيد من التفاصيل عن المساهمات.

en: Lithuanian
ar: الليتوانية

en: Live
ar: مباشر

en: Live API URL
ar: رابط API الفعال

en: Live Button URL
ar: رابط زر الموقع الفعال

en: Live Page
ar: صفحة مباشرة

en: Live Recurring Payments URL
ar: رابط المدفوعات المتكررة الفعال

en: Live Site URL
ar: رابط الموقع الفعال

en: Load Mapping
ar: تحميل الخرائط

en: Loading
ar: جاري التحميل

en: Loading...
ar: جاري التحميل

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
ar: تحمل جميع المتغيرات المتوافرة لنموذج الصفحة الحالية إلى نافذة منبثقة. لتحقيق ذلك، أضف <em>&smartyDebug=1</em> لأي سلسلة استفسارات خاصة برابط CiviCRM. تأكد من تعطيل ميزة صدّ النوافذ المنبثقة في متصفحك لرابط موقع CiviCRM.

en: Local path
ar: المسار المحلي

en: Localization
ar: تمركز

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
ar: تشمل إعداد ات التمركز لغة المستخدم، والعملة التلقائية والدول المتوافرة لإدخال العنوان.

en: Location
ar: الموقع

en: Location Block ID
ar: معرّف مجموعة المواقع

en: Location Type
ar: نوع الموقع

en: Location Type ID
ar: معرّف نوع الموقع

en: Location Type is Active?
ar: هل نوع الموقع فعّال؟

en: Location Type is Reserved?
ar: هل نوع الموقع محجوز؟

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
ar: يستند البحث على أساس الموقع إلى الموقع الرئيسي لكل جهة اتصال افتراضياً.

en: Location type
ar: نوع الموقع

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
ar: توفر أنواع المكان علامات تصنيف ملائمة للتمييز بين مكان (أمكنة) جهات الاتصال. يمكن للمدراء تحديد أكبر قدر ملائم من الأنواع الإضافية لناخبيك (قد تكون الأمثلة المكتب الرئيسي، المدرسة، منزل العطلة...)

en: Log Contact ID
ar: معرّف جهة اللاتصال في السجل

en: Log Host
ar: مضيف السجل

en: Log Timestamp
ar: الختم الزمني في السجل

en: Log Type
ar: نوع المدوّنة

en: Log Type Table
ar: جدول بأنواع المدوّنات

en: Log of contact and activity records created or updated in a given date range.
ar: سجلات النشاطات وجهات الاتصال المنشأة أو المحدّثة في فترة زمنية محدّدة.

en: Logging
ar: الدخول

en: Logging Details
ar: تفاصيل التسجيل

en: Login to your account
ar: سجّل الدخول إلى حسابك

en: Login to your account at
ar: سجّل دخولك إلى حسابك في

en: Logo
ar: الشعار

en: Long-term housing plan
ar: خطة الإسكان على المدى الطويل

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Longitude of the Address for mapping
ar: خط طول العنوان لوضعه على الخريطة

en: Low
ar: خفيف

en: Luba-Katanga
ar: لوبا غاتانغا

en: Luganda
ar: لوغاندا

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
ar: اللوكسمبرجية

en: Lybunt Report
ar: تقرير المانحين الذين تبرّعوا السنة الماضية ولكن ليس هذه السنة

en: Macedonian
ar: المقدونية

en: Mail Account
ar: حساب البريد

en: Mail Account Password
ar: كلمة سر حساب البريد

en: Mail Account Username
ar: إسم مستخدم حساب البريد

en: Mail Account Uses SSL
ar: يستخدم حساب البريد أس أس أل

en: Mail Bounce Report
ar: تقرير ارتداد الرسائل الإلكترونية

en: Mail Bounce: %1
ar: الرسائل المرتدّة: 1%

en: Mail Detail Report
ar: تقرير مفصّل بالبريد

en: Mail Error
ar: خطأ في إرسال الرسالة

en: Mail Folder
ar: ملف البريد

en: Mail Not Sent
ar: لم يتم إرسال البريد

en: Mail Opened Report
ar: تقرير قراءة الرسائل

en: Mail Opened: %1
ar: الرسائل المفتوحة: 1%

en: Mail Port
ar: منفذ البريد

en: Mail Protocol
ar: بروتوكول البريد

en: Mail Reports
ar: تقارير البريد

en: Mail Sent
ar: تمّ إرسال البريد

en: Mail Server
ar: خادم البريد

en: Mail Setting Deleted.
ar: تم حذف إعدادات البريد الإلكتروني

en: Mail Settings ID
ar: معرّف إعدادات البريد

en: Mail Settings Name
ar: إسم إعدادات البريد

en: Mail Summary
ar: خلاصة بالرسائل الإلكترونية

en: Mail Summary Report
ar: تقرير خلاصة الرسائل الإلكترونية

en: Mail routing error
ar: خطأ في مسار البريد

en: Mailing
ar: البريد

en: Mailing Approved Date
ar: تاريخ الموافقة على البريد

en: Mailing Completed
ar: تم استكمال البريد

en: Mailing Component Body HTML
ar: عنصر البريد بصيغة لغة رموز النصوص التشعبية

en: Mailing Component ID
ar: الرمز التعريفي لعنصر البريد

en: Mailing Component Is Active?
ar: عنصر البريد شغال؟

en: Mailing Component Type
ar: نوع عنصر البريد

en: Mailing Component is Default?
ar: عنصر البريد تلقائي؟

en: Mailing Confirmation ID
ar: الرمز التعريفي للتأكيد على البريد

en: Mailing Created Date
ar: تاريخ إنشاء البريد

en: Mailing Date
ar: تاريخ البريد

en: Mailing Delivery
ar: توصيل البريد

en: Mailing Error
ar: خطأ في البريد المرسَل

en: Mailing Event Queue ID
ar: الرمز التعريفي لقائمة الانتظار لمناسبات البريد

en: Mailing Footer
ar: حاشية البريد

en: Mailing Footer - HTML
ar: حاشية البريد- HTML

en: Mailing Footer - Plaintext
ar: حاشية البريد- نص عادي

en: Mailing From Email
ar: بريد من عنوان البريد الإلكتروني

en: Mailing From Name
ar: بريد من الاسم

en: Mailing Group Entity
ar: مجموعة البريد

en: Mailing Group Entity Table
ar: الجدول الخاص بمجموعة البريد

en: Mailing Group ID
ar: الرمز التعريفي لمجموعة البريد

en: Mailing Group Search
ar: البحث في مجموعة البريد

en: Mailing Group Search Arguments
ar: حجج البحث في مجموعة البريد

en: Mailing Group Type
ar: نوع مجموعة البريد

en: Mailing HTML:
ar: بريد بصيغة لغة رموز النصوص التشعبية

en: Mailing Hash
ar: بعثرة البريد

en: Mailing Header
ar: رأسية البريد

en: Mailing Header - HTML
ar: رأسية البريد- HTML

en: Mailing Header - Plaintext
ar: رأسية البريد - نصّ عادي

en: Mailing ID (A)
ar: الرمز التعريفي للبريد (أ)

en: Mailing ID (B)
ar: الرمز التعريفي للبريد (ب)

en: Mailing ID (C)
ar: الرمز التعريفي للبريد (ج)

en: Mailing Job End Date
ar: تاريخ نهاية مهمة البريد

en: Mailing Job ID
ar: الرمز التعريفي لمهمة البريد

en: Mailing Job Is Test?
ar: مهمة البريد قيد الاختبار؟

en: Mailing Job Limit
ar: الحدود المفروضة على مهمة البريد

en: Mailing Job Offset
ar: أوفست وظيفة البريد

en: Mailing Job Start Date
ar: تاريخ بداية مهمة البريد

en: Mailing Job Status
ar: وضع الوظيفة البريدية

en: Mailing Job Type
ar: نوع مهمة البريد

en: Mailing Label
ar: تصنيف المراسلات

en: Mailing Label Format
ar: شكل تصنيف البريد

en: Mailing Label Tokens
ar: رموز تصنيف المراسلات

en: Mailing List
ar: لائحة العناوين

en: Mailing List Subscription
ar: الاشتراك في قائمة البريد

en: Mailing Name
ar: إسم البريد

en: Mailing Name(s)
ar: إسم البريد

en: Mailing Recipient
ar: مستلم البريد

en: Mailing Recipients
ar: مستلمي البريد

en: Mailing Recipients ID
ar: الرمز التعريفي لمستلمي البريد

en: Mailing Report
ar: التقرير البريدي

en: Mailing Resubscribe
ar: إعادة الاشتراك في البريد

en: Mailing Scheduled Date
ar: تاريخ جدولة البريد

en: Mailing Sender
ar: مرسل البريد

en: Mailing Settings
ar: إعدادات البريد

en: Mailing Status
ar: وضع البريد

en: Mailing Subscribe Hash
ar: دالة هاش للاشتراك في البريد

en: Mailing Subscribe ID
ar: الرمز التعريفي للاشتراك في البريد

en: Mailing Subscribe Timestamp
ar: الختم الزمني للاشتراك بالبريد

en: Mailing Text:
ar: البريد بصيغة النص

en: Mailing Type
ar: نوع البريد

en: Mailing Visibility
ar: مقروئية البريد

en: Mailing bounced ID
ar: الرمز التعريفي للبريد المرتد

en: Mailing click through ID
ar: نقرة البريد من خلال الرمز التعريفي

en: Mailing content has been uploaded
ar: تمّ تحميل مضمون البريد

en: Mailing content uploaded
ar: تمّ تحميل مضمون البريد

en: Mailing delivered ID
ar: الرمز التعريفي للبريد الذي تمّ تسليمه

en: Mailing group
ar: مجموعة بريد المراسلة

en: Mailing has been approved/rejected
ar: تمّت الموافقة على البريد/رفضه

en: Mailing has been completed
ar: تمّ إنجاز رسالة البريد

en: Mailing has been created
ar: تمّ إنشاء البريد

en: Mailing has been queued
ar: البريد معلّق

en: Mailing has been scheduled
ar: تقرّر موعد إرسال البريد

en: Mailing has been updated
ar: تمّ تحديث البريد

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
ar[0]: لم يتمّ إرسال البريد إلى أيّ عنوان إلكتروني.
ar[1]: تمّ إرسال البريد بنجاح إلى عنوان إلكتروني واحد.
ar[2]: تمّ إرسال البريد بنجاح إلى عنوانين إلكترونيين.
ar[3]: تمّ إرسال البريد بنجاح إلى بضعة عناوين إلكترونية.
ar[4]: تمّ إرسال البريد بنجاح إلى العديد من العناوين الإلكترونية.
ar[5]: تمّ إرسال البريد بنجاح إلى عناوين إلكترونية غير محددة.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
ar[0]: لم يتمّ إرسال البريد إلى عناوين البريد الإلكتروني المحدّدة.
ar[1]: لم يتمّ إرسال البريد إلى عناوين البريد الإلكتروني المحدّدة.
ar[2]: لم يتمّ إرسال البريد إلى عناوين البريد الإلكتروني المحدّدة.
ar[3]: لم يتمّ إرسال البريد إلى عناوين البريد الإلكتروني المحدّدة.
ar[4]: لم يتمّ إرسال البريد إلى عناوين البريد الإلكتروني المحدّدة.
ar[5]: لم يتمّ إرسال البريد إلى عناوين البريد الإلكتروني المحدّدة.

en: Mailing name
ar: إسم البريد

en: Mailing opened ID
ar: الرمز التعريفي لفتح البريد

en: Mailing permalink
ar: الرابط الثابت لبريد المراسلة

en: Mailing reply ID
ar: الرمز التعريفي للرد على البريد

en: Mailing unsubscribeded ID
ar: الرمز التعريفي لإلغاء الاشتراك في البريد

en: Mailing:
ar: البريد:

en: Mailing: Trackable Opens
ar: البريد: تتبع عمليات الفتح

en: Mailing: Trackable Replies
ar: البريد: تتبع عمليات الردّ

en: Mailing: Trackable URL Clicks
ar: البريد: تتبع نقرات العناوين الإلكترونية

en: MailingAB ID
ar: الرمز التعريفي للبريد أب

en: Mailings
ar: مراسلات

en: Mailings %%StatusMessage%%
ar: البريد%%وضع الرسالة%%

en: Mailings sent to %1
ar: تم إرسال البريد إلى %1

en: Main
ar: الرئيسي

en: Main Information
ar: المعلومات الأساسية

en: Main Menu
ar: القائمة الأساسية

en: Main office location
ar: موقع المكتب الرئيسي

en: Major Donor
ar: المانح الأكبر

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
ar: أعلم CiviCRM بالنطاقات المتعددة. يجب أن تقوم بضبط مجموعة النطاق إن تمّ تفعيلها.

en: Make Contribution
ar: قدّم مساهمة

en: Make Mailing Labels
ar: صنّف عناوين المراسلات

en: Make Name Badges
ar: أعدّ بطاقات تعريف

en: Make Pledge Payment(s):
ar: تسديد دفعة (دفعات) التعهّد:

en: Make Thank-you Letters
ar: أعد رسائل شكر

en: Make a Copy
ar: إنسخ نسخة واحدة

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
ar: أعدّ نسخة عن صفحة مساهمات CiviCRM

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
ar: أعِد نسخة عن مجموعة ملفات شخصية ضمن CiviCRM

en: Make a Copy of Price Set
ar: أعِدّ نسخة عن مجموعة الرسوم

en: Make a contribution
ar: قدّم مساهمة

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
ar: سهّل على المشاركين الترويج لهذه المناسبة لدى أصدقائهم وزملائهم.

en: Make sure at least one parent group is set.
ar: تأكّد من تحديد مجموعة أهل واحدة على الأقل.

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
ar: تأكّد من عدم تفعيل ميزة CAPTCHA لملف التعريف هذا عند الاستحصال على رمز أتش تي أم أل، علماً أنّ هذه الميزة تستدعي إنتاج صفحة ديناميكية. لكنّ تقديم نموذج ملف التعريف وفيه جزء من التعليمات البرمجية بلغة أتش تي أم أل سيؤدّي دوماً إلى خطأ في التحقق من CAPTCHA، ممّا يعني أنّ المعلومات التي أدخلها المستخدم يتعذّر حفظها.

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
ar: تأكّد من أنك تملك ما يكفي من الامتيازات في نظام التحكّم بالوصول.

en: Make this option value 'selected' by default?
ar: إجعل هذه القيمة "خياراً" افتراضياً؟

en: Malagasy
ar: الملغاشية

en: Malay
ar: الملاوية

en: Malayalam
ar: الماليالامية

en: Male
ar: ذكر

en: Maltese
ar: المالطية

en: Manage - Scheduled Jobs
ar: إدارة - المهام المقررة

en: Manage ACL Roles
ar: إدارة أدوار صلاحيات الوصول

en: Manage Case
ar: إدارة الملف

en: Manage Case #%1
ar: قم بإدارة الملف #%1

en: Manage Contribution Page
ar: أدر صفحة المساهمة

en: Manage Contribution Pages
ar: أدر صفحات المساهمات

en: Manage Event Templates
ar: نماذج إدارة المناسبات

en: Manage Events
ar: إدارة المناسبات

en: Manage Groups
ar: إدارة المجموعات

en: Manage Personal Campaign Pages
ar: إدارة صفحات الحملة الشخصية

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
ar: قم بإدارة أوضاع المشاركين في المناسبة أدناه. قم بتفعيل الحالات المختارة للسماح بلائحة الانتظار للمناسبة و/أو موافقة المشارك.

en: Manage report templates
ar: أدر نماذج التقارير

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
ar: اتّبع القواعد المرعية لرصد سجلات جهات الاتصال المحتمل أن تكون متكررة. استعرض البيانات المتكررة باختيار قاعدة معيّنة، دامجاً إياها عند الاقتضاء.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
ar: إتبع القواعد المرعية لرصد سجلات جهات الاتصال المحتمل أن تكون متكررة. استعرض البيانات المتكررة باختيار قاعدة معيّنة، دامجاً إياها عند الاقتضاء. أنقر على  <strong>عدّل القاعدة</strong> لمراجعة أو تعديل القواعد المحددة لكل نوع من جهات الاتصال. من الأوفق لك بالطبع أن تحافظ على القواعد "الخاضعة للإشراف" وغير "الخاضعة للإشراف" لكل نوع من جهات الاتصال.

en: Manager
ar: المدير

en: Managing Your Page
ar: إدارة صفحتك

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
ar: لم تقم بملء الخانات الإلزامية (الاسم والشهرة أو البريد الإلكتروني).

en: Manual Assignment of Related Membership
ar: التعيين اليدوي للعضوية ذات الصلة

en: Manual Batch
ar: دفعة يدوية

en: Manual Synchronization:
ar: التزامن اليدوي:

en: Manual contribution amount
ar: قيمة المساهمة اليدوية

en: Manual membership and price
ar: عضوية يدوية وسعر

en: Manually Synchronize
ar: التزامن اليدوي

en: Manx
ar: المانكسية

en: Map
ar: خريطة

en: Map %1 Address
ar: تحديد 1% العنوان

en: Map Contact
ar: خريطة جهة الاتصال

en: Map Enabled
ar: مرفق بخريطة

en: Map Link
ar: ضع الرابط في خريطة

en: Map Location(s)
ar: أرسم خريطة الموقع (المواقع)

en: Map Primary Address
ar: ضع العنوان الرئيسي على الخريطة

en: Map Profile
ar: ملف شخصي مزوّد بخريطة

en: Map event location
ar: حدّد موقع المناسبة على الخريطة

en: Map these contacts
ar: حدّد جهات الاتصال ضمن خريطة

en: Map this Address
ar: عيّن هذا العنوان على الخريطة

en: Map this Location
ar: عيّن هذا الموقع على الخريطة

en: Mapper for Field %1
ar: خريطة للخانة %1

en: Mapping Provider
ar: مزود الخرائط

en: Mapping Type
ar: نوع خريطة التوزيعات

en: Mapping and Geocoding
ar: رسم الخرائط والترميز الجغرافي

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
ar: تتطلب ميزة الخرائط الإصدار 5 أو أعلى من PHP

en: Marathi
ar: الماراثية

en: Mark All
ar: ضع إشارة في جميع الخانات

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
ar: أشر إلى جهة (جهات) الاتصال المستهدفة لهذه العلاقة

en: Mark as Dedupe Exception
ar: ضع في خانة المستثنى من إزالة البيانات المتكررة

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
ar: أشر إلى جهة (جهات) الاتصال المستهدفة لهذه العلاقة إذا كانت تظهر أدناه. أو يمكنك تعديل اسم البحث أعلاه ونقر زر البحث من جديد.

en: Mark this pair as not a duplicate.
ar: لا تشِر إلى هاتين الجهتين على أنهما مكررتين.

en: Marked as duplicates.
ar: صنّف كمتكرر.

en: Marked as non duplicates.
ar: صنّف كمادة غير متكررة.

en: Market Value
ar: قيمة السوق

en: Marshallese
ar: المارشالية

en: Mask
ar: واجهة

en: Mass SMS
ar: رسائل نصية قصيرة جماعية

en: Master Address Belongs To
ar: العنوان الرئيسي يعود إلى

en: Match Fields
ar: مطابقة الخانات

en: Match Value or Expression
ar: مطابقة القيمة أو التعبير

en: Matched Gift
ar: هدية مطابقة

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
ar: تستبدل القيم المتطابقة بهذه البادئة زائد رمز فريد.. مثلاً: إذا كانت البادئة البديلة لـ &quot؛فانكوفر&quot؛ هي <em>المدينة_</em> تستبدل أشكال التكرار بـ <em>المدينة_39121</em>.

en: Matching CiviCRM Field
ar: المطابقة مع خانات CiviCRM

en: Matching Contributions to Contributors
ar: مطابقة المساهمات مع المساهمين

en: Matching Memberships to Contacts
ar: مطابقة العضويات مع جهات الاتصال

en: Matching Participant Data to Contacts
ar: ربط بيانات المشاركين بجهات الاتصال

en: Matching Rule for %1 Contacts
ar: نظام المطابقة المعتمد لدى %1 جهات اتصال

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
ar: المطابقة مع جهات الاتصال لعمليات الإدخال والتحديث

en: Max
ar: كحدّ أقصى

en: Max Number Of Contacts
ar: العدد الأقصى لجهات الاتصال

en: Max Number of Participants
ar: العدد الأقصى للمشاركين

en: Max Participant
ar: العدد الأقصى للمشاركين

en: Max Participants
ar: أقصى عدد للمشاركين

en: Max Related
ar: العدد الأقصى ذو الصلة

en: Max Related Members for Type
ar: العدد الأقصى للأعضاء المعنيّين بالنسبة للنوع

en: Max Value
ar: القيمة القصوى

en: Max participants should be a positive number
ar: يجب أن يكون العدد الأقصى للمشاركين رقماً إيجابياً

en: Max related
ar: العدد الأقصى ذو الصلة

en: Maximum Exceeded
ar: تجاوز الحدّ الأقصى

en: Maximum Multiple Records
ar: حدّ أقصى من السجلات المتعددة

en: Maximum Number of Reminders
ar: العدد الأقصى من رسائل التذكير

en: Maximum Participants
ar: العدد الأقصى للمشاركين

en: Maximum Records
ar: العدد الأقصى من التسجيلات

en: Maximum Reminders Send
ar: العدد الأقصى من رسائل التذكير التي يمكن إرسالها

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
ar: الحد الأقصى لتحميل ملف هو  %1 ميغابايت

en: Maximum length
ar: الحد الأقصى للطول

en: Maximum number of contacts
ar: العدد الأقصى لجهات الاتصال

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
ar: العدد الأقصى للأشخاص الذين يمكن حجزهم للمحاور في الوقت نفسه.

en: Maximum number of multiple records
ar: الحدّ الأقصى المحدد لعدة تسجيلات

en: Maximum number of related memberships (leave blank for unlimited).
ar: العدد الأقصى للعضويات ذات الصلة (أترك الخانة فارغة إذا كان غير محدود)

en: Maximum reserved at one time
ar: عدد المحجوزين في المرة نفسها.

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
ar: يجب أن يكون عدد المحجوزين في المرة نفسها رقماً إيجابياً.

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
ar: العدد الأقصى للأشخاص الذين يمكن أن يكونوا في وضع محجوز لمحاور .

en: Medical evaluation
ar: تقييم طبي

en: Medium
ar: الوسيلة

en: Meeting
ar: اجتماع

en: Member
ar: عضو

en: Member Count
ar: عدد الأعضاء

en: Member Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية للعضو

en: Member Dues
ar: الرسوم المترتبة على العضو

en: Member Name or Email
ar: اسم العضو أو بريده الإلكتروني

en: Member Since
ar: عضو منذ

en: Member Since %2 %1
ar: عضو منذ %2 %1

en: Members
ar: الأعضاء

en: Members as of %1 %2
ar: أعضاء بدءاً من 1% 2%

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
ar: إنّ الأعضاء الموكل إليهم هذا النوع من العضوية ينتمون إلى منظمة معيّنة (مثلاً، هذا بالنسبة لعضوية منظمة أنقذوا الحيتان" ) ملاحظة: هذه المنظمة/المجموعة/الفصل يجب أن تتواجد كجهة اتصال من نوع منظمة ضمن إطار CiviCRM

en: Members by Type
ar: الأعضاء وفقاً للنوع

en: Members of <a href="%1">%2</a>
ar: أعضاء في  <a href="%1">%2</a>

en: Membership
ar: العضوية

en: Membership #
ar: رقم العضوية

en: Membership Added
ar: عضوية مضافة

en: Membership Autorenewal Billing Updates
ar: تحديثات فواتير التجديد التلقائي للعضوية

en: Membership Block Display Minimum Fee
ar: الرسم الأدنى الظاهر لمجموعات العضوية

en: Membership Block Entity Table
ar: جدول كيانات مجموعات العضوية

en: Membership Block ID
ar: الرمز التعريفي لمجموعات العضوية

en: Membership Block Is Separate Payment
ar: مجموعات العضوية تمثّل تسديداً مستقلاً

en: Membership Block Membership Types
ar: أنواع عضويات مجموعات العضوية

en: Membership Block New Text
ar: النص الجديد لمجموعة العضوية

en: Membership Block New Title
ar: العنوان الجديد لمجموعة العضوية

en: Membership Block Renewal Text
ar: نصّ التجديد لمجموعة العضوية

en: Membership Block Renewal Title
ar: العنوان التجديدي لمجموعة العضوية

en: Membership Bulk Entry
ar: إدخال كمية من الأعضاء

en: Membership Change Date
ar: تاريخ تغيير العضوية

en: Membership Confirmation and Receipt
ar: التأكيد على العضوية والإيصال

en: Membership Deleted
ar: عضوية محذوفة

en: Membership Detail Report
ar: تقرير مفصّل عن العضوية

en: Membership Fee
ar: رسم العضوية

en: Membership Fee Total
ar: إجمالي رسوم العضوية

en: Membership Fields
ar: حقول العضوية

en: Membership ID
ar: هوية العضو

en: Membership Information
ar: معلومات عن العضوية

en: Membership Invalid
ar: عضوية غير صالحة

en: Membership Lapse Date
ar: تاريخ انتهاء العضوية

en: Membership Letter (PDF)
ar: رسالة عضوية (بي.دي.إف.)

en: Membership Num Terms
ar: شروط عدد الأعضاء

en: Membership Options
ar: احتمالات العضوية

en: Membership Organization
ar: عضوية المنظمة

en: Membership Organization and Type
ar: تنظيم العضوية ونوعها

en: Membership Owner ID
ar: الرمز التعريفي لصاحب العضوية

en: Membership Payment ID
ar: الرمز التعريفي لتسديد مبلغ العضوية

en: Membership Payment and Receipt
ar: سداد العضوية والإيصال

en: Membership Period
ar: فترة العضوية

en: Membership Renewal
ar: تجديد العضوية

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
ar: التأكيد على تجديد العضوية والإيصال.

en: Membership Renewal Reminder
ar: تذكير بتجديد العضوية

en: Membership Renewal using a credit card requires a Membership fee. Since there is no fee associated with the selected membership type, you can use the normal renewal mode.
ar: إنّ تجديد العضوية من خلال بطاقة تسليف يتطلّب تسديد رسم عضوية. وبما أنه ليس من رسم مقترن بنوع العضوية الذي وقع عليه الاختيار، يمكنك استخدام نمط التجديد العادي.

en: Membership Report (Detail)
ar: تقرير العضوية (بالتفصيل)

en: Membership Report (Lapsed)
ar: تقرير العضوية (المنتهية)

en: Membership Report (Summary)
ar: تقرير العضوية (ملخّص)

en: Membership Section Enabled?
ar: هل تريد تفعيل قسم العضوية؟

en: Membership Settings
ar: إعدادات العضوية

en: Membership Signup
ar: التسجيل للعضوية

en: Membership Source
ar: مصدر العضوية

en: Membership Start Date
ar: تاريخ ابتداء الاشتراك

en: Membership Status Error
ar: خطأ في حالة العضوية

en: Membership Status ID
ar: الرمز التعريفي لوضع العضوية

en: Membership Summary Report
ar: تقرير ملخّص العضويات

en: Membership Transaction #
ar: # صفقة العضوية

en: Membership Type
ar: نوع العضوية

en: Membership Type Duration Interval
ar: الفاصل الزمني لنوع العضوية

en: Membership Type Duration Unit
ar: وحدة مدة نوع العضوية

en: Membership Type Not Deleted
ar: نوع العضوية غير محذوف

en: Membership Type Plan
ar: خطة نوع العضوية

en: Membership Type Receipt Text
ar: نص إيصال نوع العضوية

en: Membership Type Relationship
ar: علاقة نوع العضوية

en: Membership Type Renewal Text
ar: نص تجديد نوع العضوية

en: Membership Type:
ar: نوع العضوية:

en: Membership Types
ar: أنواع العضوية

en: Membership Types Default
ar: أنواع العضوية المبدئية

en: Membership Types Label
ar: تصنيف أنواع العضوية

en: Membership for %1 has been updated.
ar: تمّ تحديث العضوية لـ1%.

en: Membership import files must contain data needed to <strong>match the membership to the contact record</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ar: يجب أن تتضمّن ملفات استيراد العضوية البيانات المطلوبة <strong>لمطابقة العضوية مع سجل جهات الاتصال</strong>.  يمكن معالجة هذه "المطابقة" بعدة طرق مختلفة:

en: Membership import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import memberships for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match memberships to contacts. Then return to this screen and import the membership records.
ar: يتطلّب استيراد العضوية أن يكون كلّ شخص أو أسرة أو منظمة موجودة مسبقاً كسجل لجهة الاتصال في قاعدة بيانات CiviCRM الخاصة بك. إذا كنتَ بحاجة إلى استيراد عضويات لسجلات جهات الاتصال التي لم تتم إضافتها إلى CiviCRM بعد- ستقوم بذلك خلال خطوتين 2. أولاً، إستخدم <strong>استورد جهات الاتصال </strong> لإضافة سجلات جهات الاتصال. إذا تمكّنت من ذلك، استخدم "رمزاً تعريفياً خارجياً" لكلّ جهة اتصال جديدة، يمكنك بعد ذلك استخدامه لمطابقة العضويات مع جهات الاتصال. ثم عد إلى هذه الشاشة واستورد سجلات العضوية.

en: Membership is Auto-Renew
ar: العضوية تتجدّد تلقائياً

en: Membership is NOT Auto-Renew
ar: العضوية لا تتجدّد تلقائياً

en: Membership is NOT Pay Later
ar: العضوية لا تقوم على الدفع لاحقاً

en: Membership is Pay Later
ar: العضوية تقوم على الدفع لاحقاً

en: Membership is a Test
ar: العضوية هي اختبار

en: Membership is a Test?
ar: العضوية اختبار؟

en: Membership is automatically granted to:
ar: تُمنح العضوية تلقائياً إلى:

en: Membership payment amount.
ar: قيمة مبلغ العضوية

en: Membership payment amount. A contribution record will be created for this amount.
ar: قيمة دفعة العضوية. سيتمّ إنشاء سجل مساهمة لهذا المبلغ.

en: Membership renewed automatically
ar: عضوية مجدّدة تلقائياً

en: Membership section introductory text - displayed to renewing members.
ar: نص التعريف بقسم العضوية- يظهر للأعضاء الذين يقومون بتجديد عضويتهم.

en: Membership section introductory text - for new member signups.
ar: نص التعريف بقسم العضوية- لتسجيل الأعضاء الجدد.

en: Membership section title - displayed to renewing members.
ar: عنوان قسم العضوية- يظهر  للأعضاء الذين يقومون بتجديد عضويتهم.

en: Membership section title - for new member signups.
ar: عنوان قسم العضوية- لتسجيل الأعضاء الجدد.

en: Membership signups on or after this date cover the following calendar year as well. Example: If the rollover day is November 30, membership period for signups during December will cover the following year.
ar: إنّ تسجيل الأعضاء في هذا التاريخ أو بعده يشمل السنة التقويمية أيضاً. مثال: ‘إذا كان يوم الانتقال هو 30 نوفمبر، فإنّ فترة تسجيل العضوية خلال ديسمبر ستشمل السنة اللاحقة.

en: Membership signups on or after this day of the month cover the rest of the month plus the specified number of months.
ar: إنّ التسجيل للعضوية في هذا اليوم من الشهر أو بعده يغطي بقية الشهر زائد العدد المحدد من الأشهر.

en: Membership type is a required field.
ar: حقل نوع العضوية مطلوب.

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
ar: تستخدم أنواع العضوية لتصنيف العضويات. يمكنك تحديد عدد غير محدد من الأنواع. يتضمّن كل نوع "اسماً" (عضوا ذهبياً، عضواً فخرياً...) وصفاً، رسماً أدنى (قد يكون 0$) ومدة (قد تكون "مدى الحياة"). ويتمّ ربط كلّ نوع عضو تحديداً بكيان العضوية (منظمة)- مثلاً باي آريا.

en: Memberships
ar: العضويات

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
ar: العضوية- تحديث فواتير التجديد الآلي

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
ar: العضوية- إشعار بإلغاء التجديد الآلي

en: Memberships - Receipt (on-line)
ar: العضويات- الإيصال (إلكتروني)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
ar: العضوية- التسجيل وإيصالات التجديد (خارج الشبكة الإلكترونية)

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
ar: يمكن منح العضوية تلقائياً إلى جهات الاتصال ذات الصلة من خلال اختيار نوع العلاقة.

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
ar: تخصيص الذاكرة (خيار ضبط PHP "حدود الذاكرة")

en: Mental health evaluation
ar: تقييم الصحة العقلية

en: Menu '%1' has been saved.
ar: تم حفظ القائمة "%1" بنجاح.

en: Menu has been rebuilt
ar: إعيد إنشاء القائمة

en: Merchant Account Email
ar: البريد الإلكتروني لحساب البائع

en: Merchant ID is not set for this payment processor
ar: هوية البائع غير محدّدة لمعالج السداد هذا

en: Merge
ar: دمج

en: Merge %1 contacts
ar: دمج 1% جهات الاتصال

en: Merge All Contacts with the Same Address
ar: أدمج جميع جهات الاتصال التي تملك العنوان ذاته

en: Merge Case
ar: أدمج الملفات

en: Merge Complete
ar: انتهت عملية الدمج

en: Merge Contacts with the Same Address will combine any records having the same address (street address, city, postal code, country) into a single record. If a household record already exists in which multiple individuals share an address, the household will be exported as the combined record. If no household record exists, the records will be combined and the Addressee field will list the contact names, comma-separated.
ar: إنّ دمج جهات الاتصال التي تملك عنواناً مشابهاً سيجمع بين السجلات ذات العناوين المتشابهة (عنوان الشارع، المدينة، رمز البريد، البلد) ضمن سجل واحد. في حال وجود سجل أسرة يضمّ عدة أفراد يتقاسمون العنوان ذاته، فسيتمّ تصدير الأسرة على شكل سجل مشترك. في ظل غياب سجل مماثل، يتمّ ضمّ السجلات، وملء خانة الشخص المرسَل إليه بأسماء جهات الاتصال، مفصولة بفواصل.

en: Merge Household Members into their Households
ar: أدمج أفراد الأسرة بأسرهم

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
ar: من شأن دمج أفراد الأسرة ضمن أسرهم أن يتيح تصدير سجل الأسرة إلى أي جهات اتصال تتشارك عنوانها.

en: Merge Options
ar: خيارات الدمج

en: Merge and View Result
ar: أدمج واستعرض النتائج

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
ar: أدمج التصنيفات المحددة لجهات اتصال تنتمي إلى الأسرة ذاتها

en: Merge labels for contacts with the same address
ar: أدمج التصنيفات المحددة لجهات اتصال تملك العنوان ذاته

en: Merge operation requires selecting two contacts.
ar: تتطلّب عملية الدمج اختيار جهتي اتصال.

en: Message
ar: رسالة

en: Message Formats
ar: صيغ الرسالة

en: Message Mode
ar: صيغة الرسالة

en: Message Name
ar: اسم الرسالة

en: Message Sent | Messages Sent
ar[0]: أرسلت الرسائل
ar[1]: أرسلت الرسائل
ar[2]: أرسلت الرسائل
ar[3]: أرسلت الرسائل
ar[4]: أرسلت الرسائل
ar[5]: أرسلت الرسائل

en: Message Subject
ar: موضوع الرسالة

en: Message Template Format
ar: شكل نموذج الرسالة

en: Message Template HTML
ar: نموذج رسالة بتنسيق أتش تي أم أل

en: Message Template ID
ar: معرّف نموذج الرسالة

en: Message Template Is Default?
ar: هل نموذج الرسالة افتراضي؟

en: Message Template Is Reserved?
ar: هل نموذج الرسالة محجوز؟

en: Message Template Subject
ar: موضوع نموذج الرسالة

en: Message Template Text
ar: نص نموذج الرسالة

en: Message Template Title
ar: عنوان نموذج الرسالة

en: Message Template Workflow for Cases
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لإدارة الملفات

en: Message Template Workflow for Contributions
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً  لإدارة المساهمات

en: Message Template Workflow for Events
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لإدارة المناسبات

en: Message Template Workflow for Memberships
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لإدارة العضوية

en: Message Template Workflow for Meta Templates
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لإدارة نماذج الضبط العليا

en: Message Template Workflow for Petition
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لإدارة  العرائض

en: Message Template Workflow for Pledges
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لإدارة التعهدات

en: Message Template Workflow for Profiles
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لإدارة ملفات التعريف

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
ar: نماذج الرسائل المضبوطة سلفاً لنشر خبر إلى الأصدقاء

en: Message Template is used for SMS?
ar: نموذج الرسالة مستخدم لخدمة الرسائل النصية القصيرة؟

en: Message Text
ar: نصّ الرسالة

en: Message Title
ar: عنوان الرسالة

en: Message Tokens
ar: رموز الرسالة

en: Message caught by a content filter
ar: رسالة علقت في أداة فرز المحتويات

en: Message if Event Is Full
ar: أرسل رسالة إذا كان عدد الحضور في المناسبة مكتملاً

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
ar: نموذج الرسالة المشار إليه بالمعرّف %1 غير مزوّد افتراضياً بميزة إلرجوع إلى.

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
ar: الرسائل المستخدمة للتذكير بتجديد العضوية، وبالتذكير المتعلق بالمناسبات والنشاطات، تستخدم عادةً الرموز المحددة سجلات الأعضاء، أو المشاركين، أو النشاطات. على سبيل المثال، قد يشمل التذكير بتجديد العضوية رموز نوع العضوية وتاريخ انتهاء المهلة. تتضمن شاشة <a href="%1">التذكير المبرمج </a> هذه الرموز في أداة "إدراج الرموز"، فمن الأفضل إنشاء نماذج التذكير هناك.

en: Middle Name
ar: الاسم الأوسط

en: Middle Name (if present)
ar: الاسم الأوسط (إذا توافر)

en: Miles
ar: أميال

en: Millimeters
ar: مليمترات

en: Mime Type
ar: نوع Mime

en: Min
ar: دقيقة

en: Min Contribution
ar: المساهمة الدنيا

en: Min Initial Amount
ar: القيمة الأولية الدنيا

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
ar: يجب أن يكون المبلغ الأدنى أقل من المبلغ الأقصى

en: Minimum Contribution
ar: المساهمة الدنيا

en: Minimum Contribution Amount
ar: مبلغ المساهمة الأدنى

en: Minimum Fee
ar: الرسم الأدنى للإشتراك

en: Minimum Initial Amount
ar: المبلغ الأولي الأدنى

en: Minimum Multiple Records
ar: حدّ أدنى من السجلات المتعددة

en: Minimum fee required for this membership type. For free/complimentary memberships - set minimum fee to zero (0). NOTE: When using CiviCRM to process sales taxes this should be the tax exclusive amount.
ar: الرسوم الدنيا لهذا النوع من العضوية. للعضويات المجانية، حدد الرسم الأدنى بصفر (0). ملاحظة: عند استخدام CiviCRM لمعالجة ضرائب المبيعات، يجب أن يكون هذا المبلغ مجرد من الضرائب.

en: Minimum: %1
ar: الحد الأدنى: 1%

en: Miscellaneous Settings
ar: إعدادات مختلفة

en: Mismatched Rows (skipped)
ar: صفوف غير متطابقة (تمّ إهمالها)

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
ar: إيجاد نوع فرعي غير متطابق أو غير صالح لجهة الاتصال هذه.

en: Missing Interviewer contact.
ar: جهة اتصال مفقودة بالنسبة للشخص الذي أجرى المقابلة.

en: Missing Parameters
ar: المعايير المفقودة

en: Missing input parameters
ar: معايير الإدراج مفقودة

en: Missing required contact matching fields.
ar: خانات إلزامية للمطابقة مع جهات الاتصال مفقودة

en: Missing required field: %1
ar: خانة إلزامية مفقودة: %1

en: Missing required field: Provide Participant ID
ar: خانة يجب ملؤها: سجّل هوية المشارك

en: Missing required fields:
ar: خانات إلزامية مفقودة:

en: Missing required fields: Soft Credit
ar: الخانات الإلزامية الناقصة: القروض الميسّرة

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
ar: لا يمكن تقديم الملف الشخصي المختلط بالنيابة عن التسجيل.

en: Mobile
ar: هاتف خليوي

en: Mobile Phone Providers
ar: مزوّد خدمة الهاتف المحمول

en: Mobile Provider
ar: مزوّد خدمة الخليوي

en: Mode could not be updated, save only this %1?
ar: تعذّر تحميل الصيغة، هل تريد حفظ فقط هذه 1%؟

en: Modified By
ar: معدّل من قبل

en: Modified Date
ar: تاريخ التعديل

en: Module
ar: وحدة

en: Money
ar: نقود

en: Mongolian
ar: المنغولية

en: Month
ar: الشهر

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
ar: حدّد الشهر واليوم (MMDD) الذي ستبدأ فيهما الاشتراك أو الخدمة لفترة ثابتة. مثلاً: إنّ الاشتراك لفترة ثابتة الذي ينطلق تاريخ بدايته عند 0101 يعني أن فترة الاشتراك ستكون من 1/1/06 إلى 12/31/06 لكلّ من يشترك خلال العام 2006.

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
ar: الشهر واليوم الذي تبدأ عنده فترة العضوية أو الاشتراك <strong>الثابت</strong>. مثال: تبدأ عضوية الفترة الثابتة في يناير 01 مما يعني أنّ فترات العضوية ستكون 1/1/06- 12/31/06 بالنسبة لأيّ شخص يسجّل دخوله خلال 2006.

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
ar: الشهر اليوم، السنة (ديسمبر 12، 1998)

en: Month/Year
ar: الشهر/السنة

en: Monthly
ar: شهرياً

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: More information on tokens...
ar: المزيد من المعلومات عن الإشارات

en: Morning Sessions
ar: الجلسات الصباحية

en: Most Recent Activity
ar: النشاط الأحدث

en: Most Recent Contribution
ar: آخر مساهمة

en: Move
ar: أنقل

en: Move Custom Field
ar: أنقل الخانة المخصصة

en: Move To Case
ar: إنتقل إلى ملفّ آخر

en: Move down one row
ar: إنتقل إلى الأسفل لصّفّ واحد

en: Move related...
ar: أنقل البيانات المترابطة...

en: Move to Case
ar: أنقل إلى الملفّ

en: Move to bottom
ar: إنتقل إلى الأسفل

en: Move to top
ar: إنتقل إلى الأعلى

en: Move up one row
ar: إنتقل إلى الأعلى لصفّ واحد

en: Mr.
ar: سيّد

en: Mrs.
ar: سيّدة

en: Ms.
ar: آنسة

en: Multi-Select
ar: اختيار متعدد

en: Multi-line text box (textarea)
ar: مربّع لنص متعدد الأسطر (المساحة المخصصة للنص)

en: Multi-record listing
ar: قائمة متعددة السجلات

en: Multi-value Custom Data
ar: بيانات مخصصة متعددة القيم

en: Multiple Choice Option Sets
ar: مجموعة احتمالات لخيارات متعددة

en: Multiple Choice Options
ar: خيارات متعددة الاحتمالات

en: Multiple Contact Merge
ar: دمج جهات الاتصال المتعددة

en: Multiple Languages Support
ar: الدعم باللغات المتعددة

en: Multiple Participants
ar: مشاركون متعدّدون

en: Multiple Privacy Options
ar: خيارات الخصوصية المتعددة

en: Multiple people -- such as spouses, parents, or children -- may sometimes share the same email address.
ar: يمكن لعدة أشخاص - كالأزواج، أو الأهل، أو الأطفال - تشارك عنوان البريد الإلكتروني نفسه.

en: Must Wait on List
ar: يجب تسجيل الانتظار على القائمة

en: My Cases With Recently Performed Activities
ar: ملفاتي مع النشاطات المنفّذة مؤخراً

en: My Cases With Upcoming Activities
ar: ملفاتي مع النشاطات القادمة

en: My Cases with Upcoming Activities
ar: ملفاتي مع النشاطات القادمة

en: My Contact Dashboard
ar: لوحتي الرئيسية لجهات الاتصال

en: My Contacts / Organizations
ar: جهات الاتصال/المنظّمات الخاصة بي

en: My Role
ar: دوري

en: My billing address is the same as above
ar: عنوان إرسال الفواتير الخاص بي هو نفسه أعلاه

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
ar: "حزمة_الرسائل المترابطة" الخاصة بـMySQL تساوي %1 kb

en: MySQL %1 Configuration
ar: ضبط MySQL %1

en: MySQL database:
ar: قاعدة بيانات MySQL:

en: MySQL password:
ar: كلمة السر لـMySQL :

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
ar: زيادة خادم MySQL التلقائية زيادة محددة بـ 1

en: MySQL server does have InnoDB support
ar: يحظى خادم MySQL بدعم InnoDB

en: MySQL server:
ar: خادم MySQL:

en: MySQL support
ar: دعم MySQL

en: MySQL support not included in PHP.
ar: إنّ دعم MySQL غير مدرج ضمن PHP.

en: MySQL username:
ar: اسم المستخدم لـMySQL:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
ar: إنّ نسخة MySQL  1% أو أعلى مطلوبة، أنت تعتمد نسخة MySQL %2.

en: MySQL version at least %1
ar: نسخة MySQL على الأقل 1%

en: Māori
ar: الماورية

en: NO
ar: كلا

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
ar: لا مراسلات جماعية (المستخدم ألغى الاشتراك)

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
ar: لائحة الشرف لصفحة الحملات غير الشخصية

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ar: ملاحظة: يمكنك، كحلٍّ بديل، تفعيل ميزة <strong>الدفع لاحقاً</strong> أدناه من دون تحديد معالج مدفوعات. في هذه الحالة، يجب أن تطلب من جميع المستخدمين تسديد المبلغ خارج نطاق الشبكة الإلكترونية (كإرسال شيك بالبريد العادي، أو استخدام بطاقة ائتمان إلخ.)

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ar: ملاحظة: يمكنك، كحلٍّ بديل، تفعيل ميزة <strong>الدفع لاحقاً</strong> أدناه من دون تحديد معالج مدفوعات. في هذه الحالة، يجب أن تطلب من جميع المستخدمين تسديد المبلغ خارج نطاق الشبكة الإلكترونية (كإرسال شيك بالبريد العادي، أو استخدام بطاقة ائتمان إلخ.)

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
ar: ملاحظة هامة: في إطار قوائم التحكم بالوصول، تتيح عملية "الاستعراض" النفاذ إلى شاشة المعلومات المتعلقة بالمناسبة، فيما تتيح عملية "التعديل" للمستخدمين أن يسجلوا مشاركتهم في المناسبة عند تمكينهم من التسجّل عبر الإنترنت.

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
ar: ملاحظة: إذا كان هناك عدة جهات اتصال متطابقة، يستخدم أول سجل مطابق.

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
ar: ملاحظة: إذا كنتَ تستخدم صفحة المساهمة هذه لتسجيل العضويات وتجديدها، فإنّ النوع المالي المضبوط في إعدادات نوع العضوية سيُستخدم عند تسجيل مبلغ العضوية. إنّ نوع المالي الذي تمّ اختياره هنا سيستخدم فقط إذا كنتَ تجمع أيضاً مساهمات إضافية (كما هو مضبوط في صفحة إعدادات العضوية).

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
ar: ملاحظة هامة: إنّ عمليات قائمة التحكم بالوصول إلى الملفات الشخصية تؤثّر على طريقة استعمال الملف (أي لأغراض إنشاء جهة اتصال جديدة، تعديل سجلك الخاص للاتصالات، استعراض سجل الاتصالات، وما إليها). فعملية الإنشاء هي ضرورية للملفات المدرجة ضمن نماذج مساهمة إلكترونية أو تسجيل مناسبة. لكن، لا تسمح أي عملية من تلك العمليات بالوصول إلى إدارة الملفات الشخصية.

en: NOTE: Social media links will be automatically included if you have enabled 'Social media sharing' for this page (see the 'Title' tab).
ar: ملاحظة: سيتمّ إدراج روابط بوسائل الإعلام الاجتماعي تلقائياً إذا كنتَ قد فعّلت إمكانية "التبادل عبر وسائل الإعلام الاجتماعي" لهذه الصفحة (أنظر خانة "العنوان").

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
ar: ملاحظة: قد تستند بعض تلك الأبحاث على إعدادت محددة في الموقع - وقد لا تنطبق كما هو متوقع على موقعك.

en: NOTE: The text entered here will be used for both TEXT and HTML versions of receipt emails so we do not recommend including HTML tags / formatting here.
ar: ملاحظة: سيستخدم النص هنا لنسختي النص والـHTML عند إرسال الإيصالات بالبريد الإلكتروني، وبالتالي فنحن لا ننصح بإدراج وسوم الـHTML هنا.

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
ar: ملاحظة: ينطبق هذا الإعداد فقط على المجموعات المخصصة لسجلات جهات الاتصال (مثلاً الأفراد، الأسر، المنظّمات أو جميع أنواع الاتصال).

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
ar: ملاحظة: لا يمكن إدراج خانات "الاطلاع فقط" ضمن استمارات البحث عن الملفات الشخصية.

en: Name
ar: الاسم

en: Name (Frequency)/Description
ar: الاسم (التواتر)/ الوصف

en: Name (Status ID)
ar: الاسم (الرمز التعريفي للحالة)

en: Name (for Honor Roll)
ar: الاسم (للائحة الشرف)

en: Name Badge
ar: مجموعة جديدة

en: Name Badge Format
ar: صيغة بطاقة التعريف بالاسم

en: Name Only
ar: الاسم فقط

en: Name Tent
ar: بطاقة تعريف

en: Name The SMS
ar: حدّد عنوان الرسالة النصية

en: Name Tokens
ar: رموز الاسم

en: Name Your SMS
ar: تسمية الرسالة النصية الخاصة بك

en: Name already exists in Database.
ar: الإسم موجود مسبقا في قاعدة البيانات.

en: Name and Address
ar: الاسم والعنوان

en: Name and Address (reserved)
ar: الإسم والعنوان (محجوزان)

en: Name and Email
ar: الإسم والبريد الإلكتروني

en: Name and Email (reserved)
ar: الإسم والبريد الإلكتروني (محجوزان)

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
ar: الأسماء يمكن أن تتألف من رموز حرفية ورقمية فقط.

en: Name cannot not start with a digit
ar: لا يمكن للاسم أن يبدأ برقم

en: Name for new group
ar: إسم المجموعة الجديدة

en: Name is required to save Import Mapping
ar: يجب كتابة اسم لحفظ خريطة البيانات المستوردة

en: Name like: %1
ar: الاسم مثل: 1%

en: Name of Receipt Sender
ar: اسم مرسل الإيصال

en: Name of Tag
ar: اسم الوسم

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
ar: تحديد المكافأة (المنتج، الخدمة، الاشتراك إلخ.) كما ستظهر للمساهمين.

en: Name of the protocol to use for polling.
ar: اسم البروتوكول لاستخدامه للاتصال.

en: Name of this group of settings.
ar: اسم هذه المجموعة من الإعدادات.

en: Name of this status type, for use in the code.
ar: اسم نوع الحالة، للاستخدام في الرمز.

en: Name or Email
ar: الاسم أو البريد

en: Name or IP address of mail server machine.
ar: اسم أو عنوان IP لملقم البريد.

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
ar: الاسم أو اللقب الذي يريد المساهم إظهاره في قائمة الشرف. أدخل "مجهول" للمساهمات المجهولة الهوية.

en: Name, Status and Register Date
ar: الاسم، الحالة وتاريخ التسجيل

en: Name/Email
ar: الاسم/البريد الإلكتروني

en: Namespace reserved for component.
ar: مساحة مخصصة لاسم المكوّن

en: National Membership
ar: عضوية وطنية

en: Nauru
ar: ناورو

en: Navajo, Navaho
ar: النافاجونية

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
ar: تصفّح تقريراً مثيلاً، وتحقق من أدوات تصنيفه وطريقة استعراضه (رسم بياني على شكل جدول أ, أعمدة أو دائرة). أو استحدث نموذج تقرير من قائمة التقارير &raquo؛ إنشاء تقارير استناداً إلى نماذج.

en: Navigation
ar: التصفح

en: Navigation Menu
ar: قائمة التصفّح

en: Ndonga
ar: اندوغا

en: Negative
ar: سلبي

en: Negative Amounts
ar: القيم السلبية

en: Negative Options
ar: الخيارات السلبية

en: Nepali
ar: النيبالية

en: Net Amount
ar: القيمة الصافية

en: Network Error
ar: خطأ في الشبكة

en: Never
ar: أبداً

en: New
ar: جديد

en: New %1
ar: %1 جديد

en: New %1 Report
ar: تقرير جديد 1%

en: New ACL
ar: لائحة جديدة لضبط الوصول

en: New Accounting Batch
ar: حساب الدفعة الجديد

en: New Activity
ar: نشاط جديد

en: New Case
ar: ملفّ جديد

en: New Case Type
ar: نوع ملفّ جديد

en: New CiviCRM Profile
ar: ملف شخصي جديد ضمن CiviCRM

en: New Contact
ar: جهة جديدة

en: New Contribution
ar: مساهمة جديدة

en: New Credit Card
ar: بطاقة ائتمان جديدة

en: New Custom Field Set
ar: مجموعة جديدة من الخانات المخصصة

en: New Data Entry Batch
ar: دفعة جديدة لإدخال البيانات

en: New Donor
ar: مانح جديد

en: New Email
ar: بريد إلكتروني جديد

en: New Event
ar: مناسبة جديدة

en: New Event Template
ar: نموذج المناسبة الجديدة

en: New Field
ar: خانة جديدة

en: New Household
ar: أسرة جديدة

en: New Individual
ar: فرد جديد

en: New Mailing Component
ar: عنصر البريد الجديد

en: New Membership Status
ar: وضع عضوية جديد

en: New Message Template
ar: قالب رسالة جديد

en: New Option Group
ar: مجموعة اختيارات جديدة

en: New Option for '%1'
ar: خيار جديد لـ "1%"

en: New Organization
ar: منظمة جديدة

en: New Participant Status
ar: حالة المشارك الجديدة

en: New Payment Procesor Type
ar: نوع معالج المدفوعات الجديد

en: New Payment Processor
ar: معالج مدفوعات جديد

en: New Price Set
ar: تحديد سعر جديد

en: New Report
ar: تقرير جديد

en: New Report Template
ar: نموذج تقرير جديد

en: New Scheduled Job
ar: وظيفة مقررة جديدة

en: New Start Date
ar: تاريخ البداية الجديد

en: New personal campaign page
ar: صفحة حملة شخصية جديدة

en: Next
ar: تالياً

en: Next &gt;
ar: لاحق &gt;

en: Next Amount
ar: المبلغ التالي

en: Next Contribution
ar: مساهمة مقبلة

en: Next Contribution Date
ar: تاريخ المساهمة التالي.

en: Next Group Refresh Time
ar: وقت إنعاش المجموعة التالية

en: Next Pay Date
ar: تاريخ الدفعة التالية

en: Next Payment Date
ar: تاريخ الدفعة التالية

en: Next Payment Due
ar: تستحقّ الدفعة التالية بتاريخ

en: Next Sched.
ar: البرنامج التالي

en: Next Scheduled Activity
ar: النشاط المقرّر التالي

en: Next Scheduled Contribution Date
ar: تاريه المساهمة المقررة المقبلة

en: Next Scheduled Recurring Contribution
ar: المساهمة المتكررة المقررة تالياً

en: Next step
ar: الخطوة التالية

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
ar: لا يُتاح استعمال زرّي السابق/اللاحق للأبحاث المبوّبة بحسب خانات البريد الإلكتروني، أو الهاتف، أو العنوان.

en: Nickname
ar: اللقب

en: No
ar: لا

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
ar: الرقم %1 تستوفي معايير البحيث. الاقتراحات:

en: No %1 reports have been created.
ar: لم يتمّ إنشاء أي تقارير 1%.

en: No Accounting Batches match your search criteria.
ar: ما من حسابات دفعات تطابق معايير البحث الخاصة بك.

en: No Action Selected
ar: لم يتمّ اختيار أيّ عمل

en: No Batches Selected
ar: لم يتمّ اختيار دفعات

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
ar: لا مراسلات جماعية (ألغى الاشتراك)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
ar: لا مراسلات جماعية (المستخدم ألغى الاشتراك)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
ar: لم يتمّ بعد إنشاء ملفات تعريف CiviCRM. يمكنك <a href='%1'>إضافة ملف الآن</a>.

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
ar: لم يتمّ تفعيل أيّ عناصر في موقعك يمكن ضبطها مع مجموعات الأسعار. أنقر <a href='%1'>هنا</a> إذا كنتَ تريد تفعيل CiviEvent/CiviContribute  في موقعك.

en: No Contacts Selected
ar: لا جهات اتصال مختارة

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ar: لم يتمّ ضبط/تفعيل مجموعات أسعار المساهمات بالنسبة لموقعك. تتيح لك الأسعار ضبط خيارات مساهمة أكثر تعقيداً (مثلاً "ساهم بـ25$ إضافية لتلقي مجلتنا الشهرية"). أنقر <a href='%1'>هنا</a>إذا كنتَ تريد ضبط مجموعات أسعار لموقعك.

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
ar: لم يتمّ إنشاء دفعات خاصة بإدخال البيانات لهذا الموقع.

en: No Duplicate Checking
ar: عدم التحقق من البيانات المزدوجة

en: No Duplicate emails?
ar: ما من رسائل إلكترونية مزدوجة؟

en: No Email Verification
ar: لا تأكّد عبر البريد الإلكتروني

en: No Emails to Restore
ar: لا رسائل مطلوب استرجاعها

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
ar: لم يتمّ ضبط مستوى (مستويات) رسوم أو مجموعة أسعار خاصة بهذه المناسبة. <br />أنقر<a href='%1'> في  CiviEvent إدارة المناسبات>>ضبط>> رسوم المناسبات</a> لضبط مستوى (مستويات) رسوم أو مجموعة الأسعار الخاصة بهذه المناسبة.

en: No Membership Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time. Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ar: لم يتم ضبط/تفعيل مجموعات أسعار العضوية بالنسبة لموقعك. تتيح لك مجموعات الأسعار ضبط خيارات أكثر تعقيداً للتسجيل للعضوية وتجديدها، بما في ذلك السماح للأشخاص بالتسجيل لعضويات مختلفة في الوقت نفسه. أنقر <a href='%1'>هنا</a> إذا كنت تريد ضبط مجموعات أسعار لموقعك.

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
ar: لم تُحدّد لهذا الملف الشخصي (gid=%1) خانات متعددة الأنواع

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
ar: لم يتمّ ضبط/تفعيل معالج المدفوعات لموقعك. إذا كانت هذه  <strong>المناسبة مدفوعة</strong> وكنتَ تريد أن تمنح المستخدمين فرصة <strong>التسجيل والدفع إلكترونياً</strong>، يجب أن <a href='%1'>تضبط معالج بيانات</a> أولاً. ثم عد إلى هذه الشاشة وعيّن معالجاً لهذه المناسبة.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
ar: لم يتمّ ضبط/تفعيل معالج للمدفوعات خاص بموقعك. إلا في حال كنت تستخدم CiviContribute لاستدرار المساهمات غير النقدية/ العينية، ستحتاج إلى  <a href='%1'>ضبط معالج للمدفوعات</a>. ثم عد إلى هذه الشاشة وعيّن معالجاً لصفحة المساهمات هذه.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ar: لم يتمّ ضبط/تفعيل مجموعة من الأسعار بالنسبة لموقعك. (مثلاً إدفع "15$ إضافية للغداء"). أنقر <a href='%1'>هنا</a> إذا كنتَ تريد ضبط مجموعة من الأسعار لموقعك.

en: No Profile Available
ar: الملف الشخصي غير متوافر

en: No Profile Configured
ar: لم يتمّ ضبط أي ملف شخصي

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
ar: بالنسبة لموقعك، لم يتمّ ضبط/تفعيل ملف شخصي يتضمّن احتمال تسجيل حساب المستخدم. يجب أولاً أن <a href='%1'>تضبط ملفاً شخصياً للمناصرين</a>. سيتمّ استخدامه لجمع أو تحديث معلومات أساسية من المستخدمين بينما ينشئون صفحة للحملات الشخصية.

en: No Reply
ar: لا إجابة

en: No Scheduled Reminders have been created.
ar: لم يتم إنشاء أي تذكيرات مبرمجة.

en: No Thank-you Label
ar: تصنيف عدم إرسال رسالة شكر

en: No Thank-you Label is a required field.
ar: إنّ تصنيف عدم إرسال رسالة شكر هو خانة إلزامية.

en: No Thank-you Option
ar: لا خيار لإرسال الشكر

en: No Thank-you Position
ar: موضع فقرة لا شكراً

en: No Thank-you Text
ar: لا نصّ لتقديم الشكر

en: No Updates Saved
ar: تحديثات غير محفوظة

en: No account create option
ar: خيار إنشاء حساب غير موجود

en: No active price fields found for this event!
ar: لم يتمّ العثور على خانات أسعار فاعلة لهذه المناسبة!

en: No auto-renew option
ar: لا خيار للتجديد الآلي

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
ar: ليس من صفحات مساهمة تطابق معايير البحث الخاصة بك. اقتراحات:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
ar: لا تتوفّر مناسبات مطابقة مع معايير بحثك. الاقتراحات:

en: No batches were selected.
ar: لم يتم اختيار أيّ دفعات.

en: No bulk emails (User Opt Out)
ar: (المستخدم ألغى اشتراكه) بالمراسلات الجماعية

en: No contacts are currently eligible to inherit this relationship.
ar: ما من جهات اتصال مؤهلة حالياً لتوارث هذه العلاقة.

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
ar: لم تتمّ إنشاء صفحات المساهمة بعد. أنقر <a accesskey="N" href='%1'>هنا</a> لإنشاء صفحة مساهمة جديدة.

en: No contributions have been recorded from this contact.
ar: لم يتم تسجيل مساهمات من جهة الاتصال هذه.

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتمّ إنشاء مجموعات بيانات مخصّصة بعد. يمكنك <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>إضافة واحدة</a>.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
ar: ما من تسجيلات لمناسبات خاصة بهذا الشخص.

en: No export format selected.
ar: لم يتمّ اختيار أي صيغة للتصدير.

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
ar: لم يتمّ ضبط أيّ خانة في هذا الملف الشخصي كقابلة للبحث. أطلب من مدير الموقع أن يتحقّق من بنية الملف الشخصي.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
ar: لم يتمّ تجهيز أي خانات في ملف التعريف هذا لعرض نتائج البحث ضمن الجدول المخصص لهذه الغاية. فاطلب من المدير أن يتحقق من طريقة تجهيز هذا الملف.

en: No grants have been recorded for this contact.
ar: لا يوجد أي سجل لأي منح من هذا المتصل

en: No link
ar: رابط غير موجود

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
ar: لم تتمّ برمجة صندوق البريد لمعالجة الرسائل الإلكترونية الموجّهة إلى النشاط

en: No matches found for:
ar: تعذّر إيجاد مطابقات لـ:

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
ar: ليس من دفعات لإدخال البيانات مطابقة لمعايير البحث الخاصة بك.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
ar: لم يتمّ العثور على مجموعات مطابقة لمعايير بحثك. الاقتراحات:

en: No matching contact found.
ar: لا جهة اتصال مطابقة.

en: No matching results for
ar: لا نتائج مطابقة لـ:

en: No memberships have been recorded for this contact.
ar: لم يتمّ تسجيل عضويات خاصة بجهة الاتصال هذه.

en: No participants were added.
ar: لم تتمّ إضافة أيّ مشاركين.

en: No pledges have been recorded from this contact.
ar: لم يُسجَّل لجهة الاتصال هذه أي تعهدات.

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
ar: لم يتمّ إيجاد بيانات مزدوجة عند اعتماد القاعدة %1.

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتمّ إنشاء منتجات مكافآت لموقعك. يمكنك <a href='%1'>إضافة واحدة</a>.

en: No price sets have been added yet.
ar: لم تتمّ إضافة مجموعة من الأسعار حتى الساعة.

en: No processing status reported yet.
ar: لم يتم الإبلاغ عن معالجة حالة حتى الآن.

en: No records of type '%1' found.
ar: تعذّر إيجاد سجل من نوع "1%".

en: No records to export
ar: لا سجلات مطلوب تصديرها

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
ar: لم يتمّ حجز مجيبين حالياً لتقابلهم.

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
ar: ليس من جواب من الخادم. تحقّق من إمكانية الاتصال بالإنترنت وجرب إعادة تحميل الصفحة.

en: No such message template: id=%1.
ar: يتعذّر إيجاد نموذج الرسالة: المعرّف =%1.

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
ar: ليس من نمط sid خاص بالاستطلاع. تعذّرت معالجة التوقيع.

en: No thank you
ar: لا شكراً

en: No-show
ar: لم يشارك

en: Non Deductible Amount
ar: القيمة غير القابلة للحسم

en: Non-deductible Amount
ar: مبلغ غير خاضع للحسم

en: Non-deductible portion of this contribution.
ar: قسم المساهمة غير القابل للاقتطاع.

en: Non-profit
ar: غير ربحي

en: None
ar: لا احتمالات

en: None Found
ar: لا نتيجة

en: None available
ar: لا شيء متوفر

en: None found.
ar: تعذّر إيجاد شيء

en: Normal
ar: عادي

en: North Ndebele
ar: شمال نديبيليية

en: Northern Sami
ar: سامي الشمالية

en: Norwegian
ar: النروجية

en: Norwegian BokmÃ¥l
ar: النرويجية

en: Norwegian Nynorsk
ar: نينوشك النرويجية

en: Not %1, or want to do this for a different person
ar: ليس 1%، أو تريد القيام بذلك لشخص مختلف

en: Not %1, or want to register a different person
ar: لست 1% أو تريد تسجيل شخص مختلف

en: Not Approved
ar: غير موافق  عليه

en: Not Clicked
ar: لم يتم النقر

en: Not Empty
ar: غير فارغ

en: Not In
ar: غير موجود في

en: Not Like
ar: مخالف

en: Not Now
ar: ليس الآن

en: Not Null
ar: غير ملغى

en: Not Required
ar: غير إلزامي

en: Not a CMS User
ar: لا يستخدم نظام إدارة المحتويات

en: Not offered
ar: غير معروض

en: Not permitted to file activity %1 %2.
ar: لا يُسمَح باقتراح نشاطات%1 %2.

en: Not scheduled
ar: غير مبرمج

en: Not&nbsp;Counted
ar: غير&nbsp; محتسب

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
ar: غير&nbsp; محتسب&nbsp; بسبب &nbsp;؛ الوضع

en: Note
ar: ملاحظة

en: Note Entity
ar: وحدة المذكرة

en: Note Entity ID
ar: معرّف وحدة المذكرة

en: Note ID
ar: معرّف المذكرة

en: Note Modified By
ar: مذكرة معدّلة من

en: Note Text
ar: نص الملاحظة

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
ar: لاحظ أنّ %1 أذون التحكم بالوصول تأتي قبل قوائم التحكم بالوصول الخاصة بـCiviCRM. إذا رغبت في استخدام قوائم التحكم بالوصول الخاصة بـCiviCRM ، قم أولاً بتعطيل الإذن ذي الصلة في %1 التحكم بالوصول لدور المستخدم، ومن ثم قم تدريجياً بإضافة قوائم التحكم بالوصول لاستبدال هذا الإذن لبعض المجموعات من جهات الاتصال.

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
ar: لاحظ أنّ دور ACL CiviCRM لا يرتبط بدور دروبال.

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
ar: لاحظ أنّ نصّ المساعدة يظهر على شاشات إنشاء/تعديل الملف الشخصي فقط.

en: Note(s)
ar: ملاحظة(ات)

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Note: Body Only
ar: ملاحظة: النص فقط

en: Note: Body and Subject
ar: ملاحظة: النص والموضوع

en: Note: Please verify your configuration for Maximum File Size (in MB) <a href='%1'>Administrator >> System Settings >> Misc</a>. It should support 'upload_max_size' as defined in PHP.ini.Please check with your system administrator.
ar: الرجاء التحقق من ضبط الحد الأقصى لتحميل الملفات (بميغابايت) <a href='%1'>مدير الموقع >> إعدادات النظام  >> مختلف Misc</a>، على أن يقبل بـ"تحميل_الحد الأقصى_لحجم الملف"، كما هو محدد في PHP.ini. الرجاء التحقق من مدير نظامك بشأن هذه المسألة.

en: Note: Subject Only
ar: ملاحظة: الموضوع فقط

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
ar: ملاحظة: السجل %1 غير موجود. سيتمّ إنشاء سجل جديد.

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
ar: ملاحظة: سيعدّل هذا الأمر الخانة على نطاق النظام بأكمله، لا في الملف الشخصي فقط.

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
ar: ملاحظة: ينبغي ألاّ يتجاوز حجم الملف عند تحميله الحدّ الأقصى ("تحميل_الحد الأقصى_لحجم الملف") المسموح بعرضه ("أعرض_الحد الأقصى_لحجم")، كما هو محدد في PHP.ini. الرجاء التحقق من مدير نظامك بشأن هذه المسألة.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
ar: ملاحظة: لا يمكنك تعديل الخانات من أجل قاعدة محجوزة.

en: Note: if the correct payment instrument is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
ar: ملاحظة: إذا لم تكن أداة الدفع الصحيحة مدرجة هنا (مثلاً في الهبات العينية)، أطلب من مدير الموقع إضافة احتمال جديد إلى هذه اللائحة.

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
ar: ملاحظة: قد تكون جهة الاتصال نسخة مزدوجة لسجل موجود.

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Notes for
ar: ملاحظات لـ

en: Notes or Standard Terms
ar: الملاحظات أو الشروط المعيارية

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
ar: يتمّ إرسال البلاغ إلى عنوان البريد الإلكتروني في كلّ مرة يتم فيها إنشاء أو تحديث صفحة حملة شخصية مرتبطة بصفحة المساهمة. يتضمّن البلاغ روابط من أجل رؤية صفحة الحملة وسجل جهة الاتصال لمنشئ الصفحة.

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
ar: سيتمّ إرسال إشعار إلى هذا البريد الإلكتروني كلما تمّ إنشاء أو تحديث صفحة الحملات الشخصية المرتبطة بهذه المناسبة. وسيتضمّن الإشعار روابط للاطلاع على صفحة الحملات، فضلاً عن سجل جهات الاتصال الخاصة بمنشئ الصفحة.

en: Notifications are NOT available
ar: الإشعارات غير متوفرة

en: Notifications are sent to ALL owners
ar: الإشعارات أرسلت إلى جميع أصحاب الصفحات

en: Notify Activity Assignees
ar: إبلاغ المكلفين بالنشاط

en: Notify Contributor?
ar: هل تريد إعلام المساهم؟

en: Notify Email
ar: رسالة إلكترونية للإشعار

en: Notify me via email when someone donates to my page
ar: ارسل لي إشعاراً عندما يرسل لي أحدهم هبة إلى صفحتي

en: Notify on Profile Submit
ar: أرسل إشعاراً حول الملف الشخصي

en: Notify when profile form is submitted?
ar: أرسل إشعاراً عند تقديم نموذج الملف الشخصي؟

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
ar: يمكنك أن تنتقل الآن إلى استكشاف، وضبط، واستخدام العناصر الاختيارية المختلفة لجمع الأموال وإشراك الناخبين. ستصحبك الروابط أدناه إلى التوثيق الإلكتروني لكل عنصر.

en: Number
ar: رقم

en: Number of Donors
ar: رقم المانحين

en: Number of Failures
ar: عدد المحاولات الفاشلة

en: Number of Installments
ar: عدد الأقساط

en: Number of Items
ar: عدد المواد

en: Number of Terms
ar: عدد الأنواع

en: Number of Transactions
ar: عدد الصفقات

en: Number of Transactions should a positive number
ar: يجب أن يكون عدد الصفقات إيجابياً

en: Number of grants
ar: عدد المنح

en: Number of installments must be a whole number.
ar: يجب أن يكون عدد الأقساط رقماً كلياً.

en: Number of selected Activities: %1
ar: عدد النشاطات التي وقع عليها الاختيار: 1%

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
ar: عدد مستلمي البريد الذين وقع الاختيار عليهم: %1

en: Number of selected cases: %1
ar: عدد الملفات التي اخترتها: 1%

en: Number of selected contacts: %1
ar: عدد جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار: 1%

en: Number of selected contributions: %1
ar: عدد المساهمات التي وقع عليها الاختيار: 1%

en: Number of selected grants: %1
ar: إجمالي المنح المختارة (s) : %1

en: Number of selected memberships: %1
ar: عدد العضويات التي وقع عليها الاختيار: 1%

en: Number of selected participants: %1
ar: عدد المشاركين الذين وقع عليهم الاختيار: 1%

en: Number of selected pledges: %1
ar: عدد التعهدات المختارة:  %1

en: Nuosu
ar: نيوسوية

en: OK
ar: موافق

en: OR
ar: أو

en: Objects a custom group extends to
ar: الأغراض التي تنقلها مجموعة مخصصة إلى

en: Occitan (after 1500)
ar: القُسْطَانِيَّة (بعد العام 1500)

en: Occurrences should be less than or equal to 30
ar: يجب أن تكون احتمالات التكرار معادلة أو ما دون 30

en: Odd / Even Street Number
ar: رقم الشارع لفردي/الزوجي

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
ar: قدّم مكافأة أخرى على صفحة المساهمات هذه

en: Offer a Waitlist?
ar: هل تريد إنشاء قائمة انتظار؟

en: Offer installments
ar: قدّم أقساطاً

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
ar: قدّم الخدمة المناسبة من اللائحة. إذا كانت الخدمة تتطلّب تنسيقاً، اتّصل بالمدير.

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
ar: التسجيل للمناسبة بطريقة غير إلكترونية: %2 من: %1

en: Ojibwa
ar: أوجيبوا

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
ar: السلافونية الكنسية القديمة

en: On
ar: في

en: On Behalf Of
ar: باسم

en: On Behalf Of Organization
ar: بالنيابة عن المنظمة

en: On Duplicate Entries
ar: بشأن الخانات المتكرّرة

en: On Hold
ar: معلّق

en: On Hold - Opt Out
ar: معلّق - سُحِب

en: On Hold Bounce
ar: الرسائل المرتدة المعلّقة

en: On Hold Opt Out
ar: انسحاب معلّق

en: On Hold?
ar: في الانتظار؟

en: On behalf of Label
ar: بالنيابة عن التصنيف

en: On waitlist
ar: على لائحة الانتظار

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
ar: عندما يتمّ تفعيل هذه الحالات، يصبح لشاشة المعلومات المتعلقة بالمناسبة والإعدادات أزرار تحكم لتفعيل (وضبط) قوائم الانتظار.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
ar: عندما يتمّ تفعيل هذه الحالات، يصبح لشاشة التسجيل الإلكتروني للمناسبات أزرار تحكم لتفعيل (وضبط) الموافقة على المشاركة.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
ar: متى تكون قد حددت أدوار قوائم التحكم بالوصول ضمن CiviCRM ومنحت قوائم التحكم بالوصول لهذه الأدوار، استخدم هذا الرابط لتعيين المستخدمين للدور (الأدوار).

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
ar: بعد أن تنتهي من الاختبار، قم بالتنظيف من خلال إيجاد سجلات الاختبار وحذفها.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
ar: عندما تقوم بتنزيل شهادتك، اختبر أنها تعمل من خلال الانتقال إلى أحد صفحات المساهمة الإلكترونية وتغيير بادئة الرابط من  'http://' إلى 'https://'. إذا قام متصفحك بتحميل الصفحة وأشار إلى شهادة أمنية صالحة، يمكنك في هذه الحالة تغيير هذه الإعدادات إلى <strong>نعم<strong> وتقوم CiviCRM بشكلٍ أوتوماتيكي بإعادة توجيه الطلبات لجميع صفحات المساهمة/ الأعضاء / المناسبات/ الإدارة نحو روابط SSL الآمنة التابعة لها.

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
ar: عندما تنتقل لاستعمال مجموعة أسعار محددة، لن تتمكن من العودة إلى المعايير الموجودة أدناه إلا بإعادة إدخالها. هل أنت واثق من أنك تريد الانتقال إلى مجموعة أسعار؟

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
ar: بعد أن تكون قد تلقّيتَ بريداً إلكترونياً ترحيبياً إلى حسابك الجديد، <a href=%1>أنقر هنا</a> لتسجيل الدخول وتعزيز صفحتك الخاصة بالحملة.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ar: بعد مراجعة طلب التسجيل الخاص بك، ستتلقى بريداً إلكترونياً يتضمّن رابطاً بصفحة إلكترونية حيث يمكنك إتمام عملية التسجيل.

en: One
ar: واحد

en: One %1 should be marked as primary.
ar: يجب تعيين %1 كأساسي.

en: One IM should be marked as primary.
ar: يجب الإشارة إلى رسالة فورية واحدة على أنها أساسية.

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
ar[0]: لم يتم إرسال أي رسالة
ar[1]: لم يتم إرسال رسالة واحدة
ar[2]: لم يتم إرسالرسالتين
ar[3]: لم يتم إرسال رسائل قليلة
ar[4]: لم يتم إرسال رسائل كثيرة
ar[5]: لم يتم إرسال عدد غير معروف من الرسائل

en: One OpenID should be marked as primary.
ar: يجب وضع إشارة إلى جانب OpenID واحد باعتباره الأساسي.

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
ar[0]: لم تتم إضافة أي جهة اتصال (كانت في هذه المجموعة سابقاً).
ar[1]: لم تتم إضافة جهة اتصال واحدة (كانت في هذه المجموعة سابقاً).
ar[2]: لم تتم إضافة جهتي اتصال (كانت في هذه المجموعة سابقاً).
ar[3]: لم تتم إضافة عدد بسيط من جهات الاتصال (كانت في هذه المجموعة سابقاً).
ar[4]: لم تتم إضافة عدد كبير من جهات الاتصال (كانت في هذه المجموعة سابقاً).
ar[5]: لم تتم إضافة عدد غير معروف من جهات الاتصال (كانت في هذه المجموعة سابقاً).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
ar[0]: لم يتمّ وسم أي جهة اتصال (كانت موسومة سابقاً).
ar[1]: لم يتمّ وسم جهة اتصال واحدة (كانت موسومة سابقاً).
ar[2]: لم يتمّ وسم جهتي اتصال (كانتا موسومتين سابقاً).
ar[3]: لم يتمّ وسم عدد بسيط من جهات الاتصال (كانت موسومة سابقاً).
ar[4]: لم يتمّ وسم عدد كبير من جهات الاتصال (كانت موسومة سابقاً).
ar[5]: لم يتمّ وسم عدد غير معروف من جهات الاتصال (كانت موسومة سابقاً).

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
ar[0]: لم تضف أي جهة اتصال إلى هذه المجموعة.
ar[1]: أضيفت جهة اتصال واحدة إلى هذه المجموعة.
ar[2]: أضيفت جهتا اتصال إلى هذه المجموعة.
ar[3]: أضيف عدد قليل من جهات الاتصال إلى هذه المجموعة.
ar[4]: أضيف عدد كبير من جهات الاتصال إلى هذه المجموعة.
ar[5]: أضيف عدد غير معروف من جهات الاتصال إلى هذه المجموعة.

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
ar[0]: لم تتمّ إضافة جهة اتصال عديدة إلى هذه المجموعة الجديدة.
ar[1]: تمّت إضافة جهة اتصال واحدة إلى هذه المجموعة الجديدة.
ar[2]: تمّت إضافة جهتي اتصال إلى هذه المجموعة الجديدة.
ar[3]: تمّت إضافة جهة اتصال قليلة إلى هذه المجموعة الجديدة.
ar[4]: تمّت إضافة جهة اتصال عديدة إلى هذه المجموعة الجديدة.
ar[5]: تمّت إضافة عدد غير معروف من جهات الاتصال إلى هذه المجموعة الجديدة.

en: One contact is currently eligible to inherit this relationship.
ar: جهة اتصال واحدة مؤهلة حالياً لتوارث هذه العلاقة.

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
ar[0]: لم يتم وسم أي جهة اتصال بهذا الوسم.
ar[1]: تمّ وسم جهة اتصال واحدة بهذا الوسم.
ar[2]: تمّ وسم جهتي اتصال بهذا الوسم.
ar[3]: تمّ وسم عدد قليل من جهات الاتصال بهذا الوسم.
ar[4]: تمّ وسم عدد كبير من جهات الاتصال بهذا الوسم.
ar[5]: تمّ وسم عدد غير معروف من جهات الاتصال بهذا الوسم.

en: One email should be marked as primary.
ar: يجب الإشارة إلى بريد واحد على أنه أساسي.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
ar[0]: لم يتم العثور على أي جهة اتصال.
ar[1]: تم العثور على جهة اتصال وحيدة.
ar[3]: تم العثور على بعض جهات الاتصال.
ar[5]: تم العثور على %count جهة اتصال مطابقة.

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
ar[0]: لم يتمّ إرسال أيّ رسالة بنجاح.
ar[1]: تمّ إرسال رسالة واحدة بنجاح.
ar[2]: تمّ إرسال رسالتين بنجاح.
ar[3]: تمّ إرسال بضع رسائل بنجاح.
ar[4]: تمّ إرسال العديد من الرسائل بنجاح.
ar[5]: تمّ إرسال عدد غير معروف من الرسائل بنجاح.

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
ar[0]: يملك واحد أو أكثر من جهات الاتصال يملك سجلات عناوين لا تطلع عليها أي جهة اتصال.
ar[1]: يملك واحد أو أكثر من جهات الاتصال يملك سجلات عناوين تتطلع عليها جهة اتصال واحدة أخرى.
ar[2]: يملك واحد أو أكثر من جهات الاتصال يملك سجلات عناوين تطلع عليها جهتي اتصال أخريان.
ar[3]: يملك واحد أو أكثر من جهات الاتصال يملك سجلات عناوين يطلع عليها عدد بسيط من جهات الاتصال الأخرى.
ar[4]: يملك واحد أو أكثر من جهات الاتصال يملك سجلات عناوين يطلع عليها عدد كبير من جهات الاتصال الأخرى.
ar[5]: يملك واحد أو أكثر من جهات الاتصال يملك سجلات عناوين يطلع عليها عدد غير معروف من جهات الاتصال الأخرى.

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
ar: إنّ بنداً واحداً أو أكثر يملك نوعاً مالياً مختلفاً عن المساهمة. إنّ تعديل النوع المالي غير مدعوم بعد في هذه الحالة.

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
ar: يجوز إرسال رسالة تذكير واحدة، أو أكثر، إلى هذا المساهم على أساس القيم المدرجة في هذه الفقرة. في حال اختيار "صفحة الخدمة الذاتية لسداد المدفوعات"، فستتضمّن تلك الرسالة رابطاً يسمح للمساهم بسداد مدفوعاته عبر الإنترنت.

en: One phone should be marked as primary.
ar: يُشار إلى هاتف واحد فقط على أنه أساسي.

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
ar[0]: لم يتمّ اختيار أي سجل للتصدير
ar[1]: تمّ اختيارسجل واحد للتصدير
ar[2]: تمّ اختيارسجلين للتصدير
ar[3]: تمّ اختيار عدد قليل من السجلات للتصدير
ar[4]: تمّ اختيار عدد كبير من السجلات للتصدير
ar[5]: تمّ اختيار عدد غير معروف من السجلات للتصدير

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
ar[0]: لم يتم إنشاء أي علاقة لأنها غير موجودة سابقاً.
ar[1]: لم يتم إنشاء علاقة واحدة لأنها موجودة سابقاً.
ar[2]: لم يتم إنشاء علاقتين  لأنهما موجودتان سابقاً.
ar[3]: لم يتم إنشاء عدد بسيط  من العلاقات لأنها موجودة سابقاً.
ar[4]: لم يتم إنشاء عدد كبيرمن العلاقات لأنها موجودة سابقاً.
ar[5]: لم يتم إنشاء عدد غير معروف من العلاقات لأنها موجودة سابقاً.

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
ar[0]: لم يتضمّن أي نشاط أكثر من جهة اتصال مستهدفة واحدة.
ar[1]: يتضمّن نشاط واحد وقع  عليه الاختيار أكثر من جهة اتصال مستهدفة واحدة.
ar[2]: يتضمّن نشاطان وقع  عليهما الاختيار أكثر من جهة اتصال مستهدفة واحدة.
ar[3]: يتضمّن عدد بسيط من النشاطات التي وقع  عليها الاختيار أكثر من جهة اتصال مستهدفة واحدة.
ar[4]: يتضمّن عدد كبير من النشاطات التي وقع  عليها الاختيار أكثر من جهة اتصال مستهدفة واحدة.
ar[5]: يتضمّن عدد غير معروف من النشاطات التي وقع  عليها الاختيار أكثر من جهة اتصال مستهدفة واحدة.

en: One-time online contributions
ar: مساهمات إلكترونية لمرة واحدة

en: Ongoing
ar: جارٍ

en: Online Contribution (Live)
ar: المساهمة الإلكترونية (مباشرة)

en: Online Contribution (Test-drive)
ar: المساهمة الإلكترونية (اختبار)

en: Online Contribution Page
ar: صفحة المساهمة الإلكترونية

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
ar: المساهمات الإلكترونية / التسجيل الإلكتروني للعضوية / التسجيل الإلكتروني للمناسبات

en: Online Registration
ar: التسجيل الإلكتروني

en: Online Registration (Live)
ar: التسجيل الإلكتروني (مباشر)

en: Online Registration (Test-drive)
ar: التسجيل الإلكتروني (اختبار)

en: Online documentation.
ar: الوثائق الإلكترونية

en: Online event registration and participant tracking.
ar: التسجيل للمناسبة ومتابعة المشاركين عبر الوسائل الإلكترونية.

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
ar: جمع الأموال وإدارة المانحين عبر الوسائل الإلكترونية، بالإضافة إلى معالجة المساهمات ومتابعتها عبر الوسائل غير الإلكترونية.

en: Online or offline contribution.
ar: المساهمة عبر الوسائل الإلكترونية أو غير الإلكترونية.

en: Online or offline event registration.
ar: التسجيل للمناسبة عبر الوسائل الإلكترونية أو غير الإلكترونية.

en: Online or offline membership renewal.
ar: تجديد العضوية عبر الوسائل الإلكترونية أو غير الإلكترونية.

en: Online or offline membership signup.
ar: التسجيل للعضوية عبر الوسائل الإلكترونية أو غير الإلكترونية.

en: Online registration enabled?
ar: تفعيل التسجيل الإلكتروني؟

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
ar: لا يمكن التسجيل للمناسبة إلكترونياً في الوقت الحالي (اتّصل بمدير الموقع للمساعدة).

en: Online signup and membership management.
ar: التسجيل وإدارة العضوية عبر الوسائل الإلكترونية.

en: Only %1 Registrations available.
ar: لا تتوفّر إلا %1إمكانيات للتسجيل.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
ar: عمليات "المشاهدة" و"التحرير" صالحة فقط لهذا النوع من البيانات.

en: Only 'get' action is supported.
ar: وحدها مهمة "الحصول" مقبولة

en: Only Display Test Contributions
ar: أظهر فقط المساهمات التجريبية

en: Only My Cases
ar: جميع ملفاتي

en: Only one %1 can be marked as primary.
ar: %1 فقط يُعيّن كأساسي.

en: Only one IM can be marked as primary.
ar: يُشار إلى رسالة فورية واحدة فقط على أنها أساسية.

en: Only one OpenID can be marked as primary.
ar: توضع إشارة إلى جانب OpenID واحد فقط باعتباره الأساسي.

en: Only one email can be marked as primary.
ar: يُشار إلى بريد واحد فقط على أنه أساسي.

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
ar: يمكن لخانة واحدة فقط من كل نوع اتصال (كالهاتف) أن تستخدم نوع الموقع الأساسي.

en: Only one phone can be marked as primary.
ar: يُشار إلى هاتف واحد فقط على أنه أساسي.

en: Only send to email addresses assigned to the specified location
ar: أرسل فقط إلى عناوين البريد الإلكتروني المعيّنة للموقع المحدّد

en: Only this %1
ar: فقط هذه 1%

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
ar: للأسف- إنّ ملف إعدادات CiviCRM لم يعثر عليه في المكان المتوقّع  (civicrm.settings.php)

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
ar: للأسف- إنّ المسار الخاص بإدراج ملفات رموز CiviCRM غير معدّة بشكل مناسب. على الأرجح هناك خطأ في إعداد <em>civicrm_root</em>  ضمن ملف إعدادات CiviCRM الخاص بك (1!).

en: Oops! CiviCRM is already installed
ar: إنّ CiviCRM مثبّت مسبقاً

en: Oops! Could not create database %1
ar: تعذّر إنشاء قاعدة بيانات 1%

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
ar: هذه نسخة غير صحيحة من CiviCRM

en: Oops! Incorrect Drupal version
ar: هذه نسخة غير صحيحة من دروبال

en: Oops! Please correct your install location
ar: يُرجى تصحيح مكان التثبيت

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
ar: عذراً، يبدو أن لا وضع عضوية سليم بالنسبة لتواريخ العضوية الممنوحة. يمكنك <a href="%1">ضبط قواعد لوضع العضوية</a>.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
ar: عفواً، يبدو أنه لا يوجد حالة عضوية تتوافق مع تواريخ البداية والنهاية لهذه العضوية. اتصل بمدير الموقع لمزيد من المساعدة.

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
ar: للأسف، يبدو أنه ما من خيار تمّ ضبطه للإجابات.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
ar: للأسف، يبدو أنه ليس من حالة دفع صالحة للدفع عبر الإنترنت.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
ar: يبدو أنك تحاول تغيير نوع العضوية بينما كنت تجدد العضوية. يرجى نقر رابط "تغيير نوع العضوية"، واختيار نوع العضوية من اللائحة.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
ar: يبدو أنك تحاول تغيير نوع العضوية بينما كنت تجدد العضوية. يرجى نقر رابط "تغيير نوع العضوية"، واختيار تنظيم العضوية.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
ar: يبدو أنّ الرابط غير صحيح أو ناقص. يرجى التأكد من أنك قد نسختَ الرابط (URL) كاملاً، ومن ثم المحاولة من جديد. اتصل بمدير الموقع إذا استمرّ الخطأ.

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
ar: يبدو أنّ خانةً أو أكثر في هذا الملف الشخصي مضبوطة لتكون قابلة للبحث و/أو ظاهرة في عمود النتائج، وأنت تحاول إضافة

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
ar: لا تستطيع تسديد هذا التعهد - وضع التعهد 1%.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
ar: للأسف يبدو أنّ إعدادات%1 غير صحيحة. لم يتم إرسال بريد الاختبار.

en: Open
ar: مفتوح

en: Open All
ar: إفتح كل شيء

en: Open Case
ar: ملف مفتوح

en: Open ID
ar: رمز تعريفي مفتوح

en: Open ID Location
ar: عنوان الرمز التعريفي المفتوح

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
ar: التعهدات المفتوحة (تاريخ التسديد- المبلغ)

en: Open tracking
ar: تتبع عمليات الفتح

en: OpenID Location Type
ar: نوع موقع OpenID

en: OpenID is not a valid URL.
ar: رابط OpenID ليس رابطاً صالحاً

en: Opened
ar: مفتوح

en: Opened
ar: مفتوح

en: Opened Count
ar: عدد الرسائل المفتوحة

en: Opened Date
ar: تاريخ الافتتاح

en: Opens
ar: يفتح

en: Opens documentation in a new window.
ar: يفتح الوثائق في نافذة جديدة

en: Opens/ Clicks
ar: عمليات الفتح/ النقرات

en: Operation
ar: العملية

en: Operator
ar: مشغّل

en: Operator:
ar: م

en: Opt Out
ar: الانسحاب

en: Opt out via email
ar: اسحب اشتراكك عبر  البريد الإلكتروني

en: Opt out via web page
ar: إسحب اشتراكك عبر صفحة الموقع الإلكتروني

en: Opt-Out
ar: الانسحاب

en: Opt-out Confirmation
ar: تأكيد الانسحاب

en: Opt-out Message
ar: رسالة انسحاب

en: Opt-out Requests
ar: طلبات الانسحاب

en: Opted Out of Bulk Mail
ar: الانسحاب من مجموعة الرسائل

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
ar: فضّل دفع المساهمة لاحقاً  وما زال في انتظار الدفع.

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
ar: فضّل الدفع لاحقاً بعد التسجيل وما زال في انتظار الدفع.

en: Opted-out
ar: انسحاب

en: Option "%1" has been deleted.
ar: تمّ حذف الخيار "%1"

en: Option Amount
ar: احتمالات المبلغ

en: Option Description
ar: وصف الخيار

en: Option Group Description
ar: وصف مجموعة الخيارات

en: Option Group ID
ar: معرّف مجموعة الخيارات

en: Option Group Is Active?
ar: هل مجموعة الخيارات فعّالة؟

en: Option Group Is Locked
ar: هل مجموعة الخيارات مغلقة؟

en: Option Group Is Reserved?
ar: هل مجموعة الخيارات محجوزة؟

en: Option Group Name
ar: إسم مجموعة الخيارات

en: Option Group title
ar: عنوان مجموعة الخيارات

en: Option Grouping Name
ar: إسم قائمة الخيارات

en: Option Is Active
ar: الخيار فعّال

en: Option Is Reserved?
ar: هل الخيار محجوز؟

en: Option Label
ar: تسميةالاختيار

en: Option Name
ar: إسم الخيار

en: Option Type
ar: نوع الخيار

en: Option Value
ar: قيمة الخيار

en: Option Value ID
ar: معرّف مجموعة الخيارات

en: Option Visibility
ar: ظهور الخيار

en: Option is Default?
ar: هل الخيار افتراضي؟

en: Option is Header?
ar: هل الخيار رأسية؟

en: Option label cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون عنوان الاختيار فارغاً

en: Option value cannot be empty
ar: لا يمكن أن تكون قيمة الاختيار فارغة

en: Optional
ar: اختياري

en: Optional Constraints
ar: القيود المحتملة

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
ar: إضافة فترة التعديل الاختيارية أو إنقاصها من المناسبة النهائية. مثال: قد تنتهي <strong>المهلة المؤجلة</strong> في تاريخ النهاية زائد شهر واحد 1.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
ar: إضافة تعديل اختياري أو إنقاصه من مناسبة البداية. مثال: قد يبدأ الوضع <strong>الحالي</strong> عند تاريخ الانضمام زائد 3 أشهر (للتمييز بين الأعضاء الحاليين والجدد).

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
ar: وصف اختياري لهذا النطاق (مفيد للمواقع الإلكترونية ذات المجالات المتعددة).

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
ar: نصّ شرح اختياري لقسم المكرّمين (يظهر في أعلى خانات المكرّمين).

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
ar: نصّ اختياري لشاشة التأكيد (يُستخدم غالباً لدمج روابط بصفحات/نشاطات أخرى على موقعك).

en: Optional footer text for registration screen.
ar: نصّ اختياري لذيل الصفحة في شاشة التسجيل.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
ar: رمز تعريفي اختياري لمصدر المساهمة (حملة، إسم، مناسبة، مرسل بريد، إلخ.)

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
ar: تعليمات محتملة/رسالة خاصة بشاشة التأكيد.

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
ar: الجزء المحلي الاختياري (مثلاً، 'civimail+' لعناوين مثل civimail+s.1.2@example.com).

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
ar: نصّ اختياري لشاشة التأكيد  (يمكن أن يتضمّن تنسيق لغة ترميز النصوص التشعبية).

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
ar: نصّ اختياري لذيل الصفحة في شاشة التأكيد.

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
ar: رمز أو رقم تعريف المنتج الاختياري. في حال استخدامه، سيتمّ إدراج هذه القيمة في إيصال المساهم.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
ar: يمكن إخفاء شاشة التأكيد في ما يتعلق بالمناسبات المجانية.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
ar: يمكنك تحديد عدد أقصى للمشاركين في هذه المناسبة.

en: Options
ar: الخيارات

en: Options Per Line
ar: الاختيارات لكل سطر

en: Options given here are days of a month from 1 - 31
ar: إنّ الخيارات المتاحة هنا تتعلّق بأيام الشهر من 1 إلى 31

en: Or Provide Contact ID or External ID.
ar: أو قدّم هوية تعريف بجهة الاتصال أو  هوية تعريفية خارجية.

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
ar: أو يمكنك <a href='%1'>تصفّح الكل%2 %3</a>

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
ar: أو يمكنك <a href='%1'>تصفح جميع صفحات المساهمات المتوفرة</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
ar: أو يمكنك <a href='%1'> تصفّح جميع المناسبات الحالية المتوفّرة</a>.

en: Order
ar: الترتيب

en: Order By >>
ar: بطلب من >>

en: Order by Column
ar: رتب بحسب العمود

en: Order by Order
ar: رتب بحسب الترتيب

en: Order by Section
ar: الترتيب وفقاً للقسم

en: Organization
ar: منظمة

en: Organization Address and Contact Info
ar: عنوان المنظمة ومعلومات عن وسائل الاتصال

en: Organization Contact ID
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال المنظمة

en: Organization Contact Information
ar: معلومات الاتصال بالمنظّمة

en: Organization Email
ar: البريد الإلكتروني للمنظمة

en: Organization Name
ar: اسم المنظمة

en: Organization Profile
ar: ملف المنظمة

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
ar: اسم المنظمة، عنوان البريد الإلكتروني للرسائل الإلكترونية التي يولّدها النظام، عنوان المنظمة

en: Organize your contacts
ar: تنظيم جهات الاتصال الخاصة بك

en: Organizing Your Data
ar: تنظيم بياناتك

en: Orientation
ar: التوجّه

en: Original
ar: أصلي

en: Original Installment Amount
ar: مبلغ القسط الأصلي

en: Oriya
ar: الأوريا

en: Oromo
ar: أورومو

en: Ossetian, Ossetic
ar: الأوسيتية

en: Other
ar: آخر

en: Other Amount
ar: مبلغ آخر

en: Other Name
ar: اسم آخر

en: Other Panes
ar: ألواح أخرى

en: Other Relationships
ar: علاقات أخرى

en: Other Settings
ar: إعدادات أخرى:

en: Other Years
ar: سنوات أخرى

en: Other location
ar: موقع آخر

en: Other operators not available for this action.
ar: لا يتوافر أي مشغّل آخر لهذا العمل.

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
ar: في الحالة الأخرى، أنقر زر <strong>تابع</strong> أدناه لتتمّ عملية تسجيلك.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
ar: في الحالة المغايرة، يكون رابط التسجيل غير ظاهر، فيما &quot;رسالة اكتمال عدد الحضور في المناسبة&quot'  ظاهرة عند بلوغ العدد الأقصى من التسجيلات. ولا يُدمج إلا المشاركون الذين أشير إلى حالتهم كـ"محتسبين" عند التأكد إن كانت المناسبة مكتملة الحضور.

en: Out Date
ar: تاريخ المغادرة

en: Outbound Email
ar: البريد الإلكتروني الصادر

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
ar: البريد الصادر (SMTP/Sendmail)

en: Outbound SMS
ar: الرسائل القصيرة المرسلة

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ar: تمّ تعطيل البريد الصادر. أنقر على <a href='%1'> إدارة >> إعداد النظام >> البريد الإلكتروني الصادر</a> لتشغيل البريد الصادر.

en: Outgoing Phone Prefix
ar: البادئة الخا

en: Overdue
ar: متأخر

en: Override End Date for Auto-renew Memberships
ar: إلغاء تاريخ النهائي للعضويات المجددة تلقائياً

en: Override Geocoding
ar: أهمل الترميز الجغرافي

en: Override Status
ar: إبطال الوضع

en: Override Verp
ar: إبطال مسار رجوع المغلفات المتغير

en: Override automatic geocoding
ar: أهمل الترميز الجغرافي التلقائي

en: Owing
ar: يدين

en: Owner
ar: المالك

en: Owner Email Notification
ar: إرسال إشعار عبر البريد الإلكتروني إلى مالك الصفحة

en: Owner Notification
ar: إشعار المالك

en: Owner Notification is not set for this Personal Campaign Page. Please contact the site administrator if you need assistance.
ar: بالنسبة لصفحة الحملة الشخصية، لم يتمّ ضبط الإعدادات بحيث ترسل إشعاراً إلى مالك الصفحة. يرجى الاتصال بمدير الموقع إذا كنتَ بحاجة إلى المساعدة.

en: Owner chooses whether to receive notifications
ar: صاحب الصفحة يختار إن كان يريد تلقي إشعارات

en: PCP Page Type
ar: نوع صفحة الحملة الشخصية

en: PCP Status
ar: وضع PCP

en: PCP owner notifications
ar: إشعارات صاحب صفحة الحملة الشخصية

en: PCPs
ar: صفحات الحملات الخاصة

en: PDF Format Option Group not found in database.
ar: يتعذّر إيجاد مجموعة الخيارات المحددة بصيغة بي دي أف في قاعدة البيانات.

en: PDF Invoice
ar: فاتورة بي.دي.إف.

en: PDF Page Format
ar: شكل صفحة الـPDF

en: PDF Page Format does not fit in database.
ar: شكل صفحة بي دي أف غير متلاءم مع قاعدة البيانات.

en: PDF Receipts
ar: إيصالات بي.دي.إف.

en: PHP Configuration
ar: ضبط PHP

en: PHP class name
ar: اسم دالة PHP

en: Pad inside each label.
ar: الحشو داخل كل علامة التصنيف.

en: Page %1 of %2
ar: صفحة %1 من %2

en: Page Arguments
ar: حجج الصفحة

en: Page Break
ar: إنهاء الصفحة

en: Page Callback
ar: ردّ الاتصال بالصفحة

en: Page Deleted
ar: تمّ حذف الصفحة

en: Page Disabled
ar: تمّ تعطيل الصفحة

en: Page Enabled
ar: تمّ تفعيل الصفحة

en: Page Format
ar: شكل الصفحة

en: Page Text
ar: نصّ الصفحة

en: Page Type
ar: نوع الصفحة

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
ar: صيغة الصفحة التي يجب استخدامها عند إنشاء ملفات PDF باستخدام هذا النموذج.

en: Page title for registration Thank-you screen.
ar: عنوان الصفحة للتسجيل شاشة الشكر.

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
ar: عنوان الصفحة التابعة للشاشة حيث يراجع المستخدم معلومات التسجيل الخاصة به ويؤكّدها.

en: Pager
ar: جهاز المناداة

en: Paid
ar: مدفوع

en: Paid Amount
ar: القيمة المدفوعة

en: Paid Date
ar: تاريخ تسديد الدفعة

en: Paid Event
ar: مناسبة مدفوعة التكاليف

en: Pali
ar: البالية

en: Panjabi, Punjabi
ar: البنجابية

en: Paper Size
ar: حجم الصفحة

en: Paper Size Option Group not found in database.
ar: يتعذّر إيجاد مجموعة الخيارات المحددة لحجم الورقة في قاعدة البيانات.

en: Paper Size does not fit in database.
ar: حجم الورقة غير متلاءم مع قاعدة البيانات.

en: Parameter
ar: معيار

en: Parameter Name
ar: اسم المعيار

en: Parameter Value
ar: قيمة المعيار

en: Parent Activity ID
ar: الرمز التعريفي للنشاط الرئيسي

en: Parent Campaign
ar: حملة رئيسية

en: Parent Event
ar: المناسبة الكبرى

en: Parent Event ID
ar: هوية المناسبة الرئيسية

en: Parent Group
ar: مجموعة رئيسية

en: Parent Groups
ar: مجموعات رئيسية

en: Parent ID
ar: المعرّف الأساسي

en: Parent Menu
ar: قائمة رئيسية

en: Parent Section
ar: القسم الرئيسي

en: Parent Tag
ar: وسم أساسي

en: Parent of
ar: أهل لـ

en: Parent/child relationship.
ar: علاقة أهل/أطفال

en: Partial Payments Enabled
ar: تفعيل المدفوعات الجزئية

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
ar: يتم استبدال الكلمات المطابقة بشكلٍ جزئي إلا إذا نقرت على "المطابقة الدقيقة". مثلاً: إنّ استبدال "مساهمة" بـ"هبة" تستبدل أيضاً "مساهمات" بـ"هبات" إلا إذا تم اختيار "المطابقة الدقيقة".

en: Partially paid
ar: مدفوع جزئياً

en: Participant
ar: مشارك

en: Participant %1
ar: المشارك 1%

en: Participant 1
ar: المشارك 1

en: Participant Confirmation
ar: التأكيد على المشاركين

en: Participant Count
ar: عدد المشاركين

en: Participant Count must be greater than zero.
ar: يجب أن يكون عدد المشاركين أكبر من صفر.

en: Participant Count should be a positive number
ar: يجب أن يكون عدد المشاركين رقماً موجباً

en: Participant E-mail
ar: البريد الإلكتروني للمشارك

en: Participant ID
ar: الرمز التعريفي للمشارك

en: Participant Information
ar: معلومات عن المشارك

en: Participant Information - Participant %1
ar: معلومات عن المشاركين- المشارك %1

en: Participant Limit
ar: حدّ المشاركين

en: Participant Listing
ar: قوائم المشاركين

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
ar: إنّ لائحة المشاركين غير مفعّلة لهذه المناسبة. يمكنك تفعيلها من

en: Participant Name
ar: اسم المشارك

en: Participant Name or Email
ar: اسم المشارك أو بريده الإلكتروني

en: Participant Role
ar: دور المشاركين

en: Participant Role Id
ar: الرمز التعريفي لدور المشارك

en: Participant Source
ar: مصدر المشارك

en: Participant Status
ar: وضع المشارك

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
ar: حالة المشارك (سجّل حضوره، حاضر في المناسبة، ألغى حضوره إلخ.)

en: Participant Status Class
ar: طبقة حالة المشارك

en: Participant Status Counts?
ar: حالة المشارك محتسبة؟

en: Participant Status Id
ar: الرمز التعريفي لوضع المشارك

en: Participant Status Is Reserved?>
ar: هل حالة المشارك مضبوظة على محجوز؟>

en: Participant Status Label
ar: تصنيف حالة المشارك

en: Participant Status Type ID
ar: الرمز التعريفي لوضع المشارك

en: Participant Status Visibility
ar: رؤية حالة المشارك

en: Participant Status is Active
ar: حالة المشارك مضبوطة على ناشط

en: Participant count can not be greater than max participants.
ar: يجب ألاّ يكون عدد المشاركين أكبر من الحدّ الأقصى المحدد لهم.

en: Participant import data MUST include the following columns:
ar: يجب أن تتضمّن البيانات المستوردة الخاصة بالمشارك العواميد التالية:

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ar: يدب أن تتضمّن ملفات استيراد المشاركين البيانات المطلوبة من أجل <strong>مطابقة المشارك بسجل جهات اتصال ضمن قاعدة البيانات CiviCRM الخاصة بك</strong>. ويمكن إدارة هذه "المطابقة" بعدة طرق مختلفة:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
ar: يتطلّب استيراد المشاركين أن يكون كلّ شخص أو أسرة أو منظّمة موجوداً مسبقاً ضمن سجلاتك في قاعدة بيانات CiviCRM. إذا كنتَ بحاجة إلى استيراد معلومات المشاركين إلى سجلات جهات الاتصال التي لم تتمّ إضافتها إلى CiviCRM بعد- يجب أن تقوم بذلك على امتداد خطوتين 2. أولاً، استخدم <strong>استيراد جهات الاتصال</strong> لإضافة سجلات جهات الاتصال. إذا دعت الحاجة، ضمّن "رمزاً تعريفياً" خارجياً مميّزاً لكلّ جهة اتصال جديدة، يمكنك استعماله لمطابقة معلومات المشاركين مثل تسجيل المناسبات المتعلق بسجل جهات الاتصال المطابق. ثم عد إلى هذه الشاشة واستورد سجلات المشاركين.

en: Participant is Pay Later?
ar: هل سيسدّد المشارك الرسم لاحقاً؟

en: Participant is a Test?
ar: هل المشارك هو اختبار؟

en: Participant list Count Report
ar: تقرير تعداد لوائح المشاركين

en: Participant listing code file cannot be '%1'
ar: إنّ ملف رمز لائحة المشاركين لا يمكن أن يكون "1%"

en: Participant listing links.
ar: روابط لوائح المشاركين.

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
ar: تمّ تحديث وضع المشارك إلى '%1'. تمّ إرسال بريد إلكتروني إلى  %2.

en: Participant's Contact ID
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال الخاصة بالمشارك

en: Participants
ar: المشاركين

en: Participants (Event Name)
ar: المشاركون في (إسم المناسبة)

en: Participants (Event Type)
ar: المشاركون في (نوع المناسبة)

en: Participants (Role)
ar: (دور) المشاركين

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ar: إنّ المشاركة في هذه المناسبة تشترط موافقةً مسبقة. أرسل طلب التسجيل هنا. عند الموافقة عليه، ستتلقى بريداً إلكترونياً يتضمّن رابطاً بصفحة إلكترونية حيث يمكنك إتمام عملية التسجيل.

en: Partner of
ar: شريك/شريكة

en: Partner relationship.
ar: علاقة شراكة

en: Party Reg
ar: تسجيل الحزب

en: Pashto, Pushto
ar: البشتوية

en: Password
ar: كلمة السر

en: Password Label
ar: عنوان كلمة المرور

en: Password and Confirm Password values are not the same.
ar: تختلف كلمة السر عن تثبيت كلمة السر.

en: Password is not set for this payment processor
ar: كلمة السر غير محدّدة لمُعالج السداد هذا

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ar: كلمة السر غير محدّدة في إدارة وraquo؛ إعدادات النظام؛ معالج السداد.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
ar: كلمة المرور عن الاتصال (لملقمات IMAP و POP3).

en: Past Campaigns
ar: الحملات الماضية

en: Past Due
ar: مستحق ولم يُدفع

en: Past Groups
ar: المجموعات الماضية

en: Path
ar: مسار

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
ar: المسار حيث تحفظ ملاحق  CiviCRM

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
ar: المسار حيث تخزن الوثائق والصور التي هي مرفقات لسجلات جهات الاتصال (مثلاً صور جهة الاتصال، السير الذاتية، العقود، إلخ.). تحدد هذه المرفقات باستخدام الخانات المخصصة لنوع "الملف".

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
ar: المسار الذي تحفظ فيه النماذج المحددة للموقع في حال توافرها. يتم البحث في الدليل أولاً إذا تم تحديده.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
ar: المسار الذي تحفظ فيه النماذج المحددة للموقع في حال توافرها. يتم البحث في الدليل أولاً إذا تم تحديده. يمكن إضافة رمز جافاسكريبت المخصص إلى النماذج من خلال إنشاء ملفات تسمى <em>templateFile.extra.tpl</em>.

en: Pattern
ar: النمط

en: Paused
ar: توقّف إنجازه

en: Pay Later
ar: إدفع لاحقاً

en: Pay Later Allowed
ar: إتاحة خيار الدفع لاحقاً

en: Pay Later Instructions
ar: تعليمات السداد لاحقاً

en: Pay Later Label
ar: تصنيف الدفع لاحقاً

en: Pay Later Receipt
ar: إيصال الدفع لاحقاً

en: Pay Later Receipt Text
ar: نصّ إيصال الدفع لاحقاً

en: Pay Later Text
ar: نص السداد لاحقاً

en: Pay Later?
ar: الدفع لاحقاً؟

en: Pay Method
ar: طريقة الدفع

en: Pay later label
ar: تصنيف الدفع لاحقاً

en: Pay later option
ar: خيار الدفع لاحقاً

en: PayPal - Express
ar: باي بال- إكسبرس

en: PayPal - Website Payments Pro
ar: باي بال- الامتياز في مدفوعات الموقع الإلكتروني

en: PayPal - Website Payments Standard
ar: باي بال- معيار مدفوعات الموقع

en: Payment
ar: الدفع

en: Payment %1
ar: دفعة %1

en: Payment Amount
ar: قيمة الدفعة

en: Payment Amount (most recent)
ar: قيمة المبلغ (الأحدث)

en: Payment Date
ar: تاريخ الدفع

en: Payment Details
ar: تفاصيل الدفع

en: Payment Due
ar: الدفعة المستحقة

en: Payment From
ar: الدفع من

en: Payment ID
ar: الرمز التعريفي للدفعة

en: Payment Information
ar: معلومات عن الدفع

en: Payment Instrument
ar: أداة الدفع

en: Payment Key
ar: مفتاح الدفع

en: Payment Method:
ar: طريقة الدفع

en: Payment Options
ar: خيارات الدفع

en: Payment Processor
ar: معالج المدفوعات

en: Payment Processor Account
ar: حساب معالجة المدفوعات

en: Payment Processor Deleted.
ar: تم حذف معالج المدفوعات

en: Payment Processor Error
ar: خطأ في معالج المدفوعات

en: Payment Processor Error message
ar: رسالة عن خطأ في معالِج الدفع

en: Payment Processor Title
ar: عنوان معالج المدفوعات

en: Payment Processor Type ID
ar: الرمز التعريفي لنوع معالج المدفوعات

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
ar: أشكال ضبط معالج المدفوعات لكافة أنظمة معالجة المدفوعات التي يمكن أن تستخدم في هذا التركيب الخاص بـ CiviCRM.

en: Payment Processor is a required field.
ar: إنّ معالج المدفوعات هو خانة إلزامية.

en: Payment Reminders
ar: رسائل التذكير بالدفع

en: Payment Schedule
ar: مواعيد الدفع

en: Payment Start
ar: تبدأ الدفعات

en: Payment Status
ar: وضع الدفع

en: Payment Type
ar: نوع الدفعة

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
ar: إنّ المبلغ المدفوع أقل من المبلغ المتوجّب دفعه. إنّ حالة المشاركة المتوقّعة هي "مدفوع جزئياً". هل أنت متأكّد من أنك تريد ضبط الحالة إلى 1%؟ أنقر "قبول" للمتابعة، أو "إلغاء" لتغيير معطياتك.

en: Payment processor %1 has been saved.
ar: تم حفظ معالج المدفوعات %1

en: Payment processor is not set for this page
ar: معالج السداد غير محدّد لهذه الصفحة

en: Payment processor overview
ar: لمحة عامة عن معالج البيانات

en: Payments
ar: المبالغ المدفوعة

en: Payments Received
ar: المبالغ المسددة

en: Payments Start
ar: تبدأ الدفعات

en: Payments are due on day %1 of the %2.
ar: يستحف دفع المبلغ في اليوم %1 من %2.

en: Payments are due on the
ar: تستحق الدفعات في

en: Pending
ar: قيد الانتظار

en: Pending (by %1)
ar: معلّق (من 1%)

en: Pending Subscriptions
ar: الاشتراكات العالقة

en: Pending and Inactive Memberships
ar: عضويات معلّقة وغير فاعلة

en: Pending from approval
ar: قيد الموافقة

en: Pending from waitlist
ar: بانتظار خروج لائحة الانتظار

en: Pending in cart
ar: قيد الانتظار في العربة

en: Pending participant expiration (hours)
ar: بانتظار انقضاء (ساعات) المشاركة

en: Pending refund
ar: إعادة التسديد معلّقة

en: People can register for this event starting on
ar: يمكن للأشخاص التسجّل لهذه المناسبة بدءاً من

en: Percentage Change
ar: تغيير النسبة

en: Perform all tasks in the Administer CiviCRM control panel and Import Contacts
ar: أنجز جميع المهام ضمن لوحة التحكّم والجهات المستوردة

en: Performance
ar: أداء

en: Period
ar: الفترة

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
ar: يجب أن يكون نوع الفترة دواراً عندما تكون وحدة المدة عبارة عن يوم.

en: Permanently Delete Contact
ar: احذف جهة الاتصال نهائياً

en: Permission Denied
ar: إذن مرفوض

en: Permission Error
ar: خطأ في الترخيص

en: Permission Operator
ar: معامل الصلاحيات

en: Permissions
ar: الأذونات

en: Permissions for Anonymous Users
ar: الأذون للمستخدمين المجهولي الهوية.

en: Persian (Iran)
ar: الفارسية (إيران)

en: Personal Campaign Page
ar: صفحات الحملة الشخصية

en: Personal Campaign Page Contribution Information
ar: معلومات مساهمات صفحة الحملات الشخصية

en: Personal Campaign Page Honor Roll
ar: لائحة الشرف لصفحة الحملات الشخصية

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
ar: هل تريد لائحة الشرف لصفحة الحملات الشخصية؟

en: Personal Campaign Page ID
ar: الرمز التعريفي لصفحة الحملات الشخصية

en: Personal Campaign Page Nickname
ar: لقب صفحة الحملات الشخصية

en: Personal Campaign Page Notification
ar: إشعار متعلق بصفحة الحملة الشخصية

en: Personal Campaign Page Owner Notification
ar: إشعار خاص بمالك صفحة الحملة الشخصية

en: Personal Campaign Page Personal Note
ar: ملاحظة شخصية خاصة بصفحة الحملات الشخصية

en: Personal Campaign Page Report
ar: تقرير صفحة الحملات الشخصية

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
ar: إعداد صفحة الحملة الشخصية (1%)

en: Personal Campaign Page Status
ar: وضع صفحة الحملات الشخصية

en: Personal Campaign Page?
ar: صفحة حملات شخصية؟

en: Personal Campaign Pages
ar: صفحات الحملة الشخصية

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
ar: تتيح صفحات الحملة الشخصية  (PCPs) لناخبيك إنشاء صفحة خاصة بهم لجمع التبرعات لمنظمتك. يعني هذا الأمر أنّ المانح، بعد تقديم المنحة لمنظمتك، يمكن أن يختار إنشاء صفحة تتضمن صورته الشخصية، ونصاً ومعلومات شخصية عنه. يمكنه بعد ذلك إرسال رابط الصفحة إلى أصدقائه، ملتمساً الدعم لمنظمتك. هي طريقة قوية لنشر رسالة حملتك بسرعة وعلى نطاق واسع.

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
ar: صفحات الحملات الشخصية- إشعار الإدارة

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
ar: صفحات الحملات الشخصية - إشعارات أصحاب الصفحات

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
ar: صفحات الحملة الشخصية- إشعار بتغيّر وضع المناصر

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
ar: صفحات الحملات الشخصية- الترحيب بالمناصرين

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
ar: إنّ صفحة الحملات الشخصية غير مفعّلة حالياً لصفحة المساهمات هذه. لكن ما زال بإمكانك دعم الحملة هنا.

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
ar: تقدّم صفحات الحملة الشخصية إلى ناخبيك فرصة الترويج لهذه المناسبة أو لحملة أخرى خاصة بجمع التبرعات. عند تفعيل صفحة الحملات الشخصية، سيرى الناخبون رابطاً بعد التسجيل يدعوهم إلى إنشاء صفحتهم الخاصة بهدف الترويج للمناسبة (أو الترويج لصفحة مساهمة إلكترونية ذات صلة). وتكون رسوم التسجيل للمناسبة (أو المساهمات) من الأشخاص الذين يأتون عن طريق صفحة الحملة الشخصية مسجّلة "كقروض ميسّرة" بالنسبة للمناصر الذي أنشأ صفحة الحملة المذكورة.

en: Personal Campaign Preview
ar: العرض المسبق للحملة الشخصية

en: Personal Campaign Title
ar: عنوان الحملة الشخصية

en: Personal Campaigns
ar: الحملات الشخصية

en: Personal Contribution Link
ar: رابط المساهمة الشخصية

en: Personal Note
ar: ملاحظة شخصية

en: Personal Note (for Honor Roll)
ar: ملاحظة شخصية (للائحة الشرف)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
ar: رسالة شخصية من المساهم ستظهر في لائحة الشرف.

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
ar: أضفِ طابعاً شخصياً على محتويات ومظهر صفحة جمع التبرعات هنا. سوف تتمكّن من العودة إلى هذه الصفحة وإجراء التغييرات في أيّ وقت.

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
ar: قم بإضفاء طابع شخصي على محتوى ومظهر صفحة الحملة الشخصية الخاصة بك. سوف تتمكن من العودة إلى هذه الصفحة وإجراء تغييرات في أيّ وقت.

en: Personalized email blasts and newsletters.
ar: الرسائل الإلكترونية ذات الطابع الشخصي والرسائل الإخبارية.

en: Petition - need verification
ar: العريضة- تحتاج إلى تحقّق

en: Petition - signature added
ar: العريضة- إضافة توقيع

en: Petition Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية للعريضة

en: Petition ID
ar: الرمز التعريفي للعريضة

en: Petition Signature
ar: توقيع العريضة

en: Petition Signers Group
ar: مجموعة موقعي العريضة

en: Petition Title
ar: عنوان العريضة

en: Petition Type
ar: نوع العريضة

en: Petition Type ID
ar: الرمز التعريفي لنوع العريضة

en: Petition has been saved.
ar: تمّ حفظ العريضة.

en: Petitions
ar: العرائض

en: Phone
ar: هاتف

en: Phone (Contact A)
ar: هاتف  (جهة الاتصال أ)

en: Phone (Contact B)
ar: الهاتف  (جهة الاتصال ب)

en: Phone (Main)
ar: الهاتف (الأساسي)

en: Phone (called) Number
ar: رقم المتّصل

en: Phone 2
ar: هاتف 2

en: Phone Call
ar: مكالمة هاتفية

en: Phone Ext (Contact A)
ar: مقسّم الهاتف  (جهة الاتصال أ)

en: Phone Ext (Contact B)
ar: مقسّم الهاتف  (جهة الاتصال ب)

en: Phone Extension
ar: رقم المقسم

en: Phone ID
ar: الرمز التعريفي للهاتف

en: Phone Location
ar: موقع الهاتف

en: Phone No
ar: رقم الهاتف

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone Numeric
ar: الهاتف الرقمي

en: Phone Type
ar: نوع الهاتف

en: Phone and Email
ar: رقم الهاتف والبريد الإلكتروني

en: Phone and Extension
ar: رقم الهاتف والمقسّم

en: Phone number contains
ar: يتضمّن رقم الهاتف

en: Phone type
ar: نوع الهاتف

en: PhoneBank
ar: بنك الاتصالات

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
ar: إختر مكافأة لتضمينها ضمن صفحة المساهمات هذه. إستخدم <a href='%1'>إدارة المكافآت</a> لإنشاء خيارات مكافآت إضافية أو تمكينها بالنسبة لموقعك.

en: Pie
ar: دائري

en: Pie Chart
ar: رسم بياني دائري

en: Place of residence
ar: مكان الإقامة

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
ar: ضع زر "لا أريد رسالة شكر" قبل أو بعد لائحة المكافآت المعروضة على هذه الصفحة.

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
ar: ضع المؤشر ضمن مربّع الرسالة، حيثما تريد إدراج الرمز قبل أن تنقر على الرابط the &quot;Insert Tokens&quot؛ الموجود في أعلى الزاوية اليمنى من مربّع الرسالة لتستعرض قائمة الرموز المتوافرة. ثمّ أدرج الرمز من خلال النقر على اسم الرمز المنشود ضمن القائمة (أي أنقر مثلاً على &quot;First Name&quot؛).

en: Plain-Text Format
ar: صيغة النص الصرف

en: Plaintext mailing message
ar: رسالة بريدية في نصّ عادي

en: Planned
ar: مخطّط

en: Please Enter the value for Original Word
ar: الرجاء إدخال قيمة في الكلمة الأصلية

en: Please Enter the value for Replacement Word
ar: الرجاء كتابة قيمة للكلمة البديلة

en: Please Select a Soft Credit Type
ar: يُرجى اختيار نوع القروض الميسرة

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
ar: يُرجى إرسال الاستفسارات إلى العنوان الإلكتروني لجهة الاتصال الخاصة بنا

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
ar: يُرجى إضافة ملف شخصيّ يتضمّن عنوان البريد الإلكتروني إذا اخترتَ احتمال "هل تريد إرسال إلكترونية للتأكيد؟"

en: Please assign this permission to a Role.
ar: الرجاء تعيين هذه الصلاحية لأحد الأدوار.

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
ar: يُرجى مراجعة بريدك الإلكتروني للحصول على رسالة التوكيد. إذا لم تجدها، تحقّق أنها ليست في ملف البريد المزعج.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
ar: يُرجى اختيار عنوان آخر كي يكون العنوان الأساسي قبل تغيير هذا العنوان.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
ar: الرجاء مسح القيمة إذا كنت ترغب في استخدام المعامل %1.

en: Please contact our site administrator for more information
ar: يُرجى الاتصال بمدير الموقع للمزيد من المعلومات

en: Please correct errors before previewing.
ar: يُرجى تصحيح الأخطاء قبل المراجعة المسبقة.

en: Please correct errors before saving.
ar: يُرجى تصحيح الأخطاء قبل الحفظ.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
ar: يُرجى تصحيح الأخطاء التالية في خانات الاستمارة أدناه:

en: Please define the custom translation function first.
ar: الرجاء تحديد خاصية الترجمة المخصصة أولاً.

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
ar: الرجاء عدم إدراج معيار الوحدة (فالوحدة هي دوماً "جهة اتصال")

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
ar: يُرجى عدم التصنيف وفقاً "لتاريخ النشاط" و"جهات الاتصال"

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
ar: عند التصنيف وفقاً "لتاريخ النشاط"، لا يمكنكم اختيار حقول "جهات الاتصال"

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
ar: يُرجى عدم اختيار أكثر من عضوية واحدة مقترنة بالمنظّمة نفسها

en: Please do not use '/' in Event Title.
ar: يُرجى عدم استخدام رمز "/" في عنوان المناسبة.

en: Please do not use '/' in Title
ar: يرجى عدم استخدام "/" في العنوان

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
ar: يرجى تفعيل قسم قيمة المساهمات لاستخدام هذا الاحتمال.

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
ar: الرجاء التأكّد من الحفاظ على جمعية واحدة على الأقل من مجموعات الاتصال.

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
ar: يرجى التأكد أنّ جهة الاتصال في CiviCRM موجودة

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
ar: الرجاء إدخال 1 (لـنعم) أو صفر 0 (لـلا) إذا أردت أن تحدّد قيمة مبدئية.

en: Please enter 1 or 0 as value.
ar: الرجاء إدخال 1 أو صفر 0 كقيمة.

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
ar: يُرجى إدخال رسالة التأكيد الإلكترونية انطلاقاً من عنوان البريد الإلكتروني.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
ar: يُرجى إدخال رسالة التأكيد الإلكترونية انطلاقاً من الاسم.

en: Please enter a Contribution Amount.
ar: يُرجى إدخال قيمة المساهمة.

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
ar: يرجى اختيار تاريخ بداية لفترة ثابتة خاصة بهذا الاشتراك أو الخدمة.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
ar: يُرجى إدخال عنوان للتسجيل لصفحة التأكيد

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
ar: يُرجى إدخال عنوان للتسجيل لصفحة الشكر

en: Please enter a Username to create an account.
ar: يُرجى إدخال اسم مستخدم لإنشاء حساب

en: Please enter a duration interval.
ar: الرجاء إدخال الفاصل الزمني.

en: Please enter a label for at least one fee level.
ar: يُرجى إدخال تصنيف لمستوى رسوم واحد على الأقل.

en: Please enter a membership type name.
ar: الرجاء إدخال اسم نوع العضوية.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
ar: يرجى إدخال القيمة النقدية لمبلغ المساهمة الأدنى.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
ar: الرجاء إدخال القيمة المالية في حقل الرسوم الدنيا.

en: Please enter a monetary value for this field.
ar: الرجاء إدخال قيمة نقدية في هذه الخانة.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
ar: يرجى إدخال اسم في لائحة الشرف، أو اختيار "المساهمة بصفة مجهولة".

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
ar: الرجاء إدخال عدد للتكرار (مثلاً كل "3" أشهر).

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
ar: يرجى إدخال رقم لتوضّح مواعيد إرسال هذه المساهمة المتكررة (مثلاً: كل 3 أشهر).

en: Please enter a password.
ar: الرجاء إدخال كلمة السر.

en: Please enter a status that does NOT represent a current membership status.
ar: يرجى اختيار وضع لا يمثل وضع العضوية الحالي.

en: Please enter a time.
ar: الرجاء إدخال الوقت.

en: Please enter a valid %1
ar: الرجاء إدخال %1 صالح

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
ar: الرجاء إدخال رقم التعريف المصرفي الصحيح (يجب ألاّ يحتوي على علامات وقف).

en: Please enter a valid Card Number
ar: الرجاء إدخال رقم البطاقة الصالح

en: Please enter a valid Card Verification Number
ar: الرجاء إدخال رقماً صالحاً للتثبّت من البطاقة

en: Please enter a valid Max Participants.
ar: الرجاء إدخال العدد الأقصى المناسب للمشاركة.

en: Please enter a valid No. of reminders.
ar: يرجى إدخال عدد تذكيرات سليم.

en: Please enter a valid Participants Count.
ar: يُرجى إدخال العدد المناسب للمشاركين.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
ar: يرجى إدخال فاصل زمني مناسب لمعدّل تسديد التعهدات.

en: Please enter a valid URL.
ar: يرجى إدخال عنوان URL صحيح.

en: Please enter a valid additional reminder day.
ar: يرجى إدخال يوماً مناسباً للتذكير الإضافي.

en: Please enter a valid amount for this field.
ar: يُرجى إدخال المبلغ المناسب لهذه الخانة.

en: Please enter a valid amount.
ar: يرجى إدخال المبلغ المناسيب

en: Please enter a valid credit card number.
ar: يُرجى إدخال رقم بطاقة التسليف الصحيح.

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
ar: يُرجى إدخال تاريخ صحيح (سنة- شهر- يوم).

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ar: الرجاء إدخال تاريخ صحيح كقيمة افتراضية، مستخدماً الصيغة السنة-الشهر-اليوم. مثلاً: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ar: الرجاء إدخال تاريخ صحيح، مستخدماً الصيغة السنة-الشهر-اليوم. مثلاً: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date.
ar: يُرجى إدخال تاريخ صحيح.

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
ar: يرجى إدخال خانة صالحة لحساب صندوق البريد (الجزء بعد @).

en: Please enter a valid email address.
ar: يُرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: Please enter a valid fixed period rollover day
ar: يرجى إدخال فترة ثابتة صالجة ليوم الانتقال

en: Please enter a valid fixed period start day
ar: يرجى إدخال يوم ثابت وصالح للبداية

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
ar: الرجاء إدخال يوماً صالحاً للتكرار مثلاً من 1 حتى 31.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
ar: الرجاء إدخال يوماً صالحاً للتكرار مثلاً من 1 حتى 7.

en: Please enter a valid integer value.
ar: الرجاء إدخال عدد صحيح صالح.

en: Please enter a valid integer.
ar: الرجاء إدخال عدد صحيح صالح.

en: Please enter a valid limit.
ar: يُرجى إدخال حدّ قابل للتطبيق.

en: Please enter a valid link.
ar: الرجاء إدخال رابط إلكتروني صحيح.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
ar: يرجى إدخال قائمة صالحة من عناوين البريد الإلكتروني المفصولة بالفواصل

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
ar: يرجى إدخال قيمة نقدية مناسبة في خانة قيمة الرسوم.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
ar: يرجى إدخال قيمة نقدية مناسبة في خانة القيمة غير القابلة للحسم.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
ar: يُرجى إدخال قيمة مالية صحيحة في هذه الخانة (مثلاً 1%).

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
ar: يُرجى إدخال قيمة مالية صحيحة في هذه الخانة (مثلاً 1%).

en: Please enter a valid money value.
ar: الرجاء إدخال قيمة مالية صحيحة.

en: Please enter a valid number of installments.
ar: الرجاء إدخال عدد صالح من الأقساط.

en: Please enter a valid number of pledge installments.
ar: يُرجى إدخال عدد صحيح لأقساط التعهد.

en: Please enter a valid number.
ar: الرجاء إدخال عدد صحيح.

en: Please enter a valid payment due day.
ar: الرجاء إدخال موعد نهائي صالح للدفع.

en: Please enter a valid phone number.
ar: يرجى إدخال رقم هاتف سليم.

en: Please enter a valid reminder day.
ar: يرجى إدخال يوم تذكير صحيح.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
ar: الرجاء إدخال قيمة صحيحة لرمز حماية بطاقتك. وهو يتألّف عادةً من 3-4 الأرقام الأخيرة الموجودة ضمن المربّع المخصص للتوقيع على البطاقة.

en: Please enter a valid value.
ar: الرجاء إدخال قيمة صحيحة.

en: Please enter a value with a valid extension.
ar: يُرجى إدخال قيمة مع تمديد مناسب.

en: Please enter a value.
ar: الرجاء إدخال قيمة.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
ar: يُرجى إدخال رقم كليّ عند تحديد عدد الأشخاص الإضافيين.

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
ar: يرجى إدخال رقم كامل ينطبق على مدة الفترات الواجب تجديدها.

en: Please enter an amount for at least one fee level.
ar: يُرجى إدخال مبلغ لمستوى رسوم واحد على الأقل.

en: Please enter an integer for the number of terms.
ar: يرجى إدخال عدد صحيح بالنسبة لعدد الشروط.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
ar: الرجاء إدخال معلومات عن صديق واحد على الأقل، أو انقر على زر الإلغاء إذا لم تكن راغباً بإرسال الرسائل الإلكترونية في الوقت الحاضر.

en: Please enter correct Data (in valid format).
ar: الرجاء إدخال بيانات صحيحة (بصيغة سليمة).

en: Please enter integer value for weight
ar: يرجى إدخال قيمة كاملة للوزن

en: Please enter only digits.
ar: يُرجى إدخال الأرقام فقط.

en: Please enter positive number
ar: يُرجى إدخال رقم إيجابي

en: Please enter positive number as a distance
ar: الرجاء إدخال رقم إيجابي كمسافة

en: Please enter the Actual Cost of Product.
ar: يرجى إدخال الكلفة الفعلية للمنتج.

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
ar: يرجى إدخال الفاصل الزمني لهذا الاشتراك أو الخدمة.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
ar: يرجى إدخال الوحدة الزمنية لهذا الاشتراك أو الخدمة.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
ar: يرجى إدخال فاصل التكرار لهذا الاشتراك أو الخدمة.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
ar: يرجى إدخال وحدة التكرار لهذا الاشتراك أو الخدمة.

en: Please enter the Market Value for this product.
ar: يرجى إدخال قيمة السوق الخاصة بهذا المنتج.

en: Please enter the Member Since.
ar: يرجى ملء خانة "عضو منذ".

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
ar: يُرجى إدخال توجيهات الدفع لاحقاً التي ستظهر لمستخدميك.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
ar: يُرجى إدخال احتمال الدفع لاحقاً الذي سيظهر في استمارة التسجيل.

en: Please enter the associated Financial Type
ar: يُرجى إدخال النوع المالي المقترن

en: Please enter the contribution amount label.
ar: يرجى إدخال تصنيف قيمة المساهمة.

en: Please enter the contribution.
ar: الرجاء إدخال المساهمة.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
ar: الرجاء إدخال المدة الزمنية بالدقائق (عدد صحيح فقط).

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
ar: الرجاء إدخال مؤشّر الالتزام كعدد (أعداد تامة فقط)

en: Please enter the fee label for the paid event.
ar: يُرجى إدخال تصنيف الرسم في ما يتعلق بالمناسبة التي تستوجب الدفع

en: Please enter the financial Type.
ar: يُرجى إدخال النوع المالي.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
ar: يرجى إدخال التعليمات التي ستُرسل إلى المساهم عند اختيار احتمال "الدفع لاحقاً".

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
ar: الرجاء إدخال اسم المنظمة أو الهيئة التي تملك موقع CiviCRM.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
ar: يُرجى إدخال عدد الساعات (كعدد صحيح).

en: Please enter the operator.
ar: الرجاء إدخال المُعامل

en: Please enter the same value again.
ar: يُرجى إدخال القيمة نفسها ثانية.

en: Please enter the soft credit amount.
ar: يرجى إدخال قيمة القرض الميسّر.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
ar: يرجى إدخال نصّ لمربع "الدفع لاحقاً" كما يظهر على استمارة المساهمة.

en: Please enter the values correctly.
ar: الرجاء إدخال القيم بشكل صحيح.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
ar: الرجاء إدخال 5 عناوين بريد إلكتروني كحدّ أقصى لتلقي البريد.

en: Please enter valid Contact ID
ar: الرجاء إدخال هوية دقيقة لجهة الاتصال

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
ar: يرجى إدخال يوم انتقالي مناسب للفترة الثابتة

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
ar: يرجى إدخال يوم مناسب لبداية الفترة الثابتة

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
ar: الرجاء إدخال فاصل وتيرة التعهّد الصالح

en: Please enter value for tax rate
ar: يرجى إدخال القيمة بالنسبة لقيمة الضرائب

en: Please enter your friend's email address.
ar: الرجاء إدخال عنوان البريد الإلكتروني الخاص بصديقك.

en: Please enter your friend's first name.
ar: الرجاء إدخال إسم صديقك.

en: Please enter your friend's last name.
ar: الرجاء إدخال شهرة صديقك.

en: Please fix this field.
ar: يُرجى تصحيح هذه الخانة.

en: Please follow the proper format for From Email Address
ar: الرجاء اتباع الصيغة الصحيحة لعناوين البريد الإلكتروني.

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ar: يُرجى العودة إلى صفحة التسجيل الأساسية لاستكمال المعلومات المتعلقة بالدفع.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
ar: يُرجى مساعدتنا وإعلام أصدقائك وزملائك ومتابعيك عن صفحتنا

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
ar: يرجى إضافة ملفّ شخصي لإتمام التسجيل الإلكتروني للمشاركين الإضافيين يتضمّن خانة للبريد الإلكتروني و/أو خانتي الاسم +الشهرة.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
ar: يرجى إضافة ملفّ شخصي لإتمام التسجيل الإلكتروني يتضمّن خانة للبريد الإلكتروني و/أو خانتي الاسم +الشهرة.

en: Please login if you have an account on this site with the link
ar: يرجى تسجيل الدخول إذا كان لديك حساب على هذا الموقع مع الرابط

en: Please mail your payment to
ar: الرجاء أرسل المبلغ المستحق عبر البريد العادي إلى

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
ar: يُرجى تضييق نطاق البحث من خلال إدخال اسم شخص مستهدف بشكل كامل.

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
ar: يُرجى الانتباه إلى أنّ الاحتمالات المشار إليها بعلامة أو التي وقع عليها الاختيار مباعة بالكامل بالنسبة للمشاركين الذين يتمّ الاطلاع عليهم.

en: Please provide Text message.
ar: الرجاء إرسال رسالة نصية.

en: Please provide a Template Name.
ar: الرجاء تسمية النموذج.

en: Please provide a Text
ar: الرجاء كتابة النص

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
ar: تذكّر رجاء بأنّ إذن دروبال "لتسجيل المشاركة في المناسبة" يطغى على تحكّم CiviCRM بالوصول إلى المعلومات المتعلقة بالمناسبة.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
ar: يرجى مراجعة <a href='!1'>دليل تثبيت دروبال</a> و<a href='!2'>صفحة إصلاح الأعطال</a> للحصول على المساعدة. إذا كنتَ ما زلت بحاجة إلى مساعدة في التثبيت، يمكن إيجاد الحلول لمشكلتك غالباً من خلال البحث عن الرسالة الخطأ في <a href='!3'>المنتدى الجماعي لقسم المساعدة في التثبيت</a>.</strong></p>

en: Please search with 'Is Held' and 'Survey Id' filters to apply this action.
ar: يرجى البحث استناداً إلى تصنيف "منعقد" و"الرمز التعريفي للمسح" لتطبيق هذه الخطوة.

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
ar: يرجى البحث مع "استطلاع" لتطبيق هذا العمل.

en: Please see attached
ar: يرجى العودة إلى الملف المرفق

en: Please select %1
ar: الرجاء اختيار %1

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
ar: يُرجى اختيار احتمال "مساوٍ لـ" أو "أقل من أو مساوٍ لـ"

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
ar: يرجى اختيار مجموعة CiviCRM ودور دروبال.

en: Please select a Financial Type.
ar: يرجى اختيار نوع مالي.

en: Please select a Group (or ALL Groups).
ar: الرجاء اختيار مجموعة (أو كافة المجموعات).

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
ar: يرجى اختيار صفحة للحملات الشخصية، أو إزالة علامة الظهور على لائحة الشرف، وحذف كلّ من الاسم على لائحة الشرف وخانة الملاحظات الشخصية.

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
ar: الرجاء اختيار ملف شخصي (أو كل الملفات الشخصية).

en: Please select a Survey Result Set.
ar: يُرجى اختيار مجموعة نتائج الاستطلاع.

en: Please select a case from the list
ar: يُرجى اختيار ملفّ من اللائحة

en: Please select a contact
ar: يرجى اختيار جهة الاتصال

en: Please select a date format.
ar: الرجاء اختيار صيغة التاريخ.

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
ar: الرجاء اختيار دولة تلقائية تكون موجودة في قائمة الدول المتوفرة.

en: Please select a different contact.
ar: يُرجى اختيار جهة اتصال مختلفة.

en: Please select a field name
ar: الرجاء اختيار اسم الخانة

en: Please select a membership type.
ar: يُرجى اختيار نوع العضوية:

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
ar: يرجى إدخال فترة (مثلاً أشهر، سنة...) لتوضّح مواعيد إرسال هذه المساهمة المتكررة (مثلاً: كل 3 أشهر).

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
ar: يرجى اختيار ملف شخصي لجمع معلومات عن المنظمة في ما يتعلق بصفحة المساهمة هذه.

en: Please select a profile used for honoree
ar: يرجى اختيار ملف مستخدم للمكرمين

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
ar: الرجاء اختيار طقم بيانات مخصصة (أو كل البيانات المخصصة)

en: Please select a value
ar: يُرجى اختيار قيمة

en: Please select an Event (or ALL Events).
ar: الرجاء اختيار حدث (أو كل الأحداث).

en: Please select an action from the drop-down menu.
ar: يُرجى اختيار عمل من القائمة المنسدلة.

en: Please select an action from the menu.
ar: يرجى اختيار عمل من القائمة.

en: Please select an appropriate option as default.
ar: يُرجى اختيار احتمال مناسب مبدئياً

en: Please select an option for the premium image.
ar: يرجى اختيار احتمال لصورة المكافأة.

en: Please select appropriate value
ar: يرجى اختيار القيمة المناسبة

en: Please select at least one Group by field.
ar: يُرجى اختيار احتمال واحد على الأقل للتصنيف.

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
ar: يُرجى اختيار نوع عضوية واحد على الأقل لغدراجه ضمن قسم العضوية الخاصة بهذه الصفحة.

en: Please select at least one field.
ar: اختر على الأقل خانة واحدة.

en: Please select at least one membership option.
ar: يرجى اختيار احتمال عضوية واحد على الأقل.

en: Please select at least one option from price set.
ar: الرجاء اختيار احتمالاً واحداً على الأقل من مجموعة الأسعار.

en: Please select at least one privacy option.
ar: إختَر خياراً واحداً على الأقل للخصوصية.

en: Please select at least one tag.
ar: الرجاء اختيار وسم واحد على الأقل.

en: Please select entity value
ar: يرجى اختيار قيمة الوحدة

en: Please select financial type.
ar: يُرجى اختيار النوع المالي

en: Please select one or more batches for this action.
ar: يرجى اختيار دفعة واحدة أو أكثر لهذا العمل.

en: Please select one or more contact for this action
ar: الرجاء اختيار جهة اتصال واحدة أو أكثر لهذا التحرك

en: Please select one or more contributions for this action.
ar: يُرجى اختيار مساهمة واحدة أو أكثر لهذا العمل.

en: Please select only online contributions with Pending status.
ar: يُرجى اختيار المساهمات الإلكترونية فقط ذات الوضع المعلّق.

en: Please select some other case to link.
ar: يُرجى اختيار ملفّ آخر لربطه.

en: Please select the Amount Statistics
ar: يُرجى اختيار إحصاءات المبالغ

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
ar: يرجى اختيار نوع الفترة الزمنية لهذا الاشتراك أو الخدمة.

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
ar: الرجاء اختيار جهة اتصال مشتركة صحيحة أو جهة اتصال ذات عنوان صحيح.

en: Please set a location type of %1
ar: الرجاء تحديد نوع الوقع لـ%1

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
ar: الرجاء تحديد العنوان الإلكتروني لـAPI، والرجوع إلى الوثائق لمزيد من التفاصيل.

en: Please specify a username.
ar: الرجاء تحديد إسم المستخدم.

en: Please specify a valid email address.
ar: الرجاء تحديد عنوان صحيح للبريد الإلكتروني.

en: Please specify either start date or end date.
ar: يُرجى تحديد تاريخ البداية أو تاريخ الانتهاء.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
ar: يرجى فصل (فتح) النسخة التي نزّلتها عن CiviCRM في الدليل <strong>%1</strong> أدنى دليل دروبال الأصلي الخاص بك.

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
ar: يُرجى استخدام الحروف الأبجدية والأرقام والشرطات فقط لأسماء المناسبات.

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
ar: الرجاء استخدام نموذج <a href="%1">سجّل الدفع</a> إذا كنت قد تلقيت مبلغاً إضافياً لسجل المساهمة المسددة جزئياً.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
ar: يُرجى التحقق من المعلومات أدناه بحذر. أنقر <strong>الرجوع</strong> إذا كنتَ تريد إجراء تغييرات.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
ar: يُرجى التحقّق من المعلومات أدناه. <span class="bold"> ثم أنقر "تابع" لتتمّ إضافتك إلى قائمة الانتظار الخاصة بهذه المناسبة</span>. إذا توفّرت أماكن شاغرة، ستتلقى بريداً إلكترونياً يحوي رابطاً بصفحةٍ إلكترونية حيث يمكنك إتمام عملية التسجيل.

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
ar: يُرجى التحقّق من المعلومات أدناه. أنقر زرّ  <strong>العودة</strong> أدناه إذا كنتَ تريد إجراء أيّ تغيير.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
ar: يُرجى التحقّق من المعلومات أدناه. أنقر "تابع" لتقدّم طلب تسجيلك. <span class="bold"> بعد قبول الطلب، ستتلقى بريداً إلكترونياً يحوي رابطاً بصفحة إلكترونية حيث يمكنك إتمام عملية التسجيل. </span>

en: Pledge
ar: تعهد

en: Pledge Acknowledged
ar: تمّ إقرار التعهّد

en: Pledge Acknowledgment
ar: إقرار التعهد

en: Pledge Amount
ar: قيمة التعهّد

en: Pledge Amounts
ar: مبالغ التعهّدات

en: Pledge By
ar: تعهّد من قبل

en: Pledge Cancelled Date
ar: التاريخ الملغى للتعهّد

en: Pledge Currency
ar: عملة التعهّد

en: Pledge End Date
ar: تاريخ نهاية التعهّد

en: Pledge Frequency
ar: وتيرة التعهّد

en: Pledge Frequency Interval
ar: فاصل وتيرة التعهّد

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
ar: إنّ الفاصل الزمني لإرسال التعهدات خانة إلزامية.

en: Pledge Frequency Unit
ar: وحدة وتيرة التعهّد

en: Pledge Information
ar: معلومات عن التعهّد

en: Pledge Installments field must be > 1.
ar: يجب أن تكون خانة أقساط التعهد أكبر من 1.

en: Pledge Installments is required field.
ar: إنّ الأقساط المتعهد بها خانة إلزامية.

en: Pledge Made
ar: تنفيذ التعهّد

en: Pledge Made Date
ar: تاريخ إجراء التعهد

en: Pledge Modified Date
ar: التاريخ المعدّل للتعهّد

en: Pledge Number of Installments
ar: عدد أقساط التعهّد

en: Pledge Payment
ar: تسديد التعهّد

en: Pledge Payment Reminder
ar: تذكير بسداد التعهد

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
ar: تم تحديث جدول دفعات التعهّد.

en: Pledge Payment Status
ar: حالة دفع التعهّد

en: Pledge Payments Applied
ar: تمّ تطبيق مدفوعات التعهدات

en: Pledge Received
ar: التعهّد المقدّم

en: Pledge Reminder
ar: تذكير بالتعهد

en: Pledge Search
ar: بحث عن تعهّد

en: Pledge Start Date
ar: تاريخ بداية التعهد

en: Pledge Summary
ar: ملخص التعهد

en: Pledge Summary Report
ar: تقرير خلاصة التعهدات

en: Pledge by
ar: تعهّد من قبل

en: Pledge day
ar: يوم التعهّد

en: Pledge frequency interval field must be > 0
ar: يجب أن يكون الفاصل الزمني لإرسال التعهدات أكبر من 0.

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
ar: تم إلغاء التعهد جميع المدفوعات المقررة (غير المستكملة).<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
ar: تمّ تسجيل التعهّد ووضع جدول الدفع. <br />

en: Pledge has been updated.<br />
ar: تمّ تحديث التعهّد. <br />

en: Pledge is a Test
ar: التعهّد هو اختبار

en: Pledge is a Test?
ar: التعهّد هو اختبار؟

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
ar: يجب أن يكون وضع التعهد بالتسديد "معلقاً" أو "متأخراً".

en: Pledged
ar: متعهّد به

en: Pledged Amount
ar: المبلغ المتعهد به

en: Pledged For
ar: متعهّد به لـ

en: Pledged but not Paid Report
ar: تقرير المدفوعات المتعهد بها لكن غير المدفوعة

en: Pledger
ar: المتعهد

en: Pledger Name or Email
ar: اسم المتعهّد أو عنوان بريده الإلكتروني

en: Pledges
ar: التبرعات المعلنة

en: Pledges - Acknowledgement
ar: التعهدات- عرفان وتقدير

en: Pledges - Payment Reminder
ar: التعهدات- تذكير بالدفع

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
ar: تبقى التعهد "معلّقاً" إلى حين سداد الدفعة الأولى منه. فور استلام الدفعة الأولى، تتبدّل وضعيته ليصبح "قيد السداد" إلى حين الانتهاء من سداد كامل مدفوعاته. أما التعهد المتأخّر فهو الذي لم يتمّ سداد دفعته (دفعاته) عند استحقاقها.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
ar: تتألّف المدفوعات من عدة مدفوعات مقررة. إختر مساهمة لمرة واحدة إذا كنتَ تريد تقديم هبتك دفعة واحدة.

en: Pledges made in your honor.
ar: التعهدات المقدّمة على شرفك.

en: Pledges received from %1 since inception.
ar: التعهدات الورادة من  %1 منذ البداية.

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
ar: قد تكون التوصيلات التابعة لخدمات توحيد اعناوين الأخرى متوافرةً من مطورين تابعين لجهة ثالثة 3.  في حال تم تركيبها، تدرج في القائمة التنازلية أدناه.

en: Points
ar: نقاط

en: Polish
ar: البولندية

en: Populate counties
ar: أدخل المعلومات الخاصة بالمقاطعات

en: Portrait
ar: طولي

en: Portuguese (Brazil)
ar: البرتغالية (البرازيل)

en: Portuguese (Portugal)
ar: البرتغالية (البرتغال)

en: Positive
ar: إيجابي

en: Possible Duplicate Detected
ar: اكتشاف نسخة مزدوجة ممكنة

en: Post Help
ar: ما بعد المساعدة

en: Post Url
ar: العنوان الإلكتروني للمنفذ

en: Post-form Help
ar: مساعدة لاحقة للنموذج

en: Postal
ar: بريدي

en: Postal Code
ar: الرمز البريدي

en: Postal Code (Home)
ar: الرمز البريدي (المنزل)

en: Postal Code Suffix
ar: لاحقة الرمز البريدي

en: Postal Greeting
ar: تحية البريد العادي

en: Postal Greeting Custom
ar: تخصيص تحية البريد العادي

en: Postal Greeting ID
ar: معرّف تحية البريد العادي

en: Postal Greeting Type
ar: نوع التحية عبر البريد العادي

en: Postal Mail
ar: البريد العادي

en: Postal Mailing
ar: إرسال عبر البريد العادي

en: Postal Mailing Export
ar: تصدير المراسلات البريدية

en: Postal code
ar: الرمز البريدي

en: Postal code greater than or equal to '%1'
ar: رمز بريدي أكبر من أو يساوي '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
ar: رمز بريدي أقل من أو يساوي '%1'

en: Postal code.
ar: الرمز البريدي.

en: Pre Help
ar: ما قبل المساعدة

en: Pre-form Help
ar: مساعدة ما قبل النموذج

en: Prefer email addresses assigned to the specified location
ar: أعطِ الأولوية لعناوين البريد الإلكتروني المعيّنة للموقع المحدّد

en: Preferences Date Options can only be updated
ar: يمكن فقط تحديث خيارات تفضيلات التاريخ

en: Preferred Communication
ar: التواصل المفضّل

en: Preferred Communication Method
ar: وسيلة الاتصال المفضّلة

en: Preferred Language
ar: اللغة المفضلة

en: Preferred Mail Format
ar: صيغة البريد المفضلة

en: Preferred Method(s)
ar: الوسيلة (الوسائل) المُفضلة

en: Prefix
ar: البادئة

en: Premium
ar: مكافأة

en: Premium Contact Email
ar: البريد الإلكتروني لجهة الاتصال المعنية بالمكافأة

en: Premium Entity
ar: كيان المكافأة

en: Premium ID
ar: الرمز التعريفي للمكافأة

en: Premium Image
ar: صورة المكافأة

en: Premium Information
ar: معلومات عن المكافأة

en: Premium Introductory Text
ar: نص تمهيدي للمكافأة

en: Premium Option
ar: الخيار الأفضل

en: Premium Product
ar: المنتج المكافأة

en: Premium entity ID
ar: الرمز التعريفي لكيان المكافأة

en: Premiums
ar: الأقساط

en: Premiums Contact Phone
ar: الرقم الهاتفي للاتصال من أجل المكافآت

en: Premiums Inventory Account is
ar: حساب جردة الامتيازات هو

en: Premiums Section Enabled?
ar: هل تريد تفعيل قسم المكافآت؟

en: Premiums Settings
ar: إعدادات المكافأة

en: Premiums inventory
ar: جردة الامتيازات

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview %1
ar: معاينة %1

en: Preview (all fields)
ar: قم باستعراض مسبق (لجميع الخانات)

en: Preview CiviCRM Profile Field
ar: استعرض مسبقاً خانة الملف الشخصي ضمن CiviCRM

en: Preview Custom Data
ar: معاينة البيانات المخصصة

en: Preview Custom Data Set
ar: استعرض مسبقاً مجموعة البيانات المخصصة

en: Preview Custom Field
ar: استعرض مسبقاً الخانة المخصصة

en: Preview Field
ar: استعرض مسبقاً الخانة

en: Preview Field Display
ar: استعرض مسبقاً عرض الخانة

en: Preview Form Field
ar: استعرض مسبقاً خانة النموذج

en: Preview Mailing
ar: استعراض البريد

en: Preview Mode
ar: وضعية المعاينة

en: Preview Page - %1
ar: إطّلع على الصفحة- 1%

en: Preview Premium
ar: أعرض المكافأة مسبقاً

en: Preview Price
ar: استعرض مسبقاً الرسم

en: Preview Price Set
ar: استعرض مسبقاً مجموعة الرسوم

en: Preview SMS
ar: عرض مسبق للرسائل النصية القصيرة

en: Preview Widget and Get Code
ar: استعرض المعالج مسبقاً واحصل على الرمز

en: Preview only supports HTTP POST
ar: يحتمل الاستعراض المسبق HTTP POST

en: Preview your Personal Campaign Page
ar: إطّلع على عرض مسبق لصفحة الحملات الشخصية الخاصة بك

en: Previous
ar: سابق

en: Price
ar: سعر

en: Price Field
ar: خانة الرسم

en: Price Field '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ خانة السعر  '%1'.

en: Price Field End Date
ar: تاريخ نهاية خانة السعر

en: Price Field ID
ar: الرمز التعريفي لخانة السعر

en: Price Field Is Active?
ar: هل خانة السعر مفعّلة؟

en: Price Field Javascript
ar: جافا سكريبت خانة السعر

en: Price Field Option
ar: خيار خانة الرسم

en: Price Field Options
ar: احتمالات خانة السعر

en: Price Field Options per Row
ar: احتمالات خانة السعر في كلّ صف

en: Price Field Post Text
ar: النصّ الخاص بخانات الأسعار

en: Price Field Pre Text
ar: النص السابق لخانة السعر

en: Price Field Quantity Required?
ar: هل الكمية في خانة السعر إلزامية؟

en: Price Field Show Amounts?
ar: هل تريد إظهار القيمة في خانة السعر؟

en: Price Field Start Date
ar: تاريخ بداية خانة السعر

en: Price Field Value ID
ar: الرمز التعريفي لقيمة خانة السعر

en: Price Field Value is Active
ar: إنّ قيمة خانة السعر مفعّلة

en: Price Field Visibility
ar: مرئية خانة السعر

en: Price Field is Required?
ar: هل خانة السعر إلزامية؟

en: Price Fields
ar: خيارات الرسم

en: Price Option
ar: خيار الرسم

en: Price Options
ar: خيارات الأسعار

en: Price Set
ar: مجموعة الرسوم

en: Price Set Details for Event Participants
ar: تفاصيل مجموعة الأسعار المفروضة على المشاركين في المناسبة

en: Price Set Extends
ar: إمدادات مجموعة الأسعار

en: Price Set Fields
ar: خانات قائمة الأسعار

en: Price Set Is Active?
ar: هل مجموعة الأسعار ناشطة؟

en: Price Set Is Reserved
ar: مجموعة الأسعار محجوزة

en: Price Set Javascript
ar: جافاسكريبت مجموعة الأسعار

en: Price Set Post Help
ar: مساعدة لاحقة لمجموعة الأسعار

en: Price Set Pre Help
ar: مساعدة سابقة لمجموعة الأسعار

en: Price Set Title
ar: عنوان مجموعة الأسعار

en: Price Sets
ar: قائمة الأسعار

en: Price is a required field
ar: السعر خانة إلزامية

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
ar: تتيح مجموعات الأسعار أن تعدّ مخططات أسعار متعددة الاحتمالات ومرنة لصفحات المساهمات، والمناسبات، والعضوية. إستخدم مجموعة الأسعار إذا كانت احتمالات التسعير المعيارية غير كافية لاحتياجاتك.

en: Primary
ar: الأساسي

en: Primary Address
ar: العنوان الأساسي

en: Primary Contact(s) Listed
ar: جهة (جهات) الاتصال الأساسية المدرجة

en: Primary Email
ar: البريد الإلكتروني الرئيسي

en: Primary Member ID
ar: معرف العضو الرئيسي

en: Primary Member?
ar: عضو أساسي؟

en: Primary Members
ar: الأعضاء الأساسيون

en: Primary Members Only
ar: الأعضاء الرئيسيون فقط

en: Primary Phone
ar: الهاتف الرئيسي

en: Primary location for this contact
ar: الموقع الرئيسي لذلك هذه

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
ar: أعداد الأعضاء الأساسيين (من "يملك" العضوية عوضاً عن الاستفادة منها عبر علاقة) يوضع بين [مزدوجين].

en: Primary?
ar: الأساسي؟

en: Print
ar: اطبع

en: Print Activities
ar: اطبع النشاطات

en: Print Case List
ar: إطبع لائحة الملفات

en: Print Contact List
ar: إطبع قائمة جهات الاتصال

en: Print Contribution Invoice
ar: إطبع فاتورة المساهمة

en: Print Contribution Receipts
ar: إطبع إيصالات المساهمات

en: Print Contributions
ar: إطبع المساهمات

en: Print Grant List
ar: طباعة قائمة المنح

en: Print Label ID
ar: قم بطباعة معرّف التصنيف

en: Print Mailing Recipients
ar: إطبع أسماء المتلقين للبريد

en: Print Members
ar: طباعة الأعضاء

en: Print Name Badge
ar: إطبع بطاقة التعريف بالمشارك

en: Print Participant List
ar: إطبع لائحة المشاركين

en: Print Pledge List
ar: طباعة قائمة التعهّدات

en: Print Report
ar: إطبع التقرير

en: Print Respondents
ar: إطبع المجيبين

en: Print Summary
ar: إطبع الخلاصة

en: Print and Email Options
ar: احتمالات الطباعة وإرسال البريد الإلكتروني

en: Print and email options
ar: احتمالات الطباعة والبريد الإلكتروني

en: Print one label per Membership (rather than per contact)
ar: إطبع تصنيفاً واحداً لكلّ عضوية (عوضاً عن كل جهة اتصال)

en: Print window
ar: طباعة الشاشة

en: Printer-Friendly View
ar: نسخة قابلة للطبع

en: Printer-friendly view of this page.
ar: عرض النسخة المعدّة للطبع من هذه الصفحة.

en: Priority
ar: الأولوية

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Privacy Options
ar: خيارات الخصوصية

en: Privacy levels for notes
ar: مستوى خصوصية الملاحظات

en: Privacy:
ar: حماية الخصوصية:

en: Process Inbound Emails
ar: عالج البريد الإلكتروني الوارد

en: Process Invoice(s)
ar: عالج الفاتورة (الفواتير)

en: Process Pledges
ar: عالج التعهدات بالدفع

en: Process Receipt(s)
ar: إيصال (إيصالات) العملية

en: Process Survey Respondents
ar: عالج المشاركين في الاستطلاع

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
ar: تمّت معالجة 1% من سجلات العضوية. تمّ تحديث 2%.

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
ar: رسوم المعالجة لهذه الصفقة (إذا كانت مطبّقة).

en: Processing...
ar: جاري المعالجة...

en: Processor Billing Mode
ar: معالج وضعية تحرير الفواتير

en: Processor Description
ar: وصف المعالج

en: Processor Details for Live Payments
ar: تفاصيل المعالج للمدفوعات المباشرة

en: Processor Details for Test Payments
ar: تفاصيل المعالج للمدفوعات الخاصة بالاختبار

en: Processor Is Default?
ar: هل المعالج مبدئي؟

en: Processor Supports Recurring?
ar: المعالج يقبل التكرار؟

en: Processor Type
ar: نوع معالج المدفوعات

en: Processor Type Description
ar: وضع نوع المعالج

en: Processor Type Is Active?
ar: هل نوع المعالج فاعل؟

en: Processor Type Payment Type
ar: نوع المدفوعات نوع المعالجة

en: Processor Type Supports Recurring?
ar: نوع المعالج يقبل التكرار؟

en: Processor Type is Default?
ar: هل نوع المعالج افتراضي؟

en: Processor comparison and setup guide
ar: مقارنة بين  أنواع معالجة لبيانات ودليل التشغيل

en: Processor is Active?
ar: هل المعالج فاعل؟

en: Product ID
ar: الرمز التعريفي للمنتج

en: Product Name
ar: اسم المنتوج

en: Product Option
ar: خيار المنتج

en: Profile
ar: ملف شخصي

en: Profile '%1' already exists in Database.
ar: الملف الشخصي  '%1' موجود أصلاً في قاعدة البيانات.

en: Profile Added
ar: أُضيف الملف الشخصي

en: Profile Cancel URL
ar: إلغاء العنوان الإلكتروني في الملف الشخصي

en: Profile Deleted
ar: حُذِف الملف الشخصي

en: Profile Description
ar: وصف الملف الشخصي

en: Profile Entity ID
ar: معرّف وحدة الملف الشخصي

en: Profile Entity Table
ar: جدول وحدة الملف الشخصي

en: Profile Error
ar: خطأ في الملف الشخصي

en: Profile Field
ar: خانة الملف الشخصي

en: Profile Field Deleted
ar: حُذِفت خانة الملف الشخصي

en: Profile Field ID
ar: معرّف خانة ملف التعريف

en: Profile Field Is Active
ar: خانة ملف التعريف فعّالة

en: Profile Field Is Required
ar: خانة الملف الشخصي إلزامية

en: Profile Field Is Reserved
ar: خانة الملف الشخصي محجوزة

en: Profile Field Is Searchable
ar: خانة الملف الشخصي قابلة للبحث

en: Profile Field Is a Filter
ar: خانة الملف الشخصي هي أداة تبويب

en: Profile Field Label
ar: تصنيف خانة الملف الشخصي

en: Profile Field Name
ar: إسم خانة ملف التعريف

en: Profile Field Phone Type
ar: خانة الملف الشخصي: نوع الهاتف

en: Profile Field Post Help
ar: مساعدة لاحقة لخانة الملف الشخصي

en: Profile Field Pre Help
ar: مساعدة سابقة لخانة الملف الشخصي

en: Profile Field Preview
ar: الاستعراض المسبق لخانة الملف الشخصي

en: Profile Field Saved
ar: حُفِظت خانة الملف الشخصي

en: Profile Field Supports Multiple
ar: خانة الملف الشخصي تقبل عدة

en: Profile Field Type
ar: نوع خانة الملف الشخصي

en: Profile Field Visibility
ar: ظهور خانة الملف الشخصي

en: Profile Field Website Type
ar: نوع الموقع  الإلكتروني لخانة الملف الشخصي

en: Profile Group Type
ar: نوع مجموعة الملفات الشخصية

en: Profile ID
ar: معرّف ملف التعريف

en: Profile Is Active
ar: الملف الشخصي فعّال

en: Profile Is Reserved
ar: الملف الشخصي محجوز

en: Profile Is View Only
ar: ملف التعريف معدّ للمعاينة فقط

en: Profile Module
ar: وحدة الملف الشخصي

en: Profile Name
ar: إسم الملف الشخصي

en: Profile Post Text
ar: النص الخاص بالملف الشخصي

en: Profile Preview
ar: الاستعراض المسبق للملف الشخصي

en: Profile Required
ar: الملف الشخصي المطلوب

en: Profile Saved
ar: حُفِظ الملف الشخصي

en: Profile Settings
ar: إعدادات الملف الشخصي

en: Profile Title
ar: عنوان الملف الشخصي

en: Profile Use Data
ar: البيانات المتعلقة باستخدام الملف الشخصي

en: Profile Use is active
ar: استخدام الملف الشخصي مفعّل

en: Profile View - Permission Denied
ar: استعراض الملف الشخصي - الإذن مرفوض

en: Profile does not contain the minimum required fields for an On Behalf Of Organization
ar: لا يتضمّن الملف الشخصي الخانات المطلوبة الدنيا بالنيابة عن المنظمة

en: Profile for Additional Participants
ar: ملفّ خاص بمشاركين إضافيين

en: Profile for bulk data entry is missing.
ar: الملف الخاص بإدخال مجموعة البيانات ناقص.

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
ar: يتضمّن الملف الشخصي أصلاً خانات مخصصة توسّع مختلف أنواع المجموعات، فلا يمكن إضافة أو تحديث هذه الخانة المخصصة.

en: Profile is not configured for the selected action.
ar: الملف الشخصي غير معدّ لإتمام العمل المختار.

en: Profile is not configured with Email address.
ar: الملف غير مضبوط مع عنوان البريد الإلكتروني.

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
ar: إنّ وظائف بحث واستعراض وتعديل الملف الشخصي ليست متاحة لملفات تتضمّن خانات مرتبطة بأكثر من نوع واحد من السجلات.

en: Profile to be included above the billing information (but after the introductory message, amounts, and honoree section).
ar: الملف الشخصي الذي سيدرج فوق معلومات الفواتير (لكن بعد الرسالة الأولية والمبالغ وقسم التكريم).

en: Profile to be included at the bottom of the page.
ar: الملف الشخصي الذي سيُدرج في أسفل الصفحة.

en: Profile to be included in the honoree section
ar: الملف الشخصي الذي سيدرج في قسم المكرّمين

en: Profiles
ar: ملفات شخصية

en: Profiles - Admin Notification
ar: الملفات الشخصية- إشعار الإدارة

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
ar: تتيح لك الملفات الشخصية جمع مجموعات من الخانات وتضمينها في موقعك كاستمارات مدخلة، وصفحات عرض جهات الاتصال، ومزايا البحث واللوائح.

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
ar: يمكن استخدام الملفات بعدة طرق مختلفة (ويمكن استخدام ملف شخصي واحد في أطر متعدّدة)

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
ar: قد تكون ملفات التعريف مرتبطة بوحدات معيّنة، أو متاح الوصول إليها من خلال عناوين CiviCRM ثابتة، أو مدرجة ضمن أي صفحة ويب باستخدام ميزة جزء من نموذج أتش تي أم أل. تشمل الأمثلة:

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: Progress Bar Color
ar: لون شريط التقدم

en: Promote this event with a personal campaign page
ar: روّج لهذه المناسبة عبر صفحة الحملة الشخصية

en: Promoting Your Page
ar: الترويج لصفحتك

en: Prompted by
ar: مدفوع من

en: Proper action not specified for this custom value record profile
ar: لم يُتخذ التدبير المناسب بخصوص القيمة المخصصة لهذا الملف الشخصي

en: Protocol
ar: بروتوكول

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
ar: قدّم ملخّصاً من سطر واحد عن طبيعة الملفّ.

en: Provide a password for the new account in both fields.
ar: أدخل كلمة سر للحساب الجديد في كلتا الخانتين.

en: Provider
ar: المزوّد

en: Provider Details
ar: تفاصيل المزوّد

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
ar: يقدّم لائحة بمعلومات عن العناوين وأرقام الهواتف إلى سجلات جهات الاتصال في نظامك.

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
ar: يقدّم لائحة بنشاطات جهات الاتصال بما في ذلك إحصاءات النشاطات لجهة اتصال واحدة/أو جميعها خلال فترة زمنية معيّنة (إلزامي)

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
ar: يقدّم لائحة بالأعضاء إلى جانب حالة عضويتهم وتفاصيل العضوية (تاريخ الانضمام، وتاريخ البداية، وتاريخ الانتهاء). يمكن أيضاً أن يعرض المساهمات (المدفوعات) المقترنة بكلّ عضوية.

en: Provides a list of memberships that lapsed or will lapse before the date you specify.
ar: يقدّم لائحة بالعضوية التي انتهت أو التي ستنتهي قبل التاريخ الذي تحدّده.

en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
ar: يقدّم لائحة بأبرز المانحين خلال فترة زمنية تقوم بتحديدها. يمكنك أن تضمّن أكبر قدر من المانحين كما تشاء (مثلاً أهم 100 شخص من مانحيك).

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
ar: يقدّم ملخّصاً عن الملفات ومدّتها وفقاً للفترة الزمنية، والوضع، والعضو الموظّف و/أو دور الملف.

en: Provides a summary of memberships by type and join date.
ar: يقدّم ملخّصاً بالعضويات وفقاً للنوع وتاريخ الانضمام.

en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
ar: يقدّم لمحةً عن مدخول المناسبة. يمكنك إدراج معلومات أساسية مثل الرمز التعريفي للمناسبة، والتسجيل، والحضور، والمدخول الذي تدرّه لمساعدتك في تحديد مدى نجاح المناسبة.

en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
ar: يقدّم معلومات متعلقة بجهات الاتصال بشأن المساهمات، والعضويات، والمناسبات، والنشاطات.

en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details Ex Join Date
ar: تقديم تقرير مفصّل عن العلاقات بين الموظّف ورب العمل إلى جانب تفاصيل التوظيف، مثلاً تاريخ الانضمام إلى العمل

en: Provides information about the status of recurring contributions
ar: يقدّم معلومات عن حالة المساهمات المتكرّرة

en: Provides lists of participants for an event.
ar: يقدّم لائحة بالمشاركين لمناسبة.

en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
ar: يقدّم معلومات حول عمليات التسليم المرجوّة والناجحة، وعمليات إلغاء الاشتراك والانسحات، والردود الآجلة.

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
ar: يزوّد %1 بنص مقترح لمضمون رسالة شخصية يوجّهونها إلى أصدقائهم.

en: Proximity Search
ar: بحث القرب الجغرافي

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
ar: بحث متقارب بمعدل يتراوح بين  %1 و %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
ar: البحث في الجوار يتطلب ضبط مزود بحث جغرافي صالح

en: Public
ar: عام

en: Public Event
ar: مناسبة عامة

en: Public Events
ar: مناسبات عامة

en: Public Pages
ar: صفحات عامة

en: Public Participant Listing
ar: لائحة عامة بالمشاركين

en: Punctuation and spaces are ignored.
ar: تمّ تجاهل علامات الوقف والفراغات.

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
ar: لا يجوز استخدام علامة الوقف في اسم المستخدم في ما خلا النقطة والشارطة.

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
ar: أدخل اسم طريقة واجهة برمجة التطبيقات. تحتاج إلى إدخال القطع الخاصة بالاسم الكامل لوظيفة واجهة برمجة التطبيقات كما تم وصفه في التوثيق.

en: Q%1 = %2
ar: س1%= 2%

en: QR code
ar: رمز الاستجابة السريع

en: Qty
ar: كمية

en: Quarterly
ar: كل فصل

en: Quechua
ar: الكيشوا

en: Questions
ar: الاسئلة

en: Questions? Send email to
ar: هل لديك أسئلة؟ أرسل بريداً إلكترونياً إلى

en: Queue Name
ar: إسم الدور

en: Queue Runner
ar: علاقة الدور

en: Queued mailing
ar: بريد معلّق

en: RSS 2.0 Feeds
ar: تلقيمات آر.إس.إس. 2.0

en: Radio
ar: اختيار وحيد

en: Radio buttons
ar: أزرار الراديو

en: Raised %1
ar: تمّ جمع 1%

en: Raised %1 of %2
ar: تمّ جمع 1% من 2%

en: Range
ar: يتراوح

en: Range One Amount
ar: قيمة المجموعة الأولى

en: Range One Stat
ar: إحصاءات المجموعة الأولى

en: Range Two Amount
ar: قيمة المجموعة الثانية

en: Range Two Stat
ar: إحصاءات المجموعة الثانية

en: Re-check requirements
ar: شروط إعادة المراجعة

en: Re-open
ar: إعادة فتح

en: Re-open Batch
ar: إعادة فتح الدفعة

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
ar: أعد ترتيب بنود القائمة (بما في ذلك نقلها من فرع إلى آخر على "شجرة" القائمة. استخدم فأرتك "لسحب وإسقاط" البند من القائمة إلى الموقع الجديد.

en: Re-subscribe Confirmation
ar: تمّ التأكيد على إعادة الاشتراك

en: Ready to add another.
ar: جاهز إضافة عنصر آخر.

en: RealAuth requires curl with SSL support
ar: تستلزم خدمة RealAuth برنامج curl مدعوماً ببروتوكول أس أس أل

en: Realex Payment
ar: مدفوعات Realex

en: Reason
ar: السبب

en: Reason the e-mail bounced
ar: سبب ارتداد البريد الإلكتروني

en: Reassign %1
ar: أعد تكليف 1%

en: Reassign Case
ar: أعد تكليف الملف

en: Reassigned Case
ar: ملفّ أعيد تعيينه

en: Rebuild Smart Group Cache
ar: أعد بناء التخزين المؤقت للمجموعات الذكية

en: Rebuilds the smart group cache.
ar: يعيد بناء التخزين المؤقت للمجموعات الذكية.

en: Receipt
ar: الإيصال

en: Receipt Date
ar: تاريخ الاستلام

en: Receipt From
ar: إيصال من

en: Receipt From Email
ar: البريد الإلكتروني لمرسل الإيصال

en: Receipt From Name
ar: اسم مرسل الإيصال

en: Receipt From email
ar: إيصالاً من البريد الإلكتروني

en: Receipt Message
ar: الرسالة المتعلقة بالإيصال

en: Receipt Sent
ar: تمّ إرسال الإيصال

en: Receipt Text
ar: نص الإيصال

en: Receipt bcc
ar: نسخة خفية بالإيصال إلى

en: Receipt cc
ar: نسخة بالإيصال إلى

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
ar: تمّ تحديث تاريخ إرسال الإيصال لـ1% من المساهمات.

en: Receipt sent?
ar: هل تريد إرسال إيصال؟

en: Receipts have been emailed to %1 contributions.
ar: تمّ إرسال الإيصالات عبر البريد الإلكتروني إلى 1% مساهمات.

en: Receive Date
ar: تاريخ الاستلام

en: Received
ar: تمّ الاستلام

en: Received Into
ar: مقدّمة الاستلام

en: Received date
ar: تاريخ الاستلام

en: Recent Contributions
ar: المساهمات الأخيرة

en: Recent Grants
ar: المنح الحالية

en: Recent Items
ar: أحدث مواد

en: Recent Memberships
ar: العضويات الأخيرة

en: Recent Pledges
ar: آخر التعهدات

en: Recent Registrations
ar: التسجيلات الأخيرة

en: Recently Viewed:
ar: تمّ الاطلاع عليها أخيراً:

en: Recipient
ar: مستلم

en: Recipient Email
ar: البريد الإلكتروني للمستلم

en: Recipient Listing
ar: قائمة المستلمين

en: Recipient Manual
ar: دليل المستلم

en: Recipient is on vacation
ar: المرسل إليه في عطلة

en: Recipient(s)
ar: المتلقي (المتلقون)

en: Recipients
ar: المستلمون

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
ar: مستلمون ل <a href="%1">%2</a>

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
ar: ترسل إجابات المستلمين إلى عنوان CiviMail المحدّد عوضاً عن عنوان المرسل بحيث يمكن حفظها ضمن CiviCRM

en: Recognised webserver
ar: تمّ التعرف إلى خادم الشبكة

en: Recontact Interval
ar: مدة إعادة الاتصال

en: Record
ar: سجل

en: Record %1 Responses
ar: سجّل 1% المجيبين

en: Record Activity
ar: تسجيل حدث

en: Record Activity for Reminder?
ar: هل تريد التذكير بالأنشطة؟

en: Record Activity:
ar: سجّل النشاط:

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
ar: سجّل المساهمة (بموجب شيك، نقداً، عبر تحويلات إلكترونية... )

en: Record Deleted
ar: سجلّ محذوف

en: Record Membership Payment?
ar: هل تريد تسديل مبلغ العضوية؟

en: Record Payment
ar: سجل الدفع

en: Record Payment from a Different Contact?
ar: هل تريد تسجيل المبلغ من جهة اتصال مختلفة؟

en: Record Payment?
ar: تسجيل الدفعة؟

en: Record Renewal Payment?
ar: هل تريد تسجيل دفع مبلغ التجديد؟

en: Record Respondents Interview
ar: سجل المقابلات مع المجيبين

en: Record Responses for All
ar: سجّل الإجابات للجميع

en: Record activity for automated email or SMS
ar: سجّل النشاط للرسالة الإلكترونية أو النصية المشغّلة أوتوماتيكياً

en: Record and update backend event registrations
ar: سجّل وحدّث التسجيلات الخلفية للمناسبة

en: Record and update contributions
ar: سجّل وحدّث المساهمات

en: Record backend contributions (with edit contributions) and view all contributions (for visible contacts)
ar: سجّل المساهمات الخلفية (مع تعديل المساهمات) مستعرضاً جميع المساهمات (لجهات الاتصال المرئية)

en: Record details about this activity here.
ar: سجّل تفاصيل عن هذا النشاط هنا.

en: Record doesnot exist
ar: السجل غير موجود

en: Record doesnot exists
ar: سجل غير موجود

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
ar: نجحت عملية استيراد السجل إنما من دون القدرة على تحليل عنوان الشارع:

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
ar: سجل واحداً أو أكثر من العناوين الإلكترونية (URLs) المرتبطة بجهة الاتصال هذه. تتضمّن الأمثلة عناوين إلكترونية شخصية مثل صفحة فايسبوك أو تويتر، فضلاً عن روابط بصفحة إلكترونية تابعة لشركة أو منظّمة.

en: Record survey and petition responses from their reserved contacts
ar: سجّل الإجابات عن الاستطلاعات والعرائض من جهات الاتصال المحجوزة التي أدلت بها

en: Record that contacts voted
ar: سجّل أنّ جهات الاتصال قد صوّتت

en: Record:
ar: السجل:

en: Records
ar: السجلات

en: Records %%StatusMessage%%
ar: تسجيلات %%رسالة الحالة%%

en: Records Imported
ar: تمّ استيراد السجلات

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
ar: نجحت عملية استيراد السجلات إنما من دون القدرة على تحليل بعض عناوين الشوارع

en: Recurring Contribution Amount
ar: قيمة المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
ar: تمّ تحديث تفاصيل الفواتير الخاصة بالمساهمات المتكررة

en: Recurring Contribution Billing Updates
ar: تحديثات فواتير المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution Cancel Date
ar: تاريخ إلغاء المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
ar: إشعار بإلغاء المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution End Date
ar: تاريخ انتهاء المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution ID
ar: الرمز التعريفي للمساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution Id
ar: الرمز التعريفي للمساهمة المتكرّرة

en: Recurring Contribution Modified Date
ar: تاريخ تعديل المساهمات المتكررة

en: Recurring Contribution Notification
ar: إشعار بالمساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution Start Date
ar: تاريخ بداية المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution Update Notification
ar: إشعار بتحديث المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution Updated
ar: تمّ تحديث المساهمة المتكررة

en: Recurring Contribution(s)
ar: المساهمة (المساهمات) المتكررة

en: Recurring Contributions Report
ar: تقرير المساهمات المتكرّرة

en: Recurring Frequency
ar: وتيرة التواتر

en: Recurring Frequency Units
ar: وحدات متكرّرة

en: Recurring Installments?
ar: أقساط متكررة؟

en: Recurring Payments URL
ar: رابط المدفوعات المتكررة

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
ar: تمّ تحديث قيمة المساهمة المتكررة من 1% إلى 2% لقاء هذا الاشتراك.

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
ar: تعذّر إلغاء المساهمة المتكررة في قاعدة البيانات.

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
ar: تمّ تحديث المساهمة المتكررة إلى: 1%، كلّ 2% 3% (أو أكثر) لقاء 4% أقساط.

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
ar: تمّ تحديث أقساط المساهمة المتكررة من 1% إلى 2% لقاء هذا الاشتراك.

en: Recurring contribution is for %1, every %2 %3(s)
ar: المساهمات المتكررة هي كلّ 1%، لكلّ 2% 3% (أو أكثر)

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
ar: تمّ إلغاء المساهمة المتكررة بنجاح من قبل معالج المدفوعات، لكن تعذّر تصنيفها كملغاة في قاعدة البيانات.

en: Recurring contribution, but no database id
ar: مساهمة متكررة، ولكن لا يوجد معرف قاعدة بيانات

en: Recurring online contributions (if enabled for this page)
ar: المساهمات الإلكترونية المتكررة (إذا كانت مفعلة لهذه الصفحة)

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
ar: نقّح (أحجب) البيانات الخاصة بالعميل ومزوّد الخدمات

en: Redaction Rule
ar: قاعدة التنقيح

en: Redirect
ar: إعادة التوجيه

en: Redirect URL
ar: أعِد توجيه العنوان الإلكتروني

en: Redirect to Database
ar: إعادة التوجيه إلى قاعدة البيانات

en: Refer to the %1 to learn about this process.
ar: عد إلى 1% للمزيد من المعلومات عن هذه العملية.

en: Refer to the following documentation:
ar: يرجى العودة إلى التوثيق التالي:

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
ar: عد إلى التوثيق الإلكتروني لمزيد من التفاصيل حول إنشاء %1  و %2.

en: Refer to the online user guide for more information.
ar: عد إلى دليل المستخدم الإلكتروني للحصول على المزيد من المعلومات.

en: Reference Date
ar: تاريخ الإحالة

en: Reference a CiviCRM contact.
ar: الإحالة إلى جهة الاتصال في CiviCRM.

en: Referral Program
ar: برنامج الإحالة

en: Refine search...
ar: نقّح البحث...

en: Reflect client's story back to them.
ar: أعد إرسال قصة العميل إليه.

en: Refresh Duplicates
ar: حدّث التكرارات

en: Refresh Error
ar: خطأ في التنشيط

en: Refresh List of Duplicates
ar: حدّث لائحة التكرارات

en: Refreshing...
ar: تنشيط...

en: Refund
ar: إعادة التسديد

en: Refund Amount
ar: قيمة إعادة التسديد

en: Refund Date
ar: تاريخ إعادة التسديد

en: Refund Details
ar: تفاصيل إعادة التسديد

en: Refund recorded for event or membership fee.
ar: تسجيل إعادة التسديد بالنسبة لرسوم المشاركة في مناسبة أو العضوية.

en: Refunded
ar: تمّت إعادة تمويله

en: Register
ar: تسجّل

en: Register Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Register New %1
ar: سجّل 1%

en: Register Now
ar: تسجّل الآن

en: Register Participant
ar: سجّل المشارك

en: Register Participant %1 of %2
ar: سجّل المشارك %1 من %2

en: Register date
ar: تاريخ التسجيل

en: Register for Event
ar: تسجيل في حدث

en: Register for events online
ar: تسجّل للمناسبات إلكترونياً

en: Register multiple participants?
ar: هل تريد تسجيل مشاركين متعدّدين؟

en: Register your site
ar: سجّل موقعك

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
ar: سجّل موقعك على CiviCRM.org. تفتح في نافذة جديدة.

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
ar: سجّل موقعك، انضمّ إلى الجماعة، وساعد CiviCRM لتبقى البرنامج الرائد في إدارة العلاقات مع الناخبين للمنظمات من حول العالم.

en: Registered
ar: مسجّل

en: Registered By
ar: مسجّل من

en: Registered Email
ar: البريد الإلكتروني المسجل

en: Registered Templates
ar: نماذج مسجّلة

en: Registered by ID
ar: مسجّل وفقاً للرمز التعريفي

en: Registration
ar: التسجيل

en: Registration (Live)
ar: التسجيل (حيّ)

en: Registration (Test-drive)
ar: التسجيل (اختبار)

en: Registration Confirmation
ar: تأكيد التسجيل

en: Registration Confirmation and Receipt
ar: تأكيد التسجيل والإيصال

en: Registration Date
ar: تاريخ التسجيل

en: Registration Date and Time
ar: اريخ وموعد التسجيل

en: Registration End Date
ar: تاريخ انتهاء التسجيل

en: Registration Error
ar: خطأ في التسجيل

en: Registration Link
ar: رابط التسجيل

en: Registration Link Text
ar: نص رابط التسجيل

en: Registration Saved
ar: تمّ حفظ التسجيل

en: Registration Screen
ar: شاشة التسجيل

en: Registration Start Date
ar: تاريخ بداية التسجيل

en: Registration for this event begins on %1
ar: يبدأ التسجيل لهذه المناسبة في  %1

en: Registration for this event ended on %1
ar: انتهى التسجيل لهذه المناسبة في  %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ar: إنّ التسجيل لهذه المناسبة يشترط موافقةً مسبقة. بعد أن تتمّ مراجعة طلب تسجيلك، ستتلقى رسالةً إلكترونية تتضمّن رابطاً بالصفحة الإلكترونية حيث يمكنك أن تتمّ عملية التسجيل.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ar: إنّ التسجيل لهذه المناسبة يشترط موافقةً مسبقة. بعد أن تتمّ مراجعة طلب (طلبات) التسجيل التي قدّمتها، ستتلقى رسالةً إلكترونية تتضمّن رابطاً بالصفحة الإلكترونية حيث يمكنك أن تتمّ عملية التسجيل.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
ar: تمّ حفظ معلومات التسجيل للمشارك %1.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
ar: تمّ حفظ معلومات التسجيل الخاصة بالمشارك 1.

en: Registration is closed for this event
ar: باب التسجيل لهذه المناسبة مغلق

en: Regular Expression?
ar: تعبير متكرر؟

en: Regular Fees
ar: رسوم منتظمة

en: Regular Groups
ar: مجموعات منتظمة

en: Reject
ar: الرفض

en: Reject Personal Campaign Page
ar: أرفض صفحة الحملات الشخصية

en: Rejected
ar: تمّ الرفض

en: Rejoin Group
ar: انضمّ إلى المجموعة من جديد

en: Rel ID
ar: الرمز التعريفي للعلاقة

en: Related
ar: ذات صلة

en: Related Cases
ar: الملفات ذات الصلة

en: Related Contacts
ar: جهات الاتصال ذات الصلة

en: Related Contacts/Memberships
ar: جهات اتصال/عضويات ذات صلة

en: Related Members Only
ar: الأعضاء المقترنون فقط

en: Related Soft Contributions
ar: المساهمات الميسّرة ذات الصلة

en: Related membership for %1 has been created.
ar: تمّ إنشاء العضوية ذات الصلة لـ1%.

en: Related membership for %1 has been deleted.
ar: تمّ حذف العضوية ذات الصلة لـ1%.

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
ar: أربط جهة اتصال CiviCRM بسجل مستخدم دروبال

en: Relationship
ar: العلاقة

en: Relationship - Active and Current
ar: علاقة - ناشطة وفعلية

en: Relationship - Inactive or not Current
ar: علاقة - غير ناشطة أو غير فعلية

en: Relationship A to B
ar: العلاقة أ إلى ب

en: Relationship A-B
ar: العلاقة أ-ب

en: Relationship B to A
ar: العلاقة ب إلى أ

en: Relationship B-A
ar: العلاقة ب-أ

en: Relationship Description
ar: وصف العلاقة

en: Relationship Direction
ar: توجّه العلاقة

en: Relationship End
ar: نهاية العلاقة

en: Relationship End Date
ar: إنتهت العلاقة بتاريخ

en: Relationship Ended on or After
ar: علاقة انتهت في أو ما بعد

en: Relationship Ended on or Before
ar: علاقة انتهت في أو قبل

en: Relationship ID
ar: معرّف العلاقة

en: Relationship Is Active
ar: العلاقة ناشطة

en: Relationship Recorded Start Date On or After
ar: علاقة سُجّلت بدايتها في أو بعد

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
ar: علاقة سُجّلت بدايتها في أو قبل

en: Relationship Report
ar: تقرير العلاقات

en: Relationship Start
ar: بداية العلاقة

en: Relationship Start Date
ar: بدأت العلاقة بتاريخ

en: Relationship Status
ar: حالة العلاقة

en: Relationship Type
ar: نوع العلاقة

en: Relationship Type A-to-B
ar: نوع العلاقة بين أ وب

en: Relationship Type ID
ar: معرّف نوع العلاقة

en: Relationship Type Label A to B
ar: تصنيف نوع علاقة أ بـ ب

en: Relationship Type Label B to A
ar: تصنيف نوع علاقة ب بـ أ

en: Relationship Type Name A to B
ar: إسم نوع علاقة أ بـ ب

en: Relationship Type Name B to A
ar: إسم نوع علاقة ب بـ أ

en: Relationship Type is Active
ar: نوع العلاقة ناشطة

en: Relationship Type is Reserved
ar: نوع العلاقة متحفظة

en: Relationship With
ar: العلاقة مع

en: Relationship created. | %count relationships created.
ar[0]: إنشاء صفر علاقة.
ar[1]: إنشاء علاقة واحدة.
ar[2]: إنشاء علاقتين.
ar[3]: إنشاء علاقات بسيطة.
ar[4]: إنشاء علاقات كثيرة.
ar[5]: إنشاء عدد غير معروف من العلاقات.

en: Relationship record has been updated.
ar: تم تحديث سجل العلاقة بنجاح.

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
ar: نوع العلاقة 1%، الموجود في سجل ضبط الملفات، غير موجود في قاعدة البيانات 2%

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
ar: أنواع العلاقات تصف العلاقات بين الأشخاص، والأسر، والمنظمات. تصف علامات التصنيف الخاصة بأنواع العلاقات العلاقة من منظور الطرفين (مثلاً، الوالد&gt;-&lt؛ الطفل، رب العمل &gt;-&lt؛ الموظف) أو (الزوج &gt;-&lt؛ الزوجة).

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Relative Date Range
ar: يتراوح التاريخ النسبي ما بين

en: Release
ar: إطلاق

en: Release Frequency
ar: مدة الإعفاء

en: Release Frequency interval should be a positive number.
ar: يجب أن تكون الفترة الزمنية للنشر رقماً إيجابياً.

en: Release Respondents
ar: إطلاق المجيبين

en: Release Respondents >>
ar: أنشر المجيبين>>

en: Release Time
ar: الوقت المحرر

en: Release Voters
ar: ألغِ حجز الناخبين

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
ar: إعف جهات الاتصال المحجوزة الخاصة بالحملة من الاستطلاعات والعرائض

en: Released
ar: معفى

en: Released on
ar: أصدر في

en: Released.
ar: منشور.

en: Releases reserved survey respondents when they have been reserved for longer than the Release Frequency days specified for that survey.
ar: يفكّ حجز المشاركين في الاستطلاع، الذين يتمّ حجزهم لفترة تتجاوز عدد الأيام المحددة له.

en: Reload Page
ar: أعد تحميل الصفحة

en: Reminder Date
ar: تاريخ التذكير

en: Reminder For
ar: تذكير لـ

en: Reminder From Email
ar: التذكير بالبريد الإلكتروني للمرسل

en: Reminder HTML
ar: لغة ترميز النصوص التشعبية الخاصة بالتذكير

en: Reminder Mapping
ar: تحديد نمط التذكير

en: Reminder Sent
ar: تمّ إرسال التذكير

en: Reminder Subject
ar: موضوع التذكير

en: Reminder Text
ar: نصّ التذكير

en: Reminder for Both
ar: تذكير بكلا الأمرين

en: Reminder from Name
ar: التذكير باسم المرسل

en: Reminders Sent
ar: تمّ إرسال رسائل التذكير

en: Reminders for each scheduled payment.
ar: التذكيرات بكلّ دفعة مقررة.

en: Remove
ar: أحذف

en: Remove %1
ar: أحذف 1%

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
ar: هل تريد حذف 1% من 2%؟ (سيتغيّر وضع هذه المجموعة إلى "محذوف").

en: Remove Case Role
ar: إلغِ دور الملفات

en: Remove Contact from CiviCRM Group
ar: أحذف جهة الاتصال من مجموعة CiviCRM

en: Remove Contacts from Group
ar: حذف جهات الاتصال من المجموعة

en: Remove Dedupe Exception
ar: نزع صفة المستثنى من إزالة البيانات المتكررة

en: Remove Exception
ar: أحذف الاستثناء

en: Remove Parent?
ar: هل تريد حذف الجهة الأساسية؟

en: Remove Products from this Page
ar: أحذف المنتجات من هذه الصفحة

en: Remove Tags from Contacts
ar: أحذف وسومات من المجموعة

en: Remove Tags from activities
ar: أحذف الوسومات من النشاطات

en: Remove Transaction
ar: أحذف الصفقة

en: Remove from Batch
ar: أحذف من المجموعة

en: Remove from Group
ar: أحذف من المجموعة

en: Remove from search criteria
ar: أحذف من معايير البحث

en: Remove selected options
ar: أحذف الخيارات المحددة

en: Remove the page (this cannot be undone!)
ar: أحذف الصفحة (لا يمكن الرجوع عن ذلك!)

en: Remove this row
ar: أحذف هذا الصف

en: Removed
ar: تمت إزالته

en: Removed '%1'
ar: حُذِف  '%1'

en: Removed (by %1)
ar: حُذف (من 1%)

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
ar[0]: جهات اتصال حذفت من المجموعة
ar[1]: جهات اتصال حذفت من المجموعة
ar[2]: جهات اتصال حذفت من المجموعة
ar[3]: جهات اتصال حذفت من المجموعة
ar[4]: جهات اتصال حذفت من المجموعة
ar[5]: جهات اتصال حذفت من المجموعة

en: Removed Tag <em>%1</em>
ar: وسم محذوف <em>%1</em>

en: Removed directory %1
ar: سجل العناوين %1 أُزيل

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
ar: يحذف البيانات والملفات المؤقتة، والبيانات القديمة من جداول التخزين المؤقت. أوصِ بتشغيل هذه الوظيفة كل ساعة منعاً لانتفاخ قاعدة البيانات ونظام الملفات.

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
ar: أعد تسمية البنود على القائمة. حرّك مؤشرك فوق البند من القائمة وانقر إلى اليمين باستخدام الفأرة. ومن ثم إختر "إعادة التسمية".

en: Renew
ar: جدد

en: Renew Membership
ar: جدّد العضوية

en: Renew Membership Using Credit Card
ar: جدد العضوية باستخدام بطاقة إئتمانية

en: Renew Now
ar: جدد الآن

en: Renew the existing membership instead
ar: جدّد العضوية الحالية عوضاً عن ذلك

en: Renew-Credit Card
ar: جدد بطاقة إئتمانية

en: Renewal Membership Organization and Type
ar: منظمة ونوع تجديد العضوية

en: Renewal Message
ar: رسالة التجديد

en: Renewal Payment and Receipt
ar: تجديد العضوية والإيصال

en: Renewal Reminder (non-auto-renew memberships only)
ar: تذكير بالتجديد (العضويات غير المجدّدة تلقائياً فقط)

en: Renewal Reminders
ar: التذكير بالتجديد

en: Renewal extends membership end date by one membership period
ar: تجديد تاريخ نهاية تمديد العضوية بفترة عضوية واحدة

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
ar: إنّ التجديد سيضيف فترة العضوية العادية إلى تاريخ نهاية الفترة الماضية بالنسبة للأعضاء الذين يعتبر وضعهم حالي أم لا. بالنسبة للعضويات المنتهية الصلاحية، إنّ هذا التجديد سيؤدي إلى إنشاء فترة عضوية تبدأ من "تاريخ بدء التجديد". يمكن تعديل هذا التاريخ بما  في ذلك تحديد في اليوم ما بعد تاريخ النهاية السابق- في حال كانت العضوية المستمرة ضرورية.

en: Reopened
ar: تمّت إعادة فتحه

en: Repeat
ar: كرّر

en: Repeat %1
ar: كرّر 1%

en: Repeat Configuration has been saved
ar: تمّ حفظ عملية ضبط التكرار

en: Repeat Contributions Report
ar: تقرير المساهمات المتكررة

en: Repeat Entity
ar: كرّر الوحدة

en: Repeat?
ar: تكرار؟

en: Repeating (%1 of %2)
ar: تكرار (1% من 2%)

en: Repeating Event
ar: تكرار المناسبة

en: Repeats
ar: تكرارات

en: Repeats by day of the month
ar: تكرارات وفقاً ليوم الشهر

en: Repeats by day of the week
ar: تكرارات وفقاً ليوم الأسبوع

en: Repeats every
ar: يتكرّر كل

en: Repeats on
ar: يتكرّر في

en: Repetition Frequency Interval
ar: الفاصل بين تكرار وآخر

en: Repetition Frequency Unit
ar: وحدة وتيرة التكرار

en: Repetition Number
ar: عدد المرات المتكررة

en: Replaced Word
ar: كلمة مستبدلة

en: Replacement
ar: بديل

en: Replacement (prefix)
ar: استبدال (بادئة)

en: Replacement Word
ar: ميزة استبدال الكلمة

en: Replied
ar: تمّت الإجابة

en: Replied
ar: تمت الإجابة

en: Replies
ar: الردود

en: Reply
ar: الإجابة

en: Reply Auto-responder
ar: ردّ تلقائي

en: Reply Email of the mailing
ar: إجابة البريد الإلكتروني

en: Reply to Email
ar: الرد على البريد الإلكتروني

en: Reply to this email (link)
ar: أجِب على هذا البريد الإلكتروني (رابط)

en: Reply-To
ar: أرسل إجابة-إلى

en: Reply-to email
ar: الردّ على البريد الإلكتروني

en: Replyto Email
ar: الرد على البريد الإلكتروني

en: Report
ar: التقرير

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
ar: يجب أن تكون طبقة التقرير موجودة قبل إضافة التقرير هنا، مثلاً "'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'"

en: Report Description
ar: وصف التقرير

en: Report Footer
ar: ذيل صفحة التقرير

en: Report Header
ar: رأسية التقرير

en: Report Instance Arguments
ar: حجج التقرير

en: Report Instance Assigned to Roles
ar: تقرير عن الأدوار الموكلة

en: Report Instance Footer
ar: ذيل صفحة التقرير

en: Report Instance Header
ar: رأسية التقرير

en: Report Instance ID
ar: الرمز التعريفي للتقرير

en: Report Instance Permissions
ar: التصريحات بالتوصل التي يتضمّنها التقرير

en: Report Instance Title
ar: عنوان التقرير

en: Report Instance description
ar: وصف التقرير

en: Report Instance email Subject
ar: عنوان البريد الإلكتروني لإرسال التقرير

en: Report Instance is Active
ar: التقرير شغّال

en: Report Parameters
ar: معايير التقرير

en: Report Template
ar: نموذج التقارير

en: Report Templates
ar: نماذج التقارير

en: Report Title
ar: عنوان التقرير

en: Report URL
ar: العنوان الإلكتروني للتقرير

en: Report Url must be like "contribute/summary"
ar: يجب أن يكون الموقع الإلكتروني للتقرير وفقاً لصيغة "المساهمة/الملخّص"

en: Report description appear in the display screen.
ar: يظهر وصف التقرير على الشاشة.

en: Report instance Name
ar: اسم التقرير

en: Report mail could not be sent.
ar: تعذّر إرسال رسالة إلكترونية بالتقرير.

en: Report mail has been sent.
ar: تمّ إرسال رسالة إلكترونية بالتقرير.

en: Report template ID
ar: الرمز التعريفي لنموذج التقرير

en: Report title appear in the display screen.
ar: يظهر عنوان التقرير على الشاشة.

en: Report(s) created from the template: %1
ar: التقرير (التقارير) المعدّ وفقاً للنموذج: 1%

en: Reported By
ar: تقرير من إعداد

en: Reporter/Role
ar: المقرّر/الدور

en: Req?
ar: مطلوب؟

en: Requested
ar: طلبت

en: Require Approval
ar: يشترط الموافقة

en: Require Membership Signup
ar: يشترط التسجيل للعضوية

en: Require participant approval?
ar: هل موافقة المشارك مطلوبة؟

en: Required
ar: إلزامي

en: Required Elements
ar: العناصر المطلوبة

en: Required Participant Data
ar: البيانات المطلوبة الخاصة بالمشاركين

en: Required?
ar: إلزامي؟

en: Requirements
ar: الشروط

en: Requires Approval
ar: يشترط الموافقة

en: Reservation Added
ar: إضافة الحجز

en: Reservation did not add for %count contact. | Reservation did not add for %count contacts.
ar[0]: لم يتم إضافة الحجز لصفر من جهات الاتصال.
ar[1]: لم يتم إضافة الحجز لجهة اتصال واحدة .
ar[2]: لم يتم إضافة الحجز لجهتي اتصال.
ar[3]: لم يتم إضافة الحجز لبضع جهات اتصال.
ar[4]: لم يتم إضافة الحجز للعديد من جهات الاتصال .
ar[5]: لم يتم إضافة الحجز لعدد غير معروف من جهات الاتصال.

en: Reserve
ar: أحجز

en: Reserve Each Time
ar: أحجز كلّ مرة

en: Reserve More Respondents >>
ar: أحجز المزيد من المجيبين>>

en: Reserve Respondents
ar: حجز المجيبين

en: Reserve and Interview
ar: أحجز وإجرِ المقابلة

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
ar: أحجز جهات الاتصال الخاصة بالحملة للاستطلاعات والعرائض

en: Reserved
ar: محجوز

en: Reserved Financial Account?
ar: هل الحساب المالي محجوز؟

en: Reserved Group?
ar: مجموعة محجوزة؟

en: Reserved Profiles
ar: ملفات شخصية محجوزة

en: Reserved Report?
ar: تقرير محجوز؟

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
ar: سيتمّ إعفاء المجيبين المحجوزين إذا لم يتمّ إجراء استطلاع معهم خلال هذا العدد من الأيام. ويجب تشغيل النص البرمجي لمعالج الإجابات بانتظام بهدف إعفاء المجيبين.

en: Reserved.
ar: محجوز.

en: Reserved?
ar: محجوز؟

en: Reset Case Timeline?
ar: إعادة ضبط الإطار الزمني للملفّ؟

en: Reset Date
ar: أعيد تشغيله بتاريخ

en: Reset Form
ar: أعِد ضبط النموذج

en: Reset Start Date
ar: إعادة ضبط تاريخ البداية

en: Reset all selections
ar: أعد ضبط جميع الاختيارات

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
ar: إعادة تعيين كافة القيم في جلسة العميل. للمباشرة، أضف <em>%1</em>

en: Resolved
ar: تمّ التوصل إلى الحل

en: Resource URL
ar: رابط المورد

en: Resource URLs
ar: روابط المورد

en: Respondent Interview
ar: المقابلة مع المجيبين

en: Respondent Name
ar: اسم المجيب

en: Respondent Reservation
ar: حجز المشاركين

en: Respondent Reserved.
ar: حجز المجيبين.

en: Respondent Status
ar: وضع الشخص المجيب

en: Respondent has been released. | %count respondents have been released.
ar[0]: لم يتمّ إطلاق أي مجيب.
ar[1]: تمّ إطلاق مجيب واحد.
ar[2]: تمّ إطلاق عدد مجيبين اثنين.
ar[3]: تمّ إطلاق عدد بسيط من المجيبين.
ar[4]: تمّ إطلاق عدد كبير من المجيبين.
ar[5]: تمّ إطلاق عدد غير معروف من المجيبين.

en: Respondents
ar: المجيبون

en: Responding
ar: الاستجابة

en: Response Codes
ar: رموز الإجابات

en: Response Saved.
ar: تمّ حفظ الإجابة.

en: Restore
ar: إعادة تنضيد

en: Restore Cases
ar: استرجع الملفات

en: Restore CiviCRM Menu
ar: استعد قائمة CiviCRM

en: Restore Contact
ar: استعادة جهة الاتصال

en: Restore Contact(s)
ar: استرجع جهة (جهات) الاتصال

en: Restore from Trash
ar: استرجع من المهملات

en: Restored
ar: مُسترجَع

en: Restrictions:
ar: القيود:

en: Resubscribe
ar: إعادة الاشتراك

en: Resubscribe Message
ar: رسالة معاودة الاشتراك

en: Resubscribe via email
ar: أعِد الاشتراك عبر البريد الإلكتروني

en: Resubscribe via web page
ar: أعِد الاشتراك عبر صفحة الموقع الإلكتروني

en: Result
ar: نتيجة

en: Result Options
ar: احتمالات النتائج

en: Result Set
ar: مجموعة النتائج

en: Result Set for
ar: مجموعة النتائج لـ

en: Results Column
ar: عمود النتائج

en: Results Column?
ar: عمود النتائج؟

en: Results Columns?
ar: عواميد النتائج؟

en: Results Display
ar: عرض النتائج

en: Results are displayed here.
ar: تعرض النتائج هنا

en: Results may contain any of the selected options
ar: قد تتضمّن النتائج أيّاً من الخيارات التي وقع عليها الاختيار

en: Results must have all of the selected options
ar: قد تتضمّن النتائج جميع الخيارات التي وقع عليها الاختيار

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
ar: يسترجع الرموز الجغرافية (خطول العرض والطول) و/أو يحلّل عناوين الشوارع (مستكملاً رقم الشارع، إسم الشارع، إلخ)

en: Retry Failed Attempt Date
ar: تاريخ إعادة المحاولة الفاشلة

en: Return Path
ar: مسار العودة

en: Return Url
ar: العنوان الإلكتروني للعودة

en: Return Url Args
ar: حجج عنوان العودة

en: Return Value
ar: قيمة العودة

en: Return to CiviCRM home page.
ar: عد إلى صفحة CiviCRM الرئيسية.

en: Return to Single Language
ar: عودة للغة وحيدة

en: Return to home page.
ar: عد إلى الصفحة الرئيسية

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
ar: عد إلى هذه الشاشة (<strong>أدر CiviCRM &raquo؛ أدر المناسبات &raquo؛ أضبط &raquo؛ التسجيل الإلكتروني</strong>) وقم باختيار ملفّك الشخصي.

en: Return-Path
ar: مسار العودة

en: Return-Path must use a valid email address format.
ar: يجب أن يكون مسار العودة عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: Reuse an existing set
ar: أعِد استخدام مجموعة قائمة

en: Revenue
ar: الإيراد

en: Revenue Goal
ar: هدف الإيرادات

en: Revert These Changes
ar: عُد عن تلك التغييرات

en: Revert this workflow message template to the system default
ar: أعد نموذج الرسالة الخاصة بسير العمل إلى النظام التلقائي.

en: Revert to Default
ar: عد إلى الخيار التلقائي

en: Reverted
ar: ملغاة

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
ar: تحقق من القيم المبيّنة أدناه، والمأخوذة من أول صفين 2 في الملف المستورد، واختر الخانات المتطابقة في قاعدة بيانات CiviCRM  من القوائم المنسدلة في العمود الأيمن. ثمّ اختر خانة "لا تستورد" لأي عمود من الملف المطلوب استيراده، والذي تريد تجاهله.

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online contribution page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page:
ar: راجع صفحة المساهمة الإلكترونية  <strong>المباشرة</strong> المخصصة هنا. إستخدم الرابط التالي في الروابط والأزرار في أيّ موقع إلكتروني لتوجيه الزوار إلى هذه الصفحة المباشرة:

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
ar: راجع صفحة التسجيل الإلكتروني <strong>المباشر</strong> المعدّل حسب طلبك. أدرج العنوان الإلكتروني التالي في الروابط والأزرار الواردة في أيّ موقع إلكتروني كي ترسل الزوّار إلى هذه الصفحة المباشرة

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Rich Text
ar: نص منسّق

en: Rich Text Editor
ar: أداة مطورة لتحرير النصوص المنسّقة

en: Right
ar: يمين

en: Right Margin
ar: الهامش الأيمن

en: Role
ar: الدور

en: Role in Case
ar: الدور في الملفّ

en: Role in Case  %1 '%2'
ar: الدور في الملف 1% "2%"

en: Role is a required field
ar: خانة الدور إلزامية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Rolling
ar: متقلب

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
ar: الرومانية، المولدافية، المولدوفية

en: Romansh
ar: الرومانشية

en: Row(s) Listed
ar: الصف المدرج (الصفوف المدرجة)

en: Rows imported successfully.
ar: تمّ استيراد الصفوف بنجاح.

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
ar: الصفوف التي تمّ تصنيفها كمدفوعات تعهدات حيث تعذّرت المطابقة بين المساهم و/أو قيمة المساهمة من جهة ومبلغ معلق متعهد به من جهة أخرى. تمّ إهمال صفوف المساهمات هذه (غير مستوردة).

en: Rows per page:
ar: الصفوف في كلّ صفحة:

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
ar: الصفوف التي تمّ فيها تعيين قرض ميسّر بنجاح لجهة اتصال.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
ar: صفوف متكررة عن السجلات الموجودة لجهة اتصال CiviCRM.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
ar: الصفوف التي تتضمن تكراراً لسجلات مساهمات CiviCRM الحالية.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
ar: الصفوف التي تعتبر تكراراً لتسجيلات المشاركين الحاليين في CiviCRM.

en: Rows with Errors
ar: الصفوف التي تتضمّن أخطاءً

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
ar: تمّ تطبيق الصفوف التي تتضمّن مدفوعات التعهدات بنجاح.

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
ar: صفوف طُلِب فيها تعيين قرض ميسّر لجهة اتصال غير متوافرة (استناداً إلى بيانات جهات اتصال حصلت على قرض ميسّر مدعوم). فتمّ إهمال صفوف تلك المساهمات (من دون استيرادها).

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
ar: صفوف تتضمّن بيانات غير صحيحة في خانة أو أكثر (تتضمّن مثلاً صيغاً غير صالحة للبريد الإلكتروني). سيتمّ إهمال تلك الصفوف (لا استيرادها).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
ar: صفوف ذات بيانات غير صحيحة في خانة واحدة أو أكثر. تمّ إهمال هذه الصفوف (غير مستوردة).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
ar: صفوف ذات بيانات غير سليمة في خانة واحدة أو أكثر. سيتمّ إهمال هذه الصفوف (غير مستوردة).

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
ar: صفوف ذات معرفات غير متطابقة لجهات الاتصال... (غير محدّثة).

en: Rule Field
ar: خانة القاعدة

en: Rule ID
ar: الرمز التعريفي للقاعدة

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
ar: الرمز التعريفي !1 للقاعد تمّ حذفه بنجاح.

en: Rule Length
ar: طول القاعدة

en: Rule Name
ar: اسم القاعدة

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
ar: اسم القاعدة ("نوع عضوية CiviMember" --> "دور دروبال")

en: Rule Name ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')
ar: اسم القاعدة ("مجموعة CiviCRM" <--> "دور دروبال")

en: Rule Table
ar: جدول القاعدة

en: Rule Usage
ar: طريقة استعمال القاعدة

en: Run
ar: تشغيل

en: Run %1
ar: تشغيل %1

en: Run and refine the search criteria as necessary
ar: شغّل ونقّح معايير البحث كما يلزم

en: Run frequency
ar: وتيرة التشغيل

en: Run this report
ar: شغّل هذا التقرير

en: Running
ar: قيد الإنجاز

en: Russian
ar: الروسية

en: SIC Code
ar: رمز SIC

en: SKU
ar: وحدة حفظ مخزون المنتج

en: SMS
ar: رسائل الهاتف النقال  القصيرة

en: SMS Content
ar: نص الرسالة النصية القصيرة

en: SMS Date
ar: تاريخ الرسالة النصية القصيرة

en: SMS HTML:
ar: لغة ترميز النصوص التشعبية الخاصة بالرسائل النصية القصيرة

en: SMS Message
ar: الرسالة النصية القصيرة

en: SMS Name
ar: اسم الرسالة النصية القصيرة

en: SMS Provider
ar: مزوّد الرسائل الهاتفية القصيرة

en: SMS Provider API
ar: واجهة API لمزوّد خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: SMS Provider API Params
ar: معايير API لمزوّد خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: SMS Provider API URL
ar: عنوان API لمزوّد خدمة الرسائل النصية القصيرة

en: SMS Provider ID
ar: الرمز التعريفي لمزود خدمة الرسائل القصيرة

en: SMS Provider Name
ar: اسم مزود خدمة الرسائل القصيرة

en: SMS Provider Password
ar: كلمة السر لمزود خدمة الرسائل القصيرة

en: SMS Provider Title
ar: عنوان مزود خدمة الرسائل القصيرة

en: SMS Provider Username
ar: اسم المستخدم لمزود خدمة الرسائل القصيرة

en: SMS Provider is Active?
ar: هل مزود خدمة الرسائل القصيرة مفعّل؟

en: SMS Provider is Default?
ar: هل مزود خدمة الرسائل القصيرة افتراضي؟

en: SMS Reminder Text
ar: نصّ التذكير عبر الرسائل النصية القصيرة

en: SMS Screen
ar: شاشة الرسالة النصية القصيرة

en: SMS Status
ar: وضع الرسالة النصية القصيرة

en: SMS Text:
ar: نصّ الرسالة القصيرة

en: SMS delivery
ar: إيصال الرسائل النصية القصيرة

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
ar[0]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى صفر جهات الاتصال- (لا رقم هاتف في الملف، أو أفضليات اتصال تحدد عدم الإرسال، أو أنّ جهة الاتصال قد توفيت).
ar[1]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهة اتصال واحدة - (لا رقم هاتف في الملف، أو أفضليات اتصال تحدد عدم الإرسال، أو أنّ جهة الاتصال قد توفيت).
ar[2]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهتي اتصال- (لا رقم هاتف في الملف، أو أفضليات اتصال تحدد عدم الإرسال، أو أنّ جهة الاتصال قد توفيت).
ar[3]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى عدد قليل من جهات الاتصال- (لا رقم هاتف في الملف، أو أفضليات اتصال تحدد عدم الإرسال، أو أنّ جهة الاتصال قد توفيت).
ar[4]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى عدد كبير من جهات الاتصال- (لا رقم هاتف في الملف، أو أفضليات اتصال تحدد عدم الإرسال، أو أنّ جهة الاتصال قد توفيت).
ar[5]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى عدد غير معروف من جهات الاتصال- (لا رقم هاتف في الملف، أو أفضليات اتصال تحدد عدم الإرسال، أو أنّ جهة الاتصال قد توفيت).

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
ar[0]: لن يتم إرسال رسالة قصيرة إلى أي جهة اتصال.
ar[1]: لن يتم إرسال رسالة قصيرة إلى جهة اتصال واحدة.
ar[2]: لن يتم إرسال رسالة قصيرة إلى جهتي اتصال.
ar[3]: لن يتم إرسال رسالة قصيرة إلى جهات اتصال قليلة.
ar[4]: لن يتم إرسال رسالة قصيرة إلى جهات اتصال عديدة.
ar[5]: لن يتم إرسال رسالة قصيرة إلى عدد غير معروف من جهات الاتصال.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact). | SMS will NOT be sent to contacts of %count Activities - (there are more than one Target contact).
ar[0]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهات اتصال خاصة بأي نشاط- (هناك أكثر من جهة اتصال واحدة مستهدفة).
ar[1]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهات اتصال خاصة بنشاط واحد- (هناك أكثر من جهة اتصال واحدة مستهدفة).
ar[2]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهات اتصال خاصة بنشاطين- (هناك أكثر من جهة اتصال واحدة مستهدفة).
ar[3]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهات اتصال خاصة بعدد قليل من النشاطات- (هناك أكثر من جهة اتصال واحدة مستهدفة).
ar[4]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهات اتصال خاصة بعدد كبير من النشاطات- (هناك أكثر من جهة اتصال واحدة مستهدفة).
ar[5]: لن يتمّ إرسال رسالة إلكترونية إلى جهات اتصال خاصة بعدد غير معروف من النشاطات- (هناك أكثر من جهة اتصال واحدة مستهدفة).

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities as they are invalid for this task action.
ar[0]: ن يتم إرسال رسائل قصيرة إلى جهات اتصال لأي نشاط، كونها غير صالحة لهذه المهمة.
ar[1]: ن يتم إرسال رسائل قصيرة إلى جهات اتصال لنشاط واحد، كونه غير صالح هذه المهمة.
ar[2]: لن يتم إرسال رسائل قصيرة إلى جهات اتصال لنشاطين، كونهما غير صالحين لهذه المهمة.
ar[3]: لن يتم إرسال رسائل قصيرة إلى جهات اتصال لعدد قليل من النشاطات، كونها غير صالحة لهذه المهمة.
ar[4]: لن يتم إرسال رسائل قصيرة إلى جهات اتصال لعدد كبير من النشاطات، كونها غير صالحة لهذه المهمة.
ar[5]: لن يتم إرسال رسائل قصيرة إلى جهات اتصال لعدد غير معروف من النشاطات، كونها غير صالحة لهذه المهمة.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities.
ar[0]: لن يتمّ إرسال رسالة قصيرة إلى جهات الاتصال لصفر نشاطات.
ar[1]: لن يتمّ إرسال رسالة قصيرة إلى جهات الاتصال لنشاط واحد.
ar[2]: لن يتمّ إرسال رسالة قصيرة إلى جهات الاتصال لنشاطين.
ar[3]: لن يتمّ إرسال رسالة قصيرة إلى جهات الاتصال لعدد قليل من النشاطات.
ar[4]: لن يتمّ إرسال رسالة قصيرة إلى جهات الاتصال لعدد كبير من النشاطات.
ar[5]: لن يتمّ إرسال رسالة قصيرة إلى جهات الاتصال لعدد غير معروف من النشاطات.

en: SMTP Configuration
ar: ضبط SMTP

en: SMTP Password
ar: كلمة السر لـSMTP

en: SMTP Port
ar: منفذ SMTP

en: SMTP Server
ar: خادم SMTP

en: SMTP Username
ar: اسم المستخدم لـ SMTP

en: SQL Import
ar: استورد أس كيو أل

en: SQL Query
ar: إستعلامات لغة البرمجة

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
ar: يجب أن يكون الاستعلام أس كيو أل استعلام SELECT يعود بصف بيانات أو أكثر مطلوب استيرادها. حدّد تسمية (تسميات) قاعدة البيانات و تسمية (تسميات) الجدول في الاستعلام (مثلاً "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").

en: SSL Merchant ID
ar: الرمز التعريفي لبائع SSL

en: SSL PIN
ar: رمز PIN الخاص بـSSL

en: SSL User ID
ar: الرمز التعريفي لمستخدم SSL

en: STEP 2: Please Check Your Email
ar: الخطوة 2: تحقّق من بريدك الإلكتروني.

en: SYBUNT Report
ar: تقرير SYBUNT

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
ar: SYBUNT تعني سنة (سنوات) معيّنة لكن ليس هذه السنة. وهي تقدّم لائحة بالأشخاص الذين تبرّعوا في وقت معيّن في تاريخ منظّمتك لكنهم لم يقدّموا تبرعات في الفترة الزمنية التي تحدّدها.

en: Safe File Extension
ar: امتدادة الملف الآمنة

en: Sales Tax Account is
ar: حساب الضريبة على المبيعات هو

en: Same email address?
ar: عنوان البريد الإلكتروني نفسه؟

en: Samoan
ar: الساموا

en: Sample Header for HTML formatted content.
ar: نموذج لرأس محتوى منسّق بلغة أتش تي أم أل

en: Sample Header for TEXT formatted content.
ar: نموذج لرأس نص منسّق.

en: Sango
ar: سانغو

en: Sanskrit
ar: السنسكريتية

en: Sardinian
ar: السردينية

en: Save
ar: حفظ

en: Save & Send Test Email
ar: إحفظ وأرسل بريد الاختبار.

en: Save Anyway
ar: إحفظ بأيّة حال

en: Save As New Template
ar: إحفظ كنموذج جديد

en: Save Button
ar: زر الحفظ

en: Save Matching Contact
ar: حفظ جهة الاتصال المطابقة

en: Save Relationship
ar: إحفظ العلاقة

en: Save Report
ar: إحفظ التقرير

en: Save Smart Group
ar: احفظ المجموعة الذكية

en: Save With Duplicate Household
ar: إحفظ مع الأسرة المتكررة

en: Save a Copy
ar: إحفظ نسخة

en: Save and Done
ar: إحفظ وأتمّ العملية

en: Save and New
ar: حفظ وجد يد

en: Save and Next
ar: إحفظ وانتقل إلى الخطوة التالية

en: Save and Preview
ar: إحفظ واستعرض

en: Save and Record Payment
ar: حفظ وتسجيل الدفع

en: Save as a new field mapping
ar: حفظ كخريطة خانات جديدة

en: Save as non voted.
ar: تمّ حفظه كشخص لم يصوّت

en: Save as voted.
ar: تمّ حفظه كشخص صوّت.

en: Save the CSV file with your membership data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ar: أرسل ملف CSV مع بيانات عضويتك وبيانات "مطابقة جهات الاتصال" إلى محرك الأقراص الصلب المحلي (أو على محرك أقراص يمكن الوصول إليه على شبكتك)- وأنت الآن جاهز للخطوة 1 (تحميل البيانات).

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ar: إحفظ ملف CSV الذي يتضمّن بيانات المشاركين الخاصين بك وبيانات "مطابقة جهات الاتصال"  بمحرّك الأقراص الصلبة المحلي (أو محرك يمكن استخدامه على شبكتك)- وأنت الآن مستعد للخطوة 1 (تحميل البيانات).

en: Save this field mapping
ar: حفظ خريطة الخانات هذه

en: Saved
ar: محفوظ

en: Saved Field Mapping: %1
ar: تعيين خانات محفوظ: %1

en: Saved Search
ar: حفظ البحث

en: Saved Search ID
ar: معرّف البحث محفوظ

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
ar: تتيح لك الخرائط المحفوظة تشغيل مهمة الاستيراد أو التصدير نفسها مرات عدة. يتم إنشاء الخرائط وتحديثها كجزء من مهمة الاستيراد أو التصدير. تتيح هذه الشاشة إعادة تسمية الخرائط الموجودة أو حذفها.

en: Saving...
ar: حفظ ...

en: Schedule Follow-up
ar: حدّد شكل المتابعة

en: Schedule Follow-up Activity
ar: حدّد موعد نشاط المتابعة

en: Schedule Reminders
ar: حدّد موعد رسالة التذكير

en: Schedule is Active?
ar: هل البرنامج مفعّل؟

en: Schedule or Send
ar: حدّد موعد أو أرسل

en: Scheduled
ar: مقرّر

en: Scheduled Activity Date
ar: تاريخ النشاط المقرر

en: Scheduled Amount
ar: المبلغ المقرّر

en: Scheduled Date
ar: التاريخ المقرر

en: Scheduled Job Deleted.
ar: تم إلغاء المهمة المقررة.

en: Scheduled Jobs
ar: الوظائف المقررة

en: Scheduled Reminder
ar: التذكير المحدّد

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
ar: تمّ تنفيذ المهام المقررة وفقا لإعدادات توقيت فردية. يُرجى التحقق من السجل بحثاً عن الرسائل.

en: Scheduled mailing
ar: جدولة البريد

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
ar: يتيح لك التذكير المبرمج إرسال رسائل تلقائية إلى جهات الاتصال في ما يتعلق بالعضوية، والمشاركة في المناسبات، وغير ذلك من النشاطات.

en: Scheduling and Sending Mass SMS
ar: برمجة وإرسال رسائل قصيرة جماعية

en: Schema Version
ar: نسخة التصميم

en: Scottish Gaelic; Gaelic
ar: الاسكتلندية الغالية، الغالية

en: Search
ar: بحث

en: Search All Cases
ar: البحث في جميع الملفات

en: Search All or by Date Range
ar: إبحث في كلّ الخانات أو وفقاً لترتيب التواريخ

en: Search Batches
ar: إبحث في الدفعات

en: Search Builder
ar: معدّ البحث

en: Search Campaign Pages
ar: إبحث في صفحات الحملة

en: Search Campaigns
ar: إبحث بين الحملات

en: Search Contribution
ar: إبحث عن المساهمات

en: Search Criteria
ar: معايير البحث

en: Search Events
ar: إبحث عن مناسبة

en: Search Fields
ar: خانات البحث

en: Search Filters
ar: تصفيات البحث

en: Search Groups
ar: بحث عن مجموعات

en: Search Mailings
ar: إبحث في البريد

en: Search Operator
ar: مشغّل البحث

en: Search Petition
ar: إبحث بين العرائض

en: Search Petitions
ar: إبحث بين العرائض

en: Search Profile
ar: إبحث الملف الشخصي

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Search Settings
ar: إعدادات البحث

en: Search Survey
ar: إبحث بين الاستطلاعات

en: Search Surveys
ar: إبحث بين الاستطلاعات

en: Search Title
ar: عنوان البحث

en: Search Views
ar: استعراض نتائج البحث

en: Search as a Range
ar: إبحث عن القيم المتراوحة بين

en: Search by Range?
ar: البحث بحسب الفاصل؟

en: Search documentation in the User Guide
ar: وثائق البحث متوافرة في دليل المستخدم

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
ar: إبحث عن صفحة الحملات الشخصية من خلال اسم جامع التبرعات أو بريده الإلكتروني.

en: Search in Trash
ar: بحث في المحذوفات

en: Search results listings.
ar: قوائم نتائج البحث

en: Searchable
ar: قابل للبحث

en: Searchable?
ar: قابل للبحث؟

en: Searching...
ar: جاري البحث...

en: Second
ar: الثاني

en: Second Date Range
ar: فاصل زمني ثانوي

en: Second Dupe Contact ID
ar: هوية ثاني جهة اتصال مزدوجة

en: Secret is not set for this payment processor
ar: السر غير محدّد لمعالج السداد هذا

en: Section Header / Group By
ar: رأسية القسم/تصنيف وفقاً

en: Secure temporary housing
ar: أمّن مساكن مؤقتة

en: Security Code
ar: رمز الحماية

en: Security Hash
ar: دالة هاش الأمنية

en: Security Warning
ar: تحذير أمني

en: See log entries for this Scheduled Job
ar: تحقق من مدخلات السجل لهذه الوظيفة المقرّرة

en: Select
ar: اختيار

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
ar: إختر "مناسبة" إذا كنتَ تريد من مناصريك تشجيع الأشخاص في شبكتهم على التسجيل لهذه المناسبة كذلك. إختر "مساهمة" إذا كنتَ تريد من مناصريك الترويج لحملة إلكترونية مشابهة لجمع تبرعات (من خلال إقامة رابط بصفحة مساهمات إلكترونية).

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
ar: أنقر "كلا" لتظهر فقط السجلات ذات الصلة (من يتوارث العضوية من خلال علاقة كما هو محدّد في ضبط أنواع العضوية).

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
ar: أنقر "نعم" لتظهر فقط الأعضاء الأساسيين (جهات الاتصال التي ترتبط عضويتها مباشرةً بسجلها)

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
ar: إختر "أدرج أيضاً" إذا أردت إرسال رسائل تذكير إلى جهات الاتصال ممن تنطبق عليهم هذه المعايير. إذا اخترت "إختر المستلمين" - يتلقى المستلمون الذين تختارهم أيضاً التذكير (بالإضافة إلى جهات الاتصال ممن تنطبق عليهم المعايير أعلاه).

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
ar: إختر "مضمّن" لإدراج مجموعة الخانات تلك ضمن نموذج الإضافة/التعديل الرئيسي وملخصات جهات الاتصال. ثمّ اختر "علامة تبويب" أو "علامة تبويب مرفقة بجدول" لاستحداث علامة تصفح منفصلة بهدف عرض وتعديل تلك القيم (من أجل مجموعات الخانات التي قلّما يتمّ الوصول إليها بشكل عام، و/أو الأضخم). يُنصح باستخدام "علامة التبويب المرفقة بجدول" لمجموعات البيانات المخصصة التي تسمح بعدة سجلات.

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
ar: إختر "أحصر بـ" إذا أردت إرسال رسائل تذكير إلى جهات الاتصال بالمعايير المختارة أعلاه و تنطبق عليهم هذه المعايير. إذا اخترت "إختر المستلمين" - يتلقى المستلمون الذين تختارهم أيضاً التذكير (وفي حال كانت المعايير أعلاه تنطبق عليهم أيضاً).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
ar: إختر "بحث محفوظ جديد" من القائمة المنسدلة "المزيد من الأعمال"، ثم أنقر "إنطلق"

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
ar: إختر "دوّار" إذا كان الاشتراك أو الخدمة يبدأان في اليوم الجاري. واختر "ثابت" إذا كانا يبدأان في شهر ويوم محددين ضمن العام الجاري (حدّد القيمة في الخانة التالية).

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
ar: إختر "المستخدم والمدير فقط" إذا كانت إمكانية الانضمام لهذه المجموعة تخضع لسلطة مستخدمي CiviCRM المرخّص لهم، أو "الصفحات العامة" إذا أردت السماح لبعض جهات الاتصال بالانضمام إلى هذه المجموعة أو الانسحاب منها، من خلال نموذجي التسجيل وملف التعريف بالحساب.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
ar: إختر "دوار" إذا كانت فترات العضوية تبدأ عند تاريخ التسجيل. إختر "ثابت" إذا كانت فترات العضوية تبدأ في بداية السنة التقويمية.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
ar: أنقر "دوار" إذا كانت فترات العضوية تبدأ من تاريخ التسجيل. إختر "ثابت" إذا كانت فترات العضوية تبدأ من أول السنة التقويمية. إذا كانت مدة العضوية محددة بالسنوات، ستتمكن من تحديد الشهر واليوم بدقة لبدء العضويات. أما إذا كانت محددة بالأشهر، فتبدأ العضويات في اليوم الأول  1 من الشهر الحالي وتستمرّ لعدد محدد من الأشهر.

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
ar: إختر <strong>فرد</strong> لتحديد نوع جهة الاتصال إذا كان كل سجل ضمن ملفك يمثّل شخصاً منفرداً - حتى وإن كان الملف يتضمّن أيضاً بيانات تتعلق بمنظمات (كإسم رب العمل، عنوان رب العمل، إلخ.).

en: Select Case
ar: إختر الحالة

en: Select Case for Merge
ar: إختر ملفاً لدمجه

en: Select Columns
ar: إختر العواميد

en: Select Date
ar: اختيار تاريخ

en: Select Fields to Export
ar: إختَر الخانات المطلوب تصديرها

en: Select Format
ar: إختَر شكلاً

en: Select Group
ar: اختر المجموعة

en: Select Label
ar: إختَر تصنيفاً

en: Select Location
ar: إختَر موقعاً

en: Select Mailer
ar: إختر المرسل

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
ar: إختر تنظيم العضوية ومن ثم نوع العضوية.

en: Select Profile
ar: إختر الملف الشخصي

en: Select Recipients
ar: إختَر المستلمين

en: Select Records
ar: إختر السجلات

en: Select Result Set
ar: إختر مجموعة النتائج

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
ar: اختر تعيين خانات محفوظ أو أترك فراغاً لاستحداث تعيين آخر.

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
ar: إختر رسم الخرائط المحفوظ أو دع المربّع فارغاً لاستحداث آخر.

en: Select Tag(s)
ar: إختر الوسم (الوسومات)

en: Select Year (for monthly breakdown)
ar: إختر السنة (للتصنيف الشهري)

en: Select a CiviMember Membership Type
ar: إختر نوع عضوية في CiviMember

en: Select a Drupal Role
ar: إختر دور دروبال

en: Select a Financial Type that has both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
ar: إختر نوعاً مالياً يكون مرتبطاً "بحساب كلفة مبيعات المكافآت" و"حساب جردة المكافآت" إذا كنت تريد الحصول على معاملات المحاسبة لتتبّع كلفة المكافآت المستخدمة.

en: Select a Membership Level
ar: إختر مستوى عضوية

en: Select a Membership Renewal Level
ar: إختر مستوى تجديد العضوية

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Anyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users.
ar: إختَر دوراً تمنحه (تعطيه) ذلك الإذن. إختر الدور الخاص "الجميع" إذا كنت تريد أن تمنح ذلك الإذن إلى جميع المستخدمين. ويشمل مفهوم "الجميع" هنا المستخدمين المجهولي الهوية (أي غير المسجّلين).

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
ar: إختَر دوراً تمنحه (تعطيه) ذلك الإذن. إختر الدور الخاص "الجميع" إذا كنت تريد أن تمنح ذلك الإذن إلى جميع المستخدمين. ويشمل مفهوم "الجميع" هنا المستخدمين المجهولي الهوية (أي غير المسجّلين). في المقابل، عليك أن تختار الدور "مثبت الهوية" إذا كنت تريد أن تمنح الإذن لمستخدم مسجّل.

en: Select a different Custom Data Set for this field.
ar: إختر مجموعة بيانات مخصصة مختلفة لهذه الخانة.

en: Select a financial type that is linked to both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
ar: إختر نوعاً مالياً يكون مرتبطاً "بحساب كلفة مبيعات المكافآت" و"حساب جردة المكافآت" إذا كنت تريد إنشاء صفقات محاسبة لتتبّع كلفة المكافآت المستخدمة.

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
ar: إختر مجموعة إذا كنتَ تستخدم هذا الملف الشخصي للبحث وإعداد اللوائح، وكنتَ تريد الحدّ من اللوائح الخاصة بأعضاء مجموعة معيّنة.

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
ar: إختر مجموعة جهات اتصال تمنحها هذا الدور عندما تسجّل دخولها إلى موقعك. يجب أن تمنحها حق "التحكم بالوصول" من نوع (جهات اتصال وraquo؛ إدارة المجموعات وraquo؛ إعدادات)، لإدراجها ضمن تلك القائمة.

en: Select a label format from the dropdown list.
ar: إختر صيغة التصنيف من اللائحة المنسدلة.

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
ar: إختر صيغة صفحة معيّنة لاستخدامها كملف بي.دي.إف، استناداً إلى هذا النموذج إذا كنتَ تريد إبطال الصيغة التلقائية. تحدّد صيغ الصفحات حجم الصفحة والهوامش.

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
ar: إختر صيغة الصفحة من لائحة أو أضبط الصيغة التي تريدها عبر الإعدادات أدناه.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
ar: إختر صيغة صفحة معيّنة لاستخدامها كملف بي.دي.إف. تحدّد صيغ الصفحات حجم الصفحة والهوامش.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
ar: إختر مجموعة أسعار مضبوطة سلفاً لعرض عدة خيارات مسعّرة فردياً للمساهمات. أو إختر &quot;-لا شيء-&quot; وأدخل واحداً أو أكثر من خيارات المساهمة الثابتة في الجدول أدناه. أنشئ أو عدّل مجموعات أسعار <a href='%1'>هنا</a>.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
ar: إختر مجموعة أسعار مضبوطة سلفاً لمنح الأشخاص المسجّلين للمناسبة عدّة احتمالات مسعّرة بطريقة فردية. في الحالة الأخرى، إختر  "&quot;-لا خيار-&quot" وأدخل واحداً أو أكثر من مستويات الرسوم في الجدول أدناه. أنشئ أو عدّل مجموعات الأسعار <a href='%1'>هنا</a>.

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
ar: إختر النوع الفرعي لجهة اتصال محددة  هنا فقط إذا كنت تريد أن تعود جميع السجلات في هذا الملف المستورد إلى ذلك النوع. مثلاً: إذا كانت جميع السجلات تخص <strong>الطالب</strong>، فاختر تلك الفئة هنا حتى تصنّف ضمن هذه الخانة جميع
     السجلات المستوردة.

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
ar: إختر مجموعة محددة من جهات الاتصال، أو امنح ذلك الإذن لكافة المجموعات.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
ar: إختر مجموعة محددة من الخانات المخصصة، أو امنح ذلك الإذن لكافة الخانات المخصصة.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
ar: إختر مجموعة محددة من ملفات التعريف، أو امنح ذلك الإذن لكافة ملفات التعريف.

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ar: إختر اسم مستخدم؛ علامات الوقف غير مسموحة في ما خلا النقطة والشارطة.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent current status.
ar: إختر قاعدة (جميع قواعد) وضع CiviMember التي تمثّل الوضع الحالي.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
ar: إختر قاعدة (جميع قواعد) وضع CiviMember التي تمثّل الوضع المنقضي الصلاحية.

en: Select an ACL Role to assign.
ar: إختر من تمنحه دور قائمة التحكّم بالوصول.

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
ar: إختر صفحة المساهمة عبر الإنترنت التي يُتاح للمستخدم الوصول إليها لسداد مدفوعات التعهد بموجب خدمة ذاتية. (وحدها صفحات المساهمة عبر الإنترنت المجهّزة لاحتواء خيار التعهد هي التي تُدرَج في القائمة).

en: Select an entity.
ar: إختر وحدةً.

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
ar: إختر مناسبة، أو امنح ذلك الإذن لكافة ملفات المناسبات.

en: Select an existing organization
ar: إختر منظمة حالية.

en: Select an option to reveal honoree information fields.
ar: إحتر احتمالاً للكشف عن خانات معلومات المكرّمين.

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
ar: اختيار وضبط  خدمة واحدة أو أكثر من خدمات معالجة المدفوعات للمساهمات الإلكترونية، والمناسبات، و/أو رسوم العضوية.

en: Select at least one membership option.
ar: يُرجى اختيار أحد خيارات العضوية على الأقل

en: Select at least one option from Contribution(s).
ar: إختر خياراً واحداً على الأقل من المساهمة (المساهمات).

en: Select at least one option from Membership Type(s).
ar: إختر خياراً واحداً على الأقل من نوع (أنواع) العضوية.

en: Select at most one option associated with the same membership type.
ar: إختر احتمالاً واحداً على الأقل مرتبطاً بنوع العضوية نفسه.

en: Select either of the dates.
ar: إختر أياً من التواريخ

en: Select field
ar: إختر الخانة

en: Select fields for export
ar: إختَر الخانات المعدّة للتصدير

en: Select list
ar: إختر لائحة

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
ar: لا تختر أيّاً منهما لإظهار جميع الأعضاء، بغض النظر إن كانوا عضواً مباشراً أم توارثوا ذلك من خلال علاقة،

en: Select non-overlapping discount start date.
ar: إختر تاريخ لبداية الحسومات لا يتقاطع مع تواريخ أخرى.

en: Select recurring units supported for recurring payments.
ar: إختر وحدات متكرّرة تسمح بإجراء المدفوعات المتكررة.

en: Select saved mapping
ar: إختر التعيين المحفوظ

en: Select someone else ...
ar: أختر شخصاً آخر ...

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
ar: إختر <strong>علامات التبويب</strong>
    التي يجب عرضها عند استعراض سجل جهات الاتصال. مثلاً: إذا لم تكن منظمتك تتابع
    "العلاقات"، ومن ثم أزل العلامة من مربع هذا الخيار لتبسيط عرض الشاشة. علامات التبويب للمساهمات، التعهّدات،
    الأعضاء، المناسبات، المنح والحالات تبقى مخفيةً أيضاً في حال
    لم يتم تفعيل العنصر المتصل. إنتقل إلى
    <a href="%1">إدارة>إعدادات النظام>تفعيل العناصر</a>
    لتعديل العناصر المتوفرة لموقعك.

en: Select the Activity Type.
ar: إختر نوع النشاط

en: Select the Product
ar: إختر المنتوج

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
ar: إختر مزوّد الرسائل النصية القصيرة لإرسال هذه الكمية الهائلة من الرسائل من القائمة المنسدلة.

en: Select the appropriate Privacy Options.
ar: إختر احتمالات الخصوصية المناسبة.

en: Select the appropriate financial type for this payment.
ar: قم باختيار النوع المالي المناسب لهذه الدفعة.

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
ar: إختر النوع المالي المناسب لهذه الصفقة.

en: Select the campaign for which survey is created.
ar: إختر الحملة التي تمّ إنشاء الاستطلاع لأجلها.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
ar: إختر النوع المالي المناسب للمساهمات التي أجريت من خلال استخدام هذه الصفحة (مثلاً الهبات، حملات رأس المال إلخ.). تُدرج الأنواع المالية (ورموز المحاسبة المرتبطة بها) عند تصدير المساهمات، وبالتالي كي يكون من المفيد إنشاء أنواع محددة لأهداف تتعلق بالمحاسبة. يمكنك إضافة أو تعديل أنواع المساهمة المتوفرة من  Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page.
ar: إختر النوع المالي المطابق للمساهمات المستخدمة من خلال استخدام هذه الصفحة.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
ar: إختر العملة التي تريد استخدامها للمساهمات المقدّمة عبر صفحة المساهمات هذه.

en: Select the currency to be used for event registration.
ar: إختر العملة المعتمدة للتسجيل للمناسبة.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
ar: إختر الخانات التي يجب إدراجها عند تعديل عنوان جهة الاتصال أو المناسبة.

en: Select the financial type assigned to fees for this membership type (for example 'Membership Fees'). This is required for all membership types - including free or complimentary memberships.
ar: إختر النوع المالي المحدّد للرسوم الخاصة بهذا النوع من العضوية (مثلاً "رسوم العضوية"). هذا الأمر مطلوب بالنسبة لجميع أنواع العضوية- بما في ذلك العضويات المجانية.

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
ar: إختر الصيغة المعتمدة لخانات تحديد التاريخ في بياناتك المستوردة.

en: Select the group
ar: إختر المجموعة

en: Select the html type used to offer options for this field
ar: اختر نوع إتش تي أم أل لاقتراح عدة خيارات في هذه الخانة

en: Select the interval for due date.
ar: إختر الفاصل للمهلة النهائية

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
ar: إختر  الجزء من القائمة التابع للقسم الذي يجب أن يوضع هذا البند فيه. إذا كانت هذه القائمة في مستوى أعلى، أترك هذه الخانة فارغةً.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
ar: إختر معالج المدفوعات الذي تريد استخدامه للمساهمات المقدّمة عبر صفحة المساهمات هذه (إلا إذا كنتَ تبحث عن المساهمات النقدية/العينية فقط).

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
ar: إختر طريقة (طرق) التواصل مع جهة الاتصال.

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
ar: إختر صفحة المساهمات الإلكترونية ذات الصلة التي يقوم مناصرو هذه المناسبة بالترويج لها. سيتمّ توجيه صفحات الحملات الشخصية إلى صفحة المساهمات الإلكترونية التي وقع عليها الاختيار للتبرع بالمال.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
ar: إختر الأقسام التي يجب  إدراجها في استمارات البحث الأساسي والمتقدم. مثلاً: إذا لم تتابع العلاقات - فأنت لا تحتاج إدراج هذا القسم في استمارة البحث المتقدم. بسّط الاستمارة من خلال إزالة الإشارة من المربع لهذا الخيار.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
ar: إختر الأقسام التي ينبغي إدراجها في اللوحة الرئيسية الخاصة بجهات الاتصال. مثلاً: إن لم تكن تريد أن يطلع ناخبوك على تاريخ المساهمات الشخصي، أزل العلامة من هذا الخيار.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
ar: إختر الأقسام التي يجب إدراجها عند إضافة أو تعديل السجل الخاص بجهة الاتصال. مثلاً: إذا لم تقم منظمتك بتسجيل النوع الاجتماعي وتاريخ الولادة للأفراد، بسّط الاستمار ة من خلال إزالة المربع عن هذا الخيار. واجهة السحب تتيح لك تغيير ترتيب الألواح المعروضة على شاشة إضافة/تعديل جهة الاتصال.

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
ar: إختر مصدر البيانات المستوردة. إفتراضياً، قد تكون الخيارات التالية ممكنة:

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
ar: إختر نوع سجل CiviCRM والخانة التي تريد إدراجها في هذا الملف الشخصي.

en: Select the type of data this ACL operates on.
ar: إختَر نوع البيانات التي تعتمد عليها قائمة التحكم بالوصول.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
ar: إختر نوع التسجيل الذي تنطبق عليه هذه المجموعة من الخانات المخصصة. يمكنك ضبط البيانات المخصصة لنوع محدّد من جهات الاتصال (مثلاً الأفراد لكن ليس المنظّمات)، أو ايّ نوع من جهات الاتصال، أو أيّ أنواع أخرى من التسجيلات مثل النشاطات، والمساهمات، والعضويات والمشاركين في المناسبات.

en: Select valid date range
ar: إختر فاصل زمني مناسب

en: Select which CiviMember Status Rules will be used for "Current" and "Expired" status. A "Current" status rule will add the above role to a user account. An "Expired" status rule will remove the above role from a user account.
ar: إختر أيّ قواعد وضع CiviMember ستستخدم للوضع "الحالي" و"المنقضي الصلاحية". إنّ قاعدة الوضع "الحالي" ستضيف الدور الأعلاه إلى حساب المستخدم. وقاعدة الوضع "المنقضي الصلاحية" ستحذف الدور أعلاه من حساب المستخدم.

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
ar: إختر أيّ طريقة سيستخدمها تزامن أدوار CiviMember  لمزامنة الأدوار والعضويات بطريقة تلقائية. إذا اخترت تسجيل دخول/خروج المستخدم، يجب أن تجري "تزامناً يدوياً" أولياً بعد أن تنشئ قاعدة جديدة لتطبيقها على جميع المستخدمين وجهات الاتصال. أترك الإعدادات المبدئية إذا كنتَ غير متأكد من الطريقة التي يجب استخدامها.

en: Selected %1 Report has been deleted.
ar: تمّ حذف تقرير 1%.

en: Selected %1 type has been deleted.
ar: تم حذف النوع %1 بنجاح.

en: Selected %1 type has not been deleted.
ar: تمّ حذف النوع %1 المختار.

en: Selected ACL has been deleted.
ar: تم حذف قائمه        
    المختاره ACL

en: Selected Activity cannot be deleted.
ar: لا يمكن حذف النشاط الذي وقع عليه الاختيار.

en: Selected Contacts
ar: جهات الاتصال التي وقع الاختيار عليها

en: Selected Entity Role has been deleted.
ar: تم حذف دور الوحدة المحدد.

en: Selected Event is not Paid Event
ar: المناسبة التي اخترتها غير مدفوعة

en: Selected Financial Account has been deleted.
ar: تمّ حذف الحساب المالي الذي تمّ اختياره.

en: Selected Label Format has been deleted.
ar: تمّ حذف صيغة التصنيف المختارة.

en: Selected Location type has been deleted.
ar: تم حذف نوع العنوان المحدد.

en: Selected Note has been deleted successfully.
ar: تمّ حذف الملاحظة المختارة بنجاح.

en: Selected Option
ar: الخيار الذي تم انتقاؤه

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
ar: تم حذف صيغة صفحة PDF التي تم اختيارها

en: Selected Payment Processor type has been deleted.<br/>
ar: تمّ حذف نوع معالج المدفوعات الذي وقع عليه الاختيار.<br/>

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
ar: إنّ المنتج المكافأة الذي اخترته قد أزيل من صفحة المساهمات هذه.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
ar: تمّ حذف نوع المنتوج المكافأة الذي وقع عليه الاختيار.

en: Selected Profile Field has been deleted.
ar: تمّ حذف الخانة المختارة للملف الشخصي.

en: Selected Provider has been deleted.
ar: تمّ حذف مزود الخدمة المختار.

en: Selected Relationship type has been deleted.
ar: تم حذف نوع العلاقة المحدد بنجاح.

en: Selected Survey type has been deleted.
ar: تمّ حذف نوع الاستطلاع الذي وقع عليه الاختيار.

en: Selected case is already linked.
ar: الملفّ الذي وقع عليه الاختيار له رابط.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
ar: لا يمكن حذف نوع جهات الاتصال المحدد. الرجاء التأكد من أن نوع جهة الاتصال غير مرتبط بأي بيانات مخصصة أو أي مجموعات.

en: Selected contact type has been deleted.
ar: تم حذف نوع جهات الاتصال المحدد.

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
ar: لا تملك جهة (جهات) الاتصال المختارة رقم هاتف صالح، أو لا تحبّذ التواصل عبر الرسائل النصية، أو توفيت

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
ar: لا تملك جهة (جهات) الاتصال عنواناً صحيحاً للبريد الإلكتروني، أو تفضّل عدم التواصل بواسطة البريد الإلكتروني، أو توفيت، أو عنوان بريدها الرئيسي غير سارٍ.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
ar: الإشارة إلى جهات الاتصال المختارة على أنها غير مزدوجة

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
ar: تعرض الخانات التي تم اختيارها ضمن نتائج البحث التنازلية والمستكملة تلقائياً للخانات المخصصة الخاصة بـ "مرجع جهة الاتصال". يتم إدراج اسم جهة الاتصال دوماً. ملاحظة: يفترض بك تعيين إذن بـ"الوصول إلى خانات مرجع جهة الاتصال" للدور المغفل إذا كنت تريد استخدام الخانات المخصصة لمرجع جهة الاتصال في الملفات الشخصية على الصفحات العامة. في أغلبية الحالات، يجب أن تستخدم إعدادات "أحصر القائمة بالمجموعة" عند ضبط خانة مرجع جهة الاتصال التي ستستخدم في الاستمارات العامة لمنع الكشف عن القائمة الكاملة من جهات الاتصال.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
ar: تعرض الخانات التي يتم اختيارها ضمن نتائج البحث التنازلية  والمستكملة تلقائياً في المكتب الخلفي (البحث السريع، إلخ.). يدرج اسم جهة الاتصال دوماً.

en: Selected financial type account has been deleted.
ar: تمّ حذف حساب النوع المالي الذي تمّ اختياره.

en: Selected financial type account with 'Accounts Receivable Account is' account relationship cannot be deleted.
ar: يتعذّر حذف حساب النوع المالي المختار، المصنّف ضمن خانة "الحسابات المدينة".

en: Selected financial type has been deleted.
ar: تمّ حذف النوع المالي الذي تمّ اختياره.

en: Selected mailing has been deleted.
ar: تمّ حذف البريد المختار.

en: Selected membership status has been deleted.
ar: تم حذف حالات العضوية المحددة.

en: Selected membership type has been deleted.
ar: تمّ حذف نوع العضوية الذي وقع عليه الاختيار.

en: Selected message template has been deleted.
ar: تمّ حذف نموذج الرسالة المختار.

en: Selected option group has been deleted.
ar: تم حذف مجموعة الخيارات المحددة.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
ar: حالة المشارك <strong>لم يتم</strong> حذفها؛ فهناك مشاركون يحملون نفس الحالة.

en: Selected participant status has been deleted.
ar: تم حذف حالة المشارك المحددة بنجاح.

en: Selected participant was deleted successfully.
ar: تمّ حذف المشارك التي اخترته بنجاح.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
ar: يجب أن تندرج جميع السجلات المختارة ضمن فئة جهة الاتصال ذاتها (أي جميعها من فئة الأفراد).

en: Selected relationship has been deleted successfully.
ar: تم حذف العلاقة المحددة بنجاح.

en: Selected report has been deleted.
ar: تمّ حذف التقرير الذي قمت باختياره

en: Selection required
ar: الاختيار إلزامي

en: Selections
ar: الاختيارات

en: Self-service Payments Page
ar: صفحة دفعات الخدمة الذاتية

en: Send Acknowledgment?
ar: إرسال إشعار بالاستلام؟

en: Send Confirmation
ar: أرسل التأكيد

en: Send Confirmation Email?
ar: هل تريد إرسال رسالة إلكترونية للتأكيد؟

en: Send Confirmation and Receipt
ar: أرسل التأكيد والإيصال

en: Send Confirmation and Receipt?
ar: إرسال التأكيد والإيصال؟

en: Send Confirmation?
ar: هل تريد إرسال تأكيد؟

en: Send Email
ar: أرسل بريداً إلكترونياً

en: Send Email to Contacts
ar: أرسل بريداً لجهات الاتصال

en: Send Initial Reminder
ar: أرسل تذكيراً أولياً

en: Send Mailing
ar: إرسل بريداً إلكترونياً

en: Send Notification
ar: أرسل إشعاراً

en: Send Pledge Acknowledgment.
ar: أرسل إقرار التعهد.

en: Send Pledge Reminder.
ar: أرسل التذكير بالتعهد.

en: Send Receipt
ar: إيصال بالإرسال

en: Send Receipt?
ar: هل تريد إرسال إيصال؟

en: Send SMS
ar: أرسِل رسالة نصية قصيرة

en: Send Scheduled Mailings
ar: إبعث الرسائل وفق جدول محدد

en: Send Scheduled Reminders
ar: إرسال تذكيرات مبرمجة

en: Send Scheduled SMS
ar: أرسل الرسائل النصية القصيرة المبرمجة

en: Send Your Message
ar: أرسل رسالتك

en: Send a Copy
ar: أرسل نسخة

en: Send additional reminders
ar: إرسال تذكيرات إضافية

en: Send an Email
ar: أرسل بريداً إلكترونياً

en: Send an SMS
ar: أرسل رسالة نصية قصيرة

en: Send as
ar: أرسل كـ

en: Send cancellation request to %1 ?
ar: هل تريد إرسال طلب الإلغاء إلى 1%؟

en: Send email Receipt
ar: أرسل إيصالاً بالبريد الإلكتروني

en: Send email Receipt?
ar: هل تريد إرسال إيصال بالبريد الإلكتروني؟

en: Send email to %1
ar: أرسل بريداً إلكترونياً إلى 1%

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
ar: أرسل بريداً إلكترونياً إلى الأسرة والأصدقاء والزملاء يتضمّن رسالة شخصية عن هذه الحملة.

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
ar: أرسل رسائل إلكترونية لدعوة أصدقائك إلى دعم حملتك!

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
ar: أرسل رسائل البريد الإلكتروني عند الإمكان. وزّع ملفات بي دي إف قابلة للطباعة على جميع جهات الاتصال.

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
ar: أرسل رسائل البريد الإلكتروني عند الإمكان. وزّع ملفات بي دي إف قابلة للطباعة على جهات الاتصال غير القادرة على تلقّي بريد إلكتروني.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
ar: أرسل رسائل إلكترونية مرفقة بملف بي دي أف عند الإمكان. وزّع ملفات بي دي إف قابلة للطباعة على جميع جهات الاتصال.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
ar: أرسل رسائل إلكترونية مرفقة بملف بي دي أف عند الإمكان. وزّع ملفات بي دي إف قابلة للطباعة على جميع جهات الاتصال غير القادرة على تلقّي بريد إلكتروني.

en: Send information about a contribution campaign or event to a friend.
ar: أرسل معلومات عن حملة أو مناسبة لتقديم المساهمات إلى صديق.

en: Send payment reminder
ar: أرسل تذكيراً بالدفع

en: Send to these Friend(s)
ar: أرسل إلى هذا الصديق (هؤلاء الأصدقاء)

en: Send up to
ar: أرسل إلى

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
ar: إرسال الرسائل الإلكترونية (تتضمن إيصالات المساهمة، والتأكيد على المناسبات)

en: Sendmail
ar: إرسال البريد

en: Sendmail Argument
ar: حجة إرسال البريد

en: Sendmail Configuration
ar: ضبط إرسال البريد

en: Sendmail Path
ar: مسار إرسال البريد

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
ar: يرسل رسائل CiviMail وفق جدول محدد

en: Sends out scheduled SMS
ar: إرسال رسائل نصية قصيرة مبرمجة

en: Sends out scheduled reminders via email
ar: إرسال تذكيرات مبرمجة عبر البريد الإلكتروني

en: Senior
ar: رفيع المستوى

en: Sent
ar: تم الإرسال

en: Sent By
ar: مرسل من قبل

en: Sent Email Message
ar: رسالة إلكترونية مرسلة

en: Sent SMS Message
ar: تمّ إرسال رسالة نصية قصيرة

en: Separate Membership Payment
ar: دفعة العضوية المنفصلة

en: Separate Payment
ar: دفعة منفصلة

en: Separator (grouped contributions)
ar: فاصل (المساهمات المجموعة)

en: Separators
ar: فواصل

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
ar: الشكل المتسلسل هو أكثر اقتضاباً، يسهل استعماله من قبل json وsmarty .

en: Serbian
ar: الصربية

en: Session Reset
ar: إعادة تعيين الجلسة

en: Session has been reset.
ar: أُعيد تعيين الجلسة.

en: Set
ar: مجموعة

en: Set Name
ar: اسم المجموعة

en: Set Privacy Options
ar: حدّد خيارات الخصوصية

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
ar: حدّد إلزامية البحث المتقارب إذا كنت تريد من جميع عمليات البحث الجارية وفق الملف الشخصي هذا أن تشترط على المستخدم إدخال العنوان المرجع ونطاقه.

en: Set Title
ar: عنوان المجموعة

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
ar: حدّد تاريخاً وزماناً لمباشرة CiviSMS بإرسال هذه المجموعة من الرسائل.

en: Set event location and event contact information (email and phone).
ar: حدّد مكان المناسبة ومعلومات عن جهة الاتصال المسؤولة عن المناسبة (البريد الإلكتروني والهاتف).

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
ar: حدّد عنوان المناسبة، نوعها (مؤتمر، تمثيل إلخ.)، الوصف، تاريخ البداية والنهاية، العدد الأقصى للمشاركين، وفعّل المناسبة. فعّل ميزة إظهار لائحة المشاركين.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
ar: حدّد المشغّل بـ "أو" إذا قمت بتعيين أذون متعددة وأردت منح الوصول لأي منها. مثلاً: إذا قمت بتعيين إذن واحد أو أكثر لهذا البند على القائمة. تضاف الأذون المتعددة إلى بعضها البعض تلقائياً. مثلاً: في حال قمت بتعيين <em>الوصول إلى CiviContribute</em> و<em>إدارة CiviCRM</em> لأحد بنود القائمة، وتقوم بتحديد المشغل بـ"أو"، يمكن لأي مستخدم يمنح أي من هذين الإذنين الوصول.

en: Set the membership end date this many membership periods from now. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
ar: ضع تاريخ نهاية العضوية في آخر هذا العدد من فترات العضوية اعتباراً من الآن. تأكّد من أنّ الرسم المقابل موجود أدناه.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
ar: أضبط هذه القيمة إلى <strong>نعم</strong> إذا أردت أن تظهر رسائل الأخطاء/تصحيح الأخطاء الخاصة بـ CiviCRM أن تظهر في سجلات الأخطاء  CMS

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
ar: أضبط هذه القيمة إلى <strong>نعم</strong> إذا أردت أن تظهر رسائل الأخطاء/تصحيح الأخطاء الخاصة بـ CiviCRM في سجلات الأخطاء دروبال

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
ar: حدد هذه القيمة بشكل <strong>نعم<strong> إذا كنت تريد استخدام إحدى أدوات تصحيح الأخطاء الخاصة بـCiviCRM.

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
ar: أقم معالجاً "صورياً" إذا كنت تريد اختبار صفحات المساهمة الإلكترونية أو صفحات تسجيل المناسبات قبل اختيا وضبط معالج المدفوعات الفعلي. يمكنك إدخال أي قيم لاسم المستخدم ورابط الموقع.

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
ar: يحدد النوع المالي الافتراضي لتسديد مدفوعات هذا التعهد.

en: Setting Created Date
ar: تاريخ إنشاء الإعداد

en: Setting ID
ar: الرمز التعريفي للإعدادات

en: Setting Name
ar: اسم الإعدادات

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings - %1 Integration
ar: الإعدادات - التكامل مع %1

en: Settings - CiviMail
ar: الإعدادات - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
ar: الإعدادات- تفريغ التخزين المؤقت وتحسين المسارات

en: Settings - Date
ar: الإعدادات - التاريخ

en: Settings - Date Preferences
ar: الإعدادات - تفضيلات التاريخ

en: Settings - Localization
ar: الإعدادات - التوطين والتعريب

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
ar: مزودو الخرائط والترميز الجغرافي

en: Settings - Outbound Mail
ar: الإعدادات - البريد الصادر

en: Settings - Payment Processor
ar: الإعدادات - معالج الدفع

en: Settings - Resource URLs
ar: الإعدادات - روابط الموارد

en: Settings - SMS Provider
ar: إعدادات - مزود خدمة الرسائل النصية

en: Settings - Scheduled Jobs
ar: الإعدادات - الوظائف المقررة

en: Settings - Scheduled Jobs Log
ar: الإعدادات - سجل الوظائف المقرّرة

en: Settings - Search Preferences
ar: الإعدادات - تفضيلات البحث

en: Settings - Upload Directories
ar: الإعدادات - رفع المجلدات

en: Settings Saved
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
ar: إعدادات البريد الصادر - إما خادم SMTP، أو المنفذ والتصديق أو مسار إرسال البريد والحجج.

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
ar: أنشئ صفحة حملة شخصية- الخطوة 2

en: Sex
ar: الجنس

en: Share With
ar: تبادل مع

en: Shared Address
ar: عنوان مشترك

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
ar: إنّ العناوين المتبادلة لا تُحذف أو تُعدّل، إنما لا يعود متاحاً تبادلها.

en: Sheet Size
ar: حجم الورقة

en: Sheet Size (w x h)
ar: حجم الورقة (ع x ط)

en: Shona
ar: الشونا

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
ar: هل يجب أن يعتبر الشخص بهذه الحالة كمشارك بهدف التحكم بالعدد الأقصى من المشاركين؟

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
ar: هل يجب أن تظهر قيمة المساهمة الدنيا تلقائياً بعد وصف كلّ مكافأة؟

en: Should the new template always use the selected Page Format?
ar: هل يجب أن يعتمد النموذج الجديد دوماً شكل الصفحة المختار؟

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
ar: في حال اعتبار هذا الوضع عضوية حالية تستوفي شروط السمعة الحسنة. مثال: يمكن اعتبار أوضاع "الجديد"، "الحالي"، و"الممدّد" ضمن إطار الوضع "الحالي".

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
ar: أظهر جميع الملفّات مع النشاطات القادمة

en: Show Captcha On Profile
ar: أظهر Captcha في الملف الشخصي

en: Show Current and Upcoming Events
ar: أظهر المناسبات الحالية والقادمة

en: Show Edit Link?
ar: أظهر رابط التعديل؟

en: Show Link to CMS User
ar: أظهر رابطاً إلى مستخدم نظام إدارة المحتويات

en: Show Location?
ar: هل تريد إظهر الموقع؟

en: Show My Cases
ar: أظهر جميع ملفاتي

en: Show My Cases with Upcoming Activities
ar: أظهر جميع ملفاتي مع النشاطات القادمة

en: Show Smart Groups on Demand
ar: أظهر المجموعات الذكية بناءً على الطلب

en: Show _MENU_ entries
ar: أظهر_بنود_ القائمة

en: Show comments for this note.
ar: أظهر التعليقات الخاصة بهذه الملاحظة.

en: Show large map
ar: أظهر الخريطة الكبيرة

en: Show my contribution in the public honor roll
ar: أظهر مساهمتي في لائحة الشرف العامة

en: Show my support in the public honor roll
ar: أظهر دعمي في لائحة الشرف العامة

en: Show no. of Top Donors
ar: أظهر عدد أبرز المانحين

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ar: إظهار 0 إلى 0 من 0 بند

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ar: أظهر إجمالي_البنود_ من_ البداية_إلى_النهاية

en: Showing field as it will be displayed in a form.
ar: إظهار الخانة كما ستظهر ضمن استمارة.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
ar: يتم عرض جهات الاتصال التي تبدأ بـ: '%1'

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
ar: إظهار مجموعة الأسعار كما ستظهر ضمن استمارة.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
ar: إظهار مجموعة البيانات المخصصة (مجموعة الخانات) بما أنها ستكون معروضة ضمن نموذج التعديل.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
ar: إظهار هذه الخانة كما ستظهر في استمارة معدّلة.

en: Shows Bookkeeping Transactions Report
ar: يعرض تقرير حفظ المعاملات في سجلات

en: Shows activity statistics by type / date
ar: إظهار إحصاءات النشاطات وفقاً للنوع/التاريخ

en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
ar: يظهر المساهمات التي قدّمتها جهات الاتصال والتي تمّ تقديمها كقروض ميسّرة إلى جهات أخرى.

en: Shows the Income Summary of events with Count.
ar: يظهر ملخّص مداخيل كلّ مناسبة.

en: Shows the Participant list with Participant Count.
ar: أظهر لائحة المشاركين مع عدد المشاركين.

en: Sibling of
ar: أخ/أخت

en: Sibling relationship.
ar: علاقة أخوّة

en: Sic Code
ar: رمز SIC

en: Sign
ar: توقيع

en: Sign Petition
ar: توقيع العريضة

en: Sign the Petition
ar: وقّع العريضة

en: Sign up Button
ar: زرّ التسجيل

en: Signature
ar: الإمضاء

en: Signature (HTML)
ar: التوقيع (HTML)

en: Signature (Text)
ar: التوقيع (نصي)

en: Signature HTML
ar: توقيع HTML

en: Signature Html
ar: توقيع بصيغة آتش تي أم أل

en: Signature Label
ar: عنوان التوقيع

en: Signature Text
ar: نص التوقيع

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ar: التوقيع غير محدّد  في إدارة وraquo؛ إعدادات النظام؛ معالج السداد.

en: Signatures
ar: التواقيع

en: Similar Contact Found
ar: إيجاد جهة اتصال مشابهة

en: Similar Contacts Found
ar: إيجاد جهات اتّصال مشابهة

en: Simple Event Name Badge
ar: بطاقة تعريف بسيطة باسم المناسبة

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
ar: قيم بسيطة من قبيل الأرقام، صح، خطأ، ولاغٍ.

en: Sindhi
ar: السندية

en: Single-line input field (text or numeric)
ar: خانة بسطر واحد لإيراد (نص أو عدد)

en: Sinhala, Sinhalese
ar: السنهالية

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
ar: مدراء الموقع: قد يدلّ هذا الخطأ على أنّ المستخدمين يزورون هذه الصفحة انطلاقاً من نطاق أو عنوان إلكتروني غير العنوان المحدد في الأساس. كأن يكون العنوان الإلكتروني الأساس http://example.org، لكنّ بعض المستخدمين يزورون الصفحة من خلال http://www.example.org، أو بواسطة اسم نطاق مستعار مثل: http://myotherexample.org.

en: Site Configuration and Registration
ar: ضبط الموقع وتسجيله

en: Site Preferences
ar: تفضيلات الموقع

en: Site URL
ar: رابط الموقع

en: Site URL is not set for this payment processor
ar: العنوان الإلكتروني للموقعغير محدّد لمُعالج السداد هذا

en: Skip
ar: تجاوز

en: Skip Participant
ar: لا تسجّل المشارك.

en: Skipped Donation
ar: لا هبة

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovene
ar: السلوفينية

en: Smart
ar: ذكي

en: Smart Group
ar: المجموعة الذكية

en: Smart Groups
ar: المجموعات الذكية

en: Smarty Debug Window
ar: نافذة تصحيح أخطاء سمارتي

en: Sms Provider Internal Name
ar: الاسم الداخلي لمزوّد خدمة الرسائل القصيرة

en: Snippet type %1 is unrecognized
ar: لم يتمّ التعرف على نوع الجزء  %1

en: Social Sharing
ar: النشر عبر مواقع التواصل الاجتماعي

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
ar: ستدرج روابط الإعلام الاجتماعي بصفحة الشكر للمساهمات، وصفحة أخبر صديقاً (إذا كانت مفعّلة) وفي رسائل البريد الإلكتروني التي تتضمّن إيصالات المساهمات.

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
ar: سيتمّ إدراج روابط وسائل الإعلام الاجتماعي في صفحة المعلومات الخاصة بالمناسبة، وصفحة الشكر، وصفحة "أخبر صديقاً" (إذا كانت مفعّلة)، وضمن رسائل البريد الإلكتروني المرسلة للتأكيد.

en: Soft Contribution Currency
ar: عملة المساهمة الميسرة

en: Soft Contribution Display on PCP
ar: المساهمة الميسّرة كما تظهر على صفحة الحملة الشخصية

en: Soft Contribution PCP Nickname
ar: اللقب على صفحة الحملة الشخصية المتعلقة بالمساهمات الميسّرة

en: Soft Contribution PCP Note
ar: الملاحظة على صفحة الحملة الشخصية المتعلقة بالمساهمات الميسّرة

en: Soft Credit
ar: قرض ميسّر

en: Soft Credit Aggregate
ar: مجموع القروض الميسّرة

en: Soft Credit Amount
ar: قيمة القرض الميسّر

en: Soft Credit Amount Stats
ar: إحصاءات مبالغ القروض الميسّرة

en: Soft Credit Avg
ar: معدّل القروض الميسّرة

en: Soft Credit For
ar: القرض الميسّر لـ

en: Soft Credit Id
ar: الرقم التعريفي لمتلقي الهبات

en: Soft Credit Report
ar: تقرير القروض الميسّرة

en: Soft Credit To
ar: القروض الميسّرة إلى

en: Soft Credit Type
ar: نوع القروض الميسّرة

en: Soft Credit Types
ar: أنواع القروض الميسّرة

en: Soft Credits
ar: قروض ميسّرة

en: Soft Credits Count
ar: احتساب القروض الميسّرة

en: Soft Credits Only
ar: القروض الميسّرة فقط

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
ar: لا يمكن أن تكون قيمة القروض الميسّرة أكبر من المبلغ الإجمالي.

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
ar: يجب ألا تكون قيمة القروض الميسّرة أكبر من القيمة الإجمالية

en: Soft credits
ar: قروض ميسّرة

en: Sold out
ar: مباع بالكامل

en: Sold out:
ar: مباع بالكامل:

en: Solicited
ar: مطلوب

en: Somali
ar: الصومالية

en: Some Fields Excluded
ar: تمّ استثناء بعض الخانات

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
ar: تتمتع بعض واجهات برمجة التطبيقات بنيةً خاصةً تسمح لأجهزة التشغيل الأخرى بـأفعال "الحصول". إن اختيار مشغّل مختلف يستخدم هذه البنية مباشرةً، ولو أنها لن تنجح مع كل واجهة من واجهات برمجة التطبيقات.

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
ar: تحدد بعض الوحدات التراخيص، لكنّ نظام إدارة المحتويات لا يستطيع تسجيلها: %1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
ar: يتعذّر ضبط بعض خانات الملفات الشخصية لهذه الصفحة.

en: Some of the selected activities are not editable.
ar: بعض الأنشطة المختارة لا يمكن تعديله.

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
ar: من المفيد برأي بعض المنظمات التمكّن من ربط جهات الاتصال التابعة لها بمجموعات (ضمن علاقة بين طرف وآخر)، تجسيداً لتسلسل هرمي متعددة المنظمات. فتملك تلك الجهات معلومات عن المنظمة إياها (إسمها، موقعها، وما إلى ذلك)، فيما تملك كل مجموعة مجموعات فرعية/جهات اتصال مرتبطة بها (موظفون، ورابطة القدامى، ونشطاء عبر مواقع الإنترنت، وأعضاء، وسواهم).

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
ar: تجد بعض المنظمات ما يفيد في ترتيب المجموعات وفق تسلسل هرمي. في CiviCRM، يكون ذلك متاحاً عن طريق تشكيل مجموعة أساسية أو أكثر، وإلحاق مجموعات أخرى فيها في ما بعد. فعندما يرسل أحد المستخدمين بريداً إلى مجموعة "أساسية"، أو يبحث عن جهات اتصال ضمن تلك المجموعة، ينضمّ إليها تلقائياً جميع جهات الاتصال المدرجة ضمن المجموعات المرتبطة بها.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
ar: أحدهم قدّم للتوّ تبرعاً عبر صفحة الحملة الشخصية الخاصة بك.

en: Sorry
ar: عذراً

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
ar: عذراً، لقد وقع خطأ وتعذّر حفظ معلوماتك

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
ar: للأسف، يتعذّر توفير ذلك في الوقت الحالي.

en: Sorry, this option is currently sold out.
ar: نرجو المعذرة لأنّ هذا الخيار  ما عاد متاحاً.

en: Sort Name
ar: رتّب الاسم

en: Sort name format for individual contact display names.
ar: قم بفرز صيغ الأسماء لأسماء جهات الاتصال الأفراد.

en: Sorting
ar: تصنيف

en: Source
ar: المصدر

en: Source Code
ar: رمز المصدر

en: Source Contact
ar: جهة الاتصال المصدر

en: Source Contact ID
ar: معرّف جهة الاتصال المصدر

en: Source Record
ar: سجلّ المصدر

en: Source Record ID
ar: الرمز التعريفي العددي لسجل المصدر

en: Source Type
ar: نوع المصدر

en: Source for this registration (if applicable).
ar: مصدر هذا التسجيل (إذا كان الأمر منطبقاً).

en: Source of the relationship
ar: مصدر العلاقة

en: Source of this membership. This value is searchable.
ar: مصدر هذه العضوية. هذه القيمة قابلة للبحث.

en: South Ndebele
ar: جنوب نديبيليية

en: Southern Sotho
ar: السوتو الجنوبية

en: Space between labels.
ar: المسافة بين العلامات.

en: Spanish; Castilian (Mexico)
ar: الإسبانية؛ الكاستيليانية (المكسيك)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
ar: الإسبانية؛ الكاستيليانية (بويرتو ريكو)

en: Spanish; Castilian (Spain)
ar: الإسبانية؛ الكاستيليانية (إسبانيا)

en: Speaker
ar: متكلّم

en: Special Relationships
ar: علاقات خاصة

en: Specify FROM Name and Email
ar: حدد الاسم والبريج الإلكتروني لخانة المرسل

en: Specify SQL Query
ar: حدّد إستعلامات لغة البرمجة

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
ar: حدّد إن كان التقرير ينتمي إلى أيّ عنصر مثل "CiviContribute"

en: Spousal relationship.
ar: علاقة زوجية

en: Spouse of
ar: زوج/زوجة

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
ar: خبّر عن صفحة جمع التبرعات هذه (1%). أضف رسالة شخصية أدناه. سيتمّ إضافة الرابط إلى صفحة جمع التبرعات تلقائياً ضمن البريد الإلكتروني.

en: Sr.
ar: الابن

en: Stack Trace
ar: أثر الحزمة

en: Staff Member
ar: الموظّف

en: Staff Relationship
ar: علاقات العمل

en: Standalone
ar: قائم بذاته

en: Standalone Form or Directory
ar: نموذج أو سجل عناوين منفرد

en: Start
ar: تبدأ

en: Start Action Condition
ar: ظروف تحرك البداية

en: Start Action Date
ar: تاريخ تحرك البداية

en: Start Action Offset
ar: فارق تحرك البداية

en: Start Action Unit
ar: وحدة تحرك البداية

en: Start Date
ar: تاريخ البدء

en: Start Event
ar: إبدأ حدث

en: Start Event Adjust Interval
ar: إبدأ حدث و عدل المدة

en: Start Event Adjust Unit
ar: إبدأ حدث وعدّل الوحدة

en: Start Event Adjustment
ar: بدء تعديل المناسبة

en: Start Offset
ar: فارق البداية

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: Start date cannot be earlier than the current time.
ar: لا يجوز أن تكون الانطلاقة بموعد يسبق التاريخ الحالي.

en: Start date must be set if end date is set.
ar: يجب تحديد تاريخ البداية في حال تحديد تاريخ الانتهاء.

en: Start date must be the same or later than Member since.
ar: يجب أن يكون تاريخ البداية هو نفسه تاريخ "عضو منذ" أو لا يتعدى ذلك.

en: Start scrolling
ar: إبدأ باستعراض الصفحة

en: Starts
ar: البداية

en: Starts with
ar: يبدأ بـ

en: State
ar: الحالة

en: State (Home)
ar: الولاية (المنزل)

en: State / Province
ar: الولاية/ المقاطعة

en: State Abbreviation
ar: مختصر الولاية

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
ar: <strong>الاسم المختصر<strong> للولاية أو المقاطعة.

en: State or province <strong>full name</strong>.
ar: <strong>الاسم الكامل <strong> للولاية أو المقاطعة.

en: State province
ar: المقاطعة

en: State/Prov
ar: الولاية/المقاطعة

en: State/Province
ar: المقاطعة/الولاية

en: State/Province does not match the selected Country
ar: الولاية/المقاطعة لا تتطابق مع البلد المختار

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
ar: يتم إدخال المعلومات الخاصة بالولاية/المقاطعة بشكلٍ ديناميكي بناءً على الدولة التي يتم اختيارها  لجميع استمارات تعديل عنوان جهة الاتصال، فضلاً عن <strong>استمارات الملف الشخصي التي تتضمن خانة الدولة والولاية/المقاطعة</strong>. تتحكم هذه الإعدادات بالولايات و/أو المقاطعات الخاصة بالدول المتوافرة في خانة اختيار الولاية/المقاطعة <strong>للخانات المخصصة</strong> أو استمارات الملف الشخصي التي لا تتضمن خانة خاصة بالدولة.

en: Static
ar: جامد

en: Statistics
ar: إحصاءات

en: Status
ar: الوضع

en: Status Class
ar: دالة الحالة

en: Status Override
ar: تجاوز الحالة

en: Status Override?
ar: هل تريد إبطال الوضع؟

en: Status Rules values were not numeric.
ar: إنّ قيم قواعد العدد ليست رقماً عددياً.

en: Status class is a required field
ar: دالة الحالة حقل مطلوب

en: Status of this membership.
ar: وضع هذه العضوية.

en: Status overridden?
ar: هل تمّ إلغاء الوضع؟

en: Step 1
ar: الخطوة 1

en: Step 2
ar: الخطوة 2

en: Stop
ar: توقّف

en: Stop scrolling
ar: توقّف عن استعراض الصفحة

en: Street
ar: شارع

en: Street Address
ar: عنوان الشارع

en: Street Address (Home)
ar: عنوان الشارع (المنزل)

en: Street Address (if present)
ar: عنوان الشارع (إذا توافر)

en: Street Address Parsing
ar: تحليل عنوان الشارع

en: Street Addresses Parsed: %1
ar: عناوين خضعت للتحليل: %1

en: Street Direction Prefix
ar: السابقة الخاصة بتوجيهات العنوان

en: Street Direction Suffix
ar: اللاحقة الخاصة بتوجيهات العنوان

en: Street Editing
ar: تعديل الشارع

en: Street Name
ar: اسم الشارع

en: Street Number
ar: رقم الشارع

en: Street Number Suffix
ar: لاحقة رقم الشارع

en: Street Number is even
ar: رقم الشارع مجوز

en: Street Number is odd
ar: رقم الشارع غريب

en: Street Type
ar: نوع الشارع

en: Street Unit
ar: وحدة الشارع

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
ar: رقم الشارع، واسمه، الشقة/الوحدة/الجناح- أو صندوق البريد

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
ar: رقم الشارع، واسمه، الشقة/الوحدة/الجناح- أو صندوق البريد

en: Street#
ar: # الشارع

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
ar: سلسلة الكلمات. يمكنك إدخال الاقتباسات حول الكلمة لتتأكد أنها لا تفسّر بطريقة مغايرة، مثلاً. "خطأ".

en: Student
ar: طالب

en: Style
ar: أسلوب

en: Sub Type
ar: نوع فرعي

en: Sub-Type
ar: النوع الفرعي

en: SubTotal
ar: المجموع الفرعي:

en: Subevent Slot Label ID
ar: الرمز التعريفي لتصنيف المواضع الشاغرة في المناسبات الفرعية

en: Subject
ar: الموضوع

en: Subject Label
ar: عنوان الموضوع

en: Subject Line
ar: خانة الموضوع

en: Subject Line of the mailing
ar: خانة الموضوع في الرسالة

en: Subject Only
ar: الموضوع فقط

en: Subject Tokens
ar: رموز الموضوع

en: Subject of the last completed activity in the case
ar: موضوع آخر نشاط تمّ استكماله في الملفّ

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
ar: يحدد لكل نوع من النشاطات الموضوع، والمكان، والتاريخ/الوقت والوصف. يمكنك إضافة خانات مخصصة لإدراج معلومات إضافية حول النشاطات <a href='%1'>هنا</a>.

en: Submit Credit Card Contribution
ar: قدّم مساهمة عبر بطاقة الائتمان

en: Submit Credit Card Event Registration
ar: أضف تسجيلاً للمناسبة عن طريق بطاقة الائتمان

en: Submit Credit Card Membership
ar: سجّل عضوية عبر بطاقة التسليف.

en: Submit Credit Card Payment by: %1
ar: إدفع عبر بطاقة الائتمان من خلال: 1%

en: Submit Mailing
ar: تسليم البريد

en: Submit Mass SMS
ar: أرسل رسالة نصية جماعية

en: Submit Time
ar: وقت التسليم

en: Submitted For
ar: أرسل لـ:

en: Submitted For:
ar: أرسل لـ:

en: Submitted Form Values
ar: قيم الاستمارة المقدّمة

en: Submitted by %1
ar: أُرسل من قبل 1%

en: Subscribe
ar: اشترك

en: Subscribe Message
ar: رسالة الاشتراك

en: Subscribe to Green Times
ar: اشترك في "غرين تايمز"

en: Subscribe to Mailing List - %1
ar: اشترك في قائمة البريد %1

en: Subscribe via web page
ar: اشترك عبر صفحة الموقع الإلكتروني

en: Subscribe/unsubscribe from mailing list group
ar: اشترك/ألغ الاشتراك من مجموعة لائحة البريد

en: Subscription Confirmation Request
ar: طلب تأكيد الاشتراك

en: Subscription or Service Settings
ar: إعدادات الاشتراك أو الخدمة

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Subtype
ar: النوع الفرعي

en: Success
ar: نجاح

en: Success Rate
ar: معدل النجاح

en: Successful
ar: ناجح

en: Successful Deliveries
ar: عمليات إيصال ناجحة

en: Successfully Copied
ar: تمّ النسخ بنجاح

en: Suffix
ar: اللاحقة

en: Suffix (if present)
ar: لاحقة (إذا توافرت)

en: Suggested Message
ar: رسالة مقترحة

en: Suggestions:
ar: اقتراحات:

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
ar: يلخّص المبلغ الذي تمّ جمعه وعدد المساهمين بالنسبة لكلّ صفحة خاصة بالحملات الشخصية.

en: Summary
ar: الملخص

en: Summary Overlay
ar: تراكب الخلاصة

en: Summary of All Cases
ar: خلاصة جميع الملفات

en: Summary of Involvement
ar: خلاصة المشاركة

en: Summary statistics for mailings
ar: ملخص إحصائيات البريد

en: Sundanese
ar: السوندية

en: Supervised
ar: خاضع للإشراف

en: Supplemental Address
ar: عنوان إضافي

en: Supplemental Address 1
ar: عنوان إضافي 1

en: Supplemental Address 2
ar: عنوان إضافي 2

en: Supplemental Address 3
ar: عنوان إضافي 3

en: Supplemental Street Address
ar: عنوان الشارع الإضافي

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
ar: عنوان الشارع الإضافي مثل الشقة أو رقم الجناح أو القسم

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
ar: العنوان التكميلي 1 (يتم تجاوز السطر في حال كانت الخانة فارغةً).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
ar: العنوان التكميلي 2 (يتم تجاوز السطر في حال كانت الخانة فارغةً).

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
ar: معلومات إضافية عن العنوان، مثلاً اسم الدائرة، والمبنى إلخ.

en: Supplementary Address Field 1
ar: خانة العنوان الإضافي 1

en: Supplementary Address Field 2
ar: خانة العنوان الإضافي 2

en: Support Recurring Intervals
ar: إدعم الفواصل الزمنية المتكررة

en: Support recurring intervals
ar: الفواصل الزمنية المتكررة المدعومة

en: Supported Languages
ar: اللغات المقبولة

en: Supported pledge frequencies
ar: وتيرة التعهد المقبول بها

en: Supported recurring units
ar: الوحدات المتكررة المدعومة

en: Supporter
ar: المناصر

en: Supporter Contact Subtype
ar: النوع الفرعي لمناصر جهة الاتصال

en: Supporter Contact Type
ar: نوع جهة الاتصال المناصرة

en: Supporter Name
ar: اسم المناصر

en: Supporter Profile
ar: الملف الشخصي للمناصر

en: Supporter profile is a required field.
ar: إنّ الملف الشخصي للمناصرين خانة إلزامية.

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
ar: إنّ الملفّ الشخصي للمناصر غير معدّ لصفحة الحملات الشخصية أو أنّ الملف الشخصي معطّل. يرجى الاتصال بمدير الموقع إذا كنتَ بحاجة إلى المساعدة.

en: Supports Multiple Records
ar: تقبل سجلات متعددة

en: Survey
ar: مسح

en: Survey - %1
ar: الاستطلاع- 1%

en: Survey / Petition
ar: مسح / عريضة

en: Survey Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية للاستطلاع

en: Survey Hold Duration
ar: مدة تعليق الاستطلاع

en: Survey ID
ar: الرمز التعريفي للاستطلاع

en: Survey Interviewer - %1
ar: الشخص القائم بالاستطلاع- 1%

en: Survey Is Active
ar: الاستطلاع فاعل

en: Survey Modified On
ar: الاستطلاع عُدّل في

en: Survey Report
ar: تقرير الاستطلاع

en: Survey Report (Detail)
ar: تقرير المسح (التفاصيل)

en: Survey Responses
ar: الإجابات عن المسح

en: Survey Result
ar: نتيجة المسح

en: Survey Status - %1
ar: وضع الاستطلاع- 1%

en: Survey Title
ar: عنوان المسح

en: Survey Title = %1
ar: عنوان المسح = 1%

en: Survey Type
ar: نوع الاستطلاع

en: Survey Type ID
ar: الرمز التعريفي لنوع المسح

en: Survey(s)
ar: استطلاع (استطلاعات)

en: Surveys
ar: الاستطلاعات

en: Swahili
ar: السواحيلية

en: Swap Target and Assignee Contacts
ar: مبادلة جهات الاتصال المستهدفة والمُحال إليها

en: Swati
ar: السواتية

en: Swedish
ar: السويدية

en: Symbolic name which referenced in the fields
ar: اسم رمزي تتمّ الإشارة إليه في الخانات

en: Synchronize %1 Users
ar: مزامنة %1 مستخدمين

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
ar: قم بمزامنة أنواع عضوية CiviMember لأدوار دروبال اليوم

en: Synchronize Users to Contacts:
ar: مزامنة المستخدمين إلى جهات الاتصال:

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
ar: قم بالمزامنة عند تشغيل أيقونة دروبال. ستُطبّق هذه الخطوة على جميع المستخدمين وجهات الاتصال.

en: Synchronize when membership is updated.
ar: قم بالمزامنة عندما يتمّ تحديث العضوية.

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
ar: قم بالمزامنة كلما سجل المستخدم دخوله أو خروجه. لا يمكن أداء هذه الخطوة إلا عند تسجيل المستخدم لدخوله أو خروجه.

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
ar: خطأ في التركيبة: يجب أن تكون المدخلات عبارة عن نظام JSON صالح أو سلسلة ضمن مزدوجين.

en: System Log ID
ar: معرّف سجل النظام

en: System Log Message
ar: رسالة سجل النظام

en: System Settings
ar: إعدادات النظام

en: System Workflow Message Templates
ar: نماذج رسالة سير العمل للنظام

en: System Workflow Messages
ar: رسائل سير العمل للنظام

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
ar: تستخدم نماذج رسالة سير العمل للنظام من أجل إطلاق الرسائل الإلكترونية التي يتم إرسالها للناخبين والمدراء لإيصالات المساهمة، والتأكيدات على المناسبات وغيرها من أشكال سير العمل. يمكنك تخصيص أسلوب هذه الرسائل وكلماتها هنا.

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
ar: نصيحة - مطابقة الأنشطة مع سجلات جهات الاتصال

en: TOTAL
ar: المجموع

en: Tab
ar: لسان تبويب

en: Tab with table
ar: علامة تبويب بجدول

en: Table Layout
ar: شكل الجدول

en: Table Name
ar: عنوان الجدول

en: Tables For Select Clause
ar: جداول من أجل بند الاختيار

en: Tables For Where Clause
ar: جداول من أجل بند "حيثما"

en: Tabloid
ar: الخلاصة

en: Tag
ar: وسم

en: Tag %1 %2
ar: وسم %1 %2

en: Tag '%1' already exists.
ar: الوسم  '%1' موجود أصلاً.

en: Tag Activities
ar: قم بوسم النشاطات

en: Tag Activities (Remove)
ar: وسم النشاطات (أحذف)

en: Tag Contact
ar: قم بوسم جهات الاتصال

en: Tag Contact(s)
ar: قم بوسم جهة (جهات) الاتصال

en: Tag Contact(s) (Remove)
ar: قم بوسم جهة (جهات) الاتصال (أحذف)

en: Tag Contacts
ar: ضع وسماً إلى جانب جهات الاتصال

en: Tag Created Date
ar: أنشئ الوسم بتاريخ

en: Tag ID
ar: معرّف الوسم

en: Tag Name
ar: بطاقة التعريف

en: Tag Used For
ar: الوسم مستخدم لـ

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
ar: وسم لموقعي العريضة غير المؤكدين

en: Tag imported records
ar: قم بوسم السجلات المستوردة

en: Tag(s)
ar: الوسم / الوسوم

en: Tagalog
ar: التاغالوغ

en: Tagged %1
ar: موسوم %1

en: Tagged Imported Contacts
ar: جهات اتصال مستوردة وموسومة

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tags and Groups
ar: الوسوم والمجموعات

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
ar: يمكن تعيين الوسومات لأي سجل خاص بجهة الاتصال، وهي طريقة ملائمة للعثور على جهات الاتصال. يمكنك إنشاء قدر ما تستطيع من الوسومات كما يلزم لتنظيم سجلاتك وتقسيمها.

en: Tagset
ar: مجموعة الوسومات

en: Tahitian
ar: التاهيتية

en: Tajik
ar: الطاجيك

en: Tamil
ar: التاميلية

en: Target Contact
ar: جهة الاتصال المستهدفة

en: Target Contact Group
ar: مجموعة جهات الاتصال المستهدفة

en: Target Contact ID
ar: الرمز التعريفي لجهة الاتصال الهدف

en: Target Contact(s) in Group
ar: جهة (جهات) اتصال مستهدفة ضمن مجموعة

en: Task
ar: مهمة

en: Tatar
ar: التترية

en: Tax Amount
ar: قيمة الضريبة

en: Tax Display Settings
ar: إعدادات عرض الضرائب

en: Tax Financial Account?
ar: حساب مالي ضريبي؟

en: Tax Label
ar: تصنيف الضريبة

en: Tax Rate
ar: معدّل الضريبة

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
ar: يجب أن يكون معدّل الضريبة بين 0 و100

en: Tax Term
ar: مهلة الضريبة

en: Tax Total
ar: إجمالي الضريبة

en: Tax-Deductible?
ar: هل هو خاضع لاقتطاع الضريبة؟

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
ar: يجب أن يكون للحسابات الخاضعة للضريبة نوع مالي محدد على أنه خصوم.

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
ar: إنّ ميزة إطلاع صديق معطّلة بخصوص صفحة الحملة الشخصية هذه.

en: Tell Friends
ar: أخبر الأصدقاء

en: Tell a Friend
ar: أخبر صديق

en: Tell a Friend enabled?
ar: أخبر عنها صديقاً مفعّلاً؟

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ar: تشكّل ميزة إطلاع الأصدقاء وسيلة سهلة بالنسبة إلى المشاركين المسجّلين لنشر الخبر عن هذه المناسبة. فتتضمّن صفحة شكر الأشخاص على التسجيل رابطاً يقود إلى نموذج يدرجون فيه عناوين أصدقائهم الإلكترونية، مصحوبةً برسالة ذات طابع شخصي. سيقوم CiviCRM  بتسجيل أنشطة طلب المساهمة، مضيفاً الأصدقاء إلى قاعدة بياناتك.

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ar: تشكّل ميزة إطلاع الأصدقاء وسيلة سهلة بالنسبة إلى الأشخاص المسجّلين الموقّعين على تعهّد لنشر الخبر عن هذا التعهّد. فتتضمّن صفحة شكر الأشخاص على التسجيل رابطاً يقود إلى نموذج يدرجون فيه عناوين أصدقائهم الإلكترونية، مصحوبةً برسالة ذات طابع شخصي. سيقوم CiviCRM  بتسجيل أنشطة طلب المساهمة، مضيفاً الأصدقاء إلى قاعدة بياناتك.

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ar: تشكّل ميزة إطلاع الأصدقاء وسيلة سهلة بالنسبة إلى مساهميك لنشر الخبر عن حملة التبرعات هذه. فتتضمّن صفحة شكر الأشخاص على المساهمة رابطاً يقود إلى نموذج يدرجون فيه عناوين أصدقائهم الإلكترونية، مصحوبةً برسالة ذات طابع شخصي. سيقوم CiviCRM  بتسجيل أنشطة طلب المساهمة، مضيفاً الأصدقاء إلى قاعدة بياناتك.

en: Tell people why this campaign is important to you.
ar: أخبر الأشخاص لماذا تعتبر هذه الحملة مهمةً بالنسبة إليك.

en: Tell-a-Friend
ar: أخبر صديق

en: Tell-a-Friend Email
ar: البريد الإلكتروني للصديق

en: Tell-a-Friend Limit
ar: الحدود المفروضة على ميزة "أخبر صديقاً"

en: Telugu
ar: التيلوغوية

en: Template Deleted
ar: النموذج محذوف

en: Template Not Found
ar: تعذّر إيجاد النموذج

en: Template Title
ar: عنوان النموذج

en: Template cache and upload directory have been cleared.
ar: تمّت إزالة التخزين المؤقت للمجموعة ودليل البيانات المحمّلة.

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
ar: تتيح لك النماذج حفظ الرسائل وإعادة استخدامها مع التصاميم. يمكنك استخدامها عند إرسال البريد الإلكتروني أو الرسائل إلى جهة اتصال واحدة أو أكثر. إذا كنت تستخدم CiviMail للنشرات الإخبارية الإلكترونية، تهتم نماذج النشرات الإخبارية بالتصميم بحيث يتمكن المؤلفون من التركيز على المحتوى.</p>

en: Temporary Files
ar: الملفات المؤقتة

en: Terms:
ar: الشروط:

en: Test
ar: اختبار

en: Test API URL
ar: رابط واجهة برمجة التطبيقات الاختياري

en: Test Button URL
ar: رابط زر الاختبار

en: Test Membership?
ar: هل العضوية اختبار؟

en: Test Records
ar: سجلات للاختبار

en: Test Recurring Payments URL
ar: رابط المدفوعات المتكررة الاختبارية

en: Test Site URL
ar: رابط الموقع الاختباري

en: Test different "From" lines
ar: اختبار سطور مختلفة "للمرسل"

en: Test different "Subject" lines
ar: اختبار سطور "عنوان" مختلفة

en: Test entirely different emails
ar: اختبار عناوين بريد إلكتروني مختلفة تماماً

en: Test-drive - Receipt Header
ar: اختبار- رأسية الإيصال

en: Test-drive Email / Receipt
ar: بريد إلكتروني/إيصال اختباري

en: Test-drive Your Contribution Page
ar: إختر صفحة المساهمة الخاصة بك

en: Test-drive Your Event Registration Page
ar: اختبر صفحة التسجيل للمناسبة الخاصة بك

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
ar: اختبر كامل عملية التسجيل الإلكتروني- بما في ذلك الخانات المعدّلة حسب الطلب، وصفحة التأكيد والشكر، واستلام الإيصالات. سيتمّ توجيه صفقات تسديد الرسوم إلى الخادم التجريبي الخاص بمعالج المدفوعات. <strong>لا يمكن تقديم صفقات مالية مباشرة. لكن سيتمّ إنشاء أو تحديث سجل بجهات الاتصال، ومن ثم حفظ سجلات المشاركين ومساهماتهم في قاعدة البيانات. استخدم أسماء معدّة للاختبار كي تتمكّن من مراجعة هذه السجلات وحذفها كما هو مطلوب.</strong>

en: Testing
ar: الاختبار جارٍ

en: Testing Criteria
ar: معايير الاختبار

en: Text
ar: نصي

en: Text / Numeric Quantity
ar: نص / كمية محددة برقم

en: Text Link
ar: رابط النص

en: Text Message
ar: رسالة قصيرة

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
ar: النص المبين إلى جانب المربع الخاص بخيار "الدفع لاحقاً" على استمارة المشاركة. يمكن إدراج علامات صيغة لغة رمز النصوص التشعبية

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
ar: النص الظاهر إلى جانب المربع ضمن استمارة المساهمة.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
ar: النصّ الظاهر على الصفحة الخاصة بالاستعلام عن المناسبة عند بلوغ العدد الأقصى من التسجيلات (إلا إذا كانت فرصة التسجيل على قائمة الانتظار متاحة). إذا فعّلتَ إمكانية التسجيل الإلكتروني، ستظهر هذه الرسالة أيضاً إذا حاول المستخدمون التسجّل.

en: Text for the Registration Link
ar: نص رابط التسجيل

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
ar: النص الخاص بالرابط الذي يدعو الناخبين إلى إنشاء صفحة حملات شخصية. سيظهر الرابط على صفحة الشكر، وعند التسجيل للمناسبة، وفي صفحة الحملات الشخصية. أترك الخانة فارغة إذا لم تكن تريد حثّ الناخبين على إنشاء صفحة حملات شخصية خاصة بهم.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
ar: النص الخاص بالرابط لدعوة الناخبين لإنشاء صفحة مساهمة شخصية. يظهر هذا الرابط على صفحة "الشكر على المساهمة" وعلى كل صفحة حملة شخصية. أترك المساحة فارغةً إذا كنت لا تريد حث الناخبين على إنشاء صفحات الحملة الشخصية الخاصة بهم.

en: Text formatted message.
ar: رسالة بصيغة النص.

en: Text message (SMS) sent.
ar: نصّ الرسالة (القصيرة) أُرسل.

en: Text to display
ar: النص الذي سيظهر

en: Thai
ar: التايلندية

en: Thank You Date
ar: تاريخ إرسال الشكر

en: Thank You Page
ar: صفحة الشكر

en: Thank You for Registering
ar: شكراً على تسجّلك

en: Thank you for getting involved in our campaign!
ar: نشكر لك مشاركتك في حملتنا!

en: Thank you for signing the petition.
ar: شكراً على توقيع العريضة.

en: Thank you for your Pledge
ar: شكراً للتعهد بالمساهمة

en: Thank you for your contribution/s
ar: شكراً على مساهمتك

en: Thank you for your support
ar: شكراً على دعمكم

en: Thank you.
ar: شكراً لك.

en: Thank your for your generous support.
ar: شكراً لدعمك السخي.

en: Thank-you Footer
ar: هامش الشكر

en: Thank-you Letter Options
ar: احتمالات رسالة الشكر

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
ar: رسالة شكر على المساهمات (بي.دي.إف.)

en: Thank-you Message
ar: رسالة شكر

en: Thank-you Page Footer
ar: هامش صفحة الشكر

en: Thank-you Page Title
ar: عنوان صفحة الشكر

en: Thank-you Screen
ar: شاشة الشكر

en: Thank-you Sent
ar: تمّ إرسال الشكر

en: Thank-you Text
ar: نص الشكر

en: Thank-you Title
ar: عنوان الشكر

en: Thank-you and Receipting
ar: الشكر والإيصال

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
ar: تمّ تحديث تاريخ إرسال الشكر لـ1% من المساهمات.

en: Thank-you sent?
ar: هل تريد إرسال رسالة شكر؟

en: ThankYou Text
ar: نصّ الشكر

en: ThankYou Title
ar: عنوان الشكر

en: Thanks and Receipt
ar: الشكر والإيصال

en: Thanks for Spreading the Word
ar: شكراً لك لإذاعتك الأمر

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
ar: شكراً على استخدام CiviCRM! يرجى اتباع التعليمات أدناه لتثبيت CiviCRM.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
ar: شكراً على إنشاء صفحة حملة شخصياً دعماً لـ1%.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
ar: شكراً لإعلام أصدقائك بهذه المناسبة.

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
ar: شكراً لدعمك هذه الحملة من خلال إعلام أصدقائك بها.

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
ar: شكراً لإطلاع أصدقائك على عملنا ولدعم جهودنا. فعاً نُحدث كل الفرق.

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
ar: شكراً على تسجيلك في خدمة التجديد التلقائي للعضوية.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
ar: شكراً على مشاركتك في خدمة المساهمة المتكررة.

en: That username/password doesn't work
ar: إنّ اسم المستخدم/كلمة السر لا تعمل

en: The "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message Template provides content and formatting for the receipt.
      You can modify it from <a href="%1">Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages</a>. You can also provide
      specific messaging for contributions received via this contribution page using the "Receipt Message" field below.
ar: يحدّد نموذج الرسائل المضبوطة سلفاً الخاصة بـ"المساهمات - الإيصال (عبر الإنترنت)" مضمون وشكل الإيصال.
    يُتاح لك تعديله انطلاقاً من <a href="%1">إدارة > الاتصالات > نماذج الرسائل > الرسائل المضبوطة سلفاً</a>. يمكنك أيضاً 
    توفير رسائل محددة للمساهمات الواردة عبر صفحة المساهمات هذه باعتماد  خانة "رسالة الإيصال" أدناه.

en: The %1 '%2' has been saved.
ar: تمّ  حفظ %1 '%2'

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
ar: منح للدور %1 إذن أو أكثر قد يكون من الخطر لمستخدمي ذلك الدور الحصول عليه. يُرجى إعادة النظر في منح الدور %2 لهم.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
ar: لا يمكن حذف "1%"! يجب أن تحذف جميع صفحة (صفحات) الحملة الشخصية المتعلقة بصفحة المساهمة هذه قبل حذف الصفحة.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
ar: يتمّ تلقائياً اتباع القاعدة "الخاضعة للإشراف" المحددة لكل جهة اتصال من أجل البحث عن بيانات يجوز أن تتكرر، عند إضافة أو تعديل جهات اتصال من خلال واجهة المستخدم. وتتبنّى هذه القاعدة بشكل عام تعريفاً موسّعاً لمفهوم العناصر المتكررة.

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
ar: يتمّ تلقائياً اتباع القاعدة "غير الخاضعة للإشراف" المحددة لكل جهة اتصال عند إنشاء جهات اتصال جديدة من خلال تسجيلها عبر الإنترنت، بفي إطار المناسبات، والمساهمات، وصفحات الملفات الشخصية. كذلك تُعتمد افتراضياً عند استيراد جهات أخرى. وتتبنّى هذه القاعدة بشكل عام تعريفاً ضيقاً لمفهوم العناصر المتكررة.

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
ar: لم يتمّ برمجة<a href="%1">مزود خدمة الرسائل النصية القصيرة</a> أو لم يتمّ تفعيله.

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
ar: يقدّم جدول <strong>خلاصة المساهمات</strong> خلاصةً عن إجمالي المساهمات الشهرية والسنوية التي أجريت حتى الآن، كما يتضمّن روابط سريعة للاطلاع على تفاصيل المساهمات المتعلقة بالفترات الزمنية التي يكثر البحث عنها. لتشغيل بحث مخصص بك- أنقر  <a href='%1'>جد المساهمات</a>. يمكنك البحث وفقاً لاسم المساهم، وقيمة المبلغ، ومجموعة من المعايير الأخرى.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
ar: <strong>الرابط <strong> الخاص بالمدخل المباشر لـ eWAY.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
ar: <strong>الرابط <strong> الخاص بالمدخل الاختباري لـ eWAY.

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activities for them. Use Import Contacts to create contact records first, if necessary. Then you can match activities to contacts by Email Address, CiviCRM Contact ID, or an External Identifier (see the TIP below).
ar: يتيح لك معالج استيراد الأنشطة أن تحمّل بسهولة أنشطة من تطبيقات أخرى إلى CiviCRM. أما جهات الاتصال فيجب أن تكون موجودة أصلاً ضمن قاعدة بياناتك في CiviCRM قبل أن تستورد لها الأنشطة. استخدم وظيفة استيراد جهات الاتصال أولاً، عند اللزوم. ثمّ، تطابق بين الأنشطة وجهات الاتصال من خلال عنوان البريد الإلكتروني، أو المعرف بجهة اتصال CiviCRM، أو بواسطة معرّف خارجي (راجع النصيحة أدناه).

en: The Activity's Duration in Minutes
ar: مدة النشاط بالدقائق

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
ar: تمّ حذف صفحة الحملة "1%".

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
ar: تمّ تعطيل صفحة الحملات "1%".

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
ar: تمّ تفعيل صفحة الحملات "1%".

en: The City or Suburb the address is at
ar: المدينة أو الضاحية التي يكون فيها العنوان

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
ar: تسمح لك وحدة CiviCRM بإنشاء جهات الاتصال أو استيرادها من مصادر أخرى. يمكنك تسجيل العلاقات بين جهات الاتصال، كالإشارة إلى أنّ بعض الأشخاص يعيشون ضمن الأسرة نفسها. هناك نوعان من مجموعات جهات الاتصال. يمكنك إنشاء مجموعات جامدة تملك لوائح بجهات الاتصال. كما يمكنك إنشاء مجموعات حيوية (ذكية) تستند إلى الخصائص المشتركة بين جهات الاتصال. مثلاً، يمكنك إنشاء مجموعة بجميع جهات الاتصال الذين يقيمون في كاليفورنيا والذين تطوعوا للعمل في منظمتك خلال السنة الماضية. كما تتيح لك وحدة CiviCRM إجراء وسوم لتصنيفات أقل رسمية خاصة بجهات الاتصال أو المجموعات. يمكنك بكلّ سهولة تمديد CiviCRM لتسجيل معلومات عن أعضاء الجماعة، تكون خاصة بجماعتك أو منظمتك مستخدماً خانات مخصصة. مثلاً، يمكنك إنشاء مجموعة من الخانات لتتبع مهارات المتطوعين وتفضيلاتهم. يقدّم لك ملف CiviCRM الشخصي طريقة لتتيح لأعضاء الجماعة ("المستخدمين") تحديث معلوماتهم الخاصة، وإشراك بعض من هذه المعلومات مع الآخرين. أخيراً، يمكنك ضبط أنواع النشاطات المخصصة مثل التطوّع أو المشاركة في المناسبات.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
ar: تخزّن وحدة CiviCRM معلومات عن عالم الأشخاص المرتبطين بجماعة معيّنة وتفاعلهم من خلال مثلاً رسائل البريد الإلكتروني، الهبات، العرائض، المناسبات إلخ. يمكن أن يكون ذلك نظام إدارة لجهات الاتصال قائماً بذاته، أو يمكن دمجه بنظام بريد شامل، أو إدارة للمتطوعين، أو عرائض، أو محرك لإيجاد المناسبات. يمكّن CiviCRM المنظمات من المحافظة على جميع هذه النشاطات في قاعدة بيانات واحدة، وإنشاء فرص جديدة للجماعات من أجل التواصل بشكل أفضل والاستفادة من العلاقات مع أفراد الجماعة نفسها.

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
ar: اسم جهة الاتصال لأهداف تتعلق بالتصنيف. اسم الشهرة ثم الاسم الأول

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
ar: النوع الفرعي لجهة الاتصال لا يتطابق مع نوع جهة الاتصال لهذا السجل

en: The Contact Type '%1' has been saved.
ar: تم حفظ نوع جهة الاتصال '1%" بنجاح.

en: The Contribution's Status
ar: وضع المساهمة

en: The Country of the Address
ar: بلد العنوان

en: The County of the Address
ar: مقاطعة العنوان

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
ar: تاريخ إرسال إيصال بالمساهمة.

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
ar: تاريخ إرسال الشكر إلى مانح المساهمة.

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
ar: زمان وتاريخ تنظيم النشاط.

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
ar: تاريخ إلغاء المساهمة (في حال إلغائها)

en: The Date the Contribution was received / paid
ar: تاريخ تلقي المساهمة/الدفع

en: The Date the participant Registered for the Event
ar: تاريخ تسجيل المشارك للمناسبة

en: The Date the recurring contribution ended.
ar: تاريخ انتهاء المساهمة المتكررة.

en: The Date the recurring contribution started.
ar: تاريخ بداية المساهمة المتكررة.

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
ar: تاريخ إلغاء المساهمة المتكررة.

en: The Date the recurring contribution was created.
ar: تاريخ إنشاء المساهمة المتكررة.

en: The Date the recurring contribution was modified.
ar: تاريخ تعديل المساهمة المتكررة.

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
ar: لا يجوز دمج سجل جهة الاتصال الافتراضي للمنظمة بسجل جهة أخرى، لأنه مرتبطة بآلية تثبيت CiviCRM لهذا النطاق، ويحتوي على معلومات مفيدة لوظائف النظام. فإذا أردت دمج هذين السجلين، لا شيء يمنعك من ذلك: %1

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
ar: سيتمّ حذف سجل جهة الاتصال المكرر، وكل ما يتصل به من معلومات، عند إتمام الدمج.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
ar: يقدّم جدول خلاصة المناسبات خلاصةً تصل إلى عشر <strong>مناسبات</strong> مقرّرة وحديثة. أنقر <strong>اسم المناسبة</strong> للاطلاع على المناسبة كما ستظهر لزوّار الموقع. أنقر <strong>عدد المشاركين</strong> للاطلاع على لائحة بالمشاركين. لإجراء بحث معدّل خاص بك، أنقر <a href='%1'>جد المشاركين</a>. يمكنك البحث وفقاً لاسم المشارك، والمناسبة، والتاريخ الزمني، والوضع.

en: The Event Type
ar: نوع المناسبة

en: The Event's End Date
ar: تاريخ نهاية المناسبة

en: The Event's Full Description
ar: الوصف الكامل للمناسبة

en: The Event's Online Registration End Date
ar: تاريخ انتهاء التسجيل الإلكتروني للمناسبة

en: The Event's Online Registration Start Date
ar: تاريخ بداية التسجيل الإلكتروني للمناسبة

en: The Event's Start Date
ar: تاريخ بداية المناسبة

en: The Event's Summary
ar: ملخص المناسبة

en: The Event's Title
ar: عنوان المناسبة

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
ar: قد لا يكون عنوان مرسٍل البريد المبرمج لهذه الميزة صحيحاً تبعاً لقواعد مزود خدمة البريد الإلكتروني الذي تتعامل معه.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
ar: مستوى الرسوم التي تسجّل لها المشارك.

en: The Financial Account '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ الحساب المالي "1%".

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
ar: المساهمة الكاملة ناقص رسوم معالجة المدفوعات.

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
ar: يتعذّر حذف المجموعة '%1'! يجب أن تحذف جميع الخانات المخصصة ضمن هذه المجموعة قبل أن تحذف المجموعة.

en: The Group '%1' has been deleted.
ar: المجموعة '%1' قد تم حذفها.

en: The Group '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ المجموعة '%1'.

en: The HTML footer for this mailing.
ar: حاشية الـHTML لهذا البريد.

en: The HTML header for this mailing.
ar: رأسية الـHTML  لهذا البريد.

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
ar: يسمح لك مُعالج الاستيراد أن تستورد بسهولة سجلات لجهات اتصال من تطبيقات أخرى إلى CiviCRM. فمثلاً، إذا كانت منظمتك تملك جهات اتصال بصيغة MS Access&reg؛ أو Excel&reg؛ وتود الشروع في تخزين جهات الاتصال تلك في CiviCRM، فيجوز لك أن "تستوردها" إلى هنا.

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
ar: يتيح لك معالج الاستيراد أن تحمّل بسهولة سجلات جهات الاتصال من تطبيقات أخرى إلى CiviCRM. إذا كانت منظمتك تملك مثلاً جهات اتصال على شكل MS Access&copy؛ أو Excel&copy؛ وتودأن تبدأ باستخدام CiviCRM لتخزين تلك البيانات، فبإمكانك أن "تستوردها إلى هنا.

en: The Interval of the Frequency Unit
ar: فاصل وحدة التكرار

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
ar: يجب تحديد مكان للطباعة عندما تتوافر %1 معلومات.

en: The Location of the Address for the Contact
ar: مكان عنوان جهة الاتصال

en: The Location of the Phone for the Contact
ar: مكان هاتف جهة الاتصال

en: The Mailing's End Date
ar: تاريخ نهاية البريد

en: The Mailing's Scheduled Date
ar: تاريخ جدولة البريد

en: The Mailing's Start Date
ar: تاريخ بداية البريد

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
ar: وسيط هذا النشاط (مثلاً، هاتف، بريد إلكتروني إلخ.

en: The Membership's End Date
ar: تاريخ نهاية العضوية

en: The Membership's Reminder Date
ar: تاريخ التذكير بالعضوية

en: The Membership's Start Date
ar: تاريخ بداية العضوية

en: The Message Template '%1' has been saved.
ar: تم حفظ قالب الرسالة "%1" بنجاح.

en: The Next Contribution Date.
ar: تاريخ المساهمة التالي.

en: The Non Deductible Part of the Contribution
ar: الجزء غير القابل للحسم من المساهمة

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
ar: إنّ نوع النشاط المتمثّل بفتح ملفّ معطّل أو غير موجود. يُرجى الطلب من مدير موقعكم مراجعة الإدارة > لوائح الخيارات >  أنواع النشاطات ضمن مكوّن CiviCase.

en: The Option Group '%1' has been saved.
ar: تم حفظ مجموعة الخيارات "%1" بنجاح.

en: The Page this Contribution came from
ar: الصفحة التي جاءت منها المساهمة

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
ar: إنّ ميزة تعداد المشاركين غير متاحة حالياً لهذه المناسبة.

en: The Participant Status has been updated.
ar: تم تحديث حالة المشارك.

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
ar: أداة الدفع المستخدمة للمساهمة

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
ar: إنّ صفحة الحملات الشخصية التي زرتها تواً هي حالياً 1%. لكن ما زال بإمكانك دعم الحملة هنا.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
ar: إنّ صفحة الحملات الشخصية التي زرتها للتو غير فاعلة حالياً. لكن ما زال بإمكانك دعم الحملة هنا.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
ar: إنّ صفحة الحملات الشخصية التي زرتها للتو لم تعد فاعلة (بدءاً بـ1%). لكن ما زال بإمكانك دعم الحملة هنا.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
ar: إنّ صفحة الحملات الشخصية التي زرتها للتو فاعلة فقط من 1% إلى 2%. لكن ما زال بإمكانك دعم الحملة هنا.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
ar: إنّ صفحة الحملات الشخصية التي زرتها للتو ستكون فاعلة بدءاً بـ1%. لكن ما زال بإمكانك دعم الحملة هنا.

en: The Personal note form PCP
ar: ملاحظة شخصية من صفحة الحملات الشخصية

en: The Premium '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ المكافأة "1%".

en: The Price Field '%1' has been deleted.
ar: تمّ إلغاء خانة السعر '%1'.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
ar: تمّ إلغاء مجموعة خانات السعر '%1'.

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
ar: لم يتمّ إلغاء مجموعة خانات السعر '%1'! يجب إلغاء جميع خانات السعر ضمن هذه المجموعة قبل التمكّن من إلغاء المجموعة.

en: The Priority of this Activity
ar: أولوية هذا النشاط

en: The Reason for the Contribution Cancellation
ar: سبب إلغاء المساهمة

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
ar: رابط المدفوعات المتكررة غير مستخدم حالياً.

en: The Relationship Type has been saved.
ar: تم حفظ نوع العلاقة بنجاح.

en: The Relationship's End Date
ar: تاريخ نهاية العلاقة

en: The Relationship's Start Date
ar: تاريخ بداية العلاقة

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
ar: يُرسل الردّ عبر الرسائل النصية فقط على الأنشطة التي تتناول موضوع '%1'.

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
ar: يتضمّن ذيل صفحة التقرير رمزاً خاصاً بلغة ترميز النصوص التشعبية سيختتم الوثيقة. يمكنك إضافة أيّ نص آخر في ذيل الصفحة، أو استبدال رمز  CiviCRM، أو إجراء تغييرات أخرى كما هو مطلوب.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
ar: تتضمّن رأسية التقرير رمزاً خاصاً بلغة ترميز النصوص التشعبية سيتصدّر بداية الوثيقة كلما تمّت طباعة هذا التقرير أو تحميله بصيغة بي.دي.إف. وستنطبق القيم المبدئية على معظم الحالات. لكن قد تريد إدخال عنوان التقرير الفعلي ضمن وسم &lt;title&gt; (لاستبدال "تقرير CiviCRM"). كما يمكنك إضافة شعار من خلال إضافة وسم  &lt;img&gt;. ويمكنك أيضاً تعديل مظهر وأسلوب التقرير المطبوع من خلال إضافة ملف سي.إس.إس (معدّل حسب الطلب).

en: The Role the Participant is registered for.
ar: الدور الذي تسجل له المشارك

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
ar: إنّ الدور الذي قمتَ باختياره يوكل تلقائياً إلى الأشخاص عندما يتسجّلون إلكترونياً لهذه المناسبة (ويكون دور "الحضور" مبدئياً).

en: The Set '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ المجموعة '%1'.

en: The State or Province of the Address
ar: الولاية أو المقاطعة التي يكون فيها العنوان

en: The Status of the Membership
ar: وضع العضوية

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
ar: وضع الحجز والحضور الخاص بالمشارك

en: The Status of this Activity
ar: وضع هذا النشاط

en: The Status of this Contribution
ar: وضع هذه المساهمة

en: The Sub-type for the Contact
ar: النوع الفرعي لجهة الاتصال

en: The Supporter Profile is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
ar: يُستخدم الملف الشخصي للمناصر لجمع المعلومات الأساسية أو تحديثها (مثلاً الاسم وعنوان البريد الإلكتروني) من المستخدمين بينما ينشئون صفحة للحملات الشخصية. يجب أن يكون الملف الذي اخترته مضبوطاً على "إنشاء الحساب إلزامي" (تحت إعدادات الملف الشخصي؛ إعدادات متقدّمة). ويجب أن تدرج خانة لعنوان البريد الإلكتروني- كما يمكن أن تقوم بتضمين أيّ عدد من الخانات الأخرى في الملف الشخصي. إذا لم تكن تملك ملفاً شخصياً مضبوطاً، ستحتاج إلى <a href='%1'>إنشاء واحدٍ أولاً</a>، ومن ثم العودة إلى هذه الاستمارة لاختياره.

en: The Survey type '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ نوع الاستطلاع "1%".

en: The Total Contribution made by the Contact
ar: إجمالي المساهمات التي أجرتها جهة الاتصال

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
ar: الرمز التعريفي للمساهمة المتكررة

en: The Type of Activity
ar: نوع النشاط

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
ar: نوع المساهمة التي أجريت، مثلاً رسوم العضوية، رسوم المناسبات إلخ.

en: The Type of Membership
ar: نوع العضوية

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
ar: نوع العلاقة، مثلاً موظّف في... ربّ أسرة لـ....

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
ar: النوع، إما هاتف أو خليوي أو فاكس أو جهاز مناداة

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات المباشر LIVE  لـAuthorize.net. استخدم القيمة التلقائية إلا في حال أوصى المعالج بخلاف ذلك.

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات الاختباري  لـAuthorize.net. استخدم القيمة التلقائية إلا في حال أوصى المعالج بخلاف ذلك.

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات  المباشر LIVE للبيانات الأولى. استخدم القيمة التلقائية (إلا في حال أوصي من خلال البيانات الأولية بخلاف ذلك):

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات الاختباري للبيانات الأولى. استخدم القيمة التلقائية (إلا في حال أوصي من خلال البيانات الأولية بخلاف ذلك):

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات الخاص بـPayJunction. هذا هو نفسه للصفقات الاختبارية والمباشرة. استخدم القيمة التلقائية إلا في حال أوصى PayJunction بخلاف ذلك.

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ar: الرابط الخاص بالمدفوعات المتكررة المعيارية لبايبال. استخدم القيمة التلقائية إلا في حال أوصى بايبال بخلاف ذلك.

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ar: الرابط الخاص بخادم مدخل واجهة برمجة التطبيقات المباشر LIVE لبايبال. استخدم القيمة التلقائية (إلا في حال أوصى بايبال  بخلاف ذلك):

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات  المباشر LIVE لبايبال. استخدم القيمة التلقائية (إلا في حال أوصى بايبال  بخلاف ذلك):

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات  المباشر LIVE لبايبال. استخدم القيمة التلقائية إلا في حال أوصى بايبال  بخلاف ذلك.

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ar: الرابط الخاص بخادم مدخل واجهة برمجة التطبيقات الاختباري لبايبال. استخدم القيمة التلقائية (إلا في حال أوصى بايبال  بخلاف ذلك):

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات   الاختباري لبايبال. استخدم القيمة التلقائية (إلا في حال أوصى بايبال  بخلاف ذلك):

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ar: الرابط الخاص بخادم المدفوعات   الاختباري  لبايبال. استخدم القيمة التلقائية إلا في حال أوصى بايبال  بخلاف ذلك.

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
ar: الرابط لعرض صورة زر الدفع "إدفع بواسطة بايبال". استخدم هذه القيمة التلقائية إلا في حال أوصى بايبال بخلاف ذلك.

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ar: الرابط الخاص بالمدفوعات المتكررة. إستخدم القيمة التلقائية إلا في حال أوصى المعالج بما هو غير ذلك.

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
ar: الرمز التعريفي للمميّزة للفاتورة التي يولّدها CiviCRM

en: The amount of the soft credit
ar: قيمة القروض الميسّرة

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
ar: القيمة التي دفعها المشارك أو التي سيدفعها.

en: The amunt of the recurring contribution
ar: قيمة المساهمة المتكررة

en: The attached file has been deleted.
ar: لقد تم حذف الملف المرفق.

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
ar: تمّ إلغاء التجديد التلقائي لعضويتك  %1 كما طلبت. لا يؤثر ذلك على وضع عضويتك - سوف تتلقى إشعاراً منفصلاً حين يحين موعد تجديد عضويتك.

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
ar: عملية الدمج الجماعي ما زالت مستمرة. سيتمّ تحديث هذه الصفحة تلقائياً.

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
ar: لا يجوز أن تتجاوز الرسالة النصية عدد أحرف ورموز %1.

en: The changes have been reverted.
ar: تمّ إلغاء التغييرات.

en: The changes have not been saved.
ar: لم يتم حفظ التغييرات

en: The class name which implements this functionality.
ar: اسم الطبقة التي تنفذ هذه الميزة الوظيفية.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
ar: سيظهر رمز إضافة هذا المعالج إلى الصفحات الإلكترونية هنا بعد أن تنقر <strong>حفظ واستعراض مسبق</strong>.

en: The contact A
ar:  جهة الاتصال ألف

en: The contact B
ar: جهة الاتصال باء

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
ar: قد تكون جهة الاتصال منظمة ذات عضوية لنوع من العضوية. لذا، سيتعيّن عليك أن تصحّح نوع العضوية وأن تغيّر المنظمة ذات العضوية قبل أن يحقّ لك حذف جهة الاتصال هذه.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
ar: سجل جهة الاتصال الذي يرتبط دخوله حاليا في حساب المستخدم - '%1' - لا يمكن حذفها.

en: The contact who is assigned the activity.
ar: جهة الاتصال التي تمّ تعيين النشاط لها.

en: The contact who is the activity's target.
ar: جهة الاتصال التي تعتبر هدف النشاط.

en: The contact who made this activity
ar: جهة الاتصال التي نظّمت هذا النشاط

en: The contact who scheduled this activity
ar: جهة الاتصال التي نظّمت موعد هذا النشاط

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
ar: إنّ جهة (جهات) الاتصال وجميع البيانات المتعلقة بها ستُنقل إلى المهملات، ووحدهم المستخدمون الذين يملكون الإذن المناسب سيتمكّنون من استرجاعها.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
ar: إنّ جهة (جهات) الاتصال وجميع البيانات المتعلقة بها ستُحذف بشكلٍ دائم.

en: The contribution amount covering the membership fee will use the financial type configured with the selected membership type (see the membership types configuration tool to review those settings). Any additional contribution will use the financial type configured for this online contribution page.
ar: إنّ قيمة المساهمة التي تغطي رسوم العضوية ستستخدم النوع المالي المضبوط مع نوع العضوية الذي وقع عليه الاختيار (أنظر أداة ضبط أنواع العضوية لمراجعة هذه الإعدادات). إنّ أي مساهمة إضافية ستستخدم النوع المالي المضبوط لصفحة المساهمة الإلكترونية هذه.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
ar: تمّ حذف صفحة المساهمات "1%".

en: The contribution record has been saved.
ar: تمّ حفظ سجل المساهمة.

en: The current status of your page is
ar: إنّ الوضع الحالي لصفحتك هو

en: The custom field '%1' has been deleted.
ar: تمّ حذف الخانة المخصصة '%1'.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
ar: أعمدة البيانات في الملف قيد الاستيراد يبدو أنها مختلفة عن خريطة التوزيعات المحفوظة. الرجاء التأكيد على أنك اخترت خريطة التوزيعات الصحيحة قبل الاستمرار.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
ar: نوع البيانات لمجموعة خيارات الاحتمالات المتعددة غير مطابق مع نوع البيانات المخصصة لهذه الخانة.

en: The database: '%1' does not exist.
ar: قاعدة البيانات: "1%" غير موجود.

en: The date this contribution was received.
ar: تاريخ تلقي هذه المساهمة

en: The date this payment was received.
ar: تاريخ استلام هذه الدفعة.

en: The date type '%1' has been saved.
ar: تم حفظ نوع التاريخ "%1" بنجاح.

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Click here</a> for detailed instructions. %2
ar: سيتمّ تحديث النسخ الافتراضية لنماذج الرسائل المدرجة أدناه لاستيعاب ميزات جديدة أو معالجة مشكلة. إنّ  تجهيزاتك تملك نسخاً مخصّصة لنماذج الرسائل، وسوف تضطر لتطبيق التحديثات يدوياً بعد تشغيل هذا التحديث.  <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>أنقر هنا</a> للمزيد من التعليمات. 2%

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
ar: إنّ الرقم المبدئي للصفوف في كلّ صفحة بالنسبة لمعظم التقارير هو 50. لكن قد يكون هذا الرقم كبير جداً بالنسبة لتقرير مدرج ضمن "القائمة الرئيسية في الصفحة الأساسية". يمكنك تقليص عدد الصفوف في كلّ صفحة عندما يكون التقرير جزءاً من القائمة الرئيسية من خلال إدخال عدد الصفوف المطلوب هنا. وسيتمكّن المستخدمون مع ذلك من تصفّح التقرير كاملاً من خلال جهاز استدعاء.

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
ar: المشغل التلقائي هو يعادل (=)، وهو المشغل الوحيد الذي يعمل على أفعال "إنشاء" أو "حذف".

en: The default rate used to calculate the taxes collected into this account (e.g. for tax rate of 8.27%, enter 8.27).
ar: المعدّل المبدئي المعتمد لاحتساب الضرائب المحصّلة لهذا الحساب (مثلاً بالنسبة لمعدّل ضريبة 8.27%، أدخل 8.27).

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
ar: يتمّ تعيين الوضع المبدئي عند عدم توافر قواعد مطابقة وضع خاصة بالعضوية.

en: The destination group extends a different entity type.
ar: تقيم مجموعة المقصد نوع وحدة مختلف.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
ar: لا يمكن أن تكون المهلة النهائية للحسم قبل تاريخ البداية.

en: The display name of the contact's organizations.
ar: الاسم الظاهر لمنظمات جهة الاتصال.

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
ar: إنّ معلومات المانح مدرجة أدناه. يمكنك اختيار الاتصال به والتعبير عن شكرك إذا رغبت.

en: The donor's name has been added to your honor roll unless they asked not to be included.
ar: تمّت إضافة اسم المانح إلى قائمة الشرف إلا إذا طلبوا عكس ذلك.

en: The email address must be unique for each participant.
ar: يجب أن يكون البريد الإلكتروني مميّزاً لكلّ مشارك.

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
ar: لقد انتهت المناسبة المرتبطة بصفحة الحملات الشخصية التي زرتها للتوّ (بدءاً من 1%).

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
ar: الاحتمال الذي طلبتَه غير متوفّر في الوقت الحالي (اتّصل بمدير الموقع للمساعدة).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
ar: إنّ دور المشارك المبدئي في المناسبة (ضمن الحضور عادةً) سيتمّ تعيينه إذا لم تقم بتحديد قيمة الدور. يمكن الاطلاع على القيم السليمة للوضع والدور في قسم CiviEvent  من شاشة إدارة CiviCRM. يمكنك أيضاً استيراد مستوى الرسوم، وتاريخ التسجيل، وأيّ معيار آخر أو خانات مخصصة للمشاركين.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
ar: الخيارات الموجودة للمجموعة  %1 مدرجة أدناه. يمكنك إضافة، تصحيح أو حذف الخيارات من هذه الشاشة.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.<br/>
ar: إنّ تمديد عنوان الموقع غير مناسب. توجه إلى <a href="%1">صفحة إعدادات عنوان الموقع</a> وصححه. <br/>

en: The extensions directory is not properly set. Please go to the <a href="%1">path setting page</a> and correct it.<br/>
ar: إنّ فهرس التمديدات غير مناسب. توجه إلى <a href="%1">صفحة إعدادات المسار</a> وصححه. <br/>

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
ar: الرسوم التي يطلبها معالج المدفوعات لهذه الصفقة.

en: The fee selection has been changed for this participant
ar: تمّ تغيير اختيار الرسوم بالنسبة لهذا المشارك

en: The field "%1" is already included.
ar: الخانة "1%" سبق أن أُدرجت.

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
ar: تظهر تسمية الخانة على النموذج (تجاهل التسمية الافتراضية المبيّنة هنا، إذا شئت).

en: The financial type "%1" has been updated.
ar: تمّ تحديث النوع المالي "1%".

en: The financial type Account has been saved.
ar: تمّ حفظ حساب النوع المالي.

en: The first name and last name must be unique for each participant.
ar: يجب أن يكون الاسم والشهرة خاصّين بكلّ مشارك.

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
ar: إنّ أنواع العضوية التالية مقترنة بهذه المنظمة. أنقر <strong>الأعضاء للاطلاع على لائحة بجميع جهات الاتصال الذين تكون عضويتهم من هذا النوع. أنقر <strong>عدّل</strong> لتعديل الإعدادات الخاصة بهذا النوع.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
ar: سيظهر العنوان الإلكتروني التالي لائحةً بالمشاركين المسجّلين لهذه المناسبة للمستخدمين الذين يشمل دورهم حقّ "الاطلاع على المشاركين في المناسبة": <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
ar: سيظهر العنوان التالي لائحةً بالمشاركين المسجّلين لهذه المناسبة: <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
ar: كانت جهة الاتصال التالية تتبادل عنواناً مع جهة اتصال حذفتها للتو. فلن يعود هذا العنوان متداولاً، إنما لا يُحذَف أو يُعدَّل.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
ar: لجهة (جهات) الاتصال التالية سجلات متبادلة مع العنوان الذي حذفته من تلك الجهة. ما عادت تلك السجلات متبادلة، إنما لم يتمّ حذفها أو تعديلها.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
ar: كانت جهات الاتصال التالية تتبادل عناوين مع جهة اتصال حذفتها للتو. فلن تعود تلك العناوين متداولة، إنما لا تُحذَف أو تُعدَّل.

en: The following credit card options will be offered to contributors using Online Contribution pages. You will need to verify which cards are accepted by your chosen Payment Processor and update these entries accordingly.
ar: الخيارات  المدرجة أدناه لبطاقة الائتمان ستقدم للمساهمين باستخدام صفحات المساهمة الإلكترونية. ستحتاج للتحقق أي البطاقات تقبل من قبل معالج المدفوعات وتحديث الخانات على هذا الأساس.

en: The following errors were detected in %1 message:
ar: تم الكشف عن الأخطاء التالية في الرسالة %1:

en: The following errors were detected in %1:
ar: تمّ رصد الأخطاء التالية في %1:

en: The following formats are accepted:
ar: تقبل الصيغ التالية:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
ar: لم يعد من رسم مسجّل للمناسبة خاص بهذا المشارك. يمكنك تعديل تسجيله وتسجيل مساهمة بديلة من خلال نقر الروابط أدناه:

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
ar: إنّ المشاكل التالية تحول دون تثبيت CiviCRM:

en: The following records already have the status
ar: إنّ السجلات التالية ترتبط مسبقاً بالوضع

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
ar: تتوافر الرموز التالية للتحكم بصيغة أسماء جهات الاتصال الأفراد عندما تدرج في <strong>علامات تصنيف المراسلات</strong>

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
ar: الرموز التالية متوافرة لصيغة عرض العنوان على شاشات جهة الاتصال والمناسبة.

en: The format of this email address is not valid.
ar: صيغة عنوان البريد الإلكتروني غير صحيحة

en: The found record | All %count records
ar[0]: صفر سجلات
ar[1]: سجل واحد
ar[2]: سجلان
ar[3]: سجلات قليلة
ar[4]: سجلات عديدة
ar[5]: جميع السجلات

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
ar: الطبقة العامة لهذه الحالة. تجمع أعداد المشاركين بحسب الطبقة على اللوحة الرئيسية لـCiviEvent. ينتقل المشاركون ذوو الحالة "العالقة" إلى حالة "المنتهية الصلاحية" في حال انقضاء ساعات المشاركين العالقة (عند تشغيل نص معالجة الخلفية ParticipantProcessor.php)

en: The group status of the contact
ar: وضع مجموعة جهة الاتصال

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
ar: رابط تغذية التقويم لـCiviEvent الخاص بهذا الموقع هو:

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
ar: تستعرض المعلومات المبيّنة أدناه نتائج استيراد بياناتك إلى CiviCRM. فتحقق من مجموعها العام للتأكّد من أنها تتوافق مع النتائج المتوقعة.

en: The information provided matched multiple existing database records based on the configured Duplicate Matching Rules for your site.
ar: إنّ المعلومات الواردة تطابق سجلات قاعدة البيانات الحالية المتعددة، استناداً إلى قواعد مطابقة التكرار المضبوطة في موقعك.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
ar: لن يتمّ إطلاع أيّ منظّمات ثالثة على المعلومات التي تقدّمها.

en: The invalid default value for State/Province data type
ar: القيمة الافتراضية غير صالحة لنوع الولاية/المقاطعة

en: The invalid value for State/Province data type
ar: القيمة غير صحيحة لنوع بيانات الولاية/المقاطعة

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
ar: يجب أن يكون حجم المهمة على الأقل أو 10000 أو تحدد بـ0 (غير محدودة)

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
ar: لا يمكن إضافة السجل المدرج (السجلات المدرجة) إلى المجموعة.

en: The location type '%1' has been saved.
ar: تم حفظ نوع المكان "%1" بنجاح.

en: The mail library returned the following error message:
ar: بعثت مكتبة البريد برسالة عن حدوث الخطأ التالي:

en: The mailing component '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ الجزء الأساسي الخاص بالبريد '%1'.

en: The mailing has been canceled.
ar: تمّ حذف البريد.

en: The mailing's ID in the database.
ar: الرمز التعريفي للبريد في قاعدة البيانات

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
ar: قيمة السوق لهذه المكافأة (مثلاً سعرالتجزئة). للمساهمات غير الخاضعة للحسم الضريبي، ستستخدم هذه القيمة لتحديد القيمة غير الخاضعة للحسم في سجل المساهمات والإيصال.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
ar: إنّ أكبر عدد من الأنشطة التي يمكن اختيارها لإرسال بريد إلكتروني هو %1. لكنك اخترت%2. لذا، اختَر رجاءً عدداً أقلّ من الأنشطة من بين نتائج بحثك وأعِد المحاولة.

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
ar: العدد الأقصى لجهات الاتصال تمّ حجزه لهذا المحاور.

en: The maximum record limit is reached
ar: تمّ بلوغ الحدّ الأقصى للسجلات

en: The membership End Date is %1.
ar: تاريخ انتهاء العضوية هو 1%.

en: The membership price set associated with this online contribution allows a user to select BOTH an auto-renew AND a non-auto-renew membership. This requires submitting multiple processor transactions, and is not supported for one or more of the payment processors enabled under the Amounts tab.
ar: تتيح مجموعة أسعار العضوية المقترنة بهذه المساهمة الإلكترونية للمستخدم اختيار عضوية المجددة تلقائياً وتلك غير المجددة تلقائياً. يتطلّب هذا الأمر تسجيل عدة صفقات معالجة، وليس مدعوماً لأحد أو عدة معالجات مدفوعات مفعلة ضمن جدولة المبالغ.

en: The membership status '%1' has been saved.
ar: تم حفظ حالة العضوية "%1" بنجاح.

en: The membership type '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ نوع العضوية "1%".

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
ar: قيمة المساهمة الدنيا المطلوبة لتكون مؤهلاً لاختيار هذه المكافأة. إذا كنت تريد تقديمها لجميع المساهمين بغض النظر عن قيمة المساهمة، أدخل "0". إذا فعّلت ظهور قيمة المساهمة الدنيا، سيظهر هذا النص:

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
ar: إنّ الاحتمالات الأكثر شيوعاً لمنافذ SMTP هي 25، 465، و587. تحقق مع مزوّد البريد الإلكتروني للاحتمال الأفضل.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
ar: الاسم لهذا النوع من بطاقات التسليف كما ينبغي أن يظهر بالنسبة للمساهمين. قد تكون هذه القيمة نفسها كالاسم أعلاه، أو عنوان لموقع محدد.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
ar: الاسم لهذا النوع من بطاقات التسليف كما ينبغي أن يظهر على معالج المدفوعات الخاص بك.

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
ar: اسم المنظّمة أو الوحدة التي تملك موقع أو نطاق CiviCRM هذا. هذا هو سجل المنظّمة الافتراضي.

en: The name of this Price Set
ar: اسم مجموعة الأسعار هذه

en: The new Participant Status has been saved.
ar: تم حفظ حالة المشارك الجديدة بنجاح.

en: The new membership End Date is %1.
ar: تاريخ انتهاء العضوية الجديدة هو %1.

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
ar: تعدّل الدفعة المقبلة بالزيادة أو النقصان للتعويض عن الفرق.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
ar: المجموعة التالية من المهام تشمل التخطيط وتتألف من خطوات متعددة. قد ترغب في التحقق من القسم %2 في دليل المستخدم والمدير قبل أن تبدأ. لن تعود إلى هذه الصفحة بعد إتمام هذه المهام، ولكن يمكنك دوماً العودة إلى هنا من قائمة <a href="%1">إدارة CiviCRM</a>

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
ar: عدد الأيام قبل انقضاء مهلة رابط ذي طابع شخصي (مفصول بعلامة هاش)

en: The numeric ID Contact that owns the membership
ar: الرمز التعريفي العددي لجهة الاتصال التي تملك العضوية

en: The numeric ID click through record
ar: سجل الرموز التعريفية العددية للنقرات

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
ar: الرمز التعريفي العددي للمساهمة المتكررة

en: The numeric ID of the Activity Instance
ar: الرمز التعريفي العددي لحالة النشاط

en: The numeric ID of the Contact
ar: الرمز التعريفي العددي لجهة الاتصال

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
ar: الرمز التعريفي العددي لجهة الاتصال الخاصة بالمشارك

en: The numeric ID of the Contribution
ar: الرمز التعريفي العددي للمساهمة

en: The numeric ID of the Event
ar: الرمز التعريفي العددي للمناسبة

en: The numeric ID of the Group
ar: الرمز التعريفي العددي للمجموعة

en: The numeric ID of the Membership
ar: الرمز التعريفي العددي للعضوية

en: The numeric ID of the Parent Activity
ar: الرمز التعريفي العددي للنشاط الرئيسي

en: The numeric ID of the Participant
ar: الرمز التعريفي العددي للمشارك

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
ar: الرمز التعريفي العددي للمشارك الذي سجّل هذا المشارك

en: The numeric ID of the Relationship
ar: الرمز التعريفي العددي للعلاقة

en: The numeric ID of the Soft Credit
ar: الرمز التعريفي العددي للقروض الميسّرة

en: The numeric ID of the bounce record
ar: الرمز التعريفي العددي للبريد المرتد

en: The numeric ID of the delivery record
ar: الرمز التعريفي العددي للبريد الذي تمّ تسليمه

en: The numeric ID of the opened record
ar: الرمز التعريفي العددي للسجل المفتوح

en: The numeric ID of the reply record
ar: الرمز التعريفي العدد لسجل الإجابة

en: The numeric ID of the unsubscribe record
ar: الرمز التعريفي العدد للسجل الذي ألغي اشتراكه

en: The option '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ الخيار %1.

en: The option label is displayed to users.
ar: يعرض تصنيف الخيار على المستخدمين.

en: The options for mailing visibility are:
ar: خيارات مقروئية البريد هي:

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
ar: تخضع بيانات المنظمة التي تمّ جمعها من المستخدمين لتنظيم الملفّ الشخصي للمنظمة الذي تمّ اختياره أدناه. يمكنك استخدام الملف الشخصي التلقائي "بالنيابة عن المنظمة"، أو أيّ ملف ملف شخصي آخر من نوع "جهة الاتصال" و/أو "المنظمة" (<a href="%1">الإدارة>تخصيص البيانات والشاشات>الملفات</a>). يجب أن يتضمّن الملف الشخصي اسم المنظمة وعنوان البريد الإلكتروني.

en: The page you requested is currently unavailable.
ar: الصفحة التي طلبتها غير متوافرة حالياً.

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
ar: إنّ المسار 1% يتضمّن فاصلاً بين المسارات (رمز 2%).

en: The payment record has been processed.
ar: تمّت معالجة سجل المدفوعات.

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
ar: يبلّغ الشخص الذي أنشأ صفحة الحملة الشخصية بشكلٍ مباشر عبر البريد الإلكتروني أنّ صفحته قد تمّت الموافقة عليها ليبدأ بحملته.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
ar: إنّ صفحة الحملة الشخصية التي طلبتها غير متوفّرة حالياً.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
ar: إنّ صفحة الحملة الشخصية التي طلبتها غير متوفّرة حالياً. لكن ما زال بإمكانك دعم الحملة من خلال تقديم مساهمة هنا.

en: The plaintext footer for this mailing.
ar: حاشية النص العادي الخاصة بهذا البريد.

en: The plaintext header for this mailing.
ar: رأسية النص العادي لهذا البريد.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
ar: إنّ المكافأة التي اخترتها تتطلب مساهمة دنيا بـ1%

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
ar: إنّ المكافآت المدرجة أدناه متوفرة حالياً على صفحة المساهمات هذه. إذا كنت تملك مكافآت أخرى غير معروضة على هذه الصفحة، سوف ترى رابطاً أدناه لعرض مكافأة أخرى. إستخدم <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> لإنشاء أو تفعيل خيارات مكافآت إضافية يمكن استخدامها على أيّ صفحة مساهمات.

en: The query contains the forbidden %1 command.
ar: يتضمّن الاستعلام الأمر الممنوع %1.

en: The record %1 doesnot exists
ar: السجل %1 غير موجود

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
ar: سيتمّ حذف هذا السجل فوراً. ولا يمكن إلغاء هذه الخطوة.

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
ar: يبدو أنّ المساهمة المتكررة سبق أن ألغيت.

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
ar: تمّ إلغاء المساهمة المتكررة بـ1%، كل 2% 3%.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
ar: تاريخ انتهاء العلاقة لا يمكن أن يسبق تاريخ بدءها.

en: The report is attached as a CSV file.
ar: تمّ إرفاق التقرير كملف CSV

en: The report is attached as a PDF file.
ar: هذا التقرير مرفق كملفّ بي.دي.إف.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
ar: الملف الشخصي المطلوب (gid=%1) معطّل أو ليس معدّاً للاستخدام ضمن قائمة "الملفات الشخصية" في إعداداته أو لا وجود لملف شخصي يحمل هذا الرمز التعريفي أو لا يُسمَح لك بالاطّلاع على هذا الملف الشخصي. الرجاء الاتصال بمدير الموقع عند الحاجة لمزيد من المساعدة.

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
ar: الملف الشخصي المطلوب (gid=%1) غير معدّ للاستخدام كنموذج لاستعراض وتعديل "الملف الشخصي" ضمن إعداداته. يُرجى الاتصال بمدير الموقع عند الحاجة إلى مساعدة.

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
ar: يحتاج الملف الشخصي المطلوب (gid=%1) إلى رمز التعريف بالسجل عند إنجاز هذه المهمة.

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
ar: إنّ صفحة المساهمة الإلكترونية المطلوبة تفتقد إلى قسم لقيمة المساهمات أو قسم عضوية أو مجموعة أسعار. يرجى الاتصال بمدير الموقع للمساعدة.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
ar: إنّ سجل المشارك الذي طلبته غير موجود (يُحتمل أن يكون قد حُذف).

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
ar: الملف الشخصي المطلوب (gid=%1) معطّل أو غير موجود.

en: The rule '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ القاعدة  '%1'.

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
ar: <strong>لم يتم حذف<strong> الاحتمال %1 المختار لأنه قيد الاستعمال حالياً. يرجى تحديث جهات الاتصال هذه لاستخدام صيغة مختلفة قبل حذف هذا الخيار. %2

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
ar: تمّ نقل النشاط الذي وقع عليه الاختيار إلى المهملات. يمكنك الاطلاع على النشاطات المحذوفة و/أو استرجاعها، من خلال وضع علامة على "النشاطات المحذوفة"، عبر استخدام أداة الفرز في محرّك البحث (ضمن خانة إدارة الملفات).<br />

en: The selected activity has been restored.<br />
ar: تمّ استرجاع النشاط الذي اخترته.<br />

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
ar[0]: لا نشاط غير صالح
ar[1]: نشاط واحد غير صالح
ar[2]: نشاطان غير صالحين
ar[3]: عدد صغير من النشاطات غير صالح.
ar[4]: عدد كبير من النشاطات غير صالح.
ar[5]: عدد غير معروف من النشاطات غير صالح.

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
ar[0]: لا يملك أي من جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار بريداً إلكترونياً عالقاً.
ar[1]: لا يملك أي من جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار بريداً إلكترونياً عالقاً.
ar[2]: لا يملك أي من جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار بريداً إلكترونياً عالقاً.
ar[3]: لا يملك أي من جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار بريداً إلكترونياً عالقاً.
ar[4]: لا يملك أي من جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار بريداً إلكترونياً عالقاً.
ar[5]: لا يملك أي من جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار بريداً إلكترونياً عالقاً.

en: The selected field already exists in this profile.
ar: الخانة المختارة موجودة أصلاً في هذا الملف الشخصي.

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
ar: يتعذّر حذف الحساب المالي لأنّ حساباً واحداً على الأقل من نوع الحسابات المدينة هو إلزامي (لضمان التوازن في المعاملات المحاسبية).

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
ar: لا يمكن تعطيل الحساب المالي الذي تمّ اختياره لأنه من الضروري اختيار نوع واحد على الأقل من الحسابات القابلة للاستلام (لضمان توازن صفقات المحاسبة).

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
ar: تمّت الإشارة إلى جهتي الاتصال اللتين وقع عليهما الاختيار كنسختين غير مطابقتين. إذا كان يجب دمج هذين السجلين، يمكنك حذف هذا الاستثناء في صفحة <a href="%1">إلغاء الاستثناءات</a>.

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
ar: يستخدم الملف الشخصي المختار خانة مخصصة غير معيّنة لـ"%1" الذي تمّ تجهيزه.

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
ar: يمكن أن تجمع الملفات الشخصية التي وقع عليها الاختيار ما يكفي من المعلومات لمطابقة المشاركين الإضافيين مع جهات الاتصال الحالية، لكن لا تكون جميع الخانات ذات الصلة إلزامية. ويمكن أن يؤدي هذا الأمر إلى تكرّر جهات الاتصال.

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
ar: يمكن أن تجمع الملفات الشخصية التي وقع عليها الاختيار ما يكفي من المعلومات لمطابقة التسجيلات مع جهات الاتصال الحالية، لكن لا تكون جميع الخانات ذات الصلة إلزامية. ويمكن أن تؤدي التسجيلات المجهولة الهوية إلى تكرّر جهات الاتصال.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
ar: لا تتضمّن الملفّات الشخصية التي وقع عليها الاختيار الخانات اللازمة لمطابقة المشاركين الإضافيين مع جهات الاتصال الحالية. يعني هذا أنّ المشاركين الإضافيين سيُدمجون ضمن جهة اتصال جديدة.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
ar: إنّ الملفّات الشخصية التي وقع عليها الاختيار لا تتضمّن الخانات اللازمة لمطابقة التسجيلات مع جهات الاتصال الحالية. يعني ذلك أنّ التسجيلات المجهولة الهوية ستدرج ضمن جهة اتصال جديدة.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
ar: يتعيّن على مدير الموقع إدخال عنوان بريدي صالح للمرسل في <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. لا بدّ أن يعود هذا العنوان البريد إلى حساب بريدي صالح لدى الشركة التي تزوّدك بخدمة البريد الإلكتروني.

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
ar: قد تكون قواعد العضوية الموفّرة مبدئياً غير كافية لمنظمتك. لكن يمكن تغيير أسماء الوضع بسهولة و/أو تعديل القواعد من خلال نقر روابط التعديل أدناه. أو يمكنك <a href='%1'>إضافة وضع وقاعدة جديدين</a>.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
ar: لم يرد رقم الشارع الذي أدخلته لكتلة (كتل) العنوان بالصيغة المتوقعة. قد يضمّ رقم الشارع عدداً رقمياً (أعداد رقمية) تليه حروف ورموز أخرى. لا يزال بإمكانك إدخال عنوان الشارع كاملاً (غير مجزّأاً) من خلال النقر على ميزة "صحّح عنوان الشارع كاملاً".

en: The system administrator has disabled this feature.
ar: مدير النظام قام بتعطيل هذه الميزة

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
ar: الرقم الاختباري لبطاقة الائتمان هو %1 - هذا هو رقم بطاقة الائتمان الوحيد الذي يعمل على الاختبار.

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
ar: المبلغ الاختباري الكامل يجب أن ينتهي بـ <strong>%1</strong> أو <strong>%2</strong> للحصول على استجابة ناجحة (مثلاً، $10.%1 أو  $10.%2) - تعيد كافة الحسابات الأخرى استجابة غير ناجحة.

en: The text for the contribute button.
ar: النص الخاص بزرّ المساهمة.

en: The text for the contribute or register button.
ar: النص لزرّ التسجيل أو المساهمة.

en: The text that will display in the field with the link.
ar: النص الذي سيظهر في الخانة مع الرابط.

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
ar: تعدّل القيمة الإجمالية للتعهّد نحو الأعلى أو الأسفل لتحديد الاختلاف. لا يتغيّر جدول المدفوعات (المبالغ/ تواريخ مدفوعات التعهّد المستقبلية المتبقية).

en: The type of website for the contact
ar: نوع الموقع الإلكتروني لجهة الاتصال

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
ar: قد تكون مهمة تحديث الترحيب كثيرة الموارد وليس من الضروري عادةً تشغيلها على أساس دوري. إذا اخترت تفعيل المهمة، نوصيك بعدم تشغيلها مع خيار القوة = 1، الذي من شأنه إعادة بناء الترحيب على كل التسجيلات. إنّ إهمال هذا الخيار أو ضبطه إلى قوة=0 يعيد بناء الترحيب لجهات الاتصال التي ليس لديخا قيمة محفوظة.  %1

en: The updates have been saved.
ar: تمّ حفظ التحديثات.

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
ar: يجب أن يمنح حساب المستخدم الذي يستعمله خادم الويب %1 حق الوصول بالكتابة إلى الدليل التالي بغية ضبط ملف إعدادات CiviCRM.

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
ar: إسم المستخدم %1 محجوز أصلاً. يُرجى اختيار اسم مستخدم آخر.

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
ar: تبلغ قيمة هذه المكافأة %1. ومن المحتمل أن يؤثّر ذلك على مبلغ الاقتطاع الضريبي الذي يمكنك المطالبة به. راجع مستشارك الضريبي لمزيد من المعلومات.

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
ar: خادم الشبكة لا يسمح لي بتحديد مكان حفظ الملفات.

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
ar: إن مسار wkhtmltodf غير موجود أو غير صالح

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
ar: ثم أنشئ روابط الواجهة الأمامية بصفحة لوائح المشاركين من خلال استخدام مدير القائمة. إختر <strong>صفحة لوائح المشاركين</strong> وأدخل <strong>%1</strong> للرمز التعريفي للمناسبة.

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
ar: ثم إختر وراجع المكافآت التي تريد تقديمها على صفحة المساهمات هذه.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
ar: هناك %2 شخص على لائحة الانتظار لهذه المناسبة حالياً. يمكنك الاطلاع على <a href='%1'>الأشخاص المسجّلين على لائحة الانتظار هنا</a>، أو يمكنك المواصلة وتسجيل مشاركين إضافيين من خلال هذه الاستمارة.

en: There are currently no %1.
ar: ما من %1 حالياً.

en: There are currently no Custom Searches
ar: ليس من أبحاث مخصصة حالياً

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
ar: ليس حالياً من صفحات للحملة الشخصية.

en: There are currently no Report Templates.
ar: في الوقت الحالي ليس من نماذج للتقلرير.

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
ar: في الوقت الحالي ليس من  أبحاث محفوظة. لحفظ بحث:

en: There are currently no participants registered for this event.
ar: ليس من مشاركين مسجّلين في هذه المناسبة حالياً.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
ar: لا تتوافر حالياً أي خرائط محفوظة للاستيراد أو التصدير. يمكنك إنشاء خرائط محفوظة كجزء من مهمة الاستيراد أو التصدير.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتمّ إدخال قوائم التحكم بالدخول. فيمكنك <a href='%1'>إضافة واحدة</a>.

en: There are no Activities to display.
ar: ليس من نشاطات يمكن أن تظهر.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
ar: ما من مراسلات محفوظة في الأرشيف %2. يمكنك وضع %2 في الأرشيف من <a href='%1'>الرسائل المجدولة أو المرسلة %2</a>.

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
ar: ليس من ملفات. إستخدم a href="%1">جد الملفات</a> لتوسيع نطاق بحثك.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: ما من نماذج مناسبات متوافرة. يمكنك <a href='%1'>إضافة مناسبة</a>

en: There are no Financial Account entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتمّ إدخال حساب مالي. يمكنك <a href='%1'>إضافة واحد</a>.

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتم ضبط أي صيغ لعلامات التصنيف. يمكنك <a href='%1'>إضافة صيغة</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتم إدخال أي نماذج للرسالة. يمكنك <a href='%1'>إضافة نموذج</a>.

en: There are no Notes for this contact.
ar: ليس من ملاحظات خاصة بجهة الاتصال هذه.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتم إدخال أي مجموعات خيارات. يمكنك <a href='%1'>إضافة مجموعة</a>.

en: There are no Payment Processors entered.
ar: لم يتم إدخال أي معالج للمدفوعات.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
ar: ليس من صفحات للحملة الشخصية يمكم أن تطابق معايير بحثك.

en: There are no Pledges for your record.
ar: لا تعهدات مسجّلة لك.

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
ar: ليس من أدوار معيّنة. يمكنك  <a href='%1'>إضافة واحد</a>  الآن.

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
ar: لم يتمّ ضبط مزودي خدمة الرسائل النصية، أو لم يتمّ تفعيل مزودي خدمة الرسائل النصية

en: There are no Scheduled or Sent %1.
ar: ما من %1 مجدولة أو مرسلة.

en: There are no Unscheduled %1.
ar: ما من %1 غير مجدولة

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتم إدخال أي نماذج رسائل موجهة نحو المستخدم. يمكنك <a href='%1'>إضافة نموذج</a>.

en: There are no active Events to display.
ar: ليس من مناسبات فاعلة يمكن عرضها.

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
ar: ليس من مكافآت فاعلة لموقعك. يمكنك <a href='%1'>إنشاء و/أو تفعيل المكافآت هنا</a>.

en: There are no case records for this contact.
ar: ليس من سجلات ملفات خاصة بهذا الشخص.

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
ar: ليس من ملفات ذات نشاطات مقررة خلال الأسبوعين الماضيين. إستخدم 1% لتوسيع نطاق بحثك.

en: There are no comments for this note
ar: ليس من تعليقات خاصة بهذه الملاحظة

en: There are no configured membership statuses. You cannot add this membership until your membership statuses are correctly configured
ar: ليس من حالات عضوية مضبوطة. لا يمكنك إضافة هذه العضوية قبل أن يتم ضبط حالات العضوية الخاصة بك بشكل صحيح.

en: There are no contributions on record for you.
ar: ليس من مساهمات مسجّلة خاصة بك.

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
ar: ليس من مجموعات بيانات مخصصة لنوع النشاط "1%". لإيجاد واحدة، <a href="%2" target="%3">أنقر هنا</a>.

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: لم يتمّ إدخال وضع عضوية مخصص. يمكنك <a href='%1'>إضافة واحد</a>.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: ما من مناسبات مقرّرة خلال الفترة الزمنية. يمكنك <a href='%1'>إضافة مناسبة</a>.

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
ar: ما من ملحقات ليتم عرضها. يرجى النقر على علامة التبويب "إضافة جديد" لتصفّح الملحقات وتركيبها كما تمّ نشرها على <a href="%1">دليل الملحقات العامة لـCiviCRM</a>. إذا قمت بتنزيل المحلقات يدوياً ولا تراها هنا، جرب أن تنقر على زر "تنشيط".

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
ar: ما من ملحقات ليتم عرضها. يرجى النقر على "تنشيط" لتحديث المعلومات حول الملحقات المتوافرة.

en: There are no financial accounts assigned to this financial type. You can <a href='%1'>assign one</a>.
ar: ليس من حسابات مالية معيّنة لهذا النوع المالي. يمكنك تعيين <a href='%1'>تعيين واحد</a>.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
ar: لم يتم ضبط أي حساب مالي بنوع "الأصول" من أنواع الحسابات المالية. <a href='%1'>أنقر هنا</a> إذا أردت ضبط الحسابات المالية لموقعك.

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
ar: ليس من أنواع مالية مضبوطة بحساب مرتبط. <a href='%1'>أنقر هنا</a> إذا كنتَ تريد ضبط أنواع مالية لموقعك الإلكتروني.

en: There are no financial types configured with linked 'Cost of Sales Premiums' and 'Premiums Inventory Account' accounts. If you want to generate accounting transactions which track the cost of premiums used <a href='%1'>click here</a> to configure financial types and accounts.
ar: لا وجود لأنواع مالية مرتبطة "بحساب كلفة مبيعات المكافآت" و"حساب جردة المكافآت" إذا كنت تريد الحصول على معاملات المحاسبة لتتبّع كلفة المكافآت المستخدمة، <a href='%1'>أنقر هنا</a> لضبط الأنواع والحسابات المالية.

en: There are no jobs configured.
ar: لم يتم ضبط أي مهام.

en: There are no live contribution records to display.
ar: ليس من سجلات مساهمة مباشرة.

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: ليس من أنواع عضوية تمّ إدخالها. يمكنك <a href='%1'>إضافة نوع</a>.

en: There are no memberships on record for you.
ar: ليس من عضويات في السجل خاصة بك.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
ar: ليس من ملفات مفتوحة ذات نشاطات مقرّرة للأسبوعين القادمين. إستخدم 1% لتوسيع نطاق بحثك.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
ar: ليس من ملفات مفتوحة ذات نشاطات مقرّرة خلال الأسبوعين القادمين. إستخدم <a href="%1">جد ملفاتي</a> لتوسيع نطاق بحثك.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
ar: لم يتمّ إدخال أيّ قيمة. يمكنك <a href="%1">إضافة واحدة</a>.

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
ar: ليس من مكافآت معروضة على صفحة المساهمات هذه بعد. يمكنك <a href='%1'>إضافة واحدة</a>.

en: There are no public mailing list groups to display.
ar: ما من مجموعات في قائمة البريد العامة لعرضها.

en: There are no records selected for Print.
ar: ليس من سجلات وقع عليها الاختيار لطباعتها.

en: There are no records selected.
ar: ليس من سجلات وقع عليها الاختيار.

en: There are no rules currently set.
ar: ما من قواعد محددة حالياً

en: There are no rules currently set. Use the 'Add Association Rule' form to add one.
ar: ليس من قواعد مضبوطة حالية. إستخدم استمارة "إضافة قاعدة الارتباط" لإضافة واحدة.

en: There are no scheduled activities assigned to you.
ar: ليس من نشاطات مقرّرة موكلة إليك.

en: There are no scheduled job log entries.
ar: لم يتم إدخال أي مهمة مبرمجة في السجل.

en: There are no tags currently assigned to this case.
ar: في الوقت الحالي ليس من وسومات مرتبطة بهذا الملف.

en: There are no upcoming events.
ar: ليس من مناسبات قادمة

en: There are participants registered for repeating events being removed from the set. Those with participants will be converted to standalone events, and those without registration will be deleted.
ar: هناك مشاركون مسجّلون لمناسبات متكرّرة يتمّ حذفهم من المجموعة. تلك التي تضمّ مشاركين سيتمّ تحويلها إلى مناسبات قائمة بذاتها، وتلك التي لا تتطلّب تسجيلاً سيتمّ حذفها.

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
ar: هناك بعض القضايا التي نوصيك بحلّها قبل التثبيت، لكن ما زال بإمكانك تثبيت البرنامج. أنظر أدناه للاطلاع على التفاصيل.

en: There is a Payment Processor associated with selected Payment Processor type, hence it can not be deleted.
ar: هناك معالج مدفوعات مرتبط بنوع معالج المدفوعات الذي تمّ اختياره، وبالتالي لا يمكن حذفه.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
ar: برز خطأ عند التثبّت من معلومات أوردتها بصيغة آتش تي أم أل. فتمّ وقف نشاطك لأنه مريب قليلاً.

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
ar: هناك مستخدم مرتبط بهذا العنوان الإلكتروني. يُرجى إدخال عنوان إلكتروني مختلف.

en: There is an entry with the same label.
ar: ثمّة بند يحمل التسمية ذاتها.

en: There is an entry with the same value.
ar: ثمّة بند بالقيمة ذاتها.

en: There is no '%1' folder.
ar: ليس من ملف "1%".

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
ar: ليم يتمّ ضبط النوع المالي لإيرادات الحساب. <a href='%1'>أنقر هنا</a> إذا أردت ضبط النوع المالي لموقعك الإلكتروني.

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
ar: لا تتوفّر حالة عضوية سليمة لتواريخ العضوية التي وقع عليها الاختيار.

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ar: لا خادم صالح لبروتوكول نقل البريد البسيط أو مسار صالح مجهّزاً. أنقر على <a href='%1'> إدارة >> إعداد النظام >> البريد الإلكتروني الصادر</a> لتجهيز هذا البريد.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ar: لا خادم صالح لبروتوكول نقل البريد البسيط أو مسار صالح للبريد الصادر مجهّزاً. أنقر على <a href='%1'> إدارة >> إعداد النظام >> البريد الإلكتروني الصادر</a> لتجهيز هذا البريد.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
ar: ما من عنوان بريد إلكتروني صحيح محدد افتراضياً لهذا النطاق. يمكنك تحديده هنا <a href='%1'>حدد من عناوين البريد الإلكتروني.</a>

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
ar: لا مسار صالحاً مجهّزاً للبريد الصادر. أنقر على <a href='%1'> إدارة >> إعداد النظام >> البريد الإلكتروني الصادر</a> لتجهيز خادم البريد الصادر.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
ar: لا خادم صالح مجهّزاً لبروتوكول نقل البريد البسيط. أنقر على <a href='%1'> إدارة >> إعداد النظام >> البريد الإلكتروني الصادر</a> لتجهيز هذا الخادم.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
ar: ليس من مقعد شاغر في هذه المناسبة إلا لـ%1 مشارك (مشاركين).

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في إضافة قاعدة الارتباط. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviGroup

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في حذف قاعدة الارتباط. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات الخاصة بك والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviMember.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في حذف قاعدة الارتباط. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات الخاصة بك والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviGroup

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في حذف قاعدة الارتباط. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات الخاصة بك والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviMember

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في تعديل قاعدة الارتباط. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviGroup

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في حذف قاعدة الارتباط. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات الخاصة بك والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviMember.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في الحصول على قاعدة الارتباط لتعديلها. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviGroup

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ar: كان هناك خطأ في الحصول على قاعدة الارتباط لتعديلها. يرجى التحقق من إعدادات قاعدة البيانات والمحاولة من جديد. إذا بقيتَ تتلقى هذه الرسالة عن الخطأ، حاول إعادة تثبيت تزامن أدوار CiviMember

en: There was an error in your request
ar: وقع خطأ عند تقديم طلبك

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
ar: هناك خطأ. تعذّر تأمين التزامن بين عضويات CiviMember وأدوار دروبال.

en: There was some problem updating the billing details.
ar: طرأت مشكلة في تحديث تفاصيل الفواتير.

en: There were no contributions during the selected year.
ar: لم تُسجّل أيّ مساهمات خلال السنة التي وقع عليها الاختيار,

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
ar: إنّ هذه الخيارات المتعدّدة مشتركة بين الخانات المخصّصة التالية: 1%

en: These are developed and contributed by members of the CiviCRM community. Consider adding any custom searches which you use often to your Search menu (from Administer > Customize Data and Screens > Navigation Menu). As new custom searches become available they can be viewed (and installed if useful) from Administer > System Settings > Manage Extensions.
ar: يقوم أعضاء من مجتمع CiviCRM بإعداد الأبحاث المخصصة، والمساهمة فيها. لذا، فكرّ باحتمال إضافة الأبحاث المخصصة التي غالباً ما تستخدمها إل قائمة البحث (من إدارة > تخصيص البيانات والشاشات  > قائمة التصفّح). عند توافر أبحاث مخصصة جديدة، يمكن استعراضها (وتثبيتها إذا كانت مفيدة) من إدارة  > إعدادات النظام  > إدارة الملحقات.

en: These constraints are due to the fact that when a constituent signs up for multiple memberships using a price set - a single recurring payment record is created which covers the total fees for all selected memberships.
ar: يعود السبب في فرض تلك القيود إلى أنّ جهة الاتصال التي تسجّل مشاركتها في عدة أنواع عضوية باستخدام رسم محدد، لا يُسجّل لها إلا معاملة دفع واحدة تغطي مجموع الرسوم المترتبة عليها مقابل أنواع العضوية المختارة.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
ar: تعطيك هذه العناصر الاختيارية مزيداً من الأدوات للاتصال والتواصل مع مناصريك.

en: These records have been filled in with the imported data.
ar: تم تعبئة هذه السجلات بالبيانات المستوردة.

en: These records have been updated with the imported data.
ar: تم تحديث السجلات بالبيانات المستوردة.

en: These records have not been imported.
ar: هذه السجلات لم يتم استيرادها.

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
ar: هذه العلاقات معطّلة أو لديها تاريخ انتهاء ماضٍ.

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
ar: تستخدم هذه الإعدادات لضبط خصائص عنصر CiviEvent. يرجى قراءة التوثيق %1 والتأكد من فهمه قبل تعديل القيم التلقائية.

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
ar: هذه الإعدادات تحدّد متغيّرات CMS التي تستخدم مع CiviCRM.

en: They can not be Exported
ar: لا يمكن تصديرها.

en: They have been added to %1.
ar: تمّت إضافتها إلى 1%.

en: Things to check in a test mailing:
ar: الأمور الواجب التحقق منها في اختبار البريد:

en: Third
ar: الثالث

en: This %1 onwards
ar: من 1% فصاعداً

en: This CiviCRM profile field is view only.
ar: هذه الخانة لملف التعريف في CiviCRM هي للمعاينة فقط..

en: This Credit Note ID already exists in the database.
ar: معرّف إشعار الدائن موجود أصلاً في قاعدة البيانات.

en: This Invoice ID already exists in the database.
ar: إنّ الرمز التعريفي لهذه الفاتورة موجود مسبقاً في قاعدة البيانات.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
ar: العنوان موجود بالفعل في قاعدة البيانات لنوع جهة الاتصال المحددة.

en: This Membership is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
ar: هذه العضوية مرتبطة بمساهمة. يجب أن تحصل على إذن "الحذف في CiviContribute" كي تتمكّن من حذف هذا السجل.

en: This Option is already full for this event.
ar: اكتمل العدد في المناسبة بالنسبة لهذا الاحتمال.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
ar: اسم هذا المشارك مرتبط بمساهمة. يجب أن تملك الإذن "بالحذف في CiviContribute" كي تتمكّن من حذف هذا التسجيل.

en: This Title already exists in Database.
ar: اللقب موجود أصلاً في قاعدة البيانات.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
ar: إنّ الرمز التعريفي لهذه الصفقة موجود في قاعدة البيانات فقط. أدرج رقم الحساب للتحقق.

en: This account relationship already exits
ar: إنّ علاقة الحساب هذه موجودة مسبقاً

en: This action cannot be undone.
ar: يتعذّر الرجوع عن هذا العمل.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
ar: لا يحتوي هذا العنوان معلومات عن خط العرض/خط الطول، ولا يمكن تحديد موقعه

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
ar: هذا العنوان مشترك مع 1% من سجل (سجلات) جهات الاتصال. إنّ تعديل هذا العنوان سيحدّث تلقائياً العنوان المشترك لجهات الاتصال هذه.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
ar: ينطبق هذا الأمر على المدفوعات الأسبوعية، الشهرية والسنوية.

en: This campaign is active from
ar: هذه الحملة ناشطة من

en: This contact does not belong to any groups.
ar: جهة الاتصال هذه لا تنتمي إلى أيّ مجموعة.

en: This contact does not currently belong to any groups.
ar: جهة الاتصال هذه لا تنتمي حالياً إلى أيّ مجموعة.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
ar: جهة الاتصال هذه لا تنتمي حالياً إلى أيّ مجموعات ذكية.

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
ar: لهذا الشخص مدفوعات معلقة أو متأخرة بـ2% مقررة لـ3%. <a href="%1">أنقر هنا لإدخال تعهد بالدفع</a>.

en: This contact has already been assigned to this event.
ar: سبق وتمّ تعيين هذا الشخص لهذه المناسبة.

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
ar[0]: تملك جهة الاتصال هذه سجل عنوان لا تتشاركه أي جهة اتصال أخرى.
ar[1]: تملك جهة الاتصال هذه سجل عنوان تتشاركه جهة اتصال أخرى واحدة.
ar[2]: تملك جهة الاتصال هذه سجل عنوان تتشاركه جهتا اتصال أخريان.
ar[3]: تملك جهة الاتصال هذه سجل عنوان يتشاركه عدد بسيط من جهات الاتصال الأخرى.
ar[4]: تملك جهة الاتصال هذه سجل عنوان يتشاركه عدد كبير من جهات الاتصال الأخرى.
ar[5]: تملك جهة الاتصال هذه سجل عنوان يتشاركه عدد غير معروف من جهات الاتصال الأخرى.

en: This contact has an existing %1 membership at %2 with %3 status%4.
ar: لجهة الاتصال هذه عضوية 1% حالية في 2% مع 3% وضع 4%.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
ar: لهذا الشخص مدفوعات معلقة أو متأخرة. <a href="%1">أنقر هنا للاطلاع على جدولة التعهدات الخاصة بهم</a> والتأكد إن كان ينبغي تطبيق هذه المساهمة كمدفوعات تعهدات.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
ar: تُعدّ جهة الاتصال هذه مميّزة بالنسبة إلى معلومات الاتصال المرتبطة بتثبيت CiviCRM لهذا النطاق. ولا يُسمَح لأحد بحذفها لأنّ تلك المعلومات تُستخدَم لأغراض النظام الخاصة.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
ar: اسم نوع جهة الاتصال موجود مسبقاً في قاعدة البيانات. يجب أن تكون أسماء أنواع جهات الاتصال فريدة.

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
ar: لا يمكن حذف هذا الشخص (هؤلاء الأشخاص) بشكل دائم لأنّ سجلّه مرتبط بسجل مالي جاري واحدة أو أكثر. إنّ حذف هذا الشخص سيؤدي إلى فقدان البيانات المالية.

en: This contribution is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
ar: تمّ تقديم هذه المساهمة بجهود <strong>%1</strong> الذي دعم حملتنا.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
ar: تمّ ضبط صفحة المساهمات للمساهمة بالنيابة عن منظمة، والملف الشخصي الذي وقع عليه الاختيار يكون إما معطلاً أو غير موجود.

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
ar: تمّ إعداد صفحة المساهمات هذه لدعم مساهمات كل شخص على حِدة وسداد رسوم عضويته. هذا البرنامج المساعد  %1 لا يتيح حالياً المدفوعات المتزامنة المتعددة، أو تمّ تعطيل الخيار "تنفيذ معاملات نقدية فورية. الرجاء الاتصال بمدير الموقع لإعلامه بهذا الخطأ

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
ar: يجب أن يكون عنوان البريد الإلكتروني لهذا المساهم صحيحاً (وألاّ تكون علامة "عدم إرسال بريد إلكتروني موضوعة في الخدمة).

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
ar: يدرج عنوان البريد الإلكتروني هذا ضمن إيصالات المساهمة المرسلة تلقائياً إذا كان المساهم قد اختار مكافأة. يجب تخصيص صندوق بريد مناسب للاستفسار عن الحصول على المكافأة/شحنها.

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
ar: تعذّر حذف هذه المناسبة لارتباط بعض سجلات المشاركين بها. إذا كنت تريد حذف هذه المناسبة، يجب أن تحدّد أولاً المشاركين المرتبطين بها وتقوم بحذفهم. يمكن استخدام رابط <a href='%1'>CiviEvent>> صفحة حدّد المشاركين </a>.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
ar: حالياً، تسجّل العدد الأقصى من المشاركين لهذه المناسبة (%1). لكن ما زال بإمكانك إلغاء هذا الحدّ وتسجيل عدد إضافي من المشاركين من خلال هذه الاستمارة.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
ar: في هذه المناسبة، %1 مكان شاغر (أماكن شاغرة). إذا واصلتَ وسجّلت أكثر من %1 أشخاص (بمن فيهم أنت)، ستُحال جميع المجموعة إلى لائحة الانتظار، أو يمكنك تخفيف عدد الأشخاص الذين تسجّلهم إلى %1 لتجنّب إحالتكم إلى قائمة الانتظار.

en: This event is currently full.
ar: هذه المناسبة مكتملة الحضور في الوقت الحالي

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
ar: هذه المناسبة مكتملة الحضور في الوقت الحالي. لكن يمكنك تسجيل اسمك الآن وإضافته إلى قائمة الانتظار. سيتمّ إعلامك في حال توفّر المزيد من الأمكنة الشاغرة.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
ar: هذه المناسبة مكتملة الحضور في الوقت الحالي. سوف يتمّ إدراج اسمك على قائمة الانتظار. سيصلك إشعارٌ في حال توفّر أماكن شاغرة.

en: This event is full.
ar: هذه المناسبة مكتملة الحضور.

en: This event registration is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
ar: تمّ تسجيل هذه المناسبة بجهود <strong>%1</strong> الذي دعم حملتنا.

en: This feature is not currently available.
ar: هذه الميزة غير متوافرة حالياً.

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
ar: تستوجب هذه الميزة نسخة PHP %1 أو أفضل

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
ar: تتيح هذه الميزة لإعداد "السماح بتسجيل المستخدم" أن تكون "نعم" في ضبط جملة العالمي  >> إعدادات النظام.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
ar: يجب عدم تفعيل هذه الميزة لمواقع الإنتاج.

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
ar: إنّ هذه الخانة تمكّنك من تعديل بعض الجلسات، وإهمال العطل، أو إيجاد ثغرات في السلسلة لأسباب أخرى.

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
ar: تعطّل هذه الخانة في حالة البحث عن المسودات/المراسلات غير المجدولة

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
ar: بما أنّ الخانة غير مفعّلة فلن تظهر على نموذج الملف الشخصي.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
ar: هذه الخانة غير مفعّلة، ولن تبرز على نموذج التعديل.

en: This field is required.
ar: هذه الخانة إلزامية.

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
ar: بما أنّ الخانة معدّة للمعاينة فقط، فلن تظهر على نموذج ملف التعريف.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
ar: هذه الخانة معدّة للمشاهدة فقط، ولن تبرز على نموذج التعديل.

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
ar: لا يمكن حذف هذا الحساب المالي كونه يُستخدم كحساب رأسي. يُرجى إلغاءه كحساب رأسي قبل محاولة حذفه من جديد.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
ar: سيتمّ تعيين هذا النوع المالي للمدفوعات التي يجريها المشاركون عندما يتسجّلون عبر الإنترنت. عند استخدام مجموعة الأسعار أدناه، سيقترن سجل المساهمات بهذا النوع المالي، لكن ستتمّ معالجة بنود الأعمال استناداً إلى النوع المالي الفعلي الذي تمّ اختياره للبند المدرج ضمن مجموعة الأسعار.

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
ar: هذه الراية تستخدم إجمالاً للإشارة إلى عنوان البريد الإلكتروني المرتدّ. إذا كنتَ تستخدم عنصر CiviMail، تُعلّق رسائل البريد الإلكتروني التي ترتدّ باستمرار، ولا تُرسل الرسائل إلى هذا العنوان طالما أنه أشير إليه بذلك. يمكنك ضبط (أو عدم ضبط) هذا الاحتمال يدوياً- لكن تذكّر أنّ الرسائل الإلكترونية لن تُرسل إلى هذا العنوان طالما أنه مضبوط بـ"معلّق".

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
ar: لا يمكن تفعيل هذه الوظيفة على التركيبات المتعددة اللغات.

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
ar[0]: لا تتضمّن هذه المجموعة أيّ عضو.
ar[1]: تتضمّن هذه المجموعة عضواً واحداً.
ar[2]: تتضمّن هذه المجموعة عضوين اثنين.
ar[3]: تتضمّن هذه المجموعة عدداً قليلاً من الأعضاء
ar[4]: تتضمّن هذه المجموعة عدداً كبيراً من الأعضاء
ar[5]: تتضمّن هذه المجموعة عدداً غير معروف من الأعضاء

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
ar: لا يمكن استخدام جهاز التثبيت إلا لنسخة دروبال من CiviCRM.

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
ar: إنّ جهاز التثبيت لا يمكن أن يستخدم لنسخة "وورد برس" من CiviCRM.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
ar: هذا التركيب متعدّد اللغات. يتضمن بعض الاختلافات في المخطط مقارنةً بالتركيبات الدورية لـCiviCRM. يرجى <a href="%1">العودة إلى التوثيق</a>  لمزيد من التفاصيل.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
ar: هذا عرض مسبق لهذا المنتج كما سيظهر على صفحة (صفحات) المساهمات الخاصة بك.

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
ar: هذا عرض مسبق لصفحة الحملة الشخصية دعماً لـ

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
ar: نرسل لك هذه الرسالة لتذكيرك بأنّ الدفعة المقبلة من تعهدك تستحق بتاريخ %1.

en: This is a required field
ar: هذه الخانة إلزامية

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
ar: هذا بريد إلكتروني اختباري. لم يتمّ إجراء أيّ صفقة مالية مباشرة.

en: This is an automated reply from an un-attended mailbox. Please send any inquiries to the contact email address listed on our web-site.
ar: هذا رد آلي من بريد إلكتروني غير مستخدم. يُرجى إرسال أيّ استفسار إلى عنوان البريد الإلكتروني المدرج على موقعنا الإلكتروني.

en: This is case is currently assigned to %1.
ar: هذا الملفّ مكلّف حالياً لـ1%.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
ar: يظهر هذا الأمر بالنسبة للمناسبات التي تستخدم خانة (خانات) محدّدة للأسعار لزيادة عدد المشاركين المحتسبين بالمقارنة مع المستوى الأقصى للمشاركين في المناسبة. مثلاً، يمكن لشخص ما اختيار "طاولة لـ8 أشخاص" عند تسجيل الحضور لعشاء منظّم لجمع التبرّعات. سيزيد هذا التسجيل "العدد الفعلي للمشاركين" بثمانية أشخاص، رغم ظهور سجل مشارك واحد فقط في نتائج البحث.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
ar: لعلّ ذلك يعود إلى وجود مشكلة في إعدادات البريد الإلكتروني الصادر (إدارة CiviCRM & raquo]؛ إعدادات النظام & raquo]؛ البريد الإلكتروني الصادر)، أو إلى عنوان بريد الجهة المرسِلة، والمبرمج خصيصاً لصفحتك بشأن المساهمة أو المناسبة. الأسباب المحتملة هي:

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
ar: هذا هو <strong>مسار الشهادة<strong> المباشر LIVE المرتبط بحساب البيانات الأولى الخاص بك.

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
ar: هذا هو <strong>الرقم التعريفي لتاجر إيلافون<strong> المباشر المرتبط بحساب إيلافون الخاص بك.

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
ar: هذا هو <strong>رمز التعريف الشخصي لـSSL إيلافون</strong> المباشر المرتبط بحساب إيلافون الخاص بك.

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
ar: هذا هو <strong>الرقم التعريفي لمستخدم إيلافون<strong> المباشر المرتبط بحساب إيلافون الخاص بك.

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
ar: هذا هو <strong>الاسم المحفوظ للبيانات الأولى<strong> المباشر LIVE المرتبط بحساب البيانات الأولى الخاص بك (هذا هو رقم الشهادة من دون الملحق).

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
ar: هذا هو <strong>الرقم التعريفي لعميل eWAY</strong> المباشر المرتبط بحساب eWAY الخاص بك.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
ar: هذا هو الاختبار %1 المستخدم فقط لغايات الاختبار.

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
ar: هذا هو <strong>مسار الشهادة<strong> الاختباري المرتبط بحساب البيانات الأولى الخاص بك.

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
ar: هذا هو <strong>الرقم التعريفي لتاجر إيلافون<strong> الاختباري المرتبط بحساب إيلافون الخاص بك.

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
ar: هذا هو <strong>رمز التعريف الشخصي لـSSL إيلافون</strong> الاختباري المرتبط بحساب إيلافون الخاص بك.

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
ar: هذا هو <strong>الرقم التعريفي لمستخدم إيلافون<strong> الاختباري المرتبط بحساب إيلافون الخاص بك.

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
ar: هذا هو <strong>الاسم المحفوظ للبيانات الأولى<strong> الاختباري المرتبط بحساب البيانات الأولى الخاص بك (هذا هو رقم الشهادة من دون الملحق).

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
ar: هذه هي الخطوة الأولى لإنشاء صفحة مساهمات إلكترونية جديدة. يمكنك إنشاء صفحة مساهمة مختلفة واحدة أو أكثر لأهداف، جماهير، حملات مختلفة إلخ. يمكن لكلّ صفحة أن تملك رسالتها التعريفية الخاصة، وقيم المساهمات المضبوطة سلفاً، وخانات مخصصة لجمع البيانات إلخ.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
ar: هذا هو العنوان الذي سيراه المستخدمون عندما يختارون نموذج عن مناسبة من أجل استنساخه لمناسبة جديدة. لكنه <em>ليس</em> عنوان المناسبة نفسها.

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
ar: يَظهر هذا التصنيف ضمن لائحة رسوم المناسبة. عند استخدام مجموعة الأسعار، يكون هذا التصنيف عنواناً للقسم الذي يتضمّن خانات الأسعار.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
ar: هذا الموقع تستخدمه 1% مناسبات أخرى. إنّ تعديل معلومات عن الموقع سيغيّر الأرقام الخاصة بجميع المناسبات.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
ar: قد يعني ذلك فقدان كمية هامة من البيانات ولا يمكن إلغاء العملية.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
ar: قد يعني ذلك فقدان كمية هامة من البيانات ولا يمكن إلغاء العملية. الرجاء مراجعة المعلومات الخاصة بالملحق أدناه قبل اتخاذ القرار النهائي.

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
ar: لا يمكن حذف حالة العضوية للأسباب التالية:

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
ar: سيتمّ تجديد هذه العضوية تلقائياً كلّ 1% 2% (أو أكثر).

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
ar: سيتمّ تجديد هذه العضوية تلقائياً كلّ 1% 2% (أو أكثر).

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
ar: سيتمّ تجديد هذه العضوية تلقائياً كلّ 1% 2% (أو أكثر).

en: This membership will be renewed automatically every %1.
ar: سيتمّ تجديد هذه العضوية تلقائياً كلّ 1% .

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
ar: تظهر الرسالة ضمن صفحة المعلومات المتعلقة بالمناسبة وصفحة التسجيل عندما يكتمل عدد الحضور وتكون قائمة الانتظار متاحة.

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
ar: تظهر هذه الرسالة لـ1% عند أعلى استمارة "أخبر صديقاً". يمكنك دمج وسوم لغة ترميز النصوص التشعبية لإضافة الروابط.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
ar: لهذه الرسالة إشارة غير صالحة - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
ar: تفتقر هذه الرسالة إلى إشارة مطلوبة- {%1}: %2

en: This name already exists in database. Batch names must be unique.
ar: إنّ الاسم موجود في قاعدة البيانات. يجب أن تكون أسماء الدفعات مميّزة.

en: This option controls who can view the contents of this email on your website. The link can be included by inserting the "Mailing permalink" token (place it in a link when composing in HTML mode).
ar: يتحكم هذا الخيار بمن يمكنه رؤية محتويات هذا البريد الإلكتروني على موقعك. يمكن إدراج الرابط من خلال إدخال علامة "الرابط الدائم للبريد" (ضعها في رابط عند تأليف صيغة لغة رموز النصوص التشعبية).

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
ar: تحفظ هذه المجموعة من الخيارات لاستخدام النظام. لا يمكنك إضافة أو حذف الخيارات في هذه القائمة.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
ar: إنّ هذا الاحتمال مصمّم بحيث يضبطه المستخدمون أنفسهم عندما لا يريدون تلقي مجموعة رسائل إلكترونية من منظمتكم (يضبطونه مستخدمين خيار الانسحاب من رسالة CiviMail ). يرجى التفكير جيداً قبل تغييره، بما أنه سيبطل التفضيل الذي ضبطوه.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
ar: لا يُنصَح باعتماد هذا الخيار عند استيراد ملفات ضخمة، بل استخدام نص الترميز الجغرافي في سطر الأوامر.

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
ar: تتضمّن هذه الصفحة ملفاً شخصياً بخانات للعضوية. لكن مجموعة العضوية غير مفعّلة. يرجى إعلام مدير الموقع.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
ar: هذه الصفحة تعمل حالياً وفق <strong>نظام تجريبي</strong>. إذا كانت هذه المناسبة مدفوعة، تُرسل الصفقات إلى الخادم التجريبي لمعالج المدفوعات. <strong>لا يمكن تقديم صفقات مالية مباشرة. لكن سيتمّ إنشاء أو تحديث سجل بجهات الاتصال، ومن ثم حفظ سجلات المشاركين ومساهماتهم التجريبية في قاعدة البيانات. استخدم أسماء معدّة للاختبار كي تتمكّن من مراجعة هذه السجلات وحذفها كما هو مطلوب.</strong> عد إلى وثائق معالج المدفوعات للحصول على معلومات عن القيم المستخدمة لاختبار رقم بطاقة الائتمان، ورمز الحماية، والرمز البريدي إلخ.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
ar: تعمل هذه الصفحة حالياً <strong>بصيغة الاختبار</strong>. سيتمّ إرسال الصفقات إلى خادم الاختبار الخاص بمعالج بياناتك. <strong>لن يتمّ إرسال صفقات مالية مباشرة. لكن سيتم إنشاء سجل لجهات الاتصال أو تحديثه، وسيتمّ حفظ سجل المساهمة الاختباري في قاعدة البيانات. إستخدم أسماء يبدو واضحاً أنها اختبارية كي تتمكّن من مراجعة هذه السجلات وحذفها كما هو مطلوب. إنّ المساهمات الاختبارية لا تكون مرئية على شريط المساهمات، لكن يمكن الاطلاع عليها من خلال البحث عن "المساهمات الاختبارية" ضمن خانة بحث سيفي كونتربيوت. </strong> عد إلى وثائق معالج المدفوعات للاطلاع على معلومات عن القيم الواجب استخدامها لرقم لبطاقة التسليف الاختباري، فضلاً عن الرمز الأمني، والرمز البريدي إلخ.

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
ar: هذه الصفحة غير متّصلة بصفحة الحملات الشخصية التي زرتها. لكن ما زال بإمكانك إجراء مساهمة هنا.

en: This page lists all case records for %1.
ar: تعدّد هذه الصفحة جميع سجلات الملفات الخاصة بـ1%.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
ar: هذه الصفحة تعدّد جميع التسجيلات للمناسبة من أجل %1 منذ إنشائها.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
ar: هذه الصفحة تدرج جميع المنح %1 من البداية

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
ar: يدرج رقم الهاتف هذا في إيصالات المساهمة المرسلة آلياً إذا كان المساهم قد اختار تلقى مكافأة. يجب أن يكون رقم هاتف مناسب للاستفسارات بشأن استيفاء المكافأة/شحنها.

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
ar: هذه المجموعة من الأسعار تستخدمها صفحة (صفحات) المساهمات المدرجة أدناه. أنقر عنوان المساهمة لتغيّر مجموعة الأسعار أو تحذفها.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
ar: هذه المجموعة من الأسعار يستخدمها نموذج (نماذج) المساهمات المدرجة أدناه. أنقر عنوان نموذج المناسبة لتغيّر مجموعة الأسعار أو تحذفها.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
ar: هذه المجموعة من الأسعار تستخدمها المناسبة (المناسبات) المدرجة أدناه. أنقر عنوان المناسبة لتغيّر مجموعة الأسعار أو تحذفها.

en: This profile does not have the map feature turned on.
ar: لم يتمّ تشغيل ميزة الخرائط في هذا الملف الشخصي.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
ar: الملف الشخصي معدّ لجهة اتصال من نوع '%1'. لا يجوز استخدامه لتعديل جهات اتصال من أنواع أخرى.

en: This profile is currently used for %1.
ar: يستخدم هذا الملف لأجل %1.

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
ar: لم يعد هذا الملف الشخصي يتضمّ، خانة "1%"! تمّت إزالة جميع المراجع الخاصة بالخانة.

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
ar: يمكن توجيه هذا الاستعلام إلى قاعدة بيانات مختلفة، إنما عليها أن تتوافر على نفس خادم تلك القاعدة، وعلى مستخدم قاعدة بيانات CiviCRM أن يكون محائزاً على امتياز SELECT  (وأي امتيازات أخرى ضرورية لتنفيذ الاستعلام).

en: This record already has the status
ar: هذا السجل يرتبط مسبقاً بالوضع

en: This record was modified by another user!
ar: تمّ تعديل هذا السجل من قبل مستخدم آخر!

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
ar: ترتبط هذه المساهمة المتكررة بعضوية قابلة للتجديد بشكلٍ تلقائي. إذا قمت بإلغائها، لا تتجدد العضوية تلقائياً. ولكن، لن تتأثر حالة العضوية الحالية.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2(s)
ar: ستتم معالجة هذه المساهمة المتكررة آلياً كلّ 1% 2% (أو أكثر)

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s for a total %3 installments (including this initial contribution).
ar: ستتم معالجة هذه المساهمة المتكررة تلقائياً كلّ 1% 2% لمجموع 3% أقساط (بما في ذلك هذه المساهمة الأولية)

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 for a total %2 installments (including this initial contribution).
ar: ستتم معالجة هذه المساهمة المتكررة تلقائياً كلّ 1% لمجموع 2% أقساط (بما في ذلك هذه المساهمة الأولية)

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
ar: هذه القاعدة المحجوزة مضبوطة سلفاً مع خانات مطابقة لتحسين أداء مسح التكرارات. وهي تنطبق مع:

en: This rule set is already exist in data base.
ar: إنّ مجموعة القواعد هذه موجودة مسبقاً في قاعدة البيانات.

en: This scheduled job does not have any log entries.
ar: لا تملك هذه المهمة المبرمجة أي مدخلات في السجل.

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
ar: هذه الشاشة مفيدة بشكلٍ خاص لإدارة المناسبات مع تفعيل قائمة الانتظار و/أو خصائص الموافقة على التسجيل. بهدف استخدام هذه المزايا، يجب أن تفعّل أولاً حالات المشاركين ذات الصلة (الإدارة  &raquo؛ CiviEvent &raquo؛ حالات المشاركين).

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
ar: تعرض هذه الشاشة قائمة بأحدث 1000 مهمة مبرمجة تم إدخالها في السجل.

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
ar: تظهر هذه الشاشة جميع صفحات الحملة الشخصية التي أنشئت في النظام، وهي تتيح لمدير الموقع مراجعتها وتغيير وضعها.

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
ar: هذه الشاشة تبين قائمة التصفح الحالية لـCiviCRM الخاصة بموقعك - تظهر كـ"شجرة". البنود في اعلى القائمة مدرج بشكلٍ عمودي. أنقر على المثلث إلى يسار أي بند عند المستوى العالي ("الفرع") لتوسيعه والاطلاع على بنود القائمة تحته. تذكر أنّ بعض بنود القائمة البادية هنا لن تعرص في شريط القائمة الحي الذي يظهر في أعلى شاشة CiviCRM. سيرى المستخدمون فقط بنود القائمة التي يملكون إذناً برؤيتها، وبنود القائمة المرتبطة بالعناصر المعطلة ستكون مخفيةً هي الأخرى.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
ar: هذه الإعدادات تلزم إعادة توجيه لجميع المساهمات الإلكترونية / الأعضاء / المناسبات وطلبات صفحة مدير CiviCRM إلى الروابط المحفوظة بـSSL (https).

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
ar: يتمّ تجاهل هذه الإعدادات إذا كان الملف الشخصي مدمجاً في مساهمة إلكترونية، أو تسجيل عضوية، أو استمارة تسجيل لمناسبة. في هذه الحالة، إذا سُجّل تطابق مع جهة اتصال حالية، تكون الصفقة مرتبطة دائماً مع هذه الجهة .</p>

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
ar: تتيح هذه الإعدادات التحقق من شهادات SSL المتلقاة عند إقامة الاتصالات الآمنة HTTPS مع أنظمة معالجة المدفوعات.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
ar: من المفترض أن يتطابق هذا مع <a href="%1">"دليل ملحقات CiviCRM"</a> ("%2").

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
ar: يتضمّن هذا النظام سيناريو قديم وغير آمن (1%). لقد تمّ حذف هذا الملف تلقائياً.

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
ar: يتضمّن هذا النظام سيناريو قديم وغير آمن (1%). يُرجى حذفه.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
ar: هذا الجدول يقدم ملخص عن <strong>إجمالي المنح</strong>، مع رابط لإستعراض تفاصيل المنحة لفترات البحت هذه. إضغط على حالة المنحة لترى قائمة المتصلين. لتشغيل عمليات البحث المخصصة الخاصة بك انقر <a href='%1'>بحث منح</a>. يمكنك البحث عن اسم متصل، مبلغ، نوع منحة و مجموعة متنوعة من المعايير الأخرى.

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
ar: يقدّم هذا الجدول خلاصة <strong>بنشاطات التسجيل للعضوية وتجديدها</strong>، وهو يتضمّن اختصارات للاطلاع على تفاصيل معايير البحث المستخدمة بشكل شائع. لإجراء الأبحاث المخصصة الخاصة بك، أنقر  <a href='%1'>جد الأعضاء</a>. يمكنك البحث وفقاً لاسم العضو، نوع العضوية، الوضع، وتسلسل تاريخ العضوية.

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
ar: سيظهر العنوان والوصف أدناه للمستخدمين في لائحة التقارير عندما ينقرون "لائحة التقارير". يجب أن يعكس العنوان المعايير التلقائية للتقرير. مثال: تقرير النشاطات- الشهر الحالي

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
ar: العنوان مقترن بنوع النشاط الذي وقع عليه الاختيار. يُرجى تحديد عنوان مميّز.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
ar: العنوان مقترن بنوع الحملة ونوع النشاط الذي وقع عليه الاختيار. يُرجى تحديد عنوان مميّز.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
ar: سيعرض هذا العنوان على المستخدمين في تصنيفات البحث المخصص.

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
ar: سيظهر العنوان في أعلى الصفحة. <br />يرجى استخدام الحروف الأبجدية والأرقام، والفراغات، وعلامات الوصل، والشرطات للعنوان.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
ar: سيظهر هذا العنوان في أعلى صفحة الشكر/تأكيد الصفقة.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
ar: سيظهر النصّ عند أعلى صفحة الشكر.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
ar: لا يمكن استخدام هذه الإشارة في سياق إرسال البريد (صلب الموضوع، الرأسية، الذيل)...

en: This username is currently available.
ar: اسم المستخدم هذا متوفّر حالياً.

en: This username is taken.
ar: اسم المستخدم مأخوذ

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
ar: يتم اختيار هذه القيمة تلقائياً عند إضافة جهة اتصال جديدة.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
ar: هذه النسخة من CiviCRM يمكن أن تستخدم فقط مع دروبال 6.x أو 7.x. يرجى التأكد من وجود "1%" في حال كنت تشغل نسخة 7.0وأعلى.

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
ar: سيزيل هذا الأمر الجائزة من أي صفحة للمساهمات تتضمّنها حالياً.

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
ar: ما تقوم به سيحذف البيانات من CiviCRM. هل أنت متأكد؟

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
ar: سيقوم هذا الأمر بحذف الملف 1% فوراً. ولا يمكن التراجع عن ذلك.

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
ar: ما تقوم به سيجعل تركيب CiviCRM الخاص بك أحادي اللغة من جديد. ما تقوم به سيحذف جميع البيانات المتعلقة باللغات غير اللغة المحددة تلقائياً والتي تم اختيارها أعلاه (ووحدها تلك اللغة سيتم حفظها).

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
ar: سيقوم هذا بتحديث لائحة التكرارات. أنقر موافق للمتابعة.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
ar: ما تقوم به سيزيل الصيغة من جميع نماذج الرسالة التي تستخدمها. هل تودّ أن تكمل العملية؟

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
ar: ستنطلق عملية دمج دفعات من العناصر المتكررة الواردة في القائمة، باعتماد نظام الوضع الآمن، حيث تُدمَج فقط السجلات التي لا تتضمّن بيانات مباشرة متعارضة فقط. أنقر على موافق للمتابعة إذا كنت واثقاً من رغبتك في إتمام تلك العملية.

en: This will write to the database. Continue?
ar: ما تقوم به سيكتب في قاعدة البيانات. هل تريد أن تكمل؟

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
ar: أعتقد أنك قد ترغب بالاستعلام عن هذه المناسبة. فأنا أنوي حضورها.

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
ar: أعتقد أنك قد ترغب بالتعرّف على هذه المنظمة، ومساعدتها، لأنّ عملها عظيم برأيي.

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
ar: لا يمكن أن يتطابق فاصل الآلاف مع الفاصلة العشرية.

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
ar: لا يمكن أن يكون فاصل الآلاف فارغاً. يمكنك استخدام الفراغ عوضاً عنه.

en: Three
ar: ثلاثة

en: Threshold
ar: سقف

en: Thumbnail
ar: مصغرة

en: Thumbnail URL
ar: رابط الصورة المصغرة

en: Thumbnail URL is Required
ar: رابط الصورة المصغرة إلزامي

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
ar: التبتيه الموحّدة، المركزية

en: Tigrinya
ar: التغرينية

en: Time
ar: الوقت / الزمن

en: Time Format
ar: صيغة الوقت

en: Time Limit
ar: مهلة زمنية

en: Time is required for this format.
ar: الوقت مطلوب في هذه الصيغة.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
ar: المهلة الزمنية <strong>بالساعات<strong> لتأكيد/إلغاء تسجيل المشاركين ذوي الأوضاع العالقة. أكتب 0 (أو أترك الخانة فارغة) لتعطّل هذه الميزة.

en: Timezone
ar: منطقة زمنية

en: Tip
ar: نصيحة مفيدة

en: Tip: Managing waitlisted participants
ar: نصيحة: إدارة المشاركين على لائحة الانتظار

en: Title
ar: العنوان/المسمى

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (plain)
ar: العنوان (مجرّد)

en: Title - New Membership
ar: عنوان- عضوية جديدة

en: Title - Renewals
ar: عنوان- التجديدات

en: Title Text Color
ar: لون نص العنوان

en: Title and Format
ar: العنوان والصيغة

en: Title and Settings
ar: العنوان والإعدادات

en: Title for Premiums section
ar: عنوان قسم المكافآت

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
ar: عنوان قسم المكرّمين (مثلاً&quot; معلومات عن المكرّمين&quot;).

en: Title is a required field.
ar: من الضروري ملء خانة العنوان.

en: Title not Set
ar: العنوان غير محدّد

en: Title of the mailing
ar: عنوان البريد

en: Title of the survey.
ar: عنوان الاستطلاع

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
ar: العنوان الذي سيظهر عند أعلى قسم المكافآت

en: To
ar: إلى

en: To Be Paid
ar: يدفع في

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
ar: لإضافة خانة إلى هذه الاستمارة، اسحب أو انقر مرتين على مادة من اللائحة إلى اليمين.

en: To add reports to your dashboard:
ar: لإضافة تقارير إلى لوحتك الرئيسية:

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
ar: للسماح للمستخدمين بالاطلاع على لائحة بالمشاركين، عدّل الخانات إلى :"الاسم" (لتعداد الأسماء فقط)، "الاسم والبريد الإلكتروني"، أو "الاسم والحالة وتاريخ التسجيل".

en: To be paid in
ar: يدفع في

en: To cancel automatic renewal:
ar: لإلغاء تجديد تلقائي:

en: To change the organization data collected use the "On Behalf Of Organization" profile (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>).
ar: لتغيير بيانات المنظمة التي تمّ جمعها، استخدم ملف "بالنيابة عن المنظمة" (<a href="%1">أدر> بيانات وشاشات مخصصة>ملفات شخصية</a>).

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
ar: لتنظيف الإثنين، أضف <em>%1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
ar: لإتمام توقيعك وتأكيده، يرجى اتباع توجيهات التفعيل التي ارسلت إلى البريد الإلكتروني الذي قمت بتسجيله.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
ar: لتعطيل قسم مبالغ المساهمات، يجب أن تعطّل أولاً خيار تسديد العضوية المنفصل من إعدادات العضوية.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
ar: لعرض قائمة أثر الحزمة في أعلى الصفحة، أضف <em>%1</em>

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
ar: لتفريغ التخزين المؤقت للنموذج (civicrm/نماذج_سجل التخزين المؤقت)، أضف <em>%1</em>

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
ar: لتفعيل الموافقة على المشاركة في المناسبة، يجب تفعيل الحالات التالية:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
ar: لتفعيل إدارة قوائم الانتظار الخاصة بالمناسبات، يجب تفعيل الحالات التالية:

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
ar: لضمان أنّ كافة مجموعات البيانات المخصصة المتعلقة بك يمكن الاطلاع عليها، قد تضطر إلى إضافة المفتاح التالي (المفاتيح) إلى مصفوفة db_prefix ضمن إعداد ملفك .php ، أي: "1%".

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
ar: للفرز بحسب الموظّف أو علاقة العمل، يُرجى أيضاً اختيار الموظّف والعلاقة من لائحة الخانات.

en: To find out more about this event, go to:
ar: للمزيد من المعلومات عن هذه المناسبة، زر:

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
ar: لإدراج تقرير في اللوحة الرئيسية، إسحبه من مجموعة "مكونات اللوحة الرئيسية المتوافرة"
    إلى أحد العمودين (استخدم العمود الأيمن لتحقيق أفضل نتيجة).

en: To make a contribution, go to:
ar: لتقديم مساهمة، زر:

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
ar: لإزالة الملفات المحمّلة مؤقتاً (civicrm/ تحميل ملف)، أضف <em>%1</em>

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
ar: للبحث وفقاً لأنواع مواقع محدّدة (مثلاً المنزل، العمل...)، إختر واحداً أو أكثر من الاحتمالات التالية.

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
ar: لإرسال رسالة نصية قصيرة جماعية، عليك أن يكون لديك مجموعة صالحة من الجهات التي تتلقّاها - إما مجموعة واحدة على الأقل من فئة القوائم البريدية

en: To send only one message to the shared address, enable this option. Mail-merge tokens will be filled for only one person.
ar: لإرسال رسالة واحدة فقط للعنوان المشترك، فعّل هذا الخيار. يتمّ ملء علامات دمج البريد من قبل شخص واحد فقط.

en: To send separate messages for each person, disable this option. Mail-merge tokens will be filled separately for each person.
ar: لإرسال رسائل منفصلة لكل شخص، عطّل هذا الخيار. يتم ملء علامات دمج البريد لشخص واحد فقط.

en: To the user
ar: إلى المستخدم

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
ar: للاطلاع على المجاميع، يُرجى اختيار الرمز التعريفي للنشاط وتاريخه ومدّته.

en: To:
ar: إلى:

en: Today
ar: اليوم

en: Toggle fullscreen
ar: بدّل إلى ملء الشاشة

en: Tokens
ar: الرموز

en: Tomorrow
ar: غداً

en: Tonga (Tonga Islands)
ar: تونغا (جزر تونغا)

en: Too many matching results
ar: هناك نتائج مطابقة كثيرة جداً

en: Top Donors Report
ar: تقرير أهمّ المانحين

en: Top Margin
ar: الهامش الأعلى

en: Top Padding
ar: الحشو في الأعلى

en: Total Amount
ar: إجمالي المبلغ

en: Total Amount (Contributions)
ar: المبلغ الإجمالي (المساهمات)

en: Total Amount (Soft Credits)
ar: المبلغ الإجمالي (التسليفات غير المباشرة)

en: Total Amount Contributed
ar: إجمالي مبلغ المساهمات

en: Total Amount Paid
ar: إجمالي المبلغ المدفوع

en: Total Amount should be a positive number
ar: يجب أن تكون القيمة الإجمالية عدداً إيجابياً

en: Total Clicks on a particular link
ar: مجموع النقرات على رابط معين

en: Total Committed
ar: المجموع المتعهد به

en: Total Contributions
ar: إجمالي المساهمات

en: Total Donors
ar: العدد الإجمالي للمانحين

en: Total Members
ar: إجمالي عدد الأعضاء

en: Total No Pledges
ar: العدد الإجمالي للتعهدات

en: Total Number of Cases
ar: إجمالي عدد الملفّات

en: Total Number of Countries
ar: إجمالي عدد الدول

en: Total Paid
ar: مجموع المدفوعات

en: Total Participant(s) added to event: %1.
ar: المشارك (المشاركون) الذين تمّت إضافتهم إلى المناسبة: %1

en: Total Participants
ar: إجمالي عدد المشاركين

en: Total Participants : %1
ar: إجمالي عدد المشاركين: %1

en: Total Payments Made
ar: إجمالي المدفوعات التي أجريت

en: Total Pledge Amount
ar: القيمة الإجمالية للتعهّد

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
ar: يجب أن يكون المبلغ الإجمالي للتعهّد أكبر من صفر.

en: Total Pledged
ar: مجموع التعهّدات

en: Total Pledges
ar: مجموع التعهدات

en: Total Price
ar: السعر الإجمالي

en: Total Primary Contact(s)
ar: العدد الإجمالي لجهة (جهات) الاتصال الأساسية

en: Total Received
ar: المجموع المستلم

en: Total Recipients:
ar: إجمالي عد المستلمين

en: Total Reserve
ar: مجموع الحجز

en: Total Row(s)
ar: الصف (إجمالي الصفوف)

en: Total Rows
ar: إجمالي الصفوف

en: Total Selected Activities: %1
ar:  %1: مجموع الأنشطة المختارة

en: Total Soft Credit Amount
ar: المبلغ الإجمالي للقروض الميسرة

en: Total Tax
ar: إجمالي الضرائب

en: Total Unique Clicks
ar: مجموع النقرات الفريدة

en: Total amount entered
ar: إجمالي المبالغ المُدخلة

en: Total amount expected
ar: إجمالي المبالغ المتوقعة

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
ar: المبلغ الإجمالي الذي تودّ جمعه لهذه الحملة.

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
ar: إجمالي المبالغ المُدخلة أدناه لا تطابق إجمالي الدُفعة.

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
ar: العدد الإجمالي للمدفوعات المتوجبة. حدّد هذا الرقم بـ0 إذا كان هذا الالتزام مفتوحاً. أي لا تحدد تاريخ نهاية.

en: Total number of rows imported successfully.
ar: إجمالي عدد الصفوف المستوردة بنجاح.

en: Total number of rows in the imported data.
ar: مجموع عدد الصفوف في البيانات المستوردة.

en: Total reserved contacts should be a positive number
ar: جهات الاتصال المحجوزة يجب أن تكون رقماً إيجابياً.

en: Total reserved per interviewer
ar: إجمالي المحجوزين لكلّ محاور

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
ar: إجمالي الصفوف (سجلات النشاطات) في الملف الذي جرى تحميله.

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
ar: إجمالي الصفوف (سجلات المساهمة) في ملفّ محمول.

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
ar: إجمالي الصفوف (سجلات عضوية) في ملف جرى تحميله.

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
ar: عدد الصفوف الإجمالي (سجلات المشاركين) في ملفّ تمّ تحميله.

en: Total rows to be imported.
ar: إجمالي الصفوف التي سيتمّ استيرادها

en: Totals (all types)
ar: المجاميع (جميع الأنواع)

en: Totals Only
ar: المجاميع فقط

en: Touched Activity
ar: نشاط ملموس

en: Touched Contact
ar: جهة اتصال ملموسة

en: Track Mailing?
ar: تتبع البريد؟

en: Track Opens?
ar: تتبّع عمليات الفتح؟

en: Track URLs?
ar: هل تريد تتبّع روابط الـURL؟

en: Track replies using VERP in Reply-To header
ar: متابعة الإجابات باستخدام VERP في رأسية الإجابة إلى

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
ar: تتبع عدد المرات التي ينقر فيها المستلمون على كلّ رابط في هذا البريد.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
ar: تتبع عدد المرات التي يفتح فيها المستلمون البريد في برنامج البريد الإلكتروني.

en: Trackable Opens
ar: تتبع عمليات الفتح

en: Trackable Replies
ar: تتبع عمليات الرد

en: Trackable URLs
ar: تتبع نقرات العناوين الإلكترونية

en: Trans #
ar: رقم الصفقة

en: Transaction #
ar: # الصفقة

en: Transaction Date
ar: تاريخ الصفقة

en: Transaction Fee
ar: رسوم الصفقة

en: Transaction ID
ar: معرّف المعاملة

en: Transaction ID already exists in Database.
ar: الرمز التعريفي للصفقة موجود مسبقاً في قاعدة البيانات.

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
ar: يجب أن يكون الرمز التعريفي للصفقة مميّزاً. أدرج رقم الحساب للشيكات.

en: Transaction ID's must be unique. Transaction '%1' already exists in your database.
ar: يجب أن يكون الرقم التعريفي للصفقة مميّزاً. إنّ الصفقة "1%" موجودة أصلاً في قاعدة بياناتك.

en: Transactions
ar: الصفقات

en: Trxn ID
ar: الرمز التعريفي لـTrxn

en: Try "Search All or by Date Range".
ar: جرّب "إبحث في جميع الاختيارات أو وفقاً للترتيب الزمني".

en: Try a different spelling or use fewer letters.
ar: جرّب تهجئة مختلفة أو استخدم أحرفاً أقل.

en: Tsonga
ar: التسونغا

en: Tswana
ar: التسوانية

en: Turkish
ar: التركية

en: Turkmen
ar: التركمانية

en: Twi
ar: التوي

en: Two
ar: اثنان

en: Type
ar: النوع

en: Type of Data
ar: نوع البيانات

en: UF Group Created Date
ar: إنشئت مجموعة UF بتاريخ

en: UF Join ID
ar: معرّف انضمام UF

en: UF Match ID
ar: معرّف مطابقة UF

en: URL
ar: عنوان الموقع

en: URL Click-through tracking
ar: تتبع النقرات على الروابط الإلكترونية

en: URL for Winner Criteria
ar: العنوان الإلكتروني لمعايير الفائز

en: URL for this Page
ar: الرابط لهذه الصفحة

en: URL is not set for this payment processor
ar: العنوان الإلكتروني ليس محدداً لمعالج السداد هذا

en: URL of the location for uploaded image files.
ar: رابط الموقع لملفات الصور التي تم تحميلها.

en: URL to Logo Image
ar: رابط بصورة الشعار

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
ar: تستخدم الروابط للوصول إلى موارد CiviCRM (ملفات CSS، وملفات جافاسكريبت، الصور، إلخ.). قم بتفعيل الروابط.

en: USPS Address Lookup Failed with HTTP status code: %1
ar: لم ينجح البحث عن عنوان USPS وفق رمز حالة أتش تي تي بي: %1

en: USPS Code
ar: رمز USPS

en: Uighur, Uyghur
ar: الأويغورية

en: Ukrainian
ar: الأوكرانية

en: Un-subscribe Confirmation
ar: التأكيد على إلغاء الاشتراك

en: Unable to Delete
ar: غير متاح لك حذف

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
ar: تعذّر إنشاء جداول InnoDB. إنّ دعم InnoDB مطلوب بالنسبة لـCiviCRM لكنه إما غير متوفر وإما غير مفعل في خادم قاعدة البيانات MySQL.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
ar: غير قادر على إنشاء جداول مؤقتة. إنّ مستخدم MySQL لا يملك امتياز إنشاء الجداول المؤقتة.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
ar: غير قادر على إنشاء نوابض. إنّ مستخدم MySQL لا يملك امتياز إنشاء النوابض.

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
ar: غير قادر على حذف خانة السعر "1%"- هي مستخدمة حالياً من قبل واحدة أو أكثر من صفحات المناسبات أو المساهمات المفعّلة أو نماذج المساهمات أو المناسبات.

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
ar: غير قادر على حذف احتمال خانة الأسعار "1%"- تستخدم حالياً ن قبل واحدة أو أكثر من صفحات المناسبات أو المساهمات المفعّلة أو المساهمات.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
ar: غير قادر على حذف مجموعة الأسعار "1%"- تستخدم حالياً من قبل واحد أو أكثر من صفحات المساهمات أو المناسبات الفاعلة أو نماذج المساهمات أو المناسبات.

en: Unable to deliver to destintation mail server
ar: غير قادر على بلوغ خادم البريد للمرسل إليه

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
ar: لم يمكن تعطيل مجموعة الأسعار "%1" - فهي تستخدم حالياً بواسطة حدث، صفحة مساهمة أو مساهمة.

en: Unable to extract the extension to %1.
ar: غير قادر على استخراج التمديد إلى 1%

en: Unable to extract the extension.
ar: غير قادر على استخراج التمديد.

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
ar: غير قادر على استخراج التمديد: لا يمكن توضيح 1%

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
ar: غير قادر على استخراج التمديد: بنية الفهرس سيئة

en: Unable to file on case.
ar: غير قادر على رفع ملف.

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
ar: تعذّر تحميل سجّل الضبط الخاص بنوع الملفّ المشار إليه: "1%" 2%.

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
ar: غير قادر على إقفال الجداول. إنّ مستخدم MySQL لا يملك امتياز إقفال الجداول.

en: Unable to reach destination mail server
ar: غير قادر على بلوغ خادم البريد للمرسل إليه

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
ar: غير قادر على بلوغ الخادم. يرجى إعادة تحديث الصفحة في متصفحك والمحاولة من جديد.

en: Unable to remove directory %1
ar: يتعذّر إزالة سجل العناوين %1

en: Unable to remove file %1
ar: يتعذّر إزالة الملف الشخصي %1

en: Unable to resolve recipient domain
ar: يتعذّر حلّ نطاق المرسل إليه

en: Unbalanced transactions may be created if you delete the account of type: %1.
ar: قد تنشأ صفقات غير متوازنة إذا قمتَ بحذف حساب من نوع: %1.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
ar: أزل علامة من هذا المربع إذا كنتَ تستخدم صفحة المساهمات هذه للتسجيل من أجل العضوية المجانية فقط، أو لاستدرار الهبات العينية/غير النقدية، مثل الأثاث والمعدّات... إلخ.

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
ar: للأسف، إنّ بعض الاحتمالات التي اخترتها هي الآن مباعة بالكامل بالنسبة لمشارك أو أكثر.

en: Unhold Email
ar: إعادة إرسال البريد الإلكتروني

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Uninstall Error
ar: خطأ في الازالة

en: Uninstall Extension
ar: إزالة الملحق

en: Unique Click-throughs
ar: النقرات الفريدة

en: Unique ID (OpenID)
ar: معرّف مميّز (OpenID)

en: Unique Invoice ID from system
ar: رمز تعريفي مميّز للفاتورة من النظام

en: Unique Replies
ar: ردود فريدة

en: Unique Tracked Opens
ar: عمليات الفتح المتتبعة الفريدة

en: Unique Transaction ID
ar: الرمز التعريفي الموحّد للصفقة

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
ar: رمز تعريفي مميّز للصفقات من معالج المدفوعات/المصرف إلخ.

en: Unique internal Credit Note ID for this contribution.
ar: معرّف داخلي مميّز لإشعار الدائن لغرض هذه المساهمة.

en: Unique internal reference ID for this contribution.
ar: الرمز التعريفي للمرجع الداخلي المميّز لهذه المساهمة.

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
ar: المعرّف المميّز لسداد هذه المعاملة. سيتمّ تلقائياً تخزين معرّف المعاملة بمعالج الدفع هنا في صفحة المساهمات الإلكترونية.

en: Unit Price
ar: سعر الوحدة

en: Unit of Measure
ar: وحدة القياس

en: Unit price.
ar: سعر الوحدة.

en: Units
ar: وحدات

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
ar: نوع الارتداد غير معروف: لا يمكن تفكيك البريد الإلكتروني الارتدادي

en: Unknown error
ar: خطأ غير مألوف

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
ar: صفوف قروض ميسّرة متضاربة (مهملة)

en: Unnamed Profile
ar: ملف شخصي لجهة غير معروفة

en: Unopened/Hidden
ar: غير مفتوح / مخفي

en: Unpaid
ar: غير مدفوع

en: Unreachable
ar: لا يمكن الاتصال به

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
ar: ربط دفع غير معترف به (٪ 1) في 2٪ ::٪ 3

en: Unrecognized upgrade action
ar: تحديث لم يتمّ التعرف إليه

en: Unsafe Permission Settings
ar: إعدادات غير آمنة لمنح الإذونات

en: Unsaved Changes
ar: تغييرات غير محفوظة

en: Unsubscribe
ar: إلغ الاشتراك

en: Unsubscribe ID
ar: الرمز التعريفي لإلغاء الاشتراك

en: Unsubscribe Message
ar: رسالة إلغاء الاشتراك

en: Unsubscribe Requests
ar: طلبات إلغاء الاشتراك

en: Unsubscribe Timestamp
ar: الختم الزمني لإلغاء الاشتراك

en: Unsubscribe is for Organization?
ar: إلغاء الاشتراك للمنظمة؟

en: Unsubscribe via email
ar: ألغِ الاشتراك عبر البريد الإلكتروني

en: Unsubscribe via web page
ar: ألغِ الاشتراك عبر صفحة الموقع إلكتروني

en: Unsubscribed
ar: غير مسجّل

en: Unsubscribed Groups
ar: مجموعات غير مسجلة

en: Unsubscription Groups
ar: مجموعات إلغاء الاشتراك

en: Unsupervised
ar: غير خاضع للإشراف

en: Unsupported action
ar: فعل غير مدعوم

en: Up To %1 Donation
ar: حتى 1% هبة

en: Upcoming
ar: التالي

en: Upcoming Events
ar: المناسبات المقبلة

en: Update
ar: تحديث

en: Update Activities
ar: قم بتحديث النشاطات

en: Update Activity
ar: قم بتحديث النشاطات

en: Update Campaign
ar: تحديث الحملة

en: Update Contact Information
ar: حدّث معلومات الاتصال

en: Update Contact(s)
ar: حدّث جهة (جهات) الاتصال

en: Update Contacts
ar: حدّث جهات الاتصال

en: Update Contribution(s)
ar: حدّث المساهمة (المساهمات)

en: Update Contributions
ar: حدّث المساهمات

en: Update Error
ar: حدّث الخطأ

en: Update Grants
ar: تحديث المنح

en: Update Greetings and Addressees
ar: حدثّ التحيات والعناوين

en: Update Members(s)
ar: تحديث (العضو) الأعضاء

en: Update Membership Statuses
ar: حدّث حالات العضوية

en: Update Memberships
ar: تحديث العضويات

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
ar: حدّث شكل الصفحة (ممّا ينعكس على جميع النماذج التي تعتمد هذا الشكل)

en: Update Participant Statuses
ar: حدّث حالات المشاركين

en: Update Participant(s)
ar: تحديث المشارك (المشاركين)

en: Update Petition
ar: تحديث العريضة

en: Update Recurring Contribution
ar: حدّث المساهمات المتكرّرة

en: Update Recurring Contribution Billing Details
ar: حدّث تفاصيل الفواتير المتعلقة بالمساهمات المتكرّرة

en: Update Response
ar: حدّث الإجابة

en: Update Responses for All
ar: حدّث الإجابة للجميع

en: Update Smart Group
ar: حدّث المجموعة الذكية

en: Update Smart Group Counts
ar: حدّث أعداد المجموعة الذكية

en: Update Success
ar: نجح التحديث

en: Update Survey
ar: تحديث الاستطلاع

en: Update Template
ar: حدّث النموذج

en: Update existing Membership
ar: تحديث عضوية قائمة

en: Update existing contributions
ar: حدّث المساهمات الحالية

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ar: حدّث قيم الخانات لكلّ نشاط كما هو مطلوب. أنقر <strong>حدّث النشاطات</strong> أدناه لحفظ جميع التغييرات الخاصة بك. لتحديد خانة ذات القيمة نفسها لجميع الصفوف، أدخل هذه القيمة للنشاط الأول ومن ثم أنقر <strong>إنسخ الرمز</strong> (إلى جانب عنوان العمود).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ar: حدّث قيم الخانات لكلّ جهة اتّصال كما هو مطلوب. أنقر <strong>حدّث جهات الاتصال</strong> أدناه لحفظ جميع التغييرات الخاصة بك. لتحديد خانة ذات القيمة نفسها لجميع الصفوف، أدخل هذه القيمة لجهة الاتصال الأولى ومن ثم أنقر <strong>إنسخ الرمز</strong>  (إلى جانب عنوان العمود).

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ar: حذّث قيم الخانة لكلّ مساهمة كما هو مطلوب. أنقر <strong>حدّث المساهمات</strong> أدناه لحفظ جميع تغييراتك. لتحديد خانة بالقيمة نفسها لجميع الصفوف، أدخل هذه القيمة للمساهمة الأولى ومن ثم أنقر <strong>رمز النسخ</strong> (إلى جانب عنوان العمود).

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ar: حدّث قيم الخانات لكلّ عضو كما هو مطلوب. أنقر <strong>حدّث العضويات</strong> أدناه لحفظ جميع تغييراتك. لتحديد خانة بالقيمة نفسها لجميع الصفوف، أدخل هذه القيمة للعضو الأول ومن ثم أنقر <strong>إنسخ الأيقونة</strong> (بالقرب من عنوان العمود).

en: Update grants
ar: تحديث المنح

en: Update on Duplicate
ar: حدّث على النسخة المتكررة

en: Update receipt dates for these contributions
ar: حدّث تواريخ الإيصال لهذه المساهمات

en: Update repeating %1
ar: تحديث التكرار 1%

en: Update thank-you dates for these contributions
ar: حدّث تواريخ إرسال الشكر لهذه المساهمات

en: Update the matching contact
ar: حدّث جهة الاتصال المطابِقة

en: Update this field mapping
ar: تحديث خريطة الخانات هذه

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
ar: حدّث هذه الصفحة بالإحصاءات الحالية حول عدد جهات الاتصال في كلّ مجموعة ذكية.

en: Update your personal contact information
ar: حدّث معلومات الاتصال الشخصية الخاصة بك

en: Updated
ar: محدّث

en: Updated Fee(s)
ar: رسم (رسوم) محدّثة

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
ar: المنح المحدثة: %1 (إجمالي المختار: %2)

en: Updated Mailing
ar: بريد محدّث

en: Updated contact
ar: جهة الاتصال التي تمّ تحديثها

en: Updated personal campaign page
ar: صفحة حملة شخصية محدّثة

en: Updates Saved
ar: تحديثات محفوظة

en: Updates membership statuses. WARNING: Membership renewal reminders have been migrated to the Schedule Reminders functionality, which supports multiple renewal reminders.
ar: يحدّث وضعية الأعضاء. تنبيه: تمّ نقل الرسائل التذكيرية بخصوص تجديد العضوية إلى وظيفة التذكير بالمواعيد، التي توفّر إمكانية التذكير أكثر من مرة بضرورة تجديدها.

en: Updates pending event participant statuses based on time
ar: تحديث أوضاع المشاركين المنتظرين استناداً إلى الوقت

en: Updates pledge records and sends out reminders
ar: يحدّث سجلات التعهّد ويرسل رسائل للتذكير بها

en: Updates the reset_date on an email address to indicate that there was a valid delivery to this email address.
ar: يحدّث تعيين_التاريخ ضمن عنوان البريد إلكتروني، للدلالة على إتمام عملية التسليم إلى العنوان المذكور.

en: Updating
ar: جاري التحديث

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
ar: حدّث CiviCRM من v %1 إلى v %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
ar: قم بترقية CiviCRM للإصدارة %1

en: Upgrade DB to %1: SQL
ar: قم بترقية قاعدة البيانات إلى %1: SQL

en: Upgrade Now
ar: قم بالترقية الآن

en: Upgrade failed to redirect
ar: فشل التحديث في إعادة التوجيه

en: Upload CSV File
ar: حمّل ملف بصيغة سي اس في

en: Upload Content
ar: حمِّل المحتوى

en: Upload Data
ar: تحميل البيانات

en: Upload TEXT Message
ar: حمِّل نص الرسالة

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
ar: إستخدم صورة أو رمز تريد عرضها عند الاطلاع على جهة الاتصال هذه.

en: Upload from my computer
ar: تحميل من حاسوبي

en: Upload or Compose On-screen
ar: حمّل أو ألّف على الشاشة

en: Urdu
ar: الأردية

en: Urgent
ar: طارئ

en: Url
ar: رابط ويب

en: Url Tracking
ar: تتبع العناوين الإلكترونية

en: Url already exists in Database.
ar: الموقع الإلكتروني موجود في قاعدة البيانات.

en: Usage
ar: استعمال

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
ar: استخدم الرمز %1 للاسم المختصر للولاية/المقاطعة أو %2 للاسم الكامل للولاية/المقاطعة.

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
ar: استخدم %1 إلا إذا نصحكeWAY بغير ذلك.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
ar: استخدم "المطابقة الدقيقة" إذا لم تكن تريد استبدال الكلمات المطابقة بشكلٍ جزئي أو إذا كنت تعمل على استبدال جملة كاملة (مثلاً، استبدل "أنشئ أحرفاً قابلة للطباعة (PDF)" بـ"أكتب الأحرف").

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
ar: إستخدم "جد جهات الاتصال ضمن هذه المجموعة" للبحث عن جهات اتصال محدّدة.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
ar: استخدم  'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' إلا إذا أوصى Elavon بخلاف ذلك.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
ar: استخدم  'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' إلا إذا أوصى Elavon بخلاف ذلك.

en: Use (create mode)
ar: استخدم (وضعية الإنشاء)

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
ar: إستخدم قائمة <a href='%1'>جد</a> أو <a href='%2'>البحث المتقدّم</a> لإدخال معايير بحث

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
ar: إستخدم حرف (أحرف) بدل <strong>&#37;</strong> لمطابقات جزئية. مثلاً: أدخل "متطوع&#37;"كنوع نشاطك للمطابقة مع أي نشاط من نوع "تطوعي" + أي عبارات أخرى (كمتطوع لدعوة عامة).

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
ar: استخدم <strong>إيجاد مجموعات</strong> لإجراء بحث بحسب اسم المجموعة، ونوعها، ومدى بروزها.

en: Use Address Elements
ar: إستخدم عناصر العنوان

en: Use Complete Address
ar: إستخدم العنوان كاملاً

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
ar: استخدم مجموعات خانات مخصصة لتضيف الخانات المترابطة منطقياً ضمن نوع معيّن من سجلات CiviCRM (مثلاً سجلات جهات الاتصال، وسجلات المساهمة، إلخ.)

en: Use DedupeRule
ar: اعتمد قاعدة إزالة البيانات المزدوجة

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
ar: استخدم أنواع المناسبات  لوضع مناسباتك  ضمن فئات. يمكن فرز المعلومات الخاصة بالمناسبات وفقاً لنوع المناسبة، ويمكن لبحوث المشارك أن تستخدم نوع المناسبة كمعايير.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
ar: استخدم المجموعات لتنظيم جهات الاتصال (مثلاً تشكل جهات الاتصال هذه جزءاً من "اللجنة التوجيهية").

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
ar: يُتاح لك تنظيم جهات الاتصال ضمن مجموعات (كأن تضمّ بعض الجهات إلى "لجنة توجيهية")، وتشكيل "مجموعات ذكية" على أساس مواصفات تلك الجهات (كأن تضمّ في مجموعة معيّنة جميع الأشخاص في قاعدة البيانات، المقيمين في محلّة معيّنة).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
ar: إستخدم المجموعات لتنظيم جهات الاتصال (مثلاً هذه الجهات تعتبر جزءاً من "لجنتنا التوجيهية"). يمكنك أيضاً إنشاء <strong>مجموعات ذكية</strong> استناداً إلى مواصفات جهات الاتصال (مثلاً تتضمّن هذه المجموعة جميع الأشخاص في قاعدة بياناتنا الذين يقيمون في مكان محدّد).

en: Use Location
ar: إستخدم الموقع

en: Use Rule
ar: اعتمد القاعدة

en: Use Saved Field Mapping
ar: استخدم خريطة الخانات المحفوظة

en: Use Street Address
ar: إستخدم عنوان الشارع

en: Use Template
ar: استخدم النموذج

en: Use a confirmation page?
ar: هل تريد استخدام صفحة تأكيد؟

en: Use a confirmation screen?
ar: هل تريد استخدام شاشة للتأكيد؟

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
ar: استعمل رمزاً في سطرالموضوع عندما ترسل بريداً إلكترونياً إلى عدد من الأشخاص، وتريد أن تدرج أسماءهم و/أو قيماً أخرى من سجل اتصالاتهم مباشرة ضمن هذا السطر.

en: Use another contact's address
ar: استخدم عنوان آخر لجهة الاتصال

en: Use default image
ar: إستخدم الصورة المبدئية

en: Use existing location
ar: إستخدم موقعاً حالياً

en: Use existing result set
ar: استخدم مجموعة النتائج الحالية

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
ar: اتبع الخطوات التالية إذا كنت تريد التحكم بالاستعراض و/أو تعديل الأذون لمجموعات اتصال محددة، أو ملفات شخصية محددة أو خانات بيانات مخصصة محددة.

en: Use for Bulk Mail
ar: إستخدم لمراسلات بالجملة

en: Use one of the merge contact options when exporting records to reduce your mailing size by sending a single piece of mail to each address.
ar: إستخدم إحدى احتمالات دمج جهات الاتصال عند تصدير السجلات للتخفيف من حجم البريد من خلال إرسال رسالة واحدة إلى كلّ عنوان.

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
ar: استخدم الرمز %1 للاسم المختصر للولاية/المقاطعة أو %2 للاسم الكامل للولاية/المقاطعة.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add new rules.
ar: إستخدم استمارة "إضافة قاعدة الارتباط" لإضافة قواعد جديدة.

en: Use the 'Add Association Rule' form to add one.
ar: إستخدم استمارة "إضافة قاعدة الارتباط" لإضافة واحدة.

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
ar: استعِن بمربعات "وضعية المجموعة..." لمعاينة  جهات الاتصال "الموضوعة قيد الانتظار" و/أو جهات الاتصال التي "حذفت" من المجموعة.

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
ar: إستخدم  <a %1>قائمة الضبط المرجعية</a> لمراجعة وضبط الإعدادات الخاصة بموقعك الجديد.

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
ar: استخدم <a href="%1">أداة استيراد البيانات المخصصة المتعددة القيم</a> لاستيراد البيانات إلى الخانات المخصصة المتعددة ضمن السجلات (علماً أنّ سجلات جهات الاتصال يجب أ، تكون متوافرة أصلاً).

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
ar: إستخدم الاستمارة أدناه لضبط عنوان المعالج (مع الشعار الاختياري)، ونص زر المساهمة الخاص بك، ووصف وجيز عن حملة جمع التبرعات الخاصة بك، ورابط بالصفحة الرئيسية لمنظماتك (لمن يريد الحصول على المزيد من المعلومات). يمكنك أيضاً تعديل مخطط الألوان المبدئية من خلال توسيع قسم "تعديل ألوان المعالج" في الاستمارة.

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
ar: إستخدم احتمالات التحية لتحدّد كيف تريد أن تظهر التحية واسم الشخص بالنسبة لمختلف وسائل الاتصال. عندما ترسل بريداً إلكترونياً أو تصدّر لائحةً بالسجلات إلى ملف .csv  بغرض دمج الرسائل، ستكون خانات التحية والمرسل إليه كما تفضّلها.

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
ar: إستخدم الروابط أدناه لضبط أو تعديل الإعدادات العالمية الخاصة بـ CiviCRM لهذا الموقع. عد إلى %1 للتفاصيل المتعلقة بالإعدادات والخيارات.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
ar: إملأ الجدول أدناه لإدخال التصنيفات الوصفية والمبالغ لما يصل إلى عشرة رسوم مخصومة عن كلّ مجموعة من الحسومات.
     <strong>لا تنسَ أن تنقر "إحفظ" عندما تنتهي.</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
ar: استخدم الجدول أدناه لإدخال التصنيفات الوصفية والمبالغ إلى ما يصل حتى عشرة مستويات رسوم خاصة بالمناسبة. سيتمّ عرضها ضمن لائحة من أزرار الانتقاء. وسيظهر كلّ من التصنيف والمبلغ بالدولار على الشاشة. يمكنك أيضاً ضبط مجموعة واحدة أو أكثر من الرسوم المخصومة من خلال وضع إشارة في خانة "الخصم وفقاً لتاريخ الاشتراك".

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
ar: إستخدم الجدول أدناه لإدخال ما يصل إلى عشر قيم للمساهمات الثابتة. سيتمّ عرضها كلائحة من أزرار الاختيار. وسيظهر كلّ من التصنيف والقيمة بالدولار.

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
ar: إستخدم صيغة هذا البحث لإيجاد جهات الاتصال. أشر إلى جهات الاتصال التي تريد إضافتها إلى هذه المجموعة. ثم أنقر "أضف جهات الاتصال إلى 1%".

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
ar: استخدم هذه القائمة المرجعية لمراجعة واستكمال مهام الضبط لموقعك. سيعاد توجيهك إلى هذه القائمة المرجعية بعد حفظ كل الإعدادات. أما الإعدادات التي لم تقم بمراجعتها بعد فتكون <span class="status-overdue">معروضة باللون الأحمر</span>. بعد زيارتك للصفحة، تصبح الروابط <span class="status-pending">معروضة باللون الأخضر</span> (ولو أنك تبقى بحاجة لزيارة الصفحة من جديد لاستكمال أو تحديث الإعدادات). يمكن الوصول إلى هذه الصفحة من جديد من قائمة <a href="%1">إدارة CiviCRM</a> في أي وقت.

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
ar: إستخدم هذه الخانة إذا كنتَ تريد تحديد قيمة ثابتة <code>للمسار الراجع</code> في رأسية الرسائل الإلكترونية (مثلاً <code>myuser@example.org</code>). أدخل عنوان بريد إلكتروني ينتمي إلى حساب SMTP صالح في مجالك. لن يرى هذا العنوان عملاء البريد الإلكتروني "العاديين". استشر مزوّد SMTP الخاص بك بشأن العنوان الذي يجب أن تضعه هنا كي يوافق الخادم على الرسائل الخارجة من CiviMail. إذا تركتَ هذه الخانة شاغرة، سيُستخدم بريد <code>المرسل</code> الإلكتروني <code>كمسار راجع</code>.

en: Use this field to configure Membership Types where memberships are automatically granted to related contacts. Examples:
ar: إستخدم هذه الخانة لضبط أنواع العضوية حيث يتمّ منح العضويات تلقائياً إلى جهات الاتصال ذات الصلة. أمثلة:

en: Use this field to indicate the organization that owns this account.
ar: إستخدم هذه الخانة للإشارة إلى المنظمة التي تملك هذا الحساب.

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
ar: استخدم هذه الخانة للحدّ من تكرار 1% أو إنهائه.

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
ar: إستخدم هذه الخانة لتخزين وصف عن كيف/لماذا أضيفت جهة الاتصال هذه إلى قاعدة البيانات. عادةً ما تُملأ هذه الخانة تلقائياً عند إنشاء جهة اتصال من استمارة عامة أي التسجيل للمناسبة.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
ar: إستخدم هذه الخانة لحفظ رقم تعريفي مميّز. يستخدم هذا الأمر بشكل عام لربط جهات الاتصال بالسجلات في استمارة أخرى. عند نقل البيانات من نظام آخر، قم باستيراد الرقم التعريفي المميّز لجهة الاتصال من النظام القديم إلى هذه الخانة.يمكنك بعد ذلك استخدامها لمطابقة المساهمات المستوردة وبقية بيانات المعاملات مع سجل جهة الاتصال المطابق.

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
ar: إستخدم هذا التصنيف للحد من نتائج البحث بحيث تقتصر على العلاقات التي تكون فيها جهات الاتصال ذات الصلة جزءاً من مجموعة أو مجموعات معيّنة. مثلاً، قد تحتاج إلى العثور على جميع الأفراد الموظفين (نوع العلاقة "موظف في") في المنظمات الموجودة ضمن مجموعة "رعاة الشركات" الخاصة بك.

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
ar: إستخدم هذه الاستمارة لإضافة استطلاع جديد. يمكنك إنشاء نوع نشاط جديد، خاص بهذا المسح، أو اختيار نوع نشاط حالي لهذا الاستطلاع.

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
ar: استخدم هذا النموذج لمنح حق الوصول إلى مكونات CiviCRM وإلى أذونات أخرى في CiviCRM بشأن أدوار وردبريس.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
ar: استخدم هذا النموذج لإضافة أو تحرير قوالب الرسائل القابلة لإعادة الاستخدام.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
ar: إستخدم هذه الاستمارة لضبط موقع المناسبة والشخص الممكن الاتصال به للحصول على معلومات. يجب أن تظهر هذه المعلومات على صفحة المعلومات الخاصة بالمناسبة. كما ستُدرج في صفحات التسجيل الإلكتروني ورسائل التأكيد الإلكترونية في حال كانت هذه الميزات مفعّلة.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options.
ar: إستخدم هذه الاستمارة لضبط احتمالات رسالة الشكر والإيصالات.

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
ar: إستخدم هذه الاستمارة لتعديل عنوان الصفحة، النوع المالي (مثلاً، هبة، مساهمة الحملة، إلخ.)، قيمة الهدف، المقدمة، والوضع (فاعل/غير فاعل) لصفحة المساهمة الإلكترونية هذه.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
ar: استخدم هذه الاستمارة لتعديل العنوان والمساعدة الكلية لمجموعة خانات الأسعار.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
ar: إستخدم هذه الاستمارة لتفعيل وضبط قسم التسجيل للعضوية وتجديدها في ما يتعلق بصفحة المساهمة الإلكترونية هذه. إذا كنتَ لا تستخدم هذه الصفحة للتسجيل للعضوية، لا تضع علامة في المربّع <strong>المفعّل</strong>

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
ar: استخدم هذه الاستمارة لتفعيل وضبط قسم لتسجيل العضوية وتجديدها في ما يتعلق بصفحة المساهمة الإلكترونية هذه. إذا لم تكن تستخدم هذه الصفحة لتسجيل العضوية، لا تضع علامة في خانة التفعيل.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
ar: استخدم هذا النموذج للبحث عن منحة (منح) وفقاً للأسماء الواردة في قائمة الاتصالات، أو حالة المنحة، أو نوع المنحة، أو إجمالي المبلغ، إلخ.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
ar: إستخد هذه الاستمارة لاختيار مكافأة سيتمّ تقديمها في صفحة المساهمات الإلكترونية هذه.

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
ar: إستخدم هذه الاستمارة لتحديد العنوان، ونوع السجلات التي ستستخدم لأجله الخانات، والمساعدة على مستوى المجموعات. ستتمكّن عند ذلك من إضافة أيّ عدد من الخانات إلى المجموعة.

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ar: إستخدم هذه الاستمارة لتقديم سجل عضوية بالنيابة عن 1%. <strong>إنّ صفقة 2% سيتمّ تقديمها</strong> من خلال تقديم معالج البيانات الذي وقع عليه الاختيار.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ar: إملأ هذه الاستمارة لتسجيل الحضور للمناسبة بالنيابة عن 1%. <strong>سوف يتمّ إنجاز 2% معاملة</strong> من خلال معالج المدفوعات.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
ar: استخدم هذه الاستمارة لتحديث بطاقة الائتمان والاسم الذي سترسل له الفواتير والعنوان المستخدم لهذه المساهمة المتكررة.

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
ar: استخدم هذه الشاشة لضبط الصيغ التلقائية لخانات عرض التاريخ وإدخال التاريخ في مختلف صفحات الموقع. تستخدم الإعدادات أوجه التحديد POSIX. يجري الضبط المسبق للتركيبات الجديدة مع الصيغ المعيارية للولايات المتحدة. يمكنك تجاوز هذه الإعدادات التلقائية وتحديد سلسلة التواريخ المسموح بها لأنواع الخانات المحددة في <a href="%1">إدارة>تخصيص البيانات والشاشات>تفضيلات التاريخ</a>

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
ar: استخدم هذه الشاشة لضبط الصيغ الخاصة بعرض التاريخ وخانات إدخال التواريخ. تحدد الصيغ التلقائية للصيغ المعيارية للولايات المتحدة. تستخدم الإعدادات خصائص POSIX المحدّدة. الخصائص المحدّدة المتوفرة والقيم التي يتم إنتاجها تختلف بحسب النظام التشغيلي  , والموقع.

en: Use this search
ar: إستخدم هذا البحث

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
ar: إستخدم هذا القسم لإدخال وتحديث كافة المكافآت التي تريد تقديمها في أيّ من صفحات المساهمات الإلكترونية الخاصة بك. ثم يمكنك تعيين مكافأة أو أكثر لصفحة المساهمات الخاصة من خلال <a href='%1'>ضبط صفحات المساهمات الإلكترونية</a>، <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.

en: Use this section to indicate that the contribution came in via a constituent's Personal Campaign Page (PCP), OR should be credited to that PCP post facto.
ar: استخدم هذا القسم للإشارة إلى أنّ المساهمة وردت من خلال صفحة الحملات الشخصية للناخب (ص ح ش)، أو يجب أن تقيّد في حساب تلك الصفحة بمفعول رجعي.

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
ar: مستخدم للإشارة إلى أنّ لجهة اتصال علاقة بالمانح الفعلي و/أو مسؤولة بشكل غير مباشر عن المساهمة. مثلاً، إذا قدم أحد أفراد الأسرة مساهمة كبيرة- من المفيد غالباً تسجيل قرض ميسر لبقية فرد (أفراد) الأسرة. يمكنك تسجيل قرض ميسر عند إضافة أو تعديل سجل المساهمات من هذه الخانة.

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ar: إستخدم رموزاً عند إرسال بريد أو إعداد رسائل بي.دي.إف. لعدد من المتلقين، وكنتَ تريد إدراج اسمهم و/أو قيم اخرى من سجل جهات الاتصال الخاصة بهم تلقائياً ضمن رسالتك.

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ar: استعمل رمزاً في سطرالموضوع عندما ترسل بريداً إلكترونياً إلى عدد من الأشخاص، وتريد أن تدرج أسماءهم و/أو قيماً أخرى من سجل اتصالاتهم مباشرة ضمن رسالتك.

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ar: إستخدم الرموز إذا كنتَ ترسل رسالة نصية قصيرة إلى عدد من المتلقين، وكنتَ تريد إدراج اسمهم و/أو قيم أخرى من سجل جهات الاتصال تلقائياً ضمن رسالتك.

en: Used For
ar: تستخدم للحصول على

en: Used For?
ar: تستخدم لـ؟

en: Used for
ar: يستخدم لـ

en: User Added
ar: تمّت إضافة مستخدم

en: User Dashboard Options
ar: خيارات اللوحة الرئيسية للمستخدمين

en: User ID
ar: الرمز التعريفي للمستخدم

en: User Link
ar: رابط المستخدم

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: User Name Label
ar: عنوان اسم المستخدم

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ar: إسم المستخدم غير محدد في إدارة وraquo؛ إعدادات النظام وraquo؛ معالج السداد.

en: User Preference
ar: تفضيلات المستخدم

en: User Record
ar: سجل المستخدم

en: User account is no longer active
ar: حساب المستخدم لم يعد مفعّلاً

en: User and User Admin Only
ar: المستخدم ومدير المستخدم فقط

en: User inbox is full
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم ممتلئ

en: User-defined Profile
ar: ملف تعريف يحدده المستخدم

en: User-defined Profiles
ar: ملفات تعريف يحددها المستخدم

en: User-driven Messages
ar: الرسائل الموجهة نحو المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username is not set for this payment processor
ar: إسم المستخدم غير محدّد لمُعالج السداد هذا

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
ar: اسم المستخدم عند الاتصال (لملقمات IMAP و POP3).

en: Users and Permissions
ar: المستخدمون والصلاحيات

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
ar: لم يتمكن المستخدمون من اختيار هذه القيمة عند إضافة أو تحرير حالة المشارك.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
ar: لن يتمكن المستخدمون من اختيار هذه القيمة عند إضافة أو تحرير أماكن جهات الاتصال.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
ar: لن يتمكن المستخدمون بعدها من اختيار هذه القيمة عند إضافتهم أو تحريرهم العلاقات بين جهات الاتصال.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
ar: لن يتمكن المستخدمون من اختيار هذه القيمة عند إضافة أو تحرير صفحات السداد.

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
ar: يمكن للمستخدمين الذين حصلوا على إذن "إدارة التقارير المحجوزة" بأن يشيروا إلى تقرير معيّن بأنه محجوز، مما يمنع المستخدمين الآخرين من الاطلاع على معايير التقرير وإعداداته أو تعديلها. يفيد هذا الأمر بشكل خاص بالنسبة للتقارير التي تؤثّر معاييرها على نوع البيانات الظاهرة على الشاشات غير المتعلقة بالتقارير. مثلاً، إنّ ضبط عواميد تقرير "ملخّص روابط جهات الاتصال" يؤثر على العواميد الظاهرة في صفحة كلّ منهم.

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
ar: يحقّ للمستخدمين الذين يملكون الإذن أن يضيفوا هذا التقرير إلى اللوحة الرئيسية.

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
ar: عادةً آخر 3-4 أرقام في مكان التوقيع، على الجهة الخلفية من البطاقة.

en: Uzbek
ar: الأوزبكية

en: Valid Rows
ar: الصفوف السليمة

en: Validate & Process the Batch
ar: تصحيح ومعالجة الدُفعة

en: Validate Email Address from Mailings.
ar: ثبّت عنوان البريد الإلكتروني من الرسائل البريدية

en: Value
ar: قيمة

en: Value Saved
ar: قيمة محفوظة

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
ar: لا يمكن أن تكون قيمة تصنيف "هذه السنة" وتصنيف "السنوات الأخرى" هي نفسها.

en: Value must be an integer.
ar: يجب أن تكون القيمة عدداً صحيحاً.

en: Value should be a positive number
ar: يجب أن تكون القيمة عدداً موجباً

en: Venda
ar: الفندا

en: Verify SSL Certificates
ar: التحقق من شهادات SSL

en: Verify SSL Certs
ar: التحقق من شهادات SSL

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
ar: تحقق من أنّ المحتوى والشكل يبدوان متماسكين عبر مختلف عناوين البريد الإلكتروني للعملاء.

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
ar: إن التحقق من شهادة SSL يؤكد على أنّ CiviCRM تقيم تواصلاً آمناً مباشرةً مع أنظمة معالجة المدفوعات.

en: Version %1
ar: نسخة  %1

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
ar: تبيّن أنّ المعلومات عن النسخة مفقودة في قاعدة البيانات. يتعيّن عليك تحديد النسخة الصحيحة المطابقة لوضعية قاعدة بياناتك الحالية.

en: Version information missing in civicrm codebase.
ar: معلومات الإصدار مفقودة في قاعدة رموز civicrm.

en: Version information missing in civicrm database.
ar: معلومات الإصدار مفقودة في قاعدة بيانات civicrm.

en: Vertical Spacing
ar: فراغ عمودي

en: Vietnamese
ar: الفييتنامية

en: View
ar: مشاهدة

en: View %1
ar: استعرض %1

en: View %1 Record
ar: إطّلع على 1% سجلات

en: View / Edit Multiple Choice Options
ar: استعرض/عدّل خيارات الاحتمالات المتعددة

en: View / download files including images and photos
ar: إطّلع على ملفات تتضمّن صوراً /حمّلها

en: View ANY CONTACT in the CiviCRM database, export contact info and perform activities such as Send Email, Phone Call, etc.
ar: إطّلع على أيّ جهة اتصال في قاعدة بيانات CiviCRM، وقم بتصدير معلومات جهات الاتصال وإجراء نشاطات مثل إرسال بريد إلكتروني، إجراء باتصال هاتفي إلخ.

en: View Activity
ar: عرض ومشاهدة ألانشطة

en: View Activity Record
ar: إطلع على سجل النشاط

en: View All Reports
ar: استعرض جميع التقارير

en: View Case
ar: إطّلع على الملفّ

en: View Change Log
ar: عاين سجل التغييرات

en: View Comment
ar: اطّلع على التعليق

en: View Contact
ar: مشاهدة جهة الاتصال

en: View Contact Dashboard
ar: اطلع على لوحة ملخص جهات الاتصال

en: View Contact Dashboard (for themselves and visible contacts)
ar: استعرض اللوحة الرئيسية لجهات الاتصال (بالنسبة إليهم وإلى جهات الاتصال الظاهرة)

en: View Contact Details
ar: مشاهدة تفاصيل جهة الاتصال

en: View Contact Record
ar: اطلع على سجل جهات الاتصال

en: View Contact Summary for this Contact
ar: إطلع على معلومات الاتصال الخاصة بجهة الاتصال هذه

en: View Contact Summary for this Contact.
ar: إطّلع على جميع معلومات الاتصال الخاصة بهذا الشخص.

en: View Contact details for this contact.
ar: إطّلع على تفاصيل الاتصال بهذه الجهة.

en: View Contribution
ar: إطلع على المساهمة

en: View Contribution Details for this Contact.
ar: إطّلع على تفاصيل عن مساهمة هذا الشخص.

en: View Contribution details for this contact
ar: إطّلع على تفاصيل المساهمات الخاصة بهذا الشخص

en: View Contribution from
ar: الاطلاع على مساهمة من

en: View Default
ar: أنظر إلى الخيار التلقائي

en: View Details of Case.
ar: إطلع على تفاصيل الملفّ.

en: View Details of this Contribution.
ar: إطلّع على تفاصيل عن هذه المساهمة.

en: View Event Income Details for this Event
ar: إطّلع على تفاصيل المداخيل الخاصة بهذه المناسبة

en: View Event Income For this Event
ar: إطّلع على المداخيل الخاصة بهذه المناسبة

en: View Event Income details for this Event.
ar: إطّلع على تفاصيل الإيرادات الخاصة بهذه المناسبة.

en: View Event Participants For this Event
ar: إطّلع على المشاركين في هذه المناسبة

en: View Event Registration for
ar: إطّلع على التسجيل للمناسبة الخاص بـ

en: View Grant
ar: استعراض المنحة

en: View Log (all jobs)
ar: استعرض السجل (حميع الوظائف)

en: View Mailing
ar: اطلع على البريد

en: View Mailing Report
ar: عرض ومشاهدة  التقرير البريدي

en: View Membership
ar: مشاهدة العضوية

en: View Membership Detail for this Contact.
ar: إطّلع على تفاصيل العضوية لهذا الشخص.

en: View Membership for
ar: إطّلع على عضوية لـ

en: View Multiple Choice Option
ar: استعرض خيار الاحتمالات المتعددة

en: View Note
ar: اطّلع على الملاحظة

en: View Only
ar: النظر فقط

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
ar: يتعذّر اختيار احتمال الاستعراض فقط إذا كانت هذه الخانة ستُدرج ضمن نموذج التسجيل.

en: View Only?
ar: مشاهدة فقط؟

en: View Option
ar: إطّلع على الاحتمال

en: View Page
ar: إطّلع على الصفحة

en: View Participant
ar: إطّلع على المشاركين

en: View Participant Record
ar: إطّلع على سجلات المشاركين

en: View Participant Record for this Contact.
ar: إطّلع على سجل المشاركة الخاص بهذا الشخص.

en: View Participation
ar: إطّلع على المشاركات

en: View Payment
ar: إطلع على الدفع

en: View Pledge
ar: الاطلاع على التعهّد

en: View Pledge Details for this contact
ar: إطّلع على تفاصيل التعهدات الخاصة بهذا الشخص

en: View Pledge by
ar: الاطلاع على التعهّد بحسب

en: View Price Option
ar: استعرض خيار الرسم

en: View Price Options
ar: إطّلع على احتمالات الأسعار

en: View Primary
ar: إطّلع على الأساسي

en: View Primary member record
ar: إطّلع على سجل العضو الأساسي

en: View Profile Details
ar: استعرض تفاصيل الملف الشخصي

en: View Recurring Payment
ar: إطّلع على المدفوعات المتكررة

en: View Relationship
ar: مشاهدة العلاقة

en: View Relationship Type
ar: استعراض نوع العلاقة

en: View Relationship for
ar: اطّلع على العلاقة لـ

en: View Relationship for %1
ar: إطلع على العلاقة لـ1%

en: View Revisions
ar: إطّلع على المراجعات

en: View Selected Contacts
ar: إطّلع على جهات الاتصال التي وقع عليها الاختيار

en: View Survey Report
ar: إطلع على تقرير الاستطلاع

en: View System Default Message Template
ar: عرض قالب رسالة النظام الافتراضية

en: View Website Profile
ar: استعرض ملف الموقع الإلكتروني

en: View accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
ar: استعرض المجموعات المحاسبية التي أنشأها المستخدم (مع حق الوصول إلى CiviContribute)

en: View activity
ar: إطّلع على النشاط

en: View all accounting batches (with Access to CiviContribute)
ar: استعرض جميع المجموعات المحاسبية (مع حق الوصول إلى CiviContribute)

en: View all activities (for visible contacts)
ar: إطّلع على جميع النشاطات (لجهات الاتصال المرئيين)

en: View all custom fields regardless of ACL rules
ar: استعرض جميع الخانات المخصصة أياً كانت قواعد قائمة التحكم بالوصول

en: View all events for this contact
ar: راجع جميع المناسبات الخاصة بهذا الشخص

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
ar: إطّلع على جميع العضويات الحالية و/أو المنقضية الصلاحية لجهة الاتصال هذه

en: View all grants
ar: الاطلاع على جميع المنح

en: View all memberships for this contact
ar: إطّلع على جميع العضويات الخاصة بجهة الاتصال هذه

en: View and Edit Custom Fields
ar: استعرض وعدّل الخانات المخصصة

en: View and Edit Fields
ar: استعرض وعدّل الخانات

en: View and Edit Options
ar: خيارات الاستعراض والتعديل

en: View and Edit Price Fields
ar: استعرض وعدّل خانات الرسم

en: View campaign page
ar: إطّلع على صفحة الحملة

en: View complete event information.
ar: اطّلع على معلومات هذه المناسبة كاملةً.

en: View complete message
ar: إطّلع على كامل الرسالة

en: View contact
ar: إطّلع على جهة الاتصال

en: View contact record
ar: اطلع على سجل جهات الاتصال

en: View contact summary for this househould
ar: إطّلع على ملخّص معلومات عن هذه الأسرة

en: View contact summary for this organization.
ar: إطّلع على ملخّص بمعلومات الاتصال بهذه المنظّمة

en: View contribution details for this individual
ar: إطّلع على تفاصيل عن مساهمة هذا الشخص

en: View contributions for this Country.
ar: إطّلع على المساهمات الخاصة بهذه الدولة.

en: View current revision
ar: إطّلع على المراجعة الحالية

en: View details for this update
ar: إطّلع على تفاصيل بشأن هذا التحديث

en: View displays CiviCRM Activities
ar: إطّلع على نشاطات CiviCRM

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
ar: إطّلع على جهات اتصال CiviCRM من أشخاص ومنظمات إلخ.

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
ar: إطّلع على مساهمات CiviCRM، في ما يتعلق بجهات الاتصال.

en: View displays CiviCRM Events
ar: إطّلع على مناسبات CiviCRM

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
ar: إطّلع على نتائج بريد CiviCRM

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
ar: إطّلع على عضويات CiviCRM، مع الارتباط بجهات الاتصال.

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
ar: إطّلع على المشاركين في CiviCRM، غالباً بالتزامن مع تصنيفات المناسبات.

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
ar: إطّلع على علاقات CiviCRM، مع الارتباط بجهات الاتصال.

en: View event info page
ar: الاطلاع على صفحة المعلومات الخاصة بالمناسبة

en: View issues and report bugs.
ar: أرصد المشاكل وبلّغ عن الأخطاء.

en: View memberships
ar: إطّلع على العضويات

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked admin only
ar: استعرض المذكرات (الموجهة إلى جهات الاتصال المرئية) حتى في الحالات المحصورة بمدير الموقع فقط

en: View online event information pages
ar: إطّلع عبر الإنترنت على صفحات المعلومات الخاصة بالمناسبة

en: View or Edit Fields for this Profile
ar: إطّلع أو عدّل الخانات الخاصة بهذا الملف الشخصي

en: View or Edit Financial Accounts
ar: إطّلع على الحسابات المالية أو عدّلها

en: View page
ar: إطّلع على الصفحة

en: View pledges
ar: استعرض التعهدات

en: View primary member contact summary
ar: إطّلع على موجز جهات الاتصال للأعضاء الأساسيين

en: View related contribution
ar: إطّلع على المساهمات ذات الصلة

en: View repeatDetails for this state.
ar: إطّلع على تكرار التفاصيل الخاصة بهذا الوضع.

en: View reports
ar: إطّلع على التقارير

en: View results of debug and backtrace
ar: استعرض نتائج تصحيح الأخطاء والتتبّع الخلفي

en: View the Dedupe Exceptions
ar: استعرض 
    الاستثناءات في إزالة البيانات المتكررة

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
ar: إطّلع على صفحة المعلومات الخاصة بالمناسبة كما ستظهر لزوّار الموقع.

en: View the system default for this workflow message template
ar: عرض الخيار التلقائي للنظام لهذا النموذج الخاص برسالة سير العمل

en: View this contribution.
ar: إطّلع على هذه المساهمة.

en: View this revision of the activity record.
ar: إطّلع على هذه المراجعة لسجل النشاط.

en: View, Edit and Delete ANY CONTACT in the CiviCRM database; Create and edit relationships, tags and other info about the contacts
ar: إطّلع، عدّل واحذف أيّ جهة اتصال من قاعدة بيانات CiviCRM؛ أنشئ وعدّل العلاقات والوسومات ومعلومات أخرى خاصة بجهات الاتصال

en: View/Add Transactions to Batch
ar: إطّلع على/أضف صفقات إلى الدفعة

en: View/Edit Drupal User Account
ar: عاين/صحّح حساب مستخدم دروبال

en: Viewed contact
ar: جهة الاتصال التي تمّ الاطلاع عليها

en: Viewing Contacts
ar: جاري عرض جهات الاتصال

en: Viewing Smart Groups
ar: استعراض المجموعات الذكية

en: Viewing and Editing Contacts
ar: استعراض وتعديل جهات الاتصال

en: Views integration settings
ar: إعدادات إدماج الاستعراض

en: Visibility
ar: الظهور

en: Visible
ar: مرئيّ

en: Voicemail
ar: بريد صوتي

en: Volapük
ar: الفولابوك

en: Volunteer
ar: متطوّع

en: Volunteer for
ar: متطوّع لـ

en: Volunteer is
ar: المتطوّع هو

en: Volunteer relationship.
ar: علاقة تطوّع

en: Vote
ar: التصويت

en: Vote Cancelled.
ar: تمّ إلغاء الصوت.

en: Vote Recorded.
ar: تمّ تسجيل الصوت.

en: Voted?
ar: هل تمّ التصويت؟

en: Voter Reservation
ar: تسجيل الناخبين

en: Voter Reservation did not add for %1 Contact(s).
ar: لم تتمّ إضافة تسجيل الناخبين لـ1% جهة (جهات) اتصال.

en: Voter Reservation has been added for %1 Contact(s).
ar: تمّت إضافة تسجيل الناخبين لـ1% جهة (جهات) اتصال.

en: Voter Reservation is full for this survey.
ar: إنّ حجز الناخبين مكتمل لهذا الاستطلاع.

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
ar: تحذير - إن تعطيل الخيار المحدد للسجلات القائمة سيؤدي إلى محو هذا الخيار عند تعديل السجل.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
ar: تحذير: ما تقوم به يحدّد حالة المساهمة المتكررة في CiviCRM على أنها ملغاة، ولكن لا يرسل طلب إلغاء إلى معالج المدفوعات. تحتاج لأن تتحقق من إلغاء الدفعة المتكررة (الاشتراك) من قبل معالج المدفوعات.

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
ar: تحذير: هل ترغب حقاً في حذف خدمة الخرائط '<b>%1</b>'؟

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
ar: تحذير: هل أنت متأكّد من أنك تريد حذف الملف المرفق؟

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
ar: تحذير: إنّ الحذف سيلغي هذا الإذن من الدور المحدد للائحة ضبط الوصول.

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
ar: تحذير: حذف حالة المشارك سيؤدي إلى إزالة جميع الإعدادات

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
ar: تحذير: إنّ حذف هذه الوظيفة المقرّرة يتسبب بوقف بعض الوظائف العملية الهامة للموقع.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
ar: تحذير: إنّ حذف هذه الدفعة سيؤدي إلى خسارة جميع البيانات التي تمّ إدخالها لهذه الدفعة.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
ar: تحذير: إنّ حذف هذه المساهمة سيؤدي إلى فقدان الصفقات المالية المرتبطة بها (إذا كانت متوافرة).

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
ar: تحذير: إنّ حذف هذه الخانة المخصصة سيؤدي إلى فقدان جميع البيانات المتعلقة بها.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
ar: تنبيه: من شأن حذف مجموعة الخانات المخصصة هذه أن تؤدّي إلى فقدان جميع البيانات '%1'.

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
ar: تنبيه: من شأن حذف هذه الخانة المخصصة أن تؤدّي إلى فقدان جميع البيانات '%1'. ويستتبعها أيضاً حذف نموذج ملف التعريف وخانة (خانات) القوائم المرتبطة بـ'%1'.

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
ar: تحذير: حذف مجموعة الخيارات هذه سيؤدي إلى فقدان كافة السجلات التي تستخدم هذا الخيار.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
ar: تنبيه: إنّ إلغاء هذا الخيار سيبطل الدور المعيّن لقائمة التحكم بالوصول

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
ar: تحذير: حذف هذا الاختيار سيؤدي إلى فقدان كافة  السجلات ذات الصلة التي تستخدم هذا الخيار.%1

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
ar: تحذير: إنّ حذف هذا الاحتمال سيؤدي إلى فقدان جميع سجلات العلاقة التي تحمل النوع نفسه.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
ar: تحذير: إنّ حذف هذا الاحتمال سيؤدي إلى فقدان جميع السجلات المتعلقة بالتقارير التي تعتمد على هذا الاحتمال. قد يعني هذا الأمر فقدان كمية هائلة من البيانات، ولا يمكن إلغاء هذا الفعل. هل تريد المواصلة؟

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all contribution records which use this option.
ar: تحذير: إنّ حذف هذا الاحتمال سيؤدي إلى فقدان جميع سجلات المساهمات التي تستخدم هذا الاحتمال.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
ar: تحذير: إنّ حذف هذا الخيار يجازف بفقدان جميع البيانات.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
ar: تحذير: حذف هذا الاختيار سيؤدي إلى فقدان كافة سجلات نوع المكان التي تستخدم هذا الاختيار.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
ar: تحذير: إنّ حذف هذا الاحتمال سيؤدي إلى فقدان جميع سجلات العضوية التي تحمل النوع نفسه.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
ar: تحذير: حذف هذا الاختيار سيؤدي إلى فقدان كافة بيانات إعدادات البريد الإلكتروني.

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
ar: تنبيه: من شأن إلغاء هذا التعهد أن يلغي أي مدفوعات مرتبطة به.

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
ar: تحذير: إنّ حذف مجموعة الأسعار هذه سيؤدي إلى خسارة جميع البيانات "1%".

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
ar: تحذير: إنّ حذف مجموعة الأسعار هذه سيؤدي إلى خسارة جميع البيانات "1%".

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
ar: تحذير: إنّ حذف خانة الملف الشخصي هذه سيحذفها من استمارات ولوائح الملف الشخصي. إذا كانت هذه الخانة مستخدمة في استمارة "مستقلة" من الملف الشخصي، يجب أن تحدّث هذه الاستمارات لحذف هذه الخانة.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
ar: تحذير: إنّ حذف هذا التسجيل سيؤدي إلى فقدان سجلات المدفوعات ذات الصلة (إن توافرت).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
ar: تحذير: لا تستخدم المسافات في اسم المكان.

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
ar: تحذير: إذا كنت تلغي المساهمة المتكررة المرتبطة بهذه العضوية،  لن يعود بالإمكان تجديد العضوية تلقائياً. لكن وضع العضوية الحالي لن يتأثر.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
ar: تحذير: إذا قمتَ بحذف هذا الخيار، لن يتمكّن المساهمون من استخدام هذا النوع من بطاقات التسليف على صفحاتك الخاصة بالمساهمات الإلكترونية.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
ar: تحذير: تستخدم مجموعات خيارات عدة وفقاً للبرنامج ويجب إضافة القيم أو تعديلها بحذر.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
ar: تحذير: بعد وضع علامة على قاعدة بأنها محجوزة، لا يمكن حذفها، كما لا يمكن تعديل الخانات والأوزان.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
ar: تنبيه: سيتمّ حذف سجل جهة الاتصال المكرر عند إتمام الدمج.

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
ar: تحذير: حذف هذا الاختيار سيؤدي إلى فقدان كافة السجلات التي تستخدم هذا الخيار.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
ar: تحذير: أنت على وشك حذف صيغة التصنيف تحت عنوان <strong>%1</strong>

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
ar: تحذير: أنت على وشك حذف صيغة صفحة PDF بعنوان <strong>%1</strong>

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
ar: تحذير: أنت تنتقل من حالة اختبارية (إعادة التوجيه إلى قاعدة البيانات) إلى حالة مباشرة. تحقق من المراسلات>المراسلات المحفوظة في الأرشيف، واحذف أي مراسلات اختبارية ليست في حالة منجزة قبل العودة إلى مهمة cron للمراسلات للمرة الأولى. فمن شأن ذلك أن يضمن عدم إرسال المراسلات الاختبارية.

en: WARNING: You cannot delete a financial type if it is currently used by any Contributions, Contribution Pages or Membership Types. Consider disabling this option instead.
ar: تحذير: لا يمكنك حذف نوع مالي إذا كان مستخدماً حالياً من قبل أيّ مساهمة، أو صفحة للمساهمات، أو أنواع عضوية. فكّر في تعطيل هذا الخيار عوضاً عن ذلك.

en: WYSIWYG Editor
ar: منقّح WYSIWYG

en: Wait List Confirmation
ar: التأكيد على قائمة الانتظار

en: Waiting
ar: انتظار

en: Waiting Review
ar: بانتظار المراجعة

en: Waitlist
ar: قائمة الانتظار

en: Waitlist Enabled
ar: إمكانية التسجيل في قائمة الانتظار

en: Waitlist Message
ar: الرسالة المتعلقة بقائمة الانتظار

en: Waitlist Text
ar: نصّ قائمة الانتظار

en: Waitlisting Statuses
ar: حالات الإدراج في قوائم الانتظار

en: Walk / Phone List Report
ar: تقرير لوائح الاتصالات

en: WalkList
ar: لائحة مرجعية

en: Walloon
ar: الوالون

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning:
ar: تحذير:

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
ar: تنبيه: تمّ تفعيل وضعية تصحيح الأخطاء في <a href="%1">إعدادات النظام</a>. لا يجوز تفعيل تلك الوضعية على خوادم الإنتاج.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
ar: تحذير: إنّ حذف نموذج هذه المناسبة سيحذف أيضاً صفحة التسجيل الخاصة بها والشكل العام لرسوم المناسبة.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
ar: تحذير: إنّ حذف هذه المناسبة سيحذف أيضاً صفحة التسجيل الخاصة بها والشكل العام لرسوم المناسبة.

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
ar: تنبيه: تمّ تعطيل البريد الإلكتروني الصادر في <a href="%1">إعدادات النظام</a>. لا بدّ من تفعيل الإعدادات المناسبة على خوادم الإنتاج.

en: Warning: Update Greeting job enabled
ar: تحذير: تم تفعيل مهمة تحديث الترحيب

en: Warning: You will not be able to reopen or change the batch after it is exported. Are you sure you want to export?
ar: تحذير: لن تتمكن من إعادة فتح الدفعة أو تغييرها بعد تصديرها. هل أنت متأكد من أنك تريد التصدير؟

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
ar: لم نتمكّن من تثبيت البرنامج. <a href="#requirements">أنظر أدناه</a> للاطلاع على التفاصيل.

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
ar: لا يمكننا تحديد كمية الذاكرة التي خصصتها. ثبّـت البرنامج فقط إذا كنتَ متأكداً من أنك خصصت  %1 MB على الأقل.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
ar: تعذّر تحميل الصفحة الإلكترونية المطلوبة بسبب رابط ناقص. ومردّ ذلك إلى استخدام زرّ الرجوع في متصفحك أو استخدام رابط ناقص أو غير صحيح.

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
ar: تعذّر علينا استخراج نص الرسالة من هذا البريد المرتدّ.

en: We could not find a contact id.
ar: يتعذّر إيجاد هوية جهة الاتصال

en: We could not found respondent for this survey to release.
ar: تعذّر إيجاد مجيبين لإعفائهم من الاستطلاع.

en: We could not geocode the destination address.
ar: لا يسعنا إضافة ترميز جغرافي لعنوان المكان المقصود

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
ar: يتعذّر علينا نقل الملف المحمّل %1 إلى سجل العناوين المعدّة للتحميل %2. لذا تحقق مما إذا كانت إعدادت "الملفات المؤقتة" موجّهة نحو مسار مناسب للكتابة على خادم الويب الذي تستخدمه.

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
ar: صادفنا خطأ عند محاولة إنشاء قاعدة البيانات. يرجى التحقق من أذون خادم MySQL واسم قاعدة البيانات والمحاولة من جديد.

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
ar: واجهتنا مشكلة في معالجة طلب الاشتراك لـ %1. لقد حاولت الاشتراك في مجموعة خاصة و/أو واجهنا خطأً في قاعدة البيانات. الرجاء الاتصال بمدير الموقع.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
ar: لقد قمنا تلقائياً بتفعيل علامة التبويب الخاصة بالمراسلات لشاشات الموجز عن جهات الاتصال
    لتتمكن من الاطلاع على المراسلات التي يتمّ إرسالها لكل جهة اتصال.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
ar: قمنا بإدراج KCFinder في CKEditor وTinyMCE. يتيح ذلك للمستخدم  تحميل الصور. تذكّر أنّ جميع الصور المحمّلة ستكون متاحة للجميع.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
ar: نوصيك بحفظ نسخة عن محتوى رسالتك المخصصة بصيغة النص وHTML في ملف نصي قبل العودة إلى الوضع السابق لكي تتمكن من جمع تغييراتك مع الرسائل التلقائية للنظام وفق اللزوم.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
ar: يتعذّر علينا معالجة دفعتك في الوقت الراهن. يُرجى المحاولة مجدداً في وقت لاحق.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ar: سوف نسجّل الدفعة الأولية التي تعهدتَ بها ما إن نتلقاها منك. سوف تتمكّن من تعديل أو إلغاء المدفوعات المقبلة التي تعهدتَ بها في أيّ وقت من خلال الاتصال بنا عبر 1%.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
ar: سوف نرسل إليك تذكيراً بالدفع قبل 1% أيام من التاريخ المقرر لكلّ دفعة. سيتضمّن التذكير رابطاً بصفحة يمكنك من خلالها تسديد المبلغ إلكترونياً.

en: Web
ar: ويب

en: Web Service URL
ar: رابط خدمة الويب

en: Web service user ID.
ar: الرقم التعريفي لمستخدم خدمة الويب.

en: Webserver config
ar: ضبط خادم الشبكة

en: Website
ar: موقع إلكتروني

en: Website ID
ar: معرّف الموقع الإلكتروني

en: Website Profile
ar: ملف الموقع الإلكتروني

en: Website Type
ar: أنواع المواقع الإلكترونية

en: Website URL
ar: رابط الموقع

en: Website type
ar: أنواع المواقع الإلكترونية

en: Week
ar: الأسبوع

en: Week %week
ar: أسبوع % أسبوع

en: Weekly
ar: أسبوعياً

en: Weight
ar: الوزن

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
ar: سقف الرصد للنظر في مدى "تطابق" جهات الاتصال:

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ar: يتحكّم الوزن بالترتيب المتبع في عرض صيغ التصنيف في قوائم الاختيار. أدخل عدداً صحيحاً إيجابياً أو سلبياً - تظهر الأرقام الأدنى قبل الأرقام الأعلى.

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
ar: يتحكم الوزن بالترتيب المتبع في عرض صيغ صفحات PDF <br />في قوائم الاختيار. أدخل عدداً صحيحاً إيجابياً أو سلبياً. تظهر الأرقام الأدنى <br /> قبل الأرقام الأعلى.

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ar: يتحكّم الوزن بطريقة عرض مجموعات الخانات عند وجود أكثر من مجموعة. أدخل رقماً صحيحاً سالباً أو موجباً، فتُعرض الخانات من الأدنى إلى الأعلى.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ar: يتحكّم الوزن بالترتيب المتّبع في عرض الخانات ضمن مجموعة. أدرج عدداً صحيحاً سالباً أو موجباً - فتطالعك الخانات وفق ترتيب من الأدنى إلى الأعلى.

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
ar: يتحكّم الوزن بترتيب عرض الخانات ضمن الملفات الشخصية. أدخل عدداً صحيحاً إيجابياً أو سلبياً - تظهر الأرقام الأدنى قبل الأرقام الأعلى. ملاحظة: إنّ ترتيب الخانات، ضمن صيغة التعديل، لن يلتزم بالخانات الفردية المرتبطة بالخانات المتعددة.

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ar: يتحكّم الوزن بترتيب عرض الملفات الشخصية عندما يكون ملف شخصي واحد أو أكثر مدرج ضمن شاشة تسجيل المستخدم أو حسابي. أدخل عدداً صحيحاً إيجابياً أو سلبياً - تظهر الأرقام الأدنى قبل الأرقام الأعلى.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
ar: يتحكّم الوزن بترتيب ظهور المكافآت على صفحة المساهمات.

en: Weight must be integer
ar: يجب أن يكون  الوزن عدداً صحيحاً

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
ar: يحدّد الوزن ترتيب الأولية لتعيين الوضع لعضوية معيّنة بشكل آلي. كما يحدّد أيضاً ترتيب ظهور الوضع. مثال: يملك الوضع "الجديد" و"الحالي" فترات زمنية متداخلة. العضويات التي تستوفي معايير الفترة الزمنية لكلا الوضعين توكل إلى الوضع ذي الوزن الأقل.

en: Welcome %1
ar: أهلاً وسهلاً %1

en: Welcome Message
ar: رسالة ترحيبية

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
ar: مرحباً بك. تمّ تفعيل اشتراكك في لائحة البريد الإلكتروني 1%,

en: Welsh
ar: الويلزية

en: Western Frisian
ar: الفريزية الغربية

en: What URL was clicked
ar: أي رابط URL تمّ نقره

en: What day in the contribution will the debit occur
ar: في أيّ يوم من المساهمة سيُسجّل فيه الدين

en: What to do upon duplicate match
ar: ما العمل عند الوقوع على نسخة مزدوجة

en: What type of operation (action) is being permitted?
ar: ما هو نوع العملية (الخطوات) المسموح به؟

en: When
ar: متى

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
ar: عندما يتم تفعيل CiviMail ويستخدم الملف الشخصي إعدادات "أضف إلى المجموعة"، يتلقى المستخدمون الذين يملأون استمارة الملف رسالة تأكيد عبر البريد الإلكتروني. يجب أن يردوا (باختيار الانضمام) قبل أن يضافوا إلى المجموعة.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
ar: عندما يتم تفعيل CiviMail، يتلقى المستخدمون الذين "يسجلون" أسماءهم في مجموعة (أو مجموعات) من مربع مجموعة الملفات الشخصية بريداً إلكترونياً لتأكيد التسجيل. يجب أن يردوا (باختيار الانضمام) قبل أن يضافوا إلى المجموعة.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
ar: عند تفعيل صفحات الحملة الشخصية، سيتمكّن الناخبون من رؤية رابط يدعوهم إلى إنشاء صفحة لجمع التبرعات، بعد تقديمهم المساهمة.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
ar: عند تفعيل صفحات الحملة الشخصية، سيرى الناخبون رابطاً يدعوهم إلى إنشاء صفحتهم الخاصة لجمع التبرعات بعد تقديم مساهمة. تُسجّل المساهمات من الأشخاص الذين جاؤوا من خلال صفحة للحملات الشخصية كـ"قروض ميسّرة" للمناصر الذي أنشأ صفحة الحملات.

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
ar: عند إجراء مساهمة عبر صفحة الحملات الشخصية، سيتمّ تعيين قرض ميسّر لهذه المساهمة تلقائي لجهة الاتصال التي أنشأت صفحة الحملة الشخصية.

en: When contributions are made via a Personal Campaign Page a soft credit (of type 'Personal Campaign Page') is automatically created and assigned to the 'owner' of the the Personal Campaign Page.
ar: عند إجراء مساهمة عبر صفحة الحملات الشخصية، سيتمّ تلقائياً تعيين قرض ميسّر 
    ( من نوع "صفحة  الحملات الشخصية") لجهة الاتصال التي أنشأت صفحة الحملة الشخصية.

en: When did this contact first become a member?
ar: متى أصبحت جهة الاتصال عضواً للمرة الأولى؟

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
ar: متى يبدأ هذا الوضع؟ مثلاً: يبدأ الوضع <strong>الجديد</strong>  عند "تاريخ الانضمام" إلى العضوية.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
ar: متى ينتهي هذا الوضع؟ مثال: بنتهي الوضع <strong>الحالي</strong> عند تاريخ نهاية "العضوية".

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
ar: عند تفعيل هذه الميزة، تتلقى جهات الاتصال التي أسندت إليها النشاطات إشعاراً عبر البريد الإلكتروني مع نسخة عن النشاط.

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
ar: عند تفعيل هذه الميزة، يتضمن إشعار المكلفين الذي تم إرساله أعلاه دعوة للاجتماع عبر ical .

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
ar: عند تفعيل هذه المناسبة، ستُدرج ضمن تلقيمات التقويم الذكي وتظهر في قالب "المناسبات القادمة" في موقعك الإلكتروني.

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
ar: عند تفعيل هذه الميزة، ستتيح للمستخدمين تحديد منظمة بصفتها المانح أو العضو. سيُمنح المستخدمون الذين سجلوا دخولهم احتمال الاختيار من لائحة منظمات تجمعهم بها علاقة مسموح بها، أو إدخال اسم منظمة جديدة. ويتمّ تشجيع المستخدمين المجهولي الهوية على إدخال اسم منظمة. إذا تمّ الاكتشاف أنّ منظّمة مطابقة تستخدم قواعدك نفسها الخاصة بالمنظمة، ستكون المساهمة أو العضوية مرتبطة بتلك المنظمة. وإلا سيتمّ إنشاء سجل اتصال لمنظمة جديدة.

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
ar: عند تفعيل reCAPTCHA لنموذج الملف الشخصي، يُطلب من المستخدمين المجهولي الهوية قراءة صورة تتخلّلها أحرف وأرقام، وإدخال قيمة إلى الخانة. وذلك بهدف منع سوء استعماله من قبل برنامج نصي آلي.

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
ar: عند تسجيل "أسماء الشاشة" للدردشة الفورية (IM) الخاصة بجها الاتصال، من المفيد إدراج مزودي الخدمات (مثلاً، AOL، ياهو، إلخ). تركب CiviCRM بواسطة مزودي الخدمات الأكثر شيوعاً. يمكن للمدراء أن يعمدوا إلى تحديد مزودين إضافيين حسب اللزوم.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
ar: عند تسجيل أرقام الهواتف الجوالة لجهات الاتصال، قد يكون من المفيد إدراج مزود خدمات الهواتف الجوالة (مثلاً، سينجولار، سبرينت، إلخ). تركب CiviCRM بواسطة مزودي الخدمات الأكثر شيوعاً. يمكن للمدراء أن يعمدوا إلى تحديد مزودين إضافيين حسب اللزوم.

en: When selecting a dedupe rule, be sure to choose one that includes fields contained in your import file. Also be aware that the update and fill options could have significant impact on your existing data. You should define and select a rule that is strict enough to ensure there are no false positive matches.
ar: عند اختيار قاعدة لإزالة البيانات المتكررة، تأكّد من اختيار قاعدة تتضمّن الخانات الموجودة ضمن ملفك المستورد. وتنبّه إلى أنّ خياري التحديث وملء الفراغات قد يؤثّر إلى حد كبير على بياناتك الموجودة. يجب أن تحدد وتختار قاعدة دقيقة للغاية بما يضمن عدم المطابقة بين عناصر خاطئة.

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
ar: عندما يقدّم شخص منحة عبر صفحة الحملة الشخصية، تُمنح قروض ميسّرة إلى مالك الصفحة لتقدير الدور الذي أداه في المساهمة. تخصص CiviContribute قسماً يتيح لك إدارة جميع صفحات الحملة الشخصية الخاصة بمنظمتك. يمكنك اشتراط الموافقة قبل أن صفحة الحملة الشخصية "مباشرة"، وتعطيل أو حذف أيّ صفحات للحملات لا توافق عليها.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
ar: عندما تكون هذه المناسبة فاعلة، أنشئ روابط واجهة أمامية بصفحة المعلومات عن المناسبة مستخدماً مدير القائمة. إختر <strong>صفحة معلومات عن المناسبة</strong> وأدخل <strong>%1</strong> للرمز التعريفي بالمناسبة.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
ar: عند تفعيل هذه المناسبة، أنشئ صفحة المعلومات الخاصة بالمناسبة، من خلال نسخ ولصق عنوان الموقع التالي:

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
ar: عند وضع علامة في هذا المربع، تصبح رسوم العضوية مدرجة في لوائح كل خيارات العضوية في صفحة التسجيل والتجديد. يوصى بذلك لمعظم عمليات الضبط.

en: When will the failed contribution be retried?
ar: متى يمكن محاولة إرسال المساهمة الفاشلة من جديد؟

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
ar: عندما تختار نوع المكان الأساسي، ستُستخدم البيانات التي تمّ جمعها نوع المكان الافتراضي من بنية <a href="%1">أنواع الأمكنة</a>.

en: When you close your batch, CiviCRM will verify that you have entered the correct number
ar: عندما تغلق دفعتك، سيتأكد CiviCRM من أنك أدخلت الرقم الصحيح.

en: When you close your batch, CiviCRM will verify the totals entered match this number
ar: عندما تغلق دفعتك، سوف يتأكد CiviCRM من أنّ المجموع الذي أدخلته يطابق هذا العدد

en: When you view your campaign page WHILE LOGGED IN, the page includes links to edit your page, tell friends, and update your contact info.
ar: عندما تطّلع على صفحة الحملة الخاصة بك بينما تكون قد سجّلتَ دخولك، سترى أنّ الصفحة تتضمّن روابط لتعديل صفحتك، وإخبار الأصدقاء، وتحديث معلومات الاتصال الخاصة بك.

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
ar: عندما تكون صفحتك فاعلة، أنشئ روابط بصفحة المساهمة مستخدماً جهاز إدارة القائمة. إختر <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> واختر  <strong>%1</strong> لصفحة المساهمة.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
ar: عندما تكون صفحتك ناشطة، يمكنك ربط الأشخاص بالصفحة من خلال نسخ ولصق الرابط التالي:

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
ar: كلّما كنت تريد استعراض صفحتك تمهيدياً أو تحديثها أو الترويج لها

en: Where
ar: أين

en: Where did this registration come from?
ar: من أين أتى التسجيل؟

en: Where the Contribution came through.
ar: من أين أتت المساهمة.

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
ar: هل ستستخدم SSL في IMAP و POP3 أم لا.

en: Which Data
ar: أيّ بيانات

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
ar: أي البلدان متوافرة في خانة اختيار البلد عند إضافة أو تعديل عناوين جهات الاتصال. تستخدم خانات "البلدان" التابعة للملف الشخصي والخانات المخصصة  هذه الإعدادات أيضاً. لإدراج جميع البلدان، أترك المربع التابع لليد اليمنى فارغاً.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
ar: ما هي المدة الزمنية التي يستطيع المستخدم اختيارها (مثلا كل "أسبوع"، كل "شهر"، كل "سنة")؟

en: While
ar: في وقت

en: Widget
ar: معالج

en: Widget Settings
ar: إعدادات المعالج

en: Widgets
ar: برامج معالجة

en: Width (columns)
ar: عرض (الأعمدة)

en: Width x Height
ar: العرض x الارتفاع

en: Wildcard Match
ar: المطابقة وفق نمط الأحرف البديلة

en: Will this recurring contribution automayically renew?
ar: هل سيتم تجديد هذه المساهمة المتكررة تلقائياً؟

en: Winner
ar: الفائز

en: Winner Criteria
ar: معايير الفائز

en: With
ar: مع

en: With Contact
ar: مع جهة الاتصال

en: With Logo
ar: مع شعار

en: With a mailto:
ar: مع بريد إلى:

en: With client
ar: مع عميل

en: With client(s)
ar: مع عميل (عملاء)

en: With no personal note
ar: من دون ملاحظة شخصية

en: With other contact(s)
ar: مع جهة (جهات) اتصال أخرى

en: With the personal note
ar: مع الملاحظة الشخصية

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
ar: بواسطة هذا الضبط، تُفرض رسوم العضوية تلقائياً، ويملك المستخدمون خيار إجراء مساهمة إضافية (ستُنشأ صفقتان منفصلتان للتسديد)

en: Wolof
ar: الوولوف

en: Word Replacement ID
ar: معرّف ميزة استبدال الكلمة

en: Word Replacement Match Type
ar: نوع المطابقة في ميزة استبدال الكلمة

en: Word Replacement is Active
ar: ميزة استبدال الكلمة مفعّلة

en: WordPress user permissions have been automatically set - giving Anonymous and Subscribers access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
ar: تمّ ضبط أذون مستخدم ووردبرس بشكل آليّ- مع منح مجهولي الهوية والمشتركين حقّ الاطلاع على استمارات وامتيازات CiviCRM العامة. نوصي بأن <a %1>تراجع هذه الأذون</a> لتتأمد من أنها تناسب متطلباتك (<a %2>إكتشف المزيد...</a>)

en: Wordpress Access Control Updated
ar: تمّ تحديث ضبط الوصول إلى مواقع ووردبريس

en: Work
ar: العمل

en: Work location
ar: موقع العمل

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
ar: تتضمن رسائل سير العمل النص ومنطق البرنامج الضروري. تنبه عند التعديل لكي لا تعدّل منطق البرنامج. أحرص على اختبار سير العمل ومراجعة الرسائل الإلكترونية التي قمت بإرسالها بعد القيام بأي تغييرات. إذا وجدت أن تغييراتك قد تسببت بالمشاكل، بالأخطاء، أو بفقدان المعلومات - يمكنك دوماً &quot;العودة&quot; إلى النظام التلقائي لسير العمل.

en: Workplace Giving
ar: التبرّع ضمن مكان العمل

en: Workshop
ar: ورشة عمل

en: World Region
ar: منطقة من العالم

en: XCache compatibility
ar: مطابقة XCache

en: XCache is installed and there are known compatibility issues between XCache and CiviCRM. Consider using an alternative PHP caching mechanism or disable PHP caching altogether.
ar: تم تركيب XCache وهناك مسائل توافق معروفة بين  XCache وCiviCRM. فكر في استخدام آلية بديلة للتخزين المؤقت PHP أو عطل التخزين المؤقت  PHP أصلاً.

en: Xhosa
ar: الخوسية

en: Year
ar: السنة

en: Yearly
ar: سنوياً

en: Yes
ar: نعم

en: Yes or No
ar: نعم أو لا

en: Yesterday
ar: أمس

en: Yiddish
ar: اليديشية

en: Yoruba
ar: يوروبا

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
ar: لديك عضوية لكامل الحياة ولا يمكن أن تختار العضوية مع فترة أقصر.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
ar: يُتاح لك أيضاً خيار <strong>استثناء</strong> بعض جهات الاتصال من مجموعاتك المدرجة في قاعدة بياناتك بتعيين <strong>مجموعة مستثناة</strong> واحدة أو أكثر. بالتالي، لن تتلقّى جهات الاتصال غير الموجودة في كلتا المجموعتين الرسالة النصية القصيرة (بل "يتمّ استثناؤها").

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
ar: يُتاح لك أيضاً خيار <strong>استثناء</strong> بعض جهات الاتصال من مجموعاتك المدرجة في قاعدة بياناتك بتعيين <strong>مجموعة مستثناة</strong> واحدة أو أكثر. بالتالي، لن تتلقّى جهات الاتصال غير الموجودة في كلتا المجموعتين الرسالة النصية القصيرة (بل "يتمّ استثناؤها").

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
ar: أنت مشترك أصلاً في %1، اشتراكك %2.

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
ar: أنت تستكمل هذه الاستمارة بالنيابة عن شخص آخر. يرجى إدخال معلوماته الشخصية.</span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
ar: لقد سجّلت اشتراكك بصفتك '%1'. لا تستطيع أن تحذف تسجيلك.

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ar: لن تقوم بتسجيل المشارك الأخير. سيتمّ التأكيد على تسجيلك للمناسبة. يُرجى العودة إلى صفحة التسجيل الأساسية لاستكمال المعلومات المتعلقة بالدفع.

en: You are logged-in user
ar: أنت مستخدم سجل دخوله

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
ar: لم تعد مشتركاً في هذه المجموعة(المجموعات). أنقر إعادة الانضمام إلى المجموعة إذا كنتَ تريد الاشتراك من جديد.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
ar: لستَ مخوّلاً الاطلاع على جميع الملفات والنشاطات.

en: You are not authorized to access this page.
ar: لا يحق لك الوصول لهذه الصفحة.

en: You are not currently subscribed to any Groups.
ar: لست مشتركاً في أيّ مجموعة حالياً.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
ar: أنت غير مسجّل لأيّ مناسبة حالية أو قادمة.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
ar: تطلب سحب عنوان البريد الإلكتروني من لوائح البريد كافة:

en: You are requesting to unsubscribe this email address:
ar: تطلب إلغاء اشتراك عنوان البريد الإلكتروني هذا:

en: You are using a payment processor that supports auto-renewals.
ar: اعتماد معالج لتسديد الرسوم يحتمل ميزة التجديد التلقائي.

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
ar: أنت تستعرض نموذج الرسالة التلقائي لسير العمل الخاص بالنظام

en: You can
ar: يمكنك

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
ar: يمكنك <a href="%1">إنشاء مناسبة جديدة</a> الآن.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
ar: يمكنك <a href="%1">تحميل النسخ المتكرّرة</a>. يمكنك مراجعة هذه التسجيلات لتحديد إن كانت نسخاً فعلاً، وتصحيح هويات المشاركين في حال لم تكن.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ar: يمكنك <a href="%1">تنزيل الأخطاء </a>. ومن ثم يمكنك تصحيحها وتصدير الملف الجديد مع البيانات المصحّحة.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
ar: يمكنك  <a href='%1'>تنزيل العناصر المتكررة</a>. فتراجع تلك السجلات في مرحلة لاحقة للتحقق مما إذا كانت فعلاً متكررة. وتصحح عناوين البريد الإلكتروني للسجلات التي ليست كذلك.

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ar: يمكنك <a href='%1'>تحميل الأخطاء</a>.  بعد ذلك يمكنك تصحيحها ومن ثم استيراد الملف الجديد الذي يتضمّن البيانات المصحّحة.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ar: يمكنك <a href='%1'>تنزيل جهات الاتصال غير المتطابقة</a>. فيتاح لك تصحيحها قبل استيراد الملف الجديد ذات البيانات المصحّحة.

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
ar: يمكنك <a href='%1'>تنزيل سجلات عناوين الشوارع</a>. فتعدّل سجلات جهات الاتصال تلك، محدّثاً عناوين الشوارع بالشكل المناسب.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
ar: يمكنك <a href='%1'>إنشاء وإرسال واحدة</a>

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
ar: يمكنك <a href='%1'>إنشاء وإرسال واحدة</a>

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
ar: يمكنك <a href='%1'>إضافة واحدة هنا</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
ar[0]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[1]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[2]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[3]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[4]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[5]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
ar[0]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[1]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[2]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[3]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[4]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.
ar[5]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية أو تعديلها.

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
ar[0]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[1]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[2]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[3]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[4]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[5]: يمكنك الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
ar[0]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[1]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[2]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[3]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[4]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.
ar[5]: يمكن الاطلاع على جهات الاتصال الحالية.

en: You can add another option.
ar: يمكنك إضافة خيار آخر.

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
ar: يمكنك إضافة جهات الاتصال إلى أي مجموعة من نتائج البحث (أو عند الاطلاع على جهة اتصال فردية). كما يمكنك السماح لجهات الاتصال بالتسجيل لمجموعات معيّنة من خلال تصنيف المجموعة ضمن "الصفحات العامة" (إستخدم رابط strong>الإعدادات</strong>) ودمج عنصر <strong>المجموعات</strong> ضمن ملفّك الشخصي CiviCRM

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
ar: يمكنك إضافة روابط إلى هذه الصفحة ضمن قائمة دروبال أو جملة وفي أيّ صفحة أخرى لإدارة المحتويات. يمكتك أيضاً استخدام المتغيّرات الإضافية الظاهرة أعلاه لتصنيف المناسبات المدرجة في الصفحة.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
ar: يمكنك أيضاً <a href="%1">تسجيل مشارك آخر</a>.

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
ar: يُتاح لك أيضاً <strong>تحميل</strong> المحتوى المخزّن في الملفات، أو <strong>تأليف</strong> المحتوى مباشرة على الشاشة.

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
ar: يُتاح لك أيضاً إضافة جهات اتصال إلى مجموعة ذكية مباشرة - بغض النظر عمّا إذا كانوا يفون بمعايير الانتماء إلى تلك المجموعة. قد تعرف مثلاً مجموعة ذكية من الناخبين الذين يعيشون ضمن حي معيّن، "و"قلة من الناخبين الآخرين الذين يرغبون في الاستعلام باستمرار عن المناسبات الجارية في ذلك الحي، وإن ما عادوا يقيمون فيه. فانقر على هذا الزر لإضافة جهات الاتصال مباشرة إلى هذه المجموعة الذكية.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
ar: يمكنك أيضاً السماح للأشخاص باختيار دورٍ من خلال إنشاء ملفٍّ شخصي يتضمّن خانة عن دور المشاركين. بعد ذلك أدرج هذا الملفّ عندما تقوم بضبط صفحة التسجيل الإلكتروني لهذه المناسبة.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
ar: يُتاح لك أيضاً أن تنقر على حرف ضمن <strong>شريط من الألف إلى الياء</strong> لتجد بسرعة جميع المجموعات التي تبدأ بذلك الحرف.

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
ar: يجوز لك أن تحدد مجموعة معايير إضافية: <em>أدرج  أيضاً جهات اتصال تكون.... ولايتهم كاليفورنيا "و" مدينتهم لوس أنجلوس"و"تاريخ ميلادهم يتزامن ما بعد (>) 1 يناير 1985</em>

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
ar: يمكنك أيضاً إنشاء روابط الواجهة الأمامية (أو خانات القائمة) لتتيح لناخبيك إنشاء صفحاتهم الخاصة بجمع التبرعات من خلال استخدام مدير القائمة. إختر <strong>المساهمات &raquo; صفحات الحملة الشخصية</strong> ثم إختر هذه المناسبة.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
ar: يمكنك أن تضمّن أيضاً بريداً إلكترونياً عادياً و/أو معلومات عن الهاتف في الرسائل من خلال ملء الخانات أدناه، ومن ثم استخدام رموز 2% و3% في رسائلك. ويعتبر هذا الأمر مفيداً بشكل خاص بالنسبة  <a href='%1'>لرأسية الصفحة أو ذيلها</a> في الرسائل المضبوطة سلفاً.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
ar: يمكنك أن تضمّن أيضاً بريداً إلكترونياً عامة و/أو رقم هاتف في الرسائل

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
ar: يمكنك إدخال وتتبّع تسجيلات العضوية خارج نطاق الشبكة الإلكترونية. لتسجيل العضويات يدوياً لجهات الاتصال الفردية، استخدم <a href="%1">جد جهات الاتصال</a> بهدف تحديد جهة الاتصال. ثم أنقر <strong>إطّلع</strong> للتوجه إلى صفحة الخلاصة وانقر على رابط <strong>العضوية الجديدة</strong>. يمكنك أيضاً <a href="%2">استيراد مجموعات من سجلات العضوية</a> من مصادر أخرى.

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
ar: يمكنك أيضاً إدخال وتتبّع المناسبات خارج نطاق الشبكة الإلكترونية. لإدخال المناسبات يدوياً بالنسبة لجهات الاتصال الفردية، استخدم <a href='%1'>جد جهات الاتصال</a> لتحديد جهة الاتصال. ثم أنقر <strong>إطّلع</strong> للتوجه إلى صفحة الخلاصات وانقر على رابط <strong>المناسبة الجديدة</strong>. يمكنك أيضاً <a href='%2'><strong>استيراد مجموعات جديدة من المشاركين</strong></a> من مصادر أخرى.

en: You can also place additional links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the following URL:
ar: يمكنك أيضاً وضع روابط إضافية (أو بنود قائمة) تتيح للناخبين إنشاء صفحاتهم الخاصة لجمع التبرعات، من خلال استخدام الرابط التالي:

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
ar: يُتاح لك أيضاً تعيين <strong>طول</strong> القيمة التي تحدد عدد الأحرف الواجب مقارنتها في الخانة.

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
ar: يمكنك أيضاً تحديد العدد الأقصى من السجلات التي يمكن تسجيلها لكلّ جهة اتصال. استناداً إلى المثال السابق، قد ترغب في بيانات للوظائف الثلاث الأخيرة فقط.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
ar: يمكنك أيضاً استخدام المتغيّرات الإضافية المبيّنة أعلاه لتصنيف المناسبات المدرجة ضمن تلقيم آر.إس.إس.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
ar: يمكنك تعيين إذن واحد أو أكثر لهذا البند على القائمة. تضاف الأذون المتعددة إلى بعضها البعض تلقائياً. مثلاً: في حال قمت بتعيين <em>الوصول إلى CiviContribute</em> و<em>إدارة CiviCRM</em> لأحد بنود القائمة، يحتاج المستخدم للإذنين معاً من أجل الوصول إليه. يمكنك تغيير هذا السلوك إلى "إما/أو" بتغيير المشغّل أدناه.

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
ar: يمكنك المباشرة بجهود جمع التبرعات من خلال استمارة "أخبر صديقاً"

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ar: يمكنك إلغاء خيار المساهمة المتكررة من خلال <a href="%1">زيارة هذه الصفحة الإلكترونية</a>.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
ar: يمكنك إلغاء تسجيلك لـ  %1 عن طريق نقر زرّ "ألغِ التسجيل"

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
ar: يمكنك تغيير نصّ زرّ "لا أريد رسالة شكر".

en: You can choose to select %1 occurring every third Friday, last Monday, fourth Wednesday of the month and various other combinations given in the dropdown.
ar: يمكنك اختيار 1% من احتمالات كلّ ثالث جمعة من الشهر، أو الاثنين الأخير أو الأربعاء الرابع من الشهر، فضلاً عن احتمالات متنوّعة أخرى واردة في اللائحة المنسدلة.

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
ar: يمكنك اختيار تكرار 1% في أيام الأسبوع أو عطل نهاية الأسبوع أو أيّ مزيج من أيام الأسبوع.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
ar: يمكنك اختيار إرسال نسخة  <strong>لغة رموز النصوص التشعبية <strong> ونسخة  <strong>نص  <strong> من بريدك، أو يمكنك إرسال نسخة <strong>نص <strong> فقط.

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDF's for the remaining contacts OR generate PDF's for all.
ar: يمكنك اختيار إرسال رسائل الشكر كبريد إلكتروني إلى جهات الاتصال القادرة على تلقي رسائل إلكترونية. إذا اخترتَ القيام بذلك، يمكن أن تقرر أيضاً إذا كنت تريد طباعة وثائق بي.دي.إف. فقط لجهات الاتصال المتبقية أو للجميع.

en: You can choose to show contribution data for multiple contributions from the same contact in one location in the body of your letter. This option can be useful for end-of-year thank-you letters, or other situations where you want to acknowledge multiple gifts.
ar: يمكنك اختيار إظهار بيانات المساهمات، لمساهمات متعددة مرسلة من جهة الاتصال نفسها، في مكان معيّن واحد في رسالتك. يمكن أن يكون هذا الاحتمال مفيداً لرسائل الشكر المرسلة في نهاية العام، أو حالات أخرى تريد فيها الاعتراف بهدايا متعددة.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
ar: يمكنك جمع معلومات إضافية عن مانح أو مشارك في مناسبة من خلال دمج الملفات الشخصية مباشرةً في صفحات المساهمة الإلكترونية واستمارات تسجيل المناسبات. عند استخدام ملف شخصي بهذه الطريقة، لن تحتاج إلى وضع إشارة في أيّ من مربّعات "مستخدم لـ".

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
ar: يُتاح لك تعيين أي عدد من القواعد "العامة" الإضافية، لاعتماد معايير أخرى في البحث عن بيانات متكررة محتملة.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
ar: يُتاح لك تعيين أي عدد من القواعد "العامة" الإضافية، لإرساء معايير أخرى يصلح اعتمادها في البحث عن بيانات متكررة محتملة. أنقر على <strong>استخدم القاعدة</strong> لإطلاق البحث.

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
ar: يمكنك ضبط صيغة واحدة أو أكثر لعلامات التصنيف الخاصة بتركيب CiviCRM. تستخدم صيغ علامات التصنيف عند إنشاء علامات التصنيف الخاصة بالمراسلات.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
ar: يمكنك ضبط صيغة واحدة لصفحة PDF أو أكثر لتركيب CiviCRM. يمكن تعيين صيغ صفحة PDF لـ <strong><a href="%1">نماذج الرسالة</a></strong> لتستخدم عند إعداد رسائل PDF.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
ar: يمكنك ضبط واحد أو أكثر من أنظمة معالجة المدفوعات لتركيب CiviCRM. ويجب عليك بعد ذلك  تعيين معالج مدفوعات ناشط لكل <strong>صفحة مساهمة إلكترونية</strong> وكل </strong>مناسبة</strong> مدفوعة.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
ar: يمكنك ضبط المهام المبرمجة (مهام cron) لتركيب CiviCRM الخاص بك. لمعظم المواقع، يجب أن يعمل مدير النظام على إنشاء مهمة "cron" واحدة أو أكثر لتشغيل المهام التي تم تفعيلها. ولكن، يمكنك أيضاً <a href="%1">تشغيل المهام المبرمجة كلها يدوياً</a>، أو تشغيل مهام محددة من هذه الشاشة (إضغط على "المزيد" ومن ثم "نفذ الآن").

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
ar: يمكن تحديد محتوى الرسالة النصية بـ %1 حرف ورمز

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
ar: يمكنك التحكّم بطريقة الوصول إلى هذا التقرير من خلال اختيار "الإذن" من اللائحة، أو اختيار دور واحد أو أكثر. مثلاً، يمكنك اختيار  <em>الوصول إلى CiviContribute سيفي كونتربيوت</em> للاطلاع على تقارير المساهمات (مثلاً الأشخاص أنفسهم الذين يمكنهم الاطلاع على بيانات المساهمات يملكون أيضاً حقّ الاطلاع على التقرير). يمكنك أيضاً منع المستخدمين من تعديل معايير التقرير المبدئية وآليات التصنيف من خلال عدم منحهم إذناً <em>بالاطلاع على معايير التقارير</em>. سيتمكّن هؤلاء المستخدمون من الوصول إلى التقرير- لكن ضمن حدود المعايير وآليات التصنيف التي حدّدتها لهم فقط.

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
ar: يُتاح لك التحكّم بالصفحة التي يتمّ توجيه المستخدم إليها بعد أن يملأ النموذج المطلوب، من خلال تعديل محتويات خانة المدخلات الخفية <strong>postURL</strong>. إستبدل القيمة الافتراضية بأي عنوان كامل صحيح قبل أن تحفظ رمز النموذج على الصفحة (الصفحات) المنشودة.

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
ar: يُتاح لك تحديد خيارات متعددة الاحتمالات لهذه الخانة، أو اختيار مجموعة من الخيارات الموجودة التي سبق لك أن حددتها لخانة مخصصة أخرى.

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
ar: يمكنك إنشاء خيارات نتائج جديدة لهذا الاستطلاع، أو اختيار مجموعة نتائج استطلاع حالية سبق وأنشأتها لاستطلاع آخر.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
ar: يمكنك إعداد تقارير من خلال الاختيار من <a href="%1"> لائحة نماذج التقارير هنا. </a>

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
ar: يمكنك تخصيص شريط قائمة التصفح الخاصة بـ CiviCRM لتلبي على نحوٍ أفضل احتياجات مستخدميك. يمكنك:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
ar: مكنك تحديد العدد الذي تريده من أنواع العلاقات الإضافية لتغطية أنواع العلاقات التي تودّ متابعتها. عند إنشاء نوع العلاقة، يمكنك أيضاً تحديد الخانات المخصصة لتمديد معلومات العلاقة لذلك النوع من <a href='%1'>إدارةCiviCRM &raquo؛ البيانات المخصصة </a>.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
ar: يُتاح لك تعديل اسم أو وصف هذه المجموعة هنا. أنقر على <a %1>جهات الاتصال في هذه المجموعة</a> لاستعراض أو إضافة أو إلغاء جهات الاتصال من هذه المجموعة.

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
ar: يُتاح لك أيضاً <strong>تحميل</strong> محتوى الرسالة النصية القصيرة من حاسوبك
    ، أو <strong>تأليف</strong> المحتوى مباشرة على هذه الشاشة.

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
ar: يمكنك أن تمنح هذه المكافأة صورة تظهر على صفحة المبيعات. ستظهر صورة مصغرة قيمتها 50 ضرب 50 بيكسل وصورة أكبر قيمتها 200 ضرب 200 بيكسل. يجب أن تكون الصورة بصيغة GIF أو JPEG أو PNG.

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
ar: يمكنك أن تتّخذ ما يصل إلى 1% وثيقة (وثائق) مرفقة.

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
ar: يُتاح لك استيراد سجلات من ملف بصيغة<strong>القيم المفصولة بفواصل (سي أس  في)</strong>، أو استخدام  <strong>لغة الاستعلام أس كيو أل</strong>. راجع "إختر مصدر البيانات" أدناه للحصول على مزيد من المعلومات.

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
ar: يمكنك إدراج عمود لكل <strong>رمز تعريفي بجهة الاتصال الداخلية<strong> الخاص بكل جهة اتصال. ويكون هذا الرمز التعريفي هو الوحيد الذي يحدده CiviCRM والمبيّن في أسفل شاشة ملخص المعلومات الخاصة بجهة الاتصال ويمكن تصديره.

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
ar: يمكن إدراج خيار تجديد العضوية تلقائياً ضمن خانة واحدة فقط من خانات تحديد السعر. فمجموعة هذه الخانات تحتوي أصلاً على خيار أو أكثر من خيارات تجديد العضوية تلقائياً.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
ar: يمكن أن تجعل هذا التقرير متوفراً للمستخدمين لإدراجه ضمن لوحتهم الرئيسية على موقع CiviCRM من خلال وضع علامة في هذا المربّع. سيتمكّن المستخدمون الحاصلون على الإذن المناسب من رؤية التقرير في مربّع "التقارير المتوفّرة" عند "ضبط" لوحتهم الرئيسية. إذا كنتَ تريد إعداد نسخة بيانية عن التقرير المتوفّر، إختر  "المنظر" المطلوب وأنقر "تحديث التقرير". قد ترغب في إعداد سلسلة من التقارير المعدّة للاستخدام كتقرير رئيسي (ويمكنك ألا تدرجها في قائمة التصفح إذا كنت تريد تمييزها عن التقارير التي يطّلع عليها المستخدمون عادة على كامل الشاشة).

en: You can modify the activity subject before filing.
ar: يمكنك تعديل موضوع النشاط قبل ملئه.

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
ar: يمكنك تعديل مظهر وإحساس CiviCRM من خلال إضافة ورقة النمط الخاصة بك. للإشعارات ذات الحجم الصغير أو المتوسط، استخدم ملف css لتخطي بعض الأنماط في civicrm.css. أو إذا احتجت لإجراء تغييرات جذرية، يمكنك اختيار تعطيل civicrm.css بالكامل.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
ar: يمكنك تعديل أسماء أنواع جهات الاتصال الداخلية (الأفراد، الأسر، المنظمات) ويمكنك إنشاء أو تعديل "الأنواع الفرعية لجهات الاتصال" لمزيد من الاستعمالات المحددة (مثلاً طالب، والد، فريق عمل، إلخ).

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
ar: لا يمكنك إضافة نشاط "1%" آخر إلى هذا الملفّ. 2%

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
ar: لا يمكنك حذف هذا النوع من الملفات- إنه معيّن لسجل (سجلات) ملفات حالية 1%. إذا كنت لا تريد استخدام هذا النوع من الملفات من الآن فصاعداً، فكّر في تعطيله عوضاً عن ذلك.

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
ar: لا يمكن تسجيل قاعدة الوضع نفسه "كحالي" و"منتهي الصلاحية" معاً.

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
ar: لا يمكن تصنيف خانة كعمود نتائج في ملف شخصي يتضمّن خانات من أنواع سجلات متعددة.

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
ar: لا يمكن تصنيف الخانات كقابلة للبحث في ملف شخصي يتضمّ، خانات لأنواع سجلات متعددة.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
ar: لا يمكنك أن تسجل قسطين للتعهد نفسه في دفعة واحدة.

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
ar: لا يمكنكم اختيار احتمال آخر للتصنيف في الوقت نفسه مع النوع المالي أو مصدر المساهمة.

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ar: يمكنك إعلام منظّمي المناسبة بكلّ تسجيل إلكتروني من خلال تحديد عنوان بريد إلكتروني  واحد أو أكثر لتلقي نسخة عن الرسالة الإلكترونية (cc). يجب الفصل بين العناوين الإلكترونية المتعددة بفاصلة مثلاً: (jane@example.org, paula@example.org).

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
ar: لا يمكنك سوى تعيين قاعدة واحدة "غير خاضعة للإشراف" وأخرى "خاضعة للإشراف" لكل نوع من أنواع جهات الاتصال، فيما يُتاح لك تعيين أي عدد من القواعد "العامة" الإضافية لاعتماد معايير أخرى في البحث عن بيانات متكررة محتملة.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
ar: يمكنك تعيين هذا النشاط إلى شخص آخر. ستظهر الأنشطة المكلّفة ضمن لوائح النشاطات في صفحة CiviCRM الرئيسية.

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
ar: يُتاح لك أن تحدد اختيارياً التواريخ التي يتمّ فيها تفعيل صفحة المساهمة هذه. تُستخدَم تلك التواريخ حالياً من قبل عنصر واجهة المساهمة وصفحات الحملات الشخصية. فيُبرز هذا العنصر رسالة تعلن "انتهاء الحملة" عند الوصول إليه خارج الفترات المحددة. فيختفي رز "قدّم مساهمة" على صفحات الحملات الشخصية عند محاولة الوصول إليه خارج إطار المواعيد المحددة.

en: You can reserve a maximum of %count contact at a time for this survey. | You can reserve a maximum of %count contacts at a time for this survey.
ar[0]: لا يمكنك حجز ما أقصاه جهات تصال كلّ مرة في هذا المسح.
ar[1]: يمكنك حجز ما أقصاه جهة اتصال واحدة كلّ مرة في هذا المسح.
ar[2]: يمكنك حجز ما أقصاه جهتي اتصال كلّ مرة في هذا المسح.
ar[3]: يمكنك حجز ما أقصاه عدد بسيط من جهات الاتصال كلّ مرة في هذا المسح.
ar[4]: يمكنك حجز ما أقصاه عدد كبير من جهات الاتصال كلّ مرة في هذا المسح.
ar[5]: يمكنك حجز ما أقصاه عدد غير معروف من جهات الاتصال كلّ مرة في هذا المسح.

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ar: يُتاح لك برمجة توجيه رسالة نصية قصيرة جماعية انطلاقاً من تاريخ وموعد محددين، أو تعيين إرسالها في أقرب وقت ممكن بوضع إشارة في &quot؛أرسل فوراً&quot؛

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ar: يُتاح لك تعيين إرسال هذه الرسالة النصية القصيرة بتاريخ وموعد محددين، أو تطلب إرسالها بأقرب وقت ممكن من خلال وضع إشارة في المربّع &quot;Send Immediately&quot؛.

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
ar: يمكنك اختيار نموذج عن المناسبة مضبوط سلفاً لتنظيم وتبسيط عملية إعداد المناسبة الجديدة. سيتمّ نسخ المعلومات وإعدادات الضبط من النموذج الذي اخترته مباشرةً على هذه المناسبة الجديدة. يمكنك بعد ذلك إجراء الإضافات والتعديلات المطلوبة لهذه المناسبة تحديداً. إنّ نماذج المناسبات لا تقوم بتخزين تاريخ المناسبة ووقتها- لذا يجب أن تقوم بتحديد هذين البندين حتماً على هذه الصفحة.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
ar: يمكنك اختيار نموذج مناسبة حالي كأساس للنموذج الجديد الذي تقوم بإنشائه، أو يمكنك إنشاء نموذج من الصفر.

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
ar: يمكنك اختيار سجل منظمة موجودة هنا، أو طباعة اسم المنظمة الجديدة إذا كان رب العمل غير موجود في قاعدة بياناتك. لكن، إذا كنت تريد لهذا الشخص أن يتشارك عنوان عمله مع رب عمله، وكانت هذه المنظمة غير موجودة بعد- أترك هذه الخانة فارغة واستخدم ميزة العنوان المشترك في خانة العناوين أدناه لإيجاد سجل رب العمل وإدخال عنوان ربّ العمل. سوف يتمّ إنشاء علاقة "رب العمل الحالي" تلقائياً بالنسبة لك.

en: You can select maximum %1 contact(s) at a time for voter reservation of this survey.
ar: يمكنك اختيار 1% جهة (جهات) اتصال في وقت واحد لتسجيل الناخبين لهذا الاستطلاع.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
ar: يُتاح لك إرسال <strong>نصّ</strong> الرسالة باستخدام لوحة النص المتوافرة.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
ar: يمكنك إرسال بريدك الإلكتروني كرسالة تتضمّن نصاً فقط، أو رسالة بصيغة لغة ترميز النصوص التشعبية، أو كلا الأمرين. إنّ الرسائل التي تتضمّن نصاً فقط كافية لمعظم أشكال التواصل عبر البريد الإلكتروني- وقد يفضّل بعض المتلقين عدم تلقي رسائل بصغة لغة الترميز المذكورة.

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
ar: يمكنك تحديد تاريخ البدء بالمساهمات المتكررة، وستكون الدفعة الأولية محددة عند هذا التاريخ. لمساهمة واحدة مؤرخة بتاريخ لاحق، يجب اختيار احتمال المساهمة المتكررة واختيار قسط واحد

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
ar: يمكنك تحديد الاسم وعنوان البريد الإلكتروني الخاصين بالمرسل لهذا التذكير في هذه الخانات. إذا تركت هذه الخانات فارغة، يستخدم الاسم وعنوان البريد الإلكتروني للمرسل التلقائيين من موقعك (إدارة >الاتصالات>عناوين البريد الإلكتروني للمرسل).

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
ar: يمكنك ضبط هذه الخانة لرقم مخالف لواحد للسماح بشروط العضوية المتعدّدة.

en: You can set your own background image
ar: يمكنك تحديد صورة الخلفية الخاصة بك

en: You can still preview your page prior to approval
ar: يمكنك استعراض صفحتك قبل الموافقة

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ar: يمكنك تحديث تفاصيل الدفع الخاصة بهذه العضوية المجدّدة تلقائياً من خلال <a href="%1">زيارة الصفحة الإلكترونية</a>

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
ar: يمكنك تحديث تفاصيل إرسال الفواتير المتعلقة بهذه المساهمة المتكررة على:

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ar: يمكنك تحديث تفاصيل الدفع لهذه المساهمة المتكررة من خلال <a href="%1">زيارة الصفحة الإلكترونية</a>

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ar: يمكنك تحديث قيمة المساهمة المتكررة أو تغيير تفاصيل عدد الأقساط لهذه المساهمة المتكررة من خلال <a href="%1">زيارة هذه الصفحة الإلكترونية</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
ar: يمكتك تحديث قيمة المساهمة المتكررة أو تغيير عدد الأقساط لهذه المساهمة المتكررة على:

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ar: يمكنك تحديث قيمة المساهمة المتكررة أو تغيير تفاصيل عدد الأقساط لهذه المساهمة المتكررة من خلال <a href="%1">زيارة هذه الصفحة الإلكترونية</a>.

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
ar: يُتاح لك تحميل صورة أو رسم لإدراجه ضمن صفحتك، على أن يكون ملفك بصيغة jpg أو gif أو png. أما حجم الصورة المطلوب التقيّد به فهو  250 x 250 بكسل. وبالتالي، فإنّ الصور التي تتجاوز 360 بكسل سيتمّ تعديل حجمها لتصبح مطابقة.

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
ar: يمكنك استخدام عنوان ينتمي إلى جهة اتصال حالية أو إنشاء جهة اتصال جديدة من خلال اختيار نوع جهة الاتصال المرجوّ من خانة الاختيار. إذا كنت تربط عنوان الفرد بمنظمة ستنشأ تلقائياً علاقة بين رب العمل والموظّف. إذا قمتَ بربط عنوان الفرد بأسرة، ستنشأ علاقة عضو بأسرته.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
ar: يمكنك استخدام ملف شخصي مختلف للشخص الذي يتولى عملية التسجيل، عوضاً عن ملفّ لـ"مشاركين إضافيين". على سبيل المثال، قد تشترط من الشخص الذي يقوم بالتسجيل استخدام عنوان بريد إلكتروني، مع عدم اشتراط (أو حتى طلب) عناوين البريد الإلكتروني للمشاركين الإضافيين ("الضيوف").

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
ar: يمكنك استخدام الروابط أعلاه لتقرير نشاط أو تسجيله.

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
ar: يمكنك استعراض النسخة التلقائية لأي نموذج رسالة خاصة بسير عمل النظام التي قمت بتعديلها أو إعادتها إلى وضعها السابق. بعد التحسينات أو إذا كنت تواجه مشاكل مع النسخة المعدّلة، من المفيد مقارنة النسخة الناشطة مع الرمز التلقائي الظاهر على هذه الشاشة. يمكنك استخدام أزرار "الاختيار" أدناه (مع أمر بالنسخ واللصق) لنسخ الرمز التلقائي في معدّل النص ومن ثم مقارنته بالنسخة المخصصة.

en: You can:
ar: يمكنك:

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
ar: لا يمكنك إضافة سجل جديد لتجاوزك الحدّ الأقصى المسموح به

en: You cannot combine profiles of multiple types.
ar: لا يمكنك الجمع بين ملفات شخصية متعددة الأنواع.

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
ar: يتعذّر برمجة خانات مخصصة متعددة السجلات تنتمي إلى مجموعات مخصصة مختلفة ضمن ملف شخصي واحد.

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
ar: لا يمكنك حذف صفحة المساهمات هذه لأنها سبق واستخدمت لتقديم مساهمة أو تسديد رسوم عضوية. نوصي بتعطيل الصفحة عوضاً عن حذفها، للحفاظ على سلامة سجلات المساهمات الخاصة بك. إذا كنت تريد حذف صفحة المساهمات هذه نهائياً، يجب أولاً أن تبحث عن جميع صفقات المساهمة المرتبطة بهذه الصفحة في CiviContribute وتحذفها.

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
ar: لا يمكن تفعيل كلّ من التسجيل للعضوية ومجموعة أسعار المساهمة لصفحة المساهمة الإلكترونية نفسها.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
ar: لا يمكنك تفعيل كلّ من المساهمات المتكررة والتعهدات في صفحة المساهمات الإلكترونية نفسها.

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
ar: لا يمكنك تفعيل كل من مجموعة أسعار المساهمات والتسجيل للعضوية على صفحة المساهمة الإلكترونية نفسها.

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
ar: لا يمكنك إدخال عدة قروض ميسّرة لجهة الاتصال نفسها.

en: You cannot modify relationship type because there are membership records associated with this membership type.
ar: لا يمكن تعديل نوع العلاقة لأنّ هناك سجلات عضوية مرتبطة بهذا النوع من العضوية.

en: You cannot record scheduled email activity.
ar: لا يمكنك تسجيل أنشطة البريد الإلكترونية المجدولة.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
ar: لا يمكن حذف حساب متّصل %1 بعلاقة معيّنة، لأنّ واحداً أو أكثر من أنواع السجلات التالية يحيل إليه: المساهمات، أو صفحات المساهمة، أو أنواع العضوية. يمكنك تعطيل هذا النوع عوضاً عن ذلك إذا لم تعد تريد استخدامه.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
ar: لا يمكن حذف حساب متّصل %1 بعلاقة معيّنة، إذا كان النوع المالي مستخدم لحساب ممتاز.

en: You cannot select more than %1 choices. For more complex functionality, please use a Price Set.
ar: لا يمكنك اختيار أكثر من 1% احتمالات. لأداء وظيفي أكثر تعقيداً، يرجى استخدام مجموعة الأسعار.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
ar: لا يمكن إرسال مساهمة متكررة إذا لم تكن تدفع إلكترونياً عبر بطاقة التسليف.

en: You cannot use 'id' as a field label.
ar: لا يمكنك استخدام "المعرّف" كتصنيف للخانة.

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
ar: لا يمكنك استخدام مجموعة أسعار العضوية عندما يكون قسم مبالغ المساهمات مفعّلاً. أنقر خانة العضويات أعلاه، واختر مجموعة أسعار العضوية من تلك القائمة. يمكن أن تتضمّن مجموعات أسعار العضوية خانات إضافية لخيارات غير العضوية تتطلّب تسديد رسم إضافي (مثلاً اشتراك في مجلة) أو مساهمة طوعية إضافية.

en: You do not have access to this note.
ar: يتعذّر الوصول إلى هذه الملاحظة.

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
ar: ليست لديك أيّ دفعات مفتوحة لإدخال البيانات.

en: You do not have any active %1
ar: ليست لدي أيّ 1% ناشطة

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
ar: لا تملك أي صفحة فاعلة للحملات الشخصية.

en: You do not have permission to Delete Report.
ar: لا تملك الإذن بحذف التقرير.

en: You do not have permission to access this contact.
ar: لا يُسمَح لك بالاطّلاع على جهة الاتصال هذه.

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
ar: لا تملك إذن الاطلاع على التسجيل لهذه المناسبة. إتّصل بمدير الموقع إذا كنتَ بحاجة إلى المساعدة.

en: You do not have permission to access this mailing report
ar: لا تملك إذناً بالوصول إلى تقرير البريد.

en: You do not have permission to access this page
ar: لا تملك صلاحيات الوصول لهذه الصفحة

en: You do not have permission to access this page.
ar: لا تملك صلاحيات الوصول لهذه الصفحة

en: You do not have permission to access this report.
ar: لا تملك إذن الاطلاع على هذا التقرير.

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
ar: لا تملك الإذن لإلغاء هذه المساهمة المتكررة.

en: You do not have permission to delete this contact.
ar: لا يُسمَح لك بحذف جهة الاتصال هذه.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
ar: لا يُسمَح لك بحذف جهة الاتصال هذه. ملاحظة: يمكنك حذف جهات الاتصال إذا كنت مخوّلاً بتصحيحها.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
ar: لا يُسمَح لك بتصحيح سجل الاتصالات هذا. اتصّل بمدير الموقع عند الحاجة إلى مساعدة.

en: You do not have permission to make changes to the record
ar: لا يُسمَح لك بإحداث تغييرات في السجل

en: You do not have permission to register for this event
ar: لا تملك الإذن بالتسجيل لهذه المناسبة.

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
ar: لا يُسمَح لك باستعراض سجل جهة الاتصال هذه. يُرجى الاتصال بمدير الموقع عند الحاجة إلى مساعدة.

en: You do not have permission to view this event
ar: لا تملك إذناً بالاطلاع على هذه المناسبة

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
ar: لا تملك الإذن الكافي لتغيير إعدادات هذه المجموعة المحجوزة.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
ar: لم تُمنح الإذن الكامل لحذف هذه المجموعة المحجوزة.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
ar: لا تملك الصلاحيات الضرورية لتحرير جهة الاتصال هذه.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
ar: لم تُمنَح الإذن اللازم للاطّلاع على جهة الاتصال هذه,

en: You dont have permission to %1 this batch
ar: ليس لديك الإذن بـ1% من هذه المجموعة

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
ar: تملك عضوية مدى الحياة حالياً وليست بحاجة للتجديد.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
ar: اشتراكك معلّق في %1 قائمة بريدية. لتأكيد الاشتراك، ردّ على هذه الرسالة الإلكترونية، أو أنقر على <a href="%2">هنا</a>.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
ar: اشتراكك معلّق في %1 قائمة بريدية. لتأكيد الاشتراك، ردّ على هذه الرسالة الإلكترونية، أو أنقر على هذا الرابط: %2

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
ar: لقد وقّعت على العريضة قبلاً، لكن <strong>يجب أن نؤكّد بريدك الإلكتروني</strong>.

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
ar: سبق ووقعت على هذه العريضة لكن ما زلت <b>بحاجة للتحقق من بريدك الإلكتروني</b>.

en: You have already signed this petition.
ar: سبق ووقّعت على العريضة.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
ar: لقد تمّت إضافتك إلى قائمة الانتظار الخاصة بهذه المناسبة.

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking %3
ar: أعيد اشتراكك في المجموعات التالية:  %1. يجوز لك إلغاء الاشتراك بمراسلة %2، أو النقر على %3

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
ar: أعيد اشتراكك في المجموعات التالية:  %1. لا يجوز لك إلغاء الاشتراك بمراسلة %2، أو النقر على <a href="%3">هنا</a>.

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
ar: لقد عدتَ الآن إلى بداية عملية التسجيل، وتمّت إزالة أيّ مناسبات مباعة بالكامل من اختياراتك. لن تتمكّن من المواصلة قدماً حتى تقوم بمراجعة حجزك واختيار مناسبات مختلفة إذا أردت.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking %3
ar: تمّ إلغاء اشتراكك من المجموعات التالية: 1%. يمكنك إعادة الاشتراك من خلال إرسال بريد إلكتروني 2% أو النقر 3%

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
ar: تمّ إلغاء اشتراكك من المجموعات التالية: 1%. يمكنك إعادة الاشتراك من خلال إرسال بريد إلكتروني 2% أو النقر <a href="%3">هنا</a>.

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
ar: لقد قمت بتفعيل خيار المقاطعة. يرجى إدخال المعلومات في جدول المقاطعة في قاعدة البيانات الخاصة بـ CiviCRM. يمكنك إيجاد الملحقات لإدخال المقاطعات في <a %1>دليل ملحقات CiviCRM</a>.

en: You have no Grants registered in your database.
ar: لا يوجد أي منح مسجلة في قاعدة البيانات

en: You have received a donation at your personal page
ar: لقد تلقّيتَ هبة إلى صفحتك الشخصية.

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
ar: لقد اخترت "تعطيل البريد الإلكتروني الصادر". لا يمكن إرسال بريد إلكتروني اختباري.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
ar: لقد اخترت "إعادة التوجيه إلى قاعدة البيانات". لا يمكن إرسال بريد اختبار.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
ar: لقد اخترت عضوية متعددة للمنظمة أو الهيئة ذاتها. الرجاء مراجعة خيارك، محدداً عضوية واحدة لكل هيئة.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
ar: لقد قمت باختيار عدة عضويات للمنظمة أو الكيان نفسه. يرجى مراجعة اختياراتك واختيار عضوية واحدة لكلّ كيان. اتصل بمدير الموقع إذا كنتَ تحتاج للمساعدة.

en: You have selected the table cell separator, but one or more token fields are not placed inside a table cell. This would result in invalid HTML, so comma separators have been used instead.
ar: لقد اخترت فاصل خانة الجدول، إنما لم تدرج خانة رمز واحدة ضمن خانة الجدول. ولأنّ ذلك سيؤدي إلى لغة أتش تي أم أل غير صحيحة، سيتمّ في المقابل اعتماد الفواصل بفاصلة.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ar: لم تقم بتسجيل المشارك الأخير، مما أدى إلى توافر ما يكفي من الأماكن. لكنّ تسجيلك يحتاج إلى موافقة مسبقة. بعد أن تتمّ مراجعة طلبك، ستتلقى رسالة إلكترونية تتضمّن رابطاً بالصفحة الإلكترونية حيث يمكنك استكمال عملية التسجيل.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
ar: لم تقم بتسجيل المشارك الأخير، مما أدى إلى توافر ما يكفي من الأماكن. وبالتالي أصبحت مشاركة مجموعتك مسجّلة رغم اختيارك احتمال قائمة الانتظار.

en: You have unsaved changes.
ar: هناك تغييرات لم تقم بحفظها.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
ar: يمكن أن تتيح للمستخدمين الانضمام إلى قائمة الانتظار عندما يكتمل عدد الحضور في المناسبة (عبر وضع إشارة في المربّع أدناه).

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
ar: يمكنك أيضاً ضبط المناسبات بحيث تتطلّب موافقةً إدارية مسبقة على المشاركين الذين يستكملون عملية التسجيل. لتفعيل هذه الميزة، يجب أن تفعّل أولاً حالات المشاركين  (الإدارة » CiviEvent  »حالات المشاركين). ثم أعد تحميل هذه الاستمارة وضع علامة في سؤال "هل تريد الموافقة على المشاركين؟".

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
ar: يمكنك أيضاً أن تعدّ تحية مخصصة وتستخدم رموز الخانات لدمج خانات من اختيارك. للمزيد من المعلومات بشأن الرموز المتوفرة، عد إلى الوثائق الإلكتروني 1%.

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
ar: يمكنك أيضاً أن تختار تحديد مفتاح  MD5 Hash للتحقق من أن الإجابات تأتي مباشرةً من Authorize.Net. سجل دخولك إلى حساب التاجر الخاص بك وانتقل إلى <strong>إعدادات الحساب</strong>. إختر MD5-Hash وأدخل قيمة هاش جديدة. قد يتعلق ذلك بأي سلسلة من الأحرف أو الكلمات. ومن ثم أدخل القيمة الدقيقة نفسها هنا.

en: You may choose to email invoice to contributors OR download a PDF file containing one invoice per page to your local computer by clicking <strong>Process Invoice(s)</strong> . Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
ar: يمكنك الاختيار بين إرسال فاتورة بالبريد الإلكتروني إلى المساهمين أو تنزيل ملف بي.دي.إف. يتضمّن فاتورة واحدة لكل صفحة على حاسوبك المحلي من خلال نقر <strong>عالج الفاتورة (الفواتير)</strong>. قد يُظهر متصفحك الملف لك تلقائياً، أو قد تحتاج إلى فتحه لطباعته مستخدماً أي قارئ بي.دي.إف. (مثل Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
ar: قد تفضّل إرسال إيصالات عبر البريد الإلكتروني إلى المساهمين أو تنزيل ملف بي.دي.إف, يتضمّن إيصالاً واحداً لكلّ صفحة إلى حاسوبك المحلي من خلال نقر <strong>إيصال (إيصالات) العملية</strong>. قد يُظهر متصفحك الملف لك بطريقة آلية، أو قد تحتاج إلى فتحه لطباعته من خلال استخدام أيّ قارىء بي.دي.إف. (مثل Adobe&reg؛ Reader).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
ar: يمكنك اختيار إدراج ذيل محدد مسبقاً تحت رسالتك. فالمكان مناسب لإدراج إلغاء الاشتراك المطلوب، والانسحاب والعلامات المميزة للعنوان البريدي.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
ar: يمكنك اختيار إدراج رأسية محددة مسبقاً فوق رسالتك.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
ar: يمكنك أن تختار تسجيل وسيلة الدفع التي تستخدم في كل مساهمة ورسم. وسائل الدفع المحفوظة مطلوبة - يمكنك تعديل علامات التصنيف ولكن لا يمكن حذفها (مثلاً، الشيك، بطاقة الائتمان، بطاقة الحساب الجاري). إذا كان موقعك يطلب المزيد من وسائل الدفع، يمكنك إضافتها هنا. يمكنك ربط كل وسيلة دفع مع حساب ملبي يحدد مصير الدفعة (مثلاً حساب مصرفي للشيكات والنقود)

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
ar: يمكنك إدخال قيمة مبلغ سلبي إذا كانت الخانة أو الخيار يُستخدم لإجراء حسم على المبلغ الإجمالي.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
ar: يمكنك إدخال قيمة سلبية إذا كانت الخانة أو الخيار يستخدم لإجراء حسم على السعر الإجمالي. حدّد السعر بـ1 (وألغِ العلامة عن الخانة) لتتيح للمستخدم إدخال قيمة المساهمة ضمن خانة النصّ /القيمة الرقمية.

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
ar: يمكنك إدخال الرموز لتمثيل الخانات (مثل "الاسم الأول" لجهة الاتصال) في موضوع الرسالة وصلب الموضوع. تستبدل هذه بالقيمة الفعلية للخانة التابعة في الرسالة الصادرة. أنقر "إدخال الرموز" لقائمة قابلة للبحث  الخاصة بالرموز المتوافرة.

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
ar: يمكن أن تسجّل الكلفة الفعلية لهذه المكافأة على منظّمتك. قد يكون هذا الأمر مفيداً عند تقييم العائد الصافي لهذا المحفّز.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ar: يمكنك تحديد عنوان بريد إلكتروني واحد أو أكثر لتلقي نسخة خفية عن رسالة التأكيد (bcc). يجب الفصل بين العناوين الإلكترونية المتعددة بفاصلة مثلاً: (jane@example.org, paula@example.org).

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
ar: قد ترغب في جمع معلومات من المساهمين تتعدى ما هو مطلوب لإجراء مساهمة. مثلاً، قد ترغب في الاستفسار عن مدى توفّر المتطوع ومهاراته. أضف أيّ عدد من الخانات إلى استمارة المساهمة من خلال اختيار ملفات CiviCRM الشخصية (مجموعات الخانات) كي تدرجها عند بداية الصفحة، و/أو في الأسفل.

en: You must be logged in to view this page.
ar: يجب تسجيل الدخول للاطّلاع على هذه الصفحة.

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
ar: يجب أن تكون مسجّلاً في حسابك للوصول إلى جميع احتمالات التعديل أعلاه. (إذا كنت تزور هذه الصفحة بدون التسجيل فيها، سوف تراها في صيغة "مباشرة"، كما يراها أصدقاؤك وزوارك.)

en: You must contribute at least %1 to get this item
ar: يجب أن تساهم على الأقل بـ1% للحصول على هذا الغرض

en: You must contribute more to get that item
ar: يجب أن تساهم بأكثر لتحصل على هذا الغرض

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
ar: يجب أن تفعّل مجموعة العضويات لصفحة المساهمة هذه إذا كنتَ تريد إدراج ملف شخصي يتضمّن خانات عضوية.

en: You must have at least the test or live section filled
ar: يجب أن تملئ أحد القسمين الاختباري أو الفعال

en: You must have at least the user_name specified
ar: يجب أن يكون لديك على الأقل اسم محدد لمستخدم البرنامج

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
ar: يجب اعتماد خيار الاحتمالات المتعددة إذا أردت إعادة استخدام مجموعة موجودة.

en: You must select at least one email recipient type.
ar: عليك اختيار نوع على الأقل من أنواع استلام البريد الإلكتروني.

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
ar: يجب اختيار مجموعة CiviCRM ودور دروبال من قسم "قاعدة الارتباط".

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
ar: يجب أن تختار نوع عضوية CiviMember ودور دروبال من قسم "قاعدة الارتباط".

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
ar: تحتاج إلى نسخة %1 من PHP أو أحدث من ذلك، فقط %2 تم تركيبها. الرجاء ترقية الخادم أو إسأل مضيف الويب للقيام بذلك.

en: You need more than one custom group to move fields
ar: تحتاج إلى أكثر من مجموعة مخصصة واحدة لنقل الخانات

en: You need to configure a Mapping Provider before using this feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
ar: يجب أن تضبط مزوّد خدمة التعيين قبل استخدام هذه الميزة (إدارة > إعدادات النظام > رسم الخرائط والترميز الجغرافي).

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
ar: تحتاج إلى تفعيل CiviContribute قبل تفعيل CiviPledge.

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
ar: يجب أن يكون لك <a href="%1">نوع عضوية</a> واحد على الأقل مع درجة مرئية "عامة" بهدف تمكين التسجيل للعضوية وتجديدها بشكل قائم على الخدمة الذاتية.

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
ar: عليك اختيار نوع السجل الذي تنطبق عليه مجموعة الخانات المخصصة هذه.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
ar: يتوجب عليك إعداد ملقم آمن قبل استخدام اختيار إجبار الروابط المؤمنة

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
ar: يجب أن تنظّم وتحمّل ملفات الضبط الخاصة بالملفات والنشاطات قبل أن تبدأ باستخدام عنصر CiviCase .

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
ar: تحتاج إلى استخدام منفذ آخر غير المنفذ الافتراضي 25 ضمن بيئتك.

en: You only have %1 allocated
ar: خصصت فقط 1%

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
ar: يبدو أنك تستخدم خادم شبكة غير مدعوم. يجب تحديد متغيرات الخادم  SCRIPT_NAME، HTTP_HOST، SCRIPT_FILENAME.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
ar: يبدو أنك حذفت نوع العلاقة "موظف لدى"

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
ar: يجب أن تنقل الخانات المتعلقة بالعضوية، المضبوطة في 1%، إلى ملف "بالنيابة عن" في ما يتعلق بصفحة المساهمة هذه.

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
ar: يجب أن تنقل الخانات المتعلقة بالعضوية في ملف "بالنيابة عن" إلى صفحة المساهمات هذه.

en: You were registered by:
ar: تمّ تسجيلك من:

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
ar: سوف تحتاج أيضاً إلى تغيير أذون دروبال حتى يتمكن المستخدمون المغفلو الهوية من القيام بالمساهمات، والتسجيل للمناسبات، و/أو استخدام الملفات الشخصية لإدخال المعلومات الخاصة بجهات الاتصال.

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
ar: ستستخدم أيضاً رموزاً  لإدراج روابط بشأن إلغاء الاشتراك والانسحاب والإحالة ضمن رسالتك.

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit a credit card transactions.
ar: يجب أن تضبط إعدادات 1% لمعالج المدفوعات الخاص بك قبل أن تتمكن من إنجاز الصفقات عبر بطاقة الائتمان.

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
ar: يجب أن تقوم باختيار وضبط معالج مدفوعات مدعوم (حالياً Authorize.Net، بايبال برو، أو معيار موقع "بايبال") بهدف توفير عضويات مجدّدة تلقائياً.

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
ar: سوف تحتاج إلى تحديد الاحتمالات التي يؤذن بموجبها التحكّم بمن يملك إمكانية الوصول إلى مختلف اللوائح، بحيث يصبح خيار "الاطلاع على المشاركين في المناسبة" مقترناً بأيّ من الأدوار التي تريد منحها حقّ الاطلاع على هذه اللائحة.

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
ar: لن تتمكّن من تثبيت التمديدات هذه المرة لأنّ تثبيت الـPHP  لا يستقبل أرشيف ZIP. راجع مدير الموقع لتركيب التمديد المعياري PHP-ZIP

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
ar: لن يُتاح لك إرسال إشعار باستلام هذا التعهد، بسبب عدم ذكر عنوان البريد الإلكتروني لجهة الاتصال هذه. إذا أردت إرسال إشعار بالاستلام عند تسجيل التعهد، أنقر على إلغاء ثمّ تعديل من علامة تبويب الملخص لإضافة عنوان البريد الإلكتروني قبل تسجيل التعهد.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
ar: لن تتمكّن من إرسال إيصال بريد إلكتروني آلي لهذه العضوية لأن ما من عنوان بريد إلكتروني مسجل لجهة الاتصال هذه. إذا كنتَ تريد إرسال إيصال عند تسجيل هذه العضوية، أنقر إلغاء ومن ثم أنقر تعديل من جدولة الخلاصة لإضافة عنوان بريد إلكتروني قبل تسجيل العضوية.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
ar: لن تتمكن من إرسال إيصال تلقائي بالبريد الإلكتروني لتجديد هذه العضوية لأن ما من عنوان بريدي مسجّل لجهة الاتصال هذه. إذا كنتَ تريد إرسال إيصال عند تسجيل هذه العضوية، أنقر إلغاء ومن ثم أنقر تعديل من جدولة الخلاصة لإضافة عنوان بريد إلكتروني قبل تجديد العضوية.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
ar: لن تتمكّن من إرسال إيصال تلقائي بالبريد الإلكتروني لهذه المساهمة لأن ما من عنوان لبريد إلكتروني مسجّل لجهة الاتصال هذه. إذا كنت تريد إرسال إيصال عند تسجيل هذه المساهمة، أنقر إلغاء ومن ثم أنقر تعديل عبر زرّ الخلاصة لتضيف بريداً إلكترونياً قبل تسجيل المساهمة.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
ar: لا يمكنك إرسال إيصال البريد الإلكتروني التلقائي لهذه الدفعة لأنه ما من عنوان للبريد الإلكتروني مسجّل لجهة الاتصال هذه. في حال كنت تريد أن يتم إرسال إيصال عند تسجيل الدفعة، الرجاء الضغط على "إلغاء" ومن ثم "تصحيح" من علامة التبويب الملخص لإضافة عنوان البريد الإلكتروني قبل تسجيل الدفعة.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
ar: سوف تتلقى إشعاراً بالبريد الإلكتروني عندما تتمّ الموافقة على صفحتك، وستتمكّن من المباشرة بالترويج لحملتك فوراً.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to cancel the auto-renewal option.
ar: سوف تتلقى إيصالاً بالبريد الإلكتروني يتضمّن معلومات عن كيفية إلغاء خيار التجديد التلقائي.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
ar: سوف تتلقى إيصالاً بالبريد الإلكتروني يتضمّن معلومات عن كيفية تحديث أو إلغاء هذه المساهمة المتكررة.

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
ar: سوف ترى صفاً ومربعاً لكل نوع من البيانات ذات الصلة المرتبطة حالياً بجهة الاتصال المتكررة. على سبيل المثال، إذا كانت جهة الاتصال المتكررة تملك سجلات نشاطات- سو ترى صفاً ومربعاً ينبغي وضع إشارة فيه إذا كنت تريد نقل سجلات المساهمات إلى سجل جهة الاتصال الأساسية. إذا كنت تريد نقل جميع السجلات ذات الصلة، يمكن وضع علامة في مربع <strong>علامات في جميع المربعات</strong>.

en: You're ready to install!
ar: أنت جاهز للتثبيت!

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
ar: إن إعدادات %1 صحيحة. تمّ إرسال بريد اختبار إلى عنوان البريد الإلكتروني الخاص بك.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
ar: إنّ عضوية <strong>%1</strong> الخاصة بك لا تنقضي (لست بحاجة لتجديد هذه العضوية).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
ar: انقضت صلاحية عضوية <strong>%2</strong> الخاصة بك في 1%.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
ar: تنقضي صلاحية عضوية <strong>%2</strong> الخاصة بك في 1%.

en: Your Assigned Activities
ar: الأنشطة المنوطة بك

en: Your Case Role(s)
ar: دور (أدوار) الملف الخاص بك

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
ar: تمّت إضافة ملفك الشخصي '%1' ضمن CiviCRM. وبات بإمكانك الآن إضافة خانات إلى هذا الملف.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
ar: تمّ حذف ملفك الشخصي '%1' ضمن CiviCRM.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
ar: تمّ حفظ ملفك الشخصي '%1' ضمن CiviCRM.

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
ar: تمّ حفظ خانة ملفك الشخصي '%1' في CiviCRM ضمن '%2'.

en: Your Contacts / Organizations
ar: جهات الاتصال / المنظمات الخاصة بك

en: Your Contribution(s)
ar: مساهمتك (مساهماتك)

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
ar: إنّ الدفع عبر بطاقة الائتمان لم يتمّ بنجاح. لم يتمّ اقتطاع أيّ مبلغ من بطاقتك.

en: Your Email
ar: بريدك الإلكتروني

en: Your Email Settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات بريدك الإلكتروني.

en: Your Event Registration has been cancelled.
ar: تمّ إلغاء تسجيلك للمناسبة.

en: Your Event(s)
ar: مناسبتك (مناسباتك)

en: Your Goal
ar: هدفك

en: Your Group(s)
ar: مجموعتك (مجموعاتك)

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
ar: تم تحديث صيغة التصنيف <strong>%1</strong>

en: Your Mass SMS has been saved.
ar: تمّ حفظ رسالتك النصية الجماعية.

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
ar: تمّ حفظ رسالتك النصية الجماعية. أنقر على زر "أكمل" لاستئناف العمل عليها.

en: Your Membership(s)
ar: عضوياتك

en: Your Message
ar: رسالتك الإلكترونية

en: Your Note has been saved.
ar: تمّ حفظ ملاحظتك.

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
ar: تم تحديث صيغة صفحة PDF بعنوان <strong>%1</strong>

en: Your Page
ar: صفحتك

en: Your Personal Campaign Page
ar: صفحة الحملة الشخصية الخاصة بك

en: Your Personal Campaign Page for %1
ar: صفحة الحملة الشخصية الخاصة بك لـ1%

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
ar: إنّ صفحة الحملات الشخصية كانت 1% 2% 3%.

en: Your Pledge(s)
ar: التعهّد (التعهّدات) الخاصة بك

en: Your Premium Selection
ar: المكافأة التي اخترتها

en: Your Registration Info
ar: معلومات التسجيل الخاصة بك

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
ar: تمّ تحديث التذكير تحت عنوان %1

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
ar: إسم (جهاز) الخادم الذي تعتمده لبروتوكول نقل البريد البسيط غير صحيح.

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
ar: إسم المستخدم أو كلمة السر اللذين تعتمدهما لبروتوكول نقل البريد البسيط غير صحيحين.

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
ar: الخادم الذي تستخدمه لبروتوكول نقل البريد البسيط غير متجاوب في الوقت الحاضر (فهو معطّل لسبب ما).

en: Your Sendmail argument is incorrect.
ar: حجة البريد المرسل التي تعرضها غير صحيحة.

en: Your Sendmail path is incorrect.
ar: مسار البريد المرسل الذي تسلكه غير صحيح.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
ar: تمّت إضافة مجموعتك '%1'. يمكنك إضافة خانات إلى هذه المجموعة الآن.

en: Your Subscription has been Activated
ar: تمّ تفعيل اشتراكك

en: Your USPS API Authorization has Failed.
ar: لم تتعرّف عليك واجهة API لشركة USPS

en: Your USPS API Lookup has Failed.
ar: إنّ بحثك عن واجهة API لشركة USPS لم يأتِ بنتائج

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
ar: ستُستخدم بيانات حسابك لتغيير حسابك المصرفي عبر المدين المباشر. عند تقديمك هذه الاستمارة، توافق على كلفة حسابك المصرفي من خلال المدين المباشر.

en: Your association rule has been added.
ar: تمّت إضافة قاعدة الارتباط الخاصة بك.

en: Your association rule has been edited.
ar: تمّ تعديل قاعدة الارتباط الخاصة بك

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
ar: لقد انتهى تسجيلك لتجديد العضوية التلقائي، ولن يتمّ تجديد عضويتك تلقائياً بعد الآن.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
ar: لقد انتهت مدة جلستك في المتصفح، ويتعذّر علينا استكمال تقديم استمارتك. لذا أعدناك إلى الخطوة الأولى لتتمكّن من استكمال استمارتك وإعادة تقديمها. إذا استمريت في مواجهة الصعوبات، يُرجى الاتصال بنا للحصول على المساعدة.

en: Your changes have been saved.
ar: تم حفظ تغييراتك بنجاح.

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
ar: إنّ التغييرات التي قمتَ بها في علامة <em>%1</em> لم يتمّ حفظها.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
ar: لن تستكمل صفقتك حتى تنقر زرّ <strong>%1</strong>. يرجى نقر الزر مرة واحدة فقط.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
ar: تمّ حفظ مجموعة الخانات المخصصة '%1 '.

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
ar: تمّت إضافة مجموعة الخانات المخصصة الخاصة بك '%1 '. بإمكانك إضافة خانات مخصصة الآن.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
ar: لقد تم بالفعل ترقية قاعدة البيانات إلى CiviCRM %1

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
ar: إنّ قاعدة البيانات الخاصة بك مؤشرة برقم نسخة غير متوقعة: 1%. لا يمكن تشغيل التحديث الآلي إلى نسخة 2%- كما إنّ قاعدة الرموز 2% ليست مطابقة لوضع قاعدة البيانات الخاصة بك. يجب أن تحدّد النسخة الصحيحة المطابقة لوضع قاعدة البيانات الحالي. قد ترغب في العودة إلى قاعدة الرموز التي كنتَ تستخدمها سابقاً للمباشرة بهذا التحديث إلى أن تقوم بحلّ هذه المشكلة.

en: Your database is not configured for version %1
ar: إنّ قاعدة بياناتك غير مضبوطة لنسخة 1%

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
ar: لا يبدو أنّ إعدادات قاعدة البيانات صحيحة. يرجى التحقق من <a href='%1'>تفاصيل قاعدة البيانات</a> أدناه لكشف الأخطاء المحدّدة.

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
ar: تمّ إلغاء عنوان بريدك الإلكتروني من لوائح البريد الإلكتروني 1%.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ar: سيتمّ التأكيد على تسجيلك للمناسبة. يُرجى العودة إلى صفحة التسجيل الأساسية لاستكمال المعلومات الخاصة بالدفع.

en: Your extensions cache directory (%1) is not web server writable. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.<br/>
ar: إنّ دليل ذاكرة الإمدادات (1%) ليس قابلاً للكتابة على خادم إلكتروني. يرجى التوجه إلى <a href="%2">صفحة إعدادات المسار </a> وتصحيحها.<br/>

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
ar: تتطلّب ملحقاتك تحديثات قاعدة البيانات. الرجاء <a href="%1">تنفيذ التحديثات<a href="%1">

en: Your fundraising total has been updated.
ar: تمّ تحديث مجموع تبرّعاتك.

en: Your information has been saved.
ar: تمّ حفظ معلوماتك.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
ar: ستتمّ معالجة مساهمتك الأولية  بعد أن تستكمل خطوة التأكيد. يجب أن تتمكّن من إلغاء المساهمة المتكررة من خلال زيارة الصفحة الإلكترونية التي سيتمّ دمجها في إيصالك.

en: Your initial membership fee will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the auto-renewal option by visiting the web page link that will be included in your receipt.
ar: ستتمّ معالجة رسوم العضوية الأولية الخاصة بك بعد أن تستكمل خطوة التأكيد. يجب أن تتمكّن من إلغاء خيار التجديد الذاتي من خلال زيارة الصفحة الإلكترونية التي سيتمّ دمجها في إيصالك.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
ar: تمّت معالجة الدفعة الأولية التي تعهدتَ بها. سوف تتمكّن من تعديل أو إلغاء المدفوعات المقبلة التي تعهدتَ بها في أيّ وقت من خلال الاتصال بنا عبر 1%.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ar: سيتمّ معالجة مدفوعات التعهد الأولية عندما تنقر &quot;%2&quot; أدناه. ستتمكن من تعديل أو إلغاء مدفوعات التعهد المقبلة في أيّ وقت من خلال تسجيل الدخول إلى حسابك أو الاتصال بنا عبر 1%.

en: Your mail has been sent.
ar: تمّ إرسال بريدك

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
ar: رسالتك الموجّهة بهدف شكر %1 للمساعدة في نشر الخبر. قد تدرج فيها علامات إتش تي أم أل لأغراض التنسيق أو إضافة روابط.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
ar: تمّ حفظ اختيارك الاحتمالات المتعددة '%1'

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
ar: تمّ حفظ صيغة التصنيف الجديدة بعنوان <strong>%1</strong>

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
ar: تم حفظ صيغة صفحة PDF الجديدة بعنوان <strong>%1</strong>

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
ar: يمكن أن تستخدم منظّمتك فقرة الحملات لتتبّع جميع تفاعلات الناخبين المتعلقة بجهد معيّن لجمع التبرعات أو إشراك الناخبين. يمكنك ربط النشاطات، والمساهمات، والمشاركات في المناسبات، ورسائل البريد، وتواقيع العضوية، والتعهدات بحملة معيّنة.

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
ar: تتطلّب صفحتك مراجعة مدير الموقع قبل أن تتمكّن من مباشرة جهودك في مجال جمع التبرعات.

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ar: يبدو أنّ المعلومات المتعلقة بالدفع ناقصة. يُرجى العودة إلى صفحة التسجيل الأساسية لاستكمال المعلومات المتعلقة بالدفع.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
ar: انتهت صلاحية طلب تسجيلك العالق للمناسبة لـ%1، لأنّك لم تؤكّد تسجيلك.

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
ar: تمّ الموافقة على صفحة الحملة الشخصية الخاصة بك وأصبحت الآن مباشرة.

en: Your personal campaign page has been reviewed. There were some issues with the content which prevented us from approving the page. We are sorry for any inconvenience.
ar: تمّت مراجعة صفحة الحملات الشخصية الخاصة بك. كانت هناك بعض المشاكل المتعلقة بالمضمون التي كانت تمنعنا من الموافقة على هذه الصفحة. عذراً للإزعاج.

en: Your profile has not been saved.
ar: لم يتمّ حفظ ملفّك الشخصي.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
ar: لم يتمّ حفظ ملفك الشخصي ولم يتمّ إنشاء حساب لك.

en: Your record has been deleted.
ar: تمّ حذف سجلك.

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
ar: تمّ تحديث مساهمتك المتكررة كما طلبت:

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
ar: تمّ إلغاء مساهمتك المتكررة بـ1%، كلّ 2% 3% كما طلبت.

en: Your recurring contribution term has ended.
ar: انتهى أجل المساهمة المتكررة الخاص بك.

en: Your registration has been submitted.
ar: تمّ تقديم طلب تسجيلك.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
ar: لن يتمّ تقديم طلب التسجيل الخاص بك حتى تنقر زرّ <strong>تابع</strong>. أنقر الزرّ مرّةً واحدةً فقط. إذا كنتَ تريد أن تغيّر أيّ تفصيل، أنقر زرّ العودة أدناه كي تعود إلى الشاشة السابقة.

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
ar: تمّ نسخ تقريرك بنجاح كـ"1%". أنت تتطّلع حالياً على النسخة الجديدة.

en: Your schedule:
ar: برنامجك:

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
ar: يتعيّن على مدير موقعك تجهيز "المهمة الدورية" (مهمة الخادم المنفّذة وفق مواعيد معيّنة) لتشغيل هذا البرنامج النصي.

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
ar: يتعيّن على مدير موقعك تجهيز المهمة المبرمجة (إدارة  > إعدادات النظام  > المهام المبرمجة) التي تحدّث وضعية دفعات التعهد وترسل رسائل للتذكير بها.

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
ar: يجب أن يعدّ مدير الموقع حالةً للوظيفة المقرّرة "إرسال التقارير بالبريد" للتحفيز على إنشاء وتسليم كلّ تقرير. عند الطلب، ستقوم هذه الوظيفة بتسليم البريد الإلكتروني إلى المتلقين المحدّدين للتقرير. ويمكن إرفاق التقرير بالبريد الإلكتروني كملف بي,دي.إف (مبدئياً)، أو كملف CSV، أو إدراجه ضمن صيغةHTML .

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
ar: تمّت برمجة موقعك حالياً بطريقة تستوجب من المستخدمين التأكيد مرتين عند الانضمام إلى (الاشتراك في) مجموعة (مجموعات) من خلال نموذج الملف الشخصي. تبعاً لهذه الطريقة، يتعيّن عليك أن تدرج خانة البريد الإلكتروني ضمن الملف قبل أن يتسنّى لك إضافة خانة المجموعة (المجموعات). فذلك يضمن إمكانية إرسال رسالة إلكترونية لتأكيد الاشتراك. بإمكان مدير موقعك أن يعطّل ميزة التأكيد مرتين ضمن إعددات إدارة civimail : <em>%1</em

en: Your site may already have profile(s) which were previously created for this purpose, in which case you can re-use them for any number of online contribution pages.
ar: قد يتضمّن موقعك ملفاً (ملفات شخصية) سبق وأنشئت لهذا الغرض، ويمكنك إعادة استخدامها لعدد من صفحات المساهمات الإلكترونية.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
ar: تمّ حفظ مجموعتك الذكية كمجموعة '%1'.

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
ar: تم تقديم طلب اشتراكك لـ %1. تحقق من صندوق بريدك بعد قليل للاطلاع على رسالة (رسائل) التأكيد. إن لم تر أي رسالة تأكيد، الرجاء التحقق من ملف البريد غير المرغوب فيه/البريد الترويجي.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
ar: إنّ اشتراكك في هذه المجموعة (المجموعات) رهن التأكيد.

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
ar: لن تستكمل صفقتك حتى تنقر زرّ <strong>%1</strong>. يرجى نقر الزر مرة واحدة فقط.

en: Your update(s) have been saved.
ar: تمّ حفظ تحديثك (تحديثاتك).

en: Your updates have been saved.
ar: تم حفظ التحديثات

en: Your username contains invalid characters
ar: اسم المستخدم الذي تعتمده يحتوي على أحرف غير صحيحة

en: Your username contains invalid characters or is too short
ar: اسم المستخدم الذي تعتمده يحتوي على أحرف غير صحيحة أو قصير جداً

en: Your username is too short
ar: اسم المستخدم الذي اخترته قصير جداً

en: ZIP / Postal Code
ar: الرمز البريدي للعنوان

en: ZIP / Postal Code of the Address
ar: الرمز البريدي للعنوان

en: ZIP Support Required
ar: الدعم  مطلوب لملفات ZIP

en: Zhuang, Chuang
ar: التشوانغية

en: Zip Code Range
ar: نطاق الرمز البريدي

en: Zulu
ar: الزولو

en: [ ]
ar: []

en: [CiviMail Draft]
ar: [مسودة CiviMail]

en: [Copy id %1]
ar: [الرمز التعريفي للنسخة %1]

en: [x]
ar: [×]

en: [your Drupal root directory]
ar: [دليل دروبال الأصلي الخاص بك]

en: a household
ar: أسرة

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
ar: اسم الشهر المختصر ("ك 2".. "ك 1")

en: access AJAX API
ar: اطّلع على AJAX API

en: access CiviCRM
ar: الوصول إلى CiviCRM

en: access CiviContribute
ar: زر CiviContribute

en: access CiviEvent
ar: الوصول إلى CiviEvent

en: access CiviGrant
ar: الوصول إلى CiviGrant

en: access CiviMail
ar: الوصول إلى CiviMail

en: access CiviMail subscribe/unsubscribe pages
ar: صفحات الاشتراك/إلغاء الاشتراك للوصول إلى CiviMail

en: access CiviMember
ar: الوصول إلى CiviMember

en: access CiviPledge
ar: الوصول إلى CiviPledge

en: access CiviReport
ar: إطلع على CiviReport

en: access Contact Dashboard
ar: اطّلع على اللوحة الرئيسية لجهات الاتصال

en: access Report Criteria
ar: إطّلع على معايير التقرير

en: access all cases and activities
ar: الوصول إلى جميع الملفات والنشاطات

en: access all custom data
ar: اطّلع على جميع البيانات المخصصة

en: access contact reference fields
ar: اطّلع على الخانات الخاصة بمراجع جهات الاتصال

en: access deleted contacts
ar: اطّلع على جهات الاتصال

en: access my cases and activities
ar: الوصول إلى ملفاتي ونشاطاتي

en: access uploaded files
ar: اطّلع على الملفات المحمّلة

en: actionTypeOption
ar: خيار نوع العمل

en: add
ar: أضف

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
ar: أضف  <a href='%1'>فرداً جديداً</a>، أو <a href='%2'>منظّمة</a> أو  <a href='%3'>أسرة</a>

en: add another profile (bottom of page)
ar: إضافة ملفّ شخصي آخر (أسفل الصفحة)

en: add cases
ar: أضف ملفات

en: add contacts
ar: أضِف جهات اتصال

en: add new
ar: إضافة جديد

en: administer CiviCRM
ar: إدارة CiviCRM

en: administer CiviCampaign
ar: إدارة CiviCampaign

en: administer CiviCase
ar: أدر CiviCase

en: administer Multiple Organizations
ar: إدارة عدة منظمات

en: administer Reports
ar: أدر التقارير

en: administer Tagsets
ar: إدارة مجموعات الوسومات

en: administer dedupe rules
ar: إدارة قواعد إلغاء النسخ المزدوجة

en: administer payment processors
ar: إدارة أنظمة معالجة السداد

en: administer reserved groups
ar: إدارة المجموعات المحجوزة

en: administer reserved reports
ar: أدر التقارير المحجوزة

en: administer reserved tags
ar: إدارة الوسومات المحجوزة

en: an individual
ar: فرد

en: an organization
ar: منظمة

en: and
ar: و

en: and a password
ar: وكلمة سرّ

en: and end date of %1
ar: وتاريخ نهاية في 1%

en: and is ready to use.
ar: وهو جاهز للاستعمال.

en: anonymously
ar: على نحو مغفل

en: another column
ar: عمود آخر

en: another discount set
ar: مجموعة أخرى من الحسومات

en: another soft credit
ar: قرض ميسّر آخر

en: approve mailings
ar: الموافقة على المراسلات

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
ar: لأنه لا ذكر لعنوان البريد الإلكتروني، أو من غير المفضّل التواصل بواسطة البريد الإلكتروني، أو جهة الاتصال توفيت، أو عنوان البريد الرئيسي غير سارٍ.

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
ar: بسبب عدم ذكر أي رقم هاتف أو استبعاد خيار التواصل عبر الرسائل النصية، أو وفاة جهة الاتصال

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
ar: لكنّ الأمر يتطلّب مراجعة من مدير الموقع قبل أن تبدأ بالترويج لحملتك. سوف تتلقى تأكيداً عبر البريد الإلكتروني بعد وقت وجيز، يتضمّن رابطاً بالعودة إلى هذه الصفحة.

en: by relationship
ar: وفقاً للعلاقة

en: cc Email Report Instance To
ar: إرسال نسخة عن البريد الإلكتروني بالتقرير إلى

en: change
ar: تغيير

en: change membership type
ar: غير نوع العضوية

en: check your spelling
ar: يُرجى التحقّق من طريقة تهجئة الكلمة

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
ar: إنّ جذر_civicrm مضبوط حالياً على: <em>!1</em>.

en: click to add more
ar: أنقر لإضافة المزيد

en: close
ar: أغلق

en: confirmation
ar: التأكيد

en: contact does not exist: %1
ar: جهة الاتصال غير موجودة: %1

en: contactId
ar: الرقم التعريفي بجهة الاتصال

[ctx: country]
en: Afghanistan
ar: أفغانستان

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
ar: غرب، شرق، وسط أفريقيا وجنوبها

[ctx: country]
en: Albania
ar: ألبانيا

[ctx: country]
en: Algeria
ar: الجزائر

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
ar: جنوب، وسط وشمال أميركا والكاريبي

[ctx: country]
en: American Samoa
ar: ساموا الأميريكية

[ctx: country]
en: Andorra
ar: أندورا

[ctx: country]
en: Angola
ar: أنغولا

[ctx: country]
en: Anguilla
ar: أغيلا

[ctx: country]
en: Antarctica
ar: أنترتيكا

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغا وبربودا

[ctx: country]
en: Argentina
ar: الأرجنتين

[ctx: country]
en: Armenia
ar: أرمينيا

[ctx: country]
en: Aruba
ar: أروبا

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
ar: آسيا - المحيط الهادئ

[ctx: country]
en: Australia
ar: أستراليا

[ctx: country]
en: Austria
ar: النمسا

[ctx: country]
en: Azerbaijan
ar: أزربيجان

[ctx: country]
en: Bahamas
ar: الباهامس

[ctx: country]
en: Bahrain
ar: البحرين

[ctx: country]
en: Bangladesh
ar: بنغلادش

[ctx: country]
en: Barbados
ar: بربادوس

[ctx: country]
en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

[ctx: country]
en: Belgium
ar: بلجيكا

[ctx: country]
en: Belize
ar: بيليزي

[ctx: country]
en: Benin
ar: بنين

[ctx: country]
en: Bermuda
ar: برمودا

[ctx: country]
en: Bhutan
ar: بوتان

[ctx: country]
en: Bolivia
ar: بوليفيا

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar: بونير، سان إستاتيوس و سابا

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

[ctx: country]
en: Botswana
ar: بتسوانا

[ctx: country]
en: Bouvet Island
ar: جزر البوفيه

[ctx: country]
en: Brazil
ar: البرازيل

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
ar: مناطق المحيط الهندي البريطانية

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السلام

[ctx: country]
en: Bulgaria
ar: بلغاريا

[ctx: country]
en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

[ctx: country]
en: Burundi
ar: بوروندي

[ctx: country]
en: Cambodia
ar: كمبوديا

[ctx: country]
en: Cameroon
ar: الكاميرون

[ctx: country]
en: Canada
ar: كندا

[ctx: country]
en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

[ctx: country]
en: Cayman Islands
ar: جزر كيمان

[ctx: country]
en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقا الوسطى

[ctx: country]
en: Chad
ar: شاد

[ctx: country]
en: Chile
ar: شيلي

[ctx: country]
en: China
ar: الصين

[ctx: country]
en: Christmas Island
ar: جزر كريسمس

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكوس - كيلينغ

[ctx: country]
en: Colombia
ar: كولومبيا

[ctx: country]
en: Comoros
ar: جزر القمر

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

[ctx: country]
en: Cook Islands
ar: جزر الكوك

[ctx: country]
en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

[ctx: country]
en: Croatia
ar: كرواتيا

[ctx: country]
en: Cuba
ar: كوبا

[ctx: country]
en: Curaçao
ar: كوراساو

[ctx: country]
en: Cyprus
ar: قبرص

[ctx: country]
en: Czech Republic
ar: الجمهورية التشيكية

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
ar: ساحل العاج

[ctx: country]
en: Denmark
ar: الدنمارك

[ctx: country]
en: Djibouti
ar: دجيبوتي

[ctx: country]
en: Dominica
ar: دومينيكا

[ctx: country]
en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

[ctx: country]
en: Ecuador
ar: الإكوادور

[ctx: country]
en: Egypt
ar: مصر

[ctx: country]
en: El Salvador
ar: السلفادور

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

[ctx: country]
en: Eritrea
ar: ايريتريا

[ctx: country]
en: Estonia
ar: استونيا

[ctx: country]
en: Ethiopia
ar: اثيوبيا

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
ar: أوروبا وآسيا الوسطى

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر الفوكلاند (ملفيناس)أ

[ctx: country]
en: Faroe Islands
ar: جزر الفارو

[ctx: country]
en: Fiji
ar: فيجي

[ctx: country]
en: Finland
ar: فنلندا

[ctx: country]
en: France
ar: فرنسا

[ctx: country]
en: French Guiana
ar: غينيا الفرنسية

[ctx: country]
en: French Polynesia
ar: بولينيسيا الفرنسية

[ctx: country]
en: French Southern Territories
ar: المقاطعات الجنوبية الفرنسية

[ctx: country]
en: Gabon
ar: غابون

[ctx: country]
en: Gambia
ar: غمبيا

[ctx: country]
en: Georgia
ar: جورجيا

[ctx: country]
en: Germany
ar: المانيا

[ctx: country]
en: Ghana
ar: غانا

[ctx: country]
en: Gibraltar
ar: جبل طارق

[ctx: country]
en: Greece
ar: اليونان

[ctx: country]
en: Greenland
ar: غرينلند

[ctx: country]
en: Grenada
ar: غرناطة

[ctx: country]
en: Guadeloupe
ar: غوادالوبي

[ctx: country]
en: Guam
ar: غوام

[ctx: country]
en: Guatemala
ar: غواتيمالا

[ctx: country]
en: Guernsey
ar: غويرنسي

[ctx: country]
en: Guinea
ar: غينيا

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

[ctx: country]
en: Guyana
ar: غيانا

[ctx: country]
en: Haiti
ar: هايتي

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزر مكدونلد وجزيرة هارد

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
ar: الفاتيكان

[ctx: country]
en: Honduras
ar: هندوراس

[ctx: country]
en: Hong Kong
ar: هونكونغ

[ctx: country]
en: Hungary
ar: المجر

[ctx: country]
en: Iceland
ar: ايسلندا

[ctx: country]
en: India
ar: الهند

[ctx: country]
en: Indonesia
ar: اندونيسيا

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
ar: الجمهورية الإسلامية الإيرانية

[ctx: country]
en: Iraq
ar: العراق

[ctx: country]
en: Ireland
ar: إيرلندا

[ctx: country]
en: Isle of Man
ar: ايل اف مان

[ctx: country]
en: Israel
ar: فلسطين المحتلة

[ctx: country]
en: Italy
ar: إيطاليا

[ctx: country]
en: Jamaica
ar: جميكا

[ctx: country]
en: Japan
ar: اليابان

[ctx: country]
en: Jersey
ar: جيرسي

[ctx: country]
en: Jordan
ar: الأردن

[ctx: country]
en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

[ctx: country]
en: Kenya
ar: كينيا

[ctx: country]
en: Kiribati
ar: كيريباتي

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
ar: جمهورية كوريا الديمقراطية الشعبية

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
ar: الجمهورية الكورية

[ctx: country]
en: Kosovo
ar: كوسوفو

[ctx: country]
en: Kuwait
ar: الكويت

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
ar: كيرغستان

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهورية لاو الديمقراطية الشعبية

[ctx: country]
en: Latvia
ar: لاتفيا

[ctx: country]
en: Lebanon
ar: لبنان

[ctx: country]
en: Lesotho
ar: ليسوثو

[ctx: country]
en: Liberia
ar: ليبيريا

[ctx: country]
en: Libya
ar: ليبيا

[ctx: country]
en: Liechtenstein
ar: ليشتنشتين

[ctx: country]
en: Lithuania
ar: ليتوانيا

[ctx: country]
en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

[ctx: country]
en: Macao
ar: ماكاو

[ctx: country]
en: Madagascar
ar: مدغشقر

[ctx: country]
en: Malawi
ar: ملاوي

[ctx: country]
en: Malaysia
ar: مليزيا

[ctx: country]
en: Maldives
ar: مالديف

[ctx: country]
en: Mali
ar: مالي

[ctx: country]
en: Malta
ar: مالتا

[ctx: country]
en: Marshall Islands
ar: جزر المرشال

[ctx: country]
en: Martinique
ar: مارتينيك

[ctx: country]
en: Mauritania
ar: موريتانيا

[ctx: country]
en: Mauritius
ar: موريشيس

[ctx: country]
en: Mayotte
ar: مايوتي

[ctx: country]
en: Mexico
ar: المكسيك

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
ar: ولايات ميكرونيسيا الفيدرالية

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
ar: الشرق الأوسط وشمال أفريقيا

[ctx: country]
en: Moldova
ar: مولدوفا

[ctx: country]
en: Monaco
ar: موناكو

[ctx: country]
en: Mongolia
ar: منغوليا

[ctx: country]
en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

[ctx: country]
en: Montserrat
ar: مونتسرات

[ctx: country]
en: Morocco
ar: المغرب

[ctx: country]
en: Mozambique
ar: موزمبيق

[ctx: country]
en: Myanmar
ar: ماينمار

[ctx: country]
en: Namibia
ar: ناميبيا

[ctx: country]
en: Nauru
ar: ناورو

[ctx: country]
en: Nepal
ar: نيبال

[ctx: country]
en: Netherlands
ar: هولندا

[ctx: country]
en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

[ctx: country]
en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

[ctx: country]
en: Nicaragua
ar: نيكرغوا

[ctx: country]
en: Niger
ar: نيجر

[ctx: country]
en: Nigeria
ar: نيجيريا

[ctx: country]
en: Niue
ar: نيوي

[ctx: country]
en: Norfolk Island
ar: جزر نورفولك

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
ar: جزر مريانا الشمالية

[ctx: country]
en: Norway
ar: النروج

[ctx: country]
en: Oman
ar: عمان

[ctx: country]
en: Pakistan
ar: باكستان

[ctx: country]
en: Palau
ar: بالو

[ctx: country]
en: Palestine, State of
ar: دولة فلسطين

[ctx: country]
en: Panama
ar: بنما

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
ar: غينيا الجديدة

[ctx: country]
en: Paraguay
ar: باراغواي

[ctx: country]
en: Peru
ar: بيرو

[ctx: country]
en: Philippines
ar: الفيليبين

[ctx: country]
en: Pitcairn
ar: جزر بيتكيرن

[ctx: country]
en: Poland
ar: بولندا

[ctx: country]
en: Portugal
ar: البرتغال

[ctx: country]
en: Puerto Rico
ar: بويرتوريكو

[ctx: country]
en: Qatar
ar: قطر

[ctx: country]
en: Reunion
ar: الإتحاد

[ctx: country]
en: Romania
ar: رومانيا

[ctx: country]
en: Russian Federation
ar: روسيا الإتحادية

[ctx: country]
en: Rwanda
ar: روندا

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

[ctx: country]
en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتيس ونيفيس

[ctx: country]
en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
ar: سان مارتين (الفرنسية)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيار وميكلون

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرينادين

[ctx: country]
en: Samoa
ar: ساموا

[ctx: country]
en: San Marino
ar: سان مرينو

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
ar: ساو توميه وبرينسيب

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
ar: العربية السعودية

[ctx: country]
en: Senegal
ar: سينيغال

[ctx: country]
en: Serbia
ar: الصرب

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
ar: الصرب والجبل الأسود

[ctx: country]
en: Seychelles
ar: سيشال

[ctx: country]
en: Sierra Leone
ar: سيراليون

[ctx: country]
en: Singapore
ar: سينغابور

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
ar: سان مارتين

[ctx: country]
en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

[ctx: country]
en: Slovenia
ar: سلوفينيا

[ctx: country]
en: Solomon Islands
ar: جزر سولومون

[ctx: country]
en: Somalia
ar: الصومال

[ctx: country]
en: South Africa
ar: أفريقيا الجنوبية

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جزر جنوب جورجيا وجنوب سندويش

[ctx: country]
en: South Sudan
ar:  جنوب السودان

[ctx: country]
en: Spain
ar: اسبانيا

[ctx: country]
en: Sri Lanka
ar: سيريلنكا

[ctx: country]
en: Sudan
ar: السودان

[ctx: country]
en: Suriname
ar: سورينام

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفلبارد وجان مايان

[ctx: country]
en: Sweden
ar: السويد

[ctx: country]
en: Switzerland
ar: سويسرا

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهورية العربية السورية

[ctx: country]
en: Taiwan
ar: تيوان

[ctx: country]
en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
ar: جمهورية تنزانيا المتحدة

[ctx: country]
en: Thailand
ar: تايلندا

[ctx: country]
en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

[ctx: country]
en: Togo
ar: توغو

[ctx: country]
en: Tokelau
ar: توكيلو

[ctx: country]
en: Tonga
ar: تونغا

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

[ctx: country]
en: Tunisia
ar: تونس

[ctx: country]
en: Turkey
ar: تركيا

[ctx: country]
en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر الترك والكيكوس

[ctx: country]
en: Tuvalu
ar: توفالو

[ctx: country]
en: Uganda
ar: اوغندا

[ctx: country]
en: Ukraine
ar: اكرانيا

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

[ctx: country]
en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

[ctx: country]
en: United States
ar: الولايات المتحدة

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
ar: الولايات المتحدة الجزر الصغرى النائية

[ctx: country]
en: Uruguay
ar: الأوروغواي

[ctx: country]
en: Uzbekistan
ar: ازباكستان

[ctx: country]
en: Vanuatu
ar: فانواتو

[ctx: country]
en: Venezuela
ar: فينزويلا

[ctx: country]
en: Viet Nam
ar: فيتنام

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
ar: الجزر العزراء، بريطانيا

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
ar: الجزر العذراء، الولايات المتحدة

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
ar: واليس وفوتونا

[ctx: country]
en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

[ctx: country]
en: Yemen
ar: اليمين

[ctx: country]
en: Zambia
ar: زمبيا

[ctx: country]
en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

[ctx: country]
en: unassigned
ar: غير معين

[ctx: country]
en: Åland Islands
ar: جزر الاند

en: create mailings
ar: إنشاء المراسلات

en: create manual batch
ar: أعِد مجموعة أدلة

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
ar: أنشئ أو أدر ملفات CiviCRM  الشخصية (مثلاً ما هي بيانات جهات الاتصال التي يتمّ جمعها خلال تسجيل المستخدمين وإدراجها ضمن حسابي.) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
ar: أنشئ أو أدر أنواع النشاطات (مثل اجتماع في منزل، مقابلة.) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
ar: أنشئ أو أدر خانات البيانات المخصصة (مثلاً مهارات المتطوعين، معلومات عن جهات الاتصال في حالات الطوارئ.) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
ar: أنشئ أو أدر أنواع المواقع (مثل منزل، عمل، مدرسة...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
ar: أنشئ أو أدر أنواع العلاقات (مثل عضو في أسرة، عضو في مجلس، شريك زوجي...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
ar: أنشئ أو أدر الوسوم (مثلاً، منظم، مؤسسة، بيئة...) عند <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
ar: أنشئ أو أدر المجموعات في <a href="!1">إدارة المجموعات</a>.

en: created
ar: تمّ إنشاؤه

en: credit card
ar: بطاقة الائتمان

en: ct=[Individual or Household or Organization] required
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] required
    force=[0 or 1] optional-0 update contacts with null value, 1 update all
    limit=Number optional-Limit the number of contacts to update
ar: جهة اتصال=[فرد أو أسرة أو منظمة] إلزامية
    التحية=[التحية_بالبريد الإلكتروني أو التحية_بالبريد العادي أو المرسل إليه] إلزامية
    القوة=[0 أ, 1] اختيارية-0 حدّث جهات الاتصال الخالية من أي قيمة، 1 حدّث الجميع
    الحد=العدد اختياري-أحصر عدد جهات الاتصال بالتحديث

en: custom fields
ar: الخانات المخصصة

en: day
ar: يوم

en: day of the month
ar: اليوم في الشهر

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
ar: اليوم من الشهر كرقم عشري،("1".."31")

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
ar: اليوم من الشهر كرقم عشري، مسبق بصفر ("01".."31")

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
ar: اليوم من الشهر كرقم عشري،غير  مسبق بصفر ("1".."31")

en: day of the period
ar: يوم في الفترة

en: day of the week
ar: اليوم في الأسبوع

en: dd-mm (31-12)
ar: اليوم-الشهر (31-12)

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
ar: اليوم-الشهر-السنة أو اليوم/الشهر/السنة (25-ديسمبر-98 أو 25/12/98)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
ar: اليوم/الشهر/السنة (25/12/1998) أو (1/9/2008)

en: default organization
ar: التنظيم الافتراضي

en: delete
ar: أحذف

en: delete activities
ar: حذف النشاطات

en: delete all manual batches
ar: أحذف مجموعات الأدلة كافة

en: delete contacts
ar: أحذف جهات اتصال

en: delete in CiviCase
ar: أحذف في CiviCase

en: delete in CiviContribute
ar: أحذف في CiviContribute

en: delete in CiviEvent
ar: أحذف في CiviEvent

en: delete in CiviGrant
ar: أحذف في CiviGrant

en: delete in CiviMail
ar: أحذف في CiviMail

en: delete in CiviMember
ar: أحذف في CiviMember

en: delete in CiviPledge
ar: حذف CiviPledge

en: delete own manual batches
ar: أحذف مجموعات الأدلة الخاصة بك

en: details...
ar: التفاصيل...

en: disabled
ar: معطّل

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
ar: قم بإجراء أبحاث معمّقة استناداً إلى االوسوم، وعضويات المجموعات، والموقع، والنشاطات، والخانات المخصصة عبر استخدام <a href="!1">بحث متقدّم</a>.

en: due
ar: مستحق

en: duplicate
ar: مزدوج

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
ar: مثلاً "طالب"، "مسؤول رفيع المستوى"، "جمعية فخرية"...

en: each
ar: كلّ

en: edit
ar: تصحيح

en: edit all contacts
ar: صحّح جميع جهات الاتصال

en: edit all events
ar: عدّل جميع المناسبات

en: edit all manual batches
ar: أدخل تعديلات على مجموعات الأدلة كافة

en: edit contributions
ar: عدّل المساهمات

en: edit event participants
ar: عدّل مناسبات المشاركين

en: edit grants
ar: تعديل المنح

en: edit groups
ar: صحّح المجموعات

en: edit memberships
ar: عدّل العضويات

en: edit message templates
ar: عدّل نماذج الرسائل

en: edit my contact
ar: صحّح جهات الاتصال ضمن قائمتي

en: edit own manual batches
ar: أدخل تعديلات على مجموعة الأدلة الخاصة بك

en: edit pledges
ar: عدّل التعهدات

en: edit profile
ar: عدّل الملف الشخصي

en: email
ar: بريد إلكتروني

en: email Domain
ar: نطاق البريد الإلكتروني

en: email Local Part
ar: الجزء الأول من عنوان البريد الإلكتروني

en: empowered by %1
ar: ممكّن من ‮%1

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
ar: تفعيل كتل CiviCRM على <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.

en: end date
ar: ينتهي بتاريخ

en: entityID needs to be set and of type Integer
ar: يجب تحديد معرّف هذه الوحدة بعدد كامل

en: events
ar: المناسبات

en: every
ar: كلّ

en: export all manual batches
ar: صدّر مجموعات الأدلة كافة

en: export own manual batches
ar: صدّر مجموعات الأدلة الخاصة بك

en: false
ar: خطأ

en: field ID
ar: معرّف الخانة

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
ar: يجب أن يكون معرّف هذه الخانة من نوع الأعداد الكاملة لمؤشّر %1

en: file '%1' found
ar: تمّ إيجاد ملف "1%"

en: file '%1' not found
ar: الملف "1%" غير موجود

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
ar: جد جهات الاتصال وفقاً للاسم، والبريد الإلكتروني، وعضوية المجموعات و/أو الوسم عند  <a href="!1">جد جهات الاتصال</a>.

en: for
ar: لـ

en: full month name ('January'..'December')
ar: اسم الشهر الكامل ("كانون الثاني".. "كانون الأول")

en: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    start=[contact ID] optional-begin with this contact ID
    end=[contact ID] optional-process contacts with IDs less than this
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds five second sleep
ar: الترميز الجغرافي=[1 أو 0] إلزامي
    التحليل =[1 أو 0] إلزامي
    البداية=[هوية جهة الاتصال] اختيارية-إبدأ بهذا المعرّف
    النهاية=[هوية جهة الاتصال] اختيارية-إبدأ بمعرفات أقل من هذا
    ضبط المعدل=[1 أو 0] اختياري-1 يضيف السكون لخمس ثوانٍ

en: grants
ar: المنح

en: greater than
ar: أكبر من

en: greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
ar: سبق وتمّ تعيينه لعنوان آخر. يُرجى اختيار موقع آخر لهذا العنوان.

en: has been successfully resubscribed.
ar: تمت إعادة الاشتراك بنجاح.

en: here
ar: هنا

en: hide child groups
ar: إخف مجموعات الصغار

en: hide field or section
ar: أخفِ الخانة أو القسم

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
ar: الساعة بصيغة 12 ساعة، مسبوقة بالصفر ("01".."12")

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
ar: الساعة بصيغة 12 ساعة،  غيرمسبوقة بالصفر ("1".."12")

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
ar: الساعة بصيغة 24 ساعة، مسبوقة بالصفر ("00".."23")

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
ar: الساعة بصيغة 24 ساعة، غير مسبوقة بالصفر ("0".."23")

en: iCalendar feed for this event.
ar: تلقيم التقويم الذكي الخاص بهذه المناسبة.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
ar: التقويم الذكيّ هو صيغة معيارية لتمثيل المعلومات المتعلقة بجدولة المواعيد وإدراجها في تقويم. يتيح لك CiviEvent عرض مناسباتك "العامة" الحالية والقادمة ضمن صيغة التقويم الذكي- للتمكّن من تبادلها مع تطبيقها أخرى تستقبل نظام التقويم الذكي.

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
ar: إذا فعّلتَ ميزة أخبر صديقاً، يجب أن يكون الحد الأقصى لمتلقي الميزة أكبر من صفر.

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
ar: إذا تمّ تفعيل ميزة أخبر صديقاً، يجب أن يكون الحد الأقصى لمتلقي الميزة أكبر من صفر.

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
ar: إذا كنت تبحث عن اسم في قائمة اتصالاتك، الرجاء التأكد من التهجئة

en: if you are searching by client name, check your spelling
ar: إذا كنتَ تبحث عن العملاء وفقاً لأسمائهم، تأكّد من أنك تكتبها بطريقة صحيحة.

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
ar: إذا كنتَ تبحث وفقاً لاسم المساهم، تأكّد من التهجئة الصحيحة

en: if you are searching by member name, check your spelling
ar: إذا كنتَ تبحث عن الأعضاء وفقاً لأسمائهم، تأكّد من أنك تكتبها بطريقة صحيحة.

en: if you are searching by participant name, check your spelling
ar: إذا كنتَ تبحث عن المشاركين وفقاً لأسمائهم، تأكّد من أنك تكتبها بطريقة صحيحة

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
ar: إذا كنتَ تبحث وفقاً لاسم المجيب، تحقّق من طريقة التهجئة.

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
ar: إذا كنتَ تبحث ضمن مجموعة عن جهات الاتصال الموسومة، جرب "أي مجموعة" أو "أي وسم"

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
ar: إذا كنت تبحث ضمن فترة زمنية أو قيمة معينة، حاول بمجموعة أكبر من القيم.

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
ar: في حال كنت تبحث ضمن فترة زمنية معينة، حاول بنطاقٍ أوسع  من القيم

en: import contacts
ar: استورد جهات اتصال

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
ar: قم باستيراد جهات الاتصال من مصادر أخرى في <a href="!1">استيراد جهات الاتصال</a>.

en: in
ar: في

en: installments
ar: أقساط

en: installments of
ar: أقساط لـ

en: installments.
ar: الأقساط

en: instanceId=[ID of report instance] required
    format=[csv or print] optional-output CSV or print-friendly HTML, else PDF
ar: معرّف المثيل=[معرّف التقرير المثيل] إلزامي
    الشكل=[سي اس في أو مطبوع] اختياري - إخراج سي أس في أو أتش تي أم أل قابل للطباعة، بي دي أف آخر

en: interview campaign contacts
ar: أجرِ مقابلة مع جهات الاتصال الخاصة بالحملة

en: is a numeric field
ar: خانة رقمية

en: is...
ar: هو...

en: km
ar: كم

en: less than
ar: أقل من

en: less than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: lifetime
ar: طول العمر

en: limit=Number optional-Limit the number of smart groups rebuild
ar: الحد=عدد اختياري-الحد المسموح به من المجموعات الذكية المعاد تشكيلها

en: live
ar: مباشر

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
ar: مختصر قبل الظهر بعد الظهر ("ق.ظ"، "ب.ظ")

en: mail()
ar: بريد ()

en: make online contributions
ar: قدّم مساهمات إلكترونية

en: make sure you have enough privileges in the access control system
ar: تأكّد من أنك تتمتّع بما يكفي من الامتيازات في نظام التحكّم بالوصول

en: manage campaign
ar: إدارة الحملة

en: member since
ar: عضو منذ

en: membership periods
ar: فترات العضوية

[ctx: menu]
en: ACL
ar: صلاحيات الوصول

[ctx: menu]
en: ACL Roles
ar: أدوار صلاحيات الوصول

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
ar: بطاقات الإئتمان المقبولة

[ctx: menu]
en: Access Control
ar: صلاحيات الوصول

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
ar: حساب الدفعة

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
ar: حساب الدفعة المصدرة

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
ar: حساب الدفعات

[ctx: menu]
en: Activities
ar: الأنشطة

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
ar: لوحة النشاط

[ctx: menu]
en: Activity Types
ar: أنواع الأنشطة

[ctx: menu]
en: Activity View
ar: عرض النشاط

[ctx: menu]
en: Add Field
ar: أضف حقل

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
ar: أضف منتجات لهذه الصفحة

[ctx: menu]
en: Add User
ar: إضافة مستخدم

[ctx: menu]
en: Additional Info
ar: معلومات إضافية

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
ar: نموذج المعلومات الإضافية

[ctx: menu]
en: Address Settings
ar: إعدادات العنوان

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
ar: تنسيق العناوين

[ctx: menu]
en: Administer
ar: إدارة الموقع

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
ar: إدارة CiviCRM

[ctx: menu]
en: Administration Console
ar: وحدة تحكم الإدارة

[ctx: menu]
en: Advanced Search
ar: بحث متقدم

[ctx: menu]
en: All Cases
ar: كافة القضايا

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
ar: لوحة كافة القضايا

[ctx: menu]
en: All Reports
ar: جميع التقارير

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
ar: التصديق على المراسلات

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
ar: أرشيف البريد

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
ar: تعيين مستخدمين لأدوار صلاحيات الوصول

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
ar: تعيين إلى عميل آخر

[ctx: menu]
en: Attendee List
ar: قائمة الحضور

[ctx: menu]
en: Badge Layout
ar: شارة التخطيط

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
ar: بيانات الدفعات المدخلة

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
ar: الحركات الدفترية

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
ar: تقرير الإيميلات المرسلة

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
ar: تصفح الملفات المرفوعة

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
ar: التكامل مع قاعدة بيانات CMS

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
ar: الحملات

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
ar: تقارير الحملات

[ctx: menu]
en: Campaign Status
ar: حالات الحملات

[ctx: menu]
en: Campaign Types
ar: أنواع الحملات

[ctx: menu]
en: Campaigns
ar: الحملات

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
ar: إلغاء الاشتراك

[ctx: menu]
en: Case
ar: قضية

[ctx: menu]
en: Case Activity
ar: أنشطة القضية

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
ar: مراجعة نشاطات الملفات

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
ar: تخصيص قضية

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
ar: لوحة القضية

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
ar: لوحة القضية

[ctx: menu]
en: Case Details
ar: تفاصيل القضية

[ctx: menu]
en: Case Reports
ar: تقارير القضايا

[ctx: menu]
en: Case Statuses
ar: حالات القضية

[ctx: menu]
en: Case Types
ar: أنواع القضايا

[ctx: menu]
en: Cases
ar: القضايا

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
ar: تغيير خيارات التسجيل

[ctx: menu]
en: CiviCRM
ar: الرئيسية

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
ar: مدونة الدعم

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
ar: الرئيسية CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
ar: أخبار CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
ar: إنشاء ملف CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
ar: حقول ملف CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
ar: تقارير CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCampaign
ar: الحملات

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
ar: إعداد وظيفة الحملات

[ctx: menu]
en: CiviCase
ar: القضايا

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
ar: لوحة تحكم الأعضاء

[ctx: menu]
en: CiviContribute
ar: المساهمات

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
ar: إعدادات عنصر CiviContribute

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
ar: لوحة ملخص المساهمات

[ctx: menu]
en: CiviEvent
ar: الأحداث

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
ar: إعداد وظيفة الأحداث

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
ar: لوحة ملخص CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviMail
ar: البريد

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
ar: إعداد وظيفة المراسلات

[ctx: menu]
en: CiviMember
ar: العضوية

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
ar: إعداد وظيفة العضوية

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
ar: لوحة تحكم الأعضاء

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
ar: لوحة التبرعات

[ctx: menu]
en: CiviReport
ar: التقارير

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
ar: تفريغ التخزين المؤقت وتحديث المسارات

[ctx: menu]
en: Closed Batches
ar: إغلاق دُفعات

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
ar: أسلوب التواصل

[ctx: menu]
en: Communications
ar: الإتصالات

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
ar: صلات الاستبيان

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
ar: تسميات إفتتاحية المؤتمر

[ctx: menu]
en: Conference Slots
ar: إفتتاحية المؤتمر

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
ar: قائمة الضبط المرجعية

[ctx: menu]
en: Configure Survey
ar: صلات الاستبيان

[ctx: menu]
en: Configure Widget
ar: تكوين قطعة

[ctx: menu]
en: Confirm
ar: تأكيد

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
ar: تأكيد تسجيل فاعلية

[ctx: menu]
en: Confirm dates
ar: أكّد التواريخ

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
ar: تفاصيل الداعمين

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
ar: ملخص الداعمين

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
ar: لوحة ملخص جهات الاتصال

[ctx: menu]
en: Contact Reports
ar: تقارير جهة الاتصال

[ctx: menu]
en: Contact Summary
ar: ملخص جهة الاتصال

[ctx: menu]
en: Contact Types
ar: أنواع جهات الاتصال

[ctx: menu]
en: Contacts
ar: جهات الاتصال

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
ar: مجموع المساهمات بحسب العلاقات

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
ar: مبالغ المساهمات

[ctx: menu]
en: Contribution Details
ar: تفاصيل المساهمات

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
ar: تقارير المساهمات

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
ar: ملخص المساهمات

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
ar: ملخص المساهمات - رسم بياني

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
ar: تفاصيل المساهمة والعضوية

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
ar: تفاصيل المساهمة في أي نوع من المساهمة، بالإضافة إلى معلومات عن العضوية المرتبطة بالمساهمات التي هي في دفع ثمن عضوية.

[ctx: menu]
en: Contributions
ar: المساهمات

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
ar: المساهمات العائلية

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
ar: المساهمات حسب المنظمة

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
ar: أنشئ تقريراً جديداً باستخدام أحد النماذج

[ctx: menu]
en: Current Employers
ar:  أصحاب العمل الحاليين

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
ar: الفاعليات الحالية والقادمة

[ctx: menu]
en: Custom Data
ar: بيانات مخصصة

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
ar: حقول البيانات المخصصة

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
ar: حقل مخصص - إضافة

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
ar: حقل مخصص - تحرير

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
ar: حقل مخصص - نقل

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
ar: حقل مخصص - الخيارات

[ctx: menu]
en: Custom Fields
ar: حقول مخصصة

[ctx: menu]
en: Custom Searches
ar: البحث المخصص

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
ar: تخصيص البيانات والشاشات

[ctx: menu]
en: Dashboard
ar: اللوحة الرئيسية

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
ar: ترقية قاعدة البيانات

[ctx: menu]
en: Date Formats
ar: صيغ التاريخ

[ctx: menu]
en: Date Preferences
ar: التواريخ المفضّلة

[ctx: menu]
en: Debugging
ar: تصحيح

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
ar: اكتشاف ومعالجة الأخطاء

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
ar: استثناءات Dedupe

[ctx: menu]
en: Delete Contact
ar: حذف جهة الاتصال

[ctx: menu]
en: Delete File
ar: أحذف الملف

[ctx: menu]
en: Delete Survey
ar: حذف استبيان

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
ar: تقرير مفصل لفرز الاصوات، الهاتف المصرفي، والقوائم المشي أو المسوحات الأخرى.

[ctx: menu]
en: Developer
ar: المطور

[ctx: menu]
en: Developer Docs
ar: مستندات المطور

[ctx: menu]
en: Directories
ar: المجلدات الدلائل

[ctx: menu]
en: Display Preferences
ar: تفضيلات النظام

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
ar: عرض المراسلات من البريد

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
ar: عرض الاتصالات التي فتحت رسائل البريد الإلكتروني من البريد

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
ar: يعرض قائمة مفصلة للمساهمات التي تم تجميعها حسب المنزلية التي تشمل التبرعات التي قدمها أفراد الأسرة.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
ar: يعرض قائمة مفصلة للمساهمات التي تم تجميعها حسب المنظمة، التي تضم المساهمات التي قدمت من قبل الموظفين بالنسبة للمنظمة.

[ctx: menu]
en: Documentation
ar: الوثائق

[ctx: menu]
en: Download Errors
ar: تحميل الأخطاء

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
ar: المسودة والبريد المجدول

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
ar: خيارات القوائم المنسدلة

[ctx: menu]
en: Edit Field
ar: تحرير حقل

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
ar: تحرير جهات الاتصال المقترنة

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
ar: تنسيق بريد التحية الالكتروني

[ctx: menu]
en: Email Invoice
ar: إرسال الفاتورة عبر البريد الإلكتروني

[ctx: menu]
en: Email a Contact
ar: مراسلة جهة اتصال

[ctx: menu]
en: Email address verified
ar: عنوان بريد التحقق

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
ar: تفعيل مكونات CiviCRM

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
ar: وسيط التعارف

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
ar: وسائط التعارف

[ctx: menu]
en: Engagement Index
ar: فهرس المواعيد

[ctx: menu]
en: Event Fees
ar: السعر

[ctx: menu]
en: Event Income Details
ar: تفاصيل دخل الحدث

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
ar: خلاصة دخل الأحداث

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
ar: معلومات الفاعلية واعداداتها

[ctx: menu]
en: Event Information
ar: معلومات الحدث

[ctx: menu]
en: Event Location
ar: مكان الفاعلية

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
ar: تصميم شارة اسم المناسبة

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
ar: التسجيل في الفاعلية عبر الموقع

[ctx: menu]
en: Event Participants List
ar: قائمة المشاركين بالفاعلية

[ctx: menu]
en: Event Registration
ar: التسجيل في الحدث

[ctx: menu]
en: Event Reports
ar: تقارير المناسبات

[ctx: menu]
en: Event Templates
ar: نماذج المناسبات

[ctx: menu]
en: Event Types
ar: أنواع الفاعليات

[ctx: menu]
en: Events
ar: الأحداث

[ctx: menu]
en: Export Contacts
ar: تصدير جهات الاتصال

[ctx: menu]
en: Exported Batches
ar: تصدير دُفعات

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
ar: عناوين حقل "من" للبريد

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
ar: الحسابات المالية

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
ar: أنواع الحسابات المالية

[ctx: menu]
en: Financial Types
ar: أنواع الحسابات المالية

[ctx: menu]
en: Find Activities
ar: بحث عن أنشطة

[ctx: menu]
en: Find Cases
ar: بحث في القضايا

[ctx: menu]
en: Find Contacts
ar: بحث عن جهات اتصال

[ctx: menu]
en: Find Contributions
ar: بحث عن مساهمة

[ctx: menu]
en: Find Mailings
ar: بحث عن مراسلات

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
ar: جد رسائل نصية قصيرة جماعية

[ctx: menu]
en: Find Memberships
ar: إيجاد العضويات

[ctx: menu]
en: Find Participants
ar: إيجاد مشاركين

[ctx: menu]
en: Find Pledges
ar: ايجاد تبرعات

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
ar: بحث ودمج جهات الاتصال المتكررة

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
ar: التحويل البريدي

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
ar: عناوين البريد الإلكتروني للمرسل

[ctx: menu]
en: Full-text Search
ar: بحث نصي كامل

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
ar: GOTV (مسار الداعمين)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
ar: GOTV (مسار الداعمين)

[ctx: menu]
en: Gender Options
ar: خيارات النوع الاجتماعي

[ctx: menu]
en: Get Image File
ar: رابط الصورة

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
ar: يعطي نطاقين بين تاريخين ، يظهر جهات الاتصال التي ساهمت في كل من نطاقات موعد مع المبلغ الذي ساهمت في كل ونسبة زيادة / نقصان.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
ar: يعطي تفاصيل العلاقة بين اثنين من الاتصالات

[ctx: menu]
en: Grant Types
ar: أنواع المنح

[ctx: menu]
en: Group Members
ar: أعضاء المجموعة

[ctx: menu]
en: Groups
ar: المجموعات

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
ar: الجماعات والمجاميع مساهمات المعايير بما في ذلك الاتصال، والفترة الزمنية، نوع المساهمة، موقع المساهم، الخ

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
ar: الرأسيات، الحواشي والرسائل الآلية

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
ar: يساعدك على تحليل الدخل المتولد عن حدث. يمكن أن يتضمن التقرير تفاصيل عن طريق نوع مشارك، حالة وطريقة الدفع.

[ctx: menu]
en: Home
ar: الرئيسية

[ctx: menu]
en: Import
ar: استيراد

[ctx: menu]
en: Import Activities
ar: استيراد الأنشطة

[ctx: menu]
en: Import Contacts
ar: استيراد جهات اتصال

[ctx: menu]
en: Import Contributions
ar: استيراد مساهمات

[ctx: menu]
en: Import Memberships
ar: استيراد العضويات

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
ar: إستيراد عدة قيم مخصصة

[ctx: menu]
en: Import Participants
ar: استيراد مشاركين

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
ar: استيراد/ تصدير المسح

[ctx: menu]
en: Include Profiles
ar: يشمل الملفات

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
ar: بادئة الأفراد (سيد، سيدة ...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
ar: لاحقة ()

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
ar: خدمات التراسل الفوري

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
ar: المشاركين المتجاوبين

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
ar: LYBUNT (العام الماضي ولكن ليس هذا العام)

[ctx: menu]
en: Label Formats
ar: تنسيق التسمية

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
ar: اللغات، العملة، الأماكن

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
ar: العضويات المتوقفة

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
ar: العام الماضي ولكن ليس هذا العام. يقدم قائمة من المكونات التي تبرعت العام الماضي ولكن لم التبرع خلال الفترة الزمنية التي تحددها والعام الحالي.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
ar: قائمة تبرعات جهات الإتصال التاريخية ، جمعت بعد سنة، إلى جانب مساهمات المنسوبة إلى أي من جهات الاتصال ذات الصلة والاتصال.

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
ar: يسرد مساهمات محددة من المعايير بما في ذلك الاتصال، والفترة الزمنية، نوع المساهمة، موقع المساهم، وما إلى ذلك يشير التقرير ملخص المساهمة في هذا التقرير لمزيد من التفاصيل المساهمة. 409

[ctx: menu]
en: Localization
ar: الإعدادات المحلية

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
ar: نوع المكان (منزل، عمل ...)

[ctx: menu]
en: Log out
ar: تسجيل الخروج

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
ar: حسابات البريد

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
ar: الإيميلات المرسلة

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
ar: اتباع روابط الرسائل

[ctx: menu]
en: Mail Opened
ar: الإيميلات المفتوحة

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
ar: إعدادات البريد

[ctx: menu]
en: Mailing Details
ar: تفاصيل البريد

[ctx: menu]
en: Mailing Event
ar: الفاعليات البريدية

[ctx: menu]
en: Mailing Report
ar: التقرير البريدي

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
ar: تقارير المراسلات

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
ar: ملخص البريد

[ctx: menu]
en: Mailings
ar: المراسلات

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
ar: إدارة اختبار أ/ب

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
ar: إدارة صلاحيات الوصول

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
ar: إدارة صفحات المساهمة

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
ar: إدارة البحث المخصص

[ctx: menu]
en: Manage Events
ar: إدارة المناسبات

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
ar: إدارة الإمتدادات

[ctx: menu]
en: Manage Groups
ar: قم بإدارة المجموعات

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
ar: إدارة الأقساط

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
ar: إدارة قوائم الأسعار

[ctx: menu]
en: Manage Templates
ar: إدارة النماذج

[ctx: menu]
en: Map Event Location
ar: تحديد خريطة المكان

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
ar: خريط المكان (الأماكن)

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
ar: تحديد الموقع الجغرافي

[ctx: menu]
en: Membership Details
ar: تفاصيل العضويات

[ctx: menu]
en: Membership Reports
ar: تقارير العضوية

[ctx: menu]
en: Membership Section
ar: قسم العضوية

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
ar: حالة صلاحيات العضوية

[ctx: menu]
en: Membership Summary
ar: ملخص العضويات

[ctx: menu]
en: Membership Types
ar: أنواع العضوية

[ctx: menu]
en: Memberships
ar: العضويات

[ctx: menu]
en: Merge Contact
ar: دمج جهة اتصال

[ctx: menu]
en: Message Templates
ar: نموذج رسالة

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
ar: مزوّد خدمة الهاتف المحمول

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
ar: إعداد مواقع متعددة

[ctx: menu]
en: My Cases
ar: قضاياي

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
ar: قائمة الإبحار

[ctx: menu]
en: New A/B Test
ar: اختبار جديد أ/ب

[ctx: menu]
en: New Activity
ar: نشاط جديد

[ctx: menu]
en: New Batch
ar: دُفعة جديدة

[ctx: menu]
en: New Campaign
ar: حملة جديدة

[ctx: menu]
en: New Case
ar: قضية جديدة

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
ar: ملف CiviCRM جديد

[ctx: menu]
en: New Contact
ar: جهة اتصال جديدة

[ctx: menu]
en: New Contribution
ar: مساهمة جديدة

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
ar: صفحة مساهمة جديدة

[ctx: menu]
en: New Email
ar: رسالة جديدة

[ctx: menu]
en: New Event
ar: مناسبة جديدة

[ctx: menu]
en: New Group
ar: مجموعة جديدة

[ctx: menu]
en: New Household
ar: أسرة جديدة

[ctx: menu]
en: New Individual
ar: فرد جديد

[ctx: menu]
en: New Mailing
ar: بريد جديد

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
ar: محادثة جديدة

[ctx: menu]
en: New Membership
ar: عضوية جديدة

[ctx: menu]
en: New Organization
ar: منظمة جديدة

[ctx: menu]
en: New Payment
ar: مدفوعات جديدة

[ctx: menu]
en: New Petition
ar: عريضة جديدة

[ctx: menu]
en: New Pledge
ar: تبرعات جديدة

[ctx: menu]
en: New Price Set
ar: قائمة أسعار جديدة

[ctx: menu]
en: New SMS
ar: رسالة نصية جديدة

[ctx: menu]
en: New Survey
ar: استبيان جديد

[ctx: menu]
en: New Tag
ar: وسم جديد

[ctx: menu]
en: Notes
ar: ملاحظات

[ctx: menu]
en: Open Batches
ar: فتح دُفعات

[ctx: menu]
en: Open Case
ar: افتح قضية

[ctx: menu]
en: Opt-out
ar: الانسحاب

[ctx: menu]
en: Option Groups
ar: مجموعات الخيارات

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
ar: معلومات المؤسسة وعنوانها

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
ar: البريد الصادر (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني الصادر

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
ar: نسخة "بي.دي.إف." عن الفاتورة

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
ar: خيارات قوائم المشاركين

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
ar: قائمة قوالب المشاركين

[ctx: menu]
en: Participant Role
ar: دور المشارك

[ctx: menu]
en: Participant Roles
ar: أدوار المشاركين

[ctx: menu]
en: Participant Status
ar: حالة المشاركين

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
ar: حالات المشاركين

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
ar: نوع معالج السداد

[ctx: menu]
en: Payment Processors
ar: معالجات السداد

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
ar: الأذونات (صلاحيات الوصول)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
ar: ملخص صفحة الحملة الشخصية

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
ar: صفحات الحملة الشخصية

[ctx: menu]
en: Petitions
ar: العرائض

[ctx: menu]
en: Phone Type
ar: أنواع الهواتف

[ctx: menu]
en: Phone Types
ar: أنواع الهاتف

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
ar: دفع التبرعات

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
ar: تقارير الوعود

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
ar: الوعود غير المدفوعة

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
ar: تقرير الوعود غير المدفوعة

[ctx: menu]
en: Pledges
ar: التبرعات

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
ar: تنسيق بريد التحية العادي

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
ar: وسيلة الاتصال المفضلة

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
ar: خيارات اللغة المفضلة

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
ar: اللغة المفضلة

[ctx: menu]
en: Premiums
ar: الأقساط

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
ar: الأقساط (هدايا الشكر)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
ar: استعراض البريد

[ctx: menu]
en: Price Field Options
ar: خيارات خانة السعر

[ctx: menu]
en: Price Fields
ar: خانات السعر

[ctx: menu]
en: Price Sets
ar: قائمة الأسعار

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
ar: طباعة اسم الشارة المميزة للفاعلية

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
ar: تنسيق طباعة (PDF)

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
ar: معالجة الصور المرفوعة

[ctx: menu]
en: Profile Settings
ar: إعدادات الملف

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
ar: محرر التشكيل الجانبي

[ctx: menu]
en: Profiles
ar: مظهر جانبي

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
ar: يزود بقائمة من عنوان وهاتف المعلومات عن السجلات المكونة في النظام الخاص بك.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
ar: يقدم قائمة من النشاط التأسيسية بما في ذلك إحصاءات النشاط لواحد / جميع الاتصالات خلال نطاق تاريخ معين (مطلوب)

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
ar: يقدم قائمة من أعضاء جنبا إلى جنب مع وضع عضويتهم وتفاصيل العضوية (تاريخ التسجيل، تاريخ البدء، تاريخ الانتهاء). يمكن أيضا عرض مساهمات (المدفوعات) المرتبطة بكل عضوية.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
ar: يقدم قائمة العضويات التي توقفت أو التي سوف تتوقف قبل التاريخ الذي تحدده.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
ar: يقدم قائمة من كبار المانحين خلال فترة زمنية تحددها. يمكنك تضمين العديد من المانحين كما تريد (على سبيل المثال، أفضل 100 المانحين الخاص بك).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
ar: يقدم ملخص للعضويات حسب نوع وموعد الانضمام.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
ar: لمحة عامة عن دخل الحدث. يمكنك تضمين المعلومات الأساسية مثل معرف الحدث، والتسجيل، والحضور، والدخل المتولد لمساعدتك على تحديد نجاح هذا الحدث.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
ar: يوفر المعلومات المتعلقة الاتصال على المساهمات، وعضوية والأحداث والأنشطة.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
ar: يوفر قائمة من التفصيل علاقات الموظف صاحب العمل جنبا إلى جنب مع تفاصيل العمل.

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
ar: يقدّم معلومات بشأن وضع المساهمات المتكرّرة

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
ar: يوفر قوائم حضور الحدث.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
ar: يعطي قوائم المشاركين في هذا الحدث.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
ar: يوفر الإبلاغ عن تسليمات المستهدفون الناجحة، وإلغاء الاشتراك و القيود العامة، والردود الآجلة.

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
ar: يوفر تفاصيل المعاملة لجميع المساهمات والمدفوعات، بما في ذلك عملية #، معرف الفاتورة، والدفع صك وتحقق #.

[ctx: menu]
en: QUnit
ar: وحدة Q

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
ar: سجلات مقابلات المشاركين

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
ar: المساهمات المتكررة

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
ar: قواعد التنقيح

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
ar: تسجيل مشارك في الحدث

[ctx: menu]
en: Register New Participant
ar: تسجيل مشارك جديد

[ctx: menu]
en: Register Report
ar: تسجيل تقرير

[ctx: menu]
en: Relationship Types
ar: أنواع العلاقة

[ctx: menu]
en: Relationships
ar: العلاقات

[ctx: menu]
en: Release Respondents
ar: المشاركين المعتمدين

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
ar: المساهمات المتكررة

[ctx: menu]
en: Repeat Event
ar: كرّر الحدث

[ctx: menu]
en: Report
ar: تقرير

[ctx: menu]
en: Reports
ar: التقارير

[ctx: menu]
en: Reports Listing
ar: قائمة التقارير

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
ar: المشاركين المستجيبين

[ctx: menu]
en: Resource URLs
ar: روابط المورد

[ctx: menu]
en: Resubscribe
ar: إعادة الاشتراك

[ctx: menu]
en: SMS Providers
ar: مزود محادثات

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
ar: SYBUNT (بعض السنوات ولكن ليس هذا العام)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
ar: امتدادات الملفات الآمنة

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
ar: امتدادات الملفات الآمنة

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
ar: حدّد موعد رسالة التذكير

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
ar: جدولة الأعمال

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
ar: السجل التاريخي لجداول الأعمال

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
ar: البريد المُرسَل والمجدول

[ctx: menu]
en: Search
ar: بحث

[ctx: menu]
en: Search Builder
ar: معالج البحث

[ctx: menu]
en: Search Preferences
ar: تفضيلات البحث

[ctx: menu]
en: Sending Mail
ar: ارسال بريد

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
ar: إعداد صفحة حملة شخصية - معلومات الحساب

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
ar: رؤية المساهمات التي تقدمها الاتصالات التي كان لهم الفضل لينة إلى جهات الاتصال الأخرى.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
ar: عريضة مؤشرة

[ctx: menu]
en: Smart Groups
ar: المجموعات الذكية

[ctx: menu]
en: Sms Providers
ar: مزود محادثات

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
ar: أنواع تبرعات الإئتمان

[ctx: menu]
en: Soft Credits
ar: تبرعات الإئتمان

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
ar: بعض السنوات (s) ولكن ليس هذا العام. يقدم قائمة من المكونات التي تبرعت في وقت ما في تاريخ المؤسسة ولكن لم التبرع خلال الفترة الزمنية التي تحددها.

[ctx: menu]
en: Subscribe
ar: اشترك

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
ar: يلخص مجموع المبالغ وعدد من المساهمين لكل صفحة حملة شخصية .

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
ar: ملخص إحصائيات البريد

[ctx: menu]
en: Support
ar: إدارة

[ctx: menu]
en: Survey Details
ar: تفاصيل المسح/الاستبيان

[ctx: menu]
en: Survey Types
ar: أنواع الاستبيان

[ctx: menu]
en: Surveys
ar: الاستبيانات

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
ar: مزامنة المستخدمين إلى جهات الاتصال:

[ctx: menu]
en: System Settings
ar: إعدادات النظام

[ctx: menu]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
ar: أخبر صديق

[ctx: menu]
en: Thank You
ar: شكراً لك

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
ar: الشكر والإيصال

[ctx: menu]
en: Title and Settings
ar: العنوان والإعدادات

[ctx: menu]
en: Top Donors
ar: أعلى التبرعات

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
ar: إلغاء الاشتراك

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
ar: تحديث بيانات إرسال الفواتير

[ctx: menu]
en: Update Subscription
ar: تحديث الاشتراك

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
ar: ترقية CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
ar: المستخدمون والصلاحيات

[ctx: menu]
en: View Activity
ar: مشاهدة النشاط

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
ar: تفضيلات عرض التاريخ

[ctx: menu]
en: View Mailing
ar: مشاهدة المراسلات

[ctx: menu]
en: View Payment
ar: عرض المدفوعات

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
ar: عرض العرائض الموقعة

[ctx: menu]
en: Website Types
ar: أنواع المواقع الإلكترونية

[ctx: menu]
en: Word Replacements
ar: استبدال الكلمات

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
ar: وحدة تحكم وصول ورد برس

en: merge
ar: أدمج

en: merge duplicate contacts
ar: أدمج جهات الاتصال المزدوجة

en: miles
ar: أميال

en: minDays, maxDays=Consider mailings that have completed between minDays and maxDays
ar: الحد الأدنى، الحد الأقصى من الأيام=عاين المراسلات التي تمّت بين الحدين الأدنى والأقصى من عدد الأيام.

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
ar: الدقيقة، مسبوقة بالصفر ("00".."60")

en: minutes
ar: دقائق

en: mismatch.
ar: عدم مطابقة.

en: mm/dd (12/31)
ar: الشهر/اليوم (12/31)

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
ar: الشهر/اليوم/السنة أو الشهر-اليوم-السنة (12/25/98 أو 12-25-98) أو (9/1/08 أو 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
ar: الشهر/اليوم/السنة أو الشهر-اليوم-السنة (12/25/1998 أو 12-25-1998) أو (9/1/2008 أو 9-1-2008)

en: month
ar: شهر

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
ar: الشهر كرقم عشري، مسبق بصفر ("01".."12")

en: more
ar: المزيد

en: must be a monetary value
ar: يجب أن يكون قيمة نقدية

en: must be a numeric value
ar: يجب أن يكون قيمة عددية

en: new tag
ar: وسم جديد

en: no parameters
ar: ما من أنماط

en: none
ar: لا احتمالات

en: not a duplicate
ar: ليست نسخة مزدوجة

en: not available
ar: غير متوفّر

en: occurrences
ar: تكراره

en: offline membership renewal reminder.
ar: تذكير بتجديد العضوية خارج نطاق الشبكة الإلكترونية.

en: on
ar: في

en: on hold
ar: غير سارٍ

en: ongoing
ar: بشكل مستمر

en: options
ar: الخيارات

en: or
ar: أو

en: or ODD / EVEN
ar: أو وتري/شفعي

en: or the contact is not part of the activity '%1'
ar: أو لا تشارك جهة الاتصال في النشاط '%1'

en: page argument missing or invalid
ar: صفحة الحجج مفقودة أو غير صالحة

en: paid
ar: مدفوع

en: participants
ar: المشاركون

en: profile create
ar: إنشاء ملف شخصي

en: profile edit
ar: تعديل ملف شخصي

en: profile listings
ar: قائمة الملفات الشخصية

en: profile listings and forms
ar: قائمة الملفات الشخصية ونماذجها

en: profile view
ar: استعراض ملف شخصي

en: profiles
ar: الملفات الشخصية

[ctx: province]
en: 'Ajman
ar: عجمان

[ctx: province]
en: 18 Montagnes
ar: 18 جبل

[ctx: province]
en: A'ali an Nil
ar: عالي النيل

[ctx: province]
en: A'ana
ar: آنا

[ctx: province]
en: Aargau
ar: آرغو

[ctx: province]
en: Abaco Islands
ar: جزر أباكو

[ctx: province]
en: Aberdeen City
ar: مدينة أبيردين

[ctx: province]
en: Aberdeenshire
ar: أبردينشاير

[ctx: province]
en: Abia
ar: أبيا

[ctx: province]
en: Abkhazia
ar: ابخازيا

[ctx: province]
en: Abra
ar: أبرا

[ctx: province]
en: Abseron
ar: أبسيرون

[ctx: province]
en: Abu Zaby
ar: أبو ظبي

[ctx: province]
en: Abuja Federal Capital Territory
ar: العاصمة الفدرالية أبوجا

[ctx: province]
en: Abyan
ar: أبيان

[ctx: province]
en: Aceh
ar: آسيه

[ctx: province]
en: Achaïa
ar: أشايا

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
ar: جزر آكلينز وكروكد

[ctx: province]
en: Acre
ar: آكر

[ctx: province]
en: Ad Dakhillyah
ar: الداخلية

[ctx: province]
en: Ad Dali
ar: الدالي

[ctx: province]
en: Ad Daqahllyah
ar: الدقهلية

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
ar: الدوحة

[ctx: province]
en: Ad yaman
ar: أد يامان

[ctx: province]
en: Adamaoua
ar: أداموا

[ctx: province]
en: Adamawa
ar: أداماوا

[ctx: province]
en: Adan
ar: عدن

[ctx: province]
en: Adana
ar: أضنة

[ctx: province]
en: Addis Ababa
ar: أديس ابابا

[ctx: province]
en: Adjumani
ar: أدجوماني

[ctx: province]
en: Adrar
ar: أدرار

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
ar: أديجيا، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Afar
ar: افار

[ctx: province]
en: Afyon
ar: أيفون

[ctx: province]
en: Ag r
ar: أجر

[ctx: province]
en: Agadez
ar: أغاديز

[ctx: province]
en: Agadir
ar: أغادير

[ctx: province]
en: Agalega Islands
ar: جزر أغاليغا

[ctx: province]
en: Agcabadi
ar: أغكابادي

[ctx: province]
en: Agdam
ar: آغدام

[ctx: province]
en: Agdas
ar: آغداس

[ctx: province]
en: Agio Oros
ar: آجيو أوروس

[ctx: province]
en: Aglonas novads
ar: أغلوناس نوفادس

[ctx: province]
en: Agnebi
ar: أجنبي

[ctx: province]
en: Agrigento
ar: أغريجنتو

[ctx: province]
en: Agstafa
ar: أغستافا

[ctx: province]
en: Agsu
ar: آغسو

[ctx: province]
en: Aguascalientes
ar: أغواسكالينتس

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
ar: أغوسان دل نورت

[ctx: province]
en: Agusan del Sur
ar: أغوسان دل سور

[ctx: province]
en: Ahal
ar: أهال

[ctx: province]
en: Ahuachapan
ar: اهواشابان

[ctx: province]
en: Aichi
ar: أيشي

[ctx: province]
en: Aiga-i-le-Tai
ar: أيغا لو تاي

[ctx: province]
en: Aileu
ar: ايلو

[ctx: province]
en: Ailinglapalap
ar: أيلينغلابالاب

[ctx: province]
en: Ailuk
ar: آيلوك

[ctx: province]
en: Ain
ar: عين

[ctx: province]
en: Ain Defla
ar: عين دفلة

[ctx: province]
en: Ain Tmouchent
ar: عين تموشنت

[ctx: province]
en: Ainaro
ar: أينارو

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
ar: آيجن الجنرال كارلوس إيبانيز دل كامبو

[ctx: province]
en: Aisne
ar: إيسنة

[ctx: province]
en: Aitolia-Akarnania
ar: أيتوليا- أكارنانيا

[ctx: province]
en: Aizkraukles novads
ar: أيزكروكلس نوفادس

[ctx: province]
en: Aizputes novads
ar: أيزوبتيس نوفادس

[ctx: province]
en: Ajdovščina
ar: أجدوفسيكينا

[ctx: province]
en: Ajdābiyā
ar: أجدبية

[ctx: province]
en: Ajln
ar: أجلن

[ctx: province]
en: Akershus
ar: أكرشوس

[ctx: province]
en: Akita
ar: أكيتا

[ctx: province]
en: Aklan
ar: أكلان

[ctx: province]
en: Aknīstes novads
ar: أكنيستس نوفادس

[ctx: province]
en: Aksaray
ar: أكسراي

[ctx: province]
en: Akwa Ibom
ar: أكوا إيبوم

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
ar: العقبة

[ctx: province]
en: Al Ahmadi
ar: الأحمدي

[ctx: province]
en: Al Anbar
ar: الأنبار

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
ar: البارا

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
ar: الباه الأحمر

[ctx: province]
en: Al Bahah
ar: الباحة

[ctx: province]
en: Al Bahr al Ahmar
ar: البحر الأحمر

[ctx: province]
en: Al Balqa'
ar: البلقاء

[ctx: province]
en: Al Batinah
ar: الباطنة

[ctx: province]
en: Al Bayda'
ar: البيضاء

[ctx: province]
en: Al Buhayrah
ar: البحيرة

[ctx: province]
en: Al Buhayrat
ar: البحيرات

[ctx: province]
en: Al Buţnān
ar: البوتنان

[ctx: province]
en: Al Farwanlyah
ar: الفروانلية

[ctx: province]
en: Al Fayym
ar: الفيوم

[ctx: province]
en: Al Fujayrah
ar: الفجيرة

[ctx: province]
en: Al Gharbiyah
ar: الغربية

[ctx: province]
en: Al Ghuwayriyah
ar: الغويرية

[ctx: province]
en: Al Hadd
ar: الحد

[ctx: province]
en: Al Haouz
ar: الحوز

[ctx: province]
en: Al Hasakah
ar: الحسكة

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
ar: الحزام الأخضر

[ctx: province]
en: Al Hoceïma
ar: الحسيمة

[ctx: province]
en: Al Hudaydah
ar: الحديدة

[ctx: province]
en: Al Hudud Ash Shamaliyah
ar: الحدود الشمالية

[ctx: province]
en: Al Iskandarlyah
ar: الإسكندرية

[ctx: province]
en: Al Isma illyah
ar: الإسماعيلية

[ctx: province]
en: Al Jabal al Akhdar
ar: الجبل الأخضر

[ctx: province]
en: Al Jahrah
ar: الجهرة

[ctx: province]
en: Al Janblyah
ar: الجنبلية

[ctx: province]
en: Al Janūbīyah
ar: الجنوبية

[ctx: province]
en: Al Jawf
ar: الجوف

[ctx: province]
en: Al Jazirah
ar: الجزيرة

[ctx: province]
en: Al Jifārah
ar: الجفارة

[ctx: province]
en: Al Jizah
ar: الجيزة

[ctx: province]
en: Al Jufrah
ar: الجفرة

[ctx: province]
en: Al Jumayliyah
ar: الجميلية

[ctx: province]
en: Al Karak
ar: الكرك

[ctx: province]
en: Al Khartum
ar: الخرطوم

[ctx: province]
en: Al Khawr
ar: الخور

[ctx: province]
en: Al Kufrah
ar: الكفرة

[ctx: province]
en: Al Kuwayt
ar: الكويت

[ctx: province]
en: Al Ladhiqiyah
ar: اللاذقية

[ctx: province]
en: Al Madinah
ar: المدينة

[ctx: province]
en: Al Mafraq
ar: المفرق

[ctx: province]
en: Al Mahrah
ar: المهرا

[ctx: province]
en: Al Mahwit
ar: المهوت

[ctx: province]
en: Al Manamah
ar: المنامة

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
ar: المنامة (العاصمة)

[ctx: province]
en: Al Marj
ar: المرج

[ctx: province]
en: Al Marqab
ar: المرقاب

[ctx: province]
en: Al Mintagah al Wusta
ar: المنطقة الوسطى

[ctx: province]
en: Al Mintaqah al Gharbiyah
ar: المنطقة الغربية

[ctx: province]
en: Al Mintaqah ash Shamaliyah
ar: المنطقة الشمالية

[ctx: province]
en: Al Minuflyah
ar: المنوفية

[ctx: province]
en: Al Minya
ar: المنية

[ctx: province]
en: Al Muharraq
ar: المحرّق

[ctx: province]
en: Al Muthanna
ar: المثنى

[ctx: province]
en: Al Qadarif
ar: القداريف

[ctx: province]
en: Al Qadisiyah
ar: القادسية

[ctx: province]
en: Al Qahirah
ar: القاهرة

[ctx: province]
en: Al Qalyublyah
ar: القليوبية

[ctx: province]
en: Al Qasim
ar: القاسم

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
ar: القطرون

[ctx: province]
en: Al Qubbah
ar: القبة

[ctx: province]
en: Al Qunaytirah
ar: القنيطرة

[ctx: province]
en: Al Wadi al Jadid
ar: وادي الجديد

[ctx: province]
en: Al Wahdah
ar: الوحدة

[ctx: province]
en: Al Wakrah
ar: الوكرة

[ctx: province]
en: Al Wusta
ar: الوسطى

[ctx: province]
en: Al Wusţá
ar: الوسطى

[ctx: province]
en: Al Wāhah
ar: الواحة

[ctx: province]
en: Alabama
ar: ألاباما

[ctx: province]
en: Alagoas
ar: ألاغواس

[ctx: province]
en: Alajuela
ar: ألاخويلا

[ctx: province]
en: Alaska
ar: ألاسكا

[ctx: province]
en: Alba
ar: البا

[ctx: province]
en: Albacete
ar: الباسيتي

[ctx: province]
en: Albay
ar: الباي

[ctx: province]
en: Alberta
ar: ألبرتا

[ctx: province]
en: Alessandria
ar: الاسكندرية

[ctx: province]
en: Alger
ar: الجزائر

[ctx: province]
en: Ali Bayramli
ar: ألي بايراملي

[ctx: province]
en: Ali Sabiah
ar: علي صبية

[ctx: province]
en: Alibori
ar: أليبوري

[ctx: province]
en: Alicante
ar: اليكانتي

[ctx: province]
en: Alif
ar: ألف

[ctx: province]
en: Allier
ar: الييه

[ctx: province]
en: Almaty
ar: المتي

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
ar: المتي أوبليسي

[ctx: province]
en: Almería
ar: المرية

[ctx: province]
en: Alojas novads
ar: ألوخاس نوفادس

[ctx: province]
en: Alpes-Maritimes
ar: ألب ماريتيم

[ctx: province]
en: Alpes-de-Haute-Provence
ar: ألب دو هوت بروفانس

[ctx: province]
en: Alsungas novads
ar: ألسونغاس نوفادس

[ctx: province]
en: Alta Verapaz
ar: آلتا فيراباز

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
ar: ألتاي، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
ar: التايسكاي كراي

[ctx: province]
en: Alto Paraguay
ar: ألتو باراغواي

[ctx: province]
en: Alto Parana
ar: التو بارانا

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
ar: أليتوس أبسكريتيس

[ctx: province]
en: Alūksnes novads
ar: ألوكسناس نوفادس

[ctx: province]
en: Amambay
ar: أمامباي

[ctx: province]
en: Amapa
ar: أمابا

[ctx: province]
en: Amara
ar: أمارا

[ctx: province]
en: Amasya
ar: أماسيا

[ctx: province]
en: Amatas novads
ar: أماتاس نوفادس

[ctx: province]
en: Amazonas
ar: آمازوناس

[ctx: province]
en: Amazonea
ar: أمازونيا

[ctx: province]
en: American Samoa
ar: ساموا الأميركية

[ctx: province]
en: Amman
ar: عمان

[ctx: province]
en: Ammochostos Magusa
ar: أموشوستوس ماغوزا

[ctx: province]
en: Amnat Charoen
ar: أمنة شاروين

[ctx: province]
en: Ampara
ar: أمبارا

[ctx: province]
en: Amran
ar: عمران

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
ar: أمورسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: An Giang
ar: آن جيانغ

[ctx: province]
en: An Najef
ar: النجف

[ctx: province]
en: An Nil
ar: النيل

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
ar: النيل الأبيض

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
ar: النيل الأزرق

[ctx: province]
en: An Nuqaţ al Khams
ar: النقاط الخمس

[ctx: province]
en: Anambra
ar: انامبرا

[ctx: province]
en: Ancash
ar: أنكاش

[ctx: province]
en: Ancona
ar: أنكونا

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
ar: جزر أندامان ونيكوبار

[ctx: province]
en: Andhra Pradesh
ar: أندرا براديش

[ctx: province]
en: Andijon
ar: أنديجون

[ctx: province]
en: Andorra la Vella
ar: أندورا لا فيلا

[ctx: province]
en: Andros Island
ar: جزيرة أندروس

[ctx: province]
en: Ang Thong
ar: أنغ ثونغ

[ctx: province]
en: Angus
ar: أنغوس

[ctx: province]
en: Anhui
ar: أنهوي

[ctx: province]
en: Anjouan Ndzouani
ar: أنجوان ندزواني

[ctx: province]
en: Ankara
ar: أنقرة

[ctx: province]
en: Ankaran
ar: أنقران

[ctx: province]
en: Annaba
ar: عنابة

[ctx: province]
en: Annobon
ar: أنوبون

[ctx: province]
en: Anseba
ar: أنسبا

[ctx: province]
en: Antalya
ar: أنطاليا

[ctx: province]
en: Antananarivo
ar: أنتاناريفو

[ctx: province]
en: Antioquia
ar: أنتيوكيا

[ctx: province]
en: Antique
ar: أنتيك

[ctx: province]
en: Antofagasta
ar: أنتوفاغاستا

[ctx: province]
en: Antsiranana
ar: أنتسيرانانا

[ctx: province]
en: Antwerpen
ar: أنتويربن

[ctx: province]
en: Anuradhapura
ar: أنورادابورا

[ctx: province]
en: Anzoategui
ar: أنزواتيجي

[ctx: province]
en: Aomori
ar: أوموري

[ctx: province]
en: Aosta
ar: آوستا

[ctx: province]
en: Apac
ar: أباك

[ctx: province]
en: Apayao
ar: أباياو

[ctx: province]
en: Apače
ar: أباشي

[ctx: province]
en: Apes novads
ar: أبس نوفادس

[ctx: province]
en: Appenzell Ausserrhoden
ar: أبنزيل أوسيرهودن

[ctx: province]
en: Appenzell Innerrhoden
ar: أبنزيل إينيرهودن

[ctx: province]
en: Apure
ar: أبور

[ctx: province]
en: Apurimac
ar: أبوريماك

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
ar: أكمولا أوبلسي

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
ar: كتوب أوبليسي

[ctx: province]
en: Ar Raqqah
ar: الرقة

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
ar: الريان

[ctx: province]
en: Ar Rifa
ar: الرفاع

[ctx: province]
en: Ar Riyad
ar: الرياض

[ctx: province]
en: Arad
ar: اراد

[ctx: province]
en: Aragacotn
ar: آراغاكوتن

[ctx: province]
en: Aragua
ar: اراغوا

[ctx: province]
en: Ararat
ar: آرارات

[ctx: province]
en: Arauca
ar: أروكا

[ctx: province]
en: Araucania
ar: أروكانيا

[ctx: province]
en: Arbil
ar: اربيل

[ctx: province]
en: Ardabil
ar: أردبيل

[ctx: province]
en: Ardahan
ar: أردهان

[ctx: province]
en: Ardennes
ar: أردين

[ctx: province]
en: Ardèche
ar: أرديش

[ctx: province]
en: Arequipa
ar: أريكيبا

[ctx: province]
en: Arezzo
ar: أريزو

[ctx: province]
en: Argolis
ar: أرغوليس

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
ar: أرجيل وبوت

[ctx: province]
en: Arhangay
ar: أرهانغاي

[ctx: province]
en: Arica y Parinacota
ar: اريكا اي باريناكوتا

[ctx: province]
en: Arima
ar: اريما

[ctx: province]
en: Arizona
ar: أريزونا

[ctx: province]
en: Ariège
ar: ارييج

[ctx: province]
en: Arkadia
ar: أركاديا

[ctx: province]
en: Arkansas
ar: أركنساس

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
ar: اركنخل سكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Armavir
ar: أرمافير

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
ar: القوات المسلحة الأميركيتان

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
ar: القوات المسلحة أوروبا

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
ar: القوات المسلحة المحيط الهادئ

[ctx: province]
en: Arno
ar: أرنو

[ctx: province]
en: Arta
ar: ارتا

[ctx: province]
en: Artibonite
ar: أرتيبونيت

[ctx: province]
en: Artigsa
ar: أرتيغسا

[ctx: province]
en: Artvin
ar: أرتفين

[ctx: province]
en: Arua
ar: أروا

[ctx: province]
en: Arunachal Pradesh
ar: أروناشال براديش

[ctx: province]
en: Arusha
ar: أروشا

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
ar: السليمانية

[ctx: province]
en: As Suwayda'
ar: السويداء

[ctx: province]
en: As Suways
ar: السويس

[ctx: province]
en: Ascension
ar: اسنسيون

[ctx: province]
en: Ascoli Piceno
ar: أسكولي بيتشينو

[ctx: province]
en: Ash Shamallyah
ar: الشمالية

[ctx: province]
en: Ash Shamālīyah
ar: الشمالية

[ctx: province]
en: Ash Shariqah
ar: الشارقة

[ctx: province]
en: Ash Sharqiyah
ar: الشرقية

[ctx: province]
en: Ash Sharqlyah
ar: الشرقلية

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
ar: الشاطئ

[ctx: province]
en: Ashanti
ar: أشانتي

[ctx: province]
en: Asir
ar: اسير

[ctx: province]
en: Assa-Zag
ar: أسا زاغ

[ctx: province]
en: Assaba
ar: أسبة

[ctx: province]
en: Assam
ar: آسام

[ctx: province]
en: Astana
ar: أستانة

[ctx: province]
en: Astara
ar: أستارا

[ctx: province]
en: Asti
ar: أستي

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
ar: أسترخانسكايا أوبلاست

[ctx: province]
en: Asturias
ar: استورياس

[ctx: province]
en: Asuncion
ar: أسنسيون

[ctx: province]
en: Aswan
ar: أسوان

[ctx: province]
en: Asyut
ar: اسيوط

[ctx: province]
en: At Ta'mim
ar: التميم

[ctx: province]
en: At Tafilah
ar: طفيلة

[ctx: province]
en: Atacama
ar: أتاكاما

[ctx: province]
en: Atakora
ar: أتاكورا

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
ar: أتلانتيكو نورتي

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
ar: أتلانتيكو سور

[ctx: province]
en: Atlantida
ar: أتلانتيدا

[ctx: province]
en: Atlantique
ar: الأطلسي

[ctx: province]
en: Atlántico
ar: أتلانتيكو

[ctx: province]
en: Attapu
ar: أتابو

[ctx: province]
en: Attiki
ar: اتيكي

[ctx: province]
en: Atua
ar: أتوا

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
ar: أتيورو أوبليفي

[ctx: province]
en: Aube
ar: أوب

[ctx: province]
en: Auces novads
ar: أوسس نوفادس

[ctx: province]
en: Auckland
ar: أوكلاند

[ctx: province]
en: Aude
ar: أود

[ctx: province]
en: Aur
ar: أور

[ctx: province]
en: Aurora
ar: أورورا

[ctx: province]
en: Aust-Agder
ar: أوست أغدر

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
ar: المقاطعة الأسترالية بأنتاركتيكا

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
ar: مقاطعة العاصمة الأسترالية

[ctx: province]
en: Austurland
ar: أوستورلاند

[ctx: province]
en: Aveiro
ar: أفيرو

[ctx: province]
en: Avellino
ar: أفيلينو

[ctx: province]
en: Aveyron
ar: أفيرون

[ctx: province]
en: Awdal
ar: أودال

[ctx: province]
en: Ayacucho
ar: أياكوشو

[ctx: province]
en: Aydin
ar: أيدين

[ctx: province]
en: Ayeyarwady
ar: أييارداوي

[ctx: province]
en: Az Zahirah
ar: الظاهرة

[ctx: province]
en: Az Zarga
ar: الزرقاء

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
ar: الزاوية

[ctx: province]
en: Azad Kashmir
ar: أزاد كاشمير

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
ar: أذربيدجان غربي

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
ar: أذربيدجان شرقي

[ctx: province]
en: Azilal
ar: أزيلال

[ctx: province]
en: Azua
ar: أزوا

[ctx: province]
en: Azuay
ar: أزواي

[ctx: province]
en: Aït Baha
ar: آيت باها

[ctx: province]
en: Aït Melloul
ar: آيت ملول

[ctx: province]
en: Ba Ria - Vung Tau
ar: با ريا- فونغ تو

[ctx: province]
en: Baa
ar: با

[ctx: province]
en: Baat Dambang
ar: بات دامبانغ

[ctx: province]
en: Babak
ar: باباك

[ctx: province]
en: Babil
ar: بابل

[ctx: province]
en: Babītes novads
ar: بابيتس نوفادس

[ctx: province]
en: Bac Can
ar: باك كان

[ctx: province]
en: Bac Giang
ar: باك جيانغ

[ctx: province]
en: Bac Lieu
ar: باك ليو

[ctx: province]
en: Bac Ninh
ar: باك نينه

[ctx: province]
en: Bacucau
ar: باكوكو

[ctx: province]
en: Badajoz
ar: باداجوز

[ctx: province]
en: Badakhshan
ar: باداخسان

[ctx: province]
en: Badghis
ar: بادغيس

[ctx: province]
en: Badulla
ar: بادولا

[ctx: province]
en: Bafata
ar: بافاتا

[ctx: province]
en: Bagerhat zila
ar: باغيرات زيلا

[ctx: province]
en: Baghdad
ar: بغداد

[ctx: province]
en: Baghlan
ar: باغلان

[ctx: province]
en: Bago
ar: باغو

[ctx: province]
en: Bahia
ar: باهية

[ctx: province]
en: Bahoruco
ar: باهوروكو

[ctx: province]
en: Bahr al Jabal
ar: بحر الجبل

[ctx: province]
en: Baja California
ar: باخا كاليفورنيا

[ctx: province]
en: Baja California Sur
ar: باخا كاليفورنيا سور

[ctx: province]
en: Baja Verapaz
ar: باخا فيراباز

[ctx: province]
en: Baker Island
ar: جزيرة بايكر

[ctx: province]
en: Baki
ar: باكي

[ctx: province]
en: Bakool
ar: باكول

[ctx: province]
en: Bal kesir
ar: بال كسير

[ctx: province]
en: Balaka
ar: بالاكا

[ctx: province]
en: Balakan
ar: بالاكان

[ctx: province]
en: Baldones novads
ar: بالدونيس نوفادس

[ctx: province]
en: Bale
ar: بايل

[ctx: province]
en: Baleares
ar: باليار

[ctx: province]
en: Bali
ar: بالي

[ctx: province]
en: Balkan
ar: البلقان

[ctx: province]
en: Balkh
ar: بلخ

[ctx: province]
en: Balti
ar: بالطي

[ctx: province]
en: Baltinavas novads
ar: بالتينافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Baluchistan
ar: بالوشيستان

[ctx: province]
en: Balvu novads
ar: بالفو نوفادس

[ctx: province]
en: Bam
ar: بام

[ctx: province]
en: Bamako
ar: باماكو

[ctx: province]
en: Bamian
ar: باميان

[ctx: province]
en: Bamingui-Bangoran
ar: بامينغوي- بانغوران

[ctx: province]
en: Banaadir
ar: بانادير

[ctx: province]
en: Bandarban zila
ar: بندربان زيلا

[ctx: province]
en: Banghāzī
ar: بنغازي

[ctx: province]
en: Bangui
ar: بانغوي

[ctx: province]
en: Bani Suwayf
ar: بني سويف

[ctx: province]
en: Banjul
ar: بانجول

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
ar: بانسكوبيرسستريكي كراج

[ctx: province]
en: Banteay Mean Chey
ar: بانتاي مين شاي

[ctx: province]
en: Banten
ar: بانتن

[ctx: province]
en: Banwa
ar: بانوا

[ctx: province]
en: Banī Walīd
ar: بني وليد

[ctx: province]
en: Barahona
ar: باراهونا

[ctx: province]
en: Baranya
ar: بارانيا

[ctx: province]
en: Barcelona
ar: برشلونة

[ctx: province]
en: Barda
ar: باردا

[ctx: province]
en: Barguna zila
ar: بارغونا زيلا

[ctx: province]
en: Bari
ar: باري

[ctx: province]
en: Barima-Waini
ar: باريما وايني

[ctx: province]
en: Barinas
ar: باريناس

[ctx: province]
en: Barisal zila
ar: باريسال زيلا

[ctx: province]
en: Barletta-Andria-Trani
ar: بارليتا -أندريا- تراني

[ctx: province]
en: Bartin
ar: بارتين

[ctx: province]
en: Bas-Rhin
ar: باس رين

[ctx: province]
en: Bas-Sassandra
ar: باس- ساساندرا

[ctx: province]
en: Bas-Uele
ar: باس أويلي

[ctx: province]
en: Basel-Landschaft
ar: باسل- لاندشافت

[ctx: province]
en: Basel-Stadt
ar: باسل-ستات

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
ar: باشوكورتوستان، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Basilan
ar: باسيلان

[ctx: province]
en: Basse-Kotto
ar: باسي-كوتو

[ctx: province]
en: Batanes
ar: باتانس

[ctx: province]
en: Batangas
ar: باتانغاس

[ctx: province]
en: Batha
ar: بطها

[ctx: province]
en: Batken
ar: باتكن

[ctx: province]
en: Batman
ar: باتمان

[ctx: province]
en: Batna
ar: بطنة

[ctx: province]
en: Batticaloa
ar: باتيكالاو

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
ar: باتيس كوزاكستان أوبليسي

[ctx: province]
en: Bauchi
ar: بوشي

[ctx: province]
en: Bauskas novads
ar: بوسكاس نوفادس

[ctx: province]
en: Bay
ar: باي

[ctx: province]
en: Bay of Plenty
ar: باي أوف بلانتي

[ctx: province]
en: Bayan-Olgiy
ar: بايان- أولغلي

[ctx: province]
en: Bayanhongor
ar: بايانهونغور

[ctx: province]
en: Bayburt
ar: بابيبورت

[ctx: province]
en: Bayelsa
ar: باييلسا

[ctx: province]
en: Bayern
ar: بايرن

[ctx: province]
en: Bazega
ar: بازيغا

[ctx: province]
en: Beau Bassin-Rose Hill
ar: بو باسين روز هيل

[ctx: province]
en: Bechar
ar: بشار

[ctx: province]
en: Bedfordshire
ar: بيدفورد شاير

[ctx: province]
en: Beijing
ar: بكين

[ctx: province]
en: Beirut
ar: بيروت

[ctx: province]
en: Beja
ar: باجة

[ctx: province]
en: Bejaia
ar: بجاية

[ctx: province]
en: Belait
ar: بيليت

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
ar: بلغورودسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Belize
ar: بليز

[ctx: province]
en: Belluno
ar: بيلونو

[ctx: province]
en: Beltinci
ar: بلتينشي

[ctx: province]
en: Ben Arous
ar: بن عروس

[ctx: province]
en: Ben Sllmane
ar: بني سلمان

[ctx: province]
en: Ben Tre
ar: بن تري

[ctx: province]
en: Benedikt
ar: بينيديكت

[ctx: province]
en: Benevento
ar: بينيفنتو

[ctx: province]
en: Bengkulu
ar: بنغكولو

[ctx: province]
en: Bengo
ar: بنغو

[ctx: province]
en: Benguela
ar: بينغويلا

[ctx: province]
en: Benguet
ar: بنغيت

[ctx: province]
en: Beni Mellal
ar: بني ملال

[ctx: province]
en: Benshangul-Gumaz
ar: بنشانغول- غوماز

[ctx: province]
en: Benue
ar: بينيو

[ctx: province]
en: Beqaa
ar: البقاع

[ctx: province]
en: Berat
ar: بيرات

[ctx: province]
en: Berea
ar: بيريا

[ctx: province]
en: Bergamo
ar: بيرغامو

[ctx: province]
en: Berkane
ar: بركان

[ctx: province]
en: Berkshire
ar: بيركشاير

[ctx: province]
en: Berlin
ar: برلين

[ctx: province]
en: Bern
ar: برن

[ctx: province]
en: Berry Islands
ar: جزر بري

[ctx: province]
en: Bethlehem
ar: بيت لحم

[ctx: province]
en: Beverīnas novads
ar: بيفيريناس نوفادس

[ctx: province]
en: Beyla
ar: بايلا

[ctx: province]
en: Beylagan
ar: بايلاغان

[ctx: province]
en: Bhola zila
ar: بولا زيلا

[ctx: province]
en: Bie
ar: بي

[ctx: province]
en: Biella
ar: بييلا

[ctx: province]
en: Bihar
ar: بيهار

[ctx: province]
en: Bihor
ar: بيهور

[ctx: province]
en: Bilasuvar
ar: بيلاسوفار

[ctx: province]
en: Bilecik
ar: بيليجيك

[ctx: province]
en: Biliran
ar: بيليران

[ctx: province]
en: Biltine
ar: بيلتيني

[ctx: province]
en: Bimini
ar: بيميني

[ctx: province]
en: Bingol
ar: بنغول

[ctx: province]
en: Binh Dinh
ar: بن دنغ

[ctx: province]
en: Binh Duong
ar: بنه دوونغ

[ctx: province]
en: Binh Phuoc
ar: بنه فووك

[ctx: province]
en: Binh Thuan
ar: بنه ثوان

[ctx: province]
en: Bio-Bio
ar: بيو-بيو

[ctx: province]
en: Bioko Norte
ar: بيوكو نورتي

[ctx: province]
en: Bioko Sur
ar: بيوكو سور

[ctx: province]
en: Biombo
ar: بيومو

[ctx: province]
en: Bishkek
ar: بشكيك

[ctx: province]
en: Biskra
ar: بسكرة

[ctx: province]
en: Bissau
ar: بيساو

[ctx: province]
en: Bistrica ob Sotli
ar: بيستريكا أو سوتلي

[ctx: province]
en: Bitlis
ar: بطليس

[ctx: province]
en: Bizerte
ar: بنزرت

[ctx: province]
en: Bjelovarsko-bilogorska zupanija
ar: بجيلوفارسكو - بيلوغورسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Black River
ar: بلاك ريفر

[ctx: province]
en: Blagoevgrad
ar: بلاغوفغراد

[ctx: province]
en: Blantyre
ar: بلانتير

[ctx: province]
en: Bled
ar: بلاد

[ctx: province]
en: Blida
ar: بليدا

[ctx: province]
en: Bloke
ar: بلوك

[ctx: province]
en: Boa Vista
ar: بوا فيستا

[ctx: province]
en: Boaco
ar: بواكو

[ctx: province]
en: Bobonaro
ar: بوبونارو

[ctx: province]
en: Bocas del Toro
ar: بوكاس دل تورو

[ctx: province]
en: Boffa
ar: بوفا

[ctx: province]
en: Bogra zila
ar: بوغرا زيلا

[ctx: province]
en: Bohinj
ar: بوهينج

[ctx: province]
en: Bohol
ar: بوهول

[ctx: province]
en: Boke
ar: بوكي

[ctx: province]
en: Bokeo
ar: بوكيو

[ctx: province]
en: Bolama
ar: بولاما

[ctx: province]
en: Bolikhamxai
ar: بوليخامكساي

[ctx: province]
en: Bolivar
ar: بوليفار

[ctx: province]
en: Bologna
ar: بولونيا

[ctx: province]
en: Bolu
ar: بولو

[ctx: province]
en: Bolzano
ar: بولزانو

[ctx: province]
en: Bolívar
ar: بوليفار

[ctx: province]
en: Bomi
ar: بومي

[ctx: province]
en: Bong
ar: بونغ

[ctx: province]
en: Boqueron
ar: بوكيرون

[ctx: province]
en: Bordj Bou Arreridj
ar: برج بو أريردج

[ctx: province]
en: Borgou
ar: بورجو

[ctx: province]
en: Borkou-Ennedi-Tibesti
ar: بوركو- إينيدي- تيبيستي

[ctx: province]
en: Bornholm
ar: بورنهولم

[ctx: province]
en: Borno
ar: بورنو

[ctx: province]
en: Borovnica
ar: بوروفنيكا

[ctx: province]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ar: برسود- أبوج- زمبلان

[ctx: province]
en: Bouches-du-Rhône
ar: بوش دو رون

[ctx: province]
en: Bouenza
ar: بوينزا

[ctx: province]
en: Bougouriba
ar: بوغوريبا

[ctx: province]
en: Bouira
ar: بويرة

[ctx: province]
en: Boujdour
ar: بوجدور

[ctx: province]
en: Boulemane
ar: بولمان

[ctx: province]
en: Boulgou
ar: بولغو

[ctx: province]
en: Boulkiemde
ar: بولكييمدي

[ctx: province]
en: Boumerdes
ar: بو مدرس

[ctx: province]
en: Bovec
ar: بوفيك

[ctx: province]
en: Boyacá
ar: بوياكا

[ctx: province]
en: Brabant Wallon
ar: برابانت والون

[ctx: province]
en: Braga
ar: براغا

[ctx: province]
en: Brahmanbaria zila
ar: براهمانباريا زيلا

[ctx: province]
en: Brakna
ar: براكنة

[ctx: province]
en: Brandenburg
ar: براندنبورغ

[ctx: province]
en: Braslovče
ar: براسلوفسي

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
ar: براتيسلافسكي كراج

[ctx: province]
en: Brava
ar: برافا

[ctx: province]
en: Brazzaville
ar: برازافيل

[ctx: province]
en: Brda
ar: بردا

[ctx: province]
en: Bremen
ar: بريمن

[ctx: province]
en: Brescia
ar: بريشا

[ctx: province]
en: Brezovica
ar: برزوفيكا

[ctx: province]
en: Brežice
ar: بريزيسي

[ctx: province]
en: Brindisi
ar: برينديزي

[ctx: province]
en: Bristol, City of
ar: مدينة بريستول

[ctx: province]
en: British Columbia
ar: كولومبيا البريطانية

[ctx: province]
en: Brocēnu novads
ar: بروسينو نوفادس

[ctx: province]
en: Brodsko-posavska zupanija
ar: برودسكو- بوسافسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Brokopondo
ar: بروكوبوندو

[ctx: province]
en: Brong-Ahafo
ar: برونغ- أهافو

[ctx: province]
en: Brunei-Muara
ar: بروناي- موارا

[ctx: province]
en: Brussels
ar: بروكسل

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
ar: براينسكايا أوبلايت

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
ar: بريسكاجا فوبلاسك

[ctx: province]
en: Bubanza
ar: بوبانزا

[ctx: province]
en: Buckinghamshire
ar: باكنغهام شاير

[ctx: province]
en: Bucuresti
ar: بوكورستي

[ctx: province]
en: Budapest
ar: بودابست

[ctx: province]
en: Buenos Aires
ar: بوينس آيريس

[ctx: province]
en: Bugiri
ar: بوجيري

[ctx: province]
en: Bujumbura
ar: بوجومبورا

[ctx: province]
en: Bukidnon
ar: بوكيدنون

[ctx: province]
en: Bulacan
ar: بولاكان

[ctx: province]
en: Bulawayo
ar: بولاوايو

[ctx: province]
en: Bulgan
ar: بولغان

[ctx: province]
en: Bulqizë
ar: بولكيزي

[ctx: province]
en: Bumthang
ar: بومتانغ

[ctx: province]
en: Bundibugyo
ar: بونديبوغيو

[ctx: province]
en: Bur Sa'id
ar: بور سعيد

[ctx: province]
en: Burdur
ar: بوردور

[ctx: province]
en: Burgas
ar: بورغاس

[ctx: province]
en: Burgenland
ar: بورغن لاند

[ctx: province]
en: Burgos
ar: بورغوس

[ctx: province]
en: Buri Ram
ar: بوري رام

[ctx: province]
en: Bursa
ar: بورصة

[ctx: province]
en: Burtnieku novads
ar: بورتنيكو نوفادس

[ctx: province]
en: Bururi
ar: بوروري

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
ar: بورياتيا، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Busan Gwang'yeogsi
ar: بوسان غوانغييوغسي

[ctx: province]
en: Bushehr
ar: بشر

[ctx: province]
en: Bushenyi
ar: بوشنيي

[ctx: province]
en: Busia
ar: بوسيا

[ctx: province]
en: Buskerud
ar: باسكيرود

[ctx: province]
en: Butare
ar: بوتاري

[ctx: province]
en: Butha-Buthe
ar: بوتا بوتي

[ctx: province]
en: Buxoro
ar: بوكسورو

[ctx: province]
en: Byumba
ar: بيومبا

[ctx: province]
en: Bács-Kiskun
ar: باكس- كسكون

[ctx: province]
en: Béja
ar: باجة

[ctx: province]
en: Békés
ar: بيكيس

[ctx: province]
en: Békéscsaba
ar: بيكيسكسابا

[ctx: province]
en: Ca Mau
ar: كا مو

[ctx: province]
en: Caazapl
ar: كازبال

[ctx: province]
en: Cabanas
ar: كاباناس

[ctx: province]
en: Cabinda
ar: كابيندا

[ctx: province]
en: Cabo Delgado
ar: كابو دلغادو

[ctx: province]
en: Cabrayll
ar: كابرايل

[ctx: province]
en: Cacheu
ar: كاشو

[ctx: province]
en: Caeguazu
ar: كايغازو

[ctx: province]
en: Cagayan
ar: كاغايان

[ctx: province]
en: Cagliari
ar: كالياري

[ctx: province]
en: Cahul
ar: كاهول

[ctx: province]
en: Cajamarca
ar: كاجاماركا

[ctx: province]
en: Caldea
ar: كالديا

[ctx: province]
en: Calheta de Sao Miguel
ar: كاليتا دو ساو ميغال

[ctx: province]
en: California
ar: كاليفورنيا

[ctx: province]
en: Calilabad
ar: كاليلاباد

[ctx: province]
en: Caltanissetta
ar: كالتانيسيتا

[ctx: province]
en: Calvados
ar: كالفادوس

[ctx: province]
en: Camagey
ar: كاماغاي

[ctx: province]
en: Camagoey
ar: كاماغوي

[ctx: province]
en: Camarines Norte
ar: كامارينس نورتي

[ctx: province]
en: Camarines Sur
ar: كامارينس سور

[ctx: province]
en: Cambridgeshire
ar: كامبريدد شاير

[ctx: province]
en: Camiguin
ar: كميوغوين

[ctx: province]
en: Campeche
ar: كامبيش

[ctx: province]
en: Campobasso
ar: كامبوباسو

[ctx: province]
en: Can Tho
ar: كان ثو

[ctx: province]
en: Canakkale
ar: كاناكالي

[ctx: province]
en: Canar
ar: كانار

[ctx: province]
en: Canelones
ar: كانيكولونس

[ctx: province]
en: Canillo
ar: كانيلو

[ctx: province]
en: Canindeyu
ar: كانينديو

[ctx: province]
en: Cankir
ar: كانكير

[ctx: province]
en: Cankova
ar: كانكوفا

[ctx: province]
en: Cankuzo
ar: كانكوزو

[ctx: province]
en: Cantabria
ar: كانتبريا

[ctx: province]
en: Cantal
ar: كانتال

[ctx: province]
en: Canterbury
ar: كانتربوري

[ctx: province]
en: Cao Bang
ar: كاو بانغ

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
ar: العاصمة (هونيارا)

[ctx: province]
en: Capital federal
ar: العاصمة الفدرالية

[ctx: province]
en: Capiz
ar: كابيز

[ctx: province]
en: Caprivi
ar: كابريفي

[ctx: province]
en: Caquetá
ar: كاكيتا

[ctx: province]
en: Carabobo
ar: كارابوبو

[ctx: province]
en: Carazo
ar: كارازو

[ctx: province]
en: Carbonia-Iglesias
ar: كاربونيا - إغليسياس

[ctx: province]
en: Carchi
ar: كارشي

[ctx: province]
en: Cargados Carajos Shoals
ar: كارغادوس كاراخوس شولز

[ctx: province]
en: Carlow
ar: كارلو

[ctx: province]
en: Carnikavas novads
ar: كارنيكافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Cartago
ar: كارتاغو

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
ar: الدار البيضاء [كازابلانكا]

[ctx: province]
en: Casanare
ar: كازاناري

[ctx: province]
en: Caserta
ar: كازيرتا

[ctx: province]
en: Castellón
ar: كاستيلون

[ctx: province]
en: Castelo Branco
ar: كاستيلو برانكو

[ctx: province]
en: Cat Island
ar: جزيرة كات

[ctx: province]
en: Catamarca
ar: كاتاماركا

[ctx: province]
en: Catanduanes
ar: كاتادوانس

[ctx: province]
en: Catania
ar: كاتانيا

[ctx: province]
en: Catanzaro
ar: كتانزارو

[ctx: province]
en: Cauca
ar: كوكا

[ctx: province]
en: Cavan
ar: كافان

[ctx: province]
en: Cavite
ar: كافيت

[ctx: province]
en: Cayo
ar: كايو

[ctx: province]
en: Ceara
ar: سيزارا

[ctx: province]
en: Cebu
ar: سيبو

[ctx: province]
en: Celje
ar: سيلجي

[ctx: province]
en: Central
ar: وسط

[ctx: province]
en: Central Finland
ar: فنلندا الوسطى

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
ar: أوستروبوثنيا الوسطى

[ctx: province]
en: Central and Western
ar: وسط وغرب

[ctx: province]
en: Centre
ar: وسط

[ctx: province]
en: Centro Sur
ar: سنترو سور

[ctx: province]
en: Cerklje na Gorenjskem
ar: سيركلجي غورنجسكيم

[ctx: province]
en: Cerknica
ar: سيرنيكا

[ctx: province]
en: Cerkno
ar: سيركنو

[ctx: province]
en: Cerkvenjak
ar: سيركفنجاك

[ctx: province]
en: Cerro Largo
ar: سيرو لارغو

[ctx: province]
en: Cesar
ar: سيزار

[ctx: province]
en: Cesvaines novads
ar: سيسفاينس نوفادس

[ctx: province]
en: Ceuta
ar: سبتة

[ctx: province]
en: Chachoengsao
ar: تشاشوينغساو

[ctx: province]
en: Chaco
ar: شاكو

[ctx: province]
en: Chagang-do
ar: شاغانغ دو

[ctx: province]
en: Chaguanas
ar: شاغواناس

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
ar: شهر محل فا باكتياري

[ctx: province]
en: Chai Nat
ar: شاي نات

[ctx: province]
en: Chaiyaphum
ar: شايابوم

[ctx: province]
en: Chalatenango
ar: شالاتينانغو

[ctx: province]
en: Chalkidiki
ar: شالكيديكي

[ctx: province]
en: Champasak
ar: شامباساك

[ctx: province]
en: Chandpur zila
ar: شندبور زيلا

[ctx: province]
en: Changhua County
ar: مقاطعة شانغوا

[ctx: province]
en: Chania
ar: شانيا

[ctx: province]
en: Chanthaburi
ar: شانتابوري

[ctx: province]
en: Charente
ar: شارنتي

[ctx: province]
en: Charente-Maritime
ar: شارانت- ماريتيم

[ctx: province]
en: Chari-Baguirmi
ar: شار- باغيرمي

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
ar: شيشينسكايا ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Chefchaouene
ar: شفشاون

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
ar: شليابنسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Cher
ar: شير

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
ar: شيركاسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
ar: شيرنيهيفسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
ar: شيرنيفتسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Cheshire
ar: شيشاير

[ctx: province]
en: Chhattisgarh
ar: شهاتيسغاره

[ctx: province]
en: Chhukha
ar: شوكا

[ctx: province]
en: Chiang Mai
ar: شيانغ ماي

[ctx: province]
en: Chiang Rai
ar: شيانغ راي

[ctx: province]
en: Chiapas
ar: شياباس

[ctx: province]
en: Chiayi City
ar: مدينة شيايي

[ctx: province]
en: Chiayi County
ar: مقاطعة شياي

[ctx: province]
en: Chiba
ar: شيبا

[ctx: province]
en: Chichaoua
ar: شيشاوا

[ctx: province]
en: Chieti
ar: شييتي

[ctx: province]
en: Chihuahua
ar: شيواوا

[ctx: province]
en: Chikwawa
ar: شيكواوا

[ctx: province]
en: Chimaltenango
ar: شيمالتينانغو

[ctx: province]
en: Chimborazo
ar: شيمبورازو

[ctx: province]
en: Chimbu
ar: شيبمو

[ctx: province]
en: Chin
ar: شين

[ctx: province]
en: Chinandega
ar: شينانديغا

[ctx: province]
en: Chios
ar: شيوس

[ctx: province]
en: Chiquimula
ar: شيكامولا

[ctx: province]
en: Chiradzulu
ar: شيرادزولو

[ctx: province]
en: Chiriqui
ar: شيريكي

[ctx: province]
en: Chisinau
ar: شيزينو

[ctx: province]
en: Chitipa
ar: شيتيبا

[ctx: province]
en: Chittagong zila
ar: شيتاغونغ زيلا

[ctx: province]
en: Chlef
ar: شلف

[ctx: province]
en: Chocó
ar: شوكو

[ctx: province]
en: Choluteca
ar: شولوتيكا

[ctx: province]
en: Chon Buri
ar: شون بوري

[ctx: province]
en: Chongqing
ar: شونغكنغ

[ctx: province]
en: Chontales
ar: شونتاليس

[ctx: province]
en: Chu
ar: شو

[ctx: province]
en: Chuadanga zila
ar: شوادانغا زيلا

[ctx: province]
en: Chubut
ar: شوبوت

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
ar: شوكوتسكي أفتونومي أوكراغ

[ctx: province]
en: Chumphon
ar: شمفون

[ctx: province]
en: Chungcheongbugdo
ar: شونغشيونغبوغدو

[ctx: province]
en: Chungcheongnamdo
ar: شونشيونغنامدو

[ctx: province]
en: Chuquisaca
ar: شوكيساكا

[ctx: province]
en: Chuuk
ar: شوك

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
ar: شوفاشسكايا ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Cibitoke
ar: سيبيتوك

[ctx: province]
en: Ciblas novads
ar: سيبلس نوفادس

[ctx: province]
en: Ciego de Avila
ar: سييغو دي أفيلا

[ctx: province]
en: Ciego de `vila
ar: سييغو دي فيلا

[ctx: province]
en: Cienfuegos
ar: سيينفويغوس

[ctx: province]
en: Cirkulane
ar: كيركولان

[ctx: province]
en: Ciudad Real
ar: سيوداد ريال

[ctx: province]
en: Ciudad de La Habana
ar: سيوداد دي لا هافانا

[ctx: province]
en: Clackmannanshire
ar: كلاكمانانشاير

[ctx: province]
en: Clare
ar: كلار

[ctx: province]
en: Clarendon
ar: كلازندون

[ctx: province]
en: Cluj
ar: كلوج

[ctx: province]
en: Clwyd
ar: كلويويد

[ctx: province]
en: Co Antrim
ar: كو أنتريم

[ctx: province]
en: Co Armagh
ar: كو أرماغ

[ctx: province]
en: Co Down
ar: كو داون

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
ar: كو فيرماناغ

[ctx: province]
en: Co Londonderry
ar: كو لندنديري

[ctx: province]
en: Co Tyrone
ar: كو تيرون

[ctx: province]
en: Coahuila
ar: كواهويلا

[ctx: province]
en: Cochabamba
ar: كوشامامبا

[ctx: province]
en: Cocle
ar: كوكل

[ctx: province]
en: Cojedes
ar: كوخيدس

[ctx: province]
en: Colima
ar: كوليما

[ctx: province]
en: Collines
ar: كولينز

[ctx: province]
en: Colombo
ar: كولومبو

[ctx: province]
en: Colon
ar: كولون

[ctx: province]
en: Colonia
ar: كولونيا

[ctx: province]
en: Colorado
ar: كولورادوا

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
ar: كوماركا دي سان بلاس

[ctx: province]
en: Comayagua
ar: كوماياغوا

[ctx: province]
en: Comilla zila
ar: كوميلا زيلا

[ctx: province]
en: Commewijne
ar: كومزيجني

[ctx: province]
en: Como
ar: كومو

[ctx: province]
en: Comoe
ar: كومو

[ctx: province]
en: Concepcion
ar: كونسبسيون

[ctx: province]
en: Connecticut
ar: كونيكتيكيت

[ctx: province]
en: Constantine
ar: قسطنطينة

[ctx: province]
en: Copan
ar: كوبان

[ctx: province]
en: Copenhagen
ar: كوبنهاغن

[ctx: province]
en: Copenhagen City
ar: مدينة كوبنهاغن

[ctx: province]
en: Copperbelt
ar: كوبربلت

[ctx: province]
en: Coquimbo
ar: كوكيمبو

[ctx: province]
en: Cordillera
ar: كورديليرا

[ctx: province]
en: Cordoba
ar: قرطبة

[ctx: province]
en: Cork
ar: كورك

[ctx: province]
en: Cornwall
ar: كورنوول

[ctx: province]
en: Coronie
ar: كوروني

[ctx: province]
en: Corozal
ar: كوروزال

[ctx: province]
en: Corrientes
ar: كوريينتس

[ctx: province]
en: Corrèze
ar: كوريز

[ctx: province]
en: Corse-du-Sud
ar: كورسيكا الجنوبية

[ctx: province]
en: Cortes
ar: كورتيس

[ctx: province]
en: Corum
ar: كوروم

[ctx: province]
en: Cosenza
ar: كوسينزا

[ctx: province]
en: Cotopaxi
ar: كوتوباكسي

[ctx: province]
en: County Durham
ar: مقاطعة دورهام

[ctx: province]
en: Couva-Tabaquite-Talparo
ar: كوفا- تاباكيت-تالبارو

[ctx: province]
en: Cova Lima
ar: كوفا ليما

[ctx: province]
en: Covasna
ar: كوفاسنا

[ctx: province]
en: Cox's Bazar zila
ar: كوكس بازار زيلا

[ctx: province]
en: Coyah
ar: كويا

[ctx: province]
en: Cremona
ar: كريمونا

[ctx: province]
en: Creuse
ar: كروز

[ctx: province]
en: Crna Gora
ar: كرنا غورا

[ctx: province]
en: Cross River
ar: نهر كروس

[ctx: province]
en: Crotone
ar: كروتوني

[ctx: province]
en: Csongrád
ar: سيسوغراند

[ctx: province]
en: Cuando-Cubango
ar: كواندو-كوبانغو

[ctx: province]
en: Cuanza Norte
ar: كوانزا نورتي

[ctx: province]
en: Cuanza Sul
ar: كوانزا سول

[ctx: province]
en: Cuenca
ar: كوينكا

[ctx: province]
en: Culfa
ar: كولفا

[ctx: province]
en: Cumbria
ar: كوبريا

[ctx: province]
en: Cundinamarca
ar: كونديناماركا

[ctx: province]
en: Cunene
ar: كونيني

[ctx: province]
en: Cuneo
ar: كونيو

[ctx: province]
en: Curepipe
ar: كيوربيب

[ctx: province]
en: Cuscatlan
ar: كوسكاتلان

[ctx: province]
en: Cuvette
ar: كوفيت

[ctx: province]
en: Cuvette-Ouest
ar: كوفيت الغربية

[ctx: province]
en: Cuyuni-Mazaruni
ar: كويوني مازاروني

[ctx: province]
en: Cuzco
ar: كوسكو

[ctx: province]
en: Cyangugu
ar: سيانغوغو

[ctx: province]
en: Cáceres
ar: كاسيريس

[ctx: province]
en: Cádiz
ar: كاديز

[ctx: province]
en: Córdoba
ar: قرطبة

[ctx: province]
en: Côte-d'Or
ar: كوت دور

[ctx: province]
en: Côtes-d'Armor
ar: كوت دارمور

[ctx: province]
en: Cēsu novads
ar: سيسو نوفادس

[ctx: province]
en: DI Yogyakarta
ar: يوغيكارتا

[ctx: province]
en: DKI Jakarta
ar: جاكرتا

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
ar: دا نانغ، ثانه فو

[ctx: province]
en: Dabola
ar: دابولا

[ctx: province]
en: Dac Lac
ar: داك لاك

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
ar: دادرا وناغار هايفيلي

[ctx: province]
en: Daegu Gwang'yeogsi
ar: دايغو غوانغييوغسي

[ctx: province]
en: Daejeon Gwang'yeogsi
ar: دايجيون غوانغييوغسي

[ctx: province]
en: Dagana
ar: داغانا

[ctx: province]
en: Dagdas novads
ar: داغداس نوفادس

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
ar: داغستان، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Dahuk
ar: الدهوك

[ctx: province]
en: Dajabón
ar: داجابون

[ctx: province]
en: Dakar
ar: دكار

[ctx: province]
en: Dakhlet Nouadhibou
ar: دخلة نواديبو

[ctx: province]
en: Dalaba
ar: دالابا

[ctx: province]
en: Daman and Diu
ar: دامان وديو

[ctx: province]
en: Dar'a
ar: درعا

[ctx: province]
en: Dar-es-Salaam
ar: دار السلام

[ctx: province]
en: Darhan uul
ar: دارهان أول

[ctx: province]
en: Darien
ar: داريان

[ctx: province]
en: Darnah
ar: درنه

[ctx: province]
en: Daskasan
ar: داسكاسان

[ctx: province]
en: Dasoguz
ar: داسوغوز

[ctx: province]
en: Daugavpils
ar: دوغافبيلس

[ctx: province]
en: Daugavpils novads
ar: دوغافبيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Davaci
ar: دافاسي

[ctx: province]
en: Davao Oriental
ar: دافاو الشرقية

[ctx: province]
en: Davao del Sur
ar: دافاو دل سور

[ctx: province]
en: Dayr az Zawr
ar: دير الزور

[ctx: province]
en: Debrecen
ar: دبريسين

[ctx: province]
en: Debub
ar: دبوب

[ctx: province]
en: Debubawi Keyih Bahri [Debub-Keih-Bahri]
ar: ديبوباوي كييه بحري [دبوب كييه بحري]

[ctx: province]
en: Dedza
ar: ددزا

[ctx: province]
en: Deir el-Balah
ar: دير البلح

[ctx: province]
en: Delaware
ar: ديلاوير

[ctx: province]
en: Delhi
ar: دلهي

[ctx: province]
en: Delta
ar: دلتا

[ctx: province]
en: Delta Amacuro
ar: دلتا أماكورو

[ctx: province]
en: Delvinë
ar: دلفيني

[ctx: province]
en: Demerara-Mahaica
ar: ديميرارا- ماهايكا

[ctx: province]
en: Denguele
ar: دنغويلي

[ctx: province]
en: Denizli
ar: دنيزلي

[ctx: province]
en: Dependencias Federales
ar: ديبيدنيسيا فدرالس

[ctx: province]
en: Derbyshire
ar: دربيشاير

[ctx: province]
en: Destrnik
ar: دسترنيك

[ctx: province]
en: Deux-Sèvres
ar: دو سيفر

[ctx: province]
en: Devoll
ar: ديفول

[ctx: province]
en: Devon
ar: ديفون

[ctx: province]
en: Dhaalu
ar: دالو

[ctx: province]
en: Dhaka zila
ar: داكا زيلا

[ctx: province]
en: Dhamar
ar: دامار

[ctx: province]
en: Dhi Qar
ar: ذي قار

[ctx: province]
en: Dibër
ar: ديبر

[ctx: province]
en: Diego Martin
ar: دييغو مارتن

[ctx: province]
en: Diekirch
ar: ديكيرش

[ctx: province]
en: Diffa
ar: ضفة

[ctx: province]
en: Dikhil
ar: دخل

[ctx: province]
en: Dili
ar: ديلي

[ctx: province]
en: Dimashq
ar: دمشق

[ctx: province]
en: Dinajpur zila
ar: ديناجبور زيلا

[ctx: province]
en: Dinguiraye
ar: ديغويراي

[ctx: province]
en: Diourbel
ar: ديوربيل

[ctx: province]
en: Dire Dawa
ar: دير داوا

[ctx: province]
en: District of Columbia
ar: مقاطعة كولومبيا

[ctx: province]
en: Distrito Capital de Bogotá
ar: دائرة بوغوتا

[ctx: province]
en: Distrito Federal
ar: الدائرة الفدرالية

[ctx: province]
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
ar: الدائرة الوطنية (سانتو دومينغو)

[ctx: province]
en: Divača
ar: ديفاكا

[ctx: province]
en: Diyala
ar: ديالا

[ctx: province]
en: Diyarbakir
ar: ديار بكر

[ctx: province]
en: Djelfa
ar: جلفة

[ctx: province]
en: Djibouti
ar: جيبوتي

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
ar: دنيبروبيتروفسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Dobeles novads
ar: دوبيليس نوفادس

[ctx: province]
en: Dobje
ar: دوبجي

[ctx: province]
en: Dobrepolje
ar: دوربريبولج

[ctx: province]
en: Dobrich
ar: دوبريش

[ctx: province]
en: Dobrna
ar: دوبرنة

[ctx: province]
en: Dobrova-Polhov Gradec
ar: دوبروفا- بولهوف غراديك

[ctx: province]
en: Dobrovnik
ar: دوبروفنيك

[ctx: province]
en: Dodekanisos
ar: دوديكانيسوس

[ctx: province]
en: Dodoma
ar: دودوما

[ctx: province]
en: Dol pri Ljubljani
ar: دول بري لجوبلجاني

[ctx: province]
en: Dolenjske Toplice
ar: دولنجيسكي توبليس

[ctx: province]
en: Dolj
ar: دولج

[ctx: province]
en: Domžale
ar: دومزال

[ctx: province]
en: Donegal
ar: دونيغال

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
ar: دونيتسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Dong Nai
ar: دونغ ناي

[ctx: province]
en: Dong Thap
ar: دونغ ثاب

[ctx: province]
en: Donga
ar: دونغا

[ctx: province]
en: Dordogne
ar: دوردوني

[ctx: province]
en: Dornava
ar: دورنوفا

[ctx: province]
en: Dornod
ar: دورنود

[ctx: province]
en: Dornogov,
ar: دورنوغوف

[ctx: province]
en: Dorset
ar: دورسيت

[ctx: province]
en: Dosso
ar: دوسو

[ctx: province]
en: Doubs
ar: دوبس

[ctx: province]
en: Dowa
ar: دوا

[ctx: province]
en: Drama
ar: دراما

[ctx: province]
en: Dravograd
ar: درافوغراد

[ctx: province]
en: Drente
ar: درينتي

[ctx: province]
en: Drôme
ar: دروم

[ctx: province]
en: Duarte
ar: دوارتي

[ctx: province]
en: Dubayy
ar: دبي

[ctx: province]
en: Dublin
ar: دبلن

[ctx: province]
en: Dubreka
ar: دوبريكا

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
ar: دوبروفاكو- نيريتفانسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Dumfries and Galloway
ar: دمفريز أند غالواي

[ctx: province]
en: Dumyat
ar: دمياط

[ctx: province]
en: Dunaújváros
ar: دوناجفاروس

[ctx: province]
en: Dundagas novads
ar: دونداغاس نوفادس

[ctx: province]
en: Dundee City
ar: دندي سيتي

[ctx: province]
en: DundgovL
ar: داندغوفل

[ctx: province]
en: Duplek
ar: دوبلك

[ctx: province]
en: Durango
ar: دورانغو

[ctx: province]
en: Durazno
ar: دورازنو

[ctx: province]
en: Durbes novads
ar: دوربس نوفادس

[ctx: province]
en: Durrës
ar: دوريس

[ctx: province]
en: Duzce
ar: دوزي

[ctx: province]
en: Dzavhan
ar: دزافان

[ctx: province]
en: East
ar: شرق

[ctx: province]
en: East Ayrshire
ar: شرق أيرشاير

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
ar: بربيس الشرقية - كورانتين

[ctx: province]
en: East Dunbartonshire
ar: شرق دنبارتونشاير

[ctx: province]
en: East Lothian
ar: شرق لوثيان

[ctx: province]
en: East New Britain
ar: إيست نيو بريتان

[ctx: province]
en: East Renfrewshire
ar: شرق رنفريوشاير

[ctx: province]
en: East Riding of Yorkshire
ar: شرق رايدينغ أوف يوركشاير

[ctx: province]
en: East Sepik
ar: ايست سيبيك

[ctx: province]
en: East Sussex
ar: شرق ساسكس

[ctx: province]
en: Eastern
ar: شرقي

[ctx: province]
en: Eastern Cape
ar: كاب الشرقية

[ctx: province]
en: Eastern Highlands
ar: هايلاندس الشرقية

[ctx: province]
en: Eastern Samar
ar: سمار الشرقية

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
ar: توباغو الشرقية

[ctx: province]
en: Ebon
ar: إيبون

[ctx: province]
en: Ebonyi
ar: ايبوني

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
ar: إدنبرغ

[ctx: province]
en: Edinet
ar: إيدنيت

[ctx: province]
en: Edirne
ar: أدرنه

[ctx: province]
en: Edo
ar: إيدو

[ctx: province]
en: Eger
ar: إغر

[ctx: province]
en: Ehime
ar: ايهيمي

[ctx: province]
en: Ekiti
ar: إيكيتي

[ctx: province]
en: El Bayadh
ar: البياض

[ctx: province]
en: El Beni
ar: البني

[ctx: province]
en: El Callao
ar: إل كالاو

[ctx: province]
en: El Hajeb
ar: الحاجب

[ctx: province]
en: El Jadida
ar: الجديدة

[ctx: province]
en: El Oro
ar: إل أورو

[ctx: province]
en: El Oued
ar: العويد

[ctx: province]
en: El Paraiso
ar: إل باراييسو

[ctx: province]
en: El Progreso
ar: التقدم

[ctx: province]
en: El Seybo [El Seibo]
ar: السيبو  [El Seibo]

[ctx: province]
en: El Tarf
ar: الطرف

[ctx: province]
en: Elazig
ar: الأزيغ

[ctx: province]
en: Elbasan
ar: البسان

[ctx: province]
en: Eleuthera
ar: إلوثيرا

[ctx: province]
en: Encamp
ar: إنكان

[ctx: province]
en: Enga
ar: إنغا

[ctx: province]
en: Engures novads
ar: إنغوريس نوفادس

[ctx: province]
en: Eniwetok
ar: إنيويتوك

[ctx: province]
en: Enna
ar: إينا

[ctx: province]
en: Entre Rios
ar: إنتري ريوس

[ctx: province]
en: Enugu
ar: إنوغو

[ctx: province]
en: Equateur
ar: الاستواء

[ctx: province]
en: Erevan
ar: ييريفان

[ctx: province]
en: Ermera
ar: إرميرا

[ctx: province]
en: Erongo
ar: أرونغو

[ctx: province]
en: Errachidia
ar: الرشيدية

[ctx: province]
en: Erzincan
ar: إرزينجان

[ctx: province]
en: Erzurum
ar: أرزوروم

[ctx: province]
en: Es Smara
ar: أسمرة

[ctx: province]
en: Escaldes-Engordany
ar: إسكالد- إنغورداني

[ctx: province]
en: Escuintla
ar: إسكوينتلا

[ctx: province]
en: Esfahan
ar: أصفهان

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
ar: إسكسيشر

[ctx: province]
en: Esmeraldas
ar: إيزميرالداس

[ctx: province]
en: Espaillat
ar: إسبالات

[ctx: province]
en: Espirito Santo
ar: إسبيريتو سانتو

[ctx: province]
en: Essaouira
ar: الصويرة

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
ar: جزر إيسيكيبو- ديميرارا الغربية

[ctx: province]
en: Essex
ar: إيسيكس

[ctx: province]
en: Essonne
ar: إيسون

[ctx: province]
en: Esteli
ar: استيلي

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
ar: إيتيلا-سافو

[ctx: province]
en: Eure
ar: أور

[ctx: province]
en: Eure-et-Loir
ar: أور إي لوار

[ctx: province]
en: Evros
ar: افروس

[ctx: province]
en: Evrytania
ar: افريتانيا

[ctx: province]
en: Evvoia
ar: إفويا

[ctx: province]
en: Exuma
ar: إكزوما

[ctx: province]
en: Fa'aaaleleaga
ar: فاليلياغا

[ctx: province]
en: Faafu
ar: فافو

[ctx: province]
en: Falcon
ar: فالكون

[ctx: province]
en: Falkirk
ar: فالكيرك

[ctx: province]
en: Far North
ar: أقصى الشمال

[ctx: province]
en: Farah
ar: فرح

[ctx: province]
en: Faranah
ar: فارانا

[ctx: province]
en: Farg'ona
ar: فرغونا

[ctx: province]
en: Faridpur zila
ar: فريدبور زيلا

[ctx: province]
en: Faro
ar: فارو

[ctx: province]
en: Fars
ar: فارس

[ctx: province]
en: Faryab
ar: فرياب

[ctx: province]
en: Fatick
ar: فاتيك

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
ar: البوسنة والهرسك

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Areas
ar: المناطق القبلية المدارة فدرالياً

[ctx: province]
en: Fejér
ar: فجر

[ctx: province]
en: Feni zila
ar: فيني زيلا

[ctx: province]
en: Fermo
ar: فيرمو

[ctx: province]
en: Ferrara
ar: فيرارا

[ctx: province]
en: Fianarantsoa
ar: فيانارانتوا

[ctx: province]
en: Fier
ar: فيير

[ctx: province]
en: Fife
ar: فيفي

[ctx: province]
en: Figuig
ar: فيجويغ

[ctx: province]
en: Finistère
ar: فينيستير

[ctx: province]
en: Finnmark
ar: فينمارك

[ctx: province]
en: Firenze
ar: فلورنسا

[ctx: province]
en: Flacq
ar: فلاك

[ctx: province]
en: Flevoland
ar: فليفولاند

[ctx: province]
en: Flores
ar: فلورس

[ctx: province]
en: Florida
ar: فلوريدا

[ctx: province]
en: Florina
ar: فلورينا

[ctx: province]
en: Foggia
ar: فوجيا

[ctx: province]
en: Fogo
ar: فوغو

[ctx: province]
en: Fokis
ar: فوكيس

[ctx: province]
en: Forecariah
ar: فوركاريا

[ctx: province]
en: Forlì-Cesena
ar: فورلي -تشيزينا

[ctx: province]
en: Formosa
ar: فورموزا

[ctx: province]
en: Francisco Morazan
ar: فرانسيسكو مورازان

[ctx: province]
en: Frederiksberg
ar: فريديريسبيرغ

[ctx: province]
en: Frederiksborg
ar: فريديريسبورغ

[ctx: province]
en: Free State
ar: فري ستايت

[ctx: province]
en: Fria
ar: فريا

[ctx: province]
en: Fribourg
ar: فري-بورغ

[ctx: province]
en: Friesland
ar: فريسلاند

[ctx: province]
en: Frosinone
ar: فروسينوني

[ctx: province]
en: Fthiotis
ar: فثيوتيس

[ctx: province]
en: Fujian
ar: فوجيان

[ctx: province]
en: Fukui
ar: فوكوي

[ctx: province]
en: Fukuoka
ar: فوكيوكا

[ctx: province]
en: Fukusima
ar: فوكوسيما

[ctx: province]
en: Fuzuli
ar: فوزولي

[ctx: province]
en: Fyn
ar: فين

[ctx: province]
en: Fès
ar: فاس

[ctx: province]
en: Gaaf Alif
ar: غاف أليف

[ctx: province]
en: Gabrovo
ar: غابروفو

[ctx: province]
en: Gabu
ar: غابو

[ctx: province]
en: Gabès
ar: قابس

[ctx: province]
en: Gadabay
ar: غاداباي

[ctx: province]
en: Gaefu Dhaalu
ar: غايفو دهالو

[ctx: province]
en: Gafsa
ar: قفصة

[ctx: province]
en: Gaga'emauga
ar: غاغايموغا

[ctx: province]
en: Gagaifomauga
ar: غاغايفوموغا

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
ar: غوغوزيا، المقاطعة المستقلة المتحدة

[ctx: province]
en: Gaibandha zila
ar: غايباندا زيلا

[ctx: province]
en: Galapagos
ar: غالاباغوس

[ctx: province]
en: Galguduud
ar: غالغودود

[ctx: province]
en: Galle
ar: غال

[ctx: province]
en: Galway
ar: غالواي

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
ar: غامبيلا بيبلز

[ctx: province]
en: Gampaha
ar: غامباها

[ctx: province]
en: Ganca
ar: غانكا

[ctx: province]
en: Gang'weondo
ar: غانغويندو

[ctx: province]
en: Gansu
ar: غانغسو

[ctx: province]
en: Ganzourgou
ar: غانزورغو

[ctx: province]
en: Gao
ar: غاو

[ctx: province]
en: Gaoual
ar: غاوال

[ctx: province]
en: Gard
ar: غار

[ctx: province]
en: Garkalnes novads
ar: غاركالنس نوفادس

[ctx: province]
en: Gasa
ar: غازا

[ctx: province]
en: Gash-Barka
ar: غاش بركا

[ctx: province]
en: Gauteng
ar: غوتنغ

[ctx: province]
en: Gaza
ar: غزة

[ctx: province]
en: Gaziantep
ar: غازي عنتاب

[ctx: province]
en: Gazipur zila
ar: غازيبور زيلا

[ctx: province]
en: Gedo
ar: غيدو

[ctx: province]
en: Gegarkunik'
ar: غيغاركونيك

[ctx: province]
en: Gelderland
ar: غيلدرلاند

[ctx: province]
en: Geneva
ar: جنيف

[ctx: province]
en: Genova
ar: جنيف

[ctx: province]
en: Georgia
ar: جورجيا

[ctx: province]
en: Gers
ar: غيرس

[ctx: province]
en: Ghadāmis
ar: غدامس

[ctx: province]
en: Ghanzi
ar: غانزي

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
ar: غرب بر الغزال

[ctx: province]
en: Gharb Darfur
ar: غرب دارفور

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
ar: غرب قردفان

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
ar: غرب الاستوائية

[ctx: province]
en: Ghardaia
ar: غردايا

[ctx: province]
en: Gharyān
ar: غريان

[ctx: province]
en: Ghazni
ar: غازني

[ctx: province]
en: Ghowr
ar: غور

[ctx: province]
en: Ghāt
ar: الغات

[ctx: province]
en: Gia Lai
ar: جيا لاي

[ctx: province]
en: Gifu
ar: جيفو

[ctx: province]
en: Gikongoro
ar: غيكونغورو

[ctx: province]
en: Gilan
ar: جيلان

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
ar: جزر جيلبرت

[ctx: province]
en: Gilgit-Baltistan
ar: جيلجيت- بالتيستان

[ctx: province]
en: Giresun
ar: جيروسن

[ctx: province]
en: Girona [Gerona]
ar: جيرونا [Gerona]

[ctx: province]
en: Gironde
ar: جيروند

[ctx: province]
en: Gisborne
ar: جيبورن

[ctx: province]
en: Gisenyi
ar: غيزينيي

[ctx: province]
en: Gitarama
ar: غيتاراما

[ctx: province]
en: Gitega
ar: جيتيغا

[ctx: province]
en: Giurgiu
ar: جيورجيو

[ctx: province]
en: Gjirokastër
ar: جيروكاستر

[ctx: province]
en: Glarus
ar: غلاروس

[ctx: province]
en: Glasgow City
ar: مدينة غلاسغو

[ctx: province]
en: Gloucestershire
ar: غلوسيسترشاير

[ctx: province]
en: Gms'hane
ar: غمشان

[ctx: province]
en: Gnagna
ar: غنايا

[ctx: province]
en: Gnaviyani
ar: غنافيباني

[ctx: province]
en: Goa
ar: غاو

[ctx: province]
en: Goias
ar: جواياس

[ctx: province]
en: Golestan
ar: غوليستان

[ctx: province]
en: Gombe
ar: غومبي

[ctx: province]
en: Gopalganj zila
ar: غوبالغانج زيلا

[ctx: province]
en: Goranboy
ar: غورانبوي

[ctx: province]
en: Gorenja vas-Poljane
ar: غورنجا فاس- بولجاني

[ctx: province]
en: Gorgol
ar: غرغل

[ctx: province]
en: Gorizia
ar: غوريزيا

[ctx: province]
en: Gorišnica
ar: غوريسنيكا

[ctx: province]
en: Gorj
ar: غورج

[ctx: province]
en: Gorje
ar: غورجي

[ctx: province]
en: Gornja Radgona
ar: غورنجا رادغونا

[ctx: province]
en: Gornji Grad
ar: غورنج غراد

[ctx: province]
en: Gornji Petrovci
ar: غورنجي بيتروفسي

[ctx: province]
en: Gorno-Badakhshan
ar: غورنو - باكاشان

[ctx: province]
en: Gorontalo
ar: غورونتالو

[ctx: province]
en: Gourma
ar: غورما

[ctx: province]
en: Govi-Altay
ar: غوفي ألتاي

[ctx: province]
en: Govi-Smber
ar: غوفي- سمبر

[ctx: province]
en: Goycay
ar: غويكاي

[ctx: province]
en: Gracias a Dios
ar: غراسياس آ ديوس

[ctx: province]
en: Grad
ar: غراد

[ctx: province]
en: Gramsh
ar: غرامش

[ctx: province]
en: Granada
ar: غرناطة

[ctx: province]
en: Grand Bahama
ar: غران باهاما

[ctx: province]
en: Grand Basaa
ar: غران باسا

[ctx: province]
en: Grand Cape Mount
ar: غراند كايب مونت

[ctx: province]
en: Grand Gedeh
ar: غراند غيديه

[ctx: province]
en: Grand Kru
ar: غراند كرو

[ctx: province]
en: Grand Port
ar: غران بور

[ctx: province]
en: Grande Comore Ngazidja
ar: غراند كومور نغازيدجا

[ctx: province]
en: Grande-Anse
ar: غراند- أنس

[ctx: province]
en: Granma
ar: غرانما

[ctx: province]
en: Graubunden
ar: غروبوندن

[ctx: province]
en: Greater Accra
ar: اكرا الكبرى

[ctx: province]
en: Greater Manchester
ar: مانشستر الكبرى

[ctx: province]
en: GreveNmacher
ar: غريفنماشر

[ctx: province]
en: Grevena
ar: غريفينا

[ctx: province]
en: Grobiņas novads
ar: غروبيناس نوفادس

[ctx: province]
en: Groningen
ar: غرونينغن

[ctx: province]
en: Grosseto
ar: غروسيتو

[ctx: province]
en: Grosuplje
ar: غروسوبلجي

[ctx: province]
en: Guadalajara
ar: غواديلاخارا

[ctx: province]
en: Guadalcanal
ar: غوادالكانال

[ctx: province]
en: Guainía
ar: غويانيا

[ctx: province]
en: Guaira
ar: غوايرا

[ctx: province]
en: Guam
ar: غوام

[ctx: province]
en: Guanacaste
ar: غواناكاستي

[ctx: province]
en: Guanajuato
ar: غواناجواتو

[ctx: province]
en: Guangdong
ar: غانغدونغ

[ctx: province]
en: Guangxi
ar: غوانغكسي

[ctx: province]
en: Guantanamo
ar: غوانتانامو

[ctx: province]
en: Guarda
ar: غواردا

[ctx: province]
en: Guarico
ar: غاريكو

[ctx: province]
en: Guatemala
ar: غواتيمالا

[ctx: province]
en: Guaviare
ar: غافيار

[ctx: province]
en: Guayas
ar: غوياس

[ctx: province]
en: Guekedou
ar: غيكيدو

[ctx: province]
en: Guelma
ar: غيلما

[ctx: province]
en: Guelmim
ar: غلميم

[ctx: province]
en: Guera
ar: غيرا

[ctx: province]
en: Guerrero
ar: غيريرو

[ctx: province]
en: Guidimaka
ar: غويديماكا

[ctx: province]
en: Guimaras
ar: غويماراس

[ctx: province]
en: Guipúzcoa
ar: جيوبوزكوا

[ctx: province]
en: Guizhou
ar: غيزو

[ctx: province]
en: Gujarat
ar: غوجارات

[ctx: province]
en: Gulbenes novads
ar: غولبينيس نوفادس

[ctx: province]
en: Gulf
ar: الخليج

[ctx: province]
en: Gulu
ar: غولو

[ctx: province]
en: Gunma
ar: غونما

[ctx: province]
en: Guyuan
ar: غويوان

[ctx: province]
en: Gwangju Gwang'yeogsi
ar: غوانجيو غوانغييوغسي

[ctx: province]
en: Gwynedd
ar: غوينيد

[ctx: province]
en: Gyeonggido
ar: جيونجيدو

[ctx: province]
en: Gyeongsangbugdo
ar: جيونغساندبوغدو

[ctx: province]
en: Gyeongsangnamdo
ar: جيونغسانامدو

[ctx: province]
en: Győr
ar: غيور

[ctx: province]
en: Győr-Moson-Sopron
ar: غيور-موسون-سوبرون

[ctx: province]
en: Ha
ar: ها

[ctx: province]
en: Ha Giang
ar: ها جيانغ

[ctx: province]
en: Ha Nam
ar: ها نام

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
ar: ها نوي، ثو دو

[ctx: province]
en: Ha Tay
ar: ها تاي

[ctx: province]
en: Ha Tinh
ar: ها تنيه

[ctx: province]
en: Ha'il
ar: حائل

[ctx: province]
en: HaDarom
ar: هاداروم

[ctx: province]
en: HaMerkaz
ar: هاميركاز

[ctx: province]
en: HaZafon
ar: هازافون

[ctx: province]
en: Haa Alif
ar: ها ألف

[ctx: province]
en: Haa Dhaalu
ar: ها دهالو

[ctx: province]
en: Habiganj zila
ar: هابيغانج زيلا

[ctx: province]
en: Haciqabul
ar: هاسيكابول

[ctx: province]
en: Hadramawt
ar: حضرموت

[ctx: province]
en: Hai Duong
ar: هاي دوانغ

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
ar: هاي فونغ، ثانه فو

[ctx: province]
en: Haifa
ar: حيفا

[ctx: province]
en: Hainan
ar: هاينان

[ctx: province]
en: Hainaut
ar: هاينوت

[ctx: province]
en: Hajdina
ar: هاجدينا

[ctx: province]
en: Hajdu-Bihar
ar: هاجدو- بيهار

[ctx: province]
en: Hajjah
ar: حجة

[ctx: province]
en: Hakkari
ar: هكاري

[ctx: province]
en: Halab
ar: حلب

[ctx: province]
en: Hamadan
ar: حمدان

[ctx: province]
en: Hamah
ar: حماة

[ctx: province]
en: Hambantota
ar: هامبانتوتا

[ctx: province]
en: Hamburg
ar: هامبرغ

[ctx: province]
en: Hamgyongbuk-do
ar: هامغيونغباك- دو

[ctx: province]
en: Hamgyongnam-do
ar: هامغيونغنام - دو

[ctx: province]
en: Hampshire
ar: هامشاير

[ctx: province]
en: Hanover
ar: هانوفر

[ctx: province]
en: Harare
ar: هاراري

[ctx: province]
en: Harari People
ar: هاراري بيبل

[ctx: province]
en: Hardap
ar: هارداب

[ctx: province]
en: Harghita
ar: هارغيتا

[ctx: province]
en: Haryana
ar: هاريانا

[ctx: province]
en: Has
ar: هاس

[ctx: province]
en: Haskovo
ar: هاسكوفو

[ctx: province]
en: Hatay
ar: حطاي

[ctx: province]
en: Hato Mayor
ar: هاتو مايور

[ctx: province]
en: Haut-Katanga
ar: هوت- كاتانغا

[ctx: province]
en: Haut-Lomami
ar: هوت لومامي

[ctx: province]
en: Haut-Mbomou
ar: هوت- ممومبو

[ctx: province]
en: Haut-Rhin
ar: هوت رين

[ctx: province]
en: Haut-Sassandra
ar: ساساندرا الفوقا

[ctx: province]
en: Haut-Uele
ar: هوت أويلي

[ctx: province]
en: Haute-Corse
ar: هوت كورس

[ctx: province]
en: Haute-Garonne
ar: هوت غارون

[ctx: province]
en: Haute-Kotto
ar: هوت-كوتو

[ctx: province]
en: Haute-Loire
ar: هوت لوار

[ctx: province]
en: Haute-Savoie
ar: هوت سافوا

[ctx: province]
en: Haute-Saône
ar: هوت سون

[ctx: province]
en: Haute-Vienne
ar: هوت فيينا

[ctx: province]
en: Hautes-Alpes
ar: هوت آلب

[ctx: province]
en: Hautes-Pyrénées
ar: هوت بيرينيه

[ctx: province]
en: Hauts-de-Seine
ar: هوت دو سين

[ctx: province]
en: Hawaii
ar: هاواي

[ctx: province]
en: Hawalli
ar: حوالي

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
ar: هوكس باي

[ctx: province]
en: Hebei
ar: هيبيه

[ctx: province]
en: Hebron
ar: الخليل

[ctx: province]
en: Hedmark
ar: هيدمارك

[ctx: province]
en: Heilongjiang
ar: هيلونجيانغ

[ctx: province]
en: Helmand
ar: هلماند

[ctx: province]
en: Henan
ar: هينان

[ctx: province]
en: Hentiy
ar: هنتي

[ctx: province]
en: Herat
ar: هيرات

[ctx: province]
en: Heredia
ar: هيريديا

[ctx: province]
en: Herefordshire
ar: هيردفورشاير

[ctx: province]
en: Herrera
ar: هيريرا

[ctx: province]
en: Hertfordshire
ar: هيرتفوردشاير

[ctx: province]
en: Hessen
ar: هيسن

[ctx: province]
en: Heves
ar: هيفيس

[ctx: province]
en: Hhohho
ar: هوهو

[ctx: province]
en: Hidalgo
ar: هيدالغو

[ctx: province]
en: Highland
ar: هايلاند

[ctx: province]
en: Hiirsan
ar: هيرسان

[ctx: province]
en: Himachal Pradesh
ar: هيماشال براديش

[ctx: province]
en: Hiroshima
ar: هيروشيما

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
ar: هو شي مينه، ثانه فو [ساي غون]

[ctx: province]
en: Hoa Binh
ar: هوا بنه

[ctx: province]
en: Hodh ech Chargui
ar: الحوض الشرقي

[ctx: province]
en: Hodh el Charbi
ar: الحوض الغربي

[ctx: province]
en: Hodoš
ar: هودوس

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
ar: هوفيوبورغارسفايو أوتان ريكجافيكور

[ctx: province]
en: Hoima
ar: هويما

[ctx: province]
en: Hokkaido
ar: هوكايدو

[ctx: province]
en: Holgun
ar: هولغون

[ctx: province]
en: Holquin
ar: هولكين

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
ar: هوميلسكاجا فوبلاسك

[ctx: province]
en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

[ctx: province]
en: Hordaland
ar: هوردالاند

[ctx: province]
en: Horjul
ar: هورجول

[ctx: province]
en: Hormozgan
ar: هورموزغان

[ctx: province]
en: Houaphan
ar: هوافان

[ctx: province]
en: Houet
ar: هويت

[ctx: province]
en: Hovd
ar: هوفد

[ctx: province]
en: Hovsgol
ar: هوفسغول

[ctx: province]
en: Howland Island
ar: جزيرة هاولاند

[ctx: province]
en: Hoče-Slivnica
ar: هوسي- سليفنيكا

[ctx: province]
en: Hrastnik
ar: هراستنيك

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
ar: هرودزنسكاجا فوبلاسك

[ctx: province]
en: Hrpelje-Kozina
ar: هربيلجي- كوزينا

[ctx: province]
en: Hsinchu City
ar: مدينة هسينشو

[ctx: province]
en: Hsinchu County
ar: مقاطعة هشينشو

[ctx: province]
en: Hualien County
ar: مقاطعة هواليين

[ctx: province]
en: Huambo
ar: هوامبو

[ctx: province]
en: Huancavelica
ar: هوانكافيليكا

[ctx: province]
en: Huanuco
ar: هوانوكو

[ctx: province]
en: Hubei
ar: هوباي

[ctx: province]
en: Huehuetenango
ar: هويهويتينانغو

[ctx: province]
en: Huelva
ar: هويلفا

[ctx: province]
en: Huesca
ar: هويسكا

[ctx: province]
en: Huila
ar: هويلا

[ctx: province]
en: Hunan
ar: هونان

[ctx: province]
en: Hunedoara
ar: هونييدوارا

[ctx: province]
en: Hung Yen
ar: هونغ ين

[ctx: province]
en: Hwanghaebuk-do
ar: هواغايبوك- دو

[ctx: province]
en: Hwanghaenam-do
ar: هواغنام- دو

[ctx: province]
en: Hyogo
ar: هيوغو

[ctx: province]
en: Häme
ar: هامي

[ctx: province]
en: Hérault
ar: هيروت

[ctx: province]
en: Hódmezővásárhely
ar: هودميزوفاسارهيلي

[ctx: province]
en: Ibaraki
ar: اباراكي

[ctx: province]
en: Ibb
ar: إب

[ctx: province]
en: Ica
ar: إيكا

[ctx: province]
en: Icel
ar: إيسل

[ctx: province]
en: Ida-Virumaa
ar: إيدا فيروما

[ctx: province]
en: Idaho
ar: آيداهو

[ctx: province]
en: Idlib
ar: إدلب

[ctx: province]
en: Idrija
ar: إدريجا

[ctx: province]
en: Iecavas novads
ar: ليكافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Ifrane
ar: عفران

[ctx: province]
en: Ifugao
ar: إيفوغاو

[ctx: province]
en: Ig
ar: إغ

[ctx: province]
en: Iganga
ar: إيغانغا

[ctx: province]
en: Igidir
ar: إغيدير

[ctx: province]
en: Iiam
ar: ليام

[ctx: province]
en: Ikšķiles novads
ar: إكسكيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Ilan County
ar: مقاطعة إليان

[ctx: province]
en: Ileia
ar: ليا

[ctx: province]
en: Ilfov
ar: ايفلوف

[ctx: province]
en: Ilirska Bistrica
ar: إيليرسكا بيستريكا

[ctx: province]
en: Ille-et-Vilaine
ar: إيل إي فيلين

[ctx: province]
en: Illinois
ar: إلينوي

[ctx: province]
en: Illizi
ar: إليزي

[ctx: province]
en: Ilocos Norte
ar: لوكوس نورتي

[ctx: province]
en: Ilocos Sur
ar: لوكوس سور

[ctx: province]
en: Iloilo
ar: لويلو

[ctx: province]
en: Ilūkstes novads
ar: لوكستيس نوفادس

[ctx: province]
en: Imathia
ar: إيماثيا

[ctx: province]
en: Imbabura
ar: إمبابورا

[ctx: province]
en: Imisli
ar: إيميسلي

[ctx: province]
en: Imo
ar: إيمو

[ctx: province]
en: Imperia
ar: امبيريا

[ctx: province]
en: Inagua
ar: إناغوا

[ctx: province]
en: Incheon Gwang'yeogsi
ar: إنشيون غوانغييوغسي

[ctx: province]
en: Inchiri
ar: إنشيري

[ctx: province]
en: Independencia
ar: إندبندينسيا

[ctx: province]
en: Indiana
ar: إنديانا

[ctx: province]
en: Indre
ar: إندري

[ctx: province]
en: Indre-et-Loire
ar: إندر إي لوار

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
ar: إنغوشسكايا ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Inhambane
ar: إنهامباني

[ctx: province]
en: Intibuca
ar: إنتيبوكا

[ctx: province]
en: Inverclyde
ar: إنفركلايد

[ctx: province]
en: Inčukalna novads
ar: إنكوكالنا نوفادس

[ctx: province]
en: Ioannina
ar: لوانينا

[ctx: province]
en: Ioba
ar: يوبا

[ctx: province]
en: Iowa
ar: آيوا

[ctx: province]
en: Irakleion
ar: إيراكليون

[ctx: province]
en: Irbid
ar: إربد

[ctx: province]
en: Iringa
ar: إرينغا

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
ar: أوكوتسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Isabel
ar: إيزابيل

[ctx: province]
en: Isabela
ar: إيزابيلا

[ctx: province]
en: Isernia
ar: إيسيرنيا

[ctx: province]
en: Ishikawa
ar: إشيكاوا

[ctx: province]
en: Isla de la Juventud
ar: إيزلا دي لا خوفنتود

[ctx: province]
en: Islamabad Federal Capital Area
ar: العاصمة الفدرالية إسلاماباد

[ctx: province]
en: Islands
ar: الجزر

[ctx: province]
en: Islas de la Bahia
ar: جزر باهيا

[ctx: province]
en: Isle of Wight
ar: جزيرة وايت

[ctx: province]
en: Ismayilli
ar: إسماعيلي

[ctx: province]
en: Isparta
ar: إسبارتا

[ctx: province]
en: Istanbul
ar: إسطنبول

[ctx: province]
en: Istarska zupanija
ar: إيستارسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Isère
ar: إيسير

[ctx: province]
en: Itapua
ar: إيتابوا

[ctx: province]
en: Ituri
ar: ايتوري

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
ar: إيتا- أوزيما

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
ar: إيفانو- فرانكسفسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
ar: إيفانفنسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Ivančna Gorica
ar: إيفانكا غوريكا

[ctx: province]
en: Iwate
ar: إيواتي

[ctx: province]
en: Izabal
ar: إيزابال

[ctx: province]
en: Izmir
ar: إزمير

[ctx: province]
en: Izola
ar: إيزولا

[ctx: province]
en: Jaffna
ar: جافنا

[ctx: province]
en: Jaghbūb
ar: الجغبوب

[ctx: province]
en: Jaipurhat zila
ar: جايبورات زيلا

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
ar: جلال أباد

[ctx: province]
en: Jalapa
ar: خالابا

[ctx: province]
en: Jalisco
ar: جاليسكو

[ctx: province]
en: Jaluit
ar: جالويت

[ctx: province]
en: Jamalpur zila
ar: جالامبور زيلا

[ctx: province]
en: Jambi
ar: جامبي

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
ar: جامو وكشمير

[ctx: province]
en: Jan Mayen
ar: جان ماين

[ctx: province]
en: Janub Darfur
ar: جنوب دارفور

[ctx: province]
en: Janub Rurdufan
ar: جنوب راردفان

[ctx: province]
en: Janub Sina'
ar: جنوب سيناء

[ctx: province]
en: Jarash
ar: جرش

[ctx: province]
en: Jariyan al Batnah
ar: جريان البطنة

[ctx: province]
en: Jarvis Island
ar: جزيرة جارفيس

[ctx: province]
en: Jaunjelgavas novads
ar: جوجنجيلغافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Jaunpiebalgas novads
ar: جونبيبالغاس نوفادس

[ctx: province]
en: Jaunpils novads
ar: جونبيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Jawa Barat
ar: جاوا بارات

[ctx: province]
en: Jawa Tengah
ar: جاوا تنغاه

[ctx: province]
en: Jawa Timur
ar: جاوا تيمور

[ctx: province]
en: Jaén
ar: جاين

[ctx: province]
en: Jejudo
ar: جيجودو

[ctx: province]
en: Jelgava
ar: جلغافا

[ctx: province]
en: Jelgavas novads
ar: جلغافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Jendouba
ar: جندوبة

[ctx: province]
en: Jenin
ar: جنين

[ctx: province]
en: Jeonrabugdo
ar: جيونرابوغدو

[ctx: province]
en: Jeonranamdo
ar: جيورانامدو

[ctx: province]
en: Jerada
ar: جرادة

[ctx: province]
en: Jericho
ar: أريحا

[ctx: province]
en: Jerusalem
ar: القدس

[ctx: province]
en: Jesenice
ar: جيسينيس

[ctx: province]
en: Jessore zila
ar: جيسور زيلا

[ctx: province]
en: Jezersko
ar: جيزيرسكو

[ctx: province]
en: Jhalakati zila
ar: جالاكاتي زيلا

[ctx: province]
en: Jharkhand
ar: جاركاند

[ctx: province]
en: Jhenaidah zila
ar: جينايدا زيلا

[ctx: province]
en: Jiangsu
ar: جيانغسو

[ctx: province]
en: Jiangxi
ar: جيانسغي

[ctx: province]
en: Jidd Hafs
ar: جد حفص

[ctx: province]
en: Jigawa
ar: جيغاوا

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
ar: جيهومورافسكي كراج

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
ar: جيهوسيسكي كراج

[ctx: province]
en: Jijel
ar: جيجل

[ctx: province]
en: Jilin
ar: جيلين

[ctx: province]
en: Jim'
ar: جيم

[ctx: province]
en: Jinja
ar: جنجا

[ctx: province]
en: Jinotega
ar: جينوتيغا

[ctx: province]
en: Jizzax
ar: جيزاكس

[ctx: province]
en: Jlzan
ar: جيزان

[ctx: province]
en: Jnqall
ar: جنكال

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
ar: جونستون أتول

[ctx: province]
en: Johor
ar: جهر

[ctx: province]
en: Jowzjan
ar: جوزجان

[ctx: province]
en: Jubbada Dhexe
ar: جوبادا ديكسي

[ctx: province]
en: Jubbada Hoose
ar: جوبادا هوس

[ctx: province]
en: Jujuy
ar: جوجوي

[ctx: province]
en: Junin
ar: جنين

[ctx: province]
en: Jura
ar: جورا

[ctx: province]
en: Juršinci
ar: جورسينكي

[ctx: province]
en: Jutiapa
ar: جوسيابا

[ctx: province]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ar: جاسز- ناغيكون- سزولنوك

[ctx: province]
en: Jēkabpils
ar: جيكابيلس

[ctx: province]
en: Jēkabpils novads
ar: جيكابيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Jūrmala
ar: جورمالا

[ctx: province]
en: Kaafu
ar: كافو

[ctx: province]
en: Kabale
ar: كابالي

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
ar: كاباردينو - بالكارسكايا

[ctx: province]
en: Kabarole
ar: كابارول

[ctx: province]
en: Kaberamaido
ar: كابرامايدو

[ctx: province]
en: Kabul
ar: كابول

[ctx: province]
en: Kach Kong
ar: كاش كونغ

[ctx: province]
en: Kachin
ar: كاشين

[ctx: province]
en: Kadiogo
ar: كاديوغو

[ctx: province]
en: Kaduna
ar: كادونا

[ctx: province]
en: Kaesong-si
ar: كايسونغ سي

[ctx: province]
en: Kafr ash Shaykh
ar: كفر الشيخ

[ctx: province]
en: Kagawa
ar: كاغاوا

[ctx: province]
en: Kagera
ar: كاغيرا

[ctx: province]
en: Kagoshima
ar: كاغوشيما

[ctx: province]
en: Kahramanmaras
ar: قهرمنماراس

[ctx: province]
en: Kainuu
ar: كاينو

[ctx: province]
en: Kairouan
ar: القيروان

[ctx: province]
en: Kalangala
ar: كالانغالا

[ctx: province]
en: Kalasin
ar: كالاسين

[ctx: province]
en: Kalbacar
ar: كالباكار

[ctx: province]
en: Kalimantan Barat
ar: كالمنتان بارات

[ctx: province]
en: Kalimantan Selatan
ar: كلمانتان  سيلاتان

[ctx: province]
en: Kalimantan Tengah
ar: كلمانتان تنغا

[ctx: province]
en: Kalimantan Timur
ar: كلمانتان تيمور

[ctx: province]
en: Kalimantan Utara
ar: كلمانتان أوتارا

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
ar: كالنينغرادسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
ar: كالميكيا، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Kalutara
ar: كاليتارا

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
ar: كالوزسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Kamchatka Krai'
ar: كمشتكا كراي

[ctx: province]
en: Kamnik
ar: كمنيك

[ctx: province]
en: Kampala
ar: كمبالا

[ctx: province]
en: Kamphasng Phet
ar: كمفاسنغ فيت

[ctx: province]
en: Kampong Chhnang
ar: كامبونغ شانغ

[ctx: province]
en: Kampong Spueu
ar: كامبونغ سبيو

[ctx: province]
en: Kampong Thum
ar: كامبونغ توم

[ctx: province]
en: Kampot
ar: كامبوت

[ctx: province]
en: Kamuli
ar: كامولي

[ctx: province]
en: Kamwenge
ar: كاموينغي

[ctx: province]
en: Kanagawa
ar: كاناغاوا

[ctx: province]
en: Kanal
ar: قنال

[ctx: province]
en: Kanchanaburi
ar: كنشبوري

[ctx: province]
en: Kandaal
ar: كاندال

[ctx: province]
en: Kandahar
ar: قندهار

[ctx: province]
en: Kandavas novads
ar: كاندافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Kandy
ar: كاندي

[ctx: province]
en: Kanem
ar: كانيم

[ctx: province]
en: Kangwon-do
ar: كانغون- دو

[ctx: province]
en: Kankan
ar: كانكان

[ctx: province]
en: Kano
ar: كانو

[ctx: province]
en: Kansas
ar: كانساس

[ctx: province]
en: Kanungu
ar: كاننغو

[ctx: province]
en: Kaohsiung City
ar: كاوسيونغ

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
ar: مقاطعة كاشوينغ

[ctx: province]
en: Kaolack
ar: كاولاك

[ctx: province]
en: Kapchorwa
ar: كابشوروا

[ctx: province]
en: Kapisa
ar: كبيسا

[ctx: province]
en: Kaposvár
ar: كابسوفار

[ctx: province]
en: Kara
ar: كارا

[ctx: province]
en: Karabk
ar: كرك

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ar: كاراشايفو- شركسكايا ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Karaman
ar: قرمان

[ctx: province]
en: Karas
ar: كاراس

[ctx: province]
en: Karbala'
ar: كربلاء

[ctx: province]
en: Karditsa
ar: كارديتسا

[ctx: province]
en: Kardzhali
ar: كردزهالي

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
ar: كاريليا، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
ar: كارلوفاكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
ar: كارلوفارسكي كراج

[ctx: province]
en: Karnataka
ar: كارناتاكا

[ctx: province]
en: Karonga
ar: كارونغا

[ctx: province]
en: Kars
ar: كرس

[ctx: province]
en: Karuzi
ar: كاروزي

[ctx: province]
en: Kasai
ar: كاساي

[ctx: province]
en: Kasai-Oriental
ar: كاساي الشرقية

[ctx: province]
en: Kasese
ar: كاسيسي

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
ar: كاسكازيني بمبا

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
ar: كاسكازيني أونغوجا

[ctx: province]
en: Kassala
ar: كسالى

[ctx: province]
en: Kastamonu
ar: كستمنو

[ctx: province]
en: Kastoria
ar: كاستوريا

[ctx: province]
en: Kasungu
ar: كاسونغو

[ctx: province]
en: Katakwi
ar: كاتاواكي

[ctx: province]
en: Katsina
ar: كاتسينا

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
ar: كونو أبسكريتيس

[ctx: province]
en: Kavajë
ar: كافاجي

[ctx: province]
en: Kavalla
ar: كافالا

[ctx: province]
en: Kayah
ar: كياه

[ctx: province]
en: Kayanza
ar: كايانزا

[ctx: province]
en: Kayes
ar: كايس

[ctx: province]
en: Kayin
ar: كايين

[ctx: province]
en: Kayseri
ar: كيسري

[ctx: province]
en: Kayunga
ar: كايونغا

[ctx: province]
en: Kebbi
ar: كبي

[ctx: province]
en: Kebili
ar: قبلي

[ctx: province]
en: Kecskemét
ar: كشكميت

[ctx: province]
en: Kedah
ar: كدا

[ctx: province]
en: Keelung City
ar: مقاطعة كيلونغ

[ctx: province]
en: Kefallinia
ar: كيفالينيا

[ctx: province]
en: Kegalla
ar: كيغالا

[ctx: province]
en: Kelaat Sraghna
ar: قلعة سراغنة

[ctx: province]
en: Kelantan
ar: كيلانتان

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
ar: كمروفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Kemo
ar: كيمو

[ctx: province]
en: Kenedougou
ar: كينيدوغو

[ctx: province]
en: Kent
ar: كنت

[ctx: province]
en: Kentucky
ar: كنتاكي

[ctx: province]
en: Kepulauan Bangka Belitung
ar: كيبولوان بانكا بيليتنغ

[ctx: province]
en: Kepulauan Riau
ar: كيبولاوان ريو

[ctx: province]
en: Kerala
ar: كيرالا

[ctx: province]
en: Kerkyra
ar: كيركيرا

[ctx: province]
en: Kerman
ar: كرمان

[ctx: province]
en: Kermanshah
ar: كرمانشاه

[ctx: province]
en: Kerouane
ar: القيروان

[ctx: province]
en: Kerry
ar: كيري

[ctx: province]
en: Keryneia
ar: كيرينيا

[ctx: province]
en: Kgalagadi
ar: كيغالاغادي

[ctx: province]
en: Kgatleng
ar: كيغاتلانغ

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
ar: خبروفسكي كراي

[ctx: province]
en: Khagrachari zila
ar: خاغراشاري زيلا

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
ar: خاكاسيا، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Khammouan
ar: خموان

[ctx: province]
en: Khan Yunis
ar: خان يونس

[ctx: province]
en: Khanh Hoa
ar: خانه هوا

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
ar: خانتي مانسيسكي  أفتونومني أوكراغ

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
ar: خاركيفسكاأوبلاست

[ctx: province]
en: Khatlon
ar: خالتون

[ctx: province]
en: Khemisaet
ar: خميسات

[ctx: province]
en: Khenchela
ar: خينشيلا

[ctx: province]
en: Khenifra
ar: خنيفرة

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
ar: خيرسوسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
ar: خميلنيتسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Khomas
ar: خوماس

[ctx: province]
en: Khon Kaen
ar: خون حان

[ctx: province]
en: Khorasan
ar: خرسان

[ctx: province]
en: Khorazm
ar: خورازم

[ctx: province]
en: Khouribga
ar: خريبغا

[ctx: province]
en: Khowst
ar: خوست

[ctx: province]
en: Khulna zila
ar: كولنا زيلا

[ctx: province]
en: Khuzestan
ar: خوستان

[ctx: province]
en: Khyber Pakhtun Khawa
ar: خيبر باكتون خوا

[ctx: province]
en: Kibaale
ar: كيبالي

[ctx: province]
en: Kiboga
ar: كيبوغا

[ctx: province]
en: Kibungo
ar: كيبونغو

[ctx: province]
en: Kibuye
ar: كيبويي

[ctx: province]
en: Kidal
ar: كيدال

[ctx: province]
en: Kidričevo
ar: كيردريسيفو

[ctx: province]
en: Kie-Ntem
ar: كي- نتيم

[ctx: province]
en: Kien Giang
ar: كيان جيانغ

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
ar: كيغالي الكافية كيغالي إي إيسيارو

[ctx: province]
en: Kigali-Ville Kigali Ngari
ar: كيغالي المدينة كيغالي نغاري

[ctx: province]
en: Kildare
ar: كيلدار

[ctx: province]
en: Kili
ar: كيلي

[ctx: province]
en: Kilimanjaro
ar: كيليمانجارو

[ctx: province]
en: Kilinochchi
ar: كيلينوشي

[ctx: province]
en: Kilis
ar: كيليس

[ctx: province]
en: Kilkenny
ar: كيلكيني

[ctx: province]
en: Kilkis
ar: كيلكيس

[ctx: province]
en: Kindia
ar: كينديا

[ctx: province]
en: Kingman Reef
ar: كنغمان ريف

[ctx: province]
en: Kingston
ar: كينغستون

[ctx: province]
en: Kinshasa
ar: كنشاسة

[ctx: province]
en: Kirikkale
ar: كيريكالي

[ctx: province]
en: Kirklareli
ar: كيركلاريلي

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
ar: كيروفوهرادسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
ar: كيروفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
ar: كيرسيهير

[ctx: province]
en: Kishorganj zila
ar: كيشورغانج زيلا

[ctx: province]
en: Kisoro
ar: كيسورو

[ctx: province]
en: Kissidougou
ar: كيسيدوغو

[ctx: province]
en: Kitgum
ar: كيتغوم

[ctx: province]
en: Kobarid
ar: كوباريد

[ctx: province]
en: Kobilje
ar: كوبيلجي

[ctx: province]
en: Kocaeli
ar: كوجالي

[ctx: province]
en: Kochi
ar: كوشي

[ctx: province]
en: Kocēnu novads
ar: كوجينو نوفادس

[ctx: province]
en: Kogi
ar: كوغي

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
ar: كوهجزلية فا باير أحمد

[ctx: province]
en: Kokneses novads
ar: كوكنيسيس نوفادس

[ctx: province]
en: Kolda
ar: كولدا

[ctx: province]
en: Kolonjë
ar: كولونجي

[ctx: province]
en: Komen
ar: كومين

[ctx: province]
en: Komenda
ar: كوميندا

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
ar: كومي، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Komondjari
ar: كوموندجاري

[ctx: province]
en: Kompienga
ar: كومبيينغا

[ctx: province]
en: Komárom-Esztergom
ar: كوماروم- إسزترغوم

[ctx: province]
en: Kon Tum
ar: كون توم

[ctx: province]
en: Konar
ar: كونار

[ctx: province]
en: Kondoz
ar: قندز

[ctx: province]
en: Kongo central
ar: كونغو الوسطى

[ctx: province]
en: Konya
ar: كونيا

[ctx: province]
en: Koper
ar: كوبر

[ctx: province]
en: Koprivnickco-krizevacka zupanija
ar: كوبريفنيكو- كريزيفاكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Kordestan
ar: كردستان

[ctx: province]
en: Korinthia
ar: كورينثيا

[ctx: province]
en: Korçë
ar: كورجي

[ctx: province]
en: Kosovo-Metohija
ar: كوسوفو- ميتوهيجا

[ctx: province]
en: Kosrae
ar: كوسراي

[ctx: province]
en: Kossi
ar: كوسي

[ctx: province]
en: Kostanjevica na Krki
ar: كوستانجيفيكا نا كركي

[ctx: province]
en: Kostel
ar: كوستل

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
ar: كوسترومسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Kotayk'
ar: كوتايك

[ctx: province]
en: Kotido
ar: كوتيدو

[ctx: province]
en: Koubia
ar: كوبيا

[ctx: province]
en: Kouffo
ar: كوفو

[ctx: province]
en: Kouilou
ar: كويلو

[ctx: province]
en: Koulpulogo
ar: كولبولوغو

[ctx: province]
en: Koundara
ar: كندرا

[ctx: province]
en: Kouritenga
ar: كوريتنغا

[ctx: province]
en: Kouroussa
ar: كوروسا

[ctx: province]
en: Kourweogo
ar: كورويوغو

[ctx: province]
en: Kowloon City
ar: مدينة كاولون

[ctx: province]
en: Kozani
ar: كوزاني

[ctx: province]
en: Kozje
ar: كوزجي

[ctx: province]
en: Kočevje
ar: كوسيفي

[ctx: province]
en: Košický kraj
ar: كوسيكي كراج

[ctx: province]
en: Krabi
ar: كرابي

[ctx: province]
en: Krachoh
ar: كراشو

[ctx: province]
en: Kranj
ar: كرانج

[ctx: province]
en: Kranjska Gora
ar: كرانجسكا

[ctx: province]
en: Krapinako-zagorska zupanija
ar: كرابيناكو- زاغورسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
ar: كراسنودارسكي كراي

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
ar: كراسنويارسكي كراي

[ctx: province]
en: Krimuldas novads
ar: كريمولداس نوفادس

[ctx: province]
en: Križevci
ar: كريزيفسي

[ctx: province]
en: Krong Kaeb
ar: كرونغ كايب

[ctx: province]
en: Krong Pailin
ar: كرونغ بايلن

[ctx: province]
en: Krujë
ar: كروجي

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
ar: كرانغ ثيب مها ناخون بانكوك

[ctx: province]
en: Krustpils novads
ar: كروستبيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
ar: كرالوفيهراديكي كراج

[ctx: province]
en: Krāslavas novads
ar: كراسلافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Krško
ar: كرسكو

[ctx: province]
en: Ktahya
ar: كتاهيا

[ctx: province]
en: Kukës
ar: كوسكيس

[ctx: province]
en: Kuldīgas novads
ar: كولديغاس نوفادس

[ctx: province]
en: Kumamoto
ar: كوماموتو

[ctx: province]
en: Kumi
ar: كومي

[ctx: province]
en: Kunene
ar: كونيني

[ctx: province]
en: Kungota
ar: كونغوتا

[ctx: province]
en: Kurbin
ar: كوربين

[ctx: province]
en: Kurdamir
ar: كوردامير

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
ar: كورغاندسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Kurigram zila
ar: كوريغام زيلا

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
ar: كورسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Kurunegala
ar: كورونيغالا

[ctx: province]
en: Kushtia zila
ar: كوشتيا زيلا

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
ar: كوسيني أونغاجا

[ctx: province]
en: Kuzma
ar: كوزما

[ctx: province]
en: Kuçovë
ar: كوجوفي

[ctx: province]
en: Kwai Tsing
ar: كواي تسينغ

[ctx: province]
en: Kwajalein
ar: كواجالين

[ctx: province]
en: Kwango
ar: كوانغو

[ctx: province]
en: Kwara
ar: كوارا

[ctx: province]
en: Kwazulu-Natal
ar: كوازولو -ناتال

[ctx: province]
en: Kweneng
ar: كوينينغ

[ctx: province]
en: Kwilu
ar: كويلو

[ctx: province]
en: Kwun Tong
ar: كون تونغ

[ctx: province]
en: Kyenjojo
ar: كينجوجو

[ctx: province]
en: Kyiv
ar: كييف

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
ar: كييفسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Kyklades
ar: كيكلادس

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
ar: كيمنلاسكو

[ctx: province]
en: Kyoto
ar: كيوتو

[ctx: province]
en: Kyustendil
ar: كيوستندل

[ctx: province]
en: Kärnten
ar: كارنتين

[ctx: province]
en: Kénitra
ar: قنيطرة

[ctx: province]
en: Kārsavas novads
ar: كارسافاس نوفادس

[ctx: province]
en: L'Aquila
ar: لاكيلا

[ctx: province]
en: L'Ariana
ar: أريانة

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
ar: لفيفسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: La Altagracia
ar: لا ألتاغراسيا

[ctx: province]
en: La Coruña
ar: لا كورنيا

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
ar: لا إستريليتا [إلياس بينا]

[ctx: province]
en: La Guajira
ar: لا غاجيرا

[ctx: province]
en: La Habana
ar: هافانا

[ctx: province]
en: La Libertad
ar: لا ليبرتاد

[ctx: province]
en: La Manouba
ar: منوبة

[ctx: province]
en: La Massana
ar: لا ماسانا

[ctx: province]
en: La Pampa
ar: لا بامبا

[ctx: province]
en: La Paz
ar: لاباز

[ctx: province]
en: La Rioja
ar: لا ريوخا

[ctx: province]
en: La Romana
ar: لا رومانا

[ctx: province]
en: La Spezia
ar: لا سبيزيا

[ctx: province]
en: La Union
ar: لا أونيون

[ctx: province]
en: La Vega
ar: لا فيغا

[ctx: province]
en: Laamu
ar: لامو

[ctx: province]
en: Labe
ar: لابي

[ctx: province]
en: Lac
ar: لاك

[ctx: province]
en: Lacin
ar: لاسين

[ctx: province]
en: Lacs
ar: لاكس

[ctx: province]
en: Lae
ar: لاي

[ctx: province]
en: Laghman
ar: لاغمان

[ctx: province]
en: Laghouat
ar: لاغوات

[ctx: province]
en: Lagos
ar: لاغوس

[ctx: province]
en: Laguna
ar: لاغونا

[ctx: province]
en: Lagunes
ar: لاغونز

[ctx: province]
en: Lahij
ar: لهيج

[ctx: province]
en: Lai Chau
ar: لاي شو

[ctx: province]
en: Lakonia
ar: لاكونيا

[ctx: province]
en: Lakshadweep
ar: لاكشادويب

[ctx: province]
en: Lakshmipur zila
ar: لاكشميبور زيلا

[ctx: province]
en: Lalmonirhat zila
ar: لالمونيرهات زيلا

[ctx: province]
en: Lam Dong
ar: لام دونغ

[ctx: province]
en: Lambayeque
ar: لامباييكي

[ctx: province]
en: Lampang
ar: لامبانغ

[ctx: province]
en: Lamphun
ar: لامبهون

[ctx: province]
en: Lampung
ar: لامبونغ

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
ar: لاناو دل نورتي

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
ar: لاناو دل سور

[ctx: province]
en: Lancashire
ar: لانكاشاير

[ctx: province]
en: Landes
ar: لاندس

[ctx: province]
en: Lang Son
ar: لانغ سون

[ctx: province]
en: Lankaran
ar: لانكاران

[ctx: province]
en: Lao Cai
ar: لاو كاي

[ctx: province]
en: Laois
ar: لاوس

[ctx: province]
en: Lapland
ar: لابلاند

[ctx: province]
en: Lapusna
ar: لابوسنا

[ctx: province]
en: Lara
ar: لارا

[ctx: province]
en: Larache
ar: لاراش

[ctx: province]
en: Larisa
ar: لاريسا

[ctx: province]
en: Larnaka
ar: لارناكا

[ctx: province]
en: Las Palmas
ar: لاس بالماس

[ctx: province]
en: Las Tunas
ar: لاس توناس

[ctx: province]
en: Lasithion
ar: لازيتيون

[ctx: province]
en: Latina
ar: لاتينا

[ctx: province]
en: Laulem
ar: لوليم

[ctx: province]
en: Lavalleja
ar: لافاليخا

[ctx: province]
en: Laâyoune (EH)
ar: العيون (EH)

[ctx: province]
en: Laško
ar: لاسكو

[ctx: province]
en: Le Ref
ar: الكاف

[ctx: province]
en: Lebap
ar: ليباب

[ctx: province]
en: Lecce
ar: ليتشي

[ctx: province]
en: Lecco
ar: ليكو

[ctx: province]
en: Lefkas
ar: ليفكاس

[ctx: province]
en: Lefkosia
ar: ليفكوسيا

[ctx: province]
en: Leicestershire
ar: ليشيستيرشاير

[ctx: province]
en: Leiria
ar: ليرا

[ctx: province]
en: Leitrim
ar: ليتريم

[ctx: province]
en: Lekoumou
ar: ليكومو

[ctx: province]
en: Lelouma
ar: ليلوما

[ctx: province]
en: Lemesos
ar: ليميزوز

[ctx: province]
en: Lempira
ar: لمبيرا

[ctx: province]
en: Lenart
ar: لينارت

[ctx: province]
en: Lendava
ar: لندافا

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
ar: لينيغراد سكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Leon
ar: ليون

[ctx: province]
en: Leraba
ar: ليرابا

[ctx: province]
en: Leribe
ar: ليريبي

[ctx: province]
en: Lerik
ar: ليريك

[ctx: province]
en: Lesvos
ar: ليسفوس

[ctx: province]
en: Leyte
ar: ليتي

[ctx: province]
en: Lezhë
ar: ليزهي

[ctx: province]
en: León
ar: ليون

[ctx: province]
en: Lhaviyani
ar: لافياني

[ctx: province]
en: Lhuentse
ar: لهوينتسي

[ctx: province]
en: Liaoning
ar: ليانينغ

[ctx: province]
en: Lib
ar: ليب

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
ar: ليبيريكي كراج

[ctx: province]
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ar: ليبيرتادور الجنرال برناردو أوغنغنز

[ctx: province]
en: Librazhd
ar: ليبرازد

[ctx: province]
en: Licko-senjska zupanija
ar: ليكو- سنجسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Liege
ar: لييج

[ctx: province]
en: Lielvārdes novads
ar: ليلفاردس نوفادس

[ctx: province]
en: Liepāja
ar: لييباجا

[ctx: province]
en: Likiep
ar: ليكييب

[ctx: province]
en: Likoma Island
ar: جزيرة ليكوما

[ctx: province]
en: Likouala
ar: ليكوالا

[ctx: province]
en: Lilongwe
ar: ليلونغوي

[ctx: province]
en: Lima
ar: ليما

[ctx: province]
en: Limbažu novads
ar: لمبازو نوفادس

[ctx: province]
en: Limburg
ar: ليمبورغ

[ctx: province]
en: Limerick
ar: ليميريك

[ctx: province]
en: Limon
ar: ليمون

[ctx: province]
en: Limpopo
ar: ليمبوبو

[ctx: province]
en: Lincolnshire
ar: لينكولنشاير

[ctx: province]
en: Lindi
ar: لندي

[ctx: province]
en: Line Islands
ar: جزر لاين

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
ar: ليبتسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Liquica
ar: ليكيكا

[ctx: province]
en: Lira
ar: ليرا

[ctx: province]
en: Lisboa
ar: لشبونة

[ctx: province]
en: Litija
ar: ليتيجا

[ctx: province]
en: Litoral
ar: الساحل

[ctx: province]
en: Littoral
ar: ليتورال

[ctx: province]
en: Livorno
ar: ليفورنو

[ctx: province]
en: Ljubljana
ar: لجولجانا

[ctx: province]
en: Ljubno
ar: ليوبنو

[ctx: province]
en: Ljutomer
ar: ليوتمور

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
ar: لييدا  [Lérida]

[ctx: province]
en: Loa Santoa
ar: لوا سانتوا

[ctx: province]
en: Lobaye
ar: لوباي

[ctx: province]
en: Lodi
ar: لودي

[ctx: province]
en: Loei
ar: لوي

[ctx: province]
en: Lofa
ar: لوفا

[ctx: province]
en: Log-Dragomer
ar: لوغ- دراغومر

[ctx: province]
en: Logatec
ar: لوغاتيك

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
ar: لوغون- الغربية

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
ar: لوغون الشرقية

[ctx: province]
en: Loir-et-Cher
ar: لوار إي شير

[ctx: province]
en: Loire
ar: لوار

[ctx: province]
en: Loire-Atlantique
ar: لوار أتلانتيك

[ctx: province]
en: Loiret
ar: لواري

[ctx: province]
en: Loja
ar: لوجا

[ctx: province]
en: Lola
ar: لولا

[ctx: province]
en: Lomami
ar: لومامي

[ctx: province]
en: London
ar: لندن

[ctx: province]
en: Long An
ar: لونغ آن

[ctx: province]
en: Long Island
ar: لونغ آيلاند

[ctx: province]
en: Longford
ar: لونغفورد

[ctx: province]
en: Lop Buri
ar: لوب بوري

[ctx: province]
en: Lorestan
ar: لورستان

[ctx: province]
en: Loreto
ar: لوريتو

[ctx: province]
en: Loroum
ar: لوروم

[ctx: province]
en: Lory
ar: لوري

[ctx: province]
en: Los Lagos
ar: لوس لاغوس

[ctx: province]
en: Los Rios
ar: لوس ريوس

[ctx: province]
en: Lot
ar: لوت

[ctx: province]
en: Lot-et-Garonne
ar: لوت إي غارون

[ctx: province]
en: Louang Namtha
ar: لوانغ نامتا

[ctx: province]
en: Louangphabang
ar: لوانغفابانغ

[ctx: province]
en: Louga
ar: لوغا

[ctx: province]
en: Louisiana
ar: لويزيانا

[ctx: province]
en: Louth
ar: لاوث

[ctx: province]
en: Lovech
ar: لوفيش

[ctx: province]
en: Lovrenc na Pohorju
ar: لوفرنك نا بوهورجو

[ctx: province]
en: Lower River
ar: النهر الأدنى

[ctx: province]
en: Lowgar
ar: لوغار

[ctx: province]
en: Lozère
ar: لوزير

[ctx: province]
en: Loška dolina
ar: لوسكا دولينا

[ctx: province]
en: Loški Potok
ar: لوسكي بوتوك

[ctx: province]
en: Lualaba
ar: لوالابا

[ctx: province]
en: Luanda
ar: لواندا

[ctx: province]
en: Luapula
ar: لوابولا

[ctx: province]
en: Lubombo
ar: لوبومبو

[ctx: province]
en: Lubānas novads
ar: لوباناس نوفادس

[ctx: province]
en: Lucca
ar: لوكا

[ctx: province]
en: Ludzas novads
ar: لوزداس نوفادس

[ctx: province]
en: Lugo
ar: لوغو

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
ar: لوهانسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Lukovica
ar: لوكوفيكا

[ctx: province]
en: Lulua
ar: لولوا

[ctx: province]
en: Lunda Norte
ar: لواندا نورتي

[ctx: province]
en: Lunda Sul
ar: لواندا سول

[ctx: province]
en: Lusaka
ar: لوساكا

[ctx: province]
en: Lushnjë
ar: لوشنجي

[ctx: province]
en: Luwero
ar: لويرو

[ctx: province]
en: Luxembourg
ar: اللوكسمبورغ

[ctx: province]
en: Luzern
ar: لوزرن

[ctx: province]
en: Luče
ar: لوسي

[ctx: province]
en: Līgatnes novads
ar: ليغاتنس نوفادس

[ctx: province]
en: Līvānu novads
ar: ليفانو نوفادس

[ctx: province]
en: Ma'an
ar: معان

[ctx: province]
en: Ma'rib
ar: مارب

[ctx: province]
en: Maakel [Maekel]
ar: معاقل [Maekel]

[ctx: province]
en: MacCarthy Island
ar: جزيرة ماكارثي

[ctx: province]
en: Macau
ar: ماكاو

[ctx: province]
en: Macenta
ar: ماسنتا

[ctx: province]
en: Macerata
ar: ماتشيراتا

[ctx: province]
en: Machinga
ar: ماشنيغا

[ctx: province]
en: Madaba
ar: مادبا

[ctx: province]
en: Madang
ar: مادانغ

[ctx: province]
en: Madaripur zila
ar: ماداريبور زيلا

[ctx: province]
en: Madhya Pradesh
ar: ماديا براديش

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
ar: مدينة الشمال

[ctx: province]
en: Madluat Isa
ar: مادلوات إيسا

[ctx: province]
en: Madluat Jamad
ar: مادلوات جاماد

[ctx: province]
en: Madonas novads
ar: مادوناس نوفادس

[ctx: province]
en: Madre de Dios
ar: مادري دي ديوس

[ctx: province]
en: Madrid
ar: مدريد

[ctx: province]
en: Madriz
ar: مدريز

[ctx: province]
en: Mae Hong Son
ar: ماي هون سون

[ctx: province]
en: Mafeteng
ar: مافيتنغ

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
ar: ماغادانسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Magallanes
ar: ماغالانس

[ctx: province]
en: Magdalena
ar: ماغدالينا

[ctx: province]
en: Magnisia
ar: ماغنيزيا

[ctx: province]
en: Maguindanao
ar: ماغانداناو

[ctx: province]
en: Magura zila
ar: ماغورا زيلا

[ctx: province]
en: Magway
ar: ماغواي

[ctx: province]
en: Maha Sarakham
ar: مها ساراكام

[ctx: province]
en: Mahaica-Berbice
ar: ماهايكا -بربيس

[ctx: province]
en: Mahajanga
ar: ماهاجانغا

[ctx: province]
en: Maharashtra
ar: ماهاراشترا

[ctx: province]
en: Mahdia
ar: المهدية

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
ar: ماهيلوسكاجا فوبلاسك

[ctx: province]
en: Mai-Ndombe
ar: ماي- ندومبي

[ctx: province]
en: Maine
ar: ماين

[ctx: province]
en: Maine-et-Loire
ar: مين إي لوار

[ctx: province]
en: Maio
ar: مايو

[ctx: province]
en: Majuro
ar: ماجورو

[ctx: province]
en: Majšperk
ar: ماجسبيرك

[ctx: province]
en: Makamba
ar: ماكامبا

[ctx: province]
en: Makira
ar: ماكيرا

[ctx: province]
en: Makkah
ar: مكة

[ctx: province]
en: Makole
ar: ماكولي

[ctx: province]
en: Malaita
ar: ماليتا

[ctx: province]
en: Malampa
ar: مالامبا

[ctx: province]
en: Malange
ar: مالانغي

[ctx: province]
en: Malatya
ar: مالاتيا

[ctx: province]
en: Maldonado
ar: مالدونادو

[ctx: province]
en: Male
ar: مايل

[ctx: province]
en: Mali
ar: مالي

[ctx: province]
en: Mallakastër
ar: مالاكاستر

[ctx: province]
en: Maloelap
ar: ماليولاب

[ctx: province]
en: Maluku
ar: مالوكو

[ctx: province]
en: Maluku Utara
ar: مالوكو أوتارا

[ctx: province]
en: Malësi e Madhe
ar: ماليسي ومادهي

[ctx: province]
en: Mambere-Kadei
ar: مامبيري- كاداي

[ctx: province]
en: Mamou
ar: مامو

[ctx: province]
en: Manabi
ar: مانابي

[ctx: province]
en: Manafahi
ar: مانافاهي

[ctx: province]
en: Managua
ar: ماناغوا

[ctx: province]
en: Manatuto
ar: ماناتوتو

[ctx: province]
en: Manawatu-Wanganui
ar: ماناواتو وانغانوي

[ctx: province]
en: Manche
ar: مانش

[ctx: province]
en: Manchester
ar: مانشيستر

[ctx: province]
en: Mandalay
ar: ماندالاي

[ctx: province]
en: Mandiana
ar: منديانا

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
ar: مانغويستو أوبليسي

[ctx: province]
en: Mangochi
ar: مانغوشي

[ctx: province]
en: Manica
ar: مانيكا

[ctx: province]
en: Manicaland
ar: مانيكالاند

[ctx: province]
en: Maniema
ar: مانييما

[ctx: province]
en: Manikganj zila
ar: مانيكغانج زيلا

[ctx: province]
en: Manipur
ar: مانيبور

[ctx: province]
en: Manisa
ar: مانيسا

[ctx: province]
en: Manitoba
ar: مانيتوبا

[ctx: province]
en: Mannar
ar: مانار

[ctx: province]
en: Mantova
ar: مانتوفا

[ctx: province]
en: Manus
ar: مانو

[ctx: province]
en: Manyara
ar: منيارة

[ctx: province]
en: Manzini
ar: مانزيني

[ctx: province]
en: Maputo
ar: مابوتو

[ctx: province]
en: Mara
ar: مارا

[ctx: province]
en: Maradi
ar: مارادي

[ctx: province]
en: Marahoue
ar: ماراهوي

[ctx: province]
en: Maranhao
ar: مارانهاو

[ctx: province]
en: Mardin
ar: مردين

[ctx: province]
en: Margibi
ar: مارغيبي

[ctx: province]
en: Maribor
ar: ماريبور

[ctx: province]
en: Marinduque
ar: ماريندوكي

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
ar: البحرية (منطقة)

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
ar: الماري، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Markazi
ar: مركزي

[ctx: province]
en: Markovci
ar: ماركوفسي

[ctx: province]
en: Marlborough
ar: مارلبورو

[ctx: province]
en: Marne
ar: مارن

[ctx: province]
en: Maroia Trinidad Sánchez
ar: مارويا ترينيداد سانشيز

[ctx: province]
en: Marowijne
ar: ماروويجني

[ctx: province]
en: Marrakech
ar: مراكش

[ctx: province]
en: Martinique
ar: مارتينيك

[ctx: province]
en: Mary
ar: ماري

[ctx: province]
en: Maryland
ar: ماريلاند

[ctx: province]
en: Masaka
ar: ماساكا

[ctx: province]
en: Masalli
ar: ماسالي

[ctx: province]
en: Masaya
ar: ماسايا

[ctx: province]
en: Masbate
ar: ماسبات

[ctx: province]
en: Mascara
ar: ماسكارا

[ctx: province]
en: Maseru
ar: ماسيرو

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
ar: ماشونالاند الوسطى

[ctx: province]
en: Mashonaland East
ar: ماشونالاند الشرقية

[ctx: province]
en: Mashonaland West
ar: ماشونالاند الغربية

[ctx: province]
en: Masindi
ar: ماسيندي

[ctx: province]
en: Masqat
ar: مسقط

[ctx: province]
en: Massa-Carrara
ar: ماسا كارارا

[ctx: province]
en: Massachusetts
ar: ماساشوستس

[ctx: province]
en: Masvingo
ar: ماسفينغو

[ctx: province]
en: Mat
ar: مات

[ctx: province]
en: Matabeleland North
ar: ماتابيليلاند الشمالية

[ctx: province]
en: Matabeleland South
ar: ماتابيليلاند الجنوبية

[ctx: province]
en: Matagalpa
ar: ماتاغالبا

[ctx: province]
en: Matale
ar: ماتال

[ctx: province]
en: Matam
ar: ماتام

[ctx: province]
en: Matanzas
ar: ماتانزاس

[ctx: province]
en: Matara
ar: ماتارا

[ctx: province]
en: Matera
ar: ماتيرا

[ctx: province]
en: Mato Grosso
ar: ماتو غروسو

[ctx: province]
en: Mato Grosso do Sul
ar: ماتو غروسو دو سول

[ctx: province]
en: Matruh
ar: مطروح

[ctx: province]
en: Maule
ar: مول

[ctx: province]
en: Mayaguana
ar: ماياغوانا

[ctx: province]
en: Mayenne
ar: مايين

[ctx: province]
en: Mayo
ar: مايو

[ctx: province]
en: Mayo-Kebbi
ar: مايو- كيبي

[ctx: province]
en: Maysan
ar: ميسان

[ctx: province]
en: Mayuge
ar: مايوغي

[ctx: province]
en: Mazandaran
ar: منزنداران

[ctx: province]
en: Mazsalacas novads
ar: مازلاكاس نوفادس

[ctx: province]
en: Mbale
ar: مبالي

[ctx: province]
en: Mbarara
ar: مبارارا

[ctx: province]
en: Mbeya
ar: مبيا

[ctx: province]
en: Mbomou
ar: ممبومو

[ctx: province]
en: Mchinji
ar: مشينجي

[ctx: province]
en: Meath
ar: ميث

[ctx: province]
en: Mecklenburg-Vorpommern
ar: ميكليبورغ- فوربوميرن

[ctx: province]
en: Medea
ar: ميديا

[ctx: province]
en: Medenine
ar: مدنين

[ctx: province]
en: Medimurska zupanija
ar: ميديورسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Medio Campidano
ar: ميديو كامبيدانو

[ctx: province]
en: Medvode
ar: ميدفود

[ctx: province]
en: Meemu
ar: ميمو

[ctx: province]
en: Meghalaya
ar: ميغالايا

[ctx: province]
en: Meherpur zila
ar: ميهيربور زيلا

[ctx: province]
en: Mejit
ar: ميجيت

[ctx: province]
en: Meknsès
ar: مكناس

[ctx: province]
en: Melaka
ar: ميلاكا

[ctx: province]
en: Melilla
ar: مليلة

[ctx: province]
en: Mendoza
ar: مندوزا

[ctx: province]
en: Mengeš
ar: منغس

[ctx: province]
en: Merida
ar: ميريدا

[ctx: province]
en: Merseyside
ar: ميرسيساد

[ctx: province]
en: Messina
ar: ميسينا

[ctx: province]
en: Messinia
ar: ميسينيا

[ctx: province]
en: Meta
ar: ميتا

[ctx: province]
en: Metlika
ar: ميتليكا

[ctx: province]
en: Metropolitan Manila
ar: ميتروبوليتان مانيلا

[ctx: province]
en: Meurthe-et-Moselle
ar: مورث إي موسيل

[ctx: province]
en: Meuse
ar: موز

[ctx: province]
en: Mexico
ar: مكسيكو

[ctx: province]
en: Mežica
ar: ميزيكا

[ctx: province]
en: Miaiones
ar: ميايونس

[ctx: province]
en: Miaoli County
ar: مقاطعة مياولي

[ctx: province]
en: Michigan
ar: ميشيغان

[ctx: province]
en: Michoacin
ar: ميشواسين

[ctx: province]
en: Midlands
ar: ميدلاندز

[ctx: province]
en: Midlothian
ar: ميدلوثيان

[ctx: province]
en: Midway Islands
ar: جزر ميدوايز

[ctx: province]
en: Mie
ar: ميي

[ctx: province]
en: Miklavž na Dravskem polju
ar: ميكلافس نا درافسكم بولجو

[ctx: province]
en: Mila
ar: ميلا

[ctx: province]
en: Milano
ar: ميلانو

[ctx: province]
en: Mili
ar: ميلي

[ctx: province]
en: Milne Bay
ar: ميلني باي

[ctx: province]
en: Minas Gerais
ar: ميناس غيراس

[ctx: province]
en: Mindoro Occidental
ar: مندورو الغربية

[ctx: province]
en: Mindoro Oriental
ar: مندورو الشرقية

[ctx: province]
en: Mingacevir
ar: مينغاسيفير

[ctx: province]
en: Minnesota
ar: مينوسوتا

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
ar: مينسكاجا فوبلاسك

[ctx: province]
en: Mintaqat Juzur tawar
ar: منطقة جزر طوار

[ctx: province]
en: Miranda
ar: ميريندا

[ctx: province]
en: Mirditë
ar: ميرديتي

[ctx: province]
en: Miren-Kostanjevica
ar: ميرن- كوستانجيفيكا

[ctx: province]
en: Mirna
ar: ميرنا

[ctx: province]
en: Mirna Peč
ar: ميرنا بيك

[ctx: province]
en: Misamis Occidental
ar: ميساميس الغربية

[ctx: province]
en: Misamis Oriental
ar: ميساميس الشرقية

[ctx: province]
en: Misiones
ar: ميسيونس

[ctx: province]
en: Miskolc
ar: ميسكولف

[ctx: province]
en: Mislinja
ar: ميسلينجا

[ctx: province]
en: Mississippi
ar: ميسيسيبي

[ctx: province]
en: Missouri
ar: ميسوري

[ctx: province]
en: Miyagi
ar: مياغي

[ctx: province]
en: Miyazaki
ar: ميازاكي

[ctx: province]
en: Mizdah
ar: مزدة

[ctx: province]
en: Mizoram
ar: ميزورام

[ctx: province]
en: Mişrātah
ar: مصراته

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
ar: مجيني  مغاريبي

[ctx: province]
en: Modena
ar: مودينا

[ctx: province]
en: Mohale's Hoek
ar: موهال هويك

[ctx: province]
en: Moheli Moili
ar: موهيلي مويلي

[ctx: province]
en: Moka
ar: موكا

[ctx: province]
en: Mokhotlong
ar: موكوتلونغ

[ctx: province]
en: Mokronog-Trebelno
ar: موكرونوغ ترليلنو

[ctx: province]
en: Mon
ar: مون

[ctx: province]
en: Monagas
ar: موناغاس

[ctx: province]
en: Monaghan
ar: موناغان

[ctx: province]
en: Monaragala
ar: موناراغالا

[ctx: province]
en: Mondol Kiri
ar: موندول كيري

[ctx: province]
en: Moneatir
ar: المنستير

[ctx: province]
en: Mongala
ar: مونغالا

[ctx: province]
en: Monggar
ar: مونغار

[ctx: province]
en: Mono
ar: مونو

[ctx: province]
en: Monseñor Nouel
ar: مونسينيو نويل

[ctx: province]
en: Montana
ar: مونتانا

[ctx: province]
en: Monte Cristi
ar: مونتي كريستي

[ctx: province]
en: Monte Plata
ar: مونتي بلاتا

[ctx: province]
en: Montevideo
ar: مونتي فيديو

[ctx: province]
en: Montserrado
ar: ماونت سيرادو

[ctx: province]
en: Monza e Brianza
ar: مونزا إي برايانزا

[ctx: province]
en: Mopti
ar: موبتي

[ctx: province]
en: Moquegua
ar: موكيغوا

[ctx: province]
en: Moravske Toplice
ar: مورافسكي توبليس

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
ar: مورافسكوسليزسكي كراج

[ctx: province]
en: Moravče
ar: مورافسي

[ctx: province]
en: Moray
ar: موراي

[ctx: province]
en: Morazan
ar: مورازان

[ctx: province]
en: Morbihan
ar: موربيهان

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
ar: موردوفيا، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Morelos
ar: موريلوس

[ctx: province]
en: Morobe
ar: موروبي

[ctx: province]
en: Morogoro
ar: موروغورو

[ctx: province]
en: Morona-Santiago
ar: مورونا سانتياغو

[ctx: province]
en: Moroto
ar: موروتو

[ctx: province]
en: Moselle
ar: موسيل

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
ar: موسكوفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Moskva
ar: موسكو

[ctx: province]
en: Mostaganem
ar: موستاغانم

[ctx: province]
en: Mosteiros
ar: موستيروس

[ctx: province]
en: Mouhoun
ar: مهن

[ctx: province]
en: Moulvibazar zila
ar: مولفيبازار زيلا

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
ar: جبل لبنان

[ctx: province]
en: Mountain Province
ar: مقاطعة الجبل

[ctx: province]
en: Moxico
ar: مكسيكو

[ctx: province]
en: Moyen-Chari
ar: شاري الوسطى

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
ar: كوموي الوسطى

[ctx: province]
en: Moyo
ar: مويو

[ctx: province]
en: Mozirje
ar: موزيرجي

[ctx: province]
en: Mpigi
ar: كبيجي

[ctx: province]
en: Mpumalanga
ar: مبوكالانغا

[ctx: province]
en: Msila
ar: مسيلا

[ctx: province]
en: Mtwara
ar: متورة

[ctx: province]
en: Mubende
ar: موبندي

[ctx: province]
en: Mudug
ar: مودوغ

[ctx: province]
en: Mugila
ar: موجيلا

[ctx: province]
en: Mukdahan
ar: مكداهان

[ctx: province]
en: Mukono
ar: موكونو

[ctx: province]
en: Mulanje
ar: مولانجي

[ctx: province]
en: Mullaittivu
ar: مولايتيفو

[ctx: province]
en: Municipio Especial Isla de la Juventud
ar: بلدية خاصة لجزيرة لا خوفينتود

[ctx: province]
en: Munshiganj zila
ar: مونشيغانج زيلا

[ctx: province]
en: Muramvya
ar: مورامفيا

[ctx: province]
en: Murcia
ar: مورسيا

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
ar: مورمانسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Murska Sobota
ar: مورسكا سوبوتا

[ctx: province]
en: Murzuq
ar: مرزق

[ctx: province]
en: Mus
ar: موس

[ctx: province]
en: Musandam
ar: منصطدم

[ctx: province]
en: Muta
ar: موتا

[ctx: province]
en: Mutara
ar: موتارا

[ctx: province]
en: Mwanza
ar: موانزا

[ctx: province]
en: Mwaro
ar: موارو

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
ar: ميكولايفكسا أوبلاست

[ctx: province]
en: Mymensingh zila
ar: ميمينسينغ زيلا

[ctx: province]
en: Mzimba
ar: مزيمبا

[ctx: province]
en: Málaga
ar: مالاغا

[ctx: province]
en: Møre og Romsdal
ar: مور أغ رومسدال

[ctx: province]
en: Mālpils novads
ar: مالبيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Mārupes novads
ar: ماروبس نوفادس

[ctx: province]
en: Mērsraga novads
ar: ميرسراغا نوفادس

[ctx: province]
en: Na h-Eileanan Siar
ar: ناه إيلينين سيار

[ctx: province]
en: Naama
ar: نعمة

[ctx: province]
en: Nabatieh
ar: النبطية

[ctx: province]
en: Nablus
ar: نابلس

[ctx: province]
en: Naboul
ar: نابل

[ctx: province]
en: Nador
ar: نادور

[ctx: province]
en: Naftalan
ar: نافتالان

[ctx: province]
en: Nagaland
ar: ناغالاند

[ctx: province]
en: Nagano
ar: ناغانو

[ctx: province]
en: Nagasaki
ar: ناغازاكي

[ctx: province]
en: Nagykanizsa
ar: ناغيكانيزا

[ctx: province]
en: Nahouri
ar: ناهوري

[ctx: province]
en: Najin Sonbong-si
ar: ناجين سونبونغ- سي

[ctx: province]
en: Najran
ar: نجران

[ctx: province]
en: Nakapiripirit
ar: ناكابيريبيريت

[ctx: province]
en: Nakasongola
ar: ناكاسونغولا

[ctx: province]
en: Nakhon Nayok
ar: ناخون نايوك

[ctx: province]
en: Nakhon Pathom
ar: ناخون فاتوم

[ctx: province]
en: Nakhon Phanom
ar: ناخون فانوم

[ctx: province]
en: Nakhon Ratchasima
ar: ناخون راتشاسيما

[ctx: province]
en: Nakhon Sawan
ar: ناخون سوان

[ctx: province]
en: Nakhon Si Thammarat
ar: ناخون سي ثامرات

[ctx: province]
en: Naklo
ar: ناكلو

[ctx: province]
en: Nam Dinh
ar: نام دينه

[ctx: province]
en: Namangan
ar: نمانغان

[ctx: province]
en: Namentenga
ar: نامنتنغا

[ctx: province]
en: Namibe
ar: ناميبي

[ctx: province]
en: Namorik
ar: ناموريك

[ctx: province]
en: Nampo-si
ar: نامبو سي

[ctx: province]
en: Namu
ar: نامو

[ctx: province]
en: Namur
ar: نامور

[ctx: province]
en: Nan
ar: نان

[ctx: province]
en: Nana-Grebizi
ar: نانا- غريبيزي

[ctx: province]
en: Nana-Mambere
ar: نانا- ممبيري

[ctx: province]
en: Nangrahar
ar: نانغراهار

[ctx: province]
en: Nantou County
ar: مقاطعة نانتو

[ctx: province]
en: Naogaon zila
ar: ناوغاون زيلا

[ctx: province]
en: Napo
ar: نابو

[ctx: province]
en: Napoli
ar: نابولي

[ctx: province]
en: Nara
ar: نارا

[ctx: province]
en: Narail zila
ar: ناراي زيلا

[ctx: province]
en: Narathiwat
ar: ناراثيوات

[ctx: province]
en: Narayanganj zila
ar: نارايانغانج زيلا

[ctx: province]
en: Nariño
ar: نارينيو

[ctx: province]
en: Narsingdi zila
ar: نارسيندي زيلا

[ctx: province]
en: Naryn
ar: نارون

[ctx: province]
en: Nassarawa
ar: ناساوارا

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
ar: العاصمة (بورت موريسبي)

[ctx: province]
en: Natore zila
ar: ناتور زيلا

[ctx: province]
en: Naukšēnu novads
ar: نوكسينو

[ctx: province]
en: Navarra
ar: نافارا

[ctx: province]
en: Navassa Island
ar: جزيرة نافاسا

[ctx: province]
en: Navoiy
ar: نافوي

[ctx: province]
en: Nawabganj zila
ar: ناوابغانج زيلا

[ctx: province]
en: Naxcivan
ar: ناكسيفان

[ctx: province]
en: Nayala
ar: نايالا

[ctx: province]
en: Nayarit
ar: ناياريت

[ctx: province]
en: Nazarje
ar: نازارجي

[ctx: province]
en: Nebbi
ar: نيبي

[ctx: province]
en: Nebraska
ar: نبراسكا

[ctx: province]
en: Neembucu
ar: نيمبوكو

[ctx: province]
en: Neftcala
ar: نيفتكالا

[ctx: province]
en: Negeri Sembilan
ar: نيجيري سمبيلان

[ctx: province]
en: Negroe Occidental
ar: نيغرو الغربية

[ctx: province]
en: Negros Oriental
ar: نيغرو الشرقية

[ctx: province]
en: Neia Mongol (mn)
ar: نيا مونغول  (mn)

[ctx: province]
en: Nelson
ar: نلسون

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
ar: نينيتسكي  أفتونومني أوكراغ

[ctx: province]
en: Neretas novads
ar: نيريتاس نوفادس

[ctx: province]
en: Netrakona zila
ar: نيتراكونا زيلا

[ctx: province]
en: Neuchatel
ar: نيوشاتل

[ctx: province]
en: Neuquen
ar: نيوكن

[ctx: province]
en: Nevada
ar: نيفادا

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
ar: نيفسيهير

[ctx: province]
en: New Brunswick
ar: نيو برنسفيك

[ctx: province]
en: New Hampshire
ar: نيو هامشاير

[ctx: province]
en: New Ireland
ar: إيرلندا الجديدة

[ctx: province]
en: New Jersey
ar: نيو جيرسي

[ctx: province]
en: New Mexico
ar: نيو مكسيكو

[ctx: province]
en: New Providence
ar: نيو بروفيدانس

[ctx: province]
en: New South Wales
ar: نيو ساوث ويلز

[ctx: province]
en: New York
ar: نيويورك

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
ar: نيو فاوندلاند ولابرادور

[ctx: province]
en: Ngamiland
ar: نغاميلاند

[ctx: province]
en: Nghe An
ar: نغي آن

[ctx: province]
en: Ngozi
ar: نغوزي

[ctx: province]
en: Niaaea
ar: نيايي

[ctx: province]
en: Niamey
ar: نيامي

[ctx: province]
en: Niari
ar: نياري

[ctx: province]
en: Nickerie
ar: نيكري

[ctx: province]
en: Nidwalden
ar: نيدوالدن

[ctx: province]
en: Niedersachsen
ar: نيدرساشن

[ctx: province]
en: Niger
ar: النيجر

[ctx: province]
en: Nigide
ar: نيجيد

[ctx: province]
en: Niigata
ar: نيجاتا

[ctx: province]
en: Nilphamari zila
ar: نيلفاماري زيلا

[ctx: province]
en: Nimba
ar: نيمبا

[ctx: province]
en: Nimruz
ar: نمروز

[ctx: province]
en: Ninawa
ar: نينوى

[ctx: province]
en: Ninh Binh
ar: نينه بنه

[ctx: province]
en: Ninh Thuan
ar: نينه ثوان

[ctx: province]
en: Nippes
ar: نيبيس

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
ar: نيترياسكي كراج

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
ar: نيزهيغورودسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Nièvre
ar: نييفر

[ctx: province]
en: Nkhata Bay
ar: نكاتا باي

[ctx: province]
en: Nkhotakota
ar: نكوتاكوتا

[ctx: province]
en: Noakhali zila
ar: نواخالي زيلا

[ctx: province]
en: Nográd
ar: نوغراد

[ctx: province]
en: Nong Bua Lam Phu
ar: نونغ بوا لام فو

[ctx: province]
en: Nong Khai
ar: نونغ خاي

[ctx: province]
en: Nonthaburi
ar: نونتابوري

[ctx: province]
en: Noonu
ar: نونو

[ctx: province]
en: Noord-Brabant
ar: نورد برابانت

[ctx: province]
en: Noord-Holland
ar: نورد هولاند

[ctx: province]
en: Nord
ar: شمال

[ctx: province]
en: Nord-Est
ar: شمال- شرق

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
ar: كيفو الشمالية

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
ar: شمال -غرب

[ctx: province]
en: Nord-Trøndelag
ar: نورد- ترونديلاغ

[ctx: province]
en: Nord-Ubangi
ar: نورد أوبانغي

[ctx: province]
en: Nordland
ar: نوردلاند

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
ar: نوردرهاين - وستفالن

[ctx: province]
en: Norfolk
ar: نورفولك

[ctx: province]
en: Norourland eystra
ar: نورولاند أيسترا

[ctx: province]
en: Norourland vestra
ar: نورولاند فسترا

[ctx: province]
en: Norte de Santander
ar: نورتي دي ساتاندر

[ctx: province]
en: North
ar: الشمال

[ctx: province]
en: North Ayrshire
ar: أيرشاير الشمالية

[ctx: province]
en: North Bank
ar: الضفة الشمالية

[ctx: province]
en: North Carolina
ar: كارولاينا الشمالية

[ctx: province]
en: North Dakota
ar: داكوتا الشمالية

[ctx: province]
en: North Gaza
ar: شمال غزة

[ctx: province]
en: North Jutland
ar: جوتلاند الشمالية

[ctx: province]
en: North Karelia
ar: كاريليا الشمالية

[ctx: province]
en: North Lanarkshire
ar: لاناكرشاير الشمالية

[ctx: province]
en: North Lebanon
ar: شمال لبنان

[ctx: province]
en: North Solomons
ar: نورث سولومونس

[ctx: province]
en: North West
ar: شمال غرب

[ctx: province]
en: North Yorkshire
ar: يوركشاير الشمالية

[ctx: province]
en: North-East
ar: شمال-شرق

[ctx: province]
en: North-West
ar: شمال-غرب

[ctx: province]
en: North-Western
ar: شمال- غرب

[ctx: province]
en: Northamptonshire
ar: نورث هامبتون شاير

[ctx: province]
en: Northern
ar: شمالي

[ctx: province]
en: Northern Cape
ar: كاب الشمالية

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

[ctx: province]
en: Northern Ostrobothnia
ar: أوستروبوثنيا الشمالية

[ctx: province]
en: Northern Samar
ar: سامار الشمالية

[ctx: province]
en: Northern Savo
ar: سافو الشمالية

[ctx: province]
en: Northern Territory
ar: الأراضي الشمالية

[ctx: province]
en: Northland
ar: نورثلاند

[ctx: province]
en: Northumberland
ar: نورث أومبرلاند

[ctx: province]
en: Northwest Territories
ar: الأراضي الشمالية الغربية

[ctx: province]
en: Nottinghamshire
ar: نوتنغ هامشاير

[ctx: province]
en: Nouakchott
ar: نواكشوط

[ctx: province]
en: Noumbiel
ar: نومبيال

[ctx: province]
en: Nova Gorica
ar: نوفا غوريكا

[ctx: province]
en: Nova Scotia
ar: نوفا سكوتيا

[ctx: province]
en: Novara
ar: نوفارا

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
ar: نوفغورودسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Novo mesto
ar: نوفو ميستو

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
ar: نوفوسيبيسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Nsanje
ar: نساجي

[ctx: province]
en: Ntcheu
ar: نتشو

[ctx: province]
en: Ntchisi
ar: نتشيسي

[ctx: province]
en: Ntungamo
ar: ننتوغامو

[ctx: province]
en: Nueva Ecija
ar: نيوفا إسيجا

[ctx: province]
en: Nueva Esparta
ar: نويفا إسبارتا

[ctx: province]
en: Nueva Segovia
ar: نويفا سيغوفيا

[ctx: province]
en: Nueva Vizcaya
ar: نويفا فيزكايا

[ctx: province]
en: Nuevo Leon
ar: نوفيا ليون

[ctx: province]
en: Nugaal
ar: نوغال

[ctx: province]
en: Numpula
ar: نمبولا

[ctx: province]
en: Nunavut
ar: نونافوت

[ctx: province]
en: Nuoro
ar: نوورو

[ctx: province]
en: Nurestan
ar: نورستان

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Barat
ar: نوسا تنغارات تيمور

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Timur
ar: نوسا تنغارا تيمور

[ctx: province]
en: Nuwara Eliya
ar: نوراه إليا

[ctx: province]
en: Nyiregyháza
ar: نيريجيهازا

[ctx: province]
en: Nzerekore
ar: نزيريكور

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
ar: نزي كوموي

[ctx: province]
en: Nālūt
ar: نالوت

[ctx: province]
en: Nīcas novads
ar: نيكاس نوفادس

[ctx: province]
en: Oaxaca
ar: أواكساكا

[ctx: province]
en: Obock
ar: اوبوك

[ctx: province]
en: Obwalden
ar: أوبوالدن

[ctx: province]
en: Ocotepeque
ar: أوكوتيبيكي

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
ar: أودس كا أوبلاست

[ctx: province]
en: Odranci
ar: أدرانجي

[ctx: province]
en: Oecussi
ar: أوكوسي

[ctx: province]
en: Offaly
ar: أوفالي

[ctx: province]
en: Ogliastra
ar: أوغليساترا

[ctx: province]
en: Ogres novads
ar: أوغرس نوفادس

[ctx: province]
en: Ogun
ar: أوغن

[ctx: province]
en: Oguz
ar: أوغوز

[ctx: province]
en: Ohangwena
ar: أوهانغوينا

[ctx: province]
en: Ohio
ar: أوهايو

[ctx: province]
en: Oio
ar: اويو

[ctx: province]
en: Oise
ar: أويس

[ctx: province]
en: Oita
ar: أويتا

[ctx: province]
en: Okavango
ar: أوكافانغو

[ctx: province]
en: Okayama
ar: أوكاياما

[ctx: province]
en: Okinawa
ar: أوكيناوا

[ctx: province]
en: Oklahoma
ar: أوكلاهوما

[ctx: province]
en: Olaines novads
ar: أولاينس نوفادس

[ctx: province]
en: Olancho
ar: أولانشو

[ctx: province]
en: Olbia-Tempio
ar: ألبيا -تمبيو

[ctx: province]
en: Oldham
ar: أولدهام

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
ar: أولوموكي كراج

[ctx: province]
en: Olt
ar: أولت

[ctx: province]
en: Omagh
ar: أوماغ

[ctx: province]
en: Omaheke
ar: أوماهيكي

[ctx: province]
en: Ombella-Mpoko
ar: أومبيلا- مبوكو

[ctx: province]
en: Omnogovi
ar: أمنوغوفي

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
ar: أومسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Omusati
ar: أموساتي

[ctx: province]
en: Ondo
ar: أندو

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
ar: أونغتوستيك قوزادستان أوبليسي

[ctx: province]
en: Ontario
ar: أونتاريو

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
ar: أوست فلانديرين

[ctx: province]
en: Oplotnica
ar: أوبلتنيكا

[ctx: province]
en: Oppland
ar: أوبلاند

[ctx: province]
en: Oran
ar: أوران

[ctx: province]
en: Orange Walk
ar: أورانج وولك

[ctx: province]
en: Ordino
ar: أوردينو

[ctx: province]
en: Ordu
ar: أوردو

[ctx: province]
en: Ordubad
ar: أوردوباد

[ctx: province]
en: Oregon
ar: أوريغون

[ctx: province]
en: Orellana
ar: أوريلانا

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
ar: أورينبورغسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Orhei
ar: أورهاي

[ctx: province]
en: Orhon
ar: أرهون

[ctx: province]
en: Orissa
ar: أوريسا

[ctx: province]
en: Oristano
ar: أوريستانو

[ctx: province]
en: Orkney Islands
ar: جزر أوركني

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
ar: أورلوفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Ormož
ar: أرمز

[ctx: province]
en: Orne
ar: أورن

[ctx: province]
en: Oromia
ar: اوروميا

[ctx: province]
en: Oruro
ar: أورورو

[ctx: province]
en: Oruzgan
ar: أوروزغان

[ctx: province]
en: Osaka
ar: أوساكا

[ctx: province]
en: Osh
ar: أوش

[ctx: province]
en: Oshana
ar: أوشانا

[ctx: province]
en: Oshikoto
ar: أوشيكوتو

[ctx: province]
en: Osilnica
ar: أسيلنيكا

[ctx: province]
en: Osjecko-baranjska zupanija
ar: أوسجيكو- بارانجسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Oslo
ar: أوسلو

[ctx: province]
en: Osmaniye
ar: عثمانية

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
ar: أوستروبوثنيا

[ctx: province]
en: Osun
ar: أسون

[ctx: province]
en: Otago
ar: أوتاغو

[ctx: province]
en: Otdar Mean Chey
ar: أوتدار مين شي

[ctx: province]
en: Otjozondjupa
ar: أوتجوزوندجوبا

[ctx: province]
en: Ouaddai
ar: أوداي

[ctx: province]
en: Ouaka
ar: أواكا

[ctx: province]
en: Ouargla
ar: ورقلة

[ctx: province]
en: Ouarzazate
ar: ورزازات

[ctx: province]
en: Oubritenga
ar: أوبريتنغا

[ctx: province]
en: Oudalan
ar: أودالان

[ctx: province]
en: Oudomxai
ar: أودومكساي

[ctx: province]
en: Oued ed Dahab (EH)
ar: وادي الدهب (EH)

[ctx: province]
en: Oueme
ar: ويمي

[ctx: province]
en: Ouest
ar: غرب

[ctx: province]
en: Ouham
ar: أوهام

[ctx: province]
en: Ouham-Pende
ar: أوهام- بندي

[ctx: province]
en: Oujda
ar: وجدة

[ctx: province]
en: Oum el Bouaghi
ar: أم البواغي

[ctx: province]
en: Ourense
ar: أورينسي

[ctx: province]
en: Overijssel
ar: أوفرجيسل

[ctx: province]
en: Ovorhangay
ar: أفرهانغاي

[ctx: province]
en: Oxfordshire
ar: أوكسفورد شاير

[ctx: province]
en: Oyo
ar: أويو

[ctx: province]
en: Ozolnieku novads
ar: أوزولنيكو نوفادس

[ctx: province]
en: Pabna zila
ar: بابنا زيلا

[ctx: province]
en: Pader
ar: بادر

[ctx: province]
en: Padova
ar: بادوفا

[ctx: province]
en: Pafos
ar: بافوس

[ctx: province]
en: Pahang
ar: باهانغ

[ctx: province]
en: Paktia
ar: باكتيا

[ctx: province]
en: Paktika
ar: باكتيكا

[ctx: province]
en: Palauli
ar: بالولي

[ctx: province]
en: Palawan
ar: بالاوان

[ctx: province]
en: Palencia
ar: بالينسيا

[ctx: province]
en: Palermo
ar: باليرمو

[ctx: province]
en: Pallisa
ar: باليزا

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
ar: بالميرا أتول

[ctx: province]
en: Pampanga
ar: بامبانغا

[ctx: province]
en: Pamplemousses
ar: بابلوموس

[ctx: province]
en: Panama
ar: باناما

[ctx: province]
en: Panchagarh zila
ar: باشاغارث زيلا

[ctx: province]
en: Pando
ar: باندو

[ctx: province]
en: Pangasinan
ar: بانغاسينان

[ctx: province]
en: Papua
ar: بابوا

[ctx: province]
en: Papua Barat
ar: بابوا بارات

[ctx: province]
en: Para
ar: بارا

[ctx: province]
en: Paraguari
ar: باراغاري

[ctx: province]
en: Paraiba
ar: بارايبا

[ctx: province]
en: Paramaribo
ar: باراماريبو

[ctx: province]
en: Parana
ar: بارانا

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
ar: باردوبيكي كراج

[ctx: province]
en: Paris
ar: باريس

[ctx: province]
en: Parma
ar: بارما

[ctx: province]
en: Paro
ar: بارو

[ctx: province]
en: Parwan
ar: باروان

[ctx: province]
en: Pas-de-Calais
ar: با دو كاليه

[ctx: province]
en: Pasco
ar: باسكو

[ctx: province]
en: Passore
ar: باسور

[ctx: province]
en: Pastaza
ar: باستازا

[ctx: province]
en: Pathum Thani
ar: باثوم ثاني

[ctx: province]
en: Pattani
ar: باتاني

[ctx: province]
en: Patuakhali zila
ar: باتواخالي زيلا

[ctx: province]
en: Paul
ar: بول

[ctx: province]
en: Pavia
ar: بافيا

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
ar: بافلودار أوبليسي

[ctx: province]
en: Paysandu
ar: بايساندو

[ctx: province]
en: Pedernales
ar: بيدرناليس

[ctx: province]
en: Pella
ar: بيلا

[ctx: province]
en: Pemagatshel
ar: بيماغاتشيل

[ctx: province]
en: Penal-Debe
ar: بينال ديبي

[ctx: province]
en: Penama
ar: بيناما

[ctx: province]
en: Penghu County
ar: مقاطعة  بنغو

[ctx: province]
en: Pennsylvania
ar: بنسيلفانيا

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
ar: بنزنسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Peqin
ar: بكين

[ctx: province]
en: Perak
ar: بيراك

[ctx: province]
en: Peravia
ar: بيرافيا

[ctx: province]
en: Perlis
ar: بيرليس

[ctx: province]
en: Perm krai'
ar: برم كراي

[ctx: province]
en: Pernambuco
ar: بيرنامومبوكو

[ctx: province]
en: Pernik
ar: بيرنيك

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
ar: بيرث وكنروس

[ctx: province]
en: Perugia
ar: بيروجيا

[ctx: province]
en: Pesaro e Urbino
ar: بيزارو وأوربينو

[ctx: province]
en: Pescara
ar: بيسكارا

[ctx: province]
en: Pesnica
ar: بيسنيكا

[ctx: province]
en: Pest
ar: بست

[ctx: province]
en: Peten
ar: بيتن

[ctx: province]
en: Phalomba
ar: فالومبا

[ctx: province]
en: Phangnga
ar: فانغنغا

[ctx: province]
en: Phatthalung
ar: فاتالونغ

[ctx: province]
en: Phatthaya
ar: باتايا

[ctx: province]
en: Phayao
ar: فاياو

[ctx: province]
en: Phetchabun
ar: فيتشابون

[ctx: province]
en: Phetchaburi
ar: فيتشابوري

[ctx: province]
en: Phichit
ar: فيشيت

[ctx: province]
en: Phitsanulok
ar: فيتسانولوك

[ctx: province]
en: Phnom Penh
ar: بنوم بنه

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
ar: جزر فينيكس

[ctx: province]
en: Phongsali
ar: بونغسالي

[ctx: province]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ar: فرا ناخون سي أيوتايا

[ctx: province]
en: Phrae
ar: فراي

[ctx: province]
en: Phu Tho
ar: فو ثو

[ctx: province]
en: Phu Yen
ar: فو ين

[ctx: province]
en: Phuket
ar: بوكيت

[ctx: province]
en: Piacenza
ar: بياتشينزا

[ctx: province]
en: Piaui
ar: بياو

[ctx: province]
en: Pichincha
ar: بيشيننشا

[ctx: province]
en: Pieria
ar: بييريا

[ctx: province]
en: Pinar del Rio
ar: بينار دل ريو

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
ar: بينار دل رو

[ctx: province]
en: Pingtung County
ar: مقاطعة بنغتونغ

[ctx: province]
en: Piran
ar: بيران

[ctx: province]
en: Pirojpur zila
ar: بروجبور زيلا

[ctx: province]
en: Pisa
ar: بيزا

[ctx: province]
en: Pistoia
ar: بيستويا

[ctx: province]
en: Pita
ar: بيتا

[ctx: province]
en: Piura
ar: بيورا

[ctx: province]
en: Pivka
ar: بيفكا

[ctx: province]
en: Plaines Wilhems
ar: بلاين ويلهامس

[ctx: province]
en: Plateau
ar: بلاتو

[ctx: province]
en: Plateaux
ar: بلاتو

[ctx: province]
en: Pleven
ar: بليفين

[ctx: province]
en: Plovdiv
ar: بلوفديف

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
ar: بليزسكي كراج

[ctx: province]
en: Podlehnik
ar: بودليهنيك

[ctx: province]
en: Podvelka
ar: بودفيلكا

[ctx: province]
en: Podčetrtek
ar: بودشيترتيك

[ctx: province]
en: Pogradec
ar: بوغراديك

[ctx: province]
en: Pohnpei
ar: بوهنبي

[ctx: province]
en: Point Fortin
ar: بوان فورتن

[ctx: province]
en: Poljčane
ar: بودلجكان

[ctx: province]
en: Polonnaruwa
ar: بولوناروا

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
ar: بولتافسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Polzela
ar: بولزيلا

[ctx: province]
en: Pomeroon-Supenaam
ar: بوميرون - سوبينام

[ctx: province]
en: Pondicherry
ar: بونديشيري

[ctx: province]
en: Poni
ar: بوني

[ctx: province]
en: Pontevedra
ar: بونتي فيدرا

[ctx: province]
en: Pool
ar: بول

[ctx: province]
en: Pordenone
ar: بوردينوني

[ctx: province]
en: Port Louis
ar: بور لويس

[ctx: province]
en: Port of Spain
ar: بورت إسبانيا

[ctx: province]
en: Portalegre
ar: بورت آليغري

[ctx: province]
en: Portland
ar: بورتلاند

[ctx: province]
en: Porto
ar: بورتو

[ctx: province]
en: Porto Novo
ar: بورتو نوفو

[ctx: province]
en: Portuguesa
ar: بورتوغيزا

[ctx: province]
en: Postojna
ar: بوستونجا

[ctx: province]
en: Potaro-Siparuni
ar: بوتارو - سيباروني

[ctx: province]
en: Potenza
ar: بوتنزا

[ctx: province]
en: Potosi
ar: بوتوسي

[ctx: province]
en: Pousaat
ar: بوسات

[ctx: province]
en: Powys
ar: باويز

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
ar: بوزيزسكو- سلافونسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Prachin Buri
ar: براشين بوري

[ctx: province]
en: Prachuap Khiri Khan
ar: براشواب خيري خان

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
ar: براغ، هلافتي ميستو

[ctx: province]
en: Prahova
ar: براهوفا

[ctx: province]
en: Praia
ar: برايا

[ctx: province]
en: Prato
ar: براتو

[ctx: province]
en: Preah Vihear
ar: بريا فيهيار

[ctx: province]
en: Prebold
ar: بريبولد

[ctx: province]
en: Preddvor
ar: بريدفور

[ctx: province]
en: Preiļu novads
ar: بريلو نوفادس

[ctx: province]
en: Presidente Hayes
ar: بريزيدانتي هايس

[ctx: province]
en: Prevalje
ar: بريفالج

[ctx: province]
en: Preveza
ar: بريفيزا

[ctx: province]
en: Prey Veaeng
ar: براي فيانغ

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
ar: بريسوفسكي كراج

[ctx: province]
en: Priekules novads
ar: بريكيولس نوفادس

[ctx: province]
en: Priekuļu novads
ar: بريكولو نوفادس

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
ar: بريمورسكي كراي

[ctx: province]
en: Primorsko-goranska zupanija
ar: بريمورسكو- غورانسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
ar: جزيرة الأمير إدوارد

[ctx: province]
en: Princes Town
ar: بلدة الأميرات

[ctx: province]
en: Principe
ar: برينشيبي

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
ar: بسيفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Ptuj
ar: بتوج

[ctx: province]
en: Puconci
ar: بوكونكي

[ctx: province]
en: Puebla
ar: بويبلا

[ctx: province]
en: Puerto Plata
ar: بوريتو بلاتا

[ctx: province]
en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

[ctx: province]
en: Pukë
ar: بوكي

[ctx: province]
en: Pulau Pinang
ar: بولو بينانغ

[ctx: province]
en: Punakha
ar: بوناكا

[ctx: province]
en: Punjab
ar: بنجاب

[ctx: province]
en: Puno
ar: بونو

[ctx: province]
en: Puntarenas
ar: بونتانيراس

[ctx: province]
en: Puttalum
ar: بوتالوم

[ctx: province]
en: Putumayo
ar: يوتومايو

[ctx: province]
en: Puy-de-Dôme
ar: بوي دو دوم

[ctx: province]
en: Pwani
ar: بواني

[ctx: province]
en: Pyonganbuk-do
ar: بيوغانبوك- دو

[ctx: province]
en: Pyongannam-do
ar: بيوغنام - دو

[ctx: province]
en: Pyongyang-ai
ar: بيونغ يانغ آي

[ctx: province]
en: Pyrénées-Atlantiques
ar: بيرينيه أتلانتيك

[ctx: province]
en: Pyrénées-Orientales
ar: بيرينيه الشرقية

[ctx: province]
en: Päijät-Häme
ar: بايجات- هامي

[ctx: province]
en: Pécs
ar: بيكس

[ctx: province]
en: Përmet
ar: بيرميت

[ctx: province]
en: Pārgaujas novads
ar: بارغوجاس نوفادس

[ctx: province]
en: Pāvilostas novads
ar: بافيلوستاس نوفادس

[ctx: province]
en: Pļaviņu novads
ar: بلافينو نوفادس

[ctx: province]
en: Qabala
ar: كابالا

[ctx: province]
en: Qacha's Nek
ar: كاشاز نيك

[ctx: province]
en: Qalqilya
ar: قلقيلية

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
ar: كاراغاندي أوبليسي

[ctx: province]
en: Qashqadaryo
ar: كشكاداريو

[ctx: province]
en: Qax
ar: كاكس

[ctx: province]
en: Qazax
ar: كازاكس

[ctx: province]
en: Qazvin
ar: كازفين

[ctx: province]
en: Qina
ar: قنا

[ctx: province]
en: Qinghai
ar: كينغهاي

[ctx: province]
en: Qobustan
ar: كوبستان

[ctx: province]
en: Qom
ar: قم

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
ar: كوراكالبوجيستون ريبوبليكاسي

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
ar: كوستانة أوبليسي

[ctx: province]
en: Quang Binh
ar: كانغ بين

[ctx: province]
en: Quang Nam
ar: كوانغ نام

[ctx: province]
en: Quang Ngai
ar: كوانغ نغاي

[ctx: province]
en: Quang Ninh
ar: كوانغ  نينه

[ctx: province]
en: Quang Tri
ar: كوانغ تري

[ctx: province]
en: Quatre Bornes
ar: كاتر بورنز

[ctx: province]
en: Quba
ar: كوبا

[ctx: province]
en: Qubadli
ar: كوبادلي

[ctx: province]
en: Quebec
ar: الكيبيك

[ctx: province]
en: Queensland
ar: كوينزلاند

[ctx: province]
en: Queretaro
ar: كيريتارو

[ctx: province]
en: Quetzaltenango
ar: كيتزالتينانغو

[ctx: province]
en: Quezon
ar: كيزون

[ctx: province]
en: Quiche
ar: كيش

[ctx: province]
en: Quindio
ar: كينديو

[ctx: province]
en: Quintana Roo
ar: كيتانا روو

[ctx: province]
en: Quirino
ar: كيرينو

[ctx: province]
en: Quloara
ar: كولوارا

[ctx: province]
en: Qusar
ar: كوسار

[ctx: province]
en: Quthing
ar: كوثنغ

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
ar: قيزيلوردا أوبليسي

[ctx: province]
en: Ra's al Khaymah
ar: رأس الخيمة

[ctx: province]
en: Raa
ar: را

[ctx: province]
en: Rabat-Salé
ar: الرباط سلا

[ctx: province]
en: Radenci
ar: رادينسي

[ctx: province]
en: Radeče
ar: راديكي

[ctx: province]
en: Radlje ob Dravi
ar: رادلجي أوب درافي

[ctx: province]
en: Radovljica
ar: رادوفلجيكا

[ctx: province]
en: Rafah
ar: رفح

[ctx: province]
en: Ragged Island
ar: جزيرة راغد

[ctx: province]
en: Ragusa
ar: راغوسا

[ctx: province]
en: Rajasthan
ar: راجاستان

[ctx: province]
en: Rajbari zila
ar: راجباري زيلا

[ctx: province]
en: Rajshahi zila
ar: رادشاهي زيلا

[ctx: province]
en: Rakai
ar: راكاي

[ctx: province]
en: Rakhine
ar: راكين

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
ar: رام الله والبيرة

[ctx: province]
en: Rampong Chaam
ar: رامبونغ شام

[ctx: province]
en: Rangamati zila
ar: رانغاماتي زيلا

[ctx: province]
en: Rangpur zila
ar: رانغبور زيلا

[ctx: province]
en: Ranong
ar: راننغ

[ctx: province]
en: Rasserine
ar: القصرين

[ctx: province]
en: Ratchaburi
ar: راتشابوري

[ctx: province]
en: Ratnapura
ar: راتنابورا

[ctx: province]
en: Raunas novads
ar: روناس نوفادس

[ctx: province]
en: Ravenna
ar: رافينا

[ctx: province]
en: Ravne na Koroškem
ar: رافني نا كوروسكم

[ctx: province]
en: Rayong
ar: رايونغ

[ctx: province]
en: Razgrad
ar: رازغراد

[ctx: province]
en: Razkrižje
ar: راكريزجي

[ctx: province]
en: Rače-Fram
ar: راس-فرام

[ctx: province]
en: Reggio Calabria
ar: ريجيو كالابريا

[ctx: province]
en: Reggio Emilia
ar: ريجيو إيميليا

[ctx: province]
en: Region Continental
ar: المنطقة القارية

[ctx: province]
en: Region Insular
ar: منطقة إنسولار

[ctx: province]
en: Relizane
ar: ريليزان

[ctx: province]
en: Renfrewshire
ar: رنفروسشاير

[ctx: province]
en: Renče-Vogrsko
ar: رنسي -فوغرسكو

[ctx: province]
en: Republika Srpska
ar: جمهورية صرب البوسنة

[ctx: province]
en: Respublika Krym
ar: ريسبوبليكا كريم

[ctx: province]
en: Retalhuleu
ar: ريتالهولو

[ctx: province]
en: Rethymnon
ar: ريتيمنون

[ctx: province]
en: Reykjavik
ar: ريكياثيك

[ctx: province]
en: Rečica ob Savinji
ar: ريسيكا أوب سافينجي

[ctx: province]
en: Rheinland-Pfalz
ar: راينلاند- بفالز

[ctx: province]
en: Rhode Island
ar: رود آيلاند

[ctx: province]
en: Rhône
ar: رون

[ctx: province]
en: Riau
ar: ريو

[ctx: province]
en: Ribe
ar: ريبي

[ctx: province]
en: Ribeira Grande
ar: ريبيرا غراندي

[ctx: province]
en: Ribnica
ar: ريبينكا

[ctx: province]
en: Ribnica na Pohorju
ar: ريبنيكا نا بوهورجو

[ctx: province]
en: Riebiņu novads
ar: رييبينو نوفادس

[ctx: province]
en: Rieti
ar: رييتي

[ctx: province]
en: Rif Dimashq
ar: ريف دمشق

[ctx: province]
en: Rimini
ar: ريميني

[ctx: province]
en: Ringkjøbing
ar: رينغكبينغ

[ctx: province]
en: Rio Claro-Mayaro
ar: ريو كلارو مايارو

[ctx: province]
en: Rio Grande do Norte
ar: ريو غراندي دو نورتي

[ctx: province]
en: Rio Grande do Sul
ar: ريو غراندي دو سول

[ctx: province]
en: Rio Negro
ar: ريو نيغرو

[ctx: province]
en: Rio San Juan
ar: ريو سان خوان

[ctx: province]
en: Rio de Janeiro
ar: ريو دي جانيرو

[ctx: province]
en: Risaralda
ar: ريسارالدا

[ctx: province]
en: Rivas
ar: ريفاس

[ctx: province]
en: Rivera
ar: ريفيرا

[ctx: province]
en: Rivercess
ar: ريفر سيس

[ctx: province]
en: Rivers
ar: ريفرز

[ctx: province]
en: Riviere du Rempart
ar: نهر رامبار

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
ar: ريفنينسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Rizal
ar: ريزال

[ctx: province]
en: Rize
ar: ريزي

[ctx: province]
en: Rocha
ar: روشا

[ctx: province]
en: Rodopi
ar: رودوبي

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
ar: جزيرة رودريغيز

[ctx: province]
en: Rogaland
ar: روغالاند

[ctx: province]
en: Rogatec
ar: روغاتيك

[ctx: province]
en: Rogaška Slatina
ar: روغاسكا سلاتينا

[ctx: province]
en: Rogašovci
ar: روغاسوفسي

[ctx: province]
en: Roi Et
ar: روي إي تي

[ctx: province]
en: Rojas novads
ar: روخاس نوفادس

[ctx: province]
en: Roma
ar: روما

[ctx: province]
en: Romblon
ar: رومبلون

[ctx: province]
en: Rondonia
ar: رودونيا

[ctx: province]
en: Rongelap
ar: رونجيلاب

[ctx: province]
en: Ropažu novads
ar: روبازو نوفادس

[ctx: province]
en: Roraima
ar: رورايما

[ctx: province]
en: Roscommon
ar: روسكومون

[ctx: province]
en: Roskilde
ar: روسكيلد

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
ar: روستوفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Rotanak Kiri
ar: روتاناك كيري

[ctx: province]
en: Rotuma
ar: روتوما

[ctx: province]
en: Rovigo
ar: روفيغو

[ctx: province]
en: Rucavas novads
ar: روكافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Rugāju novads
ar: روغاجو نوفادس

[ctx: province]
en: Ruhengeri
ar: روهنجيري

[ctx: province]
en: Rukungiri
ar: روكونغيري

[ctx: province]
en: Rukwa
ar: ركوة

[ctx: province]
en: Rum Cay
ar: روم شاي

[ctx: province]
en: Rumphi
ar: رومفي

[ctx: province]
en: Rundāles novads
ar: رونداليس نوفادس

[ctx: province]
en: Ruse
ar: روس

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
ar: روسيني بمبا

[ctx: province]
en: Rutana
ar: روتانا

[ctx: province]
en: Rutland
ar: روتلاند

[ctx: province]
en: Ruvuma
ar: روفوما

[ctx: province]
en: Ruyigi
ar: رويجي

[ctx: province]
en: Ruše
ar: روس

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
ar: ريازانسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Rēzekne
ar: ريزيكني

[ctx: province]
en: Rēzeknes novads
ar: ريزيكناس نوفادس

[ctx: province]
en: Rīga
ar: ريغا

[ctx: province]
en: Rūjienas novads
ar: روخييناس نوفادس

[ctx: province]
en: S'anliurfa
ar: ساليورفا

[ctx: province]
en: S'rnak
ar: سرناك

[ctx: province]
en: Sa Kaeo
ar: سا كاو

[ctx: province]
en: Sa'dah
ar: سعدى

[ctx: province]
en: Saarland
ar: سارلاند

[ctx: province]
en: Saatli
ar: ساتلي

[ctx: province]
en: Sabah
ar: صباح

[ctx: province]
en: Sabhā
ar: سبها

[ctx: province]
en: Sabirabad
ar: سابيراباد

[ctx: province]
en: Sacatepequez
ar: ساكاتيبيكيز

[ctx: province]
en: Sachsen
ar: ساشن

[ctx: province]
en: Sachsen-Anhalt
ar: ساشن - أنهالت

[ctx: province]
en: Sadarak
ar: ساداراك

[ctx: province]
en: Safi
ar: صافي

[ctx: province]
en: Saga
ar: ساغا

[ctx: province]
en: Sagaing
ar: ساغاينغ

[ctx: province]
en: Sahbuz
ar: سهبوز

[ctx: province]
en: Sai Kung
ar: ساي كونغ

[ctx: province]
en: Saida
ar: صيدا

[ctx: province]
en: Saint Andrew
ar: سانت أندرو

[ctx: province]
en: Saint Ann
ar: سانت آن

[ctx: province]
en: Saint Catherine
ar: سانت كاثرين

[ctx: province]
en: Saint Elizabeth
ar: سانت إليزابيث

[ctx: province]
en: Saint Helena
ar: سانت هيلينة

[ctx: province]
en: Saint James
ar: سانت جايمس

[ctx: province]
en: Saint Mary
ar: سانت ماري

[ctx: province]
en: Saint Thomas
ar: سانت طوماس

[ctx: province]
en: Saint-Louis
ar: سان لويس

[ctx: province]
en: Saitama
ar: سايتاما

[ctx: province]
en: Sakarya
ar: ساكاريا

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
ar: ساخا، ريسبوبليكا [ياكوتيا]

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
ar: ساكالينسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Saki
ar: ساكي

[ctx: province]
en: Sakon Nakhon
ar: ساكون ناخون

[ctx: province]
en: Sal
ar: سال

[ctx: province]
en: Salacgrīvas novads
ar: سالاكغريفاس نوفادس

[ctx: province]
en: Salah ad Din
ar: صلاح الدين

[ctx: province]
en: Salamanca
ar: سالامانكا

[ctx: province]
en: Salamat
ar: سلامات

[ctx: province]
en: Salas novads
ar: سالاس نوفادس

[ctx: province]
en: Salaspils novads
ar: سالسابيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Salavan
ar: سالافان

[ctx: province]
en: Salcedo
ar: سالسيدور

[ctx: province]
en: Saldus novads
ar: سالدوس نوفادس

[ctx: province]
en: Salerno
ar: ساليرنو

[ctx: province]
en: Salfit
ar: سلفيت

[ctx: province]
en: Salgótarján
ar: سالغوتارجان

[ctx: province]
en: Salima
ar: ساليما

[ctx: province]
en: Salta
ar: سالتا

[ctx: province]
en: Salto
ar: سالتو

[ctx: province]
en: Salyan
ar: ساليان

[ctx: province]
en: Salzburg
ar: سالزبورغ

[ctx: province]
en: Samangan
ar: سامانغان

[ctx: province]
en: Samaná
ar: سامانا

[ctx: province]
en: Samarqand
ar: سمرقند

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
ar: سامارسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Samaxi
ar: ساماكسي

[ctx: province]
en: Samdrup Jongkha
ar: سامدروب جونغا

[ctx: province]
en: Samkir
ar: سمكير

[ctx: province]
en: Samos
ar: ساموس

[ctx: province]
en: Samsun
ar: سامسون

[ctx: province]
en: Samtee
ar: سامتي

[ctx: province]
en: Samut Prakan
ar: ساموت براكان

[ctx: province]
en: Samut Sakhon
ar: ساموت ساخون

[ctx: province]
en: Samut Songkhram
ar: ساموت سونغكرام

[ctx: province]
en: Samux
ar: ساموكس

[ctx: province]
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ar: سان أندريس، بروفيدانسيا وسانتا كاتالينا

[ctx: province]
en: San Cristóbal
ar: سان كريستوبال

[ctx: province]
en: San Fernando
ar: سن فرناندو

[ctx: province]
en: San Jose
ar: سان خوسيه

[ctx: province]
en: San Juan
ar: سان خوان

[ctx: province]
en: San Juan-Laventille
ar: سان خوان لافينتيل

[ctx: province]
en: San Luis
ar: سان لويس

[ctx: province]
en: San Luis Potosi
ar: سان لويس بوتوزي

[ctx: province]
en: San Marcos
ar: سان ماركوس

[ctx: province]
en: San Martin
ar: سان مارتان

[ctx: province]
en: San Miguel
ar: سان ميغال

[ctx: province]
en: San Pedro
ar: سان بيدرو

[ctx: province]
en: San Pedro de Macorís
ar: سان بيدروس دي ماكوريس

[ctx: province]
en: San Salvador
ar: سان سلفادور

[ctx: province]
en: San Salvador Island
ar: جزيرة سان سالفادور

[ctx: province]
en: San Vicente
ar: سان فيتشينتي

[ctx: province]
en: San'a'
ar: صنعاء

[ctx: province]
en: Sancti Spiritus
ar: سانكتي سبيريتوس

[ctx: province]
en: Sancti Spritus
ar: سانكتي سبيريتوس

[ctx: province]
en: Saneag
ar: سينايغ

[ctx: province]
en: Sangha
ar: سانغا

[ctx: province]
en: Sangha-Mbaere
ar: سانغا- ممبايري

[ctx: province]
en: Sangre Grande
ar: سانغري غراندي

[ctx: province]
en: Sanguie
ar: سانغيي

[ctx: province]
en: Sankt Gallen
ar: سانكت غالن

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
ar: سان بطرسبورغ

[ctx: province]
en: Sankuru
ar: سانكورو

[ctx: province]
en: Sanma
ar: سانما

[ctx: province]
en: Sanmatenga
ar: سانمنتنغا

[ctx: province]
en: Sant Julia de Loria
ar: سانت خوليا دي لوريا

[ctx: province]
en: Santa Ana
ar: سانتا آنا

[ctx: province]
en: Santa Barbara
ar: سانتا باربرا

[ctx: province]
en: Santa Catarina
ar: سانتا كاتارينا

[ctx: province]
en: Santa Cruz
ar: سانتا كروز

[ctx: province]
en: Santa Cruz de Tenerife
ar: سانتا كروز دي تينيريف

[ctx: province]
en: Santa Fe
ar: سانتا في

[ctx: province]
en: Santa Rosa
ar: سانتا روزا

[ctx: province]
en: Santander
ar: ساتاندر

[ctx: province]
en: Santaun
ar: سانتون

[ctx: province]
en: Santiago
ar: سانتياغو

[ctx: province]
en: Santiago Metropolitan
ar: سانتياغو المدينة

[ctx: province]
en: Santiago Rodríguez
ar: سانتياغو رودريغيز

[ctx: province]
en: Santiago de Cuba
ar: سانتياغو دي كوبا

[ctx: province]
en: Santiago del Estero
ar: سانتياغو دل إيستيرو

[ctx: province]
en: Sao Domingos
ar: ساو دومينغوس

[ctx: province]
en: Sao Filipe
ar: ساو فيليبي

[ctx: province]
en: Sao Nicolau
ar: ساو نيكولاو

[ctx: province]
en: Sao Paulo
ar: ساو باولو

[ctx: province]
en: Sao Tome
ar: ساو تومي

[ctx: province]
en: Sao Vicente
ar: ساو فيتشينتي

[ctx: province]
en: Sar-e Pol
ar: ساري بول

[ctx: province]
en: Saraburi
ar: سارابوري

[ctx: province]
en: Saramacca
ar: ساراماكا

[ctx: province]
en: Sarandë
ar: ساراندي

[ctx: province]
en: Sarangani
ar: سارانغاني

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
ar: ساراتوفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Sarawak
ar: ساراواك

[ctx: province]
en: Sarpang
ar: ساربانغ

[ctx: province]
en: Sarthe
ar: سارث

[ctx: province]
en: Sarur
ar: سارور

[ctx: province]
en: Saskatchewan
ar: ساسكاتشيوان

[ctx: province]
en: Sassari
ar: ساساري

[ctx: province]
en: Satakunta
ar: ساتاكونتا

[ctx: province]
en: Satkhira zila
ar: ساتخيرا زيلا

[ctx: province]
en: Satu Mare
ar: ساتو ماري

[ctx: province]
en: Satun
ar: ساتون

[ctx: province]
en: Satupa'itea
ar: ساتوبايتيا

[ctx: province]
en: Saulkrastu novads
ar: سولكراستو نوفادس

[ctx: province]
en: Savanes
ar: سافان

[ctx: province]
en: Savannakhet
ar: سافاناخت

[ctx: province]
en: Savanne
ar: سافانا

[ctx: province]
en: Savannes
ar: سافانا

[ctx: province]
en: Savoie
ar: سافوا

[ctx: province]
en: Savona
ar: سافونا

[ctx: province]
en: Saône-et-Loire
ar: ساون إيه لوار

[ctx: province]
en: Schaffhausen
ar: شوفوسن

[ctx: province]
en: Schleswig-Holstein
ar: شليسفيغ- هولتستن

[ctx: province]
en: Schwyz
ar: شويز

[ctx: province]
en: Scottish Borders
ar: الحدود الاسكتلندية

[ctx: province]
en: Seenu
ar: سينو

[ctx: province]
en: Sefrou
ar: صفرو

[ctx: province]
en: Segovia
ar: سيغوفيا

[ctx: province]
en: Seine-Maritime
ar: سين- ماريتيم

[ctx: province]
en: Seine-Saint-Denis
ar: سين سان دنيس

[ctx: province]
en: Seine-et-Marne
ar: سين إيه مارن

[ctx: province]
en: Selangor
ar: سيلانغور

[ctx: province]
en: Selenge
ar: سيلينج

[ctx: province]
en: Selnica ob Dravi
ar: سيلنيكا أوب درافي

[ctx: province]
en: Sembabule
ar: سمبابول

[ctx: province]
en: Semenawi Keyih Bahri [Semien-Keih-Bahri]
ar: سيميناوي كييه بحري [سميان -كييه-بحري]

[ctx: province]
en: Semič
ar: سيميك

[ctx: province]
en: Semnan
ar: سمنان

[ctx: province]
en: Seno
ar: سينو

[ctx: province]
en: Seoul Teugbyeolsi
ar: سيول تيوبايولسي

[ctx: province]
en: Sergipe
ar: سرجيب

[ctx: province]
en: Serrai
ar: سيراي

[ctx: province]
en: Setif
ar: ستيف

[ctx: province]
en: Settat
ar: ستات

[ctx: province]
en: Sevastopol
ar: سيفاستوبول

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
ar: سيفيرنايا أوسيتيا، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Sevilla
ar: إشبيليا

[ctx: province]
en: Sevnica
ar: سيفنيكا

[ctx: province]
en: Sežana
ar: سيزانا

[ctx: province]
en: Sfax
ar: صفاقس

[ctx: province]
en: Sha Tin
ar: شا تي

[ctx: province]
en: Shaanxi
ar: شانكسي

[ctx: province]
en: Shabeellaha Dhexe
ar: شابيلاها ديكسي

[ctx: province]
en: Shabeellaha Hoose
ar: شابيلاها هوس

[ctx: province]
en: Shabwah
ar: شبوة

[ctx: province]
en: Sham Shui Po
ar: شام شوي بو

[ctx: province]
en: Shamal Batr al Ghazal
ar: شمال بر الغزال

[ctx: province]
en: Shamal Darfur
ar: شمال دارفور

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
ar: شمال قردفان

[ctx: province]
en: Shamal Sina'
ar: شمال سيناء

[ctx: province]
en: Shan
ar: شان

[ctx: province]
en: Shandong
ar: شاندونغ

[ctx: province]
en: Shanghai
ar: شانغهاي

[ctx: province]
en: Shanxi
ar: شانكسي

[ctx: province]
en: Shariatpur zila
ar: شارياتبور زيلا

[ctx: province]
en: Sharq al Istiwa'iyah
ar: شرق الاستوائية

[ctx: province]
en: Shaviyani
ar: شافياني

[ctx: province]
en: Shbaatar
ar: شباتار

[ctx: province]
en: Shefa
ar: شيفا

[ctx: province]
en: Sherpur zila
ar: شربور زيلا

[ctx: province]
en: Shetland Islands
ar: جزر شتلاند

[ctx: province]
en: Shiga
ar: شيغا

[ctx: province]
en: Shimane
ar: شيماني

[ctx: province]
en: Shinyanga
ar: شينيانغا

[ctx: province]
en: Shiselweni
ar: شيسيلويني

[ctx: province]
en: Shizuishan
ar: شيزويشان

[ctx: province]
en: Shizuoka
ar: شيزويكا

[ctx: province]
en: Shkodër
ar: شكودر

[ctx: province]
en: Shropshire
ar: شروبشاير

[ctx: province]
en: Shumen
ar: شومان

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
ar: شيغيس قوزاكستان أوبليسي

[ctx: province]
en: Si Sa Ket
ar: سي سا كيت

[ctx: province]
en: Siasili
ar: سياسيلي

[ctx: province]
en: Sibenako-kninska zupanija
ar: سيبيناكو- كنينسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Sibiu
ar: سيبيو

[ctx: province]
en: Sichuan
ar: شيشوان

[ctx: province]
en: Sidi Bel Abbes
ar: سيدي بل عباس

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
ar: سيدي بوزيد

[ctx: province]
en: Sidl Kacem
ar: سيدي قاسم

[ctx: province]
en: Siem Reab
ar: سيام ريب

[ctx: province]
en: Siena
ar: سيينا

[ctx: province]
en: Siguiri
ar: سيغيري

[ctx: province]
en: Siguldas novads
ar: سيغولداس نوفادس

[ctx: province]
en: Siirt
ar: سيرت

[ctx: province]
en: Sikasso
ar: سيكاسو

[ctx: province]
en: Sikkim
ar: سيكيم

[ctx: province]
en: Siliana
ar: سليانة

[ctx: province]
en: Silistra
ar: سيليسترا

[ctx: province]
en: Sinaloa
ar: سينالوا

[ctx: province]
en: Sindh
ar: سند

[ctx: province]
en: Sing Buri
ar: سينغ بوري

[ctx: province]
en: Singida
ar: سينجيدا

[ctx: province]
en: Sinnar
ar: سنار

[ctx: province]
en: Sinoe
ar: سينوا

[ctx: province]
en: Sinop
ar: سينوب

[ctx: province]
en: Sipaliwini
ar: سيباليويني

[ctx: province]
en: Siparia
ar: سيباريا

[ctx: province]
en: Siquijor
ar: سيكيجور

[ctx: province]
en: Siracusa
ar: سيراكوزا

[ctx: province]
en: Sirajganj zila
ar: سيراجغانج زيلا

[ctx: province]
en: Sirak
ar: سيراك

[ctx: province]
en: Sirdaryo
ar: سيداريو

[ctx: province]
en: Sironko
ar: سيرونكو

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
ar: سيساكو- مولافاكا لوبانيجا

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
ar: سيستان فا بالوشستان

[ctx: province]
en: Sitrah
ar: سيتراه

[ctx: province]
en: Sivas
ar: سيفاس

[ctx: province]
en: Siyazan
ar: سيازان

[ctx: province]
en: Skikda
ar: سكيكدة

[ctx: province]
en: Skrapar
ar: سكرابار

[ctx: province]
en: Skrundas novads
ar: سكرونداس نوفادس

[ctx: province]
en: Skrīveru novads
ar: سكريفيرو نوفادس

[ctx: province]
en: Sligo
ar: سليغو

[ctx: province]
en: Sliven
ar: سليفن

[ctx: province]
en: Slovenj Gradec
ar: سلوفينج غرادك

[ctx: province]
en: Slovenska Bistrica
ar: سلوفينسكا كونجينس

[ctx: province]
en: Slovenske Konjice
ar: سلوفينيسكي كونجيسي

[ctx: province]
en: Smiltenes novads
ar: سميلتن نوفادس

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
ar: سمولينسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Smolyan
ar: سموليان

[ctx: province]
en: Soc Trang
ar: سوك ترانغ

[ctx: province]
en: Sodražica
ar: سودرازيكا

[ctx: province]
en: Sofala
ar: صوفالا

[ctx: province]
en: Sofia
ar: صوفيا

[ctx: province]
en: Sogn og Fjordane
ar: سونغ أو فجوردان

[ctx: province]
en: Sokoto
ar: سوكوتو

[ctx: province]
en: Sololá
ar: سولولا

[ctx: province]
en: Solothurn
ar: سولوتورن

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
ar: سولتوستيك قوزاكستان أوبليسي

[ctx: province]
en: Solčava
ar: سولكافا

[ctx: province]
en: Somali
ar: صومالي

[ctx: province]
en: Somerset
ar: سومرست

[ctx: province]
en: Somme
ar: سوم

[ctx: province]
en: Somogy
ar: سوموجي

[ctx: province]
en: Son La
ar: سون لا

[ctx: province]
en: Sondrio
ar: سوندريو

[ctx: province]
en: Songkhla
ar: سونغخلا

[ctx: province]
en: Sonora
ar: سونورا

[ctx: province]
en: Sonsonate
ar: سونسوناتي

[ctx: province]
en: Sool
ar: سول

[ctx: province]
en: Sopron
ar: سوبرون

[ctx: province]
en: Soria
ar: سوريا

[ctx: province]
en: Soriano
ar: سوريانو

[ctx: province]
en: Soroca
ar: سوروكا

[ctx: province]
en: Soroti
ar: سوروتي

[ctx: province]
en: Sorsogon
ar: سورسوغون

[ctx: province]
en: Souk Ahras
ar: سوق اهراس

[ctx: province]
en: Soum
ar: سوم

[ctx: province]
en: Sourou
ar: سورو

[ctx: province]
en: Sousse
ar: سوسة

[ctx: province]
en: South
ar: الجنوب

[ctx: province]
en: South Australia
ar: استراليا الجنوبية

[ctx: province]
en: South Ayrshire
ar: أيرشاير الجنوبية

[ctx: province]
en: South Carolina
ar: كارولاينا الجنوبية

[ctx: province]
en: South Cotabato
ar: كوتاباتو الجنوبية

[ctx: province]
en: South Dakota
ar: داكوتا الجنوبية

[ctx: province]
en: South Glamorgan
ar: غلامورغان الجنوبية

[ctx: province]
en: South Gloucestershire
ar: غلاوسيسترشاير الجنوبية

[ctx: province]
en: South Jutland
ar: جوتلاند الجنوبية

[ctx: province]
en: South Karelia
ar: كاريليا الجنوبية

[ctx: province]
en: South Lanarkshire
ar: لاناركشاير الجنوبية

[ctx: province]
en: South Lebanon
ar: جنوب لبنان

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
ar: أوستروبوثنيا الجنوبية

[ctx: province]
en: South Yorkshire
ar: يوركشاير الجنوبية

[ctx: province]
en: South-East
ar: جنوب-شرق

[ctx: province]
en: South-West
ar: جنوب-غرب

[ctx: province]
en: South-West Finland
ar: جنوب غرب فنلندا

[ctx: province]
en: Southern
ar: جنوب

[ctx: province]
en: Southern Highlands
ar: هايلاندس الجنوبية

[ctx: province]
en: Southern Leyte
ar: لايتي الجنوبية

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
ar: الدول الجنوبية، الجنسيات والشعوب

[ctx: province]
en: Southland
ar: ساوثلاند

[ctx: province]
en: Splitako-dalmatinska zupanija
ar: سبليتاكو-دلماتينسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Srbija
ar: سرباجة

[ctx: province]
en: Središče ob Dravi
ar: سريديشي اوب درافي

[ctx: province]
en: Staffordshire
ar: ستافورد شاير

[ctx: province]
en: Stann Creek
ar: ستان كريك

[ctx: province]
en: Stara Zagora
ar: ستارا زاغورا

[ctx: province]
en: Starše
ar: ستارسي

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
ar: ستافروبولسكي كراي

[ctx: province]
en: Steiermark
ar: ستيرمارك

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
ar: ستينغا نيسترولو

[ctx: province]
en: Stirling
ar: ستيرلنغ

[ctx: province]
en: Stopiņu novads
ar: ستوبينو نوفادس

[ctx: province]
en: Storstrøm
ar: ستورستورم

[ctx: province]
en: Straža
ar: سترازا

[ctx: province]
en: Strenču novads
ar: سترانجو نوفادس

[ctx: province]
en: Stueng Traeng
ar: ستونينغ ترانغ

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
ar: ستريدوسيسكي كراج

[ctx: province]
en: Suceava
ar: سوكيافا

[ctx: province]
en: Suchitepequez
ar: سوشيتيبيكيز

[ctx: province]
en: Sucre
ar: سوكري

[ctx: province]
en: Sucumbios
ar: سوكومبيوس

[ctx: province]
en: Sud
ar: جنوب

[ctx: province]
en: Sud-Bandama
ar: بانداما الجنوبية

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
ar: كوموي الجنوبية

[ctx: province]
en: Sud-Est
ar: جنوب- شرق

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
ar: كيفو الجنوبية

[ctx: province]
en: Sud-Ubangi
ar: سود أوبانغي

[ctx: province]
en: Suffolk
ar: سوفولك

[ctx: province]
en: Sughd
ar: سوغد

[ctx: province]
en: Suhaj
ar: سوهاج

[ctx: province]
en: Sukhothai
ar: سوخوتاي

[ctx: province]
en: Sulawesi Barat
ar: سولاويسي بارات

[ctx: province]
en: Sulawesi Selatan
ar: سولاويزي سيلاتان

[ctx: province]
en: Sulawesi Tengah
ar: سولازيوي تنغاه

[ctx: province]
en: Sulawesi Tenggara
ar: سولازيوي تنغارا

[ctx: province]
en: Sulawesi Utara
ar: سولازيوي أوتارا

[ctx: province]
en: Sultan Kudarat
ar: سلطان قدرات

[ctx: province]
en: Sulu
ar: سولو

[ctx: province]
en: Sumatera Utara
ar: سومطرة  أوتارا

[ctx: province]
en: Sumatra Barat
ar: سومطرة بارات

[ctx: province]
en: Sumatra Selatan
ar: سومطرة  سيلاتان

[ctx: province]
en: Sumqayit
ar: سومقاييت

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
ar: سامس كا أوبلاست

[ctx: province]
en: Sunamganj zila
ar: سونامغانج زيلا

[ctx: province]
en: Suourland
ar: سيورلاند

[ctx: province]
en: Suournes
ar: سيورنس

[ctx: province]
en: Suphan Buri
ar: سوفان بوري

[ctx: province]
en: Surat Thani
ar: سورات ثاني

[ctx: province]
en: Surigao del Norte
ar: سورياغاو دل نورتي

[ctx: province]
en: Surigao del Sur
ar: سورياغو دل سور

[ctx: province]
en: Surin
ar: سورين

[ctx: province]
en: Surrey
ar: سوراي

[ctx: province]
en: Surt
ar: سورت

[ctx: province]
en: Surxondaryo
ar: سوركسونداريو

[ctx: province]
en: Susa
ar: سوسا

[ctx: province]
en: Svaay Rieng
ar: سفاي ريينغ

[ctx: province]
en: Svalbard
ar: سفالبارد

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
ar: سفردلوفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Sveta Ana
ar: سفتنا أنا

[ctx: province]
en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
ar: سفيتا تروجيكا ف سلوفينسكي غوريكا

[ctx: province]
en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
ar: سفيتي أندراس ف سلوفيسيك غوريكا

[ctx: province]
en: Sveti Jurij
ar: سفيتي جوريج

[ctx: province]
en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
ar: سفيتي جوريج فسلوفينسكي غوريكا

[ctx: province]
en: Sveti Tomaž
ar: سفيتي توماز

[ctx: province]
en: Sylhet zila
ar: سيلهيت زيلا

[ctx: province]
en: Syunik'
ar: سيونيك

[ctx: province]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ar: سزابولكس- سزاتمار-بيريغ

[ctx: province]
en: Szeged
ar: سزيجد

[ctx: province]
en: Szekszárd
ar: سزيكزارد

[ctx: province]
en: Szolnok
ar: سزولنوك

[ctx: province]
en: Szombathely
ar: سزومباتلي

[ctx: province]
en: Székesfehérvár
ar: سزيكسفيهيرفار

[ctx: province]
en: Sánchez Ramírez
ar: سانشيز راميريز

[ctx: province]
en: Sør-Trøndelag
ar: سور - تروندولاغ

[ctx: province]
en: Sējas novads
ar: سيجاس نوفادس

[ctx: province]
en: Ta'izz
ar: تعز

[ctx: province]
en: Taakaev
ar: تاكايف

[ctx: province]
en: Tabasco
ar: تاباسكو

[ctx: province]
en: Tabor
ar: تابور

[ctx: province]
en: Tabora
ar: تابورا

[ctx: province]
en: Tabuk
ar: تبوك

[ctx: province]
en: Tachira
ar: تاشيرا

[ctx: province]
en: Tacna
ar: تاكنا

[ctx: province]
en: Tacuarembo
ar: تاكوارمبو

[ctx: province]
en: Tadjoura
ar: تدجورة

[ctx: province]
en: Tafea
ar: تافيا

[ctx: province]
en: Tagant
ar: تاغانت

[ctx: province]
en: Tahoua
ar: طهوة

[ctx: province]
en: Tai Po
ar: تاي بو

[ctx: province]
en: Taichung City
ar: تايشونغ

[ctx: province]
en: Taichung County
ar: مقاطعة تايشونغ

[ctx: province]
en: Tainan City
ar: مدينة تاينان

[ctx: province]
en: Tainan County
ar: مقاطعة تاينان

[ctx: province]
en: Taipei City
ar: تايبيه

[ctx: province]
en: Taipei County
ar: مقاطعة تايبي

[ctx: province]
en: Taitung County
ar: مقاطعة تايتونغ

[ctx: province]
en: Taiwan
ar: تايوان

[ctx: province]
en: Tak
ar: تاك

[ctx: province]
en: Takhar
ar: تاخار

[ctx: province]
en: Talas
ar: تالاس

[ctx: province]
en: Talsu novads
ar: تالسو نوفادس

[ctx: province]
en: Tamanghasset
ar: تمنراست

[ctx: province]
en: Tamaulipas
ar: تموليبالس

[ctx: province]
en: Tambacounda
ar: تمباكوندا

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
ar: تمبوفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Tamil Nadu
ar: تميل نادو

[ctx: province]
en: Tampere Region
ar: منطقة تمبيري

[ctx: province]
en: Tan-Tan
ar: طانطان

[ctx: province]
en: Tandjile
ar: تندجيل

[ctx: province]
en: Tanga
ar: طنجة

[ctx: province]
en: Tangail zila
ar: تانغايل زيلا

[ctx: province]
en: Tanganyika
ar: تانغانيكا

[ctx: province]
en: Tanger
ar: طنجة

[ctx: province]
en: Tanintharyi
ar: تانينتاريي

[ctx: province]
en: Taounate
ar: تاونات

[ctx: province]
en: Taoyuan County
ar: مقاطعة تاويان

[ctx: province]
en: Tapoa
ar: تابوا

[ctx: province]
en: Taraba
ar: تارابا

[ctx: province]
en: Taraclia
ar: تاراكليا

[ctx: province]
en: Taranaki
ar: تاراناكي

[ctx: province]
en: Taranto
ar: تارانتو

[ctx: province]
en: Tarapaca
ar: تاراباكا

[ctx: province]
en: Targovishte
ar: ترغوفيشت

[ctx: province]
en: Tarhūnah-Masallātah
ar: ترحونة ماسالاتة

[ctx: province]
en: Tarija
ar: تاريجا

[ctx: province]
en: Tarlac
ar: تارلاك

[ctx: province]
en: Tarn
ar: تارن

[ctx: province]
en: Tarn-et-Garonne
ar: تارين إيه غارون

[ctx: province]
en: Taroudannt
ar: تارودانت

[ctx: province]
en: Tarrafal
ar: تارافال

[ctx: province]
en: Tarragona
ar: تاراغونا

[ctx: province]
en: Tartar
ar: ترتار

[ctx: province]
en: Tarts
ar: طرطوس

[ctx: province]
en: Tasman
ar: تاسمان

[ctx: province]
en: Tasmania
ar: تسمانيا

[ctx: province]
en: Tata
ar: تاتا

[ctx: province]
en: Tatabánya
ar: تاتابانيا

[ctx: province]
en: Tataouine
ar: تطاوين

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
ar: تاتارستان، ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Tavus
ar: تافوس

[ctx: province]
en: Tawi-Tawi
ar: تاوي تاوي

[ctx: province]
en: Tay Ninh
ar: تاي نينه

[ctx: province]
en: Taza
ar: تازة

[ctx: province]
en: Tbilisi
ar: تبليسي

[ctx: province]
en: Tebessa
ar: تبيسة

[ctx: province]
en: Tehran
ar: طهران

[ctx: province]
en: Tekirdag
ar: تيكيرداغ

[ctx: province]
en: Tel-Aviv
ar: تل ابيب

[ctx: province]
en: Telemark
ar: تيليمارك

[ctx: province]
en: Teleorman
ar: تيليورمان

[ctx: province]
en: Telimele
ar: تيليميل

[ctx: province]
en: Temburong
ar: تمبورونغ

[ctx: province]
en: Temotu
ar: تيموتو

[ctx: province]
en: Tennessee
ar: تينيسي

[ctx: province]
en: Tepelenë
ar: تيبيليني

[ctx: province]
en: Teramo
ar: تيرامو

[ctx: province]
en: Terengganu
ar: تيرينغانو

[ctx: province]
en: Terni
ar: تيرني

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
ar: تيرنوفيلسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Territoire de Belfort
ar: إقليم بيلفور

[ctx: province]
en: Teruel
ar: تيرويل

[ctx: province]
en: Tete
ar: تيتي

[ctx: province]
en: Texas
ar: تكساس

[ctx: province]
en: Thaa
ar: ثا

[ctx: province]
en: Thaba-Tseka
ar: ثابا- تسيكا

[ctx: province]
en: Thai Binh
ar: ثاي بينه

[ctx: province]
en: Thai Nguyen
ar: ثاي نغوين

[ctx: province]
en: Thakurgaon zila
ar: ثاكورغارون زيلا

[ctx: province]
en: Thanh Hoa
ar: ثانه هوا

[ctx: province]
en: Thesprotia
ar: ثيسبروشيا

[ctx: province]
en: Thessaloniki
ar: تيسالونيكي

[ctx: province]
en: Thies
ar: تييس

[ctx: province]
en: Thimphu
ar: تيمفو

[ctx: province]
en: Thua Thien-Hue
ar: ثوا ثيين هوي

[ctx: province]
en: Thurgau
ar: ثورغو

[ctx: province]
en: Thyolo
ar: تيولو

[ctx: province]
en: Tianjin
ar: تياجين

[ctx: province]
en: Tiaret
ar: تيارت

[ctx: province]
en: Ticino
ar: تيتشينو

[ctx: province]
en: Tien Giang
ar: تيين جيانغ

[ctx: province]
en: Tierra del Fuego
ar: تييرا دل فويغو

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
ar: تيغينا [بندر]

[ctx: province]
en: Tigrai
ar: تيغراي

[ctx: province]
en: Tillaberi
ar: تيابيري

[ctx: province]
en: Tindouf
ar: تندوف

[ctx: province]
en: Tipaza
ar: تيبازا

[ctx: province]
en: Tipperary
ar: تيبيراري

[ctx: province]
en: Tiranë
ar: تيراني

[ctx: province]
en: Tiris Zemmour
ar: تيريس زمور

[ctx: province]
en: Tirol
ar: تيرول

[ctx: province]
en: Tissemsilt
ar: تيسمسيلت

[ctx: province]
en: Tizi Ouzou
ar: تيزي أوزو

[ctx: province]
en: Tiznit
ar: تزنيت

[ctx: province]
en: Tišina
ar: تيسينا

[ctx: province]
en: Tlaxcala
ar: تلاكسكالا

[ctx: province]
en: Tlemcen
ar: تلمسان

[ctx: province]
en: Toamasina
ar: تواماسينا

[ctx: province]
en: Tocantins
ar: توكانتيس

[ctx: province]
en: Tochigi
ar: توشيغي

[ctx: province]
en: Togdheer
ar: توغدهير

[ctx: province]
en: Tokat
ar: توكات

[ctx: province]
en: Tokushima
ar: توكوشيما

[ctx: province]
en: Tokyo
ar: طوكيو

[ctx: province]
en: Toledo
ar: توليدو

[ctx: province]
en: Toliara
ar: توليارا

[ctx: province]
en: Tolima
ar: توليما

[ctx: province]
en: Tolmin
ar: تولمين

[ctx: province]
en: Tolna
ar: تولنا

[ctx: province]
en: Tombali S
ar: طومبالي س

[ctx: province]
en: Tombouctou
ar: تمبوكتو

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
ar: تومبسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Torba
ar: توربا

[ctx: province]
en: Torino
ar: تورينو

[ctx: province]
en: Tororo
ar: تورورو

[ctx: province]
en: Toshkent
ar: طشكنت

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
ar: توشكنت (مدينة)

[ctx: province]
en: Totonicapan
ar: توتونيكابان

[ctx: province]
en: Tottori
ar: توتوري

[ctx: province]
en: Tougue
ar: توغ

[ctx: province]
en: Tov
ar: توف

[ctx: province]
en: Tovuz
ar: توفوز

[ctx: province]
en: Toyama
ar: توياما

[ctx: province]
en: Tozeur
ar: توزر

[ctx: province]
en: Tra Vinh
ar: ترا فينه

[ctx: province]
en: Trabzon
ar: ترابزون

[ctx: province]
en: Trang
ar: ترانغ

[ctx: province]
en: Trapani
ar: تراباني

[ctx: province]
en: Trarza
ar: ترارزا

[ctx: province]
en: Trashi Yangtse
ar: تراشي يانغتسي

[ctx: province]
en: Trashigang
ar: تراشيغانغ

[ctx: province]
en: Trat
ar: ترات

[ctx: province]
en: Trbovlje
ar: تربوفلي

[ctx: province]
en: Trebnje
ar: تربنجي

[ctx: province]
en: Treinta y Tres
ar: تراينتا إي تريس

[ctx: province]
en: Trelawny
ar: تريلاوني

[ctx: province]
en: Trento
ar: ترينتو

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
ar: تريوسيانسكي كراج

[ctx: province]
en: Treviso
ar: تريفيزو

[ctx: province]
en: Trieste
ar: تريستي

[ctx: province]
en: Trikala
ar: تريكالا

[ctx: province]
en: Trincomalee
ar: ترينكومالي

[ctx: province]
en: Tripura
ar: تريبورا

[ctx: province]
en: Tristan da Cunha
ar: تريستان دا كونها

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
ar: ترافنسكي كراج

[ctx: province]
en: Trnovska vas
ar: ترنوفسكا فاس

[ctx: province]
en: Troms
ar: ترومس

[ctx: province]
en: Trongsa
ar: ترونغسا

[ctx: province]
en: Tropojë
ar: تروبوجي

[ctx: province]
en: Trujillo
ar: تروخيلو

[ctx: province]
en: Trzin
ar: ترزين

[ctx: province]
en: Tržič
ar: ترزيك

[ctx: province]
en: Tshopo
ar: تي شوبو

[ctx: province]
en: Tshuapa
ar: تي شوابا

[ctx: province]
en: Tsirang
ar: تسيرانغ

[ctx: province]
en: Tsuen Wan
ar: تسوين وان

[ctx: province]
en: Tuamasaga
ar: تواماساغا

[ctx: province]
en: Tubas
ar: طوباس

[ctx: province]
en: Tucuman
ar: توكومان

[ctx: province]
en: Tuen Mun
ar: توين مون

[ctx: province]
en: Tui
ar: توي

[ctx: province]
en: Tukuma novads
ar: توكوما نوفادس

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
ar: تولسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Tulcea
ar: تولسيا

[ctx: province]
en: Tulkarm
ar: طولكرم

[ctx: province]
en: Tumbes
ar: تومبس

[ctx: province]
en: Tunapuna-Piarco
ar: تونابانوا- بياركو

[ctx: province]
en: Tunceli
ar: تنسيلي

[ctx: province]
en: Tungurahua
ar: تونغوراهوا

[ctx: province]
en: Tunis
ar: تونس

[ctx: province]
en: Turnišče
ar: ترنيسكي

[ctx: province]
en: Tutong
ar: توتونغ

[ctx: province]
en: Tuyen Quang
ar: توين كانغ

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
ar: تفرسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Tyne and Wear
ar: تاين أند وير

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
ar: تيومنسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
ar: تيفا، ريسبوبليكا [توفا]

[ctx: province]
en: Tétouan
ar: تطوان

[ctx: province]
en: Tājūrā' wa an Nawāhī al Arbāh
ar: التاجرة والنواحي الأرباح

[ctx: province]
en: Tērvetes novads
ar: ترفيتيس نوفادس

[ctx: province]
en: Ubon Ratchathani
ar: اوبون راتشاتاني

[ctx: province]
en: Ucar
ar: أوكار

[ctx: province]
en: Ucayali
ar: أوكايالي

[ctx: province]
en: Udine
ar: أوديني

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
ar: أدمورتسكايا ريسبوبليكا

[ctx: province]
en: Udon Thani
ar: أودن ثاني

[ctx: province]
en: Uige
ar: أويجي

[ctx: province]
en: Ujae
ar: أوجاي

[ctx: province]
en: Ujelang
ar: أوجلانغ

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
ar: أوليانوفسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
ar: أولانباتار

[ctx: province]
en: Ulsan Gwang'yeogsi
ar: أولسان غوانغييوغسي

[ctx: province]
en: Umm Salal
ar: أم صلال

[ctx: province]
en: Umm al Qaywayn
ar: أم القيوين

[ctx: province]
en: Ungheni
ar: أونغيني

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة الصغيرة النائية

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
ar: ديمارا العليا- بربيس

[ctx: province]
en: Upper East
ar: الشرق الأعلى

[ctx: province]
en: Upper River
ar: النهر الأعلى

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ar: تاكوتو العليا- إيسيكيبو العليا

[ctx: province]
en: Upper West
ar: الغرب الأعلى

[ctx: province]
en: Uri
ar: معرّف الموارد العالمي Uri

[ctx: province]
en: Us'ak
ar: أوزاك

[ctx: province]
en: Usulutan
ar: أوسولوتان

[ctx: province]
en: Utah
ar: يوتاه

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
ar: أوتينوس أبسكريتيس

[ctx: province]
en: Uthai Thani
ar: أوثاي ثاني

[ctx: province]
en: Utirik
ar: أوتيرك

[ctx: province]
en: Utrecht
ar: أوتريخت

[ctx: province]
en: Uttar Pradesh
ar: أوتار براديش

[ctx: province]
en: Uttaradit
ar: أوتاراديت

[ctx: province]
en: Uusimaa
ar: أوزيما

[ctx: province]
en: Uvs
ar: أوفس

[ctx: province]
en: Va'a-o-Fonoti
ar: فا أو فونوتي

[ctx: province]
en: Vaavu
ar: فافو

[ctx: province]
en: Vacosa-Phoenix
ar: فاكوزا فينيكس

[ctx: province]
en: Vaisigano
ar: فازيغانو

[ctx: province]
en: Vaiņodes novads
ar: فاينودس نوفادس

[ctx: province]
en: Vakaga
ar: فاكاغا

[ctx: province]
en: Val d'Oise
ar: فال دواز

[ctx: province]
en: Val-de-Marne
ar: فال دو مارن

[ctx: province]
en: Valais
ar: فاليه

[ctx: province]
en: Valencia
ar: فالنسيا

[ctx: province]
en: Valgamaa
ar: فالغاما

[ctx: province]
en: Valkas novads
ar: فالكاس نوفادس

[ctx: province]
en: Valladolid
ar: فالادوليد

[ctx: province]
en: Valle
ar: فالي

[ctx: province]
en: Valle del Cauca
ar: فالي دل كاوكا

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
ar: وادي بانداما

[ctx: province]
en: Valmiera
ar: فالمييرا

[ctx: province]
en: Valparaiso
ar: فالبارايسو

[ctx: province]
en: Valverde
ar: فالفيردي

[ctx: province]
en: Van
ar: فان

[ctx: province]
en: Var
ar: فار

[ctx: province]
en: Varaidinska zupanija
ar: فارايدنسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Varakļānu novads
ar: فاراكلانو نوفادس

[ctx: province]
en: Varese
ar: فاريزي

[ctx: province]
en: Vargas
ar: فارغاس

[ctx: province]
en: Varna
ar: فارنا

[ctx: province]
en: Vas
ar: فاس

[ctx: province]
en: Vaslui
ar: فازلوي

[ctx: province]
en: Vaucluse
ar: فوكلوز

[ctx: province]
en: Vaud
ar: فود

[ctx: province]
en: Vaupés
ar: فوبيس

[ctx: province]
en: VavunLya
ar: فافونليا

[ctx: province]
en: Vayoc Jor
ar: فايوك جور

[ctx: province]
en: Vecpiebalgas novads
ar: فيكبييبالغاس نوفادس

[ctx: province]
en: Vecumnieku novads
ar: فيكيومنييكو نوفادس

[ctx: province]
en: Vejle
ar: فيجلي

[ctx: province]
en: Velenje
ar: فيلينج

[ctx: province]
en: Velika Polana
ar: فيليكا بولانا

[ctx: province]
en: Velike Lašče
ar: فيليكي لاسكي

[ctx: province]
en: Veliko Tarnovo
ar: فيليكو تارنوفو

[ctx: province]
en: Vendée
ar: فندي

[ctx: province]
en: Venezia
ar: البندقية

[ctx: province]
en: Ventspils
ar: فنتسبيلس

[ctx: province]
en: Ventspils novads
ar: فنتسبيلس نوفادس

[ctx: province]
en: Veracruz
ar: فيراكروز

[ctx: province]
en: Veraguas
ar: فيراغواس

[ctx: province]
en: Verbano-Cusio-Ossola
ar: فيربانو- كوزيو- أوسولا

[ctx: province]
en: Vercelli
ar: فيرتشيلي

[ctx: province]
en: Vermont
ar: فيرمونت

[ctx: province]
en: Verona
ar: فيرونا

[ctx: province]
en: Veržej
ar: فيرزيج

[ctx: province]
en: Vest-Agder
ar: فست- أغدر

[ctx: province]
en: Vestfirolr
ar: فستفيرولر

[ctx: province]
en: Vestfold
ar: فست فولد

[ctx: province]
en: Vestsjælland
ar: فستجالند

[ctx: province]
en: Vesturland
ar: فستورلاند

[ctx: province]
en: Veszprém
ar: فيسبريم

[ctx: province]
en: Viana do Castelo
ar: فيانا دو كاستيلو

[ctx: province]
en: Vibo Valentia
ar: فيبو فالينتيا

[ctx: province]
en: Viborg
ar: فيبورغ

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
ar: فيسبسكاجا فوبلاسك

[ctx: province]
en: Vicenza
ar: فيتشينزا

[ctx: province]
en: Vichada
ar: فيشادا

[ctx: province]
en: Victoria
ar: فيكتوريا

[ctx: province]
en: Videm
ar: فيديم

[ctx: province]
en: Vidin
ar: فيلدن

[ctx: province]
en: Vienne
ar: فيينا

[ctx: province]
en: Vientiane
ar: فينتيان

[ctx: province]
en: Viesītes novads
ar: فيسيتس نوفادس

[ctx: province]
en: Vila Real
ar: فيلا ريال

[ctx: province]
en: Villa Clara
ar: فيلا كلارا

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
ar: فيلنيوس أبسكريتيس

[ctx: province]
en: Vinh Long
ar: فينه لونغ

[ctx: province]
en: Vinh Phuc
ar: فينه بوك

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
ar: فينيتسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Vipava
ar: فيبافا

[ctx: province]
en: Viqueque
ar: فيكيكي

[ctx: province]
en: Virgin Islands
ar: جزر فرجن

[ctx: province]
en: Virginia
ar: فيرجينيا

[ctx: province]
en: VirovitiEko-podravska zupanija
ar: فيروفيتيكو- بودرافسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Viseu
ar: فيزو

[ctx: province]
en: Vitanje
ar: فيتانجي

[ctx: province]
en: Viterbo
ar: فيتيربو

[ctx: province]
en: Vizcaya
ar: فيزكايا

[ctx: province]
en: Viļakas novads
ar: فياكاس نوفادس

[ctx: province]
en: Viļānu novads
ar: فيلانو نوفادس

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
ar: فلامس- برابانت

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
ar: فلاديميرسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Vlorë
ar: فلوري

[ctx: province]
en: Vodice
ar: فوديس

[ctx: province]
en: Voiotia
ar: فويوتيا

[ctx: province]
en: Vojnik
ar: فوجنيك

[ctx: province]
en: Vojvodina
ar: فوجفودينا

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
ar: فولغوغرادسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
ar: فولغوغرادسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Volta
ar: فولتا

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
ar: فوليوسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Vorarlberg
ar: فورارلبورغ

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
ar: فورونزسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Vosges
ar: فوج

[ctx: province]
en: Vrancea
ar: فرانسيا

[ctx: province]
en: Vransko
ar: فرانسكو

[ctx: province]
en: Vratsa
ar: فراتسا

[ctx: province]
en: Vrhnika
ar: فرينيكا

[ctx: province]
en: VuRovarako-srijemska zupanija
ar: فوروفاراكو- سريجمسكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Vuzenica
ar: فوزينيكا

[ctx: province]
en: Vysočina
ar: فيسوسينا

[ctx: province]
en: Vārkavas novads
ar: فاركافاس نوفادس

[ctx: province]
en: Waikato
ar: وايكاتو

[ctx: province]
en: Wakayama
ar: واكاياما

[ctx: province]
en: Wakiso
ar: واكيسو

[ctx: province]
en: Wan Chai
ar: وان شاي

[ctx: province]
en: Wangdue Phodrang
ar: وانغدو فودرانغ

[ctx: province]
en: Wanica
ar: وانيكا

[ctx: province]
en: Warab
ar: ورب

[ctx: province]
en: Wardak
ar: وارداك

[ctx: province]
en: Warwickshire
ar: وارفيك شاير

[ctx: province]
en: Washington
ar: واشنطن

[ctx: province]
en: Wasit
ar: واسط

[ctx: province]
en: Waterford
ar: واترفورد

[ctx: province]
en: Wele-Nzas
ar: ويلي- نزاس

[ctx: province]
en: Wellington
ar: ويلنغتون

[ctx: province]
en: West
ar: غرب

[ctx: province]
en: West Bengal
ar: بنغال الغربية

[ctx: province]
en: West Coast
ar: الساحل الغربي

[ctx: province]
en: West Dunbartonshire
ar: دنبارتون شاير الغربية

[ctx: province]
en: West Glamorgan
ar: غلامورغان الغربية

[ctx: province]
en: West Lothian
ar: لوثيان الغربية

[ctx: province]
en: West Midlands
ar: ميدلاندز الغربية

[ctx: province]
en: West New Britain
ar: وست نيو بريتان

[ctx: province]
en: West Sussex
ar: ساسكس الغربية

[ctx: province]
en: West Virginia
ar: وست فيرجينيا

[ctx: province]
en: West Yorkshire
ar: يوركشاير الغربية

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
ar: وست- فلانديرين

[ctx: province]
en: Western
ar: غربي

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
ar: المنطقة الغربية (فريتاون)

[ctx: province]
en: Western Australia
ar: أستراليا الغربية

[ctx: province]
en: Western Cape
ar: كاب الغربية

[ctx: province]
en: Western Highlands
ar: هايلاندس الغربية

[ctx: province]
en: Western Samar
ar: سامار الغربية

[ctx: province]
en: Western Tobago
ar: توباغو الغربية

[ctx: province]
en: Westmeath
ar: وستميث

[ctx: province]
en: Westmoreland
ar: وستمورلاند

[ctx: province]
en: Wexford
ar: ويكسفورد

[ctx: province]
en: Wicklow
ar: ويكلاو

[ctx: province]
en: Wien
ar: فيينا

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
ar: ولاية بيريكوتوان كوالالمبور

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Labuan
ar: ولاية بيريكوتوان لابوان

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
ar: ولاية بيريكوتوان بوتراجايا

[ctx: province]
en: Wiltshire
ar: ويلت شاير

[ctx: province]
en: Wisconsin
ar: وسكنسون

[ctx: province]
en: Wong Tai Sin
ar: وونغ تاي سن

[ctx: province]
en: Woqooyi Galbeed
ar: ووكوبي جلبيد

[ctx: province]
en: Worcestershire
ar: وورسيسترشاير

[ctx: province]
en: Worodouqou
ar: وورودوكو

[ctx: province]
en: Wotho
ar: ووتو

[ctx: province]
en: Wotje
ar: ووتجي

[ctx: province]
en: Wuzhong
ar: ووزهونغ

[ctx: province]
en: Wyoming
ar: وايومنغ

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
ar: وادي الحياة

[ctx: province]
en: Xacmaz
ar: اكساماز

[ctx: province]
en: Xaignabouli
ar: اكزاينياولي

[ctx: province]
en: Xankandi
ar: اكسانكاندي

[ctx: province]
en: Xanlar
ar: كزانلار

[ctx: province]
en: Xanthi
ar: اكزانتي

[ctx: province]
en: Xekong
ar: اكسيونغ

[ctx: province]
en: Xiangkhoang
ar: اكزاينغكيونغ

[ctx: province]
en: Xiasomboun
ar: اكزايزومبون

[ctx: province]
en: Xigoma
ar: اكزيغوما

[ctx: province]
en: Xinjiang
ar: اكسيجيانغ

[ctx: province]
en: Xizang
ar: إكزانغ

[ctx: province]
en: Xizi
ar: كسيزي

[ctx: province]
en: Xocali
ar: اكسوكالي

[ctx: province]
en: Xocavand
ar: اكزوكافاند

[ctx: province]
en: Xorazm
ar: اكزورازم

[ctx: province]
en: Xoulikoro
ar: اكزوليكورو

[ctx: province]
en: Xrong Preah Sihanouk
ar: كسرونغ بريا سيهانوك

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
ar: جفران- جادو

[ctx: province]
en: Yagha
ar: ياغا

[ctx: province]
en: Yala
ar: يالا

[ctx: province]
en: Yalova
ar: يالوفا

[ctx: province]
en: Yamagata
ar: ياماغاتا

[ctx: province]
en: Yamaguchi
ar: ياماغوشي

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
ar: يامالو نينتسكي  أفتونومني أوكراغ

[ctx: province]
en: Yamanashi
ar: شاماناشي

[ctx: province]
en: Yambol
ar: يمبل

[ctx: province]
en: Yanggang-do
ar: يانغانغ دو

[ctx: province]
en: Yangon
ar: ينغون

[ctx: province]
en: Yap
ar: ياب

[ctx: province]
en: Yaracuy
ar: ياراكوي

[ctx: province]
en: Yardimli
ar: يارديملي

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
ar: ياروسلافسكايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Yasothon
ar: ياسوتون

[ctx: province]
en: Yatenga
ar: ياتنغا

[ctx: province]
en: Yau Tsim Mong
ar: يو تسيم مونغ

[ctx: province]
en: Yazd
ar: يزد

[ctx: province]
en: Yen Bai
ar: ين باي

[ctx: province]
en: Yevlax
ar: ييفلاكس

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
ar: يفريسكايا أفتونومنايا  أوبلاست

[ctx: province]
en: Yinchuan
ar: ينشوان

[ctx: province]
en: Yobe
ar: يوب

[ctx: province]
en: Yomou
ar: يومو

[ctx: province]
en: Yonne
ar: يون

[ctx: province]
en: Yoro
ar: يورو

[ctx: province]
en: Yozgat
ar: يوزغات

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
ar: أيسيك كول

[ctx: province]
en: Yucatan
ar: يوكاتان

[ctx: province]
en: Yuen Long
ar: يين لونغ

[ctx: province]
en: Yukon Territory
ar: يوكون

[ctx: province]
en: Yumbe
ar: يومبي

[ctx: province]
en: Yunnan
ar: يونان

[ctx: province]
en: Yvelines
ar: إيفلين

[ctx: province]
en: Zabaykalsky Krai'
ar: زبايكالسكي كراي

[ctx: province]
en: Zabol
ar: زابول

[ctx: province]
en: Zacapa
ar: زاكابا

[ctx: province]
en: Zacatecas
ar: زاكاتيكاس

[ctx: province]
en: Zadaraka
ar: زاداراكا

[ctx: province]
en: Zaghouan
ar: زغوان

[ctx: province]
en: Zagorje ob Savi
ar: زغرب أب سافي

[ctx: province]
en: Zagrebacka zupanija
ar: زغرب باكا زوبانيجا

[ctx: province]
en: Zaire
ar: زائير

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
ar: زكارباتسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Zakynthos
ar: زاكينتوس

[ctx: province]
en: Zala
ar: زالا

[ctx: province]
en: Zalaegerszeg
ar: زالايجيرزيغ

[ctx: province]
en: Zambales
ar: زامباليس

[ctx: province]
en: Zambezia
ar: زامبيزيا

[ctx: province]
en: Zamboanga Sibiguey
ar: زامبوانغا سيبيغي

[ctx: province]
en: Zamboanga del Norte
ar: زامبوانغا الشمالية

[ctx: province]
en: Zamboanga del Sur
ar: زامبوانغا الجنوبية

[ctx: province]
en: Zamfara
ar: زامفارا

[ctx: province]
en: Zamora
ar: زامورا

[ctx: province]
en: Zamora-Chinchipe
ar: زامورا -شنشيب

[ctx: province]
en: Zangilan
ar: زانجيلان

[ctx: province]
en: Zanjan
ar: زنجان

[ctx: province]
en: Zanzan
ar: زنزن

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
ar: زابوريسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Zaqatala
ar: زاكاتالا

[ctx: province]
en: Zaragoza
ar: زاراغوزا

[ctx: province]
en: Zardab
ar: زارداب

[ctx: province]
en: Zavrč
ar: زافرك

[ctx: province]
en: Zeeland
ar: زيلاند

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
ar: زامبيل أوبليسي زامبيلسكايا أوبلاست

[ctx: province]
en: Zhejiang
ar: زيجيانغ

[ctx: province]
en: Zhemgang
ar: زمغانغ

[ctx: province]
en: Zhongwei
ar: زونغفي

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
ar: زيتوميرسكا أوبلاست

[ctx: province]
en: Ziguinchor
ar: زيجينكور

[ctx: province]
en: Zilupes novads
ar: زيلوبس نوفادس

[ctx: province]
en: Zinder
ar: زندر

[ctx: province]
en: Ziro
ar: زيرو

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
ar: زلينسكي كراج

[ctx: province]
en: Zomba
ar: زومبا

[ctx: province]
en: Zondoma
ar: زوندوما

[ctx: province]
en: Zonguldak
ar: زنغولداك

[ctx: province]
en: Zou
ar: زو

[ctx: province]
en: Zoundweogo
ar: زاوندويغو

[ctx: province]
en: Zreče
ar: زريك

[ctx: province]
en: Zug
ar: زوغ

[ctx: province]
en: Zuid-Holland
ar: زويد هولاند

[ctx: province]
en: Zulia
ar: زوليا

[ctx: province]
en: Zurich
ar: زوريخ

[ctx: province]
en: dolnośląskie
ar: دولنيسلاسكي

[ctx: province]
en: kujawsko-pomorskie
ar: كوجاسكو-بومورسكي

[ctx: province]
en: lubelskie
ar: لوبلسكي

[ctx: province]
en: lubuskie
ar: لوبوسكي

[ctx: province]
en: mazowieckie
ar: مازوفيكي

[ctx: province]
en: małopolskie
ar: مالوبولسكي

[ctx: province]
en: opolskie
ar: أوبولسكي

[ctx: province]
en: podkarpackie
ar: بودكاركاكي

[ctx: province]
en: podlaskie
ar: بودلاسكي

[ctx: province]
en: pomorskie
ar: بومورسكي

[ctx: province]
en: warmińsko-mazurskie
ar: وارمينسكو- مازورسكي

[ctx: province]
en: wielkopolskie
ar: ويلكوبولسكي

[ctx: province]
en: zachodniopomorskie
ar: زاشودنيوبومورسكي

[ctx: province]
en: Álava
ar: ألافا

[ctx: province]
en: Ávila
ar: افيلا

[ctx: province]
en: Åland
ar: أرض

[ctx: province]
en: Århus
ar: أرهوس

[ctx: province]
en: Østfold
ar: أوستفولد

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
ar: أوستيكي كراج

[ctx: province]
en: Ādažu novads
ar: أدازو نوفادس

[ctx: province]
en: Črenšovci
ar: كرينسوفسي

[ctx: province]
en: Črna na Koroškem
ar: كرنا نا كوروسكم

[ctx: province]
en: Črnomelj
ar: كرنوميلج

[ctx: province]
en: Ērgļu novads
ar: ارغلو نوفادس

[ctx: province]
en: Ķeguma novads
ar: كيغوما نوفادس

[ctx: province]
en: Ķekavas novads
ar: كيكافاس نوفادس

[ctx: province]
en: łódzkie
ar: لودزسكي

[ctx: province]
en: śląskie
ar: سلاسكي

[ctx: province]
en: świętokrzyskie
ar: سويتورزيسكي

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
ar: شابراتا سورمان

[ctx: province]
en: Šalovci
ar: سالفوسي

[ctx: province]
en: Šempeter-Vrtojba
ar: سمبيتر - فرتوجبا

[ctx: province]
en: Šentilj
ar: سنتيلج

[ctx: province]
en: Šentjernej
ar: سنتجيرنيج

[ctx: province]
en: Šentjur
ar: سنتجور

[ctx: province]
en: Šentrupert
ar: سنتروبرت

[ctx: province]
en: Šenčur
ar: سنكور

[ctx: province]
en: Škocjan
ar: سكوكجان

[ctx: province]
en: Škofja Loka
ar: سكوفيا لوكا

[ctx: province]
en: Škofljica
ar: سكوفلجيكا

[ctx: province]
en: Šmarje pri Jelšah
ar: سمارجي بري جلسة

[ctx: province]
en: Šmarješke Toplice
ar: سمارجيسكي توبليس

[ctx: province]
en: Šmartno ob Paki
ar: سمارتنو أوب باكي

[ctx: province]
en: Šmartno pri Litiji
ar: سمارتنو بري ليتجي

[ctx: province]
en: Šoštanj
ar: سوستانج

[ctx: province]
en: Štore
ar: ستور

[ctx: province]
en: Ţarābulus
ar: طرابلس

[ctx: province]
en: Žalec
ar: زاليك

[ctx: province]
en: Železniki
ar: زيليزنيكي

[ctx: province]
en: Žetale
ar: زيتالي

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
ar: زيلنينسكي كراج

[ctx: province]
en: Žiri
ar: زيري

[ctx: province]
en: Žirovnica
ar: زيروفنيكا

[ctx: province]
en: Žužemberk
ar: زوزمبرك

en: raised
ar: تمّ جمع

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
ar: لا تكون ري كابتشا متوفّرة عند استخدام ملف شخصي ضمن شاشة تسجيل المستخدم وحسابي.

en: reCaptcha
ar: ري كابتشا

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
ar: إقرأ عن <a href="!1">أذون الوصول إلى سيفي سي آر إم</a> وحدد أذون الوصول في <a href="!2"> إدارة CiviCRM &raquo؛ ضوابط الوصول</a>.

en: read more
ar: إقرأ المزيد

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
ar: إقرأ  <a href="!1">دليل CiviCRM الخاصة بالإدارة</a>.

en: receipt
ar: الإيصال

en: record response
ar: سجّل الإجابة

en: register for events
ar: تسجّل للمناسبات

en: release
ar: إطلاق

en: release campaign contacts
ar: إعفاء جهات الاتصال الخاصة بالحملة

en: remove profile
ar: أحذف ملفّاً شخصياً

en: reserve
ar: أحجز

en: reserve campaign contacts
ar: أحجز جهات الاتصال الخاصة بالحملة

en: schedule mailings
ar: جدولة المراسلات

en: search by group
ar: إبحث وفقاً للمجموعات

en: search by group type
ar: إبحث وفقاً لنوع المجموعة

en: seconds
ar: ثواني

en: select
ar: إختر

en: select activity
ar: إختر نشاطاً

en: selected contact(s)
ar: جهة (جهات) الاتصال التي وقع الاختيار عليها

en: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 to send payment reminders
ar: أرسل_رسائل تذكيرية=[1 أو 0]- 1 لتذكير الأشخاص بالدفع

en: show child groups
ar: أطهر مجموعات الصغار

en: sign CiviCRM Petition
ar: وقّع عريضة CiviCRM

en: site root
ar: جذور الموقع

en: skip IDS check
ar: أهمل التحقق بواسطة IDS

en: smart group
ar: المجموعة الذكية

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
ar: ssl_merchant_id غير محدد لمعالج السداد الحالي

en: start date
ar: يبدأ بتاريخ

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
ar: البداية= العام/الشهر/اليوم- حدّد تاريخ بداية مختلف للمناسبات المدرجة.

en: status
ar: الوضع

en: submit credit card contribution
ar: قدّم مساهمة عبر بطاقة الائتمان

en: submit credit card payment
ar: سدّد المدفوعات عبر بطاقة الائتمان

en: test
ar: اختبار

en: test-drive
ar: اختبار

en: the following PHP variables are missing: %1
ar: متغيّرات PHP التالية مفقودة: 1%

en: this is just an interface and should not be called directly
ar: هذه مجرد واجهة ولا يُفترض الاتصال بها مباشرة

en: through
ar: من خلال

en: through %1
ar: من خلال 1%

en: translate CiviCRM
ar: ترجم CiviCRM

en: true
ar: صحّ

en: try a different spelling or use fewer letters
ar: جرّب طريقة تهجئة مختلفة أو استخدم أحرفاً أقل

en: type
ar: النوع

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
ar: النوع= N- حدّد نوع المناسبة الخاص مستخدماً قيمة event_type_id. (يمكنك إيجاد هذه القيم عن طريق تصفّح اللائحة في قسم الإدارة؛ CiviEvent &raquo؛ أنواع المناسبات.)

en: under the name
ar: تحت الاسم

en: until
ar: حتى

en: updated
ar: محدّث

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
ar: قبل الظهر بعد الظهر مكتوبة كاملة ("قبل الظهر"، "بعد الظهر")

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
ar: إنّ المستخدم "1%" لا يملك إذن إنشاء قاعدة بيانات.

en: vCard
ar: سجل vCard

en: vCard Location Type
ar: نوع عنوان ملف vCard

en: vCard Name
ar: اسم بطاقة vCard

en: vCard record for this contact.
ar: سجل vCard لجهة الاتصال هذه.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
ar: قيمة: ليس %1 من نوع البيانات الصالحة لهذه الخانة: %2

en: view
ar: إطّلع

en: view additional participant
ar: اطلع على مشاركين إضافيين

en: view all activities
ar: استعرض جميع الأنشطة

en: view all contacts
ar: استعرض جميع جهات الاتصال

en: view all manual batches
ar: استعرض مجموعات الأدلة كافة

en: view all notes
ar: استعرض جميع الملاحظات

en: view current employer
ar: إطّلع على ربّ العمل الحالي

en: view debug output
ar: استعرض نتائج تصحيح الأخطاء

en: view event info
ar: إطّلع على معلومات عن المناسبة

en: view event participants
ar: إطّلع على المشاركين في المناسبة

en: view my contact
ar: استعرض جهات الاتصال ضمن قائمتي

en: view own manual batches
ar: استعرض مجموعات الأدلة الخاصة بك

en: view payments
ar: اطلع على المدفوعات

en: view primary participant
ar: إطّلع على المشاركين الأساسيين

en: view public CiviMail content
ar: الاطلاع على المحتوى العام لCiviMail

en: view result set
ar: إطّلع على مجموعة النتائج

en: with
ar: مع

en: year
ar: سنة

en: year as a decimal number including the century ('2015')
ar: السنة كرقم عشري يتضمن القرن ("2015")

en: years after the current date.
ar: السنوات بعد التاريخ الحالي.

en: years prior to current date.
ar: السنوات قبل التاريخ الحالي.

en: you will have the opportunity to override the warning if they do not match
ar: سوف تتمكّن من الطعن في التحذير إذا لم تكن تتطابق

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
ar: اليوم-الشهر-السنة أو السنة-الشهر-اليوم الساعة:الدقائق أو السنةالشهراليوم أو السنةالشهراليوم الساعة: الدقائق (1998-12-25 أو 1998-12-25 15:33 أو 19981225 أو 19981225 10:30 أو (2008-9-1 أو 2008-9-1 15:33 أو 20080901 15:33)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
ar: السنة-الشهر-اليوم أو السنةالشهراليوم (1998-12-25 أو 19981225) أو (2008-9-1 أو 20080901)
